12 - 1.3.1985 - De Voorpost het eerst naar school. Een hele gebeurtenis in het le ven van een mens. Ook voor karnavalisten dus. In kleurrijke pakken gesto ken, de boekentas op de rug vastgegespt werden de schoolse aktiviteiten ten to nele gebracht. Zelfs de buis voor enkele vakken mocht Dendermotide. De Polderboeren hadden oog voor de Olympische Spelen, Russen ontbraken en de Amerikanen triomfeerden (v) Heel wat ruimtetuigen in de Dendermondse karnavalstoet die door de rijkelijk met zon overgoten straten van de binnenstad trok en door een ongelooflijk grote massa toeschouwers op de voet werd gevolgd. Een stoet die overigens het bekijken meer dan waard was en onderstreepte dat men in de Ros Beiaardstede de goede richting uitgaat. Prachtige wagens, fijne en spirituele groepen, uitbundig plezier, de nodige prikjes op lokale en nationale bestuurders, kortom een karnaval zoals wij er ons een elk jaar zouden willen toewensen. Men heeft er zichtbaar van genoten in Dendermonde, want nog nooit werd zo gul omgesprongen met konfetti, nog nooit eerder hebben keizers Cornel, Prins Wim I en zijn collega's zo rijkelijk karamellen naar de hoofden van het dol entoesiaste publiek gegooid als vorige zondag. Maandagochtend leek het erop of er in Dendermonde een sneeuwtapijt van bonte kleuren was Bi neergekomen. Gelukkig kon men daarin geen slippertje maken, anders zou er heel wat schade zijn geweest. Een stoet dus om vingers en duimen af te likken, boordevol sfeer, die aan een gestadig tempo, zonder hiaten, als een kleurrijk en lawaaierig lint door de straten van de binnenstad trok, gadegeslagen door duizenden en duizenden kijklustigen. Tussen die massa flaneerde de reklamestoet en men van de nodige mogelijkhe- ook een zevenkoppige ju- kon zich geen beter aan- den te voorzien. Achter de- ry, die zich had voorgeno- kondiger indenken. Met ze majorettengroep en fan- men op vele plaatsen hun luid tromgeroffel en trom- fare een bezemwagen van visie te geven over de stoet, petgeschal werd het volk de muziekvereniging, zijn samenstelling, de groe- overal in Dendermonde Daarop steeg het gejoel en pen in al hun pracht en kond gedaan dat de stoet in gejubel van heel Dender- praal beoordelend en arg- aantocht was en dat de weg monde ten hemel, want wanend zou letten op de moest worden vrijgemaakt, daar was Wim I, getooid orde en de tucht. Een jury Daar waar de opdringerige met zijn mooiste prinselij- die sterk onder de indruk menigte geen boodschap ke gewaden, in zijn triomf- was van het hele gebeuren had aan deze muzikale tocht door de stad als een en door de karnavalisten vraag, loste de Dender- onoverwinnelijke gladiator meer dan eens onder de mondse politie het pro- zijn voorgangers en ook konfettiregen werd bedol- bleem op door wet de com- tegenstander meevoerend, ven. Het kon allemaal met bi zigzaggend over de weg Met de jeugdprinsjes en de de glimlach. Glimlachen te rijden en de kijkers er pages helemaal vooraan op kon men ook in de tribune, attent op te maken dat de de prinsenwagen, de enige waar de hoogwaardigheids- stoet ruimte, veel ruimte wagen die nog door een bekleders van de stad een nodig had.Het werd dan traktor moet worden ge- plaatsje hadden gekregen, uitkijken naar wat de stoet trokken. Daar zal men dus Misschien niet steeds tot zelf zou brengen. Bleu et in de toekomst wat moeten groot genoegen van hen- Blanc uit Etterbeek met in aandoen, zelf, want ook zij werden zijn rangen enkele nationa- Dan kwamen de