Sl,lase Scheldeoever inkt naar investeerders... in Amerika Boelwerf: er is nog hoop na deze dubbeldoop skweek in koelwater van irncentrale jektief '85» niét gehaald Wat met chemische risiko's op Wase Scheldeoever? Vormingsweekvoor jongeren in Lokeren «Beweging van mensen met laag inkomen» zoekt vrijwilligers in Waas Sint-Niklaas stuurt dekens naar Ethiopië Heksenhistories De Voorpost - 8.2.1985 - 9 iten, t«. ering paar f gesj ^"j^gjjjjnstrialisatic van de Wase Scheldeoever, waarvoor let antp® Plannen 20,11 tw'»t'g jaar geleden werden elektr#akt, heeft de afgelopen jaren wijzigingen onder waardién gevolge van de krisis, de evolutie in de scheeps gast en en het investeringspatroon van de industrieën, n gedeelte van het haven- en industriegebied toch zo s jeljjk rendabel te maken lanceerde de Dienst voor ;eling van de Linker-Scheldeoever, een departe- openbare werken, begin 1982 het zogenaamde irfüet colli Vergti i de eti eggebr afwerken van de ha- op de Wase Scheldeoever nog de Wase Scheldeoever steeds tientallen hektare pol- de Arenbergdijk, in- dergrond opgespoten. Noch- vierde dok. De wer- tans is er aan terreinen een uit vatten tevens de bouw aanzienlijke reserve. Boven- verlich westelijke kaaimuren dien blijven nieuwe investerin- epen e cle Beverse dijk. Het gen uit. We vroegen aan Hugo 'n ott lier een kaailengte van Maes of men nu stilaan geen igen'00 meter, gepaard met punt aan het bereiken is waar- ersvej pnaansluiting naar het bij men, gezien de huidige om- ikte h terrein achter de kaai- standigheden, verdere werk- n i, We vroegen aan Hugo zaamheden beter kan stopzet- jesteld ageviiu en ao te bre bruike dat hi eerssin aldui woord ysteem verth allep dium lier, lo len en ken v» zich i aanv rzocht rstelle keure dossie arsteli doel Promotie De belangstelling van de in dustrie voor vestiging op de Scheldeoever is nooit in verge lijking geweest met de omvang van het projekt. Het lijstje van bedrijven die zich wel zijn ko men vestigen is inderdaad lang niet indrukwekkend. De Ant werp Gasterminal was het laat ste bedrijf dat men kon verwel komen. Zowel aan Wase als aan Antwerpse zijde is men het er roerend over eens dat er wat moet gebeuren om het industrie- en havengebied een grotere bekendheid te geven. Momenteel is men daar volop mee bezig en de zaken worden professioneel aangepakt. Alle mogelijke informatie over het industriegebied werd verza meld en aan een privé-studie- bureau doorgegeven. Dat bu reau moet al die gegevens nog missie die in oktober naar de V.S. afreist. Het tekstueel ge deelte van de brochure is klaar, momenteel wordt nog aan het illustratiemateriaal gewerkt. Schip te koop In het Vrasenedok liggen al sinds juli 1984 een aantal sche pen voor anker. Aanvankelijk ging het om zes zeeschepen, drie Zaïrese en drie Marok kaanse, maar een aantal zijn inmiddels al vertrokken. De schepen zijn er opgelegd, om dat men op de Rechteroever met plaatsgebrek heeft te kam pen. Momenteel liggen er drie schepen voor anker: een Za ïrees, een Grieks en, sinds kort, een Belgisch schip dat door faillissement van Bulkchartering op een koper ligt te wachten. De Balder Gent, zo heet het schip, heeft een nogal bewo gen geschiedenis achter de rug. Oorspronkelijk werd het be steld door de Belgische doch teronderneming van Parley Augustsson, een Noors reder. Er werden echter geen over- heidskredieten toegekend, waardoor de bestelling werd ingetrokken. Cockerill Yards, dat al een gedeelte van de onderdelen had aangekocht, in afwachting dat het dossier door de centrale overheid zou worden goedgekeurd, besloot dan de schepen in eigen beheer te gaan bouwen. Na afwerking werden ze gecharterd door Bulkchartering. Toen kwam het faillissement van de werf- eigenaar, nu enkele jaren na dien gevolgd door het faillisse ment van Bulkchartering, maatschappij die inmiddels