Minimum verbintenis tegenover de kiezers Open brief van de Kommunistische Partij Aalst Vooruitzichten van schepen André Dooms Bevolking van Aalst slinkt Knotwilgenaktie in Aalst b Twee zusjes omgekomen in badkamer Aalsters «Withuis» nationaal hulpcentrum Veelbelovende A.C.V. - C.M. Avond op Immerzeel Aalst Bericht voor ingelanden in 'l Polder van Beneden-Dender Ajoin, ajoin 10 - 15.2.1985 - De Voorpost meevoert! Ridderst eiders. a ie-Dorptomr KP Aalst schrijft open brief In een open brief, gericht tot alle politieke partijen, alle sociale organizaties en de hele bevolking, stelt de Kommu- nistische Party, afdeling Aalst een minimum verbintenis voor tegenover de kiezers. De KP zegt onder de titel «Een ander orkest - maar ook andere muziek» dat 1985 het jaar van de verkiezingen is. Dat staat vast. Maar 1985 kan ook het jaar zyn waarin komaf wordt gemaakt met de verstikkende krisispolitiek. Heel wat kristendemokraten, lans op van het beleid en stel de vakbonds- en sociale orga- len zich uitdrukkelijk kandi- nizaties laten hun protesten daat voor de volgende rege- steeds luider horen. Ook de ring, aldus de open brief, die beide socialistische partijen vervolgt: maken een vernietigende ba- «Zal met een andere regering ook de politieke lijn ten gron de veranderen? Is de vrees niet gegrond dat er wel een ander orkest komt. maar dat het de zelfde muziek zal spelen? Wij menen van wel,» aldus de KP die dit ten allen prijze wil ver mijden en aan alle vooruitstre vende krachten voorstelt om nog voor de verkiezingen een reeks prioritaire eisen te for muleren, een minimum-eisen programma te onderschrijven, waarrond alle vooruitstreven de krachten zich kunnen vere nigen om ze te verwezenlijken, welke ook de samenstelling van de volgende regering zal zijn. Zeven eisen In zeven eisen wordt gepleit voor een ander beleid. Dat beleid moet een einde stellen aan de aftakeling van de koopkracht en de binnenland se markt herstellen. «De lonen terug vastkoppelen aan de in- deks, de belastingsschalen in- dekseren tot een redelijk pla fond maar ook de aktie van de werkers aanmoedigen en de vrijheid van onderhandelen over de lonen herstellen». Dit ander beleid moet waarborgen inbouwen «dat het resultaat van de inlevering van de laat ste jaren echt aan tewerkstel ling wordt besteed onder meer door arbeidsduurvermindering zonder loonverlies en door in vesteringen die nieuwe ar beidsplaatsen scheppen. Belas- tings- en andere voordelen die geen nieuwe arbeidsplaatsen tot gevolg hebben moeten wor den afgeschaft» De sociale ze kerheid moet weer tot een in dividueel recht worden ge maakt «dat niet tegengesteld wordt aan de gezinstoestand of aan andere inkomsten van de verzekerden... Bovendien kan de financiering van de sociale zekerheid de tewerkstelling bevorderen door het herverde len van de financieringslast. zodat arbeidsintensieve bedrij ven minder en kapitaalinten sieve meer betalen». Het nieu we beleid moet de sociale bij stand erkennen «als een grond recht waarop iedereen desge- vallen een beroep kan doen, met andere woorden, de OCMW's moeten terug over de mogelijkheid beschikken om de hen toebedeelde op drachten waar te maken. Het KB 244 (onderhoudsplicht, enz.) moet er uit. Het artikel 143 (uitsluiting wegens langdu rige werkloosheid) moet weg. Het bestaansminimum moet gevoelig omhoog». Het beleid moet ook meer demokratie verzekeren «door een minder autoritaire staat. De toene