Chikke- niet gespaard door de uit- Ie majorettenkampioenen, bollen, door velen getipt bundige karnavalisten die de jonge dames hadden in als de grote kanshebbers hun laatste kilootjes over- elk geval een trikoloor lint voor de hoogste karna- hielden voor de happening omgedaan, stapte de valkroon. De lustige trap en ook daar biezonder kwistig leken te zijn. Dat sommige vooraanstaanden op bepaalde ogenblikken bleek rond de neus werden, zal ook niemand verwonde ren, want er werd ijverig de spot gedreven met alles wat de voorbije maanden de Dendermondse politiek en het maatschappelijk leven in zijn brede totaliteit had weten te beroeren. Naar jaarlijkse gewoonte wordt de karnavalstoet voorafgegaan door een re klamestoet. Die was naar ons gevoelen niet zo uitge breid als voorgaande jaren, maar dat zal de echte kar- navalist een zorg wezen. Hij wil karnavalpret zien en beleven. Ondertussen grabbelt hij ook ijverig naar sponsen, luciferdoos jes, zelfklevers, karamel len, strooibriefjes en ga zo maar door. De reklame stoet speelde aardig op die wens in. Tot groot genoe gen van vooral de jongeren ken en waarempel, de paus was met hen in goede en in bange dagen. Een prachtig uitgevoerde wagen, met burgemeester Cool in een biezonder nederige hou ding. op de knieën de grond kussend (gelukkig lag er geen pluimpje in de weg), naast hem rechtop en prachtig gebeiteld WV be zieler Franki Hervent en achter, met de rug naar het stadhuis PW fraktieleider Verberckmoes met een dikke sigaar en naast hem de gevleugelde SP woord voerder Norbert De Batse- lier. De Chikkebollen bol den door de stad als onge naakbare karnavalisten, bulkend van de spitsvon digheid, van de populari teit. Met hun offerblokken voor de «Poos» en de me dedeling «Als de Poos in Derremonne komt, valt de Cool op de grond» konden te moeten grabbelen. Eerste de Chikkebollen Dendermonde. Zelfs de Arabieren waren naar Dendermonde gekomen en ze waren uitbundiger dan ooit te voren, (v) knieën netjes in een hoek pisten hadden dit keer hun zij overal op veel appool, die op bepaalde momenten van negentig graden eerst gezicht hagelwit geschil- sorry applaus rekenen, niet meer wisten waar eerst op. Met hoog in het vaan- derd en maakten den Den- De Vriendenkring De del «Majorettes et Clicque» dermondse toeschouwer Kliek uit Tielrode reikte geschreven en voorafge- bekend dat zij de wereld nog niet aan de pauselijke gaan door een potige dame wilden zien. «Pope Air; enkels van de Chikkebol- De drumband van de Chiro die poppetjes aan de man See the World» zo lieten ze len. Dat was ook hun be- stapte helemaal vooraan in en vrouw bracht om de kas het wijd en zijd weerklin- doeling niet. Zij brachten de Kozakken in de strijd en dat als tegengif tegen het pauselijk onderonsje voor hen. De Welkom vrienden, nog een groep die deel uit maakt van het Dender- monds Karnavalverbond. had het goed bekeken met «wijlen zient». Moeten we nog zeggen dat zij met Ma dame Blanche en andere helderzienden in hun kris tallen bollen allang hadden gezien dat het pracht van een stoet zou worden. De I W r kater, zwart van haar na- ysÉÏV fct tuurlijk, met fonkelende en i'rollende ogen vooraan op t. de wagen was beslist m Jt schrikaanjagend genoeg f y I om ons enkele wakkere na- chtelijke uren te bezorgen. lTijd voor muziek, dachten ik organizatoren van de K'*' v "fry vS stoet en stuurden de Har- monie Hippoliet Vande- meulebroecke de weg op. A V Hf Een degelijk korps, dat y*'4 ge kant presenteert. Draagt