4 Veldwachter Verlaeckt neemt afscheid van Erpe-Mere Kolken zuigen door privé-firma Christophe D'Haese laureaat Welsprekendheidstornooi (BG Mere met sterk gevuld programma JONG-SOCIALISTEN VERSUS CVP-JONGEREN t Een beetje geschiedenis van de schoolstrijd te Aalst en omgeving - 14 - 8.2.1985 - De Voorpost Ruim dertig jaar lang heeft Karei Verlaeckt te Mere de orde gehandhaafd. In deze deelgemeente, en ook nog enkele jaren in de fusiegemeente Erpe-Mere, heeft hij de wet naar de letter uitgevoerd. Vooral gebeurde dit met een zekere gestrengheid daar waar net de verkeersveiligheid betrof, want veiligheid en orde in de straten van Mere waren zyn devies. Slechts door een geordend verkeer kon voor hem de veiligheid van de inwoners gehandhaafd worden en een verdere invoering van nieuwe verkeersreglemen ten konden het steeds uitbreidende wegverkeer voor een chaos behoeden. Na zoveel jaren heeft Karei Verlaeckt, als pensioengerech tigd, zijn politieuniform aan de kapstok gehangen en is naar zijn geboortestreek, Grember- gen, gaan wonen. In het begin zal hem dat best niet erg mee vallen want een ijverig «speur der» als de veldwachter van Mere was, kon zo maar niet van de ene dag op de andere en dergelijke metamorfose ndergaan. Het moet moeilijk jn voor iemand die politie- an was met plichtsbesef en 'kens zelf het goede voor- ïld gaf, dag en nacht paraat nd om orde op zaken te len. meesten in Mere zullen het nog herinneren toen de rige veldwachter (toen nog ampetter genoemd) op rust ïg en moest vervangen wor- n. Zoals in de jaren vijftig ze levensloop en gewoonten j snel veranderden, was er het vlak van politie ook el wat vernieuwing op het >rp. Het leven van de inwo- -rs werd jachtiger, het le vensritme werd opgevoerd en desgevallend moesten ook sommige reglementen aange past worden. De stap van «champetter» naar veldwach ter bracht bijgevolg ook soms onbegrijpende veran deringen met zich. Bovendien was de nieuw aangestelde poli tieman tegen de geplogen heden in dan nog geen Me- renaar zodat de simpatie bij de aanvang ver te zoeken was. Het was voor de inwoners van Mere een hele opgave om zich aan de strengere toepassing van de wet en vooral van de verkeersreglementen aan te passen. Veldwachter Ver laeckt deed dit altijd nauwge zet, akkuraat en is maar zelden of nooit van die stelregel afge weken. Het was een noodzake lijk kwaad dat door de Mere- naren moeilijk te verteren was maar het optreden van de veld wachter dwong toch ergens be wondering af omdat hij soms antipatieke beslissingen durfde nemen, zelfs tegen alle geplo genheden in. Karei Verlaeckt verkeersspecialist Deze man belandde in Mere op een ogenblik dat het weg verkeer een enorme en snelle vooruitgang kende. De boe renkar werd geruild voor de traktor en de auto verving stel selmatig de fiets. De wegen werden tot onveilige paden herschapen en veldwachter Verlaeckt zag in een veilig ver keer zijn levenswerk. De noodzaak drong zich op en in al zijn handelingen en be voegdheden werd hij synoniem van de wegveiligheid. Dagen lang was hij soms bezig met dergelijke problemen en na enkele jaren was hij een gezag hebbende persoonlijkheid in verkeerskringen. Steeds was hij bezig met mogelijkheden uit te testen of verbeteringen aan te brengen. Hij ging er zelfs zo diep op in dat hij een kursus over de wegkode sa menstelde die vooral naar het onderwijs gericht was. Toen al had hij ingezien dat de basis van een gegronde