Hubert Cleyman: «Op het stadhuis stond ik helemaal alleen illl JOI Twintig jaar Volksunie in gemeenteraad van Sint-Niklaas Vlaams Blok-Waasland: kieslijst-kopmannen al bekend Sint-Niklazenaar over «de verstikking van de demokratie» Hubert Cleyman over bevorderingen en politiek: een voorstel SP-Sint-Niklaas verwerpt recente scholierenstaking )C CVP-Belsele over plaatselijke problemen Pi Nieuwkerkenaar gedood 6 - 8.2.1985 - De Voorpost Tydens de gemeenteraadszitting over de begroting te Sint- Niklaas in december van vorig jaar, deed men heel eventjes geheimzinnig over het nakende afscheid van een hoger ambtenaar. Eerder had de gemeenteraadsagenda van 23 november '84, onder de hoofding 'Administratief personeel', de «vervroegde pensioenaanvraag van een afdelingschef» vermeld. De man in kwestie is Hubert Cleyman. Op zijn deur, een verdieping onder de dienst ruimtelijke ordening, heeft men met priklettertjes een andere naam gespeld: F. Coppens. Cleyman wordt in juni 61. In 1945 trad hij in stadsdienst en was achtereenvolgens bureauchef van de dienst openbare werken, afdelingschef ruimtelijke ordening, en tegelijk met die laatste funktie, planningskoördinator van de struktuurplanning. Als planningsdeskundige had hij een belangryke invloed op de naoorlogse ruimtelijke ontwikkeling van Sint-Niklaas. Hy advizeerde politieke beslissingen en leidde de uitvoering er van. Wie de stad van 1945 vergelykt met die van 1985, weet waarmee Hubert Cleyman al die jaren is bezig ge weest. Nochtans sluit hy zyn loopbaan niet zonder enige rankune af. De laatste jaren zag hy zich gekonfronteerd met een dubbelzinnige beleidshouding: de theoretische keuze voor struktuurplanning met daar diametraal tegenover de aangehouden weigering van ondertussen twee koalities om deze dynamische planningsmethode daadwerkelijk een kans te geven. Beter dan wie ook had hy kunnen vaststellen dat de toegepaste, rigide eindtoestandsplanning een onbevredigend en ondemokratisch beleidsinstrument was. Er werd beslist zonder vooronderzoek, zonder raad pleging ook van de betrokkenen. Zyn overmoeibare pleidooi voor een konkrete struktuurplanning werd hem door zijn politieke en administratieve oversten niet in dank afgenomen: in '83 werd Hubert Cleyman geschorst als planningskoördinator. Een wankele gezondheidstoe stand maakte het hem moeilyk zyn Don Quichoteske strijd met hetzelfde vuur verder te zetten. In voormeld gemeenteraadsdokument wordt gesteld dat «betrokkene gemachtigd blyft de eretitel van zijn ambt te voeren». Het ambt van afdelingschef of van planningskoördinator? Is dit bestuurlijke hypokrizie of een gemeend eerherstel? Ruimtelijke 'boom' Na de tweede wereldoorlog kende de ruimtelijke ordening in België, dank zij de besluit wet van 1947 een doorbraak. Men had het voor het eerst over 'plannen van aanleg', de vandaag nog van toepassing zijnde b.p.a.'s. Sint-Niklaas diende als één van de eerste steden van het land enkele ont werpen in: Park en Laan en Priesteragiewijk. Niet lang daarna volgden de wijken Le- pelhoek, Sparrenhoef, de Cas tro, Peter Benoit, Driekonin gen, Baensland, Hogenakker, Clement, Tereken en Den Beenaert (Plezantstraat) en tussendoor ook het Groot Kloosterland (aan het nieuwe slachthuis), de nieuwe spoor weggeleiding en het station en Centrum II (O.-L.-V.