Ekspres Had u vandaag TV-Ekspres... dan wist u in een oogopslag waar en wanneer er deze week een boeiende speelfilm loopt. Zeelse aktie «24 uur voor Ethiopië» breidt steeds uit Vijfde driedaagse van het Goede Hart te Lokeren Nieuw onderdak voor ABW-werklozenwerking in Dendermonde Onze vertegenwoordigers in Brussel Onze vertegenwoordigers in Brussel Vlaamse Bosbouwvereniging blaast verzamelen te Buggenhout 44 - 22.2.1985 - De Voorpost Gontrodc (I cc orden er ^an Man Peirlinck blocdgi Marter Onder voorzitterschap van Willy Zaman, plaatselijk voorzitter van Ziekenzorg, eflankeerd door Eric Laureyns, sekretaris van de Mutualiteit CM, belast met de algemene leiding, Marc Van Hoecke, organisator, Luc Baetens, voorzitter van de jury, Etienne Saey, jurylid, en Albert Audenaert, podiumverantwoordelijke, werd voor een zeer talrijke groep aanwezigen een perskonferentie gehouden over de Driedaagse van het Goede Hart, die nu aan haar eerste lustrum toe is. Dat is een feit dat wel eens speciaal mag vermeld worden. Lokeren. De initiatiefnemers van de driedaagse van Het Goede Hartdie dit weekend wordt gehouden in zaal Het Volk. (polo) Een drietal weken geleden startte te Zele een aktiekomitee voor Ethiopië, dat bestond uit een groep individuelen, die meende dat Zele best ook wat kon doen voor hongerend -Ethiopië. Hun oproep werd van alle kanten met veel enthousiasme beantwoord en velen wilden, via een eigen initiatief meehelpen. Al het geld gaat naar precies in de raadszaal van het ge- gedefinieerde hulpprojekten in meentehuis koncert van de Ethiopië zoals het voedselpro- laureaten Pro Civitate. gramma voor kinderen en Op zaterdag 2 maart om 10 uur zwangere vrouwen in Noord- wafelenbak te Huivelde. Van- Tigre waar burgeroorlog af 10 uur doorlopende ten- heerst en waar officiële hulp toonstelling «Kreatieve Zele- erg moeilijk is. Daar werkt naars voor Ethiopiër, lot 17 zuster Madeleine Dierickx, uur. Op het Marktplein is er de een Vlaamse koosterlip.gc, uie ganse dag een ballonnetjes- er het vertrouwen van de be- wedstrijd. In jeugdcentrum Ju- volking geniet De Belgische venes is 's middags een ver- ambassadeur in Ethiopië, de koop van tweedehanskledij. Lokeraar Paul Vermeirsch, Op de Markt is er de rekord- zorgt er persoonlijk voor dat poging «Het grootste muntta- de hulp terecht komt. pijt». In sporthal De Zeven is Er wordt ook gedacht aan an- er politiek voetbal, onder het dere projekten, uiteraard af- motto «shotten» naar je favo- hankelijk van de verzamelde riete politicus. Om 10 uur be- fondsen. Er zal kontakt geno- gint er in jeugdcentrum Juve- men worden met het «Wit nes een pannekoekenbak. Huis Voluntariaat»dat een Om 10.30 uur is er een aperi- paar Vlaamse artsen als mobil tiefkoncert Makeblyde en het hulpteam naar Ethiopië wil jeugdensemble Allegro met zenden. Ook Eritrea zal niet Annemie Moens (zang) en Jan worden vergeten. Op 2 maart Vandeweghe (piano) in de komt er een groep Eritrese raadszaal van het gemeen- ballingen naar Zele om een tehuis. Om 11 uur is er in zang- en dansoptreden te ver- sporthal De Zeven een aperi- zorgen. tiefkoncert met The Musicals. Uit de gunstige reakties die Om 11.45 uur kunstveiling ten uitmondden in een steeds uit- voordele van de aktie van wer- gebreider wordend program- ken van meerdere Zeelse kun- ma, blijkt dat de «Zele 24 uur stenaars in de raadszaal van voor Ethiopië» geen loze slo- het gemeentehuis. Om 13 uur gan is gebleken. kindermarkt in het Pius X Col- Het programma voor het lege. Om 14 uur car wash op weekend 1, 2 en 3 maart: de Markt en aansluitend een Vrijdag 1 maart: Tussen 19 en demonstratie van de brand- 20 uur vernissage van de ten- weer. Eveneens om 14 uur toonstelling «Kreatieve Zele- rock voor Ethiopië, dat geor- naars voor Ethiopië» in het ganiseerd wordt door «Trial» gemeentehuis, met een omlijs- en met het optreden van «Ex- ting van «In Petto». Om 20 uur