De grote ST en de kleine k Anton Wittoeck in Dendermonds stadhuis Pieter Vanneste exposeert in nieuwe kunstgalerij te Hamme Studenten akademie Temse op] landelijk niveau Temse koopt werk van Jules Longerstaey a Tentoonstellingen in het Waasland Valère Van Gerrewey met keramiek in B.A.C. Lokeren. Met Aalsterse «Akademie» naar Amsterdam Vijfde kunstsalon in Hamme 8 - 22.2.1985 - De Voorpost Wittoeck i tentoonstelling Londen, dit dc Ruim 100 schilderijen, de vrucht van 18 maanden werken, exposeert Anton Wittoeck uit Lokeren in het stadhuis van Dendermonde. Wittoeck zegt dat hij dagelijks zestien uur al schilderend doorbrengt, vandaar deze enorme produktie. De werken van de schilder munten uit door hun technische vaardigheid, maar missen in vele gevallen dat tikkeltje uitstralingskracht dat de bezoeker kan aanspreken. Toch heeft Wittoeck ook dat binnen zijn mogelijkheden, dat blijkt uit enkele geèxpozeerde werken die duidelijk beter zijn dan de anderen en waaruit naast de grote techniek ook de liefde voor de streek waar hij woont en leeft blijkt. De schilder werd vrijdag in school volgde te Brussel en een bron van inspiratie, een bijzijn van gemeen- te Gent en in heel wat ste- andere vindt Wittoeck ze- schapsminister Lenssens, den en gemeenten van ker en vast in zijn omge- van burgemeester Cool, Vlaanderen exposeerde. ving, de boeiende en fasci- schepen Maes en OCMW Inleider Picavet zei onder nerende landschappen van voorzitter Buyse, voorge- meer dat de kunstenaar het vlakke Vlaanderen die steld aan het pubhek door Wittoeck werd aangespro- hij wil vastleggen als een de heer Eddy Picavet. die in ken door de prachtige ker- eerbetoon Hij ziet die land- alle toonaarden de kundig- ken die wij bezitten, 'maar schappen tijdens de vele heid van de kunstschilder die helaas veelal in slechte zwerftochten die hij maakt, Anton Wittoeck uit de doe- staat verkeren. Heel wat vooral langsheen de boor- ken deed. Wittoeck is een. van zijn werken proberen den van de Schelde. Wit- schilder die studeerde aan de interieurs van deze ker- toeck is volgens de inleiden de stedelijke akademie van ken in al hun grootheid en een rusteloze zwerver die Lokeren, hogere schilders- glorie weer te geven. Is dat eindelijk een rustpunt heeft Dendermonde. Veel belangstelling voor de vooropening van de tentoonstelling Anton Wittoeck (c) gevonden in het landelijke, rustige, eenvoudige maar zo mooie Waasmunster, waar hij zijn atelier heeft gevestigd. Een stemmig atelier waarin de schilder zich thuisvoelt en waar hij ongestoord kan werken. Anton Wittoeck stamt uit Lokeren waar hij een goede vijftig jaar geleden werd geboren. Zijn vader was een schilder en de jonge Anton zou met hem optrekken om overal kerken te gaan res taureren en ook schilde rijen. Daar leerde hij het vak kennen. Later ging hij in de leer bij Jos Trotteyn in Gent en bij Logelain in Brussel. In 1947 behaalde hij het zilveren eremetaal en twee jaar later het gouden. Wittoeck is de schilder van de buiten. Alles wat onder de blauwe lucht van Vlaan deren gebeurt, boeit hem. Maar ook in de portret kunst weet hij zijn man te staan. Hij zoekt niet naar nieuwe vormen en normen, hij zweert het bij het oude, de schilderkunst die Vlaan deren groot heeft gemaakt. Wittoeck kan zich ook uitle ven in stillevens van een voudige huisjes die langs de boorden van de Schelde nog zo welig tieren. Stimuleren