Volgorde Dendermondse karnavalstoet Wim I zal drie dagen over Dendermonde regeren Dendermonde kiest zijn jeugdprinsen Zo zien de Dendermondse wagens eruit Karnavalwagen van Dendermondse Stouseplekkers uitgebrand Waar moet je staan om stoet te zien 34 - 22.2.1985 - De Voorpost iedere* re tanden, rnaval steet hoofd heb 's anderen genoeg, wa voordien w Klein Muj Deridermonde. Zo zag de Space 2000 er uit na de brand (c) Sven De Proft, jeugdprins 1985 en Helga Beulens, jeugdprinses 1985, evenals de pages Björn Quater en Eveline Nobels zullen zondag aanstaande samen met Prins Wim I en Keizer Cornel I allicht de meest bejubelde karnavalisten van de stad Dendermonde zijn De verkiezing van deze jeugdprinsjes en de pages vond plaats zondagnamiddag in de grote zaal van Het Vaderland en wist heel wat belangstellenden te boeien. Niet alleen de kinderen waren present, ook de ouders en de nonkels en de tantes. Het was een groot feest, waarop veel werd gelachen, veel werd gedanst en gesprongen, maar ook keihard werd gewerkt om de fel begeerde jeugdprinsentitel in de wacht te slepen. Terwijl het Liegebeest zich afsloofde om de kinderen een aangename namiddag te bezorgen, en daar overigens uitstekend in slaagde, maakte de deskundige jury zich op om de verkiezing in te zetten. De jury, dat wil zeggen de aanwezigen in de bovenzaal van het Vaderland, mochten hun stem uitbrengen nadat de kinderen aan de hand van de nieuwe en oude prinsen en de keizer hun rondgang hadden gemaakt, om zich van kop tot teen te laten bewonderen. Eerst kwamen de kinderen tot 6 jaar aan bod, waarbij een sambadanseresje, bruin als een kokosnoot en een Schotse ukkepuk best opvielen, maar waarbij de clowns toch de hoofdtoon vormden. Daarna kwamen de anderen aan de beurt. Ónder hen roodkapje, Mickey Mouse, een ballerina enz. Voor de jury lang geen gemakkelijke opgave. Maar uiteindelijk slaagde men er toch in de titels toe te kennen. Dat kon omdat na de stemming de leden van het karnavalverbond zich in alle eenzaamheid en stilte terugtrokken om de punten samen te tellen en om, eenmaal dat gebeurd, ook het verdikt kenbaar te maken. Het resultaat las u bovenaan. 's Avonds werden deze jeugdprinsen dan door de burgemeester officieel in hun waar digheid bevestigd. Burgemeester Cool wees erop dat zij met deze titel ook een opdracht te vervullen hebben en dat hiermee allicht ook de basis is gelegd voor een jarenlange karnavaltraditie. De prinsjes knikten instemmend van ja en konden dan wegdromen van de prachtige dagen die hen tijdens het komend weekend te wachten staan. De Stouseplekkers, een Dendermondse karnavalgroep, liep er tijdens de 23* kavalkade van Baasrode maar triest bij. Normaal heeft deze groep altijd eén reusachtige wagen, maar daarvan viel geen spoor tc bekennen. Tot we de ware reden vernamen en we meteen konden delen in de droefheid. Een felle brand had zondag voormiddag, net toen men zich voorbereidde om de tocht naar Baasrode te ondernemen, de wagen totaal verwoest. Alleen het stalen geraamte schoot nog over. Het ongeval moet zich hebben voorgedaan op hét ogenblik dat de wagen uit de werkplaats werd geduwd. Toen moet een bus benzine omgevallen zijn en bij het starten van de motor moet de wegvloeiende benzine in brand zijn geschoten. Ge lukkig waren er bij dit ongeval geen slachtoffers. De prachtige raket, die met een ingenieus systeem kon op en neer gaan, was in een oogwenk verwoest. Ook