V' Buikmans van De Spiegel: ong, nieuw theater brengen is de bedoeling» co Smt-Niklaas Openluchtspel te Overmere: medewerkers gevraagd jgt Vrij Spel Toneel voor Blij dorp in Dender monde Revue over Sint-Pauwels weer op de planken En zo begon het te Serskamp t De Voorpost - 22.2.1985 - 9 lokultureel centrum De Spiegel uit Beveren «dels aan een zevende werkjaar toe. Ruim r geleden is men gestart met het organize- theaterprodukties. Op vrij korte periode J Spiegel zich een stevige reputatie op te I bij het theaterminnend publiek. Enkel al Land brengt men drie produkties op de lat nu met het aanbod en hoe gebeurt de We vroegen het aan Jan Buikmans, sa- 1 Dirk Vereist verantwoordelijke van De Behalve met koördinatie houdt Buikmans wens persoonlijk bezig met het theater en k die De Spiegel programmeert. atelling voor wat? Al deze vragen worden dan bean twoord. Jan Buikmans: «Van alle produkties die we brengen werken we toch wel voor de helft langs het circuit. En dat geldt dan zeker voor het aanbod uit het buitenland». Medewerkers trachten ook zoveel mogelijk de produk ties vooraf te gaan bekij ken. Tijdens de vergaderin gen brengen die dan ver slag uit. «Soms trekken we ook zelf wel eens naar het buitenland om iets te gaan bekijken. Maar financieel is dat nogal een zware dobber. Buitenlandse groepen naar hier brengen blijft trou wens een financieel riskan- I vele kontakten in e van het theater t zo moeilijk meer produkties op het comen. De Spiegel tmwens zeer era- t vimen», vertelt Jan g da el is aangesloten •h( aamse Theater Cir- vereniging waar- gesubsidieerde als sidieerde kulture- zijn aangesloten, erantwoordelij ken komen maande- om het aanbod Wie gaat er n er interes- idse acts op Jeft belang- te zaak. Het Commissariaat Generaal voor Internatio nale Culturele Betrekkin gen komt in zo'n geval wel vaak met subsidies over de brug, maar dan nog blijft het afwachten of de onder neming financieel kan ge klaard worden», vertelt Jan Buikmans Reputatie De Spiegel kan inmiddels bogen op een stevige repu tatie. In het Waasland is het trouwens de enige vereni ging die theater op hoog staand niveau weet te bren gen. «De relaties met de ar tiesten zelf zijn goed», gaat Jan Buikmans verder. «Wanneer er nieuwe pro dukties klaar zijn om opge voerd te worden, schrijven vele artiesten ons recht streeks aan. Ik denk aan Radeis, Jan Decleir, Jozef Van den Berg, de Interna tionale Nieuwe Scène... We krijgen bovendien veel aan biedingen uit Nederland. Het gaat trouwens niet al tijd om theater, ook voor muzikale produkties weet men De Spiegel te vinden», besluit Jan Buikmans. Grotere produkties bren- gem. bmt-Gillts-Waas. Raymond Schrijvers regisseer! ook op 23 februari nog de moeial». Oud-KLJ voert op (Iv) gen betekent ook dat men over de nodige akkomoda- tie moet kunnen beschik ken. De Spiegel heeft beslist met dat probleem te maken. Van organisaties in Beve ren zelf moest men al vrij vlug afzien. De Spiegel week uit naar de stads schouwburg van Sint-Ni- klaas. Toen men daar het eerste seizoen bezig was, kwam er een aanbod van De Singel uit Antwerpen voor samenwerking. De Spiegel is op dat aanbod m ge gaan en meteen was het samen werkingsverband De Sin- gel-Sfinks en De Spiegel geboren. De publieke belangstelling maakt soms rare kronkels. Jan Buikmans daarover: «We willen nieuw, jong theater brengen. Het pu bliek komt echter nogal moeilijk naar buiten voor dingen die nog vrij onbe kend zijn. Nu proberen we net zo'n produkties te bren gen. Soms zijn we dan ook al slecht uitgespeeld. Meer en meer kulturele centra uit dezelfde gemeenten zijn geneigd om nauwer samen te werken. Dat is bijvoor beeld al het geval in Kort- rijk, Antwerpen en Ware- i. De Spiegel zelf ziet het vooral in een samenwer king met Sint-Niklaas. Want het is inderdaad nooit de bedoeling geweest om het Waasland voor Antwer pen te laten vallen». De Spiegel wil dus jong theater naar de Wase hoofd stad brengen. Stappen in die zin werden trouwens al genomen. Jan Buikmans ziet dat trouwens best zit ten. Tot een echte samen werking is het echter nog niet gekomen. De