amse regering betaalt t-Niklase jgdvormingscentrum Waasland jmtrust m in Sint-Niklaas ^-Sint-Niklaas vindt iwe regeling voor ipers verwarrend Verzorgingstehuis in Sint-Niklaas wordt afgewerkt Verkeersveiligheid Sint-Niklase patroons en banken organiseren samen voordrachten Ontspanningszaal voor bejaarden in Belsele Tweede boek over Priester Poppe door Fernand Van De Velde KWB-Tielrode sleutelt aan verkeersveiligheid Sint-Niklase stadsherwaardering zal meer dan één miljard frank kosten De Voorpost - 22.2.1985 - 7 joen frank door het Sint-Niklase stadsbestuur id voor de oprichting van een jeugd vormings- komt geheel voor rekening van de Vlaamse Dat stond al in de stadsbegroting 1985, maar van jeugdzaken Lenaerts verzekerde de over- iging nogmaals tijdens de laatste zitting van ivige» jeugdraadbestuur. ïad verwonderde 'de honderd procent omdat in het ver in sprake was van itkoming a rato procent van die tien ink. Volgens sche- erts past het Sint- jeugdvormingscen- in de plannen van et van minister Po- elke Vlaamse pro- d dergelijk centrum loc 'PI an ji de laatste jeugd- dering schreven de jeugdzaken en de opnieuw een ver- iWaar-komt-het- igsfeuilleton». De- jerde Lieven De- voorzitter van ïad, zich aan de dub- houding van het Enerzijds stadsbestuur hen officieel in over het in aanmerking komt igsplaats, maar an ti de jeugdraad al in ove 1984 vernemen op locl cndom de stad Sint en oogje had. Dat in de krant na sektievergadering. epen van jeugdzaken indiskreties, le geen verklaring af- er de vestigingsplaats k Tings m erger n Iter. ««i igdej 0 on d van net jeugdvormingscen- trum, aangezien de administra tieve procedure nog niet is af gelopen. Subsidies voor 72 jeugdver enigingen Overigens op de laatste jeugdraadszitting stond vooral het geld centraal. Schepen van jeugdzaken Lenaerts stelde de begroting 1985 voor aan het bestuur. Uit deze raming blijkt dat de jeugdraad 70.000 frank ter beschikking heeft voor zijn werking. De subsidiëring aan de jeugdorganisaties valt uit een in twee delen. Een krediet van 700.000 frank betoelaagt een meerpun- tenprogramma van de jeugd- welzijnszorg terwijl nog eens 700.000 frank verdeeld wordt volgens een puntensysteem on der de organisaties die voor 1984 een «behoorlijk» aktivi- teitenverslag kunnen voorleg gen. Vorig jaar beschikte men trouwens ook over 700.000 frank. De jeugdraadvoorzitter vroeg ook nadere toelichting over de verdeling van het kre diet ten behoeve van de jeugd- welzijnszorg maar de schepen zei dat deze cijfers in principe niet worden bekendgemaakt. Lenaerts verklaarde ook de verlaging met 300.000 frank van het krediet «aankopen jeugdservicecentrum» tot 200.000 frank. Aangezien de realisatie van het centrum blijft aanslepen, is een zulk bedrag nog niet nodig. In het verslag van de verga dering van de jeugdraad staan tenslotte de subsidiebedragen, die elke vereniging ontvangt. Elf Chiro-afdelingen kregen samen 113.556 fr., de KSA- VKSJ 59.729 frank, de KU 59.528 frank, de WKM- WKS ontvangt 174.824 frank, acht Sint-Niklase jeugdklubs en jeugdhuizen kregen 78.666 Melsele (Beveren). Bij een spektakulair ongeval ter hoogte van de E3 met de baan frank en 11 stedelijke Milacko- richting Kallo botsten de auto's van De Munck en Van der Heyden. De voertuigen mités 39.683 frank. werden helemaal vernield, maar de vier inzittenden konden na verzorging in het P-S. ziekenhuis weer huistoe (dw) Eind 1983 werden de werken aangevat