het beheer van de schepen volledig op zich had genomen. De Bal der Gent wacht nu in Kallo op betere tijden. Luc VAN BROECK Maes (Beveren): Objektief 5 voor de Wase Scheldeoever werd niet gehaald (Ivb) de Beverse dienst ten. «Veel werk staat er niet promotioneel zien te vertalen bjoever of het tijdschema, meer te wachten. Momenteel en in een aantrekkelijke bro- n het Objekticf 85 werd kan er nog gewerkt worden tot chure samenbrengen. Het positifcld, gevolgd wordt, men de denkbeeldige lijn Ver- boekje zal in het Engels wor- 'ertuifMacs «Door regelmati- rebroek-Doel heeft bereikt», den opgesteld, omdat men ntatiejltakten met Dolso wor- aldus nog de h. Maes. voor?r«melijk mikt op inves- den zé op de hoogte gehouden tedtë.' Is uit de Verenigde Sta ag dice stand van zaken. De Enquête ten. De brochure, die midden slid Fpgestclde realisaties zul- Om de evolutie op de Wase van dit jaar klaar moet zijn, zal wel iet volledig worden be- Scheldeoever op de voet te op ruime schaal worden ver- rstelldlet Vrasenedok zal te- kunnen volgen werkt de dienst spreid. Wanneer belangstelling ie vdid van dit jaar niét vol- Linkeroever momenteel aan wordt getoond krijgen kandi- i ook.} zijn. Daartegenover een enquête, waarbij alle be- daat-investeerders bovendien at werken die niet met- drijven zijn aangeschreven, een investeringsdossier in han- idcn voorzien in Objck- Zo'n rondvraag is trouwens den, waarin nogal wat techni- wél zullen zijn uitge- niet nieuw, een gelijkaardig sche gegevens zijn opgeno- Hct Doeldok is inder- initiatief werd ook al in 1979 men. Maar ook praktische in- 1 volledig uitgegraven en uitgevoerd. Ook ditmaal was formatie als grondprijzen, nteel wordt aan de uit- er vanwege de bedrijven een nutsvoorzieningen, milieu- van de oevers ge- goede medewerking. Het ligt voorschriften... i. in de bedoeling om vierjaar- Een werkgroep, waarin uit- Specie die bij het uitgra- lijks zo'n enquête te houden, eraard ook de Beverse dienst tn het Doeldok is vrijge- De resultaten worden in de Linkeroever zitting heeft, n, werd gebruikt om ter- loop van dit jaar verwacht. werkt momenteel aan de voor- l in de onmiddellijke om- bereidingen voor een handels- De katastrofale ramp in Bhopal (Indië) tengevolge van het ontsnappen van chemische stoffen, is alweer uit de aktuali- teit verdwenen. Maar op de linker- en rechteroever van de Schelde staan de chemische reuzen er nog steeds, en de produktie draait door. Redenen genoeg om ongerust te blijven in het Waasland, zeker als men het zwakke en teleurstellende antwoord van de minister van binnenland se zaken leest, naar aanleiding van de mondelinge vraag van VU-Senator Nelly Maes. Zij vroeg aan de minister welke gifgassen op linker- en rechteroever geproduceerd worden. En of de toepassing van de veiligheidsmaatregelen wel regelmatig gecontro leerd en in orde bevonden wordt. Zijn de bestaande nood- en rampenplannen in verhouding tot de risiko's om in geval van nood de juiste maatregelen te nemen? Op de vraag om welke gifgassen het juist gaat op linker- en rechteroever van de Schelde werd gewoon niet gean twoord. Evenmin op de vraag of de toepassing van de veiligheidsmaatregelen wel regelmatig gekontroleerd wordt. Aangaande de voorlichting van de bevolking verwees de minister naar de bijzondere inspanningen die werden gedaan in het kader van de «Nationale week van de veiligheid», een aktie die in de loop van het jaar zal worden verdergezet. Senator Nelly Maes vroeg ook of de bestaande nood- en rampenplannen wel in verhouding zijn tot de risiko's. In zijn antwoord zei de minister dat de stad Antwerpen en de omliggende gemeenten over geëigende hulpplannen be schikken die de goedkeuring van de provinciegoeverneur verwierven, en die ondermeer betrekking hebben op eventuele chemische rampen. Daarbij vermeldde hij ook dat er in Geel een