-plein). In 1978 begon Cleyman op het stadhuis de struktuurplan- ningsprocedure te promoten Deze methode impliceerde in haar struktuur een vrij grote beleidsparticipatie vanwege de bevolking en ontstak wellicht daarom in het hart van de meerderheidspartijen een nog altijd nasmeulende vlam van argwaan. Even leek het erop dat de nieuwe CVP-VU-koali- tie de struktuurplanning een kans zou willen geven. De laat ste indikaties zijn echter nega tief: geen nieuws over de cen trale stuurgroep, geen nieuws over de ingestelde kommissies, geen nieuws over de herwaar deringsgebieden. Toch kan dit niet eeuwig duren: een omvat tende Vlaamse wet op de ruim telijke ordening is op komst. Slik door en verteer dit bittere interview! Een afscheid met gemengde ge voelens, neem ik aan? HC: «Uiteraard. Ik neem niet graag afscheid van de ruimte lijke ordening hier, het was altijd boeiend werk, maar ik vind dat het welletjes is ge weest. Een strijd tegen wind molens is nu niet precies een aangename strijd voor een man van mijn leeftijd. Ander zijds is het ook zo, dat de huidige mentaliteit onder het stadspersoneel en daar zijn onze beleidsmensen verant woordelijk vooreen af scheid eerder als een bevrij ding laat aanvoelen. Er is op het stadhuis heel wat veran derd. Vroeger was de samen werking kameraadschappelijk, er werd al eens gelachen. Nu wordt werken nog beschouwd als een noodzakelijk kwaad; er wordt niet alleen meer met het hoofd of de pen gewerkt, maar ook en vooral met de ellebo gen. Sommige hogere ambte naren die menen dat het moge lijk is in èlles specialist te zijn, geven zulke opdrachten door. «Het is zo dat de aard van ons bestuur en de gevolgde benoe- mingspolitiek drie soorten ambtenaren heeft geschapen: de eerste kategorie durft haar mening zeggen, schrijven en vooral blijven verdedigen, maar die kan men op één hand tellen, de duim niet inbegre pen. Ambtenaren uit deze ka tegorie volgen vroeg of laat het spoor van de stadsingenieur en mijzelf. De tweede groep geeft wel haar mening, maar legt zich onmiddellijk neer bij elke technisch ondoordachte, poli tieke beslissing met als kom- mentaar: «Zij beslissen en als het nadien verkeerd blijkt te gaan, moeten zij maar de ge volgen dragen». Die kan men op twee handen tellen. De der de kategorie zijn de slaafse medewerkers, in 't Vlaams: slippendragers, die niet alleen werken volgens de richtlijnen van hun patroon, maar ook, op bevel, denken zoals hij. Hier gaat het om een bende, niet te tellen. Je vindt ze massaal te- Sint-Niklazenaar Hubert Cleyman (met kleindochtertje op ye bevorderingslijsten. Vanessa) geïnterviewd door De Voorpost: «Op het stad- Hoe kan het dan anders dan huis stond ik helemaal alleen, maar daarbuiten waren dat de goede kollegiale sfeer velen met mij» (foto carine) van vroeger volledig verloren stadsbestuur pottenkijkerij en hinderlijke bemoeizucht, ter wijl een goed gestuurde in spraak iets heel anders is. Wel licht is men bang dat een aan tal onregelmatigheden, een aantal vriendendiensten aan het licht zal komen. Paul De Vidts zei mij eens: «Als je de bevolking inspraak verleent, wordt een stad onbestuur baar». Tja, dan weet je 't wel, hè. Het is net andersom! Maar ook heel andere zaken door drukken, is uiterst moeilijk. Op het stadhuis heeft men een soort van diktatoriaai regime ingevoerd. Na 1971 werden dienstnota's uitgevaardigd die alle ambtenaren verbieden, een briefwisseling te voeren met en werknota's te bezorgen aan hun bevoegde schepen. Alles moet eerst langs de stadssekretaris die na rugge spraak met wie?de hele zaak toelaat of, wat meestal het geval is, tegenhoudt. Op die manier werden al mijn no ta's van de laatste drie jaar eenvoudigweg geblokkeerd. Voor een leidend ambtenaar is het dus onmogelijk beleids voorstellen te formuleren en te bespreken met zijn schepen, die op zijn beurt wegens een tekort aan deskundige voor lichting niet zelfstandig kan werken, laat staan een eigen beleid doordrukken. Ikzelf heb deze barrière trachten te doorbreken door onze nieuwe verkozen raadsleden een bro chure toe te zenden met daarin alle noodzakelijke informatie over struktuurplanning, een vorm van schriftelijke briefing. De reaktie ken je, ik was mijn boekje te buiten gegaan en moest mijn taak als plannings koördinator neerleggen. dat je je afvraagt of het mis schien