Aalsterse karnavalgroepen stellen zich voor u Ina en Chris, Jeugdprinses en Jeugdprins te Aalst Met de kavalkade door Aalst Een beetje geschiedenis van de schoolstrijd te Aalst en omgeving r.m Karnavalverjongingskuur in «'t Koerken» te Aalst mandsland. swijze> i ere tot «rouwe ietrapt ,en op z ■durvei Hgend 1 I; De Sj ;oep: In Iter, ik kijn wc tuitmai ,eer dal ieetrekk t feit d nensen .i groep I nu d< deewer aanwe; f finger aken b ^'Jiloeve jitgenoi bekl jUktie. I jJhet 1 sommi •Jkomst ve PUnI "{station lade Dc Traject zondagstoet 17 februari 1985 H. Hartlaan. Leopoldlaan. Moorselbaan, Molcndries. Sint Annabrug, Werf, Vaartstraat, A. Liénartstraat, Stationsplein. Stationsstraat. Esplanadeplein. Zeshoek. Dirk Martens- straat. Koolstraat. Gentsesteenweg, Gentsestraat. Vlaanderenstraat. Keizerlijk Plein. K. Colinetplein. Geraardsbergsestraat. St. Kamielstraat, Maanstraal, Zonnestraat, Korte Zoutstraat, Lange Zoutstraat, Grote Markt, Molenstraat, Werf. Trajekt maandagstoet 18 februari 1985 Sint Annalaan, Meuleschettestraat, Schoolstraat. Gentsestraat. Keizerlijk Plein, Zonne straat, Houtmarkt, Pontstraat, P. Daensplein, Kerkstraat, Grote Markt. Molenstraat. Werf. LH Deel 3 Ik had een kind in de gemeenteschool. De eigenaars van het huis, hetwelk ik bewoon, hebben mij bedreigd mij er uit te zetten, indien ik mijn kind naar de katholieke school niet zond. Ik heb ge weigerd, en heb dan mijn tweede kind ook naar de gemeenteschool gezonden. Daar ik getuige geweest was voor mijn heer Meirschman te Dendermonde, ben ik beschuldigd geweest met een hatelijk misdrijf; ik ken mijne beschuldigers niet, ik ben vrijgesproken geworden. Een naamlooze brief was geschreven geweest. Te Gent ben ik ook vrijgesproken. Se dert is er eene andere vervolging inge spannen voor hetzelfde feit, op hetzelfde meisje gepleegd; en de vader van hel kind, die in mijne zaak getuige ten laste geweest was, is zelf aan dit feit plichtig bevonden, en door de rechtbank van Dendermonde tol twee jaren gevangenis veroordeeld, ik denk maandag geleden acht dagen. Deze naamloozen brief is, in mijne over tuiging, voortgekomen uit partijschap in de zaak van de scholen. De schoolstrijd van 1880 had in Hofsla- de zowat een kleine burgeroorlog ontke tend want in geen enkel ander dorp zijn meer getuigen komen opdagen dan daar Trouwens, alle getuigen zijn zelfs niet m één en dezelfde zitting kunnen gehoord worden en het was pas op 4 oktober 1880 dat de pastoor, de 62-jarige Felix Ver- lodt, aan de beurt kwam om zich te verdedigen of sommige feiten te weer leggen. Ik heb nooit de schoolwet, sedert ze afgekondigd is, noch rechtstreeks noch Onrechtstreeks aangerand. Ik heb mijne parochianen vrij gelaten, en ben in mijne sermoenen zeer voorzichtig geweest. Ik heb mij bepaald lezing te geven, volgens de bisschoppelijke bevelen, van het gebe deken: Van scholen zonder God en van meesters zonder geloof, verlos ons, Heer!» Ik heb enkel het Evangelie gepre dikt. Wij kunnen niet gebeteren dat de menschen onze sermoenen uitleggen en anders verstaan dan wij zeiven. Hei is op die manier 'dat ik versta dat personen daarin gezien hebben hetgeen er niet in was. Ik heb in Juni 1879. den meester Meirschman aangesproken. Ik heb hem namelijk gevraagd: Meesterhoe gaat gij nu nog kunnen het onderwijs geven, aangezien de Minister verklaard heeft in de Kamers dat de drie eerste van de tien geboden niet meer mochten geleerd wor den?» En de meester antwoordde: 'Daar is maar van een gebod gesproken, het derde.» En hoe zult gij nog kunnen