mende sociale ontwrichting, gevolg van het huidig krisisbe- leid, kan het best beantwoord worden door doeltreffende so ciale maatregelen. Mamoet- operaties, steeds meer be voegdheden aan de uitvoeren de macht, zijn het slechte ant woord. De demokratie moet integendeel geherwaardeerd worden». Door het federalisme moet ook meer demokratie worden verzekerd. «Door een veel grotere overdracht van be voegdheden en financiële mid- Aalst. Bij de opening van de foor naar aanleiding van karnaval wordt er steevast getoast op het sukses. Dat kan ook met smoutebollen (a) Op een perskonferentie zette schepen André Dooms zijn vooruitzichten voor 1985 uiteen na een overzicht te hebben gegeven van wat in 1984 kon worden gerealiseerd. In verband met het standpunt door de CVP te Sint- Niklaas ingenomen over de problematiek van de raketten «Uitstel van beslissing tot plaatsing om de onderhandelin gen te Genève maximale kansen te bieden* schreef de KP een open brief omtrent deze materie. «Dit standpunt werd stellig met voldoening begroet door alle kristen-demokraten die zich sedert vele jaren en op vele niveaus hebben ingezet voor vrede en ontspanning. Wij ook, Vlaamse kommunis- ten. hebben die voldoening ge deeld, ook al zijn we princi pieel tegen elke plaatsing. Wij hebben trouwens nooit toege geven, noch via onze pers, noch via onze woordvoerders in het Parlement, aan de een zijdige hetze tegen de CVP of tegen haar ACW-vleugel, zoals andere linkse formaties wel deden. Wij hebben er al tijd op betrouwd dat de kriste- lijke geïnspireerde inzet en vredeswil een belangrijke en noodzakelijke bijdrage was om De dalende trend qua bevol kingsaantal te Aalst blijft zich sinds de fusie van gemeenten voortzetten. Waren er op 1 januari 1977 81.422 bewoners van Groot- Aalst, momenteel bedraagt dit aantal nog slechts 77.544 per sonen, of 3.878 inwoners min der. Wat trouwens het stadsbe stuur reeds tot enig kunst- en vliegwerk bracht om te kunnen worden blijven aangezien als gemeente met 80.000 inwo ners, kwestie van wedden van de leden van het college. Op 1 januari II. waren er nog juist 77.544 bewoners of 223 minder dan vorig jaar op de zelfde datum. Hierbij trouwens de evo lutie: 1.1.77: 81.422 1.1.78: 80.556 1.1.79: 79.972 1.1.80: 79.340 1.1.81: 78.860 1.1.82: 78.707 1.1.83: 77.767 1.1.84: 77.544 Over de redenen die oorzaak zouden zijn van deze achteruit gang werd reeds heel wat gezegd. (L.H.) Tijdens het weekend van 23 en 24 februari organizeert de Vlaamse Jeugdbond voor Na tuurstudie en Milieubehoud «Natuur 2000» vzw een knot wilgenaktie op verschillende plaatsen in het Vlaamse land. Met deze aktie wil Natuur 2000 de bevolking wijzen op de ach teruitgang van de knotwilg in het landschap. Aangezien deze kleine landschapselementen toch een belangrijke land schappelijke, biologische en kuituur-historische funktie vervullen, betreuren velen de zware aanslagen die op het knotwilgenbestand zijn ge pleegd De aktie bestaat erin dat de verwaarloosde wilgen worden geknot, dit wil zeggen, de tak ken die te lang op de stam zijn blijven staan en de boom top zwaar maken, worden verwij derd. Iedereen die hiervoor belang stelling heeft en de leeftijd van 14 jaar heeft bereikt mag meedoen. In Aalst heeft de aktie plaats op 24 februari Men vertrekt om 10.00 uur aan de Sint- Annabrug en de aktie zelf heeft plaats in de Affligem- dreef. De deelname is gratis. Wie in het bezit is van een boomzaag