Bij de honderdste verjaardag van de geboorte van Jet Scheirs Textiel in de lift, ook aan VTI Aalst hzs Dag van de vier groten van Oudegem +6 - 1.2.1985 - De Voorpost Judegem herdenkt zijn groten Wie de naam Jef Scheirs uitspreekt, denkt onvermydelyk aan «De Filosoof van Hagem» waarin de auteur het wel en wee van een typisch boerendorp beschrijft. De streekroman «De filosoof van Hagem» geraakte volop in de bekendheid toen de Vlaamse Televisie enkele jaren terug het werk in meerdere afleveringen op het scherm bracht. De namen van Titten en zijn broer Naten, van Patatje lagen toen op eenieders lippen. Oudegem werd haast uit zijn winterslaap geschud. Maar Jef Scheirs bleef vergeten. De belangstelling was van korte duur en weinigen hebben geweten dat deze volkse man heel wat boeken heeft geschreven. Jef Scheirs wordt dit jaar in zyn geboortedorp Oudegem herdacht. Hij werd er immers honderd jaar geleden geboren: op 23 september 1885. Hy zou er zyn jeugdjaren doorbrengen en pas na zijn huwelijk uitwyken naar Aalst en vervolgens naar Sint-Agatha Berchem waar hij op 14 augustus 1960 overleed. Met Jef Scheirs stierf ook een van onze beste Vlaamse vertellers. Hy bezat als geen ander de gave om de eenvoudige dingen van het dagelykse leven boeiend en beeldryk neer te schrijven, kon de figuurtjes raak typeren met hun kleine en grote gebreken, maar vooral met hun vele gaven. Jef Scheirs is een boeiende figuur die men evengoed een dorpsfilosoof had kunnen noemen, die afstand kon nemen van alles wat er rondom hem gebeurde, maar die er toch zo dicht bij betrokken bleef. Jef Scheirs en kattekwaad Jef Scheirs werd dus geboren op 23 september 1885 te Oudegem. Hij was het tweede kind van het landbouwers gezin Domein Scheirs - Maria Aerts. Uit zijn prille jeugd blijkt reeds dat Jef zich fel aangetrokken voelde tot het uitsteken van allerlei kattekwaad. Hij kreeg daarbij de niet te onderschatten steun van onder meer Frans De Hovre (nog een overbekende naam in het Oudegemse leven), van de gebroeders Fransoon en van Kasimier Klinckaert om de voornaamsten maar te noemen. Zijn jeugdjaren gingen onbekommerd voorbij. Hij zat samen met de later bekend geworden pedagoog Frans De Hovre op de schoolbanken en behoorde met hem tot een van de beste leerlingen van de klas. Men kan van dit duo, zo blijkt uit verschillende bronnen, meer verdragen dan van andere leerlingen. Het feit dat zij biezonder vlijtig waren, zal daar niet vreemd aan zijn. Jef Scheirs heeft in zijn hele leven vaak af te rekenen gehad met tegenslagen. Hij was twaalf jaar toen hij voor het eerst sterk in aanraking kwam met de droeve realiteit van het leven. Zijn vader overleed. Aan de tijd van spelen en ravotten kwam een einde. Jef moest inspringen op de hoeve, waar hij moeilijk zijn draai kon vinden. Dat was de toenmalige pastoor Anneels ook niet ont gaan. Hij opperde dat een verstandige kerel als Jef niet op zijn plaats was op de boerderij. Een dergelijke jonge man moest volgens hem op zijn minst de kans krijgen verder te studeren. Zo verzeilde Jef Scheirs in het college te Gijzegem. Hij zou er twee jaar verblijven. Een minder gelukkige ontmoeting met de eerste negerstudenten die naar ons land waren gekomen, had daar iets mee te maken. Van Gijzegem trok Jef naar het college van Aalst, maar daar was «het boerke van Hagem» het mikpunt van allerlei spotternijen van de Aalsterse jonge lingen. Jef nam «sportief» weerwraak en deelde heel wat blauwe schenen uit. Pastoor Anneels werd dan ook meegedeeld dat zijn beschermeling niet kon aarden in het Aalsterse midden. Hij nam opnieuw de zorg over Jef Scheirs op zich en liet hem inschrijven in het college te Dendermon- de. Ook daar kon Jef niet nalaten op tijd en stond enkele fratsen uit te halen. Jef groeide op en toen de tijd was aangebroken om te gaan loten in die tijd gebeurde het rekruteren van soldaten nog bij middel van een loting was het lot Jef goed gezind. Hij moest niet gaan «dienen». Toch besloot hij zijn studies stop te