Sint-Niklase toeristische weetjes Tweede Steinbockmars in Sint-Niklaas Filmers van Close-Up Sint-Niklaas in goud en zilver Ka Vzw De Cramme organizeert in Stekene Middenstand Belsele schonk auto Wase Reinaertjaar: 't Komt voor mekaar! Wase toerismekalender is verschenen 10 - 8.2.1985 - De Voorpost Toerisme in Sint-Niklaas en 't Land van Waas. Daarover werd de voorbije dagen op 't stadhuis van Sint-Niklaas een babbel opgezet tussen VW-voorlieden en persmensen. Op de foto herkent u v.l.n.r. medewerkster Jeanine Berden van o.m. de dienst toerisme, VW-voorzitter en schepen Staf Van Daele, sekretaris André Vanderveken van de VW en nog net) Wouter Vloebergh van De Voorpost (delro) 't Lukt niet met Lucca Door de zorgen van de Sint-Niklase VW-kommissie werden de voorbije jaren reizen georganizeerd naar tel kens één van de Sint-Niklase zustersteden. Colmar (Elzas, Frankrijk) werd in 1977, 1981 en 1983 aangedaan, het Duitse Schongau kwam aan de beurt in 1978 en 1982, en Abingdon (Engeland) werd in 1979 bezocht. Naar Go- rinchem in Nederland werd half oktober vorig jaar een eendagstrip georganizeerd. Sint-Niklaas heeft echter nog een zusterstad: Lucca in Italië. Met deze mooie pleisterplek kon onlangs heel Vlaanderen kennismaken dankzij een BRT-televisiedoku- mentaire die op initiatief van Sint-Niklazenaar Herman Cole tot stand kwam. Het lag in de bedoeling van de Sint- Niklase VW, ook Lucca eens als bestemming te nemen voor een verzusteringsreis. Tijdig legde men daartoe in 1984 kontakten. Maar er kwam een kink in de kabel. Het is immers bekend dat de Italiaanse postdiensten niet zo gesmeerd draaien als onze De Croo-instanties. Vandaar vermoedelijk het gesukkel met de kontakten. In 1980 wou men al Luccawaarts reizen, maar toen kon de uitstap niet plaatsvinden omdat er te weinig interesse was. En dit jaar, 1985, dreigt de voorgenomen trip naar Lucca wéér in het water te vallen. Sint-Niklaas schrijft Lucca aan, maar het antwoord volgt steevast laattijdig. Driekoningenfeest Naar het voorbeeld van wat b.v. in Dendermonde tegen de jaarwisseling georganizeerd wordt plant men in Sint- Niklaas voor zaterdag 28 december van dit jaar een Driekoningenfeest. Op enkele plaatsen in de stad kunnen groepjes dan tonen wat ze in hun mars hebben: een zangconcours, een wedstrijd tegelijk waarbij beoordeeld wordt op kledij. Het ligt voor de hand dat dit feest zich vooral in de voornaamste winkelstraten van de kemstad zal afspelen. Sinterklaas komt Maandag 11 november, Sinte-Maarten, zou in de Sint- Niklase stadszalen een groot Sinterklaasfeest worden georganizeerd. Bedoeling is dat vooral de niet-georgani- zeerde jongeren op die happening aan hun trekken zouden komen. Sinterklaas zelf doet z'n intrede al op 27 oktober van dit jaar, met het goedvinden van het Aktiekomitee voor Handel en Ambachten. De Sint zou op zondag 8 december worden uitgeleide gedaan, per luchtballon. De winterse hemelvaart was vorig jaar een echte meevaller, ook al omdat het zonnetje scheen. Sint-Niklaas wordt dus uitge leide gedaan uit z'n residentiestad, en zo hoort dat. Maar de bewindslui willen alles in het werk stellen, opdat de tocht per luchtballon niet in de pre-elektorale periode of op verkiezingsdag zou vallen. Zondag 8 december dus, of anders de week na de verkiezingen... Boeiende ballontekeningen Rond de kerst werd in Sint-Niklaas een kleurwedstrijd voor kinderen georganizeerd. De jongelui konden zich tegen zestig frank per stuk een voorgedrukte tekening van Leo Fabri aanschaffen. Een driehonderdtal exemplaren vlogen in een minimum van tijd de deur uit. En zowat