geen grap is. Het spijti ge is, dat niemand zich de moeite geeft deze malaize weer ongedaan te maken». Die struktuurplanning, daar heb jij eigenlijk als ambtenaar op aangedrongen? HC: «Dat is inderdaad zo. Ambtenaren doen wel meer. De opdracht om werk te ma ken van een struktuurplan- ningsproces kreeg ik pas na lang aandringen in 1979 tijdens een bijzondere zitting van het kollege die plaatsvond in Knokke. Men startte het pro ces met een tentoonstelling en een rondvraag via de Stadskro- niek naar suggesties die, ter voorbereiding van een licht plan, in '81 gebundeld werden in een lijvig dossier. De Stich ting Lodewijk De Raet en Maatschappelijk Opbouwwerk Waasland organizeerden een vormingskursus voor geïnte resseerde bewoners. Er wès belangstelling en veel zelfs, té veel voor het stadsbestuur ech ter, dat wel het tegendeel had gehoopt. En toen zijn de pop pen aan het dansen gegaan. Jij hebt zelf mijn verbeten strijd van buitenaf gevolgd. Op het stadhuis stond ik helemaal al leen, maar daarbuiten waren velen met mij»*^;^ Wat is je verklaring voor deze koppige weigering? HC: «Ik heb mij meermaals die vraag gesteld. Is het moed wil of gewoon domheid? Het ontbreken van elke politieke wil om aan struktuurplanning te doen, vindt, denk ik in de eerste plaats zijn oorsprong in het feit dat met de toepassing er van een deeltje van de macht uit handen zou moeten worden gegeven. Inspraak betekent voor het Objektieve kriteria Til je nog altijd even zwaar aan je schorsing als planningskoör dinator? HC: «Ik heb daar nooit echt zwaar aan getild. Ik geloof dat deze stomme, kleingeestige maatregel, het bewijs leverde dat mijn bestuur gekant was tegen inspraak en objektieve informatieverstrekking. De beslissing heeft, gezien de reaktie die er op gekomen is, eerder in het nadeel van het kollege gewerkt en derhalve in het voordeel van de struktuur planning. Het schepenkollege heeft zich in deze zaak bloot gegeven: iedereen wist plotse ling heel erg duidelijk hoe de zaken stonden. Een erg zware slag echter, is mijn niet-benoe- ming tot direkteur geweest in '78, een benoeming die mij, volgens onverschillig welk kri- terium dat, wisselend volgens de kandidaat, wordt toegepast, toekwam. Dat gaat zo: voor bevorderingen worden normen gehanteerd zoals dienstancièn- niteit, graad- of niveauanciën- niteit, het administratief diplo ma. In plaats van zich besten dig aan één van die kriteria te houden, zodat iedere stadsbe- diende zijn toekomstkansen kan afwegen, beslist het kolle ge steeds volgens een andere maatstaf, naargelang de situa tie van de kandidaat op wie de politieke keuze is gevallen. Bij mij lag de zaak eenvoudiger. Welk kriterium ook werd toe gepast, ik stond als eerste ge klasseerd. En toch werd het de beschermeling van de toenma lige volksvertegenwoordiger Paul De Vidts. De man had hem steeds geholpen bij het opstellen van verslagen toen De Vidts nog voorzitter was van de kommissie van finan ciën in het parlement. Noch tans: de uitverkorene was mij vooraf komen geruststellen met de mededeling dat hij geen kandidaat zou zijn». Warme oproep Heeft de bestuurswissel te Sint- Niklaas een gunstig effekl ge had op de dynamiek van de ruimtelijke ordening? HC: «Misschien een heel klein beetje. Mare Huys heeft zeker pogingen gedaan en tracht nog altijd moedig, in de schoot van het kollege, toegevingen te be werken in het voordeel van het struktuurplanningsproces als daarvan al sprake kan zijn en de eraan verbonden in spraak. Echter: hij stuit dik wijls op het veto van de burge meester en op de onverschillig heid van andere schepen t.o.v. deze materie. Als er een ke ring ten gunste is, is die eerder het gevolg van dwingende maatregelen van hogerhand, zoals het dekreet op de stads en dorpsherwaardering, het Groene Boekje van Akker mans en het nakende