Blauw-wit de karnavalkleuren van Ba sT»> 32 - 22.2.1985 - De Voorpost 'lgden nog Lutterzele Gremby'i i en de «Blijkbaar een stofke dat in uitverkoop was», liet een karnavalist zich ontvallen tijdens de prijsuitdeling op het vroegere gemeentehuis van Baasrode bij het zien van de vele blauw-witte pakjes die werden gedragen. Het fijne streepjesmotief, uitstekend geschikt voor baby-dolls, nachthemden en andere dingen die daar moeten voor doorgaan, lag mee aan de basis van de schitterende overwinning die de Zonnekijkers in de wacht wisten te slepen met hun uitbeelding van de kinderjaren. Andere opvallende dingen in deze stoet waren de raketten en de ruimte in het algemeen. Men ging in Baasrode minder de plaatselijke toer op, ofschoon een aantal minder verkwikkelijke zaken zich daartoe uitstekend leenden. Alleen het karnavalko- mitee kreeg een veeg uit de pan, maar nam dat met de glimlach. Ofschoon het bijtend koud was, kon dit nauwelijks wat afdoen aan het entoesiasme van de ongeveer 1.000 kar- navalisten die mee opstap ten in de stoet als lid van een of andere groep. Re ken daarbij nog een hele meute individuele karna- valgangers en dan weet men onmiddellijk waar men aan toe was. Het nieuws dat in de ochtend de mooie wagen van de Stou- seplekkers was uitgebrand, wekte bij iedere karnavalist deernis en medeleven op, maar eenmaal de mallemo len aan het rollen werd aan heel wat anders gedacht. Voorafgegaan door een wagen van de politie en door'de girls en drumband de Mechelaartjes uit (hoe kan het anders) Mechelen, zette de reklamestoet zich een beetje voor 14.00 uur vanop Meibos in beweging. Een eindeloze sliert wa gens, die in een redelijk tempo doorheen de straten van de Palinggemeente zouden trekken en die zich her en der de tijd veroor loofden om bekenden en minder bekenden rijkelijk te voorzien van karamel len, lucifers, zelfklevers, ballons en dokumentatie, om nog niet te spreken over sinaasappelen en kon- fetti. Eenmaal deze helse bende voorbij, werd een korte adempauze ingelast, als een gelegenheid om zich op te maken voor de bonte stoet die zich in de verte met veel tromgeroffel aan kondigde. Ondertussen was het aantal bezoekers zowat vertienvoudigd en was het op vele plaatsen drummen om een goede uitkijkpost te veroveren. Eenmaal dat gedaan, was het een kwestie van stand houden en het verworven stekkie verdedigen met hand en tand. Glunderende mensen van de Orde van de Palingboer, die er al een nachtje be zoek aan het rusthuis van Baasrode hadden gebracht, deden hun uiterste best om de entoesiaste menigte op een veilige afstand te hou den. Daarin flink geholpen door de politie. De ruiters van Buggenhout hebben we gemist, maar een paard is een paard, bijgevolg. Gelukkig waren we op tijd om de mooie meiden van het Showkorps Oranje Naussau uit Vlissin- gen in Nederland te bewon deren. Zij maakten er een ware demonstratie van. Waarop de wagen van de Baasroodse karnavalkeizer zich meldde. Hij was gul met karamellen. De prin senwagen was meteen ook al in zicht. Voor velen een openbaring, want normaal wordt deze prinsenwagen voortgetrokken door een andere wagen. Dit keer was dat niet het geval. De elegante paling, gebouwd in amper vijf dagen, reed statig als vanzelf door de Baasroodse straten. Met natuurlijk Prins Danny I hoog in de top en royaal werpend met snoepjes. De andere prinsen deden nau welijks voor hem onder en de jeugdprinsjes lieten zich evenmin onbetuigd. Praalwagens om te benijden Daarmee werd de echte stoet meteen ingezet. De eerste karnavalgroep die haar opwachting maakte, was er eentje uit Kapelle- op-den-Bos. De Voort- bruggers, zo luidde de naam die een piratenschip «De Zeeduivel» hadden ge maakt en het natuurlijk ook hadden bevolkt met piraten. Maar die zaten of liepen er nogal apatisch bij en van karnavalblijheid was dan ook niet veel te merken. Met de Baasroodse Sterre- kijkers zaten we stukken beter. Zij hadden hun in spiratie gezocht en ook ge vonden in de vele kaart spellen die er zijn. Ze wa ren er ten behoeve van het Baasroods karnavalvolkje kundig en fijn beschreven op een bord en de praalwa gen voerde enkele pracht- eksemplaren van kaarten mee. Haast nog mooier was de groep kaarten die mee opstapte op de tonen van een mooi menuet sierlijke arabesken brachten in een middeleeuwse kledij. Zo weggelopen uit een album van vervlogen tijden. De Prins van de Broekkant mocht al evenmin ontbre ken en