voor de bouw van een verzorgingsrehuis voor invalide en demente bejaarden voor het OCMW van Sint-Niklaas. Nu, één jaar later, is de ruwbouw (waarde 64.000.000 fr. BTW) afgewerkt. Dit tehuis, gelegen hoek Hospitaalstraat en Azalealaan te Sint-Niklaas, heeft een kapaciteit van 120 bedden. In zitting van 31 december 1984 heeft de OCMW-raad verschillende technische loten voor de verdere afwerking van dit tehuis toegewezen. De technische installatie werd aanbesteed voor de prijs van 12.352.896 fr.de sanitaire installatie voor de prijs van 9.614.128 fr. en de elektrische installatie voor 2.767.388 fr. Voor de uitvoering van deze werken wordt er een beroep gedaan op een aantal privéfirma's. Aldus stimuleert het OCMW door zijn investeringen de privéfirma's, die in deze krisistijd een belangrijk werk best kunnen gebruiken. Samen met de bejaardenhulp aan huis, mogelijkheid van opname in een modem rusthuis en maaltijden aan huis, vormt dit nieuwe projekt een schakel in het bejaardenbe leid van het OCMW van Sint-Niklaas dat gericht is op alle bejaarden. De voorbye jaren hebben maatregelen ter bevordering van de verkeersveiligheid in Sint-Niklaas de bestendige zorg uitgemaakt van het kollege van burgemeester en schepenen van de Wase hoofdstad. i ging het stadsbestuur van Sint-Niklaas over Jjjziging in de organisatie van de stempelkontrole cstraat. Vanaf februari moesten zowel mannen jren alfabetisch gaan stempelen. Dit betekent dat (lozen een nieuw volgnummer krygen. Elke 15de land zijn ze verplicht een lege dopkaart voor de maand in een daarvoor bestemde bak te depone- :jerste stempeldag krijgen zy deze dopkaart terug, ifncfl ^de 8enun,merd- ht nktijk betekent dit dat De dagelijkse vernedering is t bi stempeldag van de blijkbaar nog niet erg genoeg. Icwi g verward verloopt. Daarom stelt het ABVV-werk- weet immers hoe het lozenkomité opnieuw deze Var ijk moet. Dit was eisen: delijk te merken op - dat werklozen als volwaardi- februari. Het perso- ge burgers worden behandeld; het stempellokaal - dat ze niet gediskrimineerd ig in het doorspelen worden omdat ze buiten hun ttdige informatie, zo wil om werkloos zijn; verklozenkomité van - dat er drie stempellokalen II V. Bij het vragen verspreid over Sint-Niklaas uitleg zouden enke- (Plezantstraat, Fabiolapark en en botweg zijn afge- Ster) bijkomen zodat er met i kregen ze zelfs ver- kleinere groepen kan gestem- tspa BeworPen peld worden, en de vervoers- Roc n'cuwe regeling kosten voor de werklozen zelf ok heel wat mensen gedrukt worden; derc ploeg doppen. - dat er enkel in de voormid- jt met zich mede dat dag dient gestempeld te wor- va ,v®'e moe^crs hel nu den met glijdende stempeluren Bi om ^un ónderen van 9 tot 12 u.; n t sc'lt>0' 'e halen. - dat de leden van het stads- jai e'd'n8 van deze re- personeel hun taak op een edli mcn protesteert menselijke manier verrichten V werklozenkomité en de werklozen op een nor- n p) 'lcI noem' "t® on' male manier te woord staan bij nic behandeling die elke vraag om inlichtingen! moeten doorstaan». Om tot wezenlijke resultaten te komen hoort hier een per- fekte en harmonische samen werking bij vanwege het ganse kollege en de bestuursmeer- derheid. Deze eensgezindheid, gepaard met een snelle en kor date uitvoering van konkrete maatregelen, kreeg in de afge lopen weken nog meer gestal-, te. Het projekt «verkeersbri- gadiers» wordt inderdaad krachtdadig uitgebreid opdat binnenkort alle