Gemeenschapsminister Lenssens zou vervolgens dieper ingaan op de rijke traditie die Vlaanderen op het stuk van de schilder kunst heeft. Maar die kunst wordt vooral in het buiten land geloofd en geroemd. Er zijn de grote voorbeel den geweest, waarbij vooral de liefde om de ambachtelij ke kunst tot uiting kwam. Ondertussen is er wel wat veranderd. Zo houdt bie- voorbeeld de kreativiteit van het onderwijs op bij de kleuterschool. Voor minis ter Lenssens is het dan ook hoog tijd dat aan deze krea tiviteit nieuwe impulsen worden gegeven. Kreatief bezig zijn, is volgens hem belangrijk, want het is de ontmoeting met de verbeel ding. Minister Lenssens onderstreepte ook dat in de moderne tijd het menselijk denken steeds meer op de achtergrond komt te staan. «Wij moeten er evenwel voor zorgen dat de wereld van Orwell geen kans maakt», aldus spreker die vond dat in deze tijd van destruktie een nieuw be wustwordingsproces van de menselijke waarden noodzakelijk is. Voor minister Lenssens was het ook duidelijk dat we moeten blijven investe ren in de kunst, omdat we anders een samenleving zonder hart krijgen. «Wij moeten terugkeren naar de kreativiteit van vroeger», zo besloot hij erop wijzend dat Anton Wittoeck dit uit stekend weet te doen. Daarop werd door de kun stenaar een werk «De Schel- destroom» geschonken aan de stad Dendermonde. Bur gemeester Cool nam dat werk in ontvangst en be loofde dat het een ereplaats zou krijgen in het stadhuis, waar al zovele mooie wer- Dendermonde. Scheldedroom is de titel van het schilderij dat Anton Dendermonde schonk (c) ken van kunstenaars van in de benedenzaal van het zien. de Dendermondse school te stadhuis (Ros Beiaardzaal) Eerlang wordt kijk hangen. Daarop werd tot 12 maart Tijdens de een receptie aangeboden. openingsuren zal de kun- Vermelden we nog dat de stenaar aanwezig zijn en van de tentoonstelling met werken zal men in de gelegenheid de in de van Wittoeck nog te zien is zijn hem aan het werk te In juni '84 verwierf Claudine De Voghelaere de «kleine» zilveren regering» le. Claudine. leerling aan de grafiekklas van de Akademie en Vakteken! Temse, behaalde negentig procent van de punten. De onderscheiding is een blijk van waardering voor de inzet van de studente, die in Temse v regentes plastische opvoeding is, maar geldt ook als bekroning voor c kracht van grafikus Francis De Koninck, leraar van Claudine Van Hoey Voghelaere. Haar werk zal overigens, samen met dat van andere klasf geëxpozeerd worden op de nationale grafiektentoonstelling in Sint-Ni september van dit jaar. Nog nieuws uit Temses akademie. Binnen een tijdspanne van een paar werden enkele leerlingen uit de publiciteitsklas gelauwerd bij nationale taties. Marijke Meersman werd derde in een nationale wedstrijd v ontwerpen van een Belgische postzegel. Paul Buytaert werd bekroond v affiche in de wedstrijd uitgeschreven door de Rotary. Erik Vancoillie en Muylaert werden onderscheiden door het Bevorderingscentrum voor Kwi Verzekering. Er schuilt veel waarheid in de idee dat de geest moet waaien om de grijsheid van onze strak gestruktureerde wereld te kleuren. Valère Van Gerrewey geeft zijn kreatieviteit de ruimte en de tijd om verre reizen te maken naar het verloren paradijs van zijn kinderja ren, waar de onschuld en de verwondering nog niet on derdrukt werden door cyni sche, teleurgestelde ik zucht van de volwassen- Naar