kontak ten zijn immers afgespron gen en een boze lezersbrief in een regionaal weekblad van ene mijnheer Alcock is daar niet vreemd aan ge weest. Jan Buikmans be treurt dat nog altijd, al zijn uiteraard niet alle bruggen opgeblazen. Jan Buikmans: «Vorig seizoen hebben we acht produkties gebracht in de stadsschouwburg van Sint-Niklaas. Elke maand één produktie. Dat systeem is nu enigszins veranderd. Er wordt nu meer gestreefd naar meerdere produkties op enkele dagen tijd. Het theaterweekend, in oktober vorig jaar, en onlangs Wil lem Vermandere op zater dag en Monoliet op Voor grotere programma's zit De Spiegel nu goed door de samenwerking met De Singel (Antwerpen). Vol gens Buikmans is de akko- modatie daar inderdaad perfekt. Maar de verant woordelijke van De Spiegel benadrukt toch dat men het Waasland nooit links zal la ten liggen. Komende produkties Samen met Jan Buikmans hebben we ook even beke ken wat er de komende maanden zoal mag ver wacht worden op het vlak van theater. In februari is er danstheater met «Bala tum». Jozef van den Berg brengt ook zijn nieuwste produktie «De Geliefden», eerst in De Singel en naar gelang de bijval later ook wel in Sint-Niklaas. Op 11 april staat er een herne ming geprogrammeerd van «Fase», ook danstheater. Dat gebeurt op live-muziek van Steve Reich. In mei staat een nieuwe kreatie van Georges Coates op de affiche. Ook De Epigonen komen dan langs met hun nieuwste produktie «Inci denten», Ook nog te ver- Jan Buikmans van De Spiegel: Vernieuwd theater bren gen (Iv) wachten is de soloproduk- om af te ronden: op 14 tie van Georges De Pauw, maart haalt De Spiegel de een gewezen lid van Radeis. Flying Pickets naar de Ant- Voor Sint-Niklaas zijn er werpse Arenbergschouw- momenteel geen konkrete burg. plannen. Luc Van Broeck Nog een muzikaal nieuwtje Op 30 en 31 augustus en op 1, 6, 7 en 8 september a.s. voert de V.Z.W. Parebo het boerenkrijg-open- luchtspel «Frere Pachters» op in de hovingen van het Overmeerse oud-gemeentehuis. Parebo vraagt hiervoor een massa medewerkers. x,*ie 1 .nials «i I "ent tend dat de kulturele vzw De Spiegel uit voor een deel van haar gevarieerde pro- het theaterkomplex De Singel te Ant- lokatie uitkiest. Of de Sint-Niklase van mucoviscidozepatiënten zich in de- De Spiegel heeft laten inspireren, is ons id. Zeker is wel, dat de kindermusical op haar initiatief en ten voordele van de Vereniging ter Bestrijding van de Muco- op zaterdag 2 maart a.s. om 20 u. in De opgevoerd. 'Vrij Spel' is een produktie Neon. De bedoeling van het stuk is een te maken tussen de wereld van het kansen die deze wereld in de wereld van Menen krijgt. De slotsom is niet bepaald !toaar de teneur van Vrij Spel is dat duide- dig 0 lünfter xicdng J03 3l zet Theater >urs in, voor kinderen Regie rafie zijn in han- umy Bral; Serge r» Yolande Ledent m bij. Kinderen in een eigen fan- jmj worden daarom ah, BUiJk begrepen jer Msenen. meent m »n. Doordat ze ine**18 vroeger in «ert omen met die e ]j «ld. krijgt hun cn weinig kansen hebben niet echt lom kind te zijn, lta iet. De akteurs ,a het stuk gekon- L, net industrie en net televizie, met money'-gedach- reaktie op deze wordt echter ring gehouden, ihreef het al, eind 3d In het tweede en de kinderen el En dat is ook ap van de musi- xife uit een liedje «Wij vullen on- Met mussen in Met grapjes en Met stukjes van Dus lieve grote ooi 'ant ook die zijn ;l ir f ons nog enkele >en *>n nog eens vrij de*1 riet er zo uit. end, de ochtend doordeweekse In de Speel- 'n de kinderen om naar school i ten De vuilnis- ze genoeg om te snkelen van hen met de repetitie eelstukje dat 'De typ maatschappelijke ladder' heet. In dat stuk bootsen kinderen de gedragingen van volwassenen na. Alleen Steven vindt dit niet zo leuk. Hij zou liever meewer ken aan een toneelstuk waarin kinderen gewoon zichzelf konden zijn. Tot overmaat van ramp krijgt hij nog een strafwerk, om dat hij te laat op school is: een opstel over Tijd'. In de namiddag komen de kinde ren samen op de nabijgele gen Speelweide. Maar er hangt een donderwolk bo ven hun pret: er bestaan plannen om op de