zetten. Schrijven zijn lange leven Jef Scheirs had ondertussen al enkele dingetjes op papier gezet. Het schrijven zat hem in het b(ped. Maar hij ervaarde dat men van schrijven alleen niet kon leven. Er moest ook geld worden verdiend. Hij hernam dus de boerenstiel en het schrijven geraakte met de tijd hele maal in de vergeethoek. De weinige tijd die hij vrij had en niet doorbracht in de stallingen of op het veld, besteedde Jef aan het verhandelen van de gewonnen produkten. Dan kwam zijn huwelijk met Mathilde Veldeman. Een flinke, degelijk ontwikkelde en verstandige boerendoch ter. Spoedig waren er ook kinderen en het gevolg was natuurlijk dat er van schrijven niets in huis kwam. Er moest gezorgd worden voor het gezin en bovendien was het gekrijs van de kleine kinderen niet van die aard dat hij zich gemakkelijk kon koncentreren. Het echtpaar Scheirs-Veldeman kreeg liefst 12 kinderen, allen even welgekomen, ondanks de steeds maar toenemende zor gen in het gezin van boer Scheirs. Jef was echter een geboren en getogen optimist. Tegenslagen konden hem ogenschijnlijk niet deren en bovendien kon hij rekenen op de grote steun van zijn echtgenote. Beiden slaagden zij erin de tegenspoed te overwinnen en hun kinderen een behoorlijke opvoeding mee te geven. Maar Jef geraakte zijn «oudste liefde», het schrijven, niet kwijt. Hij schreef in die periode ontelbaar vele gedich ten, waarvan er praktisch geen een verscheen in een of andere bundel. In zijn achterhoofd speelde nog steeds de idee ooit echt te kunnen schrijven, een boek te publi ceren. Helaas, de tijd was er niet rijp voor. Want de oorlog die vier jaar lang de mensheid in haar dwanggreep hield, kondigde zich snel aan. Ziek Er was niet alleen de oorlog. Jef Scheirs werd bovendien ook nog ziek. Een lange en slepende ziekte die van de sterke boer Jef Scheirs een hoopje menselijke ellende maakte. Het was voor de nog jonge Scheirs een zware beproeving die hem heel wat bijkomende miserie bezorg de. Maar ook nu weer stond zijn vrouw hem trouw ter zijde en het was vooral dank zij haar sterke persoonlijk heid dat het gezin de oorlog doorspartelde. Zij spoorde bievoorbeeld ook haar man aan om deel te nemen aan een letterkundige prijskamp die was uitgeschreven door het dagblad «Het Volk». Voor Jef was dit de gelegenheid om het gedurende jaren zo sluimerend verlangen tot uitvoering te brengen. Vanop zijn ziekbed begon Jef Scheirs te werken aan zijn letterkundige loopbaan. Boeken in overvloed Kwam zijn eerste boek «De laatste Alruine» niet in aanmerking voor de uitgeschreven prijskamp, toch lever de het een enorm voordeel op. De juryleden hadden het werk met de grootste belangstelling gelezen. Bij die juryleden behoorden letterkundigen met naam en faam uit die tijd. Onder meer kanunnik Joos, dr. Jules Persyn, mej. M.E. Belpaire, Lodewijk Dosfel en Ivo De Vreese. Bij ieder van hen was het werk van Scheirs opgevallen. Zij waren het er over eens dat in hem een nieuwe en vooral goede auteur schuil ging. Het was vooral dr. Jules Persyn die Jef Scheirs hielp om verschillende van zijn novellen in het letterkundig tijd schrift «Dietsche Warande en Belfort» te publiceren. Als belangrijkste novellen verschenen toen «Kaduin». «Vo gel», «Ree» en «Kapot geborreld». Het waren stuk voor stuk brokken uit het volkse leven die later werden gebundeld in het werk «Uit het simpele leven». Jef Scheirs kreeg toen de ruggesteun van kanunnik Joris Eeckhout die vooral zeer lovende kritiek had toen de eerste boeken van Scheirs op de markt kwamen. Door de steun die Jef van heel wat vooraanstaande letterkundigen mocht ontvangen werd hij ertoe gedreven om nog meer te schrijven en weldra verschenen zijn talrijke novellen in «Averbode's Weekblad», «Hoger Leven» en «Ons Volk Ontwaakt». Het zou echter nog tot 1924 duren vooraleer zijn eerste roman verscheen. Dat was «Loutering» die door het Davidsfonds naar aanleiding van zijn 50-jarig bestaan werd gekroond. In 1926 werd het boek op 18.000 eksemplaren onder de