aanleiding van de ten toonstelling «De grote Para de» in het Stedelijk Museum voor moderne kunst organi seert de vriendenkring van de Akademie voor Schone Kun sten een ééndagsuitstap naar deze unieke manifestatie, met ook de mogelijkheid tot het bezoeken van het Van Gogh- en het Rijksmuseum. De bus vertrekt op zaterdag 16 maart aan de academie, Oude Vismarkt 13 te Aalst te 6.30 u. stipt en komt op dezelfde plaats terug rond middernacht. Inschrijven tot en met 9 maart (of tot uitputting van het aantal beschikbare plaatst Mi beuren op het si de Vismarkt 13, schooluren door 500 fr. per per- de bus zal enkel den bij voidi vingen. Wie echter van dt heid wil gebruik een rondvaart op damse grachten winkelen in de tyf jes of wandelstraltoir rust mee, want plaatse is iederet ■"ink Onlangs werd in Moerzeke-Kastel een nieuwe RUSTIGE SFEER 1939. Hij studeerde aan de chelen in 1983. Hij maakt kunstgalerij officieel geopend. Zij kreeg de naam akademie voor beeldende o.a. beelden in brons en ke- G has tel en is gevestigd in de Tramstraat nr. 5. Men Voor de eerste tentoonstel- kunsten te Mechelen en aan ramiek. Zijn voorkeur gaat wil vooral in deze galerij kunstenaars aantrekken werd beeldhouwer Pie- het stedelijk instituut voor naar paarden, slanke figu- die enige bekendheid bezitten. Het is de bedoeling ter Vanneste aangetrok- technisch onderwijs en aan ren en beelden uit de my- aldus de zaakvoerster, om zowel schilderkunst' ken-?fker seen onbe" &et hoger instituut voor thologie. Hij legt een spot- iui1x kende m Hamme en om- schone kunsten te Antwer- tende toon in werken, zoals skulpturen aan streken. beeldhouwer pen. Hij doceerde aan de de profeet, de discident. de Doa te mien «omen. werd geboren in Menen in afdeling kunstgeschiedenis arrivist. van de universiteit Bloem- Men kan de werken van I HL 4£g fontein in Zuid-Afrika en is Pieter Vanneste nog gaan momenteel leraar aan de bekijken tot 25 februari. i. j 4S CV»* iff',. CéZ» akademie voor beeldende Vanaf 2 maart zullen de fkLËtÊj kunsten te Hamme en houten wandskulpturen KB I I Berchem. Hij behaalde o.m. van Michel Delaere te be- tde Prijs Bell Telephone in zichtigen zijn in de kunst- ..IPIHflA 1973 en de Prijs Plastische galerij Ghastel en dit tot 25 5 Kunsten van de stad Me- maart. Het Gemeentemuseum Temse heeft zopas twee schilderwerken aangekocht van Jules Longer staey, oud-leraar aan de Academie en Vakteken- school van Temse. Het betreft een prachtig zicht op «'t Jordaantje», het verblijf van kunstschilder Tony Van Os in Weert, en een zelfportret van Jules Longerstaey. Enige tijd geleden nam de schoondochter van Jules Longerstaey, een dame op leeftijd uit Brussel, kontakt op met het gemeentebe stuur van Temse. waarbij zij meedeelde enkele wer ken van haar schoonvader te willen verkopen. Het was de wens geweest van haar echtgenoot, Paul Longer staey (overleden in 1981), dat Temse als eerste de mo gelijkheid tot aankoop zou geboden worden. Het gemeentebestuur sein de het bericht door naar de raad van beheer van het Ge meentemuseum en op woensdag 13 februari zoch ten kuituur schepen Luk De Ryck, beeldhouwer en kunstkenner Valeer Peirs- man (beheerraadslid Ge meentemuseum) en Annick Rooms (museumfunktiona- ris) de weduwe op in haar woning in Brussel. Reeds de daaropvolgende vrijdag brachten zij verslag uit bij de raad van beheer van het Gemeentemuseum, die be sliste