databank is, waar alle gegevens omtrent gevaarlijke stoffen opgeslagen zitten, en die dag en nacht toegankelijk is voor alle hulpdiensten ingeval van een ramp. Maar of dat wel voldoende is gezien de risiko's, daarop antwoordde hi luidelijk niet. Al met al een antwoo.d waarmee men geen stap verder komt, en enkel maar méér redenen tot ongerustheid geeft. Zo oordeelt tenminste senator Nelly Maes. In het jeugdcentrum Verloren Bos te Lokeren vindt van maandag 18 tot en met vrijdag 22 maart een vormingsweek voor werkende en werkloze jongeren plaats. Bij het ABW-jeugdsekretariaat aan de Mercatorstraat 87 in Sint-Niklaas kan je tot uiterlijk 20 februari inschrijven. Noch diploma, noch ervaring is noodzakelijk. Alleman is welkom. Het hele pakket wordt gratis aangeboden. Over nachting is niét voorzien, wel elke middag een warme maaltijd. Netto-loonverlies wordt tot maximaal 2.000 frank terugbetaald. Men brengt die week een bezoek aan een bedrijf, wisselt ervaringen uit, peilt naar wettelijke reglementering inzake btk- en dac-statuut, gaat ook na hoe het gesteld is met veiligheids- en gezondheidsaspekten in de bedrijven. Er wordt ook een 'doe-dag' voorzien, je kan dan zelf een aantal initiatieven in praktijk brengen. Ook aan sportakti- viteiten (volley, zwemmen, zaalvoetbal) wordt gedacht. (wv) weken geleden maakten we al melding van een suksesvol experiment met het van vis in het koelwater van de kerncentrale in Doel. De paling en de zeebaars wordt geteeld is naar verluidt van uitstekende kwaliteit. Óp één seizoen zijn de uien trouwens klaar voor konsumptie. Landbouw-staatssekretaris De Keersmaeker 'n An zich vergewissen van de positieve resultaten van het experiment. Dubbeldoop op de Boelwerf. Vrijdagnamiddag werd in Temse de produkttanker Jahre Lion met schuimwijn besprenkeld. En even tevoren werd aan de overkant van de Schelde de Naess Leopard gedoopt (dw) Tweeling gedoopt op tweelingwerf. Zo kan je de evenementen van vrijdag jl. aan beide oevers van de Schelde samenvatten. De Naess Leopard werd in Hoboken met schuimwijn besprenkeld, de Jahre Lion werd in Temse ten doop gehouden. Aktiviteiten volop dus, en nog voor een hele poos, bij de Boelwerf. De vooruitzichten voor de tweelingwerf (Temse - Hoboken) zijn behoorlijk, maar niet dènig rooskleurig. Beide schepen maken deel uit van een lot van vier produkt- tankers, van elk 45.300 tdw. Opdrachtgever is Exmar, voor zowat driekwart eigendom van Boel zelf en voor het overige kwart van de Compagnie Mari time Beige. Het kwartet ver tegenwoordigt een investering van vier keer 1,75 miljard frank, samen zeven miljard dus. «Mensen van vier verschillen den landen, gespreid over de wereld, hebben de koppen bij eengestoken om deze schepen aan te maken», zei Philippe Saverijs van Boel, en hij uitte z'n dank t.o.v. én de Amerika nen, én de Noren en de Japan ners. Saverijs had vanzelfspre kend ook waardering voor de kreativiteit en het vakmans schap van de eigen scheeps werf-werknemers. De parallel viering symbolizeert volgens voorzitter Saverys de team geest van de mensen in beide vestigingen. De bijna 172 m lange schepen varen onder ',j§eJgische vlag. De laadruimte is onderver deeld in twaalf cargotanks. De vaartuigen zijn vooral bestemd voor het transport van oliepro- dukten als methanol en caus- tisch soda, maar ze kunnen ook graan vervoeren. Behoorlijke bezetting En hoe zit dat met het order boek van 't grootste bedrijf van 't Land van Waas? De heer P. Van Robaeys namens de direktie van de Boelwerf: «Het is lastiger geworden om bestellingen los te maken, méér nog dan vroeger. Er wordt slechts voor een minder heid naar speciale schepen ge vraagd, en ook op dat vlak is de konkurrentieslag (b.v. van uit Japan) groter geworden. Ieder probeert een stukje van de koek te verwerven. Het is een permanente overlevings- strijd». Ondanks