verkeersvei ligheid bij de jeugd moest ge legd worden. Daarom was hij zodanig met de verkeersop- voeding begaan en heeft in Erpe-Mere nauwlettend toege zien en de wegcode naar de letter toegepast. Zijn presta ties op gebied van de verkeers veiligheid zijn een uniek geval op dit gebied en hij was vooral een baanbreker die tijd noch moeite spaarde «om er iets aan te doen». Hij was begaan met de schoolgaande kinderen, het feit indachtig dat zij uiteinde lijk altijd de grootste slachtof fers waren in het verkeer. Verkeer en onderwas Nog vóór men in het ministerie aan verkeersopvoeding dacht, ijverde veldwachter Verlaeckt reeds om de wegkode in het schoolprogramma op te ne men. Omdat dit te lang uit bleef vroeg hij tenslotte in 1956 de toelating aan de burge meester en de arrondisse- mentskommissaris om ver- keersles in de scholen van Me re te mogen geven. Geen van beiden weigerde en glunde rend stond hij enkele maanden nadien voor de klassen van de Middelbare Meisjesschool Sint-Jozefsinstituut te Mere. Uiteraard moest hij dit onbe zoldigd doen, maar Karei Ver laeckt beschouwde dit als een ambtelijke plicht en was reeds tevreden dat hem de mogelijk heid geboden werd ook op die manier zijn levenswerk te ver richten. De Meerse veldwachter liet zich niet ontmoedigen door de traagheid van de ministeriële administratie en ijverde dag na dag voor de verkeersveiligheid in groot Erpe-Mere en zelfs ook daarbuiten. Hij maakte er zijn specialiteit van en daar door werd hij een bekende figuur als jurylid op nationaal vlak. Waar verkeerswedstrij- den georganiseerd werden deed men beroep op zijn vak kennis en zijn medewerking aan TV-programma's bewijst dat hij wel een bevoegd per soon was. Graag had hij het gemeentebestuur van Erpe- Mere een verkeerspark zien aankopen maar dit doel, wel licht om financiële redenen, heeft hij nooit bereikt. Toen in Erpe-Mere de «Vere niging van Ouders ter Bescher ming van de Kinderen op de Weg» werd opgericht, op ini tiatief van Fr. Sergeant, was veldwachter Verlaeckt onmid dellijk bereid om met deze vereniging samen te werken en de bestuursleden met de beste ■■aad bij te staan. Het is gewe ten dat ze aan hem altijd een grote steun gehad hebben en mogelijks zal men, ondanks zijn «rust», toch nog beroep op hem doen. Een man als K. Verlaeckt kan zo maar niet passief toekijken alhoewel hij zijn pensioen dik verdiend heeft, gelet op de vele (onbe taalbare) overuren. Op basis van zijn jarenlange ondervinding werd hij door veldbrigadier Goblet aange schreven om te zetelen in de nationale verkeerswedstrijd voor scholen in Marche-en-Fa- menne. Ook in Oostende was hij er als afgevaardigde en tel kens waar hij ook kwam stelde men zijn kennis zeer op prijs. De weinige avonden die hij vrij had, besteedde hij aan het geven van voordrachten over verkeer en het weggebruik. Zo kon men hem in verschillende steden en gemeenten beluiste ren o.a. te Antwerpen, Halle, Oostende, Gent en in talrijke scholen was hij een gekend figuur. De schoolgaande jeugd was trouwens zijn grootste zorg: met de schoolkinderen van Erpe en Mere heeft hij een tiental keren het verkeerspark van Jette bezocht en kon er meermaals de vreugde smaken dat zijn «poulains» de finale mochten rijden. Veldwachter Verlaeckt was ook 'e eerste om in het Vlaamse landsge deelte een fietsenkontrole door te voeren. Dit gebeurde te Mere, in november 1972, in samenwerking met Touring Wegenhulp. Later werkte