Greet Kips (Beveren) wint Waas J Cl-welsprekendheidstornooi Sint-Niklazenaar Nico Baltussen in Koningin Elisabeth wedstrijd Herman Elegast en Teater Taptoe Yvonne Lex met sprookjes in Beveren De Kunstvrienden (Sint-Niklaas) na het jubeljaar Regiofilm Tentoonstelling «Le Borinage groot sukses in Dendermonds" stadhuis 2 - 15.2.1985 - De Voorpost Maandag 18 februari verzorgt Nico Baltussen in de stadsschouwburg van Sint- Niklaas, om 20 u.een vioolrecital. Hij wordt aan de piano begeleid door Johan Lybeert. Een op het eerste gezicht alledaags evenement, ware het niet dat Baltussen zich o.m. via dit recital wil voorbereiden op de in mei te houden Koningin Elisabeth-vioolwedstrijd. Nico Baltussen (Sint-Niklaas, 31 maart 1959) üep school aan de muziekakademie van z'n geboortestad. Hij behaalde er regeringsmedailles voor viool en kamermu ziek. In 1974 ging hij studeren aan het Antwerpse konservatorium. Vanaf 1976 volgde hij de lessen in het konservatorium van Brussel (klas Carlo Van Neste). Aan het Brusselse muziekkonservatorium behaalde hij een eerste prijs viool en kamermuziek, met onderscheiding. Aan het Lemmensinstituut in Leuven (klas André Delcourte) behaalde hij het hoger diploma viool, met grote onderscheiding. In de Pro Civitatewedstrijd behaalde hij eerste prijzen viool en kamermuziek. De Europese prijs van de nationale muziekwedstrijd van het Gemeentekrediet sleepte hij in 1976 in de wacht. De hierbij afgedrukte foto stamt uit die periode. Baltussen werd in 1983 laureaat van de Tenutowedstrijd. Hij nam in 1979 deel aan het Europese Jeugdorkest o.l.v. Claudio Abbado. Als solist was hij te gast bij het Limburgs Symfonieorkest, het RTB-kamerorkest, het kamerorkest Capella di Archi, het Gents Kamerorkest, het Philharmonisch Orkest van de BRT en de Philharmonie van Vlaanderen. Sinds 1982 is hij lid van het Trio da Camera (viool, fluit en klavecimbel). Hij is leraar viool aan de muziekakademies van Sint-Niklaas en Borgerhout en aan het Lemmensinstituut in Leuven. W.V. Herman Elegast voorstellen hoeft allang niet meer en Teater Taptoe heeft in zijn genre al evenveel sporen verdiend. Vandaar dat een samenwerking tussen beiden alleen maar kan leiden tot sukses. Teater Taptoe is, voor wie het niet moest weten, een beroepsgezelschap met ak- teurs en poppenspelers uit Gent die in 1968 werd opge richt. De artistieke leider van Taptoe is niemand min der dan Freek Neyrinck die ook zorgt voor de bewer king van de stukken die worden gespeeld en ze vaak ook zelf schrijft. Bij het vaak gelauwerde, het zozeer geroemde en tot voorbeeld gestelde Teater Taptoe, komt nu Herman Elegast, het zingende sup plement. Van Herman Ele gast kent iedereen wel de zeer gevoeüge liedjes, de schitterende langspeelplaat die hij maakte m opdracht BGJG organiseert «Er was eens.. het nieu we kinderprogramma van Yvonne Lex, zal het jeugdi ge pubhek ongetwijfeld aanspreken. Auteur en re gisseur J. Rouffaer neemt de kinderen mee op een tocht door Sprookjesland. Prinses Schaterlacht en prins Altijdlol ontmoeten er verschillende klassieke sprookjesfiguren van An dersen, Grimm en Perrault. Daarbij worden de kinde ren dan ook nog recht streeks in het verhaal be trokken. De reis in sprookjesland vangt aan om 14.30 u. in het Gildenhuis, Uzerhand 16 te Beveren. De leden van de Bond betalen 100 