istauratie aan domein ifkenshoek (Kallo) krijgt gestalte Schippersgilde van Doel bestaat 125 jaar luilhuisje werd ruïne .erste Wase - J ublieke schrijver oont in Temse Heet nieuwe heemkring Sint-Gillis-Waas Cusforda, Kluize of Egidius? Chiro-Sint-Aloysius uit Temse met toneelstukjes Strooien in Sint-Niklaas: zeker zeven miljoen Monument in de maak De Voorpost - 15.2.1985 - 3 ilhs-Waas. Op het Schuttershof nabij de kerk staat dit schuilhokje. De plaatselijke keugroepering Wilg betreurt zéér dat het gebouw zo in verval is geraakt. De nte formuleerde vorig jaar de beloften een en ander te zullen restaureren. Het isje geeft een ruïneachtige aanblik, want in het rieten dak zijn er heel wat gaten en .oesten sneuvelen (wv-foto Iv) De koninklijke schippersgilde van Doel viert op 1 juni haar 125-jarig bestaan. Met die opmerkelijke verjaardag is de schippersgilde meteen de oudste vereniging die het Scheldedorpje rijk is. Voorbereidingen voor de feestelijk heden zyn al volop aan de gang, maar er is nog meer: de schippersgilde krygt immers een herdenkingsmonument in het parkje van Doel. Op 18 februari wordt dat werkstuk van grafikus Frank- Ivo Van Damme dat zo'n 800 kg. weegt in elkaar gezet. De vereniging telt momenteel 1942 tot 1952 de Rijnvaart 55 leden en 30 steunende le- heeft gedaan, werkt nu als eer den. Hoewel ze kunnen terug- ste schipper bij het Antwerpse blikken op een oude schippers- traditie steunt men zich eerder op folklore. Naast deelname aan de Scheldewijding is men soms ook te gast hij manifesta ties buiten het Scheldedorp. Gilde Sekretaris Leon Van der Lin den volgde in mei 1960 Eugeen Vermandei op. Leon, die van Loodswezen. Hij beschikt nog over het kas- en verslagenboek van de Doel- se schippersgilde, die in 1860 door dokter Sterckx van de «quarantaine» of gezondheids dienst werd opgericht. Vanuit Doel werd dokter Sterckx met een schip naar het genoemde «quarantaineschip» gebracht, dat voor Doel geankerd lag. Zeeschepen dienden er aan te leggen en alle mensen, afkom stig uit de tropen, werden er ■ublieke schrijver is iemand bij wie men kan aanklop- wanneer men de geschreven taal zelf niet al te best Ier is. Vlaanderen alleen telt nog zo'n tweehonderd- riffifcnd ongeletterden. Met de tientallen lees- en schrijf- jpcn wil men aan die situatie wel veranderen, maar liekc schrijvers zullen niet meteen overbodig worden, d van deze maand is er de officieuze stichting van de ivermerlandstalige Publieke schrijvers van België». Het is doibedoeling dat die vereniging in zowat elke regio op nijn een vertegenwoordiger zou hebben. Voor het joit^sland zit het al in de plooi. Paul Heyndrickx van mainse-Veile werd door de vereniging al erkend. cc Odzaak venj Pu'3''c'ce schrijver vraagt wel een vergoeding, maar t er zeker niet van leven. Paul Heyndrickx: «Publieke ijvers kiezen bewust voor zeer sociale tarieven omdat 'ooral kansarmen zijn die nood hebben aan dergelijke Ik ben ervan overtuigd dat het een heleboel mensen interesseren dat ze op dergelijke 'vaklui' beroep len doen». publieke schrijver krijgt nogal gevarieerde klusjes te in: brieven typen, bclastingsbrievcn invullen, admini- :~ve briefwisseling, het voorbereiden van dossiers om irbecld een gerechtelijke procedure aan te vragen... :mdelingcn en bejaarden maken het gros uit van het intccl van een publieke schrijver. Paul Heyndrickx: voornamelijk komen zij aankloppen om hun bricfwissc- J te verzorgen met onze omvangrijke administratie. Dat Hit met uit dat mensen de hulp van ons soms nodig ^>ben bij zeer delikatc en persoonlijke problemen. Het "eekt vanzelf