plorer» in zaal Roxy te Dur- men. Om 16 uur voert jeugd theater Rhetonka kinderani matie op met «De Vrolijke boot» in de zaal van het Pius X College. Vanaf 18 uur tekent Pirana snel zowel op het Marktplein als op het Kerk plein van de Kouter Om 19 uur «Love for the Hungry», een party in Juyenes met pvba Intersound. De hoofdschotel van «Zele 24 voor Ethiopië, heeft om 20 uur plaats in Sporthal De Zeven met een grote show- en info- avond met de medewerking van o.m. Mark Manuel, Her man Elegast, Pol Co, In Petto, Koreo Piko, Het Ge luid, Lokerse Groep Ontwik- kelingspoëzie, Parijs-Dakar deelnemer Freddy Raem- donck. Rode Duivel Raymond Mommens en de in balling schap verblijven de Eritrese Kulturele Groep. Zondag 3 maart van 9.30 uur tot 17 uur nog steeds doorlo pende tentoonstelling van de werken van de Zeelse kunste naars in het gemeentehuis. In de voormiddag attrakties op de markt. Om 14.30 uur wande ling «in het land van de Tuime laar». Afspraak en samen komst in de Beukenlaan aan de parking van het sportplein. Om 15 uur extra-voorstelling van het suksesstuk «Rust la Russe» door de leerkrachten van het O.L.V. Instituut in de zaal van de school op de Kouter. In het kader van de aktie zul len er zaterdag, 2 maart stic kers verkocht worden in alle straten van Zele, voor de prijs van 50 fr. Die staan los van de aktie Overleven van de BRT. BENO Eric Laureyns gaf een korte historiek van de driedaagse, die startte als een zesdaagse. Om praktische en organisatori sche redenen heeft men daar van moeten afzien. Nu is het een driedaagse geworden. Het succes van deze manifestatie is steeds krescendo gegaan. In 1981 immers is men begonnen met 16 ploegen. Nu zijn ze al met veertig! De eerste doel stelling in '81 werd glansrijk bereikt, met het inrichten van een lokaal voor de bezigheids therapie. Ondertussen zijn de doelstellingen uitgebreid. Men werkt nu voor de Wereldsoli- dariteit. Dat is geen aktie ge woon maar om mensen uit de derde wereld wat eten te be zorgen. De bedoeling van We- reldsolidariteit gaat veel ver der. Men wil mensen vormen, die ginder zelf voor de bevol king zullen kunnen zorgen. Zo is het ook met het projekt dat CM Lokeren nauw aan het hart ligt: het vormen van lei ders voor de KAJ op de Filip pijnen. Tien ten honderd van al de ontvangsten van de Driedaag se gaan naar dit projekt. Het overige wordt verdeeld onder de deelnemende organisaties, die aldus een goede kans we ten te benutten om hun steeds te arme kassen te spijzigen. Tweede punt op de agenda: het voorstellen van de spon sors via een diareeks. Momen teel zijn er nu al 45 sponsors. Verschillende onder hen zijn er al voor de vijfde keer bij. Wat nog mooier is: van al diegenen die al hebben meege daan, is er nog geen een weg gebleven! Het is de bedoeling van de organizatoren om die diareeks telkens bij het begin van de avond aan het publiek te vertonen. Terwijl men dan overging tot de trekking van de nummers voor de verschillende ploegen - er zijn 12 meisjes - en 28 jon- gensploegen - kwam er als at- traktie een wereldrekordpo- giüg sur-place. Deze poging werd gedaan door Freddy De Mey-Van Speybroeck uit Sint- Martens-Latem, die met een hele boel supporters naar Lo keren was afgezakt. De voor zitter kondigde tevens aan dat naast die 40 ploegen er ook nog wedstrijden voorzien zijn voor veteranen vanaf 35 tot hoogstens 90 jaar! Inschrijvin gen zijn hier nog mogelijk. Tot slot werd nog uitgebreid informatie gegeven over het reglement, waarvan we vooral onthouden hebben dat er te gen de beslissingen van de ge wetensvolle jury geen verhaal mogelijk is. Ten andere: in de voorbije vier jaar hebben er zich nooit verwikkelingen noch betwistingen voorgedaan. Waarom zou er dan nu veran dering in komen? De Driedaagse op rollen «Voor het Goede Hart» heeft plaats op donderdag, vrijdag en zaterdag, 21, 22 en 23 fe bruari 1985, in de grote feest zaal van «Het