smoêlentrékkers RBS-Stekene verzamelt dekens voor Ethiopië Installaties voor methyl- isocyanaat in Kali opnieuw opgestart Het Moerzeke van Edward Pas Lebbekenaar Geert De Geyter in Gemeentemuseum Temse Druppelteller «En zo begon het» bij d'Eglantier te Serskamp AA-landdag te Wieze 2 - 15.2.1985 - De Voorpost Dat is de titel van een kunstboek dat op initiatief van de vzw 't Moleken werd samengesteld en waarin dieper wordt ingegaan op het werk van Edward Pas. Het boek zal verschijnen in de eerste week van september van dit jaar. De vzw 't Moleken is een socio-kulturele vereniging die in Moerzeke biezonder aktief is. Voor de realizatie van dit kunstboek kon ze rekenen op de medewer king van het Davidsfonds en de vzw Maurice Tilley- fonds. Met dit boek wil men hulde brengen aan de kunstschil der Edward Pas, die op 4 januari 1904 te Londerzeel werd geboren, maar een groot deel van zijn leven in Moerzeke doorbracht. Hij zou er trouwens overlijden op 18 april 1980. Het moet omstreeks 1924 zijn ge weest dat Edward Pas in Moerzeke de funktie van onderwijzer kreeg toebe deeld. Toen liet niets ver moeden dat hij zich in de loop van de volgende vijftig jaar zou ontpoppen tot een echte streekkunstenaar. Hij schilderde in de lijn van dfe alom gekende en ver maarde Dendermondse school en uit zijn toch wel uitgebreid werk blijkt de diepe verbondenheid met aarde, lucht, water en groen. Elke bloem, elk blad groeide onder zijn handen uit tot een «stil leven». Aan deze Edward Pas wil men met dit boek hulde brengen, maar ook aan het Moerzeke dat hij heeft ge kend, gezien en vooral ge schilderd. Anton Van Wilderode, een van onze beste dichters. schreef het ten geleide en Marcel Verschelden zorgde voor het woord vooraf. In het boek «Het Moerzeke van Edward Pas» wordt de per soon van de kunstenaar be naderd door Willy Peelman en men leest er ook getuige nissen in van mensen die de kunstenaar zeer goed heb ben gekend en bovendien ook nauw zijn betrokken bij de kunst: Romain De Sae- gher, Cyriel Van Mullem en Arthur Geerinck. Tenslotte wijdt Re mi Pas een hoofd stuk aan het werk van Ed ward Pas. In het werk van de overle den kunstenaar, onder scheidt hij drie periodes: de doeken van voor de tweede wereldoorlog zijn roman- tisch-impressionistisch. Het zijn genrestukken zoals zijn Piëta, onder in vloed van Courtens, Laer- mans, Baertsoen. In de pe riode na de oorlog wordt zijn werk persoonlijker en ook naturalistisch. De land schappen Pas schildert meestal Moerzeke zijn stuk voor stuk dokumenten van het weleer zo schilder achtige Scheldedorp. Hij maakt in die periode ook klassieke stillevens. De werken zijn gemaakt met het paletmes en zitten zwaar in de verf. Blijft dan de derde periode, na 1965, waarin het onderwerp on belangrijk wordt. Afwisse ling van stof, tegenstelling tussen dekkende en door schijnende verf en het rui ge doek, boeien de schilder. Glas, bloemen, stoffen, alle materialen zijn plastisch aanwezig, bijna tastbaar. Enkele stukken zijn sterk fauvistisch en herinneren aan Van Gogh. Het kunstboek, 112 pagi na's dik, heeft een formaat van 21,5 op 27,5 cm en wordt gedrukt op mat ma- copapier van 135 gram. Het bevat een 75 zwart-wit en 8 reprodukties in kleur. Het wordt een gebonden boek met linnen kaft en goudop druk in een stofwikkel. Er is ook een lukse uitgave. Dat wil zeggen dat een be perkt gedeelte van de opla ge gebonden wordt met een kunstlederen band en goudopdruk. Deze eksem- plaren zijn genummerd en enkel verkrijgbaar via voorintekening. De prijs voor de gewone uitgave be draagt 950 fr. (bij voorinte kening) en 1.250 fr. (na verschijning). De lukse