hij ook aktief mee met de plaatse lijke VTB-VAB-afdeling op gebied van de autokontrole. Karei Verlaeckt zat boordevol verkeersinitiatieven en reeds in 1973 ijverde hij voor een meer uitgebreide verlichting van de fietsen. Reeds toen wil de hij ver doorgevoerde wijzi gingen aanbrengen maar toen kreeg hij geen gehoor bij de hogere instanties (misschien omdat het van een doodgewo ne dorpschampetter kwam). De veiplichte lichtinstallatie zijn idee kwam er uitein delijk in 1985, 12 jaar later... een maand vóór hij definitief op pensioen ging. Ook daarbuiten was veldwach ter Verlaeckt een bekende fi guur. Tijdens regelmatige schietoefeningen kon men vaststellen dat hij met zijn wa pen kon omgaan (indien dit moest) en in wedstrijden was hij altijd één der allerbesten. Op verschillende terreinen was hij steeds een impulsieve kracht en vooral iemand die zijn streng kon trekken. PUchtsbewust als hij was, heeft men hem soms te veel ijver verweten maar K. Verlaeckt was er terdege van overtuigd dat er slechts volledige orde kan heersen als de wet naar de letter toegepast wordt. Antipa thieke maatregelen als I eenrichtingsverkeer, echter meestal noodzaak in onze deelgeq ten met al te smalle g« voor het huidig verkeerl lukkig komt de waarderi de inwoners inzien dat di troffen maatregelen pnrf resultaten opleveren. JL Het afscheid van Karei laeckt is opvallend in H®1? Mere want na al die jare: hij er een begrip gewoJ"1 Met hem is een plichtbjjnb politieman uit de rangerF^. het korps verdwenen, S& v mocht men bij hem aan?™, pen om een probleem fcJ s spreken of op te lossen fJ was er nog «ene van de c stempel» die zijn beroejL- had en daarnaar handeldtJL, In Erpe-Mere, maar vooi| Mere, zal zijn naam nog^ia wijls vernoemd worden,"r hijzelf zal ook nog vaak.*, ken aan het dorp waar h;* goed en slecht weer naT maakt heeft en waarop hij' een zekere stempel gettalri heeft. Dergelijke ambtefy, zijn een zeldzaamheid qi mag terecht als een voor-;Ts beschouwd worden vooraf jongere kollega's! Met Karei Verlaeckt is oj®? meentelijk vlak een hoofófi® 05: afgesloten Iet als jaartema «Samen voor ieders geluk» heeft het itaal bestuur van de gepensioneerdenbond Mere een itgebreid programma voor 1985 uitgewerkt. Met een uitengewone zorg wil men vooral aandacht schenken aan e vereenzaamden, de zieken en de meest beproefden. Maar daarnaast worden de enkele honderden trouwe leden niet vergeten die bovendien een ruime keuze hebben dank zij de inzet van de bestuursleden en de vele andere aktieve medewerkers. Wie van kaarten houdt kan elke tweede en vierde woens dag van de maand, om 17 uur, terecht in het patronaat. Een gedeelte van de opbrengst hiervan gaat trouwens naar koffie en krentenboterham- men. Daarnaast kan men dans lessen volgen die gegeven wor den met de medewerking van de Dienst voor Volksontwik keling van de Vlaamse Ge meenschap. Liefhebbers van de fiets starten elke donderdag om 14 uur op het dorp en de eerste tocht wordt op 14 maart a.s. ondernomen. De afstand bedraagt telkens ongeveer 10 km. maar wordt stelselmatig tot 20 km. opgedreven. Het is trouwens de specialist Frans Wijnant die zich voor dit initia tief verantwoordelijk stelt en dit jaar is aan deze uitstappen een regelmatigheidskriterium verbonden. Het ligt ook in de bedoeling om een speciale werkgroep op te richten die zich bezighoudt met reizen en uitstappen. Ook is dit het geval om de ontspan ning op feestvergaderingen voor