scholen van deze dienstverlening zullen kunnen genieten. Naast de vrijwilligers die de aanzet tot dit initiatief hebben waargemaakt, werd onder im puls van en in innige samen spraak met Marcel Verdonck, schepen van personeel, en Mare Huys schepen van ver keer, overeengekomen om een dertig-tal tewerkgestelde werklozen in te zetten als ver- keersbrigadiers. Het Subregionaal Tewerkstel- lingskomité hechtte hieraan zijn goedkeuring en binnen kort begint de opleiding tot verkeersbrigadier. Hopelijk zullen tegen het nieuwe schooljaar aldus alle scholen van deze kindvriendelijke en vooral veilige maatregel kun nen genieten. Deze samenwerking en geza menlijke zorg van het kollege van burgemeester en schepe nen kreeg vorige week nog een duidelijker profiel door het gunstig adviseren door het Subregionaal Tewerkstellings- komité van Sint-Niklaas van het b.t.k.-projekt «Hulp bij het opstellen van een verkeers plan». Dit als typeprojekt aan gekondigde b.t.k.-projekt werd aangebracht door sche pen Marcel Verdonck, hierbij enthousiast gesteund door kol- lega Huys en het ganse sche penkollege. Wat het personeelskader be treft zal men een beroep doen op 1 tekenaar en 1 klerk voor 12 maanden en 10 verkeerstel- lers voor 6 maanden. Dat dit projekt gunstig werd geadviseerd zal wellicht nie mand verwonderen als men weet dat naast schepen Ver donck ook nog de raadsleden J. Vergeylen en P. Gorrebeeck in het tewerkstellingsorgaan zetelen. Een vraag die bij de behandeling van dit punt wel even werd gesteld: is het ABW tegen «verkeersplan ning» daar één van zijn ver tegenwoordigers, namelijk de heer Van Aelst (uit Antwer pen!) zijn goedkeuring aan dit projekt niet kon geven? Het is schepen Verdonck die zich de ze vraag stelt. Waasland heeft zich by monde van haar voorzitter hans en sekretaris Edi Van Puyvelde aangesloten irotest van de sympathisanten en militanten van die dinsdagochtend voor de rechtbank te Donde reageerden tegen de voorlopige hechtenis vorige week te Temse aangehouden Boelwerf- ,an|P. Mertens en D. Pauwels. Jaasland verheugt zich manifesteert te Temse. Aldus :n it dat de raadkamer de S.P. vrijheidstelling beval De Wase socialisten verzetten 'u- van mening dat niets zich «tegen deze intimidatiepo- voorhechtenis van gingen om de demokratische litanten rechtvaardig- rechten van de werknemers, getuigenissen en fei- die op geweldloze maar vast- n immers gekend en beraden wijze opkomen voor [bleek dat beide be- hun bestaanszekerheid en die 'n zich aan geweld- van hun kameraden, aan ban- iden schuldig ge- den te leggen», hun opsluiting zou De SP-Waasland roept al haar ligen, aldus de S.P militanten en mandatarissen 'aasland is trouwens op om initiatieven te nemen t over «de brutaliteit «waarmee dit rechtse offensief wel sommige agenten kan worden tegengehouden». :hters zijn opge- In dat verband houdt de SP- Temse een uitgebreide inter- 'ng. gepaard aan de pellatic over de wcrkgelegen- 1 lange voorhechte- heid te Temse, het politieop- dc SP-Waasland in treden bij Atro en de tocnc- de|l'n8 dat de ordchand- mende invloed van de rijks- lilgf hierin aangespoord wacht in de Schcldegcmccntc 'ynmige patronalc en op de eerstvolgende gemeente- Uringen in het Waas- raadszitting van maandag 25 j®en offensief zijn bc februari a.s. kgcu het strijdsyndi- Tot zover een mededeling van poals zich dat o.m. dc Wase SP. Cefi-Waasland Dit jaar zullen verschillende personaliteiten uit het