uit gave kost 1.500 fr. Het boek wordt uitgegeven door Uitgeverij De Neder landen in Antwerpen en kan besteld worden bij de vzw 't Moleken, Molen straat 36 te Moerzeke (reke ningnummer 145- 0553633-16) of bij Uitge verij De Nederlanden, Kruishofstraat - 2020 Ant werpen (03/238.56.87). (re keningnummer 403- 3500811-57). Vergeet bij uw inschrijving niet te vermelden «uitgave boek Pas Moerzeke». In het boek wordt overigens een lijst met de namen van de intekenaars opgenomen. Men kan ook intekenen op een van de volgende adressen: Marcel Verschel den, Hebbe 6a te Moerzeke (052-47.87.01); Willy Peel man Killestraat te Moerze ke; Cyriel Van Mullem, Wuitenslaan 45 te Hamme (052/47.11.91); Victor Suy, Hebbestraat 100 te Moerze ke (052/47.83.55); Frans Willockx, Kasteellaan te Moerzeke (052/47.15.14); Henri Ost, Killestraat te Moerzeke (052/47.99.15); Armand De Graef, Hebbe straat te Moerzeke (052/ 47.80.58); Georges Vermei- re. Killestraat te Moerzeke (052/47.86.01); Boudewijn Mij 8, Bloemenstraat te Moerzeke, Willy Ost, Donckstraat 43 te Moerze ke (052/47.25.90); Mare Van Boven, Koningsplein te Moerzeke; Karine Ost, Burgemeester Lemmen- straat 37 te Moerzeke (052/ 47.06.12) en Marc Van We- zemaal, Hebbestraat te Moerzeke (052/47.97.35). Kunstwerken Wie een schilderij van Ed ward Pas in zijn bezit heeft en dat nog niet is gefoto grafeerd, kan nog steeds een aanvraag doen om het werk te laten fotograferen en afdrukken in het kunst boek Men kan zich hier voor ook wenden tot hoger- genoemde personen. Het boek zal worden voor gesteld tijdens een retro- spektieve tentoonstelling die zal worden georgani- zeerd tijdens de eerste week van september e.k. naar aanleiding van de grote kermis te Moerzeke. De toonaangevende kunstschilder-grafikus Geert De Geyter uit Lebbeke stelt zijn werk tentoon in het Gemeentemuseum van Temse van 23 februari tot 10 maart Geert De Geyter werd gebo ren te Dendermonde op 9 juni 1946. Na Latijns- Griekse humaniora aan het H. Maagdcollege te Dender monde volgde hij het regen taat plastische kunsten aan het St.-Thomasinstituut te Brussel, waar hij o.a. les kreeg van de bekende Jan Heuninckx. Nadien ging hij zich nog verscheidene jaren specialiseren in het tekenen aan de akademie voor schone kunsten te Dendermonde, waar Walter Brems een uitstekend en boeiend leraar voor hem was. Than8 is hij leraar plastische opvoeding aan het kollege, waar hij eens zelf student was. Zijn ate lier is gevestigd Kruis straat 13, 9371 Lebbeke. Reeds ongeveer 15 jaar is Geert De Geyter bezig met tekenen en schilderen, in den beginne vrij bescheiden met een paar individuele exposities in eigen streek. Maar de laatste jaren wil hij meer bereiken en nam hij een ruimere vlucht met op merkelijke tentoonstellin gen in galerij Het Pand te Dendermonde (1982), gale rij BBL te Antwerpen (1983), galerij Hof te Put- tens in Lede en galerij Jan Van Eyck te Gent (beide 1984). Tussendoor ook deelname aan verscheidene kollectieven. In die periode werd hij tevens tweemaal bekroond en ontving hij meerdere selekties in wed strijden. Geert De Geyter maakt het zichzelf met zijn kunst niet gemakkelijk. Hij zoekt wel bewust niét het goedkope, kommerciële sukses. Wel probeert hij, eerlijk ten op zichte van zichzelf en de toeschouwer, een persoon lijke kijk neer te borstelen op de mens, de wereld en zijn problemen. Hij schil dert en tekent vanuit een persoonlijke bewogenheid, een drang, die hem dwingt dit psychische beleven, deze bezinning in konfrontatie te brengen met het publiek. In een kombinatie van ab- strakte en fotografisch-rea- listische elementen drukt hij de