Van Miert en Coppieters f smt-Hima» B trekken (min of meer) aan één zeel De Media-Print-veiling in Sint-Niklaas cTNfÜTlMe'anSS'elU"de" "°0r del"" 'mSm Kare' Va" M"" Nederlanders gaan met leeuwedeel lopen Bond Moyson open! gezondheidscentrum in Temse Veiliger fietsen van Temse naar Tielrode «Keverbende» op in 't Waasland? 10 - 1.3.1985 - De Voorpost Het socialisme en Vlaanderen: belangwekkend debat in Sint-Niklaas IVl3rK EySKfiflS bbi Media-Print-inboedel verkocht gebeuren, (foto delro) Sint-Niklaas. Veilingmeester Appelboom regisseerde en domineerde ht cxcmj Weinig bclangstc Kijk, da's ccn breic in het makelaarska Creusot- gcmaakt. r VLOEBERGI overval! ap afstaAm, licfstal. la di. en gestel» i Men mop ik holdrtlergi (BAC) toec PP r Frans-Jos Verdoodt. U herkent ook Lieven Dehandschutter van de Wase Jonge De Vlaamse Beweging en de arbeidersbeweging zouden de Van Miert aan de onlangs Leeuwen, die deze konfrontatie opzetten (Iv) door een bundeling van krachten hun historische opdracht heropgenomen traditie van de waarmaken: Vlaanderen bevrijden van allerlei bevoog- ^™^sche 11 i<"i-™™gen vlaams evoel hcid oond he, Fransta|| ding en uitbouwen tot een zelfstandige, demokratische, in KortnJk- K verdraagzame en open samenleving. Ook de vredesbewe- Dat ellende in de koncentratie- ging en de ekologisten kunnen daarin betrokken worden, kampen bij socialistische ver- Dat was zowat de konklusie van SP-voorzitter Karei Van zetslui bepaalde rankunes Miert en het gewezen VU-parlementslid Maurits Coppie- tegenover het Vlaamsnationa- ters op de debatavond «Vlaamse Beweging en arbeidsbe- Üsme,hee[1.. naS®'aten wetd te maken. _P onnr Van Miprt niet nntlrpnn weging» van de Wase Jonge Leeuwen te Sint-Niklaas. Beide sprekers zinspeelden mers pacifistisch en internatio- scherpten de tegenstellingen duidelijk op de afbrokkeling nalistisch getint. Daartegen- ver(jer aan De SP-voorzitter kon echter niet instemmen met de bewering als zouden de s van de katholieke machtszuil over tekende zich in de Belgi- in Vlaanderen en zagen dit als sche Werkliedenpartij een een kans op maatschappelijke groeiend pragmatisme af, ge- ,cft vernieuwing De idee dat men ?olg van een gebrek aan idïo- c,al,stcn ,n de laren 50 Seen enkel als katholiek een goed logische achtergrond en een Vlaming kan zijn werd onom- kleinburgerlijke opstelling, wonden van de hand gewezen. Het Vlaams socialistisch kon- De SP-voorzitter liet verstaan gres in 1937 sprak zich nog wel dat de vrees voor de «CVP- uit voor kulturele autonomie, staat Vlaanderen» na de jong- maar tégen federalisme. Door ste Europese verkiezingen is het uitblijven van Vlaamse weggeëbd in zijn partij. De realisaties was het Vlaamsna- socialisten hebben hun min- tionalisme inmiddels naar derwaardigheidskomplex inge- rechts afgeweken, mild voor de Doorbraak-stra- Kollaboratie en repressie tegie. Maurits Coppieters van plaatsten nationalisten en so- zijn kant noemde de voorstel- cialisten tegenover elkaar, ling van zaken als zouden de Volgens Coppieters is de BSP Vlaamsnationalisten een groep in de naoorlogse jaren tekort- «afgescheurde CVP-ers» zijn geschoten door niet op te ko- een fabeltje. Het volksnationa- men voor Vlaamse basiseisen, lisme vormt een volwaardige de Vlaamse heropstanding ideologie met niet alleen een voortdurend «zwart» te verven staatkundige maar ook een en zich - in tegenstelling tot de maatschappijvisie, aldus de tussenoorlogse periode - met «Figuur van het Waasland alle middelen te verzetten te- 1984». gen amnestie. Ook steunden de socialisten de eis «Werk in Ontvoogding eigen streek» niet toen de VU- «Hoe is het mogelijk geweest aktie voerde rond Sidmar en dat de Vlaamse Beweging en Zwartberg, aldus Coppieters. de arbeidersbeweging niet tot Naar de toekomst toe acht een synthese zijn gekomen, al- Coppieters een toenadering hoewel zij uit dezelfde bron tussen Vlaamse Beweging en spruiten?» begon Coppieters arbeidersbeweging best moge zijn uiteenzetting. Het lot van lijk. Alleen baart de verkram- de Vlamingen in de 19de eeuw ping van een niet onbelangrijk was enkel te vergelijken met deel van de Vlaamse Beweging dat van de Polen en de Ieren hem enige zorgen Volgens en dat van de Derde Wereld- Coppieters wordt getracht, be- volkeren nu Dat volk tot ont- paalde extreme ideeën ingang wikkeling brengen en zijn te doen vinden die nochtans identiteit doen herwinnen was wezensvreemd zijn aan de de betekenis van Hugo Ver- bronnen van het Viaamsnatio- riests oproep: «Eertijds heeft nalisme. er een volk bestaan, dat volk moet herleven.» Coppieters Vlaming en socialist plaatste het humanisme van de Karei Van Miert ging in grote jonge Marx, Fichtes «Rede an jjjnen akkoord met Coppie- der Deutsche Nation» en Mar- ters' visie, al deelde hij niet tin Luther Kings «I had a steeds diens kritiek op de so- dream» op dezelfde lijn. cialistische opstelling in het Scharniermomenten in de ver- verleden. De SP-voorzitter houding Vlaamse Beweging Was ook vol lof voor het naar -arbeidersbeweging zijn vol- zjjn zeggen origineel initiatief gens Coppieters 1848 en 1920. van de Wase Jonge Leeuwen. Voor 1848 was het sociaal deel «Spijtig genoeg werd dergelijk van de Vlaamse Beweging pas- gesprek nog niet eerder ge- sief, daarna aktief. 1920 be- voerd de jongste jaren», zei stempelde hij als het jaar dat Van Miert, het Koninkrijk België het res- «Alhoewel ik geen marxist pekt van de Vlamingen ver- ben. mag ik wel eens vermel- loor. De koninklijke belofte den dat Marx Vlaanderen goed van «gelijkheid in rechte en in kende en inzag dat het klasse- feite» werd immers niet inge- verschil en de taalbarrière sa- lost. Het was een tragisch mis- menvielcn». verklaarde Van verstand dat de socialistische Miert. Het Vlaams was de taal voorman Anseele de sociale van de massa, wie hogerop betekenis van de Vlaamse wou moest zich aanpassen aan strijd niet inzag. I.p.v. respekt de elite en zich dus laten ver voor de taal van de arbeiders fransen. Vóór de oprichting te eisen, spoorde hij ze aan Van de Belgische Werklieden- «goed Frans» te leren, de taal partij, nu honderd jaar gele van de elite. den. droeg het socialisme in Toch waren er socialisten als Vlaanderen een duidelijke Vermeylen en Moyson die de Vlaamse stempel, merkte Van Miert op. Het feit dat het zwaartepunt van de BWP in Wallonië lag, het antisocialis- me van de kerk, het onbegrip van sommige flaminganten voor de sociale strijd en het feit dat materiële bekommer nissen primeerden op kulturele hebben de Vlaamse Beweging en de arbeidersbeweging ech ter doen uiteengroeien. Van Miert wees erop dat al te vaak uit het oog verloren wordt dat het veroveren van algemeen stemrecht de weg u r «Het ogenblik is ge- hebben; Fayat en Spinoy stel- paraat in Brussel en het Waals komen om in Vlaanderen een den alles in het werk om de autonomisme dat Renard pre- machtsverschuiving tot stand