leeren van Christus en van de stichting van de heilige Kerk?» vroeg ik. - En hij zegde: »Ik ben vrij in mijne school, ik leer gelijk ik wil.» - En ik zegde: Meesterde inspecteur zal komen.» - En hij antwoordde: «De eerste die in mijne school iets zal komen gebieden, schop ik buiten.Ik peinsde: als gij niet meer cas maakt van de wet, moet ik er ook geen cas van maken. En dan heb ik hem gevraagd of hij wilde overkomen tot het vrij onderwijs. - «Ik ben vrij, zegde de meester; gij kunt mij geene garantie geven voor mijne vrouw en kinders, en mijn toekomende. - Ik heb geantwoord «neen; maar ik kan u 1,500frank 's jaars geven en eene woonst in het huis van den koster, die overleden was Wat aangaat dat ik zou gezegd hebben aan den onderwijzer dat hij zich zou kunnen bepalen met onderwijzer te zijn, zonder iets te doen om scholieren aan te werven, daar herinner ik mij niets van. Wat aangaat de familie Van Gyseghem, wel is waar dat ik gevraagd heb aan de moeder of hare zoons zouden overko men tot het vrij onderwijs. Zij heeft geantwoord dat hel voor hen zeer moei lijk was, aangezien haar oudste zoon treinwachter was op den ijzeren weg, dat hij vreesde zijne plaats te verliezen, of niet meer te kunnen verhoogen. Ik heb geantwoord: Uw oudste zoon moet niet verantwoorden voor zijne broeders. Het Gouvernement zou wel onredelijk zijn hem daarvoor te straffen. Uwe kinders zullen hunne christelijke plichten niet meer kunnen volbrengen. Wij zullen ze moeten de heilige sacramenten weigeren. Zij zegde: Zij zullen nooit slecht leeren. Als zij moeten slecht leeren, dan zullen zij aanstonds hun ontslag geven. Ik zeg de: dat komt niet te pas. De wet is slecht, en men mag aan het slecht niet mede werken. Ik heb aan de moeder geene bedreigin gen gedaan. Aan de twee onderwijzers heb ik ge vraagd of zij wilden overkomen tol het katholiek onderwijs. Ik heb hun elk 1,200 frank beloofd, 2,400 frank 's jaars te zamen. Gij hebt eenen schoonen win kel, zegde ik, en deze zal veel aanwin nen. Gij zijl de vriend van al de bijzon deren van de parochie; ik ben verzekerd, als gij overkomt, dat wij al de kinderen zullen hebben. Ik kan legen den meester niet strijden, zegde Ch. Van Gyseghem. De menschen zien u liever dan de meester, zegde ik. Gij zult de gelukkigste menschen zijn van de parochie. - Ja, maar, dit zult gij niet kunnen uithouden. - Ik kan daar geene verzekering van geven. - Wilt gij mij dit in het geschrift geven? Eene verplichting? - Neen, dat doe ik niet. - Ik zou de eerste zijn van onze conferentie, zegde Charles. Dus hij stemde niet toe, of hij weigerde Dan heb ik hem de gevolgen daarvan verklaart, en ik heb gezegd: gij zult alle kinderen uit de gemeenteschool verlie zen; gij zult de achting verliezen van de parochianen, uwe vrienden zullen u ver laten. als gij in de herberg komt, zullen zij den rug naar u keeren, uw winkel zal veel verliezen. Gij zult uwe christelijke plichten niet meer kunnen volbrengen. Wij zullen u de heilige sacramenten moe ten weigeren... En zijne moeder antwoordde: Charles, ga over, volg den raad van M. den pastoor. - Moeder, ik kan niet. Ik ben nog vast aan het Gouvernement. Ik zou nog moe ten mijn geld teruggeven dat ik genoten heb in de normaalschool. Wij hebben reeds eenen brief daarover ontvangen Ik zegde: Hel Gouvernement zal dat nooit doen; dit ware onredelijk. - Gij gaai eene gansche revolutie in het land verwekken, zegde Charles. - Dat zal er van komen, zegde ik, want zij zoeken niets anders. Door zij verstond ik de liberalen Ik ontken geantwoord