Belgische ekonomische en sociale leven het woord voeren tydens voordrachten te Sint-Niklaas. Op 28 februari is het de beurt aan André Leysen, voorzitter van het Verbond van Belgische Ondernemingen (VBO), en André Van Den Broucke van het socialis tische vakverbond ABW staat als tweede gast op het verlanglijstje van de organisator, het Comité voor Ekonomische en Financiële Informatie (Cefi-Waas- land). Cefi staat voor een pak financiële instellingen, enkele patroonsorganisaties, de Europaklub en de Katholieke Vlaamse Hogeschool Uitbreiding. Het komité wil voor drachten op ekonomisch, financieel en sociaal gebied organiseren door bevoegde en bekende personen, luidt het officieel. Met deze samenwerking beogen de leden van Cefi- Waasland een ruimere publieke belangstelling. In het verleden lokte een spreekbeurt al te vaak alleen de leden van de organizerende vereniging. De krachtenbundeling biedt ook meer mogelijkheden voor de keuze van een spreker. De beperking omwille van de specifieke doelstel ling van elke organisatie bestaat met meer door de oprichting van Cefi-Waasland. «Er kunnen veelzijdige standpunten en aspekten aan bod komen». Hoewel Cefi-Waasland een feitelijke vereniging is heeft men toch een sekretariaat, een bestuur en een voorzitter. De eerste Cefi-voorzitter is Raoul Syts, direkteur van dc Kamer van Handel en Nijverheid te Sint-Niklaas. Dc eigenlijke initiatiefnemer is Luk Ghekiere, direkteur van de Sint-Niklase.zetel van de Nationale Bank van België. Het eerste uitvoerend bestuur zit trouwens vol met bankmensen. Marc Antonsen van Ippa, Napoleon Van Tilborgh van de Kredietbank, Johan Tack van de Generale Bankmaat- schappij en de heer Van Couwenberghe van Paribas. André Audenaert, direkteur van de Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf, is als bestuurslid een beetje de vreemde eend in de bijt. Naast de al genoemde instanties maken ook het Verbond der Tapijt-, Fluweel- en Meubelstofwevers, dc ASLK en de Nationale Maatschappij voor Krediet aan dc Nijver heid deel uit van Cefi-Waasland. De leden van Cefi zorgen voor de financiële middelen van het komité. Hun eerste gezamelijke initiatief, een voordracht door André Leysen over «Krisisscn zijn uitdagingen» heeft donderdag plaats, in de feestzaal van het Sint-Niklase stadhuis. De voordracht begint om 20 uur. P.S. Marcel Verdonck, schepen van financiën, stedelijke in richtingen en personeel, tevens adviseur bij mevrouw R. Steyaert, minister van gezin en welzijnszorg, bekwam de machtiging van zijn minister opdat het OCMW van Sint- Niklaas zou mogen overgaan tot het aanduiden wan een ontwerper voor het bouwen van een ontspanningszaal aan het rusthuis te Belsele. Deze ontspanningszaal moet het mogelijk maken voor de bejaarden, verblijvend in het rusthuis, ongestoord hun hobby's te beoefenen, en moet ook de mogelijkheid scheppen voor alle bejaarden van Belsele om, via deze infrastruktuur, samen met hun tijdsgenoten een veran twoorde vorm van ontspanning en kontakt te bewerkstel ligen. E.H. Fernand Van De Velde wijdt zich sedert talrijke jaren aan de studie van het leven en de persoon van priester Poppe. Toen zijn eerste boek «De wereld van Edward Poppe», de publikatie naderde, nam het kollege van burgemeester en schepenen van Temse kontakt op met de auteur én de uitgeverij ten einde de officiële voorstelling te kunnen laten plaatsvinden in Temse. En zo geschiedde. In de nokvolle feestzaal van het