achteruitstelling van de Vla- dikte heeft geleidelijk een te brengen, waarbij sociale en mingen in de administratie en Vlaamse tegenhanger gekre- Vlaamse verzuchtingen kun- op ekonomisch vlak ongedaan gen. nen verwezenlijkt worden», al- te maken. Volgens Van Miert is het dus Van Miert, door Van Miert niet ontkend. honderdjarig bestaan van de »n knninocifvupsri» j°n8ste tien Jaar doet socialistische partij een unieke Dit veronder- echter een meer fundamentele gelegenheid om ook de eigen stelt volgens hem een ondog- kentering voor, aldus Van strukturen in vraag te stellen matische, aktueel-denkende Miert. en terug aan te pikken bij arbeidersbeweging, die oog De oprichting van de zaken die na de jongste oorlog heeft voor kulturele verheffing Rode Leeuwen was een op- verketterd of verwaarloosd en voor hetgeen er in de we stand van Vlaamse socialisten werden. reld gebeurt. Mark Eyskens is maandag te gast in Sint-Niklaas,] CVP. De balans van de regering Martens is volgens de C De produktie in het hele land steeg fors. Het aantal tingen daalde in Vlaanderen. Onze uitvoer ging de hoo: koopkracht van onze frank werd beter. Dit alles is o.n mate te danken aan het beleid van de minister van ekont; zaken Mark Eyskens, aldus de CVP. Staat Vlaanderen ook ekonomisch aan de top? Zegt M. Eyskens: «Ik heb wel 15 goede redenen om beweren en te staven. De belangrijkste zijn ongetwijffl alsmaar stijgend aandeel van Vlaanderen in het zgn. re produkt, m.a.w. wat Vlaanderen in België produceert fi naar de 60 t.h.). Vlaanderen levert bijna 70 t.h. van de Bt export. Bovendien heeft Vlaanderen in de belangrijkst® triële sektoren een overheersende positie. Een Vlaams q waardigheidscomplex is dus niet verantwoord, zelfs mispl Om meer te weten te komen over hoe het zit met onze n! sektoren zoals de textiel-, de staalindustrie en de mijnbc hoe het verder moet met de ekonomie van dit land, wort belangstellenden uitgenodigd tot de uiteenzetting door it Mark Eyskens op maandag 4 maart in zaal Renova F Heymanplein te Sint-Niklaas, om 20 uur. staatkundige en sociale op dracht van de Vlaamse Bewe ging onderschreven en verbon den met de arbeiderseisen. Verder bleef de Vlaamse Be weging in gebreke door haar bijna volledige afwezigheid in de strijd voor algemeen stem recht. Het Daensisme, dat de arbei dersemancipatie koppelde aan de Vlaamse kwestie, werd het slachtoffer van een heksen jacht door het konservatief- katholiekc machtsblok, stelde Sint-Niklaas, dinsdag. - Het is halftwaalf ongeveer als ik langs de retro-straatnaambordjes van De Stad Nantes, etablissement dat kortgeleden tot De Panda werd omge doopt, tot bij het oord sukkel waar de materiële restanten van het enkele maanden geleden teloorgegane Media- Print (annex Media-Data)-imperium verkocht worden. Openbaar, maar toch in intieme kring welhaast. De zaal puilt uit, belangstellenden hangen tot op de trappen, versperren de lieve dienster de weg. Vlaanderens druk kers, Belgiës en zelfs Europa's printers hebben hier rendez-vous. Dérde soortgelijke manifestatie op een paar jaar tijd in Sint-Niklaas, op dezelfde plek. Orbis-Orion eerst, toen poëten en andere kunstenaars veelal vergeefs trachtten hun eigen produkten opnieuw in bezit te krijgen, tegen betaling. Nobels Peelman dan, het brute geweld van metaal en bouten, postuum geëtaleerd ten aanschouwe van trosjes ex-werknemers. Media-Print (tenslotte?), na één decennium een met korpsen en