komplexiteit van de mens uit in symbolen en tekens. Regelmatig opduikende elementen in het werk zijn insekten en vlinders; het eerstgenoemde als symbool van angst en kwaad, het negatieve en het tweede als verpersoonlijking van het mooie, het goede en de posi tieve kant van het leven. Ook het menselijk oog, als allesomvattend en beoorde lend zintuig, matig terugkerei Zeer dikwijls ziji 0J trale thema's kosmische vormi kels, die zowel grensdheid als h ge kunnen vertol houdt het werk waarschuwing oorlog, geweld, zoveel andere zal# In zijn schilder een verfijnde en gerichte tonalislfe.' rassende piktura 'os weet te bereiken. Kunstliefhebbers de kans om met i naar zelf en zijn nis te maken ij meentemuseum, straat te Temse c gen 23 februari maart 1985 van uur en op zonda bruari, 3 en 10 n van 10 tot 12 tot 19 uur De 18' biënale die in Antwer pen wordt gehouden van 15 juni tot 6 oktober is gewijd aan de auto vanaf zijn ontstaan tot nu. De naam van deze organi- zatie luidt Automobiënale en de tentoonstelling heeft plaats in het Middelheimpark. De Kredietbank heeft in het jaar van haar gouden jubileum een kantoor geopend in Lon den. Het is het vierde overzee se kantoor van de KB die al eerder vestingen had in New York, Los Angeles en Bahrein. De VW van Blankenberge organizeert op 22 maart een culinaire wedstrijd «De Papie ren koksmuts» waaraan alleen journalisten van de geschreven pers, de radio en de televisie mogen deelnemen. Het Centrum voor Natuurbe- schermingsedukatie organi zeert nog een kursus voor na- tuurgids in het Kultureel Cen trum van Denderleeuw (Brandweerstraat) op zater dagmorgen 23 februari vanaf 9 uur. Voor meer informatie CVN, Ommeganckstraat 20 te 2018 Antwerpen (03/ 231.84.81). Pd Vorig jaar werd in Serskamp, na jaren viteit, een nieuwe toneelkring opgericht:!® tier. Op 16 februari brengen ze hun twe voor: «En zo begon het» van Philip opvoeringen gaan door in zaal Jeugdhet straat te Serskamp, telkens om 20 u. Beveren. Op Cortewalle exposeert kunstschilder Geert Heirbaut uit Sinl-Niklaas. Inleider Roger Geerts belichtte tijdens de vernissage Heirbauts verdiensten als portret schilder en als fauvistisch kunstenaar foto Iv) Kleuterkarnaval als inzet van de aktie Net zoals in 1980 zal ook dit jaar de Landdag van de Anonieme Alkoholisten in de Oktoberhallen van Wieze worden gehouden. Het klinkt misschien een beetje tegen strijdig dat uitgerekend mensen die het drinken van alkohol hebben afgezworen in de hallen van een brouwe rij, waar jaarlijks dan nog het grootste bierfestijn van ons land wordt gehouden, bijeen komen. De landdag zal plaats hebben op 15 juni en krijgt dit jaar wel een heel speciaal kachet. Het is immers het gouden jubileum van de AA-vereniging. De be weging werd inderdaad in 1935 in de Verenigde Staten gesticht onder de naam van «Alcoholic Anonymous». Vandaar ook het tema «50 jaar AA-wereld- wijd: 1935-1985». De organizatoren verwachten zo een 5.000 aanwezigen (met een begrijpt U waarom men een ruimte als de oktoberhalle nodig heeft), samengesteld uit gestabilizeerde drankzuchtigen dank zij AA en andere geïnte resseerde mensen in het alko- holprobleem en AA. Enkele cijfers: ongeveer 1.200.000 al koholisten vinden hun herstel in het AA-programma dat ver spreid is over 58.576 AA-groe- pen in de hele wereld. Wat is AA Anonieme Alkoholisten is een gemeenschap van mannen en vrouwen die hun ervaring. kracht en hoop met elkaar de len om hun gemeenschappe lijke problemen op te lossen en anderen te helpen van alkoho- lisme te herstellen. De enige voorwaarde voor het lidmaatschap is een verlangen op te houden met drinken. Er zijn geen