Speelwei de een industriekomplex te bouwen. De plannen wor den uitgevoerd en... de-jon- gelui zien zich genoodzaakt thuis voor de televisie te hurken. In het tweede deel van 'Vrij Spel' maken we de laatste schooldag mee. Twee maand vakantie om vol te spelen. Peter en Do minique brengen kabaret. Elke prezenteert en ook Maarten, de jongen die op school niet goed meekan, wordt bij de aktiviteiten be trokken Theater Neon werd twee jaar geleden opgericht. Vrij Spel werd reeds opgevoerd in Gent, Zelzate. Eeklo, Antwerpen en Lokeren en tijdens de zomermaanden wil de groep ook de kustste den aandoen. Wat we op zaterdag 2 maart in de Sin gel te Antwerpen zullen te zien krijgen, is reeds een herwerkte versie van de oorspronkelijke realizatie. Daarop had de kritiek nl. nogal wat aan te merken. Grotendeels terecht, vond Neon, en vandaar de nieu we bewerking, waarin de nadruk meer ligt op de speelsheid en onbezorgd heid van kinderen en hun reakties op de wereld van de volwassen mensen. Tekstschrijver van Vrij Spel is Pol Timmerman, die zich op zijn beurt royaal het inspireren door ideeën en uitspraken van jongelui. De muziek werd gekompo- neerd door Johan Van den Eede. Toegangskaarten voor het spektakel kosten 250 frank. U kan ze verkrijgen via Omer Burm, voorzitter van de plaatselijke Muco- afdeling, tel. 03/772.30.10. U steunt tevens de Belgi sche Vereniging ter Bestrij ding van de Mucoviscidoze, die waardevol werk levert inzake onderzoek en bege leiding. L.D.B. 200 akteurs In totaal zullen er zo'n 250 akteurs, figuranten, zan gers, dansers, ruiters nodig zijn. Daarnaast zoekt men mensen voor het bou wen van het podium van ongeveer 400 m", voor de kleding, haartooi, grime, aanbrengen van de rekwi sieten op het toneel enz. Naast het openluchtspel zelf moeten er mensen in staan voor de uitbating van een biertent met 400 zit plaatsen, voor het aanwij zen van de plaatsen op de tribune en het verkopen van programmaboekjes, voor de administratie en de publiciteit. Wie niet in de mogelijkheid is aktief mee te werken, kan misschien wel tips, informatie of ma teriaal ter beschikking stellen. Nationale bekendheid Parebo wil dit gebeuren een nationale bekendheid ge ven en hoopt op een massa toeschouwers. Hiertoe zal een publiciteitscampagne gevoerd worden. Men ver wacht dat het geheel 1,5 miljoen fr zal kosten. Dat bedrag denkt men samen te brengen door sponsors, kaartenverkoop en in de biertent. Bij het opmaken van het budget werd er re kening mee gehouden dat veel door de groot-Berlaar- se bevolking zelf kan ge daan worden, zoals het ma ken van de kledij en het bouwen van het podium. De Berlaarse Kuituurkring heeft intussen al een eerste steentje bijgedragen: zij gaf een extra editie uit van het maandblad «Stroming» om de Berlaarse bevolking aan te zetten tot medewerking. De Kuituurkring denkt dat dit intiatief de aanzet kan zijn tot meer culturele ma nifestaties en zeker tot een betere kulturele samenwer king tussen de Berlaarse deelgemeenten. Parebo De idee voor dit openlucht spel groeide bij Panta Rhei, de Overmeerse toneelgroep die dit jaar 25 gaar bestaat. Er werd wel beslist de orga nisatie van het gebeuren door een aparte V.Z.W. te laten gebeuren. Wie lid wil worden van Parebo of in lichtingen wenst, kan te recht op het secretariaat, Kruisstraat 2 te Overmere, tel. 091/67.53.41. nens egaal verlicht worden. Op de scène te Serskamp verschenen: Ann Schepens, Henriette Roels, Achiel Erauw, Patricia Van Thuy- ne, Maurits De Bremme, Gi- no Venneman, Herman Vereecken. Peter Van Hau- wermeiren en Florimond Delens. Remi Rasschaert stond in voor de regie en de grime werd verzorgd door Mach- teld Schelde man, Cindy Goeman en Martine DHol- lander. Mariette De Ketele zegde voor. En zo begon het te Sers kamp: bar slecht. Hopelijk wordt het publiek volgende keer meer verwend! Sirou Ann Toneelgroep Clapdorp meende met vier opvoeringen van de revue «Da was Sim pais» begin december '84 het orgelpunt te zetten op de feestelijkheden naar aanleiding van het 750-jarig bestaan van de Paro chie Sint-Pauwels. Dit totaalspektakel viel zodanig in