cicero's versierde grafische zerk. Direktiestoel, poetskatoen Een langgerekt défilé van nu eens hypermoderne, dan weer versleten apparatuur of alaam. De veilingbaas, wéér Appelboom uit Mortsel, makelaart in de hem eigen stijl: kordaat, vaardig, eigenzinnig, wat cynisch soms. Heel wat ex-MP-personeelsleden, al dan niet aangemonsterd bij een nieuwe uitgavenketen, hebben zich rond de tafeltjes geschaard Mensen die gereputeerde drukkerijen ver tegenwoordigen ook. Of initiatiefrijke lieden die wat zien in de mogelijke aanschaf van een kamera, een reproduk- tietoestel. Appelboom meldt de instelbedragen. vraagt om een bod, lacht futiele startsommen honend weg. De hamerman wordt goed omringd door medewerkers, een zestal van wie twee konstant in de zaal op- en aanmarcheren met nummertjes en invulformulieren. Een schrijftafel, een opbergmeubel verhuist van eigenaar De veilingmeester roept een zakenkantoor op, speurt naar andere mensen die al toegehapt hebben. De telefooninstallatie van MP vindt een koper, die 260.000 frank plus kosten moet neertellen. De makelaar heeft de forme te pakken: «Je hoeft me niet te bedanken, als je maar betii&lt». Bij het aandragen, met woorden, van een opbergkast suggereert hij dat het meubel in de kinderkamer kan. Een trommel stofzuiger? «Voor als u uw vrouw wil verwennen. is de kommentaar van de man die het gebeuren domineert, overschouwt, in z'n greep lijkt te hebben. De uitverkoop heeft iets marktkramerigs, is in de plaatselijke tijdskro- niek overigens te situeren tussen de karnavalstoct van Belscle en het karnaval-zaalgebeurcn in Sint-Niklaas in. Als het om 'belangrijke' zaken gaat omschrijft Appel boom de 'goederen' ook in 't Frans, in 't Engels. De kandidaat-kopers zijn alert dan. ook al kunnen ze moeite loos mecvolgcn in de katalogus. Bij een koelkast krijg je een asbak als het ware kado, voor 3.500 frank samen. Een direkteursstoel onder de hamer «Die mensen willen nog een herinnering aan de direkteur». oppert Appelboom. En nog: «Daar heeft een gróte direkteur op gezeten, deurwaarder». Een daktylozitje raakt moeilijk verkocht. «Niemand die z'n typiste wil verwennen?». «Pardon, service». De kelnerin baant zich een weg. De sandwiches vinden gretig aftrek, want dit is ccn doorlo pende performance die over het noenuur verdergaat. De 'vaste klanten' mogen met cheques betalen, moeten een Media-Print-verkoop in Sint-Niklaas. Rendez-vous van drukkers uit binnen- en buitenland, (foto delro) later het eindbedrag vcref- blancochequc aanreiken fenen. Een zetklavier wordt voor 40.000 frank te koop gesteld, maar cr is niet veel interesse voor. Die globale indruk krijg je algauw: het loopt niet storm voor al die, vaak toch gesofistikeerde, machines. Men is op z'n hoede, men gaat omzichtig te "werk, het échte animo ontbreekt Dertien pakken poctskatoen, 5.000 frank noteer ik terloops. The Daily News of SN Een belichtingseenheid Linotype, da's het eerste 'zware' lot dat aan bod komt Iemand uit Vilvoorde krijgt het toegewezen, 700.000 frank. Appelboom had al aangege ven. «When you take the first one, you've the right to take them all». De eerste eenheid wordt separaat .geveild. De veilingchef vraagt zich publiekelijk af: «Are you starting a new paper? The Daily News of Sint-Niklaas?». Een platen-ontwikkclingsmachine voor 40.000 frank. Géén kandidaat, de instclprijs wordt op 20.000 gebracht. Nadien verneem ik dat twee komputers voor de zetterij voor elk 300.000 frank geveild worden, een bekende drukkerijmanager uit de regio is bij de pinken geweest. Ik maak niet èllcs mee, registreer alleen wat impressies zo nu en dan. Konstateer toch dat een vicrklcuren-selcktieka- mera géén koper vind voor 200.000 frank, evenmin voor 100.000 frank. In een latere tweede ronde raakt hij voor 90.000 frank verkocht. Een bakoven. De vcilingbaas suggereert 100.000 krabbelt tot 50.000 frank terug, krijgt als «Bent u ziek? Is er een dokter in de zaal?». 