fr., niet-leden 150. Kaarten kunnen vooraf besteld wor den op één der volgende adressen: Freddy Van Lae- them, Kasteeldreef 21, tel. 03/775.37.98; Erwin Steeman, Karei Van de Woestijnestraat 9, tel. 03/ 775.39.95; Monique Rey- niers, Haasdonksebaan 50, tel. 775.20.19; Danny Wae- geman, F. Timmermans- straat 7, tel. 775 92.62; Jea- nine Heyndrickx, Midden- heide 126, tel. 775 26.61; Alex Claus, Glazenleeuw- straat 143, tel. 775.69.04, Bert Jacobs, Kruibeke- steenweg 103, tel. 775.22.12 of bij Ernest Smet, Koolputstraat 2740 te Melsele, tel. 775.41.10. Onder voorzitterschap van Theofiel Heynderickx hield de koninklijke harmonie De Kunstvrienden onlangs haar jaarlijkse ledenvergadering in zaal Commerce te Sint-Niklaas. Men blikte terug op een zéér geslaagd (jubileum)jaar, want vorig jaar was men toe aan het uitblazen van 110 kaarsjes. Ook enkele aktiviteiten voor 1985 werden in het voor uitzicht gesteld, door sekretaris Willy Bloc kei. Vorig jaar was er o.m. een opmerkelijk jubelkoncert in hotel Serwir, de deelna me aan de happening Sint- Niklaas musiceert en de in huldiging van de opnieuw opgerichte kiosk in het stadspark. Na de herope ning van de OLVrouwkerk (na de brand) werd i.s.m. het koor Sint-Gregorius- gild gekonoerteerd. De hu welijksmis van Mare Heyn- derickx, zoon van de voor zitter, werd opgeluisterd. De Kunstvrienden waren vanzelfsprekend van de partij tijdens de plechtighe den n.a.v. de herdenking van de bevrijding en t.g.v. Wapenstilstand Reinserts pel De Kunstvrienden voeren op 31 maart een lentekon- cert uit in Serwir en zijn op 12 mei te gast in Lebbeke. Over de zomerkoncerten in het Sint-Niklase stadspark verneemt u te gelegener tijd meer. De harmonie ver zorgt op 15 september vóór de opvoering van het Rei- naertspel in het park een koncert. Deelgenomen wordt ook aan het door het Muziek- verbond van België inge richte nationaal kampioen schap, op 10 november in Neerpelt. Kippen De Kunstvrienden hebben vorig jaar het Reinaertjaar '85 al druk voorbereid. Met bijna negenhonderd kippen leverde men een unieke «slag». Etienne Van Laere verkocht zelfs 98 kippen, een rekord. Coppe rouwt, maar in september herrijst ze tijdens de opvoeringen van het Reinserts pel Penningmeester Willy Suy, Karei Weyers en Albert En gelaar werden in hun be stuursmandaten bevestigd. André Van der Aa vervangt Re mi Rombaut, die geen kandidaat meer was. Fonny Weyers is opnieuw voorzit ter van het jeugdkomité en Carine Suy volgt Luc Strob- be als ondervoorzitter op. W.V. AMADEUS Wolfgang Amadeus Mozart heeft het niet langer dan 35 jaar kunnen harden op deze wereld, maar zijn muziek is onsterfelijk gebleken. Hoewel, voor velen onder ons zal de enige Mozart-bagage wel beperkt blijven tot de "Kleine Nachtmusik'. Mil os Forman, Tsjech en geniaal regisseur van het Koekoeksnest, Hair en Ragtime zag een paar jaar terug in Londen een toneelstuk gemaakt naar het turbulente leven van Mozart. Meteen was het Ama- deus-projekt geboren en kon de machine in gang worden gezet die uiteindelijk een film moet produce ren en als het even kan met succes. Dat succes zou zich toch moeten kunnen uiten in de Oscaruitrei king binnen afzienbare tijd. Met het verfilmen van zo'n tema kan je eigenlijk twee kanten uit. Ofwel maak je een trouwe kopij van zijn leven, ofwel neem je Mozarts muziek als