geldelijke verplich tingen voor AA-lidmaatschap. De vereniging voorziet in haar behoeften door eigen bijdra gen. AA is niet gebonden aan enige sekte, aan een genoot schap of politieke partij, orga- nizatie of instelling. Ze wenst zich ook niet te mengen in enig geschil. Ze steunt geen enkel doel, maar bestrijdt ook geen enkel doel. Het hoofddoel is nuchter blijven en andere al koholisten helpen nuchterheid te bereiken. «See how they ruil», zo luidt de oorspronkelijke ti tel van deze komedie. Wat zal er allemaal niet ge beuren?... Als de zeer deftige dominee van een klein dorpje trouwt met een charmante ex-to- neelaktrice? Als deze echtgenote tot gro te ergernis van juffrouw Skillon een lange broek draagt? Als de domineesvrouw, bij afwezigheid van haar man, bezoek krijgt van een ex- speler kollega en onder de ogen van juffrouw Skillon in zijn armen vliegt? Als de domineesvrouw met hem een afspraakje maakt om 's avonds naar de voor stelling van hun stuk te gaan? Als voor dat uitstapje een beroep wordt gedaan op het zondagse pak van de acht bare dominee? Als plots een ontsnapte Duitse krijgsgevangene komt binnenstormen? Als ook nog oom procureur en dominee Hui bezoek komen? Als iedereen i een aanrent en el' meer weet wie ruf wie is? Dat en nog veel i üjd( voering van het». De volgent het planken: Ann Henriette Roe lal Erauw, Patricia Maurits de Venneman, I Vereecken, Peter) wermeiren en I De tekststeun is van Mariette de regisseur schaert, in Serski geen onbekende. kunnen nog b bij Herman Gert 091/69.67.78 of b Clercq op nr. 091^ tussen 18 en 2 De toneelkring hef een een geslaagc uit te kunnen beo. Zondag was het alweer karna- valfeest in de rijksbasisschool aan de Stekense Kerkstraat. Ondanks de ongunstige weers omstandigheden waren er zo'n tweehonderd volwassenen ko men opdagen. Samen met liefst zeventig kleuters. Onder aangepaste muziek van een steengoede discobar Stu dio Live deden de 70 kleuter tjes hun intrede: mooi ge kleed, geschminkt en al dan send... Het applaus was nog maar amper weggeëbd of daar kwam dé verrassing van de dag. Er werd aangekondigd dat de volledige opbrengst van dit karnavalfeest integraal zou gaan naar Ethiopië. Natuurlijk werden ook de nieuwe prins en prinses Karna val verkozen ep gekroond. Da vy De Saegher uit de Bormte is de nieuwe prins, Debby Wuy- tack de nieuwe prinses. Keizer Emile uit Belsele was getuige en loodste het kleuterkarna- valprinscnpaar van de Steken se RBS doorheen het karna- valgebeuren. 50.000 dekens voor Ethiopië Tijdens de voorbereidingen van dit karnavalgebeuren van de Stekense RBS kwam dus de idee naar voor om de totale opbrengst van het karnaval feest te schenken aan de nood lijdende bevolking van Ethio pië. Dit als inzet voor een bredere aktie van de RBS-Ste kene. De school steunt - bij gebrek aan een gemeentelijke aktie - een projekt van 't Wit Huis-Volontariaat uit Merel- beke, nl. het «Projekt 50.000 dekens voor Ethiopië». In het voedselkamp van Karin ster ven mensen niet alleen van honger, maar ook van koude. De grote temperatuurschom melingen veroorzaken long aandoeningen, die voor deze uitgeputte en verzwakte hon- gcrigen fataal zijn. Er werden reeds tienduizend dekens ter plaatse gebracht. Hopelijk, én met medewer king van véle Stekenaren, volgt binnenkort de rest. Daarom gaat de R.B.S. aller hande (kleine en grote) dekens inzamelen. Al wie dekens wil schenken kan ze naar de school brengen (Kerkstraat 153a) ofwel meegeven met de schoolkinderen of leerkrach ten. Daarnaast wil men ook de no dige fondsen inzamelen voor aankoop van dekens en voor de transportkosten. Daarom staat er in