gemeentehuis werd «De wereld van Edward Poppe» in april 1983 voorgesteld. Voor de officiële voorstelling van het tweede boek, «Priester Poppe op Sint-Coleta», wordt eenzelfde scenario gevolgd. Het boek wordt officieel voorgesteld op vrijdag 8 maart, om 19u30, in de feestzaal van het gemeentehuis. Het programma ziet eruit als vólgt: - welkomstwoord door Luk De Ryck, schepen van kuituur; - toespraak door E.h. Dominique Baston, namens uitgever en drukker; - interview E.h. Fernand Van De Velde door Luc De Ryck; - voorlezing van een fragment uit het boek; - uitvoering van enkele Poppe-liederen door het kinderkoor van de lagere school Stella Matutina van Michelbeke; - bespreking van «Priéster Poppe op Sint-Coleta», door Anton Van Wilderode; - officiële voorstelling van het boek door Désiré Van Riet, burgemeester van Temse; - aansluitend is er mogelijkheid tot aankoop van het boek en ondertekening door de auteur; Iedereen is welkom. De toegang is gratis. Organisatie: Gemeentebestuur van Temse. Dit tweede Poppe-boek van E.h. Van De Velde telt 375 bladzijden, heeft een formaat van 17 X 24 cm., en omvat 90 afbeeldingen. Afwerking: gebonden in vollinnen band, bandstempeldruk op plat en rug, stofwikkcl in 4 kleuren, grafische vormgeving. Dominique Baston, prijs: 990 fr. Het boek is verkrijgbaar in de boekhandels. Middels een sticker- en affïcheaktie, een tekenwedstrijd en een tentoonstelling werkt de KWB van Tielrode aan een verkeersveiliger Dunnegemeente. «Kinderen Snelheid Minderen» is het motto. De idee rijpte in september men met een sticker- en affi- 1984, bij de samenstelling van cheaktie. De klevers worden het jaarprogramma. Een werk- gratis aangeboden, je kan ze groep ging binnen de KWB overal aanbrengen, van start. Men zou het niet Zaterdag 13 april zouden men- tégen de auto opnemen, wel sen postvatten aan de in- en voor een veilige en menswaar- uitvalswegen van het centrum, dige verkeersleefbaarheid op ze zouden stickers aan de de weg, voor alle weggebrui- doorgaande weggebruikers be kers. zorgen. Vernomen wordt dat Op zaterdag 16 maart start de politie aan'dit initiatief me- dewerking verlenen zal. Elke chauffeur krijgt pok een folder met informatie over de aktie. Ten behoeve van de jeugd wordt een tekenwedstrijd georganizeerd. Je kan tot 17 april je tekening of schilderij of zelfs beeldhouwwerk binnen brengen. Hugo Maes, Hof straat 21a in Tielrode, weet er alles van en bij hem kan je 't reglement verkrijgen. Aan de ze wedstrijd is ook een prijzen pakket verbonden. Op 4 en 5 mei worden de werken ge- ëxpozeerd. De school van de Zusters H. Vincentius maakt van de gelegenheid gebruik om de leerlingen te attenderen op de verkeersproblematiek en zal de aktie mee stimuleren. Klap op de vuurpijl wordt de op 4 en 5 mei in het Gildenhuis te organizeren tentoonstelling. Behalve de kindertekeningen zullen ook andere informatie ve zaken geëxpozeerd worden. Een diamontage van Zone 30 wordt vertoond, het Wase ver bond van de KWB zorgt voor begeleidingsmateriaal, ook de belangwekkende montage «Elegie» van de Sint-Niklase verkeersdienst kan je dan be kijken. De herwaarderingsoperaties in Sint-Niklaas zullen uiteindelijk 1,2 miljard frank kosten. Het stadsbe stuur maakte de som van het verbeteren van het doorgaand verkeer, het kreëftn van een aantal parkeerplaatsen en autobergplaatsen, het voorzien van groenbeplantingen en de vernieuwbouw, reno vatie, afbraak en nieuwbouw