uit gangspunt met errond een redelijk gefingeerd ver haal. Forman opteerde duidelijk voor het tweede. Salieri is een gerespekteerd komponist aan het Koninklijk hof en op een dag komt Mozart iedereen verbazen met zijn kunstjes. Salieri onmiddellijk in de tegenaanval uiteraard want aan zoveel genialiteit had hij zich nooit verwacht. Salieri houdt er een obsessie aan over met één doel dat erin bestaat Mozart de das om te doen. Maar genialiteit is niet in te tomen. Drie uur heeft Forman nodig gehad om te vertellen wat hij kwijt moest, maar het zijn drie uur van hoog niveau, van sprankelende frisheid die deze film nu reeds maanden lang volle zalen doet trekken en dat voor een muziekfilm is reeds een prestatie Ik heb vrienden die door omstandigheden nooit meer een stap zetten in een bioskoopzaal, maar voor deze prent de babysit hebben laten aanrukken en ik ken nog veel meer mensen die de intentie hebben om hetzelfde te doen, laat het ook bij U geen intentie blijven. Amadeus is nog steeds en gelukkig maar het bewijs dat er tussen bergen rommel nog wel es een parel wordt gevonden. SPLASH Een jonge man die eigenlijk niet schijnt geboren te zijn voor de liefde heeft het op een dag dan toch goed te pakken, alleen is zijn nieuwe vriendin nogal van de speciale soort, met name een zeemeermin. Na alles zal hij haar toch volgen in haar liefde. Tussen al de onzin die tegenwoordig over onze hoofden heen wordt gedeponeerd is deze komedie vrij leuk, zowel in onderwerp als in uitwerking. Een aardig tussendoortje voor onhandige avonden. Aalst: Amadeus Zapped Histoire d'O Terminator Ghoetbusters 1984 Splash Gremlins In de hel van Amsterdam. GHOSTBUSTERS Op een kwade dag worden er in New-York spoken gezien, echte nog wel, die de hele leefgemeenschap het leven zuur maken. Kan het dan ook anders dat de zopas opgerichte firma «Ghostbusters» gouden zaken doet en amper de oproepen om hulp kan beantwoorden? Gelukkig komt iilles na een apoca lyptisch schouwspel flink in orde: spoken weg en het volk gerust weer de straat op. Het idee van deze dolle prent ontsproot in het war hoofd van Dan Ackyroyd, gewezen Blues Brother. Kolder, science-fiction en horror zijn de hoofd ingrediënten van deze pittige film, hoewel er aardig werd gegluurd naar het werk van Steven Spielberg. In Amerika woog deze film zeer zwaar door aan de kassa en was er meteen goed voor de grootste kassa- kraker van het jaar. Dender monde: Top secret Ghostbusters. Lokeren: Ghostbusters Robin Hood Bad Boys. GREMLINS Een paar jaar terug was Steven Spielberg hét nieuwe filmwonder, die goud maar vanuit de goot te rapen had Aanvankelijk konden we die stelling ook erg bijtreden, maar hij is zich hopeloos aan het herhalen wat binnenkort moet leiden tot frustraties bij deze heer, tenzij hij weer wat andere uitvindt dat de moeite waard is. De Gremlins zijn vreemde diertjes die geen eten mogen krijgen na middernacht en daarenboven het daglicht schuwen, maar ja, het gebeurt toch. U heeft waarschijnlijk E T. gezien, indien deze film niet uit dezelfde produktiestal was gekomen, dan was deze film al lang voor de rechtbank gedaagd voor plagiaat, warempel niet bemoedigend. LIFE OF BRIAN Film uit 1979. Deze godsdienstige parabel van Mon ty Python kan voor iemand van alle gezindten aanstootgevend zijn, maar dat hoeft niet. Het ver haal