dat wij in dergelijke gevallen rekening teten houden met een zekere déontologie, een gedrags- tie, die ook een vorm van beroepsgeheim omvat». eerste publieke schrijver die het Waasland rijk is •ont in de Haasdonksc steenweg 61 te Temse-Velle. ^flefomsch is Paul Heyndrickx te bereiken op nummer rgoeding i Publieke schrijver kent zijn laai gucu, ...jtloos I kent de weg in 's lands administratie of weet de weg te Men. De 'klant' betaalt daarvoor een bescheiden ver- ding. Hoe bescheiden dan wel? Paul Heyndrickx: por een brief betaal je 150 frank. Voor dat bedrag lemt de publieke schrijver ruim de tijd om de mensen |n uitleg te laten doen. De brief zelf wordt in twee ^mplaren getypt en de klant krijgt daar één van. Ktellen en tikken van een curriculum vitae kost honderd or het invullen van een belastingsbrief van een loon- kkendc betaalt men 150 frank». Na het oprichtingsinitiatief eind november van vorig jaar is de heemkundige kring van Sint-Gillis-Waas nu definitief van start gegaan. Op een eerste algemene vergadering in Meerdonk werden afspraken gemaakt omtrent de be stuursvorm en werden de eerste aktiviteiten gepland. Grafikus Frank - Ivo Van Damme ontwierp het monu ment voor de Doelse schippers (Ivb) Het eerste werkjaar zal een overgangsjaar worden. Het is immers mogelijk dat er nog steeds mensen zijn die nog wil len aansluiten bij de werking van de heemkundige kring. Daarom zal dit jaar vooral aandacht besteed worden aan het bekendmaken van het ini tiatief in de vier deelgemeen ten. Zo zal er bij gelegenheid van elke jaarmarkt iets te doen zijn in elke deelgemeente waar de inwoners dan kunnen ken nis maken met de nieuwe vere niging. Ondertussen zal een beperkte werkgroep de definitieve statu ten op punt stellen, waarmee men dan vanaf 1986 hoopt van start te gaan. Naam Tegen die tijd hoopt men ook een keuze te maken uit een aantal voorstellen voor een naam van de kring. Zo werden reeds namen als Cusforda, De Kluize, Pillcwuiter, Hulsterlo, Winnewan of een andere bete kenisvolle naam uit de streek taal, gesuggereerd. Nieuwe voorstellen daaromtrent zijn nog steeds welkom bij sekreta ris Marie-Christine Vergau- wen. Herenstraat 90, 2780 Sint-Gillis-Waas, tel. 03- 770.65.65. Het bestuur zal naast een se kretaris, een voorzitter, een ondervoorzitter en een pen ningmeester, ook een afge vaardigde van het gemeente bestuur omvatten alsmede een vertegenwoordiger uit elke deelgemeente en uit elke even tuele werkgroep. Over de vol gende samenstelling van dit bestuur zal de algemene verga dering van 21 maart in De Klinge zich uitspreken. Het is overigens de bedoeling om de algemene vergadering afwisse lend in de deelgemeenten te laten plaatshebben, om de be trokkenheid van elke entiteit goed aan bod te laten komen. Museumbezoek Vóór die volgende algemene vergadering is er ook reeds een eerste aktivitcit gepland voor alle belangstellenden: een ge leid bezoek aan het museum van de Oudheidkundige Kring van het Land van Waas, in de Zamanstraat te Sint-Niklaas. op zaterdag 2 maart te 14 uur. Belangstellenden kunnen rechtstreeks naar de Zaman straat gaan of zich vooraf aan melden via het sekretariaat. Voor het overige zal dit eerste werkjaar vooral gewijd zijn aan de bekendmakingsinitia tieven die in elk der deelge meenten zullen plaats vinden. Naast een huis-aan-huis-infor- matieverschaffing zal ter gele genheid van jaarmarkt zowel in De Klinge, Meerdonk, Sint- Gillis-Waas als Sint-Pauwcis een heemverbonden aktivitcit ingericht worden waar men ook via beeldmateriaal zal kunnen kennismaken met het schone uit de eigen