Volk», Post- straat 2, te Lokeren. En men begint telkens stipt om 20 uur. De organizatoren hopen dat net als vorige jaren de ruime zaal veel te klein zal zijn. De hierbijgaande foto's zijn van de hand van onze mede werker Polo. J.V.L. Aan de minister van financiën vroeg senator Octaaf Van den Broeck, of het overeenstemt met de BTW-wetgeving, dat bij de levering van EEG-boter tegen verlaagde prijs aan so ciale instellingen, door de leve rancier BTW mag geheven worden. Krachtens de EEG-verorde- ning, d.d. 31 juli 1981, ant woordde de minister, wordt aan de boterleverancier inder daad steun toegekend, voor boter die werd aangekocht door instellingen en gemeen schappen zonder winstoog merk uit de lidstaten. Deze steun is een subsidie die recht streeks met de verkoopprijs van de boter verband houdt, zodat hij, overeenkomstig het BTW-Wetboek, een deel vormt van de maatstaf voor heffing van de BTW. Omdat bij het opmaken van de begroting Volksgezondheid 1985 geen rekening werd ge houden met zijn voorstel «be geleid wonen» voor psychiatri sche patiënten die niet thuisho ren in een ziekenhuis maar evenmin zelfstandig kunnen le ven, kwam VU-volksvertegen- woordiger Jan Caudron op de ze kwestie terug. Evenzo wat betreft de eetwareninspektie. de scanners en de veterinaire keuringen. Begeleid wonen Vijftig patiënten laten begelei den door 4 personen zou met de werkingskosten 4 miljoen vergen. Aan ligdagprijs (1600 fr.) in een ziekenhuis kost zulks voor een jaar (320 dagen. 36 verlofdagen) 21,6 miljoen aan het RIZIV. Begeleid wo nen zou dus een bezuiniging betekenen van 21,6 miljoen. Moest de helft van de 2000 patiënten aldus geconverteerd worden dan loopt de besparing over het miljard per jaar. Juridisch is er déartoe enkel een lichte wijziging van de op drachten van psychiatrische ziekenhuizen of andere gespe cialiseerd in revalidatie nood zakelijk. Eetwareninspektie In ons land wordt amper een vijftigste gespendeerd aan eet wareninspektie tegenover wat in Nederland gebeurt. Dat er heel wat voedselvergiftigingen voorkomen is dan ook geen wonder. Evenmin dat in res taurants en frietkramen vet ge bruikt wordt dat niet voor kon- sumptie is geschikt. Test-aan koop was daarbij revelerend. In 30 frietkramen, 25 snack bars, 4 fast-food en 6 restau rants toonde het onderzoek dat één derde van de geteste frituurvetten niet geschikt was voor verbruik. Kwaliteitsnor men moeten dus worden aan gelegd. Fritest en Oxifrit-test zijn gespecialiseerde firma's op dit stuk. Jan Caudron vraagt dan ook méér inspekteurs die kunnen werken met eigentijd se apparatuur. Scanners Een aantal van 35 werd door de nationale programmatie- kommissie toegelaten en er kend. Voldoende om medische overkonsumptie in te dijken. Toch werden er 15 «wilde» scanners waarvan de prestaties erkend worden en zijn er tien tallen andere in bestelling. In Vlaanderen is er 1 illegale, in het Brussels gewest 7 en in Wallonië eveneens 7. In af wachting blijven ook «wilde» prestaties terugbetaald Of hoe men een braaf gewest dat zich houdt aan de regels bij de bok zet. De belastingbetaler zal wel neertellen. Caudron vraagt dan ook hoe veel scanners er nog werden besteld en waar en hoe de verdeling is. Veterinaire keuring Een stokpaardje van Caudron die hierover reeds vaak inter- peleerde en even vaak gerust stellende antwoorden kreeg. Publikatie van de uitvoerings besluiten bleef steeds uit. Het aantal keurders wordt gewoon uitgehold. Door er een paras- tatale B van te maken zouden ook de vertegenwoordigers van veefokkers («hormonen spuiters»), groot- en kleinhan delaars en veeartsen beslis singsrecht krijgen e ter en partij zijn tegelijl wel de parastatale A wordt voorzien dat land afgevaardigden kan a_ Wat betreft de keurintl opteert de VU voor e tie-systeem van de k! om onregelmatighedq voorkomen. Oorlogsmateriaal op Flanders' Technologvl; Volksunieraadslid Dc I vroeg