te hebben: Het is hetgeen wij zoeken. Ik vervolgde: Denk er wel op, de gevol gen zijn groot. Daarop is Charles begin nen te krijschen. Ik was ook zeer getrof fen. Gij hebt nog tijd om u te bepeinzen, zegde ik. En ik heb het huis verlaten. Wat aangaat dat ik zou gezegd hebben in dit gesprek dat de Mathysen hen zouden plat geruïneerd hebben, daar herinner ik mij niets van, en ik denk niet dat de naam van Mathys zou genoemd geweest zijn. Jan-Baptist Van Gyseghem was bij dit gesprek tegenwoordig; hij heeft weinig gesproken. Zijne zuster Maria was daar ook. Ik weet dal het kind van zekeren Veree- cken uit zijn vaders huis weggeloopen is. Ik kan niet zeggen waar het vernachtte. Ik heb hooren zeggen van de menschen zeiven dat het zijn noenmaal nam bij Petrus Erouw en bij Camiel Daelman. ledereen had medelijden met dat kind, dat maar 6 of 7 jaar oud was, en met de andere kinderen van Vereecken. Gezegd kind kwam naar de katholieke school; het wilde naar de gemeenteschool niet gaan. De vader Vereecken gekomen zijnde om het af te halen, verborg de kleine zich onder de bank. Het kind is nog teruggekomen, en dan heb ik bevel gegeven het manneken niet meer te aan vaarden, en ik heb het zelfs naar huis gezonden. Ik heb nooit aan mijne meid last gegeven om aan derde personen te zeggen dat ze bij de Van Gyseghems naar den winkel niet meer zouden gaan, omdat het slecht volk was. Ik ben naar Veldeman gegaan, gelijk ik gegaan ben in alle huizen, om te vragen dat hij ook zou geven voor de katholieke school. Ik vermeen dat de schoolcomitei- ten dan nog niet ingericht waren. Ik heb aan Veldeman verklaard dat indien hij vrijwillig zijne kinderen naar de gemeen teschool zond, wij hem de heilige sacra menten zouden te weigeren hebben. Ik begeer nog iets te zeggen over de vrouw Van Gyseghem. Ik ben beschul digd haar zoo veel verdriet aangedaan te hebben, dat zij er zou van gestorven zijn. Ik vraag dal men mij letterlijk kennis geve van de getuigenissen desaangaande. Dit verzoek wordt ingewilligd, en lezing wordt gegeven van de verklaringen voor ons gedaan door Ch. Van Gyseghem en Justina De Schepper. Waarop de getuige antwoordt: Ik kan daar niets op zeggen; niemand dan de dokter kan zeggen waarvan die vrouw gestorven is. Het schijnt uit de getuigenissen, die gij mij komt te lezen, dat ik de schuld ben van hare dood. Ik kan daar niets verder over antwoorden. Ik heb persoonlijk niets bijzonders in te brengen tegen den gemeenteonderwijzer van Hofstade, noch tegen de school, aangezien ik in de scholen geen gezag meer heb. Ik heb enkel grieven tegen de wetten; er is hier geene kwestie van personen. Om dezelfde reden, kan ik niets zeggen over de boeken die in de gemeenteschool gebruikt worden. Er werd natuurlijk nogal eens elkaar tegengesproken ofwel bekeek men de feiten vanuit een ander standpunt of gaf men er een andere interpretatie aan. Niettemin is er heel wal onnodig kwaad gesticht en zeker is dat de gehele gemeen te Hofstade op zijn kop stond. Trouwens tijdens de getuigenissen waren heel wat «supporters» naar het vredegerecht te Aalst getrokken die meeluisterden aan de open vensters die op de koer uitgaven. Tijdens de laatste verklaringen maakten ze zelfs zoveel kabaal op de koer dat de voorzitter het bevel gaf om de mensen te doen ophouden met luidruchtig lachen en spreken. Rijkswachter H. Janssens tnereK irc Ker deed de plaats ontruimen nuMfcnaardi muit hield niet onmiddellijk og^em H Hofstadenaars zijn toen al zin^de Bi stad doorgetrokken. j Statio Uiteindelijk kreeg ook de 67-jf