Vlaamse maxi-dekreet op de ruimtelijke ordening. Konkreet heeft de intrede van de Volksunie in het beleid weinig veranderd en waar het de ruimtelijke orde ning betreft, wordt nog steeds achtemagehold op de ontwik kelingen. Laat een bewijs daarvan zijn de spektakulaire ommezwaai van Nelly Maes en Roel De Jong en het feit dat het nieuwe kollege mijn schor sing als planningskoördinator onder druk van de burgemees ter heeft gehandhaafd. De VU heeft mij, na haar hoopvolle kiesbeloften, zeer ontgoo cheld». Het ambetant Cleymanneke is nu weg op het stadhuis. Hoe gaat het verder? HC: «Kijk, dèt is precies mijn grootste zorg. Feit is, dat offi cieel voor de struktuurplan ning werd geopteerd, dat het proces werd gelanceerd en dus door de hogere overheid maat regelen zullen worden getrof fen om de bestendiging ervan te verplichten. Ik verwacht zeer veel van het dekreet van de Vlaamse exekutieve. Nie mand in Vlaanderen zal daar nog buiten kunnen. Had men mij gevolgd in 1978, dan was onze stad nu in dit kader een pilootstad geweest, met alle verdienste voor het stadsbe stuur. Toch blijft er een zekere ruimte. Met een eigen proce dure kan men nog alle kanten uit en een verdere boycot of verkrachting van een deonto- logisch korrekt proces is niet uitgesloten. Wat zien wij op dit moment? Het planningsproces werd volledig gepolitizeerd in het machtsvoordeel van één enkele partij en met de mede plichtigheid uiteraard van de koalitiepartner. Alles lijkt wel in het werk gesteld te worden om het proces te laten dood bloeden. Hoe lang is het gele den dat de centrale stuurgroep bijeenkwam? Deze verstikking van de de mokratie is een schande voor onze stad. Ik verwacht eerlijk gezegd alleen nog heil van on dubbelzinnige, gebiedende wetteksten. Misschien past het, een oproep te doen aan de inspraaklievende bevolking en pers om waakzaam te blijven. Het bestuur is er voor de men sen en niet omgekeerd! In spraak is geen gunst, maar een recht. Het is triest dat in Sint- Niklaas dit recht moet worden afgedwongen». En hoe gaat het verder met Hubert Cleyman? HC: «Ach, ik blijf allicht niet bij de pakken zitten. Ik ben bezig met de samenstelling van een dichtbundel. Eigen poëzie, gedichtjes uit de oorlogsjaren, gedichten betrokken op mijn loopbaan waarin welbqi beleidsmensen zonder tg zichzelf zullen herkenne een boek sociale verzen eenvoudige taal, verslag' voor iedereen». t meta Geen struktuurplanning^ Maai HC: «Toch wel. Ik zei£jase r het Vlaams dekreet -Cü ruimtelijke ordening g7 komst. I.v.m. het pl j«ndtl proces zal één en ander®' geld worden a.d.h. vanfebouws dere omzendbrieven j vorig vrienden van MOW, flerner (Werkgroep Struktuu$te| to ning, red), Abllo en elkt^pste niging die dit demoknL* proces wil verdedigen y. op mij kunnen rekenen heb géén administratieve?®? band meer aan'». in om Leo DEf irden f eep m or Vla umico un aa it win In de personeelskroniek van het Sint-Nikiase stadsperi neel verschijnt binnenkort een artikel van de hand «Voor oud-afdelingschef Hubert Cleyman. Hij heeft een maMe ni tijd meegemaakt op het stadhuis, schrijft hij, maar eje V( politieke epidemie heeft de kollegialiteit nu nagenotbondi uitgeroeid. je boi «Wat maakten wij na de vijftiger jaren mee?», zo ondtireaki vraagt hij zichzelf: «Bij bevorderingen, eender in weUe zij personeelskategone, gaat de absolute voorkeur naam een kandidaat uit een bepaalde politieke stal. Dat alles women gewettigd bij het sluiten van een koalitie-overeenkon^ Dat wordt meestal bedongen dat partij x op zoveel bevor deringen van eigen kandidaten recht heeft, terwijl partij er zoveel krijgt. Tijdens koalitievergaderingen wordt Vmi op- en afgeboden, opgeofferd en afgemaakt, zodat alles? allure krijgt van een koehandel. Nochtans gaat het mensen. Het resultaat van deze aanpak is bekend: JRy gevecht