Ikswelzijn betaalde energiekosten terug iier dan tweehonderdduizend fr. or Operatie Overleven Stedelijke openbare bibliotheek Dendermonde in stijgende lijn Infobeurs voor schoolverlaters 5 De Voorpost - 22.2.1985 - 41 Winckellaan ingeschakeld in het geheel van de stedelijke openbare bibliotheekwerking. iet meer te temperen en raren vooral bejaarden die op zaterdagmorgen naar het Dienstencentrum aan de lalaan in Sint-Gillis waren gekomen om er een gedeelte van de gestorte sommen Krini energieverbruik terug te krijgen. Het is namelijk zo dat Volkswelzijn voor de lew bouwen aan de Breestraat, Wasteyne en Hoogveldstraat aan de bewoners per ld een bepaalde bijdrage vraagt, maar indien zy zuinig zyn, dan kunnen ze daarvan «leelte rekupereren. Daarover spraken we even met Leon Bomhals, voorzitter van 9 teerraad en Eric Macharis, zaakvoerder van Volkswelzijn. klaas as bitter koud die zater- I1®' irgen, maar dat hield de jgen niet tegen. Meer gentig ten honderd van Volkswelzijn-huurders drof tn min of meer belang- «dragen komen ontvan- ïe zagen er sommen te uten die varieerden van stud Dl 12.000 fr. en enkele jeters kregen zelfs meer. «as niet iedereen even Enkele bewoners moesten ook bijbetalen en die sommen bleken af en toe zeer hoog te zijn. Voorzitter Bomhals daarover: «Door metertjes te plaatsen op individuele chauffage kunnen we nu aan het aantal kalorieën meten hoeveel elke bewoner aan energie verbruikt. Wie be wust meewerkt aan het bespa ringsprogramma komt er meestal goed uit. Enkele gra den minder en je trekt al terug. Wie natuurlijk aan die meter tjes wou prutsen of wie zich geen bars aantrok van deze nieuwe regeling, heeft het aan zijn been. In sommige apparte menten kunnen ook andere oorzaken de schuld zijn van dit meerverbruik, maar daaraan gaan we zo snel mogelijk iets doen». Zaakvoerder Eric Macharis meent dat het niet enkel een bewustmaking is, maar een rechtvaardige operatie omdat de energiekosten van de volle dige gebouwen nu verdeeld worden volgens het persoon lijk verbruik, terwijl die kosten vroeger voor iedereen gelijk waren. Het was in elk geval een hart verheffend zicht om talrijke ouderlingen met een envelop, waarin enkele duizenden fran ken, te zien naar huis trekken. Van de gelegenheid maakten we gebruik om even te toetsen hoe het met de ondertussen berucht geworden blokken in de Wasteyne gaat. «Nog een derde blok zetten is waar schijnlijk een vergissing ge weest, antwoordt men». Nu staan er geregeld appartemen ten leeg en dat bevordert een snelle wissel van de huurders die meestal nergens anders te recht kunnen. Zo kregen we daar een centrum van mensen in sociale of familiale moeilijk heden. Stilaan wordt dat ech ter opgelost. In de blokken van de Reseda laan, voorbehouden aan be jaarden, leek de sfeer wel goed. We wandelden er door de gangen die werkelijk opge vat zijn als echte straatjes. De gangen zijn ruim en goed ver licht omdat zij zich aan de buitenzijde van het komplex bevinden. Wie uit zijn deur stapt staat dus als het ware buiten. Elk appartement heeft de kans op een klein tuintje in die gang en vele bewoners wer ken er blijkbaar met evenveel toewijding als vroeger in hun moestuin. Een dame had er niets tegen dat we ook binnen rondneus den. Via een gerieflijke keu ken, komen we in een vrij ruime living, waar we echter