de krisis, de konkur- rentie (Korea heeft z'n kapaci- teit uitgebreid, kommunistisch China is zich aan 't manifeste ren) kan je voor Boelwerf van een behoorlijke bezetting ge wagen. Als tenminste de be stelling voor twee MIO-sche- pen, in opdracht van een Duit se rederij, doorkomt. Dan draait de kombinatie Temse- Hoboken op negentig procent van haar mogelijkheden tot al vast het einde van dit jaar. Nu zijn de twee èndere van de vier product carriars in afwer king, voor Exmar dus. Bouw- nummer 1519 behelst een LPG-carrier met kapaciteit van 25.100 m\ in opdracht van Boel zelf. Bouwnummer 1520 is een Obo-carrier van zowat 163.000 t, in opdracht van wel licht CMB en Bocimar. De aflevering van het boorplat- form in opdracht van de n.v. Yatzy is voorzien tegen janua- ri-februari 1987. En voor reke ning van Dredging Internatio nal werkt men aan een snij- kopzuigerbagger met vermo gen van 9.900 kW. Verder is nog voorzien de ver lenging van twee schepen, wat gebeuren zal tijdens het derde kwartaal in het Mercantiledok te Antwerpen. Voor de Regie Maritiem Transport (RMT) is men twee carferries aan het verbouwen Aanpassen Onder druk van de (ekonomi- sche) omstandigheden is men bij Boel andere aksenten gaan leggen. Boel is immers een totaal-staalkonstruktiebedrijf en kan in principe méér aan dan het aanmaken van schepen alleen. Nog een direktie-afge- vaardigde Van Robaeys: «De Boelwerf had vroeger graag ook stalen bruggen gebouwd, maar we konden nooit op te gen b.v. Nobels Peelman. Bij ons gaat het immers vooral om plaatwerk». Dat neemt niet weg dat de industriële afdeling van de werf het fabriceren en monte ren van drie cryogenische tanks van elk 87.000'm3 voor de LNG-terrainal in Zeebrug- ge op zich heeft genomen. En dat men in opdracht van de Dolso (ministerie van openba re werken) vier sluisdeuren en de afsluitcaisson voor de Be- rendrechtsluis in het Antwerp se maakt. Inzake scheepsbouw zouden vooral op gebied van gesofisti keerde schepen nog marktmo- gelijkheden zijn, maar zoals gesteld dagen ook op dat vlak ook (verwegge) kapers op de kust op. En zoals men weet hangt véél af van de regerings- politiek. Vorig jaar werd ei zo na een Oostduits order in de wacht gesleept. Inmiddels probeert men het fusiebedrijf door de krisis heen te loodsen. In Temse zijn zo wat tweeduizend mensen aan de slag, waaronder het gros van de bedienden. In Hoboken werken pakweg duizend men sen, bijna uitsluitend in de pro duktie. Alle afdelingen van beide vestigingen heeft men aan een grondige doorlichting onderworpen. Wat ondermeer resulteerde in het schrappen van de schrijnwerkerij in Tem se: de houtbewerking werd naar Hoboken overgebracht. W.V. In Sint-Amandsberg bij Gent bestaat een 'beweging van mensen met laag inkomen en kinderen'. Vrijwilligers uit buurtwerking, alfabetisering, migrantenwerk, tweedekansonderwijs en andere perifere aktiviteiten, kwamen dag na dag in aanraking met de armste bevolkingsgroep van de stad Gent Ze wilden samen met de armen de armoede bestrijden en stichtten een pluralistische, zelfstandige en onafhankelijke beweging. Nu wordt met de leden instruktief gebabbeld over him problemen: huisvesting, deurwaarders, zelf groenten kweken en ga zo maar door. Maar bij babbelen mag het niet blijven, vindt woordvoerder Marmx Vermaercke. De beweging wil ook iets doén tegen armoede, in samenwerking onder meer met veel andere organizaties die dezelfde kommer hebben. Daarom worden vrijwillige begeleiders gevraagd, mannen en vrouwen die willen deelnemen aan voorbereiding, vergaderin gen, die de leden in hun dagelijkse overleving willen begeleiden, die er misschien iets voor voelen in het Waasland met een eigen werking te beginnen. Wie geïnteresseerd is kan terecht op het telefoonnummer 091/ Dubbeldoop op de Boelwerf. De meters van beide produkttankers in