de dure apparatuur ging iivde vlammen op. De brand weer van Dendermonde, die snel ter plaatse was, kon alleen maar het ijzeren geraamte red den De verslagenheid onder de leden van de karnavalgroep was biezonder groot, maar toch wist men nog de moed op te brengen om in de namiddag in Baasrode mee op te stap pen. al was het entoesiasme duidelijk niet aanwezig in ver gelijking tot andere jaren. Heel wat karnavalgroeperin- gen waren er trouwens het hart van in dat een dergelijke ramp zich had voorgedaan. Solidariteitsavond Geen wonder dus dat stilaan de idee vorm kreeg om een solidariteitsavond te organize- ren ten voordele van oe Stou- Dendermonde. Toen was alles nog in orde. De Space 2000 tvas kant en A scplckkcrs die toch de vrucht start. Een ingenieus tuig, dat heel wat bewondering zou meekrijgen van het k van hun maandenlange arbeid bliek, (c) in een oogwenk hadden zien verloren gaan. Het Dender mondse karnavalverbond pak- .tc de stier bij de horens en kreeg al dadelijk respons op het verzoek om een dergelijke avond te organizeren. Die zal plaatshebben op vrijdag 1 maart om 20.00 uur in de zaal Roxy. Alle karnavalisten met het hart op de juiste plaats worden daar dan ook ver wacht. Meer dan 1.000 personen zul len mee opstappen in de stoet. Zij vertegenwoordigen 33 groepen. De stoet wordt gebruikelijk geopend door de stedelijke po litie, waarna Bleu et Blanc uit Etterbeek zijn opwachting zal maken, onmiddellijk gevolgd door de praalwagen met onder meer de stadskcizcr, de nieu we prins en de jeugdprinsen, evenals met de leden van de Dendermondse Prinsencae- mere. Daarop komen de Chikkebol- len met hun versie van «De Paus in Dendermonde» De volgende groep komt uit Tiel- rode en luistert naar de naam «Vriendenkring De Kliek» die de kozakken uitbeelden De Welkomvricnden hebben dit keer een uitbeelding in petto van «wijlen zient» en zij wor den op de voet gevolgd door de Harmonie Hippoliet Van- demeulebrouckc uit Dender monde. Dan komen de Stouse plekkers met hun «Space 2000», al vrezen wij dat de wagen die zondagvoormiddag in de vlammen opging, niet meer tijdig zal klaarkomen. Wat spijtig is. De familie De Bondt uit Londcrzcel laat zien hoe het erin Tirol aantoc gaat en de Ritzivrienden uit Wiche len brengen hun versie van de opera. Met Schele Van der Linden krijgen we een nieuwe DKV groep. Zij vertoeft in de ruimte. Dan volgt het drum- korps Bredania en voor de Schensjmoclen is het school. De Kludinnen uit Wichelen zijn naar Moskou geweest en laten zien hoe het er daar aan- toe gaat. Voor de Wardjes- vrienden moeten de punten bijeen gesprokkeld worden door The Robots en de Honky Tonk Jazzklub stelt de Jazz te kijk, DKV Zottcrkantnic heeft het over «dit is Belgisch», maar wat er Belgisch is blijft voorlopig een groot geheim Den Troep uit Denderbelle, pakt uit met zijn T-team en de Lisamarickes brengen «De dikkenekken met pech onder weg». De Pauwkens uit Wette- ren maken dan hun opwach ting en kondigen aan dat de Polderboeren in aantocht zijn met hun «Olympisch goud laat de Russen koud», 't Stamclub- ken uit Zele brengt 50 jaar Walt Disney en de Gremby's zien het ook al in de ruimte zitten. Voor de Skoezieboys zijn de Skoczies verzeild ge raakt in helse toeren en de Pallieters uit Kastel verwach ten veel van karnaval in het land van duizend en een nacht. De Roeffeleirs zijn van oor dcel dat de Mont Louis genoeg inspiratie biedt en zij worden