te bereiden, vooral dan om een halfvastenfeest te orga niseren in de week rond half maart. Het bestuur doet een oproep tot de leden om zich eventueel kandidaat te stellen voor een bestuursfunktie op gewestelijk of verbondelijk niveau In de afdelingen zelf moeten de ver kiezingen vóór einde april ge houden worden en in Mere zal dit gebeuren tijdens de Paas viering van 11 april. Indien er genoeg belangstel ling te vinden is bij de leden zou dit jaar opnieuw een les senreeks koken georganiseerd worden. De lessen die in maart aanvangen, zouden handelen over menu's van zestigplus sers. Voor het volledig pro gramma van de KBG-Mere, tijdens het eerste kwartaal van dit jaar, kan men de gedetail leerde kalender raadplegen, een rij kgevulde kalender die geen verveling bij de ouderen toelaat en waarin elkeen toch iets moet kunnen vinden dat zijn belangstelling kan opwek ken. Hieraan kan men vaststel len dat het bestuur van de KBG-Mere zeer impulsief in gesteld is en ijvert om zoveel mogelijk variatie te bieden. (J.v.) Aalst. De deelnemers aan het welsprekendheidstornooi van de Jonge Kamer (a). in; De polemiek lussen de CVP-Jongeren en de Joepie Socialisten gaat onverdroten verder. Na de reaktie van Xjjr CVP-JO komen nu weer de Socialisten aan de beurt d£i c present waren op de kaas- en wijnavond door CVP-JO fe Moorsel georganiseerd en er in een pamflet het -prof^sk van de CVP-Jongeren» schetsten. nza Ze worden er genoemd «door hun partij aan het hoofd een gepolitiseerde jeugdraad gedropten om het vuile te doen». (Kia< Hun ambitie zou zijn een mandaat of bevordering in aI Aa wacht te slepen. Ze zouden zich vooral bezighouden me het aanvallen van andermans realisaties. Tegenover hf22 stadsbestuur zouden ze geen enkele kritiek hebben. Hual B sterkste zijde zou die zijn van niet-genaamtekende bneeale ven en leugens en hun zwakste zijde het uit de weg gaaO fr van open konfrontatie en tegensprekelijk debat». Tot daar het pamflet genaamtekend door Baita Dolores (l.h.JSO Het ruimen van de 17.300 rioolkolken van Groot-Aalst zou gegund worden aan een privé-maatschappij na openba re aanbesteding voor een som geraamd op anderhalfmiljoen, of 87 fr. per kolk. Voor het reinigen van dringende geval len beschikt de stad zelf over één kolkzuiger. Bij eventuele klachten kan u daarop beroep doen via tel. 053-77.11.11 toe stel 247, of via 053-77.31.70. Raadslid Danny Denayer heeft daarbij vragen. Is er koördina- tie met de politie? Is er vol doende toezicht? Is 1 maal per jaar ruimen voldoende? Is het niet zo dat als men met de kolkenzuiger komt en er staat toevalligerwijze iets in de weg dat de kolk wordt beschouwd als zijn beurt hebbende gehad? Kan dit alles niet beter gebeu ren in eigen beheer? In een periode van 10 jaar zouden de kosten van een nieuwe kolken zuiger afgeschreven zijn, zegt Freddy Pijck (SP). Privé? Freddy Pijck vraagt of van het aanvankelijk plan de kolken zuiger in 1980 aangekocht en die 27.000 km. op de teller heeft die zou vervangen wor den in 1989 af te zien ten voordele van een privé-firma? In 1984 was verlenging van het kontrakt met de privé voor één jaar aanvaardbaar vermits er te Nieuwerkerken en Gijze- gem nog lopende kontrakten in zwang waren. Pijck maakt dan een bereke ning en vindt dat de privé- firma 140 kolken daags behan delt vermits het kontrakt pas op 1 april werd afgesloten Door de stadsdiensten zou het 2 maal per jaar kunnen gebeu ren. Aan de privé-firma