leefomge ving. Zo zal het monument van de Doelse schippersgilde er uitzien (Ivb) Zaterdag 16 februari organiseren de Chirojongens Sint-Aloysius Temse een ouderavond. Het thema is wel passend: «De nog- niet-naar je bed-show». Een groots spektakel voor alle ouders, oud-leiders en sympathizanten georganiseerd door een ver nieuwde en verjongde leidingsplocg. De ouderavond vindt plaats in de zaal van de Broederschool, Akkerstraat te Temse, vanaf 19 u. Het is een avond waar de jongens iets kunnen brengen voor hun eigen ouders en laten zien wat zij zo allemaal samen in groep kunnen verwezenlijken. Het is de bedoeling, de ouders samen te brengen om elkaar beter te leren kennen en tevens ook om de leidingsploeg beter te leren kennen. Elke afdeling brengt een toneelstukje, sketches of iets spcicaals. De stukjes worden aan elkaar geregen door tussendoortjes verzorgd door de leiding. Nadien is er een gezellig samenzijn. «De sneeuwbestrijding vergt een grote inzet van ons personeel», zei burgemeester De Vidts van Sint-Niklaas dinsdag jl. op een persbijeenkomst. Vrijdagnamiddag al, vrijdagnacht ook zijn ze in de stadsdiensten aan de slag gegaan, spanden ze zich in om glijbeurten en slippers van stads- en streekgenoten te voorkomén. Ook maandagmorgen, héél vroeg, werd gestrooid. De zijwegen én de voetpaden werden nog vóór de scholen hun deuren openden aangedaan. Daartoe en voor de andere, veelvuldige strooirondes overigens gebruikte men een mengeling van zout en zand. Dat valt goedkoper uit dan zout alléén. Zout kost zowat 7 frank per kilogram, zout en zand gemengd zowat 3 frank. De Sint-Niklase burgemeester heeft veel lof voor de inzet, de bereidwilligheid van zijn dienst openbare werken, van de politie (de operatie gebeurt onder leiding van de hoofdkommissaris) en van andere personeelsleden. Met dat extra strooien zou een bedrag gemoeid zijn van zeker zeven, eventueel acht miljoen frank. Als die tweede koudegolf er niet geweest was had men dus ik zeg maar wat b.v. ook het orgelmuseum kunnen aankopen. W.V. onderzocht. Op het schip wer den bovendien hun klederen gestoomd. Zeemannen of pas sagiers met een ziekte werden dan door de schippers van Doel afgevoerd naar het fort Liefkenshoek, waar een ge zondheidsdienst was onderge bracht. Zo voerde de gilde in 1898 een reddingsaktie uit. Het zeeschip Juan was tegen het quarantaine-ponton aange botst. Er werden toen heel wat drenkelingen gered. Arthur Van Vlem is al sinds 1965 hoofdman en op de dag van de jubileumviering heeft hij er precies twintig jaar in die funktie opzitten. Hoe typeert Tuur de schippers van toen? «De vereniging was een organisatie van mannen alleen. Ik herinner me nog de tijd dat er hier m Doei zo'n veertig cafés waren. Ons jaar lijks feest, dat drie dagen duur de. werd in aanbesteding uit gegeven. Het programma zag er als volgt uit: zondag voor heel Doel het schippersbal, maandag dan het teerfeest waar onze leden uithaalden met sterke en veelal ook ge kruide verhalen. De kinderen van de schippers kwamen dins dag aan de beurt met een pan- nekoekenfeest». Cies de Lee, die in mei 1936 stierf, was dan aktief aan het fornuis. De figuur van Cies de Lee leeft trouwens nog voort met de reus die naar hem werd gemaakt. Elk jaar is die te zien in de optocht van de Schelde wijding, die door de schippers gilde wordt geopend. Monument Het haventje van Doel is ooit welvarend geweest. Tientallen vissersschuiten hadden er hun thuishaven. Van dat alles is vandaag niet veel meer te mer ken. Het haventje heeft men een belangrijkd funktie als wa tersportcentrum. Als eerbe toon