wel een opeenstapeling van meubeltjes en sierstukken vin den, die de bejaarden gedu rende hun leven hebben bij- eengespaard. Even zoveel her inneringen wel. maar niet al tijd gemakkelijk om tussen te evolueren. Langs een grote slaapkamer staan we in de bad kamer met zitbad. Alles is funktioneel opgevat en de meeste bejaarden lijken er ge lukkig. Ook de prijzen zijn menselijk en zo laag mogelijk gehouden, volgens het inko men van de bewoners. Deze terugbetaling is allicht de eerste in de historiek van Volkswelzijn. De maandelijk se inning van die energiebij- dragen en de gedeeltelijke te rugbetaling ervan kunnen ook nog gezien worden als een so ciaal-beschermende maatre gel, maar laat ons ook deze woorden van voorzitter Bom hals niet vergeten: «1984 was een uitzonderlijk zacht jaar en we vrezen dat het volgend jaar wel eens anders zou kunnen zijn, gezien de strenge winter waaraan we bezig zijn«. Dendermonde. Voorzitter Bomhals heeft de glimlach, maar het zijn vooral de huurders die mogen lachen, (v) slajfrmonde. De heren Bomhals en Macharis werden bij de terugbetaling bijgestaan Binnenkort verlaten heel wat jonge mensen de school. Dit ie administratie van Volkswelzijn, (v) omdat ze afgestudeerd zyn, ze willen geld verdienen, worden verplicht door hun ouders om te gaan werken, ze ling op het Dendermonds stadhuis zgn school moe... Bij het verlaten van de school Waar moet ik zijn als ik in rijzen heel wat praktische vra- moeilijkheden zit? Wanneer gen in deze jonge hoofden: heb ik recht op werklozenver- Wat zijn mijn rechten en plich- goeding? Waar en wanneer ten als werkende of (helaas) moet ik me laten inschrijven werkloze jongere? Hoe en als- werkzoekende? Hoe moet waar moet ik werk vinden? ik solliciteren? Welke in spraakorganen zijn er in de een schilderij van de organiza- tor Jean Steeman zelf voor Met een stygend aantal boeken in bezit, een toenemend aantal lezers en een steeds maar groeiend aantal uitlenin gen doet de Stedelyke Openbare Bibliotheek van Dender monde het uitstekend. Uit een nota van bibliothekaris hoofdbibliotheek 4.122 lezers Gerard Beirens blijkt dat de ingeschreven. Onder hen 3.139 bibliotheek, dat wil zeggen de volwassenen en 983 jongeren hoofdbibliotheek in het Krijgs- beneden de 14 jaar. In het hof, de filialen van Baasrode filiaal Sint-Gillis waren er 238 en Sint-Gillis en de uitleenpost volwassenen en 143 jonge le- van Schoonaarde, samen zers of samen 381 lezers. Voor 70.480 boeken bezitten. Die de uitleenpost Schoonaarde kan men indelen in 23 497 telde men 202 lezers, bestaan- non-fiction, 32.162 fiction, de uit 109 volwassenen en 93 14.819 jeugdboeken en 96 do- jongeren. In het filiaal Baasro- kumentatiemappen. In de de waren er 240 volwassen le- hoofdbibliotheek zijn ook zers en 149 jeugdige lezers of 1.897 naslagwerken, 221 lo- een totaal van 389. Samen maakt dat liefst 5.094 lezers die in 1984 minstens eenmaal de bibliotheek be- pende tijdschriften en dage lijks 7 kranten beschikbaar In 1984 werden er 152.755 uit leningen genoteerd. In 1983 zochten en ook boeken ont leenden. Men heeft vooral een stijging 210.000 fr. heeft de veiling afgelopen zondag opgebracht. Meer dan 50 enaars uit Dendermonde en omgeving hadden elk een werk afgestaan dat ten ele van de «Operatie Overleven» werd geveild door de gerechtsdeurwaarders De