gaat over een man die zijn leven parallel ziet lopen met dat van Christus. Hoedt U voor de gekende grappen van deze Engelse kerels die zowat met alles de mantel vegen Sint-Niklaas: Gremlins Robin Hood Conan Life of Brian i Police Academy Top Secret De trottoir van Bangkok. van de Kiwani's Dender- monde waarop een aantal bekende en minder bekende gedichten van Nederlands talige dichters muzikaal worden vertolkt op een su blieme wijze. Taptoe en Elegast gaan voor de produktie «Herman Elegast en Teater Taptoe: liedjesteater met poppen en akteurs» samen scheep. Er wordt gespeeld door Luk De Bruyker, Herman Ele gast, Roland Robin en Luc Vincent terwijl Carolien Van Cauwenbergh voor de koreografie zorgt. Dat is meteen haar laatste op dracht in Vlaanderen, want Carolien trekt richting Pa rijs waar haar nieuwe op drachten wachten. Dat Freek Neyrinck instaat voor de regie zal niemand verwonderen. In deze nieuwe produktie moet men niet zozeer op zoek gaan naar een ver haal. Bestaande en nieuwe liedjes van Taptoe's huisau teur werden er in nieuwe komposities van Elegast te- matisch in verwerkt. Mis schien is er toch wel ergens een verhaal. Het zou kun nen zijn dat Herman Ele gast de vreemde eend in de bijt is en bij zijn eerste kon- takt nogal raar reageert. Maar de poppen lijken hem snel te mogen en hij ge raakt goede maatjes met ze. Daarop ontdekt Herman Elegast ook de spelers ach ter de poppen en ook zij worden zijn vrienden. Ze trekken samen overal naar toe, om voor de kinderen te zingen en te s Wie Herman Teater Taptoe v ren kan steeds fr Teater Taptoe, 18 te 9000 23.67.58). Hetjitze moeite. alle Dendermonde. Herman Elegast en Teater Tafl dc naar een nieuw sukses. P' et o Ig ce- Ofschoon het weer helemaal niet meezat, kende de tentoonstelling in het Dendermondse stadhuis over het leven en werken in de Borinage een reusachtig sukses. Geen wonder trouwens, want deze exposi tie kende in het buitenland een biezonder goed onthaal. De foto's die Willy Kessels maakte in de dertiger en veertiger jaren over «Le Borinage» geven immers een goed tijdbeeld. Volksvertegenwoordiger Nor- over Het zwarte stof van de bert De Batselier verzorgde de koolmijnen kroop diep onder je inleiding van deze markante huid, maakte je zwart en vim tentoonstelling. Hij onder- zig vuil, zorgde ervoor dat je streepte daarbij niet alleen zijn haast een marginaal werd. De redenaarstalent maar evenzeer huizen waren een weerspiege- maakte hij duidelijk dat foto- ling van het armoedige leven grafie en kunstfotografie voor dat men er leed en wanneer er hem weinig of geen geheimen een filmploeg langs kwam om hebben het wel en wee van de Borinage In zijn toespraak onderstreepte in beeld te brengen, leek alles te de socialistische volks vertegen- herleven Al was het maar voor woordiger de ellendige toestan- een korte wijl den waarin men in de Borinage moest werken Vormden de ae r^g"„tgd f01°" koolmijnen op zichzelf al een Ktnaf Kessels meege- trieet beeld, diezelfde zwarte Dendermondenaar van droefhis trof men ook aan bij de afkomst maakte Willy Kessels gezinnen die leefden in de scha- tuas8° de duw van de mijntemls De Bo- wereldoorlogen een ooggettn- rinage kon misschien voor een Benverslag van een streek, van buitenstaander een paradijs Mukie leven in zwarte zijn, wie er woonde en er moest e e