gezelschap van direktieleden van de scheepswerf. De jongste nazaten van de beheerders van De Zaat mochten ook een kijkje komen nemen (dw) Het Rode Kruis, afdeling Sint-Niklaas, zalft waar het kan. Sinds kort heeft het ter plaatse een hulpaktie voor hongerlijdende Ethiopië opgezet. Sint-Niklaas zal instaan voor de levering van dekens aan vluchtelingenkampen. Men vraagt de bevolking om oude en nieuwe dekens. Kledy kan niet gebruikt worden. Met uw gift kan u terecht by mevrouw Rita De Wael van de dienst Welfare, Brugsken 84, 2700 Sint-Niklaas. Mevrouw De Wael is telefonisch te bereiken op volgend nummer 03-776.95.80. 25.80.91. (Idb) '3 startte een projekt voor het telen van zeebaars en paling in het technisch lichtjes t koelwater van de kerncentrale in Doel. Aan de voet van de koeltoren is een fr pilootinstallatic gebouwd. Gezien het sukses werd vorig jaar de installatie d tot 60 m3 kweekbakken. De tijd van hekserijen en heksenprocessen is nog niet vergeten, als hij al voorbij is, vindt de Davidsfondsafde- ling van Sint-Gillis-Waas. Velen zijn immers vandaag nog bijgelovig, evenzeer als onze Vlaamse voorouders uit de 16de, 17de eeuw dat waren. Vooral oudere mensen kunnen nog straffe verhalen oprakelen, griezelige histories over margcfiguren, de roddels over hen, hun doodstrijd. Alfons Ryserhove, gepensioneerd inspekteur, is nog zo'n echte, ouderwetse verteller, weet men in Sint-Gillis. In talloze Davidsfondsafdelingen was de man reeds te gast. Op 15 februari a.s. om acht uur 's avonds vertelt hij in de zaal Orchidee in de Kerkstraat te Sint-Gillis. Leden betalen 30 frank voor deze avond, niet-leden twintig frank meer. Kursus ziekenhelper Op maandag 11 februari a.s. start het Rode Kruis een kur sus ziekcnhelpeiDe opleiding omvat twintig lessen van tel kens twee uur (maandagen en woensdagen van 19u30 tot 21u30) over thuisverzorging van zieken, en bejaarden. De nadruk ligt op een toepassing van deze vaardigheden in ei gen familiekring. Kandidaten voor de kursus ziekenhelper moeten ten minste 18 jaar oud zijn en de kursus helper heb ben gevolgd. De opleiding zelf kost niets, het kursusboek moet wel betaald worden. Wie geïnteresseerd is kan terecht op het nummer 03-776.29.29 Gezondheidsbeurs 1986 Het Rode Kruis Sint-Niklaas heeft zopas ook de enquête resultaten i.v.m. de Gezond heidsbeurs van vorig jaar ver werkt. Daaruit blijkt dat het overgrote deel van de deelne mers aan de beurs tevreden was over het verloop er van. De stands, zo vinden zij, kre gen voldoende aandacht, veel persoonlijke kontakten kon den worden gelegd, de algeme ne organisatie liep geolied. Ne gatieve kritiek werd geuit i.v.m. het feit dat in de bege leidende brochure reklametek- sten waren opgenomen. Dat was nochtans nodig om deze leidraad tegen twintig frank te kunnen aanbieden, reageert het Rode Kruis. De afdeling deelt ook de me ning van nogal wat deelnemers over het minderwaardige eten en de te hoge prijzen die daar voor in het stadszaalrestaurant werden aangerekend. De orga nisatoren hadden echter geen afspraken met de zelfstandige restaurantuitbater Sommige standhouders vonden de kin deen onbeschoft en roekeloos. Toch was 84 procent van hen van mening dat de schoolbe- zoekdagen zeer zinvol waren. De opmerking werd wel ge hoord. dat het tijdens de beurs vrij koud was. Maar, repli- keert het Rode Kruis, wanneer de verwarming wordt gebruikt, stijgt de rekening vlug hon derdduizend frank boven het voorziene budget uit, hetgeen tot een verhoudingsgewijs met duizend frank verhoogde deel nameprijs zou leiden. 62 pro cent van de deelnemers kiest, met het oog op een herhaling van het initiatief, voor een tweejaarlijkse beurs. Als alles normaal verloopt, vindt de tweede Gezondheids- en Wel- zijnsbeurs plaats van vrijdag 2 tot en met dinsdag 6 mei 1986. (Idb)

De Voorpost | 1985 | | pagina 9