Goed om weten, ook voor niet-karnavalisten Zotterkantnie wint Dendermonds karnaval Sint-Gillis Dendermonde kiest voor vijfde maal een Veirkesboer S Benefietavond voor Stouseplekkers Grembergen viert karnaval op 10 maart jiaituMalSrnüumuêÉUiMilmMjmélêMielmmmmUm 14 - 1.3.1985 - De Voorpost endermondeRijbaan Piet had het over sprookjes van duizend en een nacht (v) Dendermonde. De jazzliefhebbers van Honky Tonk eindigden eerste in hun reeks (v) eerste plaats naar Bleu et Blanc uit Etterbeek. Het Drumkorps Bredania uit het Nederlandse Breda was tweede en de Pauwkens uit Wetteren werden derde. Voor de uitslag van deze karnavalstoet werd bekend gemaakt, voerde «Tsaar» Jean Steeman nog even het woord. Hij bekloeg zich over de slechte geluidsin- lidkaarten, de dopkaarten, de Z-kaarten, de Broeder Godelievewijn, de kruisra ketten en meer lokaal de Appelse vlaaien en plant goed af Moes met als op- pergaai natuurlijk het niet te overtreffen Dender monds kopvlees werden meegevoerd in al even mooie als praktische stoot- karren die door lieftallige dames en vriendelijk ogen de heren werden geduwd. Daarop volgde dan nog een zeer mooie wagen, met de heer Boudewijn, koning der Belgen in een rustende houding met driekleurige sok rond het elegante been. In deze komfortabele posti- tie vertelde onze vorst aan de Dendermondenaren en de andere nieuwsgierigen een en ander over de toe stand waarin ons land mo menteel verkeert. Dat en kele tonen van het vader lands hymne de toespraak besloten, is voor de hand liggend en onmiddellijk daarop werd een andere stallatie waarover de Dendermonde bes Allicht kan Jeanke et de vuilniszakken den die hij in de stoe zeulde om de in: te steken en naar brengen, waar ze l< werkt worden nieuw en oogstrej geluid. Zeven juryleden hebben geoordeeld dat Zotterkantnie de beste groep was die aan het Dendermonds karnaval heeft deelgenomen. «Dit is Belgisch» was het tema van de 25 leden tellende karnavalgroep die aangesloten is bij het Dendermonds karnavalverbond. De trots en roem van het driehoekje tussen Nederland, Duitsland, Frankrijk en de Noordzee werd in al zijn aspekten voorgesteld. Gaande van de zo geroem- Linden, 7. De Wel- kreeg de vijfde plaats toe- de Belgische lingerie, tot komvrienden, 8. De Stou- gekend, de speurneuzen van Belle- seplekkers; 9. de Cornelle- Bij de niet Dendermondse mans, maar ook de CCC kens, 10. De Polderboeren, muziekmaatschappijen 11. Rijbaan Piet, 12. De ging het applaus voor de Roeffeleirs, 13. De Skoe- zieboys, 14. De Gremby's en 15. de Boemeleirs. Bij de Dendermondse groepen die niet zijn aange sloten bij het Karnavalver bond ging de overwinning naar de Honky Tonk Jazzclub. Het Nadiateam eindigde in deze reeks tweede en derde werden de Kuipervrienden. In de kategorie niet-Den- dermondse karnavalgroe- pen waren de Ritzivrienden uit Wichelen de besten. Op de tweede plaats eindigden de Pallieters uit Kastel en derde de familie De Bondt uit Londerzeel. Vierde werd de vriendenkring De Kliek uit Tielrode, vijfde de Kludinnen uit Wichelen en zesde de groep Troep uit Denderbelle. Dendermonde. Met wel twintig stootkarretjes reden ze in de stoet, allemaal Sint-