aan die stoere schippers heeft de gilde ter gelegenheid van de opmerkelijke verjaar dag iets speciaals willen reali seren. Er komt immers een levensgroot monument, waar mee men de herinnering aan die stoere werkers van toen levendig wil houden. Grafikus Frank-Ivo Van Dam me tekende voor het kunst werk. Hem laten we aan het woord: «Ik werk als kunste naar voornamelijk in op dracht. Via een vriend, die in watersportkringen bekend is, ben ik met de mensen van Doel in kontakt gekomen. De samenwerking is erg vlot verlo pen. Ik heb een vijftal ontwer pen gemaakt en één daarvan werd meteen goed bevonden. Volgende week wordt het in elkaar gezet. Het moet dan nog wel behandeld worden te gen klimatologische omstan digheden». Het Waasland is voor Frank Van Damme geen onbekende streek. In zijn studententijd kwam hij er al eens langs om te tekenen en te schilderen. Bo vendien onderhoudt hij goede kontakten met zijn kollega Mechiels van Sint-Niklaas. Vooraleer aan het werk te be ginnen heeft Van Damme een bezoekje gebracht aan Doel en gesprekken gehad met mensen van de schippersgilde. Kwestie van de sfeer wat op te snuiven. Van Damme: «Het moet het beeld oproepen van de schip per die zijn beroep graag doet, zijn schuit in goede banen leidt, alle weersomstandighe den trotseert. En die schippers deden hun job ook graag. Mis schien een verklaring waarom de meeste van die mensen zo oud worden. Arbeidsvreugde zit hier zeker voor iets tussen. Tussen de gilde en mezelf is ook door die opdrachteen vriendschapsband gegroeid. Men komt hier bin nen in mijn atelier als klanten, men gaat buiten als vrienden. Met de mensen van Doel is dat net zo gegaan», aldus nog de kunstenaar. Grafikus Van Damme werd geboren in Merksem in 1932 en volgde lessen aan de akade- mie voor schone kunsten te Antwerpen. Hij was oprichter en uitgever van het jongeren tijdschrift Pijpkruid, waarin vele letterkundigen en grafici debuteerden. Van 1954 tot 1962 was hij kostuum- en de- korontwerpcr van het Reizend Volkstheater. Thans is hij direkteur van de akademie te Merksem. Over enkele maanden krijgt zijn prachtige kreatie een plaats in het parkje van Doel. Een te recht ere-saluut voor al de schippers die in Doel ooit leef den en werkten. uc Van Broeck tellings- en aanpassingswerken aan het domein shoek in Kallo komen nu stilaan toch op gang. heeft het zeven hektare grote fort in 1980 cht voor iets meer dan drie miljoen frank. Het is 'ÏJj edoeling om de zone uit te bouwen tot een oord idbouïssieve rekreatie. n enjf rmee ij was cn d dat de werken pas nu echt goed op gang komen eerdere redenen. rkgroep heeft ruim de tijd genomen om de exakte ming van Liefkenshoek uit te werken. Een aantal •T; moeten bovendien erg precies worden uitgevoerd, men het historische karakter niet wil schaden, met Hugo Maes, koördinator van de werkgroep ra'Qshoek, gingen we ter plaatse een kijkje nemen. toonstelling wil onderbrengen heeft inderdaad niet met twee thema's: de evolutie jeten betalen om het van polder naar industrie en de c: te verwerven. Van de geschiedenis van het fort vanaf ■henla iroenplan werd overi- 1582. nog een subsidie ver- De beplanting werd ook beke- De slaat echter waarin ken en vrij kort al na de aan- *r tus 'loe'i wcrc* overêedra- koop zorgden schapen voor de n n. st op zijn minst bouw- begrazing van de voor machi- irden genoemd. Afge- nes moeilijk bereikbare dij- le muren, verrotte da- ken. In de waterplas rond het üwelijks één venster- fort werd vis uitgezet. Meer heel was gebleven. Er dan één soort overigens: kar- e"ben werkgroep opgericht per, zeelt, paling, baars