tweehonderd belandden opnieuw bij de stedelijke wed- strijd-organizatoren. Er zijn meesterwerkjes bij, echt. Een jury is nu druk in de weer met het beoordelen van de kreativiteit en het tekentalent van de jongelui. Weldra verneemt u meer over de prijsuitreiking. Sint-Niklaas zendt zonen uit Promotie voor het Sint-Niklase toerisme of voor het toerisme in het Land van Waas. Men doet er wat aan, zo blijkt uit een aantal recente initiatieven of aktiviteiten. Tijdens het voorbije weekend nog had de stad Sint- Niklaas een stand op de vakantiebeurs in het stadhuis van Dendermonde. Op de voor dit weekend geplande lente- beurs, een vrijetijds- en vakantiesalon, wordt opnieuw een stand verzekerd door de mensen van het infokantoor in Sint-Niklaas, net als vorig jaar. De VW nam met een promotiestand deel aan de aktiviteiten in de marge van de Klompentochten in Nieuwkerken. VW-Waasland en VW-Sint-Niklaas waren van de partij op de in juni vorig jaar gehouden internationale jaarbeurs in het Franse Kales (Calais) en op de vakantiebeurs in Oostende, april verleden jaar. Ook op de Sterfeesten werd een promotie stand geïnstalleerd. Sint-Niklaas en het Land van Waas zenden hun zonen uit. Of hun dochters, want veelal maken VW-meisjes de dienst uit op de beurzen. Sint-Niklaas en het Land van Waas kwamen ook via de BRT aan bod, op toeristisch vlak. Zo was er de BRT-I- radiouitzending Gewoon-weg met drie edities over de regio en stelde de televisie het gewest in de kijker tijdens de toeristische uitzending Boeketje Vlaanderen op 1 december. Wandelen en zoeken In 1982 werd in Sint-Niklaas de idee gelanceerd, geleide avondwandelingen te organizeren in de oude stadskern. De deelname daaraan was kosteloos. Vorig jaar brak het initiatief helemaal door, in die mate dat de groepjes tot telkens maximaal 35 belangstellenden moesten worden beperkt en dat vaak een aantal mensen moesten worden geweigerd. De wandelingen worden hernomen dit jaar. U kunt mee Sint-Niklaas verkennen op 6, 16, 30 juli en 6 en 20 augustus. In juli vorig jaar werd voor het eerst een vakantiewandcl- zoektocht georganizeerd door de stedelijke dienst voor toerisme. In totaal werden 337 deelnemers genoteerd. Ook de i.s.m. het Stadskemkomité ingerichte tweede uitgave van de wandel-, winkel-, weet- en winwedstrijd oogstte veel bijval, vorig jaar namen daar 358 mensen aan deel. Het initiatief wordt herhaald Stadhuis is in trek In 1984 brachten liefst 3.219 mensen of 89 groepen, onder kundige leiding, een bezoek aan het stadhuis. Veelal werd dat bezoek gekoppeld aan een tochtje naar b.v. Barbiera- ma of het orgelmuseum. Dat bezoekersaantal is een rekord voor de naoorlogse periode. In het eeuwfeestjaar 1978 registreerde men 2.681 bezoekers (46 groepen) Een en ander heeft te maken met de gidsenkursussen die door de WV werden opgezet en veel belangstelling wekten. De gidsen werden ertoe aangespoord, met groe pen het historisch stadhuis aan te doen. En zulks ge beurde. Kerkbezoeken In 1983 werden de restauratiewerken aan de O.L.Vrouw- kerk beëindigd en kon de bidtempel opnieuw voor bezoe kers worden opengesteld. Maar op 22 oktober sloeg het noodlot toe, werd een deel van de kerk en met name het dak in lichter laaie gezet. Het tot dan toe stijend bezoe kersaantal werd daardoor geremd. Maar de situatie is nu genormalizeerd zodat verwacht mag worden dat opnieuw heel wat toeristen de O.L.Vrouw-van-Bijstandkerk zullen bezoeken. De Sint-Niklaaskerk, de hoofdkerk, werd sedert een jaar of zestien opnieuw opengesteld voor bezoekers of toeris ten, het kerkmuseum sedert 1980 In 1982 werden 675 