werken dacht er wel anders Het zijn beelden van lange r,|en en) X)ie •tig ei#'" Ha jt zï nui alle,nlr fh"11 ikg houten barakken mist, bouwvallig) een modderstraat kinderen die je m aanstaren en van koppels die me ogen naar de van de fotograaf ti Slapen, wassen, I het gebeurde allei zelfde kleine keet. tijd van armoede, ondervoeding. V maakte daar een dat naarmate de steeds meer aan Het zijn sprekend der woorden, die zijn en pijn doen de moeite getroost ren mee te leven n van «Le Borinage' De foto's van Willy len een grote expi en zijn een goed de sociale fotograf beiderabeweging stelling die tot bruan op het stadhuis was te wat bezoekers gek» waren zij sterk ont?n van deze unieke fo r" ink var prot a\ el .1 SI fi' Dendermonde. Volksvertegenwoordiger De Batselier praatte de tentoonst d (foto Piet Hermans) kende geweldig su llortnagc Dendermonde. Tentoonstelling overigens (foto Piet Hermans). Ter voorbereiding van het op 9 maart in Sint- ven». Tweede werd Marleen Niklaas te houden welsprekendheidstornooi orga- Roesbeke, bij wie volgens nizeerden de JCI-ers vorige zaterdag in de stadsbib- de J^y vooral de vlotte pre- liotheek van de Wase hoofdstad een preselektie. aflta'ie "P™1 ook de Zoals gebruikelijk lieten de jongeheren het afwe- ïtfSK ten, maar de meisjes waren wel van de partij. werd Betty De Decker; zij «Eén van onze voornaamste Drie op zeven kreeg een pluim voor de doelstellingen bij dit jaar- Zeven kandidaten daagden &oede inhoud en de konse- lijks weerkerende evene- 0p: uit Temse Betty De kwente opbouw van haar ment is dat we jonge men- Decker, Tina Opdebeeck en betoo&' sen de kans willen geven Miriam Pauwels, uit Sint- om met hun ideeën voor de Niklaas Marleen Roesbeke g saue' Jury dag te komen. en Nathalie Wymeersch, uit 1)6 orgamzerende JCI-kom- Dat is trou- Eksaarde Karin De Splen- missie bestond uit voorzit- wens één van de grondsla- ter en uit Beveren Greet ter pbilip Verplancke en le gen van onze Jayceesbewe- Kips den Ronald De Wilde, Guy ging,» aldus Philip Ver- De jury loofde vooral Greet Bats en Mark Gallet. Jury- plancke namens JCI. Kips. Ze werd primus om voorzitter was Guy Bats; ju- Ver- haar «Genuanceerde bena- ryteden waren akteur Har- plancke toonde zich erover dering van het probleem, in ry Deswarte, Els Duchesne, verwonderd dat net nu het tegenstelling tot verschil- Napoleon Van Tilburgh en thema luidde «Goeiedag, lende andere kandidaten Annemie Robbereeht; in het technologie», de jongehe- die de kwestie ofwel voor, P^el zetelden Ronald De ren het in blok heten ofwel tégen benaderden, of- wdde en Annemie Foucart. afweten. wel bij algemeenheden ble- W.V. Welsprekende meisjes in Sint-Niklaas. Dit zijn de zeven juffrouwen die aantraden in de door JCI georganizeerde preselektie (Iv) Na het overdonderend sukses van vorig jaar heeft de afdeling van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen van Beveren het wenselijk geacht de jeugd andermaal te vergasten op een prachtig stukje toneel. Zij engageerde het Toneelgezelschap van Yvonne Lex om op zondag 17 februari opnieuw een sprook jesachtige theaternamiddag te verzorgen in de feestzaal van het Parochiecentrum. Theater in Beveren. In het Gildenhuis is op 17 februari het Toneelgezelschap Ivonne Lex te gast met het sprookje «Er was eens(Iv)

De Voorpost | 1985 | | pagina 22