moet bovendien een toezichter wor den medegegeven wat dan toch ook geld kost. De SP zal dit projekt niet goedkeuren en stelt een begrotingswijziging voor om nog dit jaar een riool- kolkenzuiger aan te kopen. Schepen De Maght repliceert dat een voorstudie aantoonde dat de stad met eigen materiaal deze taak niet aan kan en sche pen Doorns voegde er aan toe dat er al te veel klachten wa ren. Daarom werd geopteerd voor uitvoering in privé? Bere keningen tonen aan dat dit de voordeligste methode is. Waarna raadslid Eddy Mon sieur er veelbetekenend aan toevoegde dat de betrokken firma in elk geval de vigerende arbeids- en loon-voorwaarden moet respekteren. Met haar welsprekendheidstornooi onder het motto «Goeie dag technologie» gooide de Jonge Kamer Aalst andermaal hoge ogen. Achttien valabele kandidaten waar- by het vrouwelijk element doorwoog kwamen in de running en de belangstelling, ook van jeugdigen, was merkwaardig. De Van Inniszaal van de G-Bank liep inderdaad eivol. Het thema «Goeiedag techno logie» refereerde naar «Flan ders Technology» en de aan de basis van de derde industriële revolutie liggende «Flemish Aerospace Group». De tech nologische evolutie in de ae rospace transplanteren naar nieuwe toepassingsvelden waar om kompetitief te blijven vernieuwing een must is blijft een permanente opgave. Dit dan zowel in medische technie ken als in die van landbouw, in robotica en burotica. Niet meedoen aan de vigerende trend zou impliceren dat men gewoon uit de markt gestoten wordt en verhoging van de produktiviteit leidde reeds vroeger tot sociale verworven heden qua studiemogelijkhe den, pensioenen, gezondheids zorg, zorg voor mindervaliden en noem maar op. Verdere verhoging van de produktivi teit kan nieuwe, vroeger niet haalbaar geachte industriële dimensies scheppen. Uiteraard zitten aan de huidige trend een aantal ontgoochelende aspek- ten vast die wellicht stimule rend kunnen werken op de menselijke (creativiteit. Volgens de Amerikaan Her- bert A. Simon, Nobelprijswin naar ekonomie, is technologie de menselijke kennis van wat mogelijk is en versterkt de computer het menselijk den ken, zoals de stoommachine destijdes de menselijke spierkracht versterkte. «De robot, onze vriend?» Nadat voorzitter van de Jonge Kamer een welkomstwoord had gericht aan de talrijke aan wezigen en kommissiedirek- teur Dirk Deceuninck de wed strijd nader had toegelicht, tra den in alfabetische volgorde de tweede reeks kandidaten op. De eerste reeks kreeg reeds een beurt verleden maandag. Met eventueel het behulp van een schema aan hun uiteenzet ting behandelden ze geduren de 5 7 minuten het onder werp waarbij ze werden gc- kwoteerd op taalvaardigheid en uitspraak, vormgeving en presentatie, kreativiteit, struk- tuur en waarde van inhoud door een jury bestaande uit Ria Peynsaert-Verstraete, jw De Cousemaeker, Hector De Baere, Achiel en Martin Hut- sebaut, Freddy Vander Bau- wede en Paul Deceuninck. Nieuw dit jaar was het testen van parate verbaliteit via on dervraging na de spreekbeurt door I.Q.