of hakbijl, kan dit gerust mee brengen. Indien je wenst deel te nemen is het nodig in ver band met verzekering en ver voer volgend telefoonnummer te verwittigen: 03/231.26.04. Dat is het nummer van Natuur 2000. de toekomst van ons land, van Europa en de wereld veilig te stellen tegenover de dreiging van de nukleaire katastrofe. Daarom menen wij ons van daag tot u te mogen richten met de meeste aandrang om toch niet af te wijken van het standpunt dat de CVP in Sint- Niklaas heeft ingenomen. Sedertdien is er een en ander veranderd. Een enorme druk werd uitgeoefend vanuit de kringen van de NATO-ultra's, vanwege de Verenigde Staten, en in ons land vanwege de regeringspartners van de CVP, en ook vanwege bepaalde CVP-ministers die het stand punt van hun partij naast zich neerleggen. Het gebeurt niet zo dikwijls dat een klem land als het onze de kans krijgt om een belang rijke rol te vervullen in de internationale arena zoals nu, ten goede of ten kwade. Indien onze regering, daarin de mening van de overgrote meerderheid van onze bevol king volgend, de plaatsing zou verdagen, zou dit inderdaad een keerpunt kunnen beteke nen in de zinloze nukleaire wedloop. Men zou dan in bete re voorwaarden de besprekin gen in Genève kunnen aan gaan, en men zou terecht een aangepast en gunstig antwoord mogen verwachten vanuit de landen van het Warschaupakt Bezwijkt de regering voor de druk van de haviken, en be sluit ze tot plaatsing van de raketten op het ogenblik dat de onderhandelingen te Ge nève herbeginnen, dan nog vragen wij aan de CVP haar standpunt niet te wijzigen Wat betekent een lichte wijzi ging in de verkiezingsdatum in verhouding tot een reële stap naar vrede en ontwapening in de wereld die naar zelfvernieti ging schijnt te verglijden? Uw lot en het onze ligt voor een deel in uw handen. Wij hopen dat de meerderheid van de CVP rustig en kordaat blijft eisen van haar ministers dat de plaatsing wordt verdaagd. Mo gen wij erop rekenen dat deze hoopt niet teleurgesteld wordt?» LH Milieuhygiëne Het college krijgt via wijziging in de reglementering op ver- gunningsplichtige inrichtingen meer armslag. Waar er vroeger slechts twee klassen waren ko men er nu 4 waarvan alleen de eerste, die met de grootste be drijven, nog zal behoren tot de bevoegdheid van de deputatie. Klas 2 en klas 3 zijn materies voor het stadsbestuur en klas 4 behelst enkel het opleggen van exploitatievoorwaarden De nieuwe reglementering voorziet meer informatieplicht door het college en meer in spraakmogelijkheden van de bevolking met daarbij verrui ming van de termijnen om be roep in te stellen. Groenbeheer De aktie «groene straten» wordt hernomen en uitgebreid naar wijken en/of deelgemeen ten toe. Er komen nieuwe wandelbrochures van «Kasteel Terlinden» en «Nieuwerker- ken». Op heraanplanting na rooien van bomen zal grondige kontrole worden uitgeoefend en natuurbeheersingswerken met vrijwilligers zijn gepland te Herdersem en Nieuwerker- ken. Voorstellen worden opge maakt tot heraanleg van het dorpsplein te Nieuwerkerken en voor heraanpassing van het groen op Esplanade en speel plein «De Biekorf». De ex- gemeentehuizen zullen worden verfraaid en in het herwaarde ringsgebied rechteroever komt uitgebreide groenvoorziening. Tenslotte wordt bestudeerd hoe onderhoud van plantsoe nen minder arbeidsintensief kan worden gemaakt. Natuurgebieden In het Osbroek worden vuilnis bakjes en schuilhokjes ge plaatst, zal