over te gaan tot de aankoop van twee werken: «'t Jordaantje», het bekende verblijfoord van kunst schilder Tony Van Os in Weert (een parel van een schilderij) en een zelfpor tret van Jules Longerstaey. Op maandag 18 februari werd de koop gesloten en werden de werken door kuituurschepen Luk De Ryck en museumfunktio- naris Annick Rooms naar Temse gebracht, waar zij eerlang zullen geëxposeerd worden. Jules Longerstaey Jules Longerstaey werd ge boren in Temse op 28 sep tember 1875. In de traditie van zijn vader en grootva der werd ook hij huisschil der Daarnaast legde hij ook een artistu vigheid at popte zich tot e felijk kunstscll werd leraar aan li mie en Vaktekeni TemseOudleerli 5 hem waren Josïf Gerard Huyben. I gerstaey, goede f Gust De Bats, r~ en Albert De I derde in de 1 landschappen levens, portrette ve in eigen land I hij ook in Duitsland, in lië), waar hij i en exposeerde. l*u gerstaey, die 7.P6 sprak (waaronkb sisch), is wefig vroegtijdig overlhr tot volle ontplcxLy nen komen. Hij v». 45 (28.9.1875* Hij geldt als eer lijkheid en een|®J vertegenwoordigd* klassieke richtinpëi de tweede werelcÉnj Jules Longerstslej huwd met Clotfcg, Hoeylandt. Zij zoon. Paul (1903f heid. overtuigd dat a De technieken die hij ge- reeds werd gen bruikt zijn even oud als de dat de originalitf eerste met de duim in de uit het benaderf' hand gemaakte aarden pot. persoonlijke Alleen het branden gebeurt tijdloze gedachte nu elektrisch in plaats van Dit alles probeert! in een vreugdevuur De fas- woorden in de k cinerende kleuren ontstaan tegels van 30 c door toevoeging van oxydes welke tentoong* en pigmenten aan de wit- ven tot einde i bakkende klei op een tem- rende de kan to peratuur van ongeveer het B.A.C.-a 1.000 graden. Poststraat 2 te L Valère Van Gerrewey is Hamme. Ook Hamse kunstenaars kwamen een kijkje nemen in de rijksscholen waar werken van hun collega's werden getoond (vh) Het museum 'der kleine man. een samengesteld fotoalbum, is een tentoonstelling die loopt in fotoga lerie Ecru aan de Regentiestraat 51 in Sint-Niklaas. Toegankelijk op vrijdag van 18 tot 21 uur, zaterdag van 14 tot 18 uur, zondag van 14 tot 17 uur en maandag van 14 tot 17 uur. Tot en met 25 februari. Cornelia Geijsens wolstrukturen en poppen wor den tot 24 februari tentoongesteld in galerij 't Poortje aan de Zandstraat 74 in Haasdonk Open op zaterdag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 19 uur, zondag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur, dinsdag, donderdag en vrijdag van 14 tot 19 uur Hugo Haeghens, Luc Matthys en Hedwig Trips stellen tentoon in galerij De Nieuwe Tijd aan de Prins Albertstraat 60 in Sint-Niklaas. Tot 24 februa ri toegankelijk op vrijdagen en zaterdagen van 11.30 tot 1 uur. Hamme. Heel wat belangstelling voor de opening van het kunstsalon in de rijksscholen (vh) De Konfrontatie van middeleeuwse vloeren met schilderijen van Vlaamse Primitieven gaat door in de wandelgangen van het stadhuis van Sint-Ni klaas. Toegankelijk tot 3 maart, op werkdagen tijdens de kantooruren en zaterdag en zondag van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 uur. De kunstkring De Pe- perbusse uit Oostende, exposeert in Hamme. Dertien kunstenaars stellen hun werken ten toon in de lokalen van de Rijksschool in de Loy- straat 70. Vorige week zaterdag werd om 15 uur dit vijfde kunstsa lon plechtig geopend on der