elke klas een spaar pot: de kinderen sparen gans de maand hun snoepcenten en aanvaarden natuurlijk graag geld van ma, pa, oma, opa, familie, buren enz. Eén deken kost 200 fr. De Stekense RBS hoopt op die manier een reuze «dekenstapel» te verzamelen. Wie meer inlichtingen wil, kan terecht in de school of telefo nisch op nummer 03/779.74.38. De dekens worden eventueel thuis afgehaald: bel daarvoor nummer 03/779.71.19. Gremar Groot - Lebbeke Kleuterkarnaval in RBS-Stekene. Davy De Saegher en Debby Wuytack vormen het nieuwe, piepjonge prinsenpaar (Iv) Wie al geruime tijd in een bepaald beroep zit, kan al eens verschijnselen gaan ver tonen die als beroepsmisvor minggekatalogeerd worden. Onlangs nog werden we daar mee gekonfronteerd. Want wat deed onderpastoor Ver- meir, toen hij, op een zondag morgen na de hoogmis, «Gasthof Bierboom» binnen stapte en zich aan een tafeltje installeerde? Juist. Meteen het kaarsdopje aansteken dat daar op de ta fel, middenin een glas water lag te dobberen. Heel wat gemeentebesturen werden verrast door het nieu we winteroffensief dat vorig weekend ingezet werd. Ook de groothandelaars in zout, die o.a. de gemeentebesturen bevoorraden, geraakten in voorraadproblemen. Zo zat de bevoorrader van het Lebbeek- se gemeentebestuur die man woont in Kalken vorige maandag op de aankomst van een schip zout te wachten. De Lebbekenaars dus ook. Het aperitiefkoncert, door het gemengd koor Sine Nomine, vorige week zondagmorgen in de feestzaalvan de Ge meentelijke Muziekschool georganiseerd, kende een enorm grote publieke belang stelling Op dergelijke evene menten worden de notabelen altijd door de ceremoniemees ter met dienst, aan de ingang van de zaal opgevangenen daarna naar de hun voorbe houden plaatsen begeleid. In op zn smalst..» de muziekschool zitten die prominenten meestal op de eerste rij, links van de gang. Rechts mag het voetvolk plaatsnemen. Toen schepen Hiel, even voor tijd, de zaal zondagmorgen binnenstapte, bleken alle stoe len vooraan links bezet. Taak dus van de ceremoniemeester om de schepen te overtuigen dat rechts ook zijn charmes bezat. Wat de man ook deed. De Lebbeekse kuituurschepen maakte overigens weinig be zwaar tegen de hem toegewe zen zitplaats. Ik ben, sprak de schepen, toch altijd al «oppo- siet» geweest. Scheerde de kwaliteit van dit apentiefkoncert hoge toppen vooral de sopranen bleken daar niet de minste moeite mee te hebben dan werd een bepaald gedeelte van het publiek aanvankelijk toch ge stoord door het optreden van de huisfotograaf. Dit gefotografeer tijdens koor- koncerten blijkt te Lebbeke tot een echte plaag uit te groeien. Tijdens het jongste kerstkon- cert van dat andere Lebbeek se koor Sange Zjo bleek de leiding ook al zo iemand ingehuurd te hebben. De presentatie van het kon- cert werd verzorgd door Rita De Jonckheere, lerares diktie van de Gemeentelijke Muziek school. Haast feilloos deed ze dat. Slechts op één moment konden we haar op een foutje betrappen. Toen ze immers de uitvoering van «Es sass ein scheeweiss Vógelein» juidt, dat liedje van dat sneeuwwit vogeltje had aangekondigd en daarna nog enige informa tie omtrent dat bekende volks lied verschafte, had Mevr. De Jonckheere het over een «vo geltje». Hoewel we geenszins hoog oplopen met onze persoonlijke kennis van de fauna, toch me nen we dat er geen «vögel- tjesbestaan. Van «vogelt jes», «vogels», hebben we daarentegen al vaker gehoord. Het nieuwe Wielebelleke het VU-informatieblad voor Groot-Lebbeke, is van de per sen gerold. Naast de klassieke VU-standpunten omtrent na tionale en plaatselijke politieke toestanden, bevat het blad