met de ellebogen, het elkaar trachten schaakn| te zetten. Er blijven overwinnaars en overwonnend|i|| gelukkigen en misnoegden, vijanden, geen vrienden». |||l Cleyman stelt terzake voor dat alle partijen die in gemeenteraad vertegenwoordigd zijn een statuut op I) ^oc bevorderingen zouden samenstellen dat nauwkeurig h paalt welk kriterium voor een bevordering van toepassii is. De 'signalizatie' van de chef en het persoonlijk dossi van de betrokkene zouden daarbij niet uit het i verloren mogen worden. De grote voordelen van c" definiëring van het bevorderingssysteem liggen voor dj hand, vindt Hubert Cleyman: «Ieder personeelslid I steeds en zelfs van bij zijn indiensttreding, zijn kans afwegen inzake latere bevorderingen en de wcnselijkhe om al dan niet de leergangen in bestuurswetenschappen volgen, inzien. Iedereen weet dan waar hij staat en hoefa! ir geen gevecht te leveren waarbij de grote verliezer dc starrer zelf is. Bovendien zijn de politieke verantwoordelijke^ m van de bij iedere bevordering horende heibel ontlast eys di lopen ze niet langer het riziko één van hun beschermelis SP gen te bevoordelen t.o.v. een andere partij kandidaat», jhei Volgens de voormalige planningskoördinator heeft djams stadssekretaris reeds heel wat ondernomen om dc veijgens standhouding onder het personeel te verbeteren. Allefcerin zal evenwel vergeefs zijn, als de koe niet bij de horen [es» wordt gevat», aldus nog Cleyman. Hij meent tenslotte duit di ook de schepen van personeel. Marcel Vcrdonck, goede gang van zaken binnen de administratie boven a politiek zou kunnen verkiezen. Sint-Niklaas is één der weinige steden of gemeenten waarin de Volksunie, als Volksunie en onder die bena ming, reeds twintig jaar in de gemeenteraad zetelt. Dat dit feit dan ook op enthousiaste wijze zou worden gevierd in de loop van 1985 lag voor de hand. De VU- afdeling Sint-Niklaas nam het initiatief om dit feestjaar in te zetten met een mosselfestijn, gekoppeld aan een kwisa- vond. Zaterdag 2 februari werd dan ook een hoogdag voor vele leden, en dit dank zij de bezie lende organisatorische inzet van afdelingsvoorzitter Fons Van Riet, Amedee Verbrug- genkring-voorzitter Hugo Steenwegen, schatbewaarster Josette De Decker, sekretaris Hugo Anthuenis en de overige bestuursleden. Na een smaak-aanscherpend aperitief kon een zichtbaar op getogen Hugo Steenwegen de 120-koppige schare aan de mosseltafel verwelkomen. Volksvertegenwoordiger Jan Verniers, zelf reeds twintig jaar VU-fraktieleider in de St - Niklase gemeenteraad, bracht een passende en bijwijlen zelfs ontroerende hulde aan de toe nmalige bestuursleden van het eerste uur, onder wie Emiel Van Haver en Raf Alderwei- reldt reeds overleden zijn. De zen onder hen die thans als eregenodigden konden aanwe zig zijn, werden terecht en let terlijk in de bloemen gezet, met name Leo Verbeke, Staf Heirwegh, Willy De Jonge, Frans De Maere, Renaat Ver- helst, Frans Pieters en uiter aard ook Jan Verniers zelf. Namens de gehuldigde pio niers sprak Staf Heirwegh later op de avond een welgemeend dankwoord uit. De mosselen bleken bijzonder voortreffelijk bereid door de kulinaire specialisten van de Gebroeders Van Raem- donckkring. wier bijdrage tot het digestief welslagen van dit feest aldus ongemeen groot was. Een andere eregenodigde, na tionaal VU-sekretaris Willy De Sacger, hield vervolgens een kernachtige en felges- maakte tafelrede. Ook de ar- rondisscmentele voorzitter Fons D'Hollander, de senato ren Walter Peeters en Nelly Maes en provincieraadslid Raoul De Rijck verccrdan de De SP-koepel van groot Sint-Niklaas besprak de scholie renstaking die ook in Sint-Niklaas door een zgn. scholie rencomité op het getouw werd gezet op woensdag 30 januari. Het koepelbestuur staat sym pathiek ten opzichte van elke demokratische aktie van de