de smaak van het publiek dat Clapdorp al dadelijk genoodzaakt was een bijkomende vijfde opvoering te verzorgen. En weer was de toeloop zo groot dat ook deze maal pubhek diende geweigerd. Kwam het door de volkse toon waarin het geheel wordt gebracht? Was het door de juiste dozering van ontroerende momenten naast klaterende lachnum- mers? Speelde de direkte betrokkenheid van het pubhek een rol? Waren het de solozang of de akkor- deonnummers? Of zingen de mensen nog eens graag mee? Zagen zij zichzelf, hun ouders of hun grootouders ten voeten uitgetekend op de planken? Of was dergelijke bijval gewoonweg te danken aan de warmte, de gevoehgheid en de spontaneïteit waarmee akteurs en aktrices het geheel op de plan ken brachten?.. Feit is dat heelwat mensen vroegen of het niet mogehjk was de hele zaak nog eens te hernemen om er toch eens te kunnen bijzijn of om een tweede maal te komen kijken. (Iemand deed de pertinente opmerking: en waar vindt ge nog zo'n amuze- ment tegen 33 fr. per uur?»). En zo komt het dat Clapdorp op 29 en 30 maart e.k. «Da was Simpals» voor de zesde en de zevende maal op de planken brengt. In het Parochiecentrum te Sint-Pauwels telkens te 20 uur. De toegangsprijs blijft 33 fr. per uur (100 fr.) en kaarten zijn van nu af te bekomen bij L. Meul, Vosdreef 4. Sint- Pauwels (tel. 776.61.36). Het ouder- en feestkomitee van Bbjdorp tracht een paar keer per jaar enkele manifestaties op touw te zetten die of het leven van de Blijdorp-gasten wat op vrolijken (kerstfeest, kar- navalfeest.of financieel ten goede komen van de verblijvende gehandicap ten. De jonge Buggenhout- se teatergroep «Cocktail» waarin enkele personeelsle den van Blijdorp meespe len. voert komende zater dag 23 februari te 20 u. het stuk «Wat doen we met tan te?» op ten voordele van Blijdorp. Deze komische thriller, die net in première ging en een positieve weerklank vond, is van de hand van dr. Ph. King- Bradburry, werd vertaald door Wim Kubbinga en wordt geregisseerd door Gerda Magdaleens. De opvoering heeft volgen de zaterdag plaats in de feestzaal van het Sint-Vin- centiusinstituut aan de Kerkstraat te Dendermon- de, inkom 100 fr. Op zater dag 27 april 1985 organi seert het feestkomitee een bal met het showorkest van Jean Monnet in het OCMW- dienstencentrum aan de Breestraat te Dendermon- de. Inkom- en steunkaar'-n worden eerdaags aan huis aangeboden. Serskamp. Het dienstmeisje, de dominee en zijn vrouw. (P. Van San) Ook wij spelen het spel eerlijk. Toen we vorige week in dit blad lazen dat een kollega-rescencent een toneelvoorstelling tijdens de pauze ontvluchtte, vonden we dit niet zo mooi. Onze mening hierom trent sloeg echter om toen het ook ons te bar werd tijdens de opvoering van «en zo begon het» door dTSglantier Serskamp. Ook wij maakten ons tij dens de pauze uit de voeten. In een zaaltje waar iedereen op elkaar gepakt zat begon het. Het verhaal op zich was al niet veel zaaks (perikelen en misverstanden rondom een dominee, z'n vrouw, een oude vrijster en een re sem nevenfiguren), maar ook de regie en de akteer prestaties heten veel te wensen over. De spelers stonden zomaar wat tegen elkaar op te schreeuwen, en dit gekombineerd met een slechte uitspraak en een slordig taalgebruik maakte het helemaal onmogelijk om ook maar een tikkeltje geboeid te blijven luisteren. Bovendien werden de zin nen voortdurend begeleid door zwaaiende handen en armen Alleen het dienst meisje Emma (Ann Sche pens) stak boven de groep uit wat talent betreft. De mensen op de scène zul len waarschijnlijk veel ple zier beleefd hebben aan de voorbereiding en de opvoe ringen van het stuk, en dat is hun goed recht. Het is wel jammer om de energie die erin gestopt werd, want, sorrie. zoiets kan men geen toneelvoorstel ling meer noemen. Toch een positief punt: het dekor (Amede De Mol) was ver zorgd en fijn uitgewerkt en de scène kon dankzij Hans De Wael en Mark D'Hae- Serskamp. En zo begon het, helaas niet zo goed. (P. Van San Toneel in Vrasene (Beveren). In de parochiekring bracht de KLJ de klucht «De suikernonkels» (Iv)

De Voorpost | 1985 | | pagina 9