aan gemeenschap ter Geens of er dit jw Elanders' Technology |l industrieën of -firma's! aanwezig zijn. Dre doq gens hem afbreuk aan |3 desstreven. De Mol vro<L ke wapens er zullen tj gesteld worden, of erf kingen werden opgek stelde dat het tentoc van vernietigingswapens! ongepast is op een toeiL gerichte beurs. Minister! zei dat het niet in de b ligt in Vlaanderen een industrie op gang te fc Wel wordt gestreefd ui plaatsen van kompens p! stellingen voor militain trakten in Vlaanderen, ders' Technology zal trend ook moeten inspel Op een andere vraag i han De Mol over het bruik op Flanders' TechL zei gemeenschapsn: y' Geens dat deze beurs ternationale manifest» waarvoor in vier talen p ksc tie wordt gevoerd: Ned< Engels, Duits en Frans, taligheid is volgens GeJ"3" van de belangrijkste van Vlaanderen De h die werden aangeworve ten een grondige kenn: ;I ben van het Nedei voertaal, maar ook nog talen beheersen. Gemeentelijk milieuambtenaar vertegenwoordiger Jan Ver- zich ook af hoe vanuit de Bef- ontwikkelingssamcnwerl J0' niers ter ore gekomen. Hij gische ontwikkelingssamen- had Nelly Maes kritie 11 1 maakte z'n bezorgdheid over werking hulp werd verleend en noemde Abos een log up Volksvertegenwoordiger Miet aan onderwijsminister Coens, of die al dan niet aangekomen en konstateerde dat ge Smet (CVP) heeft bij de be- via een schriftelijke vraag. De was, stelde verder de vraag Abos <te). lan8 °P Be spreking van de begroting over kontinuïteit van het lesgeven hoe het komt dat men niet bankrekeningen blijft sti 1 leefmilieu, in de Vlaamse ginds gaat Verniers ter harte. éérder heeft ingegrepen (want Volgens Nelly Maes raad, een origineel idee gelan- men wist toch al jaren dat er «plotse golven van lief ceerd. Ze vroeg dat gemeen- Honger en overvloed hongersnood zou heersen). hei.d n.av schrijnende telijke milieuambtenaren ook «Honger in een oceaan van Nelly Maes vraagt zich ook af opsporingsbevoegdheid zou- overvloed», dat was het thema of kommerciële overwegingen den krijgen. Deze mensen zou- van een interpellatie van Nelly niet mee aan de basis liggen den routinekontroles kunnen Maes (VU) in de senaat. De voor de keuze van het zgn. verrichten i.v.m. het naleven senator had o.m. bedenkingen Overlevingsfonds om aan een van de exploitatievoorwaar- i.v.m. de harmoniëring van de of ander land steun te ver den. zouden overal stalen kun- Belgische hulp (aan o.m. lenen, nen nemen en die ter analyse Ethiopië) met dc Europese Op het Abos, het Algemeen aan een erkend labo bezorgen, hulpprogramma's. Ze vroeg instituut voor de Belgische Thans wordt de handhaving van het milieurecht vaak opge dragen of overgelaten aan de gemeentebesturen Maar de lokale overheid is niet écht gewapend om orde op zaken te stellen. Zelfs de gemeente Be- veren, die over een uitstekend funktionerendc milieudienst beschikt, is ten dele machte loos indien ze niet over een milieuambtenaar mét opspo ringsbevoegdheid beschikt bleem niet op. Noodht gepaard gaan met sti aanpassingen, b NGO's. Op het terrein informatie bewijzen stanties hun waarde, vrouw Maes nog. Op zaterdag 2 maart a.s. houdt de Vlaamse Bosbouwvere niging haar jaarlijkse algemene vergadering. Deze gaat door te Buggenhout, in de zaal «Ter Roest», Kamerstraat adres: Miet Smet bereidt over een en Op deze vergadering, die om welkom. Deze algemene ver- 267, 9231 ander een voorstel van dekreet 10 u. aanvangt, zal het woord gadering vormt een gelegen- voor. gevoerd worden door de een zekere bclangstelhn cn tert voor de problemati on bekomen worden Vlaamse militairen in Aarlen heid om van nabij kennis te Paul Stacs, Europees parle- maken met de grote proble- mentslid. P. Staes, al jaren lid men die zich in België en Eu ropa stelen omtrent milieu cn bos. Bij de Vlaamse Bosbouw- natuurlijk dat de betrokkene Een paar weken geleden brandde een groot deel van het ABW-werklozenhuis af. De schade is groot: de beneden verdieping is totaal verwoest en de toegang tot de kursuslo- kalen verloopt niet zonder ge vaar. Noodgedwongen moes ten de ateliers voorlopig stop gezet worden. Er werd druk naar een nieuwe werkruimte gezocht... en ge vonden! Vanaf maandag 25 fe bruari draait de atelierwerking van het ABVV weer op volle toeren. Tal van kursussen gaan weer van start op het nieuwe adres: Jeugdhuis 't Pilaartje, Werf 1 te Dendermonde. Maandag wordt in de namid dag steno gegeven. Dinsdag is er in de voormiddag kursus Frans beginners en Frans mid dengroep. In de namiddag staat Duits voor het eerst op het programma. De woensdag is voorbehouden aan dactylo cn kleding in de namiddag. Donderdagnamiddag loopt de kursus Engels (beginners en gevorderden) Op vrijdagmor gen komen de Frans gevorder den aan bod en de namiddag wordt vrij gehouden voor de stuurgroep, waarop alle ge ïnteresseerde werklozen sa menkomen. Wat daar zoal ge beurt: het wel en wee van de ateliers wordt er besproken. heel wat informatie over werk loosheidsreglementering wordt hier doorgespeeld, plannen tot aktie worden ook hier uitge voerd,... Tenslotte is er ook nog de kursus koken op maandagna middag. die echter doorgaat op het CWJ, Gentsesteenweg 58. Uren van de ateliers: van 9 tot 11.30 u en van 14 tot 16.30 u, met vrijstelling van stempel- kontrole. Inschrijven voor een kursus kan nog: Jeugdhuis 't Pilaartje, Werf 1, 9330 Dendermonde, tel. 22.13.30 (vragen naar F. Philips). van dc Raad van Beheer In Aarlen volgen op dit ogen- de Vlaamse Bosbouwvereni blik vijftien kinderen van Ne- 8m8- zal handelen over «Mi- vereniging kan eenieder aan- derlandstalige militairen de "eu" en bosbeleid» van de sluiten. Verondersteld wordt lessen in een speciaal opgerich- G.». te Vlaamse school. Eén lerares Daarna volgt een diskussie, ge- verstrekt onderricht in de drie stimuleerd door een panel van lagere klassen, een andere in experten, bestaand uit J. de drie hogere Het ouderko- sPaas- voorzitter van de mité van deze onderwijsinstel- Vlaamse Hoge Bosraad, R. De ling maakt zich ongerust over Paepc- adviseur op het kabinet de situatie die zich vanaf vol- van gemeenschapsminister gend schooljaar zou kunnen Galle en lid van de Vlaamse voordoen. Eén van de twee HoSe Bosraad. F Janssens, onderwijzeressen zou in voor- hoofd van de dienst Groenbe- Voor de deelnemers algemene vergadering 12 u. een receptie op gramma en te 13 u. eci Jj'J melijk middagmaal, een kleine bijdrage vraagd. fc,, zijn geplaatst en heer en V. Dua, onderzoekster vreesd wordt nu dat dc over- aan de 'ecrstoel bosbouw van blijvende lerares dc zes lesja- dc Gentse Rijksuniversiteit ren, allemèèl dus, voor haar Hoewel de algemene vergade- rekening zal moeten nemen. rin8 vanzelfsprekend bedoeld De bekommernis van de mili- ,s voor de leden van de vereni- tairen in Aarlen is VU-volks- 8,n8- Z|in alle belangstellenden Wichelen dekoreert bloedgevers Op het oud-gemeentehuis van Wichelen worden kens, diploma's cn brevetten uitgereikt. Aan Osselaere het gouden ereteken en aan Alfons bronzen ereteken van laureaat van de arbeid. Volgende bloedgevers werden vereremerkt: bronzen legpenning «De Pelikaan» voor 25 Hiide Baeycns-Macs, Luc Janssens, Raphaël Julia Van Lippevclde. Hel brevet van «Helper Rode Kruis»: Louis Roels, Schuer, Marc Coman, Johan Huylebroeck, Renaat R "j. baut, Lut Van Leuven, Frieda Veeckman. WilfriedP Winter, Katrien Moens. Het 48' Vlaams Nationaal Zangfeest heeft plaats op 28 april in het sportpaleis te Ant werpen. Het tema luidt dit jaar «Tot statig als een eik ons volk herbloeit», uit het lied «Gebed voor het Vaderland, gekompo- neerd door Gaston Feremans op tekst van Remi Pirijns. Op 16 februari om 20 uur zet de Werkgroep Muziekteater Gent-Antwcrpen zijn recital reeks «podium voor jonge zan gers» verder met een optreden van de Belgische tenor Thierry Migliorini.

De Voorpost | 1985 | | pagina 20