Davidsfonds leden verspreid en kende een enorm grote bijval. De roman werd ook door een paar weekbladen overgenomen, en de Vlaams kato- lieke pers loofde de hoogstaande geestelijke waarde ervan. De Filosoof Kort daarop volgde een tweede roman. Het werd zijn minst bekende. De titel ervan was «De stalen tempel». In 1927 volgde dan «Een kindje en twee velos» in die tijd omschreven als een raak boek dat heel wat positieve maar ook negatieve kritiek uitlokte. Nog in 1927 volgde een nieuw boek. «De Boetseerder der Smart» een diep ontroerende kunstenaarsroman. Ook dit werk werd zeer gunstig onthaald en was voor velen een bewijs van het grote schrijverstalent van Jef Scheirs. Het boek werd niet alleen in afleveringen opgenomen in dag- en weekbladen, maar bovendien omgewerkt tot een toneelstuk dat heel wat suksesvolle opvoeringen kende. In 1928 kwam dan zijn meest bekende werk «De Filosoof van Hagem» die door het Davidsfonds op liefst 37.000 eksemplaren werd uitgegeven. Het was de eerste door braak voor Jef Scheirs. Het boek kende nog een aantal herdrukken zodat het op zijn minst op 50.000 eksempla ren werd verspreid. In die tijd een topprestatie en meteen het bewijs dat het boek door iedereen werd aanvaard. Niet alleen in Vlaanderen kende deze humoristische roman een grote bijval. Ook in Nederland kende het boek veel sukses en er kwam zelfs een vertaling in het Frans. Daarnaast kwamen er een vijftal bewerkingen voor toneel en operette en nog later een televisiefeuille ton dat al eens werd heruitgezonden en in Vlaanderen heel wat sukses heeft geboekt. In «De Filosoof van Hagem» maakt men de op het platteland vaak voorkomende tweestrijd mee tussen twee ongetrouwde boeren, van wie de ene letterlijk en figuur lijk op zijn geld zit en de andere van het leven wenst te genieten, zonder daarom een verkwister te zijn. Is de ene een kniezer van formaat, voor wie eigenlijk alle ongeluk ken zijn voorbestemd, dan is de andere een levensblijde kerel, zoals Jef Scheirs er een geweest is. Het is dan ook best mogelijk dat deze levenslustige boerezoon de auteur zelf, die altijd tijd zat had voor een frats, terwijl men in het andere hoofdpersonage best de door ziekte en miserie gekwelde Jef Scheirs zou kunnen terugvinden. Dertig jaar nadat het boek was gepubliceerd, bleek dat het publiek er nog steeds naar vroeg. Ook in 1928 werden door de drukkerij-uitgeverij Van Landschoot te Dendermonde de twee ncvellenbundels «Uit het simpele leven» uitgegeven, terwijl in 1929 de historische roman «Affligem in brand» verscheen. Zijn toekomstroman «Het einde der wereld» verscheen in 1930 en werd gevolgd door een psychologische novellen- bundel «Uit den levene van doolaards». In 1932 volgde dan nog een tweede deel van «De Filosoof van Hagem» en in 1934 kwam er een liefderoman met als titel «Ergens zong een vogel». Daarmee werd de literaire bedrijvigheid van Jef Scheirs veel te vroeg stop gezet. Naar Brussel Jef Scheirs stopte met schrijven omdat de steeds toene mende gezinslast hem het niet langer toeliet zijn tijd te besteden aan deze tijdrovende bezigheid. Het was trou wens ook de groter wordende gezinslast die hem ertoe aanzette te verhuizen naar Aalst Daar zette de familie Scheirs een handelszaak op, terwijl de kinderen van het gezin hun studies afmaakten in verschillende onderwijs instellingen van de keizerlijke stede. Kort daarop werd Jef Scheirs tewerk gesteld in de vertaaldienst van het Ministerie van Landbouw. Hij zou daar ook blijven tot hij .de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt. Intussen was de familie Scheirs naar Sint- Agatha-Berchem getrokken. Daar overleed Jef Scheirs op 14 augustus 1960. Hij was nog niet eens ten volle 75 jaar. Hij wordt geroemd omdat zijn boeken niet alleen de geest maar ook het hart van zijn volk hebben veroverd. Hij was geen salonletterkundige, maar een schrijver die het leven van het volk meelevend, de ziel van dat volk hoger trachtte op te tillen. Met een kwinkslag en een lach kon hij iets in zijn boeken leggen dat de lezer steec bijbleef. Ook al heeft die lezer het werk van Scheirs geruime tijd naast zich neergelegd. Jef Scheirs is zijn hele leven door steeds de nederige;— eenvoudige mens gebleven die hij ook in werkelijk^ oo was. Nooit heeft hij zijn eigen afkomst geloochetfïedci Werken was de enige leuze die hij kende. Hij was et5?0 stukje filosoof die het leven ook vanuit een andere ho&jOI^ kon bekijken, die meer oog had voor het gewone, mjjtad ook voor het ongewone, maar bovenal zin had vo?laan humor en levensblijheid. j?