30.000 frank. Een elektronische opnamekamera tegen 100.000 frank geveild, ccn man uit Charleroi hem. Een voor 100.000 frank ingezette raakt tegen 250.000 van de hand. De rotatiepers Komori is aan de beurt. Er staat een fotoiW 1 het boekje. Het superbe tuig kan dertigduizend exempB ren per uur aan. Het wordt stil in de zaal. Inzet: 5 miljoclB 1 Het gaat crescendo. Op 15,5 miljoen frank telt Apptflf boom tot drie. Een Nederlander wordt de nieuwe Kleiner gerief nu. Een boormachine, ling. «Die drukkers zijn zó onhandig! uit Sint-Niklaas» zegt de direkteur toor Twee krantenstapelaars, 440.000 frank elk. zeiklavieren. 60.000 frank samen. En de Creusot-krantet 7" rotatiepers, mét toebehoren, kost de Nederlandse miljoen frank. Dan hebben we 't belangrijkste gehad. Nog wat volgen, wagens zou Capiau zeggen. Ze worden vrij hoge tweede handsbedragen verkocht. Rond de voorstelling afgelopen. Later worden de gebouwen de Sint-Niklasc Casinostraat nog te gelde Wouter De federatie van Ziekenfondsen van het Schelde- en belangrijke van wat vandaag op dit vlak gebeurt. Deze 11 en 14 tot 16 en van 18 tot 20 foonnummcr 77.55.55. Waasland is bijzonder fier op de activiteiten die zij heeft vernieuwingstendens wordt nu verder gezet met een uur zitten de huisartsen ontplooid in de eerstelijnsgezondheidszorg. De gezond- gezondheidscentrum in Temse dat opent op 4 maart, heidscentra behoren tot het meest recente en het meest Coppieters. Omwille van de geopend heeft voor de verwc- eenhcid van België, gebaseerd zenlijking van een reeks op de katholieke meerderheid Vlaamse eisen Voordien be- in Vlaanderen en de vrijzinni- perkte het cijnskiesrecht de ge meerderheid in Wallonië politieke macht tot de Frans die de resp gclijkdenkende sprekende elite. Dat de socia- minderheid in het andere listen daarna niet resoluut de landsdeel beschermen, kon de spits van de Vlaamse Bewe- kerkelijke overheid slechts één ging genomen hebben, komt katholieke partij gedogen. So- volgens Van Miert doordat de cialisten, Daensisten en goedkeuring van de eerste so- Vlaamsnationalistcn, die de ciale wetten het socialistisch katholieke arbeiders uit de wa- élan enigszins gebroken heb- re schaapstal konden lokken, ben, cr nog geen arbeidersge werden derhalve bestreden, neratie klaarstond die na de Tegelijk werden kristelijkc ar- verbetering van hun materiële beidersorganisatics opgericht omstandigheden ook kulturele en werd een katholiek flamin- eisen ging stellen en de Kerk gantisme gepredikt als tegen- de Vlaamse Beweging gedeel- gewicht. lelijk ingekapseld had. Brug- Aan Vlaams-nationale kant genlcggers tussen socialisme was cr in de jaren '20 nog en flamingantisme waren cr steeds een opening naar het nochtans wel in de figuren van socialisme, meende Coppie- Craeybeckx, Huysmans, Ver- ters. De Frontpartij was im- meylen en Vos. Ook herinner- Op vraag van gemeenteraadslid Julicn De Clercq uit Tielrode kwam volksvertegenwoordiger