Van Liedekerke. Voor deze veiling was trouwens heel wat volk opgekomen. Toch ^ryk vT^Eddy De^Niü"'voor groot om deze le kunnen *onni7ntnr Ipnn Sttwmnn pr hvrwrnprvpiic hii Inpn hlppt A at wn lulnlint'il minntim - hnioopn 7nndpr PcVmfnrn 4.500 fr., een tekening van "vc'ga.ig vm. sc..o, Guy Smet voor 2.500 fr. het werk (loz.en) m.,dden waren dat er maar 135.456, maar toen moest men het fi liaal Baasrode nog niet bij dit jeugdafdeling van de hoofdbi- cijfer rekenen. Het filiaal bliotheek, waar men 240 lezers Baasrode werd immers op 1 bijwon in vergelijking met januari van vorig jaar overge- 1983 en in de jeugdafdeling nomen en was gehuisvest in van het filiaal Sint-Gillis waar De overgang van school naar twce afdelingen, een in de er 53 leerlingen bijkwamen. Scheepswerfstraat en een in de In 1984 werden er in de biblio- onderneming? e ■ganizator Jean Steeman er hypernerveus bij, toen bleek dat een twintigtal minuten at de veiling zou beginnen de belangstelling mager was te noemen. 3.000 fr. en een werk bekende Harold Van de Perre voor 6.500 fr. Een mooi werk je van Monika Lenssens zorg de voor 3.000 fr. en het werk van Jean-Pierre De Coster le verde nog 1.000 fr. meer op. Voor Borremans werd 6.000 Dol i kg waren toch heel wat door het feit dat heel wat van Raymond Cooremans en n komen kijken naar de kunstwerken een stuk onder de tekening van Kathleen De n die in het stadhuis wa- de artistieke waarde van de Buck werd gekocht voor 2.500 eëxpozccrd. In zoverre hand zijn gegaan. Dat men fr. Het Scheldezicht van Tuur i Steeman in zijn nop- bovendien geen rekening heeft De Rijbel leverde de som van Heel wat bezoekers gehouden met het goede doel, 6.000 fr. op en het kinderkopje inderdaad geïnfor- is des te spijtiger te noemen, geschilderd door Mark Hans- r c naar de voorwaarden en Zijn kunstenaars mensen met kens 2,000 fr. Het werk van De «ns \e"skulPluur :hev telprijzen. het hart op de juiste plaats, Wolf ging terug in kommissie ï_Ug „e_.._,rac| 1 ko gnamiddag in weerwil kunstliefhebbers blijken de en de bijdrage van Philips was iend amavalstoeten en ker- geldbeugel op de juiste plaats goed voor 2.000 fr. De minia- in de buurt en verderaf te hebben. tuur van Rob Baetcns, of- toch een tweehonderd- Er zat weinig vaart in de vei- schoon voorzien van certificaat bruggen zonder geïnformeerd te zijn. Daarom organiseren we vanuit het C.W.J. elk jaar een infobeurs voor schoolver laters die vooral wordt bezocht door de scholen uit het arron dissement Dendermonde. Deze infobeurs kan ook be- fr. neergeteld en voor Rik Bet- zocht worden buiten school verband en dit op avonden of Sint-Ursmarusstraat. Daar tel- theken ook 10.037 fotokopies de men in 1984 7.763 (Scheeps- genomen, wat 3.36?) meer is werfstraat) en 3.977 (Sint-Urs- dan in 1983. marusstraat) uitleningen of een totaal van 11.740 voor een Per 1 januari 1985 werd nu ook totale bevolking van ongeveer de Vrije Bibliotheek Sint-Vin- 6.000. Lang niet slecht dus. centius aan de Emiel Van Winckellaan ingeschakeld in Eind december 1984 waren er het geheel van de stedelijke voor het dienstjaar 1984 in de Deze bibliotheek is toeganke lijk op woensdag en vrijdag van 17 u. tot 19 u en od zaterdag van 15 u. tot 17 uur De hoofdbibliotheek bezit naast een afdeling voor vol wassenen en voor jongeren, ook een leeszaal en