^ Jef Scheirs heeft in zijn leven heel wat lichamelijke jiosta zedelijke miserie gekend. Dit wetende kan men o;tog- begrijpen dat in zijn boeken de menselijkheid in al ha" as pekten op de voorgrond treedt en hij bij de lezer oc rechtstreeks kon aanspreken in een taal die eenieder k:— begrijpen. 30 Lichamelijke pijn kon hem niet ten onder brengen. V&am, meer had Scheirs te lijden onder de «geestelijke prodtf*11 c ten van laster en verdachtmakingen», die hem tenslotf^1 ook alle werklust zouden ontnemen. i53C Na 1930 heeft Jef Scheirs nog in een bui van opstandigs heid en verzet naar de pen gegrepen om zijn gedachte?!®,^ toe te vertrouwen aan de verduldigheid van het papiefe Maar steeds weer scheurde hij deze geschriften aao.oc flarden, wanneer hij tot bezinning was gekomen. ^uis In zijn levensavond kende Jef Scheirs een grote ben£^ ting. Hij bereidde zich stilaan voor op zijn afster.ei2.45 Innerlijk had hij zich trouwens al helemaal met de do.tf«euv verzoend en was hij helemaal gekeerd naar zijn Schei""" per. Dat blijkt trouwens uit de tekst die hij zelf kort voö zijn dood schreef en die afgedrukt staat op zijn dood— prentje. 300 port "Ik dank U God, voor elke dag die gij mij gaaft te levari ik dank U, voor elke nacht die ik mocht rusten gaan eugc en had ik binst de dag boosheid of kwaad bedreven, 9 12 ik heb 's avonds telkens rouwvol op mijn borst geslaan g Ik dank U voor het raadsel dat ik elke morgen Urp op te lossen kreeg in ongeweten bang verwachten, i"1*1 het oud en immer nieuwe raadsel van de zorgen, 18 F het immer stilvergeten en het immer nieuw betrachten, j Ik dank U, God, om de vrouw die mij steunde in het leva de moeder van mijn kinderen, die zich offerde voor haT gezin; (.00 ik dank U, God, om de kinderen, die gij mij hebt gegevar-^ behoed ze voor het kwaad en leid ons allen uwen henij^ in». K* reuz Het is een subliem beeld van de laatste geestesgesteE 3é heid van een moe gestreden man. Het is een puiouri dankhymne om alles wat de man Jef Scheirs hee10 3C gekregen: vreugde en lijden, werk en strijd, maar eei?^ en vooral de zegen van een kinderrijk en mooi gezin. jneU' Op zondag 16 juni heeft in Oudegem de openbare herdenking plaats van de vier grote die deze Dendermond- se deelgemeente telt. Men viert immers de honderdste verjaardag van dc^ geboorte van de letterkundige Jef Scheirs; de honderdste|ch verjaardag van de geboorte van de grote pedagoog Kanun- B.25 nik Dr. Frans De Hovre, die als priester vorig jaar reeds (cl werd herdacht; de 3SO1 verjaardag van het overlijden van" de beroemde renaissance-dichter Justus de Harduwijn ent de 175' verjaardag van de geboorte van de letterkundige^ mevrouw J.D. Courtmans-Berchmans. Op het programma staat om 10 uur een plechtige eucharis-J* ticviering in koncelebratie; om 11 uur een bloemenhulde® bij de gedenkplaten en het monument, om 11.15 uur e akademische zitting in het parochiaal centrum en om 12.30^ uur een ontvangst van de overheden en andere genodig- den alsmede van de familieleden De Hovre en Scheirs. Unitex, de vereniging van het textielkaderpersonee) orga niseerde een symposium met als thema «Textiel en de Derde Industriële Revolutie». De bloeiende textielindustrie zal hierdoor immers nog ingrijpende wyzigingen ondergaan in de zeer nabije toekomst. In de jaren '80 werd een heel belangrijk voorstel gelanceerd aangaande de financiering op lange termijn van de herstruk- turering van de textielbe drijven. De uitnodiging van