Smet tussen begin februari voor het verleggen van het fietspad RW 175 richting Tielrode. Op deze rijksweg, ter hoogte van het Shell-station gelegen tussen de Hoogkamerstraat Temse en de Boerenboom- straat, gebeurden in 't verleden ongevallen met fietsers gezien zij komende van de richting Sint-Niklaas, de RW 175 moeten oversteken op ccn punt waar geen lichtsignali- satie is. Een meisjes verloor hier beide benen. Bij brief van 13 februari mocht volksvertegenwoordiger Smet reeds een positief antwoord ontvangen vanwege Bruggen en Wegen op haar vraag. Deze dienst zal overgaan tot het afsluiten van het fietspad vanaf de Hoogkamerstraat in de richting van de E3. In plaats daarvan zal het dubbel fietspad tussen het verbrede gedeelte en de Hoogkamerstraat worden in dienst gesteld. De nodige aanduidingen via fietsborden zal gebeuren Eveneens zal het gras dat het dubbel fietspad langs beide zijden overgroeid, worden verwijderd. Het overtuigende sukses van moet verwittigen omdat zij de gezondheidscentra te Sint- met de huisarts geen kontakt Niklaas, Beveren en Lokeren heeft of hem zelfs niet kent. heeft afdoende bewezen dat Binnen het gczondhcidscen- deze nieuwe vorm van zorgen- trum bestaan interne kontak- verstrekking beantwoordt aan ten tussen verschillende zor- een nood bij de bevolking. Het genstrekkers zodat dergelijke is een must voor Bond Moyson situatie voorkomen wordt om deze Vlaamse primeur uit Door de verscheidenheid te breiden tot het gehele Schel "de- en Waasland. Het gezondheidscentrum is ge baseerd op een team van ge zondheidswerkers: huisartsen verpleegster, kincsist, poets- li te Huisbezoeken kunnen ten al- Via dit nummer kan len tijde worden aangevraagd, ccn thuisverpleegster. cfte" Ook 's nachts en in de wee- ncsist of ziekenvervocrK kends. Dit gebeurt via het tele- vragen. hulpverleners kunnen op het gezondheidscentrum bijna alle mogelijke problemen die een patiënt kan hebben verholpen worden. Bovendien gebeurt de inscha- en klusdienst, diëtiste, pediku- keling van allerhande helpen- re, etc. de handen in een minimum Al deze mensen werken nauw van tijd. samen om aan de patiënt een Het gezondheidscentrum be- hoogstaande verzorging te bie- vindt zich aan de Markt 30 in den. In de traditionele zorgen- Temse. Het is toegankelijk verstrekking weet de ene hulp- voor de bevolking van Bazel, verlener niet wat de andere Elversele, Rupelmonde, doet. Zo kan bijvoorbeeld een Steendorp, Temse en Tiel- gezinshclpster weten dat de rode- bejaarde dagelijks haar medi- Het geneesherenkorps van de kamenten weggooit. Zij weet betrokken gemeenten kan hier echter niet wie zij hiervoor ook terecht Dagelijks van 9 tot Dinsdagvoormiddag werd het postkantoor op de hoeli de Van Landcghemstraat in Sint-Gillis-Waas Men maakte daarbij ruim driehonderdduizend frank De overvallers gingen koelbloedig tewerk. Ze de in het kantoor aanwezige klanten, op de liggen en ook de postwerknemers moesten du Herbergklantcn van De Volksvriend, gelegen postkantoor, waren getuige van ccn en ander, op Drie overvallers hadden de hand in deze diefstal, verplaatsten zich met een Volkswagen-kever, auto die 's anderendaags werd teruggevonden, moedt dat het om de lieden gaat die eerder ook pleegden in Stckcnc (postkantoor), Lokeren Kcmzekc (Raiffeiscnkas), Telkens maakten de gebruik van een gelijkaardig VW-model, voor hun port. Het trio zou bestaan uit twee mannen en één

De Voorpost | 1985 | | pagina 10