iedereen eenzelfde y roodkleurig jasje, met de broeken wil het nog wel fi eens verkeerd lopen. Er is 1i grijs en grijs, maar er is ook blauw en groen en dat valt natuurlijk op. Over de ge- s'W&i' -jA'. J H brachte muziek, evenwel, m tmm -tjf S&ÏÏM alleen goede woorden Nog een verrassing was dat de Stouseplekkers uit de P cafe Regent met behulp bereidvaardi- Se banden toch nog de Spa- ce hadden klaar ge- m fSÊÊÊÊ^SSBÊÊ^- kregen. Zoals bekend was Dendermonde? Jeanke Steeman had inspiratie gevonden in de bedeling van sPace Shuttle de week huismdzakken voordien te vroeg de lucht Dendermonde. Ook Schele van der Linden keek in de ruimte (v) ingegaan en dus verbrand bij het verlaten van de at mosfeer. Astronaut Rudy zorgde ervoor dat dit nu niet gebeurde en bijgevolg konden de Stouseplekkers fier en in groot ornaat de ruimte intrekken, in casu de Dendermondse straten en pleinen. De Stouseplek kers hadden nu de pitteleir thuis gelaten en hun ruim tepakje aangeschoten, je weet nooit wat er nog kan gebeuren. Met de familie De Bondt uit Londerzeel zitten we bij het meer traditionele kar naval. Braafjes maar an derzijds ook uitermate keu rig. Een vredig dorpje in Tirol is wel leuk om uit te beelden en men kan daar ook vele kanten mee uit, maar om in een echte kar navalstoet gensters te slaan, moet toch uit een ander vaatje worden ge tapt. Wel waren we weg van de fraai geklede danse resjes en dansers die volg den op de grote wagen. Van de stratosfeer naar school De Ritzivrienden die uit Wichelen komen en allicht de enige Wichelse groep zijn die het niet moeten hebben van Kludde of Klu- dinnen, vertoeven graag in de opera. Ze kunnen er gewoon niet over zwijgen. Hun wagen bewees dat ten overvloede. Helemaal in het spant en dus bovenaan een zingende Caruso die met brede armzwaaien en stenen bierpot over en weer liet gaan op de tonen van bekende en minder be kende liederen. En de wa gen werd gevolgd door middeleeuws uitgedoste mannen en vrouwen die sa men een menuet dansten, als ze het niet vergaten. DKV Schele Van der Lin den bracht ons terug naar de ruimte en verloste ons uit het aardse tranendal. In prachtige schitterend en fonkelend grijze pakken die ook nog de sporen van het clowneske droegen zie de franjkes aan de be nen werden alle hemel lichamen getoond. Maar we dachten die wagen een jaartje terug al elders te hebben gezien, in een an dere space niet zo ver van Dendermonde. Alhoewel, in de melkweg zijn vergis singen niet uitgesloten. Het Drumkorps Bredania zal aardig hebben opgeke ken van al dat ruimtege- doe. Het voelde zich in elk geval heelwat beter op de begane grond, waar het sierlijke arabesken toverde op de Dendermondse straatstenen en aantoonde dat de Nederlandse mu ziekkorpsen een beetje voor hebben wanneer het om show gaat. De Schensjmoelen zijn elk jaar goed voor een origine le vondst. Dit keer gingen ze belast en beladen voor Dendermonde. Rijbaan Piet voerde de 1000 kwalen van Dendermonde ten tone zelfde moment. Bo' kwam de ene goed» na de andere aan het leek er sterk op hoogkonjunktuur v karnaval volop aan i is. Een ding staat de Dendermondse heeft de Derde Ind Revolutie in Vlaai niet ontbreken. Een schoolbusje, krammakelig als geen ander, sloot de lange rij af. Dit is Belgisch, of wat dacht je? Men had geen ogen genoeg om de stoet te bekijken. Er was zoveel te zien op het- Dendermonde. De organizatoren van het karnavalfeest in de Bond Mom Dendermonde (v)

De Voorpost | 1985 | | pagina 12