de wandelweg ver hard worden en de bewegwij zering uitgebreid. Waterhuis houding en bomenbestand zul len biezonder onder de loupe worden genomen. In de Gertsjens zal een deel van het populierenbestand ge rooid worden en vervangen Joor een gemengd loofbosje. Er komt een pick-nick-wcide. de meidoornhaag wordt her steld en vervolledigd en een aangepast maaibehecr, studie van de waterhuishouding en volledige onderhoudsbeurt zijn gepland. In het Kravaalbos komen in formatieborden, wordt de be wegwijzering vernieuwd en worden wegen die stadseigen- dom zijn hersteld. Op de Leirekensroute wordt het maaibeheer aangepast en voor het stadspark wordt door gewerkt aan het beheersplan. Een hakselmachine wordt in gebruik genomen om snoei- hout te kunnen aanwenden voor verharding van wandelpa den en voor een alternatief onkruidbeheer op de stads- plantsoenen. Tenslotte is op de begroting 1985 de oprichting van een natuuredukatief cenjrum voor zien mits zulks te financieren is door verkoop van stadseigen- dommen. Stads- en dorpsherwaardering Mits het herwaarderingsgebied wordt erkend worden op de rechteroever een aantal wer ken prioritair gesteld. Drie wo ningen zullen worden gesloopt wat ook het geval zal zijn met het gebouw van de werklozen- dienst in de Hoveniersstraat. Er komt een polyvalent ge meenschapslokaal. In de grote bocht van de Hoveniersstraat wordt een markt aangelegd en op de Varkensmarkt komt een groene middenberm. Werken die te financieren zijn met le ningen en 60% toelagen. Mits de mogelijkheid bestaat ze te financieren door verkoop van stadseigendommen Kir&fl een aantal kleine vjlien pland zo tijdig een u ge wordt gevonden vootjr gin nalisatie van het vertfr ann wijk Varkensmarkt. ffirk Op de linkeroever d/a da heraanleg van de Mrvri straat, de verbreding» peil pen in de Ridderstra alle renovatie van 3 stadssr/r g voorzien mits fuif mc door verkoop elders. Vert a Wat Hofstade-Dorpjjo/ne wordt gewacht op haoddi vies van bewuste swouge De uitvoering van haif go* Dorp Baardegem womrese/ wogen». pen In de Biezenstraat 50 te Burst, een deelgemeente van Erpe-Mere, speelde zich de voorbije dagen een waar drama af. De twee zusjes Aiya (6 jaar) en Ilse (3 jaar) van het echtpaar Rene en Martine Mertens-Baten kwamen door gasuitwasemingen in de badkamer om het leven. Bygeroepen hulp kon niet meer baten, alleen hun moeder, die zich ook in de badkamer bevond, kon worden gered. Onder leiding van oud-senator Wim Verleysen kwam te Aalst een nationaal hulpcentrum tot stand. «Withuis», voortkomende uit een groep lekenzusters die werkten vanuit het «Wit Huis» aan de Dendermondsesteenweg vormt immers met «Artsen zonder grenzen» één organis me dat zich inzet o.a. voor hulp aan noodlijdenden van Ethiopië. Martine was alleen thuis met de kinderen. Haar man, be drijvig in atletickkringen, was erop uit om gauw nog enkele nieuwsjes over de atletiekvere niging te bezorgen aan de le den. Mevrouw Mertens maak te van die gelegenheid gebruik om samen met de kinderen een bad te nemen. Toen gebeurde het drama. Zo wel mevrouw Mertens als de kinderen werden door gasuit wasemingen bevangen. Op het dat mijnheer Mertens terug thuiskwam, kon hij moeilijkheden vermoeden. Hij geraakte immers niet onmid dellijk binnen. Hij besloot daarom ook de ruit van de achterdeur van de woning te verbrijzelen om zich dan de toegang tot zijn woning te ver schaffen. Hij kwetste zich hier bij aan de knie