in een Amerikaanse slee werd hij meegevoerd, onderwerp luid toegejuichd door vele kennissen en sympatizanten. De Ritzi- vrienden uit Wichelen wa ren met z'n allen naar de opera geweest en gaven daarvan hun visie. Al had den ze geopteerd voor een plezante opera, zo stond te lezen op hun wagen die gevolgd werd door een groep kleurrijk uitgedoste bacchananten die zich als dansend en springend een weg baanden door het volk. De Mannen van de Nacht waren weer origi neel. Gekleed als volleerde jockey's bereden zij struis vogels. In het begin koers ten zij rond aan een hels tempo, maar naarmate de kilometers begonnen door te wegen staken meer en meer struisvogels de kop in het zand. Toch vormden zij een eerste echte verade ming in de stoet. Geen wonder dat zij ruim hun deel in het applaus meekre gen. De familie De Bondt uit Londerzeel is een vaste waarde geworden in de kamavalstoet van Baasro de. Dit keer had men niet het boerenleven ten tonele gebracht, maar een uitge sproken Tirools landschap. Een mooie bergflank, ge volgd door een haast even intieme als beproefde berg hut, met natuurlijk de on vermijdelijke schaapjes en geiten en de bewoner van de berghut, die vanop de hoge vrachtwagen goedge- vallig neerkeek op zijn dan sers en danseresjes in typi sche klederdracht. De ma jorettes en de Showband uit het Franse Tourcoing had zijn kat gestuurd. Waarschijnlijk omdat het te winters was. Kwamen dan de Zonnenkijkers, ook al een groep uit Baasrode en die was er op geducht de eerste groep van de Broek kant te worden. Het werd zowaar de oppergaai met een uitbeelding van de eer ste kinderjaren en een fan tastische praalwagen die evenwel niet helemaal over de meet bolde. In de Ros- straat moest men een deel afhaken. De banden waren leeggelopen en dat maakte dat het gevaarte te log en te zwaar werd om nog verder te trekken. In een reusach tig kinderpark speelden de Dendermonde. De Mannen van de Nacht hadden struisvogels opgediept, was er een schildpad, zo ellendig traag (c) Dendermonde. Karnaval Baasrode. De Simplisten hadden de Orde van de Palingboer op de korrel genomen (c) Dendermonde. De Lizamariekes uit Oudegem zoals steeds met een uitstekende wagen en biezonder goed humeur (c) Dendermonde. Karnaval Baasrode. De Chikkebollen kregen biezonder veel applaus voor hun Wagen (c) boelekes dat het een harte lust om zien was en in de daaropvolgende kinder koets moet het heerlijk toe ven zijn geweest. De Zon nekijkers hadden zich in een vrolijk blauw-wit ge streept baby dolletje gesto ken en natuurlijk ook een fijn dansje ingestudeerd. Daarmee wisten zij de har ten van vele toeschouwers en van de jury te verove ren, want zij werden na afloop de grote laureaten. Bont allegaartje Den Troep uit Denderbelle heeft wel inspiratie in over vloed, maar moet zich nog een paar jaar toeleggen op het bouwen van wagens. Hun parodie op het A- team was evenwel goed ge vonden, maar de uitvoering was aan de povere kant. Schele Van der Linden le verde het bewijs dat het ook goed kan. Met hun versie van de ruimte en het leven in de ruimte, maak ten ook zij een niet onaar dige kans op de overwin ning. Vooral de wijze waar op de kosmonauten waren gekleed, was indrukwek kend. Een fijne wagen ge bracht door een uitsteken de groep, het kon haast niet beter. De Sjokos uit Nieuwenrode hebben ook nog wat te leren. Met hun heksensabbat mikten zij hoog, maar het volstaat niet een aantal kleurrijke en vreesaanjagende kop pen van heksen met krom me neuzen en ogen als ka nonballen ergens te horen, wanneer men daaraan een wagen koppelt die in alle opzichten tegen valt. De twee moeten in verhouding staan. Maar ook deze groep willen we best nog wankrediet geven. Het zeg gen is immers een ding, het uitvoeren nog een ander paar mouwen. De Baasroodse Deurdrij vers liepen er als kabouters in het begin nogal ordeloos bij. Zij hadden een reus achtige paddestoel ge maakt, waarin zich het wel en wee van de kabouters afspeelde. De pakjes van de kleine mannen waren hel en fel van kleur en deden het dus goed. Alleen de baarden in een soort schuimrubber deden wat al te onnatuurlijk aan. Maar het zal beslist warm zijn geweest. De Chikkebollen uit Den dermonde kan men al van ver horen komen. Luid zin gend, zigzaggend over de brede weg maakten ze re- klame voor het edelste vocht dat tijdens karnaval met hele brouwerijen wordt gedronken. Voor de Chikkebollen is dat Trap pist en bijgevolg