geïnteresseerden genoteerd, in 1984 liep dat aantal op tot 1180. De Witte Molen Net als de O.L.Vrouwkerk werd ook de zo mooie Witte Molen gehavend in het najaar 1983. Na de novemberstorm van dat jaar bleek dat zich grondige restauratiewerken opdrongen. De aanbesteding voor de restauratie gebeurde enkele maanden geleden. Over enkele maanden zal de in dit soort klussen gespecializeerde firma Mariman uit Zele met de werken starten. Vernomen kon ook worden dat men overweegt, de op zaterdag 23 februari te houden «Nacht der Wase dichters» in de Witte Molen te doen plaatsvinden. Vorige week meldde De Voorpost - misschien voorbarig - dat de poëzienacht in de foyer van de schouwburg zou georgani zeerd worden. Kasteel Walburg Het stadspark en kasteel Walburg komen in '85 volop in de belangstelling. September, dan vindt de Reinaerthap- pening in deze sfeervolle omgeving plaats. En op 24-25 augustus is men opnieuw toe aan het Wase ambachtelijke weekend, met opnieuw Walburg als epicentrum. Ook de vredefeesten worden ten dele naar het stadspark toe gehaald. Zaterdagavond 31 augustus plant men op nieuw een tuinfeest in dat park, met eventueel een bisnummer op 1 september. In verband met de vredefees ten kan ook nog worden gemeld dat voor de muzikale show die op 8 september op de Grote Markt wordt gehouden voor een grotere inbreng van Vlaamse korpsen wordt gezorgd. Bij vorige gelegenheden was dat luik van de festiviteiten te «Hollands» getind, zo werd her en der geopperd. En nog iets over het stadspark. Tijdens de kermisweek (6 tot 14 juli) zal een Tirolergroep optreden in die sfeervolle entourage. 11 juli De Vlaamse feestdag-aktiviteiten in Sint-Niklaas worden door enerzijds de kultuurraad en anderzijds het departe ment feestelijkheden ingericht Het is gebruikelijk dat men telkenjare een andere deelgemeente aandoet, ter aanvulling van een akademische zitting in het stadhuis van Sint-Niklaas. Donderdag 11 juli vindt het volksfeest in Belsele plaats, na de voormiddagplechtigheid in Sint- Niklaas zelf. Bloemen buiten Elke Wase gemeente die zichzelf respekteert organizeert de jongste jaren als het lente wordt fleurige aktiviteiten. Sint-Niklaas richtte vorig jaar voor de zevende maal een bloemenmarkt in. In mei '85 is men dus aan de achtste editie toe. De bloemenmarkten worden gehouden op 17 mei in Sint-Niklaas, 18 mei in Nieuwkerken, 24 mei in Belsele en 25 mei in Sinaai. Dit initiatief gaat gepaard met een aktie voor fleurige gevelversiering. Dit jaar wil men bovendien een demon stratie bloemschikken in het programma inlassen en in elke deelgemeente zou i.v.m. gevelversiering een voor dracht worden gehouden door een specialist. Kattenshow De stadszalen van Sint-Niklaas, zijn in trek als trefpunt voor zakenlieden, exposanten, beursbezoekers. Verno men wordt dat in maart (9, 10) een internationale katten show wordt gehouden nabij het station. Schone dingen Er gebeurt nogal wat op toeristisch vlak in Sint-Niklaas, zoals u uit deze korte impressies zult begrepen hebben. Buiten de inbreng van het stadsbestuur en de VVV is er het privé-initiatief. Denk maar aan de Steinbochmars (zie op een andere plaats in dit blad), de Klompentochten in Nieuwkerken, de volkshappcning van Het Centrum (op 24-25 augustus, weer parallel met het ambachtelijk week end). Als het op het stimuleren van festiviteiten en toeristische evenementen aankomt vervult de toeristische dienst van Sint-Niklaas bij dit alles echter een toonaangevende rol. «We proberen schone dingen te doen met weinig geld«, aldus schepen en WV-voorzitter Staf Van Daele op een persontmoeting. W.V. Wie