gevolgd door de Katolickc Muziekmaatschappij Sint-Ce- cilia uit Appels. Dan volgen de Cornellekens met «is a voilker- re a betoildj». Het Nadia team uit Dendermonde probeert het met de keurse moorsoldaten en dan volgt de Koninklijke Katholieke Fanfare «De Kin deren van de Schelde». Daar op volgen de Bocmclicrs met 't Swettekot, KV De Kuiper met „Mong en zijn vieze gasten ter wijl Rijbaan Piet met een sprookje van duizend nachten de stoet besluit Dendermonde. De Polderboeren volop aan hel werk. Zij brengen L.A. o4 nog eens in herinnering (c) Dendermonde. De Cornellekens hebben een nieuwsoortige vuilniswagen uitgevonden (c) Al enkele jaren volgt de Dendermondse karnavalst vast trajekt. Toch is het goed om even in hcrinne brengen, langs welke straten precies de kavalkade Zoals gebruikelijk wordt de stoet gevormd op de steellweg, waar om 14.00 uur precies de reklamest in beweging zet. Dan volgen de 32 groepen die opstappen. De weg die men volgt is: Gentsesteenweg. Kcr Prudens Van Duysestraat, Sas, Greffelinck, Emi Winckellaan. Beurzestraat, Kerkstraat. Franz C straat. Werf, Koningin Astridlaan. Dijkstraat, B straat. Papiermolenstraat, Oude Vest, Brussel Sint-Rochusstraat, Begijnhoflaan, Zuidlaan. G laan. Stationsstraat, Brusselsestraat, Vlasmarkt, en Markt waar de ontbinding plaats heeft. Op 17 maart wordt in de tech nopolis van Tsubaka in Japan een internationale tentoonstel ling geopend met als tcma «de woning en haar omgeving. We tenschap en technologic ten dienste van de mens thuis». België zal op deze tentoonstel ling aariNvezig zijn wordt in samenwer Inbel door de RTBF door de BRT allicht) strijd gcorganizcerd geren van het laatste het hoger secundair Dendermonde. De Chikkebollen brengen de paus naar Dendermonde. Ue neuige Vader geeft meteen de Dendermondse organizatoren de handen vol (c) Prins WIM I van Dendermonde is naar alle waarschyn- lijkheid de eerste prins die geen beloften heeft gedaan tijdens zyn officiële aanstelling. «Ik kan geen beloften doen die ik toch niet kan nakomen», aldus de sympathieke Wim die daarop enkele redenen gaf waarom hij afzag van het traditioneel gedoe. Een en ander gebeurde nadat burgemeester Cool de nieuwe prins in zyn ambt had bevestigd en hem de sleutels van de stad had overhandigd. In aanwezigheid van volksver tegenwoordiger Verberckmoes en de schepenen Maes en Van Gucht, verwelkomde burge meester Cool de vele karnava listen onder wie een sterke delegatie van de Chikkebollen, nog steeds in hun bruine trap pistenpij, karnavalgroep waar van Wim I een fervent lid is. De burgemeester verklaarde onder meer dat hij in Baasrode vernomen had welk een onge luk de Stouseplekkers was overkomen en ging vervolgens dieper in op de faire strijd die de twee Dendermondse kandi daten hadden geleverd om de titel te behalen. Waar iedereen had gedacht dat Wim I op een been ging winnen, was er toch nog strijd in overvloed en Pier re, de tegenkandidaat, gaf na afloop van de verkiezing blijk van heel wat sportiviteit. Hij wenste zijn rivaal veel geluk en kondigde toen al aan dat hij volgend jaar, beter voorbereid dan nu, opnieuw zou meedin gen naar de titel. Dat geeft hoop in overvloed natuurlijk. Burgemeester Cool hoopte dan ook dat Wim I het karna val in Dendermonde op het peil zou houden van de laatste jaren. Want er heeft zich de laatste tijd een kentering ten goede voorgedaan. Men heeft nieuwe wegen bewandeld, met een