lektuurbe- geleiding. De jeugdafdeling is toegankelijk op dinsdag van 15 u. tot 18 u., op woensdag van 12 u. tot 17 u., op vrijdag van 15 u. tot 20 u. en op zaterdag van 9 u. tot 12 u. De andere afdelingen van de hoofdbiblio theek zijn toegankelijk op maandag, dinsdag en vrijdag tri van 10 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 20 uur, op woensdag van 12 u. tot 20 u., op donderdag van 14 u. tot 20 u. en op zaterdag van 9 u. tot 12 u. De uitleen post van Schoonaarde is open op dinsdag en vrijdag van 18 u. tot 20 u. en is gevestigd in het oud-gemeentehuis van Schoonaarde. Het filiaal Sint- Gillis kan men bereiken op woensdag van 16 u. tot 20 u.. op maandag en donderdag van 18 u, tot 20 u. en op zaterdag van 10 u. tot 12 u. Het filiaal Baasrode in de Scheepswerf- straat op woensdag van 12 u. tot 16 u., op donderdag van 18 u. tot 20 u. en op zaterdag van 14 u. tot 16 u. en in de Sint- Ursmarusstraat op maandag van 18 u. tot 20 u., op woens dag van 14 u. tot 16 u. en van 18 u. tot 20 u. en op zaterdag in de weekends. Jongeren die buiten het arrondissement Dendermonde studeren krij gen hierdoor eveneens de kans om de infobeurs te bezoeken. U dient wel rekening te hou- gel was goed voor 4.500 fr. en de tekening van Jef De Co- ninck voor 3.500 fr. Claudine De Vos maakte een akwarcl met als titel de stille nacht en die werd verkocht voor 2.000 fr. evenals een werk van Cor nelia Van Dijck. Vijf tekenin gen van Therese Van Marcke werden verkocht aan 1.000 fr. het stuk en een sierlijk gesne den spcculoosplank van Pierre D'Hondt werd opzij gezet. Een Afrikaans masker ge schonken door Carine Pireyns kreeg heel wat bieders. Uitein delijk bracht het 5.000 fr. op Voor het werk van Etienne De Vis werd 7.000 fr. neergeteld en voor drie stripverhalen ge signeerd door evenveel auteurs Irrmonde. Organizator Jean Steeman probeerde meer dan eens vaart in de verkoop en een fonoplaat moest men jgen (foto Piet Hermans) 700 fr. betalen. lustigen naar het stad- ling die werd begonnen met van oorsprong, leverde niets Voor een goede Pros Bosteels imcn Maar het bleek een Ros Beiaard geschilderd op. Hetzelfde voor een biezon- kwam men tot een bod van der toepasselijk werk van Jaak 5.000 fr. en voor een Afrikaans De Strooper. De bijdrage van kunstwerk geschonken door Walter Brems zorgde voor Carine Pireyns tot 2.000 fr Bleven dan nog twee boeken geschonken door de ASLK en van de hand van Dendermon- denaar Harold Van de Perre, handelend over Rubens, de profeet van alle tijden, lever den respektievelijk 1.500 en 1.000 fr. op. fr. op en een werk van Mat- thieu Doroty 2.000 fr., 't Saske van Stefan Gorus werd ge kocht voor 4.000 fr. en de grote schilderij van Wolfgang Haegedorn werd uiteindelijk wi verkocht voor 20.000 fr. Een den met de periode waarin we terracotta van Chris De Man- aanwezig zullen zijn in uw ge- loplu mm ekor W uw 5W9 "Pen aan te zetten. Een dat niemand het werk aan die 5.500 fr., maar ook hier moest chot *erkcn werden in kom- prijs wilde, daalde men af tot er onbegrijpelijk worden ge- begeven, gewoon omdat de minimumprijs van 1.000 fr. pingeld. Een groot werk van «der het belachelijk lage Niemand hapte toe en het Jan Hauwelaert, een stilleven van 1.000 fr. niet wen- werk werd opzij geschoven. Tiel gaan Terecht overigens, -01cr was niet alleen de Het stilleven