zegt De Wase Steinbockvrienden, denkt onmiddellijk aan de Steinbockmars. Terecht: de tocht werd vorig jaar door een internationaal publiek van zo'n 450 deelnemers gewandeld. En toen was het nog maar de eerste keer dat de Sint-Niklase Steinbockmars werd georganizeerd. Het Sint-Jozef-Klein-Seminarie is deze keer het vertrek punt van vijf wandelwegen. De tochten van zeven en twaalf kilometer zijn zeer geschikt voor gezinnen met jonge kinderen en vormen geen probleem voor wie zich in een rolstoel voortbeweegt. Op de grotere afstanden (19, 28 en 42 kilometer) verlaten de wandelaars Sint-Niklaas en maken een ommetje langs Belsele en Sinaai. De kontrole- postcn zijn er om hen geregeld te fourageren. Dit jaar wordt een wisselbeker voorzien voor de groep met het grootste aantal leden. Elke deelnemer die de door hem gekozen afstand volledig uitstapt, ontvangt een brevet. Daarnaast voorzien de initiatiefnemers bijzondere prijzen voor groepen van meer dan twintig deelnemers, de groep die van de verste plek komt, de talrijkste groepering uit de eigen stad, de grootste deelnemende jeugdbeweging, de sterkst vertegenwoordigde school en voor de oudste en jongste deelnemers (zowel mannelijk als vrouwelijk). De Tweede Internationale Steinbockmars vindt plaats op 5 mei a.s. (Idb) Naar jaarlijkse traditie hield film- en diaklub Close Up een wedstrijd voor de produkties van haar film-leden. Zondag 27 januari werd ook onder grote spanning en onder een streng toekijkend oog van de jury van start gegaan met de vertoning. Wegens plaatsgebrek bespreken we alleen de eerste twee produkties van elke kategorie. De wedstrijd was in twee kategorieen ingedeeld. Juniores: amateurkineasten die nog géén uitslag behaald hadden boven de kwotatie zilver. Seniores: amateurkineasten die al wel de kwotatie zilver behaald hadden. Audenaert met «Lente». Tien de werd Willy Van Broeck met «De magische dood van een planeet». Close Up heeft ook nog een dia-afdeling. Die houdt haar jaarlijkse diawedstrijd op 24 februari in zaal «Nectar» Drie- te W ;t aliKami om JCanii ten. Oeve Bij de juniores kwam Fladi Thys met de film «Laatste der Mohikanen» als laureaat met «zilver plus» uit de bus. Een dokumentaire over het maken van snoep op ambachtelijke wijze met een illustratieve titel omdat dit ambacht nu voor goed vardwecn uit het Waas land. Tweede werd Ghislain Vael met «Hamsters in balling schap» een dokumentaire over het kweken van hamsters, ze ker geen gemakkelijke hobby. Derde werd Maria Dhondt met «Interludium». Vierde werd Jozef De Kok met «Ora- dour». Bij de seniores kwam Omer Keppens met zijn film «In de voetsporen van Damiaan» als laureaat uit de bus. Deze reis- dokumentaire handelt over het leven van Zuster Christiane in een melaatsendorp nabij Kata- ko-Kombc (Zaïre), met nog nooit geziene opnamen over de melaatsheid. Deze film is zeker niet aan te raden voor gevoelige personen, maar de moeite waard. Dit werd beves tigd door de jury met een «Goud plus», een kwotatie die nog nooit eerder gegeven werd aan een Close Upper. Dat het dit jaar moest gebeuren.... Close Up viert in 1985 zijn 25- jarig bestaan. Tweede werd Walter Van Goethem met «Made in Belgium», een doku mentaire over het maken van een warmcluchtballon. Derde werden Herman Beniers met «L'Escaut d'Anvcrs» en Ro land Rooselacr met «De uit daging». Vijfde werd Hugo Lybeert met «Sint-Niklaas, centrum van breigoed». Zesde werd Omer Keppens met «Ivoor». Zevende werd Willy Van Broeck met «Boven Gent rijst» Achtste werden Gode- lieve Van Bauwcl met «Een dorp aan de Schelde» en Eddy Stekene bezit in «bruin café» De Cramme (Kwakkel 1) nog steeds een unieke ontmoe tingsplaats voor iedereen die zin heeft in een diskussie, een gezellige babbel, een luchtige of soms leerrijke avond. Tegen de schamele prijs van 50 frank krijg je een lidkaart van de vzw. Ludieke avonden met spaghetti of kaas-en-wijn, grie- zclavonden, filmvoorstellin gen, de optredens van Stekcn- se en andere groepen, dat zijn allemaal aktiviteiten van vzw De Cramme. Aktiviteitenkaiender Als eerste aktiviteit was er eind januari 1985 een grote vogclpikavond, met een Cram- mcreglemcnt als basis. Naast koningenstraat 156 Niklaas. Men nodigt i Interesseerden uit om 'g wedstrijd bij te wonen, k om 15 u. begint het. vam ^*Kam gang is zoals gewoonlijk faam Tot dan!!! Kam Kam ~~As e de d leers Kan dedi Ikarn Kan kan het feit dat men er elkcï'A l' dag, zaterdag en zondag*kan 20 u. terecht kan voor d Kan gezellige uurtjes kunnöiverA volgende aktiviteiten v'nr velen: Kar 'lE - vrijdag 15 februari tniufc tenavond met kaas en bie iruj - zaterdag 23 februari a Oil den van Swing Jo, een rlr 'k en bluesavond; Pei - vrijdag 8 maart een J (sei je-wafel-avond»; nat - vrijdag 29 maart zij* En volksspelen; oil\ zaterdag 30 maart (is on. menwerking met de Sté zen) een grote poëzie-ava zaal Het Centrum kense Dorpsstraat. Gr GEW. FED. VOOR TOERISME LAND VAN WAAS erkiezin tre- en •inent e< ners op idaten z adepte |en juist lehofzat Wijk za Viteitski (het biet Mercatonfcrste te: •aard» gedjpn, zich door de Vt, voors trekken. K en, volksk exposities, is die, op zowel 1 breed-toenstiscè van de aktiviteit t Zondagvoormiddag 3 februari had te Belsele in diverse mid denstandszaken de prijsuitrei king plaats aan de winnaars van de eindejaarstombola van MB. De overhandiging van de hoofdprijs, een prachtige per sonenwagen Toyota, had plaats in de zaak Van Remoor- tel aan de Kleemstraat, in aan wezigheid van talrijke geno digden o.w. de schepenen G. Van Daele en B. Deyaert. Middenstandsvoorzitter Frans Van Remoortel verklaarde Belsele. De plaatselijke middenstanders hebben niet enkel een nieuwjaarsaktie zich een gelukkig man omwille getouw gezet, ze spelen ook een eersteplansrol bij het kamavalgebeuren. van de fijne samenwerking met Daele had lof voor voorzitter Frans Van Remoortel en z'n medewerkers (t de plaatselijke middenstand, en het grote sukses van de eindejaarstombola. Hij gaf en kele elementen die een belang rijke rol spelen in de klanten binding. een goede service, voorlichting, promotie, vrien delijkheid en verzorgde win kels. Hij feliciteerde de win naars van de personenwagen de heer en mevrouw Femand Cardoen-Castcl uit Moes- kroen, en overhandigde hen de sleutels. Na een woord van proficiat en aanmoediging aan het adres van Middenstand Belsele, door de schepenen Van Daele 1 Deyaert, werd door de or ganisatoren aan de winnaars en genodigden een receptie Belsele. De familie Cardoen won de auto die ter beschikking werd gesteld aangeboden. eindejaarsaktie van de plaatselijke middenstandsvereniging (dw) In De Voorpost werd al vaker, en doorgaans in primeur, melding gemaakt van aktiviteiten die vanuit diverse in stanties georganizeerd worden n.a.v. wat men inmiddels het Wase Reinaertjaar is gaan noemen. Op enkele mani festaties, te houden in een om Sint-Niklaas, kunnen al data worden geplakt. Genoteerd moet worden dat zowel vanuit de departementen kuituur en toerisme als sport in Sint-Niklaas belangrijke impulsen gegeven worden met het oog op het welslagen van een en ander. Halve marathon. Bij de start van de Ronde van Vlaande ren op 7 april (Pasen) op Vlaanderens grootste