stapten zij als bekwame, volleerde Trappisten mee op. Welis waar een stuk luidruchtiger dan hun kollega's uit West- malle of Westvleteren, maar toch met enige kun de. Achter hen volgde een wagen die het stadhuis voorstelde en waarop de gemeentevaderen een plaats hadden gekregen. Zij bereidden de komst van de paus naar Dendermon de voor. Een hele gebeur tenis. De Lizamariekes lieten voorlopig verstek gaan. Ze hadden in Oudegem blijk baar de trein gemist en een bijkomend nadeel voor hen is dat er in Baasrode nog wel sporen liggen, maar dat iuemana weet ot daar ooit hand, de geeuwhonger dui- treinen zullen rijden. Zij delijk uitend tegenover het kwamen ergens achteraan vele publiek. Uit Wolver- in de stoet terecht. Van- tem kwam de Gilde van daar dat we nu overstappen den Dries, een vrien- naar Soep, nog een vereni- denkring die meende dat er ging uit Baasrode. Soep werkmuizen zijn aan de had het gezien in Clowns ene kant en ministerkatten en bracht ze dan ook in aan de andere kant. De heel kleurrijke pakken, zedenles is in elk geval dat met reusachtige schoenen de werkmuizen het lastig hebben en in het zweet hun «muizesnoet» moeten wer ken opdat de ministerkat ten met de opbrengst zou den kunnen gaan lopen. en een belachelijk klein trommeltje. Clowns op hun best dus, van wie er eentje 's avonds op de prijsuitrei king nog lang niet was uit gespeeld en daar nog steeds Voor Hof Ten Rode was zijn kunstjes vertoonde tot Parijs de voedingsbodem aantrad. Met «Kaatji slogan tegen de zich blijkbaar vermurwen. De Lustige Trappe Lebbeke reden aard rondjes met driewiel ner andere fietsen die b ^nc publiek door de al overbekend de Plantrekkers de hadden de vondi ;r het jaar gedaan. Ze ten olie van *t Daarop volgde de van Prins De prins zelf, waarna kershoeve bet groot jolijt van de vele aan wezigen. De Orde van de Filosofen uit Oudegem kreeg ruim schoots de kans om rekla- me te maken voor de stoet in het filosofendorp. We vermoeden dat op zondag 17 maart heel wat Baasro- denaars naar ginder zullen afzakken. Vlasschaard uit Baasrode staat ook nog in de karna- valkinderschoenen. Maar ooK hier is de goede wil aanwezig om in de komen de jaren de achterstand op meer gereputeerde groe pen zo snel mogelijk in te lopen. De Gondeliers uit Kapelle-op-den-Bos zaten op een verkeerd spoor, want wie verwacht er nu gondeliers met een trein. Zij hadden blijkbaar daarin heel wat gezien en kwamen aanzetten met een tot oriënt express omgevorm de autobus die goed be volkt was, door schoon volk zelfs. De Pretmakers uit Baasro de waren ook al in blauw wit en toevallig of niet ook in slaapkledij. Dat kwam omdat hun tema «te bed of niet te bed» dergelijke kle dij vereiste. Zij stapten achter hun wagen op met de kaas en kandelaar in de voor de karnavalidee. De clochards, het bonte volkje dat onder de Seinebrug rust en verpozing zoekt, kreeg ruimschoots zijn kans. Dan volgde de geteisterde Stou- seplekkers uit Dendermon de, zichtbaar onder de in druk van wat hen was over komen. Een beetje verlo ren in hun rode gele pitte- leer, omdat de wagen ont brak. Nochtans moet die wagen een pareltje zijn ge weest. Een fijne raket, «space 2000», de wissel op de toekomst, door een brand voorgoed naar het verleden geholpen. De staart Daarmee waren er al 31 groepen voorbijgetrokken en kwam stilaan - helaas - een einde in zicht. De Sim plisten stoorden zich daar niet aan. Zij hadden een parodie gemaakt op de Or de van de Palingboer, die werd voorgesteld als Uncle Sam. Dc wagen voerde voorzitter Veyt himself mee, met hoge hoed en fijne baard, gevolgd door showgirls die met rood-wit- te borstelhandschoenen de mooiste dansjes brachten. «Niet het geld heeft geteld, onze poen was niet van- doen», zegden zij met een eens water halen» ludiek tema Daarop spanning heel even allusie op de doorsteek van rode, de Grembergen en van de Kobekes uit bergen. Daarop Lisamariekes, zoals gezegd niet op hun de stoet, maar jaar met een gen getrokken vurige boerepaard Dendermondes grot meevoerden. De ka listen van Oudeget hadden zich in een b blauw-rood-wit pak ken en kregen zoi jaar een oorven applaus. Dat was ook terecl de Koninklijke Katl Harmonie De Eel die op zijn degelijk* de 23e kavalkade met prachtige i •Zoals de voorgaand! ook weer in het g tuum gestoken en gegaan door de sh< riflegroep en natuul majoretten die voor legenheid een warme^ son hadden aangetr

De Voorpost | 1985 | | pagina 8