en ijziin over bestemming snoek. fkenshoek moest bui- Voor het uitwerken van de grote lijnen moest het tentoonstelling werd een btk- ;en edukatieve histori- projekt goedgekeurd. Aanvan- ktie krijgen, waar ook kelijk was het de bedoeling om anten terecht zouden van de twaalf vertrekken die Edukatief omdat men de «Kat» telt er twee te gebrui- lantal vertrekken van ken voor de expositie, één aamde «Kat» een ten- voor het inrichten van een ca- fétaria. Vrij vlug bleek echter dat die ruimte te klein zou zijn en de plannen werden herzien. De expositie blijft gehuisvest in de vroegere militaire slaap vertrekken, maar de cafétaria heeft men nu ondergebracht in één van de twee poortgebou wen. Die herstelling is gebeurd aan de hand van plannen uit 1844, toen de poortgebouwen werden opgetrokken. Ook voor het herstellen van de in gangspoort is men op eenzelf de akkurate manier tewerk gegaan. «De werken komen nu pas echt goed op gang», vertelt ons Hugo Maes. «Het herstellen van de buitenmuren van de Kat en het inrichten van een konciërgewoning zal worden uitbesteed. We voorzien daar voor een bedrag van 3.750.000 frank». Historiek in groen kader Eenmaal afgewerkt wordt het domein Liefkenshoek beslist dc moeite waard om te bezoe ken, maar er is nog wel veel werk voor de boeg. Het voor zien van de cafétaria en sani tair is gebeurd. Vóór de caféta ria komt er ook een terras met klinkers. Men zal daar trou wens in een groen kader een drankje kunnen nuttigen. Nu al zijn er hoogstammige fruit bomen aangeplant. Twee arbeiders van de ge meente werken permanent op Liefkenshoek. In één van de drie woningen die vroeger voor sociale vakanties van het leger werden gebruikt kunnen ze zich tussendoor even opwar men. Hugo Maes: «De ge meente zorgt voor het herstel van de gebouwen en de uit bouw van het domein. Een maal zover zal de vzw Kulture- le Centra instaan voor het be heer. Zo moet er alvast ie mand gevonden worden voor het uitbaten van de cafétaria en een konciërge voor toe zicht. Voor bezoekers aan het domein zal ook een handlei ding worden opgesteld. Daarin zal een wandeling rond het fort zijn uitgestippeld, een bezoek aan de tentoonstelling om te eindigen in de cafétaria. Gid sen zullen ook ter beschikking staan». «Over Liefkenshoek valt in derdaad nogal wat te vertellen. Ook trieste dingen overigens, uit de tijd toen hier op het binnenplein de volledig afge zonderde 'quarantaine' was ge bouwd. Voor zij die voor Doel ziek van een schip werden ge haald zag het er niet best uit. Een aantal bezweken zieken zijn 'op het fort zelf begraven, een aantal ook in de schorren Liefkenshoek-Kallo. Eén van de poortgebouwen werd volgens de oorspronkelijke plannen hersteld (Ivb) aan de Schelde. De pastoor van Doel was er niet tuk op die overledenen te begraven. Vrees om bepaalde tropische ziekten overgezet te krijgen was daarvan uiteraard de oor zaak», vertelt Hugo Maes. Dit jaar is het ook vierhonderd jaar geleden dat Antwerpen zich moest overgeven, nadat Farnese de Schelde had afge sloten met zijn fameuze schip brug. Fort Liefkenshoek heeft hierin een rol gespeeld In Antwerpen wordt dat feit de komende maanden herdacht. in Liefkenshoek zelf zal er niet veel gebeuren. Wel zouden de Simon Stevenstichting en de heemkundige kring van Beve- rén geleide wandelingen op het domein organiseren. Het kruitmagazijn van het fort, dat dateert uit 1810, is volgens Hu- go Maes architekturaal interes sant. Na een opknapbeurt wil men hier in eén latere faze audio-visuele voorstellingen organiseren. Luc VAN^BROECK

De Voorpost | 1985 | | pagina 3