ook een nieuwe rubriek: «In de schijnwerper». Bedoeling is, lazen we, onder deze hoofding regelmatig een Lebbekenaar in de «spot» te plaatsen Iemand die aktief is en zich inzet. Politieke of Tilo- sofische overtuigingen spelen daarbij geen rol. Beeldhouwer Staf Peleman kreeg als eerste het licht van de schijnwerper in de ogen. Dat de aktie «Overleven» evenmin de Lebbekenaar on beroerd laat, staat als een paal boven water. Vorige week za terdag o.a. boden vrijwilligers uit diverse verenigingen de marktende en winkelende Lebbekenaars een sticker aan. Toe te juichen beslissing is bovendien het initiatief van «Club 50». de opbrengst van het «Jazzkafee», dat op zater dag 16 februari in Gasthof Bierboom georganiseerd wordt, over te maken aan de aktie «Overleven» Mooi zo. Uit de jongste gemeenteraad pikten we nog vlug volgend gesprekje tussen burgemees ter Moeyersoon en PW-frak- tieleider Octaaf Van den Broeck Octaaf Van den Broeck moet vóór zijn tussenkomsten eerst spreken met de andere leden van de meerderheid. Ik ben nog altijd een vrij mens met een eigen mening, verkozen door het volk, hoe wel ik altijd rekening hou met de standpunten van mijn partij en van de koalitie. Over en out. Smoelentrekker Het ongeval in de Union Carbide-vestiging in Bhopal heeft ook in het Waasland voor bcroerin Methyl-isocvanaat, het inmiddels beruchte go< immers ook in de Bayer-vestiging te Kallo aa Na de katastrofe werden de installaties tijdlang stilgelegd. Een delegatie van het Ant werpse centrum voor lucht- en waterverontreiniging alsook andere deskundigen hebben de installaties op de Wasc Schcl- deoever bezocht. Aan de di- rektie van Bayer werd ge vraagd een vcilighcidsstudie op te maken, waarin ook aan dacht moet worden besteed aan de mogelijke gevolgen van een ongeval. Die studie is er gekomen en momenteel wordt die doorgelicht door professor Mewis van de Leuvense Uni versiteit. Op het vlak van vei ligheid is Mewis een autoriteit. Hij besteedde ook al aandacht aan de rampenplannen voor nukleaire installaties. Zijn konklusies i.v.m. de studie over de Bayer-vestiging wor den maandag 18 februari be sproken tijdens een vergade ring van de provinciale kom missie voor het leefmilieu te Gent. De kans is niet denkbeeldig dat de bestendige deputatie van Oost-Vlaande- ren zal worden geadviseerd, aanpassingen aan de exploita tievoorwaarden op te leggen. Het ongeval in Bhopal en de Wase rcaktics hebben overi gens ook duidelijk gemaakt dat de bevoegdheden op de Wase Scheldeovcr voor enige verwarring kunnen zorgen zo lang dc uitvoeringsbesluiten van dc Wet Chabcrt uitblijven. In dat verband zou er in Beve ren werk worden gemaakt van een motie. Ook het gemeente bestuur van Zwijndrecht, waar vele chemische industrieën zijn gevestigd, heeft in een motie zijn ongerustheid geuit over de veiligheid van de bevolking. Zwijndrecht wil bi)Ge len van een ram| trokken worden. V |u< nator Nelly Macs h#4 beurt een aantal vi aan de minister landsc zaken. Volksvcrtcgenwooi nand Gysclings blijft zich zorgen de AGT-vcstiging, lo. In de Vlaamse i hij zijn bczorgdhe manager van AG' nog alle getroffen maatregelen mooi o zetten, er blijft gevaar aan gas verbzic gemeente Beveren hand op het hart b alle veilighcidsaspt den bestudeerd, overheid moet tocg gascxplosic in Maxi n feit is, niettegenst: troffen vciligheidfeo len», aldus nog volksvertegcnwooi Op initiatief van (L van Sociale Zakent Dchaenc, werd ceil tiegrocp opgericht R doeling een initial werken dat OCMW's, dc gcraj privé-organizaties J nen wanneer deze f houden met tussen! uitzonderlijke bartj digheden.

De Voorpost | 1985 | | pagina 42