en de rechter hand. Maar dat leed was niets in vergelijking met wat hij bin nen aantrof. In de badkamer vond hij de lichamen van zijn bewusteloze vrouw en de twee kinderen. Onmiddellr vader Mertens alarm diensten werden dad_ de hoogte gebracht ent nen ook spoedig teri Hoezeer bereidvaandj sen en ook Rene Mtf probeerde, kunstmat haling kon de twee meer helpen. Zij w tussen al overleden. Mertens kon nog red. Zij werd voo in het akademisch van Gent opgenomi Uit een eerste ondCjj" gebleken dat de ven* oorzaak van dit dram ten is aan het niet funktioneren van dcP. tingsklep. De felle "va| hierbij een belangrijk», ben gespeeld. L Zulks nadat dr. Johan Matte- lars die einde november-begin december kampen in Ethiopië bezocht en er met de proble men van de duizenden honger lijdenden werd gekonfron- teerd. Toen deze arts ook naar tenten vroeg werd Je aktie samengebundeld met die voor dekens. Akties die beroep doen op bestaande infrastruk- tuur van «Caritas Catholica», «Broederlijk Delen» en «Oost- priesterhulp» en waarvan Wim Verleysen ons ten stelligste kan verzekeren dat nergens iets aan de vingers zou blijven kleven. Alles komt ter plaatse waar het onder begeleiding ter plekke, van efficiënt, onkreuk baar personeel. Niet alleen aan dekens en tenten is er nood. Ook aan voedsel en niet in het minst aan medische begelei ding. Op 30 januari startte dan ook van «Artsen zonder gren zen» een eerste team en weldra wordt een tweede uitgezon den. Hopelijk volgt dan nog in de loop van de komende zo mer een derde. «Withuis» slaagde er reeds voor Nieuwjaar in 4000 dekens ter plekke te laten komen doch ondertussen is het gestelde ob- jektief, 50.000 dekens, reeds ruim overtroffen. Er werden immers reeds liefst 40.000 nieuwe dekens verstuurd als mede 98 balen van elk 250 gebruikte dekens. Wie verder op een of andere wijze wil helpen kan terecht in «Withuis», Dendermondse steenweg, rechtover het voct- baltcrrein van FFR. LH Op zaterdag 23 maart jaarlykse ACV-CM-feestavond in Kinderen onder de 12L de Sint-Jansparochie met te 17u30 in de parochiekerk Jrdcr eucharistieviering met als voorganger verbondsproost kaarten te bekomt ACV Dirk De Backer in concelebratie met Pastoor Pau- ~°?r ,maarf^. wels en zondagsmedepastoor pater Van Den Broeck S.J. heer^Ten ^Berg' i_ tt Mis die muzikaal opgeluisterd wordt door muzikanten van 77.19.05. Alfons ter plekke. Na de mis optocht naar het ecn reuze-tombola, de uitrei- Sociaal Centrum waar te 18u30 king van eretekens en amuse een feestavond start met wel- ment met disco-bar Practica, komstwoord door ACV-voor- Bijdrage voor de maaltijd: 200 zitter herman De Pelsmacker ft- Niet-leden betalen 250 fr. gevolgd door een feestmaal. Aspergeroomsoep en verder naar keuze jagerskip of rund stong in madcirasaus met kro ketten. Waarna toespraak door Willy Vijverman, natio naal voorzitter van de Christe lijke Centrale Voeding en Diensten van het ACV. De avond wordt afgerond met Schietbaan 9. tel. Annie de Ro, Koei tel. 21.86.79 of Jozef tLj,). paep, Immerzccldreefp - „Joi Het bestuur van de Polder van goedgekeurde regiem de Beneden-Dender stelt het de polder ter beschik# ingelanden I y KANDIDATEN VOOR RAAD VAN BESTUUR Uit de stedelijke kultuurraad komt een deel van de Raad van Bestuur voor het Kultureel Centrum. De andere helft zal beslist worden in de eerstvolgende gemeenteraadszitting. Kandidaten uit de kultuurraad zijn voor de: - kristelijkc strekking: M. Crombeen, G. Claus, C. Van Caec- kenberghe en mw. L. Ledegen-De Clippeleer - socialistische strekking. H. Strijpens en C. De Meyst - liberale strekking: M. De Gols in vervanging van de ontslag nemende Mare De Jode die verhuist - niet-gebonden strekking: R. De Waegenccr, H. De Moor en G. Moens - marxistische strekking: H. de Geest (l.h.) Aalst. De juryleden van de karnavalstoet 1985 in vergadering bijeen (a) Nadat vandaag vrijdag uit de liefst 6 kandidaten voor de titel van vijfde Ajuinprins in zaal Wembley bij het Eendracht- stadion zal zijn gekozen, wordt de Ajuindynastic op zaterdag herschikt met een gloednieuwe Ajuinprinscs en Ajuinkonin gin. Dit op het 9de bal van de Ajuin dat elk jaar suksesrijk de karnavalfestiviteiten inzet. Op de tonen van «The new Spirits» en met ex-prins Johny Cooman als presentator gaat de verkiezing van start te 21.30 u. Het bal begint uiteraard te 20 u. Dingen mede naar de prinscs- scntitel, dc dames Myriam Cautaert, Kathleen Hcyvaert, Muriëlle Van den Bremt en Ann Raemdonck. Ajuinkonin gin wordt Alfonsine De Kcr- pel, Helène Heyvacrt, Annic Lieffcrinckx of Rita Van Cauter. De zaal heeft er stemrecht en tot de jury behoren naast voor zitter van dc Rode Kroisafde- ling De Vuyst en voorzitter van de Vriendenkring van de bloedgevers «De Pelikaan» Clemens Hoste, het werkpaard bij uitstek, ook sekretaris Mw Delmoitié. ex-prinsen Goebbi, Keipernoagel en Luc Peir- linck, Roger Bcrghman en feestleider Albert Cornand. Zoals ieder jaar defileren zo wat alle Aalsterse karnaval- prominenten met aan het hoofd Keizer Kamicl in dc FFR-zaal aan de Dender mondsesteenweg. De op brengst van het 9de bal van dc Ajuin komt ten goede aan Aal sterse hartpatiënten. LH polder. Daartoe zal de ontva^ fier van de polder beschikking houden CfP"' dag 20 februari 1985,( tot 18 uur in het gcmtênee van Herdersem en v^a.v 19 uur in het gemcentclg Gijzegcm laus remi Belangstellende mr"10 kunnen zich daar ar" om het reglement in or03 te nemen. Zij kunnen! vergewissen van de ving van hun eigendofj1 de legger van de poldctf0" basis zal dienen voor?01 uliraa'! urg stellen van de pol tingen. Het regelement kan or tclijk aangevraagd v de Griffie van de poldel scstccnweg 33 te 9330flL'j^ monde. jerk oek leid delen naar de gemeen schappen en gewesten, moet de basis worden gelegd voor een meer demokratisch en dus meer sociaal beleid.» Tenslotte moet het nieuwe kabinet een «onafhankelijk buitenlands be leid voeren vanuit onze eigen Europese identiteit. Kleine staten kunnen een doorslagge vende rol spelen in de ontwik keling van meer rechtvaardige internationale ekonomische betrekkingen en in de ombui ging van de bewapeningswed loop naar ontwapening, als daartoe de politieke wil aan wezig is. Tevens moet de over heid werk maken van de eis van de vredesbeweging, gedra gen door de grote meerderheid van onze bevolking: geen ra ketten in België of elders. Ini tiatieven tot een gelijktijdige en onmiddellijke bevriezing in Oost en West van de kemwa- peninstallaties als stop naar ontwapening is wat het volk wil en België moet doen». De open brief zegt tot slot dat deze eisen niet het programma van de KPB zijn, maar wel de omschrijving van wat zij be schouwt als een inzet waarrond alle vooruitstrevende krachten zich kunnen verenigen om ze te realizeren. Aalst. Kartasj is dit jaar bij de kanshebbers, derlijk wanneer men een «ijzeren lady»

De Voorpost | 1985 | | pagina 10