slager en schepen van Hofstai tus Mathijs, zijn beurt om zicAl digen en eventueel beschuldigei te ontlasten: statioi Ik ben geen eigenaar van de tf school. Ik heb nochtads melfcemP daad het opmaken van deze JcAinaard staan. irc Kcr Het is onwaar dat ik bij de OTncre I Van Gyseghem voetslappen zof hebben, om van hen te bekome het officiéél onderwijs zouden De getuige ontkent deel gfflï hebben aan hoegenaamd geentto taliën, die plaats zouden gehot tegen de scholen of de ondenA heb nooit gezegd, ten gevoléÊt weigering van de heeren van Ciclcn S om over te gaan tot het kathol» Dorp wijs, noch aan niemand dat :«tadc S den ondervonden hebben. Zcshi Ondervraagd op het punt of hiji. dat het beeld, dat later verbtw weest, in zijn huis gemaakt zijne werklieden, antwoordt <k Dit is in mijn huis niet gemaal van hooren zeggen dat mijne 4 uitgegaan zijn met eenen stror mijne werklieden, door vraagd, hebben mij ook gezté dit beeld op den koer van gemaakt hebben: maar noch L mijne twee gebroeders, wisten van. Volgens mijn gedacht, »-cn 13 onbeduidend feit, omdat mijntjomsi- den door den strooien man if wijzer niet wilden verbeelden. jvOO dat andere personen daarbij lemen zijn en geroepen hebben: «de (legem zer», als zij het beeld hebben ®clc P den. Ik heb dit feit des te mffjdcgcn dend gevonden, daar men WdjtSl.-/ gemeente, op vroegere tijden, f strooien mannen heeft ronikn 13, welke niemand verbeeldden 1 St. karnaval in potentie. Chris Cleemput gooide het echter op een meer Oiljsterse toer en bracht een sterke show waar achter we duidelijk de hand van zijn vader vermoedden. Vader is immers Prins Michel, 3 maal prins maar geen keizer en vedette van de furore ma kende «Toe men show» samen met Prins Antoinc. Met Ina en Chris heeft Aalst alleszins een zeer geslaagd prinsenpaar van de jeugd. 8 - 15.2.1985 - De Voorpost Het Jaar van de Jeugd mag dan ai met een zestal toespraken in Aalst ingezet worden, in 't Koerken blijft het niet by woorden! De karnavaiperiode werd uitgekozen om onze ruimten aan het St. Maartens-Plein om te dopen tot een waar Verjongingskuuroord. Kwestie van ook «De Ouderen Het verjongingskoerken opent Dan Ze Denken» te laten mee- zijn deuren reeds zaterdag genieten. Onder de swingende vanaf 19 u. (aanschuiven in muziek van o.m. Keizer Ka- twee rijen, vanaf het eerste miel en Nonkel Bob worden beltéken). Zon- en maandag drankjes geoffreerd (pintjes, vanaf 12 u. 's middags en dins- cécémelk, frisdranken...) am- dag vanaf 16 u. per aan 25 fr. (luxe-bieren 35 Zoals de vorige jaren genieten fr.). de erkende karnavalgroepen Een kinderhand wordt buiten een aanzienlijke korting op 't Koerken immers al te vlug hun drankuitgaven (ze krijgen geleegd! Bovendien zullen gratis wat ze de vorige dag Aardbeismakende Bambalek- kwamen drinken) stokken naast andere zoetig- Nieuw is dat groepen vanaf 10 heid verstrekt worden. Melk- personen in ons restaurant een of andere tanden (ook valse) korting bekomen op de reeds hebbende strekt tot aanbeve- zeer lage prijzen. Het is wel ling. Ook croque-monsieurs aan te raden vooraf te reserve- uit de hand te koop! In onze ren, gezien de te verwachten bovenzalen is zo mogelijk nog volkstoeloop. «Betterfood» te bekomen. Na De eventuele opbrengst gaat het sukses van onze Friet met integraal naar de vzw HAK. Stoverij vorig jaar (zoveel ster- met zijn drie initiatieven: ren-kwaliteit aan Mc Donald - Hulp-, Advies-, Kontakt- en Duc-prijs) wordt deze schotel Informatiecentrum (HAK), heropgenomen. St. Martensplein 2, 9300 Aalst, tel. 70.38.88. Daarnaast: Goulash-soep met - De tweedehands-tééshops brood, Spaghetti, Boterham- klederen (Pontstr. 