marktplein wordt een Reinaertloop op het getouw gezet. Het ligt in de bedoeling, deze halve marathon (21 km.) tot een jaarlijks terugkerend evenement uit te bouwen. Wielertoeristen. Zondag 5 mei organizeert de Wase Wie- lertoeristenklub m.m.v de Wase VW en de Sint-Niklase sportraad een tocht voor wielertoeristen. Rally. Van mei tot september zou in 't Land van Waas een rally worden georganizeerd. Tine. Voordrachtkunstenares Tine Ruysschaert werd be reid gevonden, het Reinaertepos voor de scholen te evokeren. Poppenspel. Het is het (dit jaar jubilerende) exlibriscen- trum aan de Regentiestraat te Sint-Niklaas gevestigde poppentheater Oekedoeleken gaat een keer of vijf een spel opzetten met Reinaert als centrale figuur. Voor jongelui van pakweg drie-vier jaar tot een jaar of elf. Stappen. In de Sint-Niklase deelgemeente Belsele werd een nieuwe wandelsportvereniging opgericht: de Reinaert- stappers. Op 8 september zouden de Reinaerttochten doorgang vinden. Glasraam. Henri Lens, van de bekende zaak aan de Kokkelbeekstraat in Sint-Niklaas, heeft een ontwerp klaar voor een Reinaert-glasraam. Dit is een privé-initiatief. Massaspel. Topper: de voorstellingen in september (5 tot 16) van het Reinaertspel, een initiatief dat draait rond de Orde van de Vos Reynaert en kan rekenen op de medewerking van heel wat toneelverenigingen, turn- en balletgroeperingen enz. Voor de opvoeringen, in het park van kasteel Walburg te Sint-Niklaas, is er telkens een Kortgeleden liepen de eerste exemplaren van de «Toeristi sche en rekreatieve kalender Land van Waas 1985« van de pers. In dit prettig ogende en over zichtelijke brochuurtje werden de belangrijkste toeristische en kulturele manifestaties voor de streek opgenomen en bijeen- geschikt per maand. De publi- katie biedt ook een overzichtje aan van wat de Wase musea en kunstgalerijen te bieden heb ben, meldt een en ander i.v.m. de bejaarden bij ons terwijl ook aandacht besteed wordt aan o.m. marktdagen, jaar markten, beurzen en heemkringen. Er werd opnieuw heel wat voorbereidend werk geleverd met het oog op het samenstel len van de folder. De VW- Land van Waas is uitgeefster. In september al begon men kontakten te leggen, de Wase gemeentebesturen etc. aan te schrijven. Het is een beetje jammer dat de kalender pas begin februari ter beschikking werd gesteld, zodat hij eigen lijk al voor één twaalfde voor bijgestreefd is. Maar uit die ervaring heeft men lering ge trokken bij de WV en ge hoopt kan worden dat men al tegen de zomer van dit jaar begint te denken aan het bij eengaren van het materiaal voor de volgende kalender. Zondermeer kan echter wor den gesteld dat deze uitgave, die slechts 20 frank kost en bij o.m. het infokantoor aan de Grote Markt in Sint-Niklaas te verkrijgen is, heel wat diensten kan bewijzen aan def0, ren en de mensen vat'6*101"1 de streek die er een Jige to< uit willen trekken Kcjrctig jaarmarkten, volkskia. y£ festatics, exposities, y het allemaal kronoloi' "j. deze gids. Het bemr°a,s„,, boekje geeft ten ov? aan dat het Land van Vi regio is die, op zowel I als breed-toenstisdi bruist van de aktiviteiiT c„n koncert. Rupelmonde. Zoals gemeld wordt ook in Rupelmonde aan de «felle met de rossen Als de programmatic vaststaat wordt die door post bekendgemaakt. De Wilde. De eminente Reinaertkenncr Jozef L werkte aan een boek over Reinaert. Het moet de worden van vele jaren onverdroten speuren mogelijke pleisterplekken van de vos, naar het schap ook. Zoals gemeld zou de provinciale bereid zijn, mee in te staan voor deze belangwekkende uitgave.

De Voorpost | 1985 | | pagina 10