van Martha Aerts in i Harde, maar ook de onderging eenzelfde lot. Een tekening van Erik De Donder werd met 2.000 fr toegewe zen, het werk van Mark Bod- dijke waarde, zoals inlei- ih Saegeman het kort Sjk had gezegd. Hij v.. aai™, ook zeer in het kort de den leverde 4.000 fr^op, even- hol eschiedenis van deze vei- publiek te zijn, hoe- door Alfred De Lentdecker. de veilingmeester zich Net als andere werken was de nspande om de mensen instelprijs 5.000 fr. maar om- w als het werk van Rik Slem- BRT" Oost-Vlaanderen broeck. Weer ging het even een dergelijk initiatief minder goed toen de werken zeerd en een van de van Van den Abbeele (2.000 iars die zich meldde fr). Geert De Gcyter (2 00° ean Steeman Kort daar- fr) cn Mane Huylebroeck Ide die terug dat hij Den- 1 500 fr.) te koop werden aan- «de groot cn edclmoc- geboden. Met 8.000 fr. werd 11 »oeg vond om zelf een mmand, na enig aandringen, uit de grond te eigenaar van een werk van de en. nochtans goed aangeschreven enthousiasme van Jean Juul Kcppens. Het werk van Reintje Callebaut ging voor w„. 3 000 fr. van de hand en de 20 «$twerkVnrzêer6uiteeniö- zeefdrukken van Bracke lever en aard. kwamen onder den 2 000 fr °P Het werk van n de opbrengst was Hu8° Cocherct steeg van 2.500 - fr. naar 7.500 fr. A"' de keuken, was goed voor 12 000 fr. De tekening van Koen Muller voor 4.000 fr., de houtskooltekening van Urbain Gerlo over het Kasteel van Laarne 5.000 fr., de inzending van Frank Veldeman 7.000 fr., Guido Van Keer voor 4.000 fr. Aalst: van 18 maart tot en met 22 maart in het H.R.I.T.O., Cesar Haaltermansstraat. Dendermonde: van 25 maart tot en met 18 april in het C.W.J.-Gcntscstccnweg 58 (niet in de paasvakantie; Hamme: van 22 april tot en met 26 april in het Oud-Vrede gerecht, Markt Lebbeke: van 29 april tot en met 20 april, in de gemeentelij ke muziekschool. Stations straat 19-21. Buggcnhout: van 2 mei tot en met 3 mei in het Sint-Vincen- tius. Instituut, Kloosterstraat 15. Zele: van 20 mei tot en met 24 mei in de raadszaal van het gemeentehuis. Centrum 1 Het C.W.J. geeft naast deze infobeurs verder informatie via haar brochure «Wegwijzer voor werkende en werkloze jongeren» te verkrijgen aan 30 fr. /brochure. Wil je meer inlichtingen, loop dan gerust eens binnen of bel ons op het nummer 052- 21.78.48. Alle werkdagen open van 8 tot 17u30 en op zaterdag van 8 tot 12 u. Dendermonde. De bibliotheek wordt lang niet alleen door studenten bezocht (foto Piet Hermans) Dendermonde. In de bibliotheek beschikt men over een handig kaartsysteem dat op zoekwerk veel vergemakkelijkt (foto Piet Hermans) s dus van «Operatie Over- Bij de BRT had de ccn 8ocdc zaak- Georges Bec- 110.000 fr. opgeleverd, kcrs' bijdrage leverde 3.000 fr. ndermonde werd het het °P cn voor ccn marine op doek - Karei Hendrickx werd fc- Een sukses dus. «open "P kan Jean Steeman 5.000 fr. neergeteld. Het werk van Jos De Smedt was goed voor 2.000 fr. en een typische bevredigend «ja» geven Frangois Gecrinckx bracht Hij was inderdaad, 4.500 fr. op. Zesduizend frank anderen, getroffen werd gegeven voor een werk Dendermonde. Voor de veiling was zeer veel belangstelling, maar het aantal kopers m eerder aan de matige kant (foto Piet Hermans) Lebbeke. De Jeggpap New Orleans Band speelde voor een goed doel foto Piel Hermans)

De Voorpost | 1985 | | pagina 17