zichtbaar resultaat. «Ik hoop dat men terugkeert naar de oude en goede periode, waar samenhorigheid de hoofdtoon vormde». Vervol gens wenste hij het karnaval- komitee van harte geluk met deze realizatie om vervolgens dieper in te gaan op de recente gebeurtenissen. «In de ge meenteraad heeft men mijn ontslag geeist, net ten voordele van de prins, maar wel door iemand die men niet als verantwoord kan beschou wen», aldus de burgemeester die dan op zijn beurt de nieu we prins de sleutel van de stad Dendermonde overhandigde. Hij had ook enkele geschenk jes bij zoals een plakket van de stad voor Wim I en zijn tegen kandidaat Pierre, een stadsze gel voor de prinsjes en de pages. Dendermonde en Aalst Eenmaal aangesteld, mocht Wim I onmiddellijk lezing ge ven van zijn toekomstig beleid. Geen beloften dus, want ook het klein Chikkebolleke zou die niet kunnen naleven; ver mits ook zijn voorgangers veel hebben beloofd maar uiteinde lijk niet in staat waren die beloften na te komen. «In 1985 mogen er alleen be loften gedaan worden door lol broeken en karnavalvierders die in december kunnen verko zen worden», zo meende Wim die in herinnering bracht wat zijn voorgangers wel hadden beloofd, maar uiteindelijk niet hadden gerealizeerd. Guy I ging er voor zorgen dat er geen koliektoren kwamen, Patrick I ging het stadhuis ombouwen tot een diskoteek waar vooral de muziek van «Cool in de gang» zou gespeeld worden en de stadhuisbedienden zouden fungeren als barmoeder. Kei zer Cornel van zijn kant be loofde dat tijdens de karnaval- dagen het bier zou verminderd worden met 5 fr en dat de niet karnavalvierder met karnaval op het begijnhof stenen zou den moeten kuisen. Meer nog, de AVD zou kampioen wor den. Maar niets daarvan is in Dendermonde. Burgemeester Cool overhandigde sleutel aan Wim I (foto Piet Hermans) Dendermonde. Ze zijn om te stelen, een Sambadanseresje uit Rio en een dansmarieke uit Keulen (Piet Hermans) huis gekomen, aldus Wim die zich de vraag stelde wat hij dan wel moest vertellen. Onder meer dat Dendermonde geen monument meer heeft dat op een plaats wacht, tenzij er hier en daar nog een indiaan verborgen ligt; dat ze in Aalst al met schrik zaten toen ze hoorden dat het karnaval in Dendermonde gelijk zou val len met hun karnavalleke en ze zich de vraag stelden hoe ze volk zouden moeten vinden voor hun stoet; dat de karna- valsubsidies in 1985 weeral niet zijn verhoogd, en dat er ook dit jaar niet zal kunnen gela chen worden met Chikkebolse karnavalstunten. daar er geen standbeeld meer vrij is; dat de Dendermondse studenten dit jaar met jaarmarkt twee dagen vakantie zouden krijgen en zo doende de dag van 1984 kun nen rekupereren en dat de schepen van jeugd en onder wijs na 31 jaar zoeken en twij felen er eindelijk in geslaagd is in de juiste appel tc bijten en tenslotte dat ook nu weer het Ros Beiaard niet zal Daarmee moeten de mondenaars het dan zegt WIM I die (van binnen) natte en ten) droge karnaval «Zet uw droeve vergeet uw zere dat ge met karnaval kater bij het kunt ge hem 's gaan verdrinken, zo goede raad die velt mende dagen zullen tot eer en meerdere Wim I, prins van monde. Daarop werd het glas en kon de rondgang in het centrum van de maandagvoormiddag, de markt in volle was, baande de stoet en keizer zich een w< heen de massa. Lawaa ziek was er als de avond nu weer 't Klein van de partij en dat voor leute en plezier

De Voorpost | 1985 | | pagina 10