58 Aalst, men met filet-américain, Ge- tel. 78.95.52) en meubelen garnierde croque-monsieur (Verastenstr. 2, Aalst, tel. met van alles bij. Dit alles 78.61.73). uiteraard op «Kleinkinder- - Krisisopvangcentrum Nie- Aalst. Kinder kar naval. Ina en Kris kregen de overwinningskroon (a) Kest Deze eerstejaars karnavalgroep is eigenlijk reeds enkele jaren geleden ontstaan. I opnieuw ging men in groep uit met steeds min of meer dezelfde personen. Vorig ja®I>i men een naam op deze groep: 900 - ambiance. Met een kleine kar en wat drank en iT trok men karnaval 1984 tegemoet. Dat karretje heeft het inmiddels begeven, maar dep, springlevend. Getuige daarvan de wagen die men tijdens het komend karnavi voorstellen. Onder de naam Kest en met het eigen statuut van onafhankelijke /W karnavalgroep ziet men het wel zitten. Voorzitter is Michael De Kegel, Osbroekstrad Aalst en sekretaris is Willem Van Wilderode, Lange Zoutstraat 36 te Aalst. Aalst. De Matotten hebben het biezonder druk (a) Aalst. Ook voor de kinderen is het karnaval een echt feest i (a) Aalst. Toasten op de goede afloop bij de Sjartellen (a). adf Do Me kest gien dest De Sint-Bemardushond spoort na de sneeuwlawines mogelijk slachtoffers op en drinken uit een tonnetje sterke drank dat rond zijn nek is gevestigd. De Sint-Kestushm volgen dat voorbeeld en krijgen ook een dergelijk tonnetje rond hun hals gebonden. 7l er een verschil: bij hen is het zo dat ze het tonnetje zelf leegdrinken. De AaTsfenflHation Kestushond is trouwens biezonder slim: zijn hok volgt hem overal. Hij kan dus altijl roes uitslapen in zijn eigen bed. In het kader van het Internationaal Jaar van de Jeugd organiseerde de «Prinselycke Carnavalcaemere der alou de Kaiserlycke Stede tot Aelst» verleden vrijdag een verkiezing van een jeugdprins en jeugdprinses. Een pri meur voor Aalst. Zowel bij de meisjes als bij de hoogste en het laagste cijfer jongens dienden er zich tel- wegvielen, kens drie kandidaten van 10 Bij de meisjes bracht Patricia tot 15 jaar aan met dit verschil Troch een Mexicaanse show, dat van de jongens een kandi- was Dina Bal zeer goed als een daat niet kwam opdagen niet- valabele Pierrot.en bracht haar tegensgaande hij reglementair zuster Ann heel wat grappigs was ingeschreven. in het Oilsjters dialekt, daarbij geassisteerd door haar Voor een kwasi volgelopen moeder Madelonzaal, echter meestal volwassenen, presenteerden De jury klasseerde Patricia de kandidaten zich voor een 3de, Ann 2de en Ina werd de elfkoppige jury. Elf is immers prinseshoed opgezet en de ca- het «narrengetal». Jury die be- pe omgehangen Een belofte- stond uit afgevaardigden van vol element trouwens dat we de stedelijke jeugdraad, van reeds meermalen meemaakten het feestkomitee. van indivi- o.m. als voordraagster van po- duelen en van insiders als de êzie. Ze heeft het trouwens Jeugdprins van Oost-Vlaande- van geen vreemde. Moeder ren, prins Peter uit Eeklo en Georgette is een actrice van de «Schiptrekkersprins» uit PACT, vader Roels is werk- Denderleeuw zaam bij de BRT en opa was De kandidaten werden getest niemand ™nd|r, dan BRT" op enerzijds kledij en bijhor,g- P™""™"' Nic Bal heden (5 punten) en anderzijds Bij de jongens was Joeri Mens toespraak, liedje of show (10 eveneens zeer goed en toonde punten) waarbij telkens het zich zelfs reeds als een prins Aalst. Kinderkarnaval. Er werden heel wat toffe nummertjes opgevoerd (a)

De Voorpost | 1985 | | pagina 8