een ruime belang stelling door burge meester Baert. De aan wezigen werden verwel komd door direkteur Taffeiren en de heer Ostyn. INLEIDING De heer Ostyn wees op het belang van deze groepsten toonstelling «Wij zijn ge komen om te zien wat er te zien is», zegde hij. Hij vroeg zich af wat er in een mens leefde die aan kunst wou doen. «De kunste naars, zo zegde hij, worden gedreven door hun kreati viteit. Zij bezitten een gave, die ervaringsgevens be stendigd». Hij noemde tot slot van zijn inleiding dit vijfde kunstsalon een boeiende tentoonstelling, die zeker het bekijken waard is. Hij prees ook de inzet van aSen die hadden meegeholpen aan de reali satie van dit salon. Op zijn beurt dankte direkteur De Schutter allen die hadden samengewerkt Het Minis terie van Onderwijs, Dienst Bijschoolse Aktiviteiten. het Rijksinstituut voor Tuinbouw in Vilvoorde, het RMS Koekelare, de kunstkring Peperbusse, de oudervereniging en de be scherm bond van de Hamse Rijksscholen. Hij dankte ook burgemeester Baert, die bereid was, gevonden om deze tentoonstelling te openen. De burgemeester feliciteerde op zijn beurt al le kunstenaars en onder wijsinstellingen die aan dit vijfde kunstsalon hadden meegewerkt. Voor Hamme is het een eer dit Kunstsa lon te mogen ontvangen. Na Vilvoorde, Lommei, Puurs en Berchem is Ham me, de eerste Oost-Vlaamse gemeente, waar de Oos- tendse Peperbusse te gast is. Men moet de kunste naars meer naar de mensen brengen, stelde hij. en dit streefdoel komt hier duide lijk naar voor. Hij wees ook op de grote inspanningen die het gemeentebestuur zich getroost voor de kunstontwikkeling binnen de gemeente, zoals in de gemeentelijke academie voor beeldende kunsten, die een bloeiende onderwijsin stelling is. Kunst is liefde, zegde hij nog en wie naar de kunst kijkt, brengt zijn tijd zinvol door Tot slot van zijn aandachtig gevolgde toespraak, verklaarde hij dit vijfde kunstsalon voor geopend. Na een geleide rondgang, in de lokalen van de RMS, volgde er nog een receptie. KUNSTENAARS 13 kunstenaars stellen hun moderne hedendaagse kunstwerken tentoon tot en met 24 februari. Deze ten toonstelling is alle dagen vrij toegankelijk van 11 tot 18 uur. Men zal er schilder werken aantreffen van Danny Bloes, Francine Kerckx, Wemer Paenen. Roger Remaut, Wally Van de Velde, Roland De Volder De beeldhouwwerken van Gerrit Germonpre en Irene Duriez zorgen voor de bre kende toon in het expositie geheel. Mia Moreau laat haar batik en juwelen zien en Denise Verstappen is een grafikus. Werken van schilder-grafiku8 Gustaaf Sorel, die in 1981 overleed, zijn er eveneens te bezichti gen, evenals de kunstwer ken van twee leerkrachten uit het RMS Hamme, Fred dy Huylebroeck en Maarten Miechielssens. BD Het portret in de Belgische schilder- en beeld houwkunst loopt tot 17 maart in het stedelijk mu seum aan de Zamanstraat in Sint-Niklaas. Toegan kelijk op werkdagen van 14 tot 17 uur, op zaterda gen van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur en op zondagen van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 uur De geselek teerde werken voor de provinciale prijs beeldhouwkunst '84 worden tentoongesteld in het exlibrisoentrum aan de Regentiestraat in Sint- Niklaas. Tot en met 10 maart. K.L. Tentoon in Haasdonk. Poppen en wolstrukturen van Cornelia Geijsens, nog tot 24 februari in galerij 't Poortje

De Voorpost | 1985 | | pagina 8