van woningen en het miljoenenbedrag kwam te voorschijn. Van die 1,2 miljard neemt de Vlaamse regering wel 60 procent voor haar rekening. Na één jaar stadsherwaardering maakte het Sint-Niklase schepenkollege een balans op van de herwaarderingsplan- nen in dc Stationsbuurt, de Hazewindwijk en «Het Lam». Deze drie gebieden zijn erkend door de Vlaamse regering als stadshcrwaarderingsgebieden. Het stadsbestuur stelde deze drie stadsgedeelten voor «pp basis van zuivere uitwendige kenmerken die duidden op een zeker verval van de omgeving, maar een zeer grondige studie bevestigde wat men had waargenomen». Het initiatief voor herwaardering legde het stadsbestuur zoveel mogelijk bij dc bewoners en eigenaars. Alleen de bestande wegen, de groenbeplantingen, parkeerruimte, buurtparken of een zithoek zou de stad voor haar rekening nemen. De Vlaamse overheid betoelaagt trouwens die openbare werken ten belope van 60 procent. Tot nu toe realiseerde de stedelijke overheid in de stationsbuurt de goedkeuring van het wegontwerpen voor de aanleg van een woonerf in de Tabakstraat, en Sint- Niklase Maatschappij voor Huisvesting stelde nieuwbouw- plannen op voor 9 huizen in de Tabakstraat en 10 woningen in de Gravestraat. De woonerfwerken in de Tabakstraat zouden in het najaar aanvangen. In de Hazewindwijk kocht de stad de hoek Aerschotstraat- Dalstraat en de eigendom Verschueren in de Hazewind straat en Nieuwstraat, en plant men de oprichting van een openbare telefooncel, de heraanleg van de voetpaden in het tweede deel van de Nieuwstraat, de herinrichting van het kruispunt Moleken-Hazewindstraat-Driegaaien en de afbraak van stadsmagazijnen en stadswoningen in de Kroo^molenstraatAlle werken moeten dit jaar worden uitgevoerd. In het herwaarderingsgebied Het Lam wil het stadskollege een parallelweg met de Lindestraat door de vroegere eigendom Meert tot stand brengen en gronden aankopen voor de aanleg van een buurtpark. Momenteel peilt men ook naar de reakties van bewoners en eigenaars ten aanzien van de aankoop van een autobergplaats. Tot slot wil men in de Sint-Vincentiusstraat en de Polderstraat wegenwerken uitvoeren. Interesse van bewoners en eigenaars De renovatie, afbraak en nieuwbouw van woningen laat het stadsbestuur grotendeels over aan het initiatief van de bewoners en eigenaars. Ze kunnen profiteren van premies en het stadsbestuur informeert de bevolking via stuur- Tot nu toe leverde dit vooral resultaat op in de Stations buurt. Men verleende al vijf bouwvergunningen, één voor nieuwbouw en vier voor verbouwingswerken. Voor de Hazewindwijk zijn er al drie verbouwingsaanvragen en in Het Lam vijf nieuwbouwvergunningen. Het stadsbestuur heeft in verband met de stadsherwaar dering nog enkele late nieuwjaarswensen. Men hoopt dat de verschillende realisatietermijnen min of meer zuilen kunnen worden gerespekteerd, dat de krtdieten voor de verwezenlijking van de plannen ter beschikking zullen blijven, maar vooral dat de inwoners en eigenaars van de hun geboden financiële voordelen aktief zullen gebruik maken om hun woonsituatie en omgeving te verbeteren. P.S. In Temse werd, zoals gemeld, onder impuls van de verenigingen Oberon en Spirit de speelfilm Als wolven huilen gerealizeerd. Up de foto akteurs en figuranten. Dit weekend kan je hem nog gaan bekijken in Temse, %z ongetwijfeld wordt de film nog 'geprolongeerd' zoals dat in het jargon heet (foto dw)

De Voorpost | 1985 | | pagina 7