jonge generatie waarin geij verd wordt voor een betere toekomst en tegen de gevolgen van het huidige regeerbeleid, in het bijzonder betreffende het drama van de jeugdwerk loosheid. Een scholierensta king kan op zichzelf aanvaard worden als een efficiënt aktie- middel, zo heet het. De SP-Sint-Niklaas is echter niet te spreken over de wijze waarop de aktie te Sint-Nik laas gevoerd werd en wel om volgende redenen (we citeren de SP): de aktie was onvoldoende voorbereid en doorgepraat met de leerlingen: hierdoor ontstond aan de schoolpoorten zelf de grootste verwarring; de aktie richtte zich uitslui tend tot het rijksonderwijs; de piketten wilden al dan niet bewust ook kinderen van het lager onderwijs de toegang tot de school beletten met alle mogelijke praktische risiko's vandien; de aktie werd misbruikt door een stelletje extreem linksen wiens herhaalde agres siviteit niet kan worden goed gepraat door de recente immo rele provokaties van extreem rechts aan de schoolpoorten van hetzelfde rijksonderwijs». De SP-Sint-Niklaas dringt erop aan dat in de toekomst soort gelijke scholierenaktics zorg- vuldioger worden voorbereid met de betrokken leerlingen en dat tevens elke agressie aan de schoolpoorten (en dan nog uitsluitend aan het rijksonder wijs) wordt geweerd. Het stakingswapen moet vol gens dc socialisten op een sub tiele wijze worden gehanteerd, ook bij de scholieren. Improvi satie en manipulatie stoot de overgrote meerderheid der leerlingen en ouders af en speelt onrechtstreeks in de kaart «van diegenen die van daag proberen hun smerig ex- treem-rechts ideeëngoed aan de man te brengen», aldus nog de SP-Sint-Niklaas. feestgangers met hun aanwe zigheid, naast dc plaatselijke mandatarissen. Aan de kwis, georganiseerd door Bruno Alderweircldt en Bruno De Maeyer, namen niet minder dan elf ploegen deel. Na een spannend verloop kon afdelingsvoorzitter Fons Van Riet volgende einduitslag me dedelen: 1 VU-Beveren 52, 2. Gcbr Van Raemdonckkring 50, 3. VU-Sinaai 49, 4 VU-Temse 45, 5. ex aequo VU-St-Niklaas en VU-Bazel 44, 7. St.-Niklaas ploeg II 42, 8. VU-Hammc en VU-De Klinge 34, 10. VU- Kruibeke en Jaugdploeg Den- der-Waas 33. Dc winnende ploeg Weyers - Braem Braem van VU-Be- vcren werden met een waarde volle trofee bedacht: zij moch ten immers de 'prijs der man datarissen' in ontvangst ne men, meer bepaald het dertig jaar VU-jubileumboek «Op de Barrikadcn», elk exemplaar geschonken en gehantckend door de huidige St-Niklaase VU-mandatarisscn: de schepe nen Daan Anthuenis en Mare Huys (zelf aktief mec-kwis- ser), de gemeenteraadsleden Jan Verniers, dr. Alfons Li- saerde, Nelly Macs en Arthur Baeckelandt, alsook OCMW- voorzitter Roger Van Ranst. Naar meer veiligheid in de maatschappij Het Wase Vlaams Blok wil in dit verkiezingsjaar met «ludieke akties» de aandacht van de Waaslanders trekken op de strydthema's seperatisme, gastarbeid en veilighjeid. Stond vorig jaar, bij de Europese verkiezingen, vooral de gastarbeid centraal, dan ontplooit het Vlaams Blok in 1985 vooral aktiviteiten rond «veiligheid». Het Vlaams Blok. een zeer Vlaainsnationalistische partij, zorgde in 1984 voor heel wat heibel. Een televisieprogram ma waarin men pleitte voor een immigratiestop, het stop zetten van de integratiepolitiek «die toch nooit zal lukken» en het terugsturen naar «het thuisland» van alle gastarbei ders die meer dan drie maand werkloos zijn, leidde zelfs tot een ingreep van de BRT-direk- tie. Dit jaar staat «de veiligheid» centraal. Ook in het Waasland zal men dit thema beklemto nen. De Wase Vlaams Blok kers nemen geen standpunt in inzake typische streekproble- men. «Daarvoor is onze partij te klein», verklaarde een woordvoerder tijdens een in formatieavond. Niettemin wijzen ze op het groeiende sukses van hun par tij. Eind 1984 kwam in Loke ren een