de volgen de decennia op innovatief en technologisch vlak is voor onze gewesten zeer belangrijk. In middels heeft de textielindus trie zich niet laten afschrikken door deze uitdaging, maar heeft de handschoen reeds op genomen. Recente bankstudies wijzen uit dat de afschrijvingen in de tex tiel, na de tertiaire sektor en metaal, de grootste stijging hebben gekend tussen '82 en '83, wat aantoont dat dit alleen maar een gevolg kan zijn van belangrijke investeringen op alle niveaus in de textielwe- reld. Onder het thema: Vlaanderen kiest voor de industriële ver nieuwing verklaart Minister Gaston Geens dat ons land er in de voorbije twee jaar in geslaagd is de makro-ekonomi- sche toestand drastisch te ver beteren. Deze makro-ekonomische im pulsen volstonden echter niet om een nieuw industrieel elan te waarborgen. Daarom heeft de Vlaamse Re gering gekozen voor een «of fensief beleid, gericht op nieu we produkten. productieme thodes en markten». Dit beleid krijgt konkreet ge stalte in de aktie DIRV. Met deze aktie wil de regering alle verantwoordelijken op de diverse beleidsniveaus motive ren en sensibiliseren om mee te werken aan de noodzakelij ke industriële vernieuwingen: de onderwijsmiddens moe ten aangespoord worden tot een aanpassing van de bestaan de en een introduktie van de nieuwe vormingsprogramma's, afgestemd op de veranderende behoefte van de industrie; het wetenschappelijk po tentieel moet maximaal wor den versterkt en gevaloriseerd; de ondernemers moeten er toe aangezet worden nieuwe industriële initiatieven te ont wikkelen om de konkurren- tiekracht van hun bestaande aktiviteiten te verbeteren, door optimaal gebruik te ma ken van de mogelijkheden van de nieuwe technologie. de financiers tenslotte wor den uitgenodigd maximaal te participeren in de DIRV-aktie, door risikokapitaal ter be schikking te stellen van begin nende ondernemers met belof tevolle industriële projekten Door introduktie van de nieu we technologieën is het moge lijk de produktiekosten te ver lagen en hun produktengamma met een kreatieve marketing aanpak te kommercialisercn. Samenwerking school-bedrljf «Het onderwijs bereidt de jon geren te weinig voor op de praktijk in het bedrijf». «Het onderwijs moet meer po lyvalent opleiden en niet te vroeg specialiseren». «In sommige opleidingen zoals spinnen, weven, breien, wordt te weinig aandacht be steed aan vakken als elektrici teit en scheikunde». «Het artistieke in de opleidin gen komt te weinig aan bod». «Er dient meer belang gehecht aan de algemene kennis en de taalvaardigheid». «Jonge afgestudeerden kunnen moeilijk organiseren of leiding geven». Deze en andere schijnbaar tegenstrijdige uitspraken to nen aan dat het bedrijfsleven heel wat verwacht van het on derwijs. In de tcxtielsektor werd de noodzaak van deze dialoog in gezien. Een goed verloop van de bedrijfsstages, zowel voor de leerkrachten als leerlingen en een degelijke begeleiding van de jongeren tijdens deze stageperiodes is meer dan een vorm van public-relations. Het feit dat het «experiment alternerend leren in de textiel- sektor» reeds twee schooljaren loopt, is het bewijs dat de textielindustrie daadwerkelijk wil investeren in de opleiding. De school kan niet langer voorbereiden op de uitoefe ning van één bepaald beroep. De taak van de school gaat verder, zij moet de jongeren voorbereiden op «het leven». Daarom moet zij, naast het bijbrengen van specifieke be roepsbekwaamheid o.a. ook het kritisch denken, de maat schappelijke vorming, de taal vaardigheid.. bevorderen. Bijscholing en omscholing zul len echter, voor de verdere loopbaan, een permanente op dracht blijven. Wellicht vormt deeltijds wer ken gekombineerd met deel tijds leren voor een aantal jon geren de ideale brug tussen school en industrie. Deze reële samenwerking tus sen school en bedrijf zal wel licht leiden tot een bestendi ging van wat goed was binnen het technisch en beroepson derwijs. tot een aanpassing van verouderde of voorbijgestreef de leerinhouden en