-Kwis-presentator Herman Van Molle en compu terspecialist Luc Latoir. De uitslag Laureaat werd Christophe D'Haese, Overhammedrecf 9 te Aalst, student aan het Sint- Jozcfscollcge die stelde dat wat totnogtoe als fantasie werd af gedaan nu tastbare realiteit wordt. Vraag blijft of techno- kraten hun macht tot nut van de maatschappij gaan gebrui ken of degenereren tot een egoïstische kaste Naast zwart gallige beschouwingen kan de Derde Industriële Revolutie (DIRV) heerlijke tijden belo ven en nieuwe sociale horizon ten openen en louter materia listisch denken gesublimeerd worden tot meer menselijk heid. In welke zin de balans uiteindelijk zal overhellen blijft een open vraag. Maar de huidige trend is onomkeerbaar en dus is het belangrijk op de huidige stand van zaken in vloed uit te oefenen. Technologie is vuur dat ener zijds zorgt voor warmte maar (die uar waaraan we anderzijds delP01 den kunnen branden De verdere rangschikking eruit als volgt: 2. Mv?ma Droessaert (Dames van Kier ria), Kouterbaan, Eremb^ac gem, 3. Johan Yscwijn|0 Sint-Amandsberg-Gcnt; I Wouter Vermeulen van ®at Sint-Jozcfskollege, 5. M»10 De Kerpel, 6. Els Hcymanflra Els Vcrbckc. 8. Liesbcth Strai gaert, 9. Hilde Drocssacif. 10. Jurgen Tack. Belangrijk in deze rangsdWBl king is dat de jury unari 1C was wat betreft de resultne van de eerste vier. Vcrderiaer ze getroffen door de i pessimistische of moet» het realistische - de jeugd aanneemt tegc de moderne technologie d ons, en op de jeugd biez~ afkomt en toestanden 1 waarmede men zowat alle éne ten uit kan. n p "bru; dert n 2( In September 1879 is er in de gemeente een bijzondere dwang uitgeoefend op al de ouders. De geestelijken preekten dat de nieuwe wet slecht was. Dat er voor taan geen godsdienstig onderwijs zou bestaan, noch zedenleernadien hebben zij de onderwijzers uitgegeven als geuzen en schismatieken. Men is van huis tot huis rondgegaan; er werd verboden be trekkingen te hebben met personen wier kinderen naar de gemeenteschool gaan. Het is gebeurd aan eenen zekeren Ver- eecken, werkman alhier, dal de onder pastoor zijne vrouw ophitste tegen hem, omdat hij zijne kinderen naar deze school zond. Hij verbood haar met ha ren man nog betrekkingen te hebben, en beval haar het huis te verlaten. Het ging zoo verre dat er tusschen man en vrouw een gevecht ontstond. De vrouw liep weg en ging ter pastorij, alwaar zij berecht werd. Zij had zich op straat laten vallen, alsof zij niet meer voort kon. De heer procureur des konings heeft de zaak doen onderzoeken, en er is door eenen geneesheer vastgesteld dat vrouw Veree- cken maar lichte kneuzingen had ont vangen Men heeft mij maanden en maanden vervolgingen doen ondergaan; in beelte nis verbrand, men streek menschendrek aan mijne deur, men hing plakkaarten uil, waarop ik verbeeld was als een beer die eenen herder vervolgt. Daarenboven beleedigde men mij op alle manieren. Er zijn dien ten gevolge en namelijk wegens beleedigingen tegen mijnen persoon, door de correctionele rechtbank van Dendermonde vijf vonnissen uitgespro ken, door welke een persoon driemaal, andere tweemaal en 18 andere personen eenmaal lot verschillige boeten zijn ver- Dendermonde een vonnis van vrijspraak uit, hetgeen bij de aankomst der vrijge- sprokenen te Hofstade gelegenheid gaf tot eene nieuwe manifestatie met muziek, vlaggen enz.De procureur des konings zond ter plaatse eenige gendarmen en de burgemeester verbood de manifestatie. De rust is dan niet gestoord geworden. De getuige gaat voort: Vele van mijne leerlingen hebben geene absolutie beko men, omdat zij de gemeenteschool bij woonden. Ik weet dat het kind van Vereecken verschillige keeren twee of drie dagen opgesloten is geweest, omdat het in mijne school kwam De vader wist niet waar het bleef, en het kind wilde het hem niet zeggen. De procureur des ko nings is er tusschen gekomen, om 't kind weder onder 't gezag van zijnen vader te stellen. Bij deze afwezigheden ging dat kind naar de katholieke school; en op het einde, om aan de verantwoordelijkheid te ontsnappen, heeft de pastoor het kind geweigerd. Verschillige ouders, namelijk de weduwe Karei Mathys, landbouwer, en de wedu we van Adriaan Vanderheyden, hebben mij gezegd dat de priester aan de kinde ren in den biechtstoel gezegd had dat zij geene gehoorzaamheid verschuldigd wa ren aan hunne ouders, indien deze hen wilden naar de gemeenteschool zenden. Er waren eertijds 70 leerlingen in de school voor volwassenen; dit getal is gevallen op 30 ten gevolge der voetstap pen gedaan van huis tol huis door den onderpastoor. Ik heb vele vervolgingen ondergaan, men heeft mij melk, boter, enz gewei gerd in zekere huizen, even als werk lieden. Deze week is de onderpastoor bij de vrouw van eenen getuige, die hier geci- teert is, geweest, en heeft haar gezegd dat haar man moet voorzichtig zijn en de geestelijken niet belasten. Ik heb dit vernomen van de vrouw van Louis Wal- graef. Ik heb nu 60 leerlingen in mijne school, en vroeger had ik er 330. Doch ik denk niet dal er 270 andere naar de vrije school gaan. Ik geloof niet dat er meer dan 200 in de vrije school zijn. Mijne meening is dat het voor de geeste lijkheid genoeg is mij leerlingen af te nemen en dat zij niet voor doel heeft de kinderen het onderwijs te geven in de vnje school. Hulponderwijzer Charles Van Gyse- ghem uit Hofstade vertelt een ander staaltje van naastenliefde over de pastoor en zijn toenmalige aanhang. De heer pastoor en M. Mathys zijn aan mijn huis komen meten in Juni 1879, omdat zij voornemens waren mijn huis te koopen voor de vrije school Op eenen zondag is de heer Mathys, broeder van de schepen, mij komen voorstellen naar de katholieke school over te gaan. Des anderendaags is hij wedergekomen met den pastoor en heeft mij honderd frank aangeboden per maand Ik heb geweigerd. Dan hebben zij slecht gesproken van de officiëele school, niet uil reden van hel onderwijs, maar omdat de bisschoppen hun gezag verloren hadden over de volksscholen. Dan is er tusschen mij en den pastoor een gesprek gekomen over het goed of het slecht van de nieuwe wet. Ik vroeg hem of zij voornemens waren eene revolutie op te wekken in het land. Waarop de pastoor antwoordde: hel is hetgeen wij zoeken. Mijn broeder was tegenwoordig. De pastoor heeft mij gezegd dat ik in den haat zou staan van al de parochianen, als ik in de officiëele school bleef, en dat men mij zou verheven hebben tot in de wolken, indien ik naar de vrije school wilde overgaan. Dat wij anders al onze klanten zouden verloren hebben, (myne moeder houdt eenen winkel) en dat men ons zoud geruïneerd hebben. Hij heeft aan moeder, die reeds dan al ziek was, gezegd dat het zijn plicht was, van wege den bisschop, in geval ik en mijn broeder niet wilden overgaan naar de katholieke school, haar de laatste sacramenten te weigeren, al was zij in doodsgevaar. Mijn moeder was daar erg van aange daan, en de twee geneesheeren hebben verklaard dat zij van verdriet overleden is. Mijne moeder zegde mij ook dat zij daarvan moest sterven. En inderdaad zij is gestorven in December 1879. In Augustus 1879, heeft M. Mathys, de nieuwe aankooper van mijn huis en land, mij opzeg gedaan; het gevallen jaar was nochtans betaald. De heer Mathys heeft verklaard, volgens ik vernomen heb, dat hij ons zou geru ïneerd hebben, zoodanig dat er ons niets zou overblijven. Dezelfde Silvain Mat hys heeft mij bedreigd met de woorden gij zult het ondervinden- om dat ik weigerde hem steenen te laten plaatsen in den hof voor de katholieke school. Ook de volgende getuige, Jan Baptist Van Gyseghem, broer van voorgaande en eveneens hulponderwijzer in Hofsta de, bevestigt de feiten door zijn broer aangehaald. Van een zekere Justine De Schepper had hij zelfs vernomen dat het vooral door toedoen van de onderpas toor was dat de klanten uit de winkel wegbleven. Deze vrouw komt dan op de zitting als 58ste getuige en bevestigt dat de pastoor haar gezegd had dat de twee hulponderwijzers geen absolutie of kom- munie zouden ontvangen en *dat zij in de gewijde aarde niet zouden begraven worden en dat de Mathijsen haar zouden plat geruïneerd hebben-. In ieder geval hebben de samenwonende gebroeders Mathijs de grote rot gespeeld in de schoolstrijd van 1880 te Hofstade Dit wordt andermaal bevestigd door zekere Fran Hambursin. wachtmeester bij de rijkswacht te Aalst lk ben dikwijls naar de gemeente geweest op bevel van den procureur des konings, omdat er manifestatiën waren, beleedi gingen tegen de onderwijzers, enz. Volgens hetgeen ik vernomen heb, zijn de bijzondere opstokers daarvan de Ma- thysen, van welke een schepen is, en de andere voorzitter van het katholiek schoolcomiteit. Den 2T December, als de schoolmeester in beeld verbrand is geweest, is het grootendeels gebeurd door de werklieden van Mathys, en het beeld is zelfs gemaakt op zijnen hof en met zijne volle kennis. Van de geheele overheid hebben de bur gemeester en de veldwachter alleen den c lerwijzer ondersteund. De onder steuningdoor veldwachter Victor Hert- sens moest echter zeer zwak geweest zijn want hij beweert van de feiten niet op de hoogte te zijn, alhoewel hij slechts op vijf minuten van Meerschman woonde en de hele manifestatie van de verbranding van vijf lot acht uur geduurd heeft. Dat het menens was bewijzen andere aantijgingen en de gebroeders Mathijs gebruikten doorslaggevende argumenten Hofstade naar fcXld hand te zetten als men de getuigd hoort van landbouwer Petrus Jan i'Pni deman: aal In de maand September 1879 is de htO u. pastoor mij komen geld vragen vofffekc katholieke school en terzelfder tijd /wither hij mij gevraagd dat ik mijne kinderen fl Mi de gemeenteschool zou trekken, r heeft mij gezegd dat ik moest bij iJcni bisschop gaan, wilde ik mijn pajriaal I houden, en mijn ontslag geven van 0u3< liberale schoolcomiteit. Dan ben ik redui Dendermonde mijnen paschen p houden. De week vóór Paschen had de onder* toor mij ook komen zeggen dat ik m, demissie moest geven van lid van I schoolcomiteit, en mijne kinderen ut gemeenteschool trekken, of dat ik gK absolutie zou bekomen Hofstade verkeerde in die eerste s< strijd in een uiterst rumoerige to dat de gemeenteschool maar 5 gen telde tegenover ongeveer 200 vi katholieke school was vooral te aan de voortdurende druk die op beft de mensen uitgeoefend werd en bor dien ook dat men met valse beschuldig gen sommige mensen trachtte te over len of hen zelfs voor hel gerecht bn na lasterlijke klachten. Nadat Victor V Papeghem, kuiper van beroep, klaard had dat men het beeld van' onderwijzer verbrand en men er gestampt' had, kwam de 44-jt schrijnwerker, Leo Los, zijn bel doen over wat men hem reeds allet^ had aangedaan. van

De Voorpost | 1985 | | pagina 14