akticve partijkern tot stand en dc bestaande partij besturen ondergingen de laat ste tijd heel wat veranderin gen. De besturen tellen vele nieuwe en jonge gezichten.' Deze lijn zal zeker doorgetrok ken worden op de kieslijsten voor de komende parlements- en provincicraadsverkiezin- gen, verklaarde Annemie Pee ters tijdens dc informatiea vond. Zijzelf, voorzitter van het arrondissementeel bestuur, voert de senaatslijst aan. Haar voorganger in de partij, Frans Wymcersch, is lijsttrekker voor de Kamer van volksverte genwoordigers. Guido Verguit, arrondisse menteel mede-voorzitter, neemt de eerste plaats in op de kieslijst Sint-Niklaas voor de provincieraad en Erik Water schoot, partijsekretaris, doet hetzelfde voor het kanton Temse. In de kieskampagne zal men vooral dc steeds grotere onvei ligheid van de moderne maat schappij aanklagen. Het Vlaams Blok konstateert een toename van het geweld op straat en het vandalisme; dat «kriminelen in de watten worden gelegd», bejaarden niet meer veilig zijn in hun eigen woning en een avondlij ke wandeling in het park er niet meer bij is. Voor de Vlaamsnationalisten betekent veiligheid ook het be schermen van het geestesle ven. Ze verzetten zich tegen «het afglijden naar een permis sieve, dekadente maatschap pij» waar niet alleen alles kan en mag, maar waarvan men bovendien alles moet goed vinden». Het Vlaams Blok wil gedaan maken met het «alles-mag»- kr gedrag en de verdraagza* heid voor alle mogelijke ÉQ wassen, zoals tegenover drugprobleem en dc redt spraak die eerder het prak maakt van het slachtoffer dEj^ van «de kriminelen». De Vlaamsnationalisten sïU71( ven naar het herstel van fundamenten die aan j,, volksgemeenschap een %gc komst geven». Volgens t»jj z Vlaams Blok moet vooral wot jeugd de aandacht krijgen. ITvC partij wil de gemakzuchtig,, oppervlakkige houding bij jA^, geren wijzigen. Tenslotte wenst het Vlaai Blok een afschaffing van stemplicht. Iedereen moet w zijn om zijn kiesrecht uit V oefenen, aldus de partij. I Bij een ontploffing dinsdagnamiadag in Sint-Niklaas is de 34-jarige Nieuwkerkenaar Robert Martens uit de Mecsterstraat 9 in Nieuwkerken om het leven gekomen. liet ongeval gebeurde rond halfvijf aan de Lepclhockstraat in Sint-Niklaas. In de Citroënbestelwagen die bestuurd werd door Martens deed zich een ontploffing voor. Het voertuig schoot in brand en de chauffeur verkoolde. Over de oorzaak van dit drama tast men nog in het duister. In aansluiting met een recente bestuursvergadering van de CVP van Bclscle, onder voor zitterschap van député E. De Cuyper, werd aan een beperkt werkkomité opdracht gegeven een inventaris op te maken van alle knellende en hangende problemen in dc deelgemeente die het stedelijk beleid raken. Een aantal opmerkingen kwa men hierbij ter sprake en er werden reeds een aantal stel lingen geformuleerd; aldus is het CVP-bestuur niet te spre ken over een verhoogde berm in het rijvak van rijksweg 14 ter hoogte van het kruispunt Vijver- Schoonhoudtstraat, zal het ijveren voor het behoud van de verkeerslichten ter hoogte van de Bergstraat en snelheidsbeperking in de Arn- houtstraat, daar waar tonnage- beperking al eerder werd kregen. Verdere besprekv'1'1 rond bpa-Watcrmolenwijk W» de Sporthal en de vergadf ruimten, ontsluiting Popw renwijk, wegenverbcterf modernisering van dc opel* re verlichting enz., gevoerd. Verheugd toonde men tt over dc eerder naar het sd» pcnkollege gcformulcfil vraag naar aanbrengen vani brapad en het verbreden m het gaanpad ter hoogte vaal langs de Kerkstraat aan l vrije basisschool. Het is dc bedoeling van V CVP-bestuur van Bclscle na inventarisatie van de p lematiek van dc deelgemce deze via het afdclingsbestj voor te leggen aan het s pcnkollege van dc stad. aan van HÉ iele M incenH .hestfl :t sdJN

De Voorpost | 1985 | | pagina 6