tot het af schaffen van minder aangepa ste studierichtingen om deze te vervangen door meer toe komstgerichte. Dat het imago van de textielin dustrie de laatste jaren door diverse initiatieven aanzienlijk verbeterd is, is in niet geringe mate te danken aan de werk kracht en toekomstvisie van vele industriëlen van grote, kleine en middelgrote bedrij ven. In de regio Aalst - Ninove - Zottegem - Dendermonde - Sint-Niklaas zijn er in totaal ca. 200 ondernemingen, die zorgen voor 40% tewerkstel ling van de totale arrondisse- mentclc nijverheid van Aalst. Het Vrij Technisch Instituut te Aalst, opgericht in 1911 is op dit moment een school met ongeveer 2.500 leerlingen in dag- en avondonderwijs en één van de toonaangevende insti tuten voor technisch onderwijs in Vlaanderen In 1986 zal de V.T.I.-gemeen schap het 75-jarig bestaan van de school op passende wijze vieren. Er bestaat sinds 1927 een poly valent gerichte opleiding tex tiel. De tcxtielafdeling, die op het huidig moment tot de meest bloeiende textielscholen kan gerekend worden, heeft op dit ogenblik niet minder dan 94 leerlingen. Op lager secundair niveau af deling weven (A3) zijn er 42 leerlingen en op hoger secun dair niveau (A2) 52 leerlingen, zowel jongens als meisjes in de afdeling textiel. Een polyvalente basisopleiding wordt gespreid over de vakge bieden spinkundc, weefkunde, breikundc, weefselontwcrpcn, labo verfkunde en konfcklie- machines, naast de gebruikelij ke algemene vakken. Daarenboven komt er in het 7de specialisatiejaar A2 een meer gespecialiseerde oplei ding in elektronica, verfkunde cn breikundc aan bod. Heel wat oud-leerlingen zijn reeds afgestudeerd als gegra dueerde of als industrieel inge nieur textiel, wat een bewijs is van een opleiding op niveau. De huidige leerlingcncxpansie in deze toekomstgerichte stu dierichting is geen toeval, maar is enerzijds het gevolg van een economische herople ving van de textielondernemin gen. waardoor het imago van textiel sterk verbeterd is, ge paard gaande met een grote vraag naar goed opgeleide tex- ticlmcnsen vanwege de indus trie. Anderzijds vormen de be kwaamheid en toewijding van de inrichtende macht van het V.T.I.direktie en leraren korps de basis van deze herop leving. Het is hier niet nodig de lof te zingen van het V.T.I.waar opleiding en vorming van jon ge mensen hand in hand gaan Vele oud-studenten van onze textielschool nemen belangrij ke funkties waar in diverse textielbedrijven. Voor een textielschool met dy namische aanpak en werk kracht is in het kader van de huidige textieltechnologischc uitdaging, het ogenblik aange broken om soepele, snelle en efficiënte leerprojckten uit te werken, in een realistische vorm naar de nijverheid ge richt, zodat samen met de be hoeften van de textielindus trie, de leerlingen, die het be langrijkste element zijn van een school, er het grootste voordeel kunnen uithalen. Het Centrum voor Natuurbe- schermingsedukatic organi- zeert kursussen voor natuur- gids op 26 januari in de voor middag in Sint-Niklaas en op 23 februari in de voormiddag in Denderleeuw. De kursus is bedoeld voor iedereen die ge ïnteresseerd is in de natuur en het milieu en de anderen wil motiveren de eigen omgeving beter te beschermen. De kur- susprijs bedraagt 2.500 fr. Sint-Niklaas. In de cyclus poëzie op zondagmorgen sprak pater Luc versteylen 0 voorkeurpoëzie. Heel wat belangstelling was er voor deze manifestatie (Iv) Dendermonde. In het Gildenhuis te Sint-Gillis organizeerde de KWB gezelschapsspel 0 voor het hele gezin. Vandaar dat er ook zeer jonge kaartspelers te zien waren, (c) Voor meer inlichtingen: CVN, P®'1 voor de zesde maal het het poppenspel en twee uitzo ar Ommeganckstraat 20 te 2018 Internationaal Poppenfestival derlijkc tentoonstellingen. Antwerpen, tel. 03-231.84.81. plaats. Het programma omvat de opvoering van een 60-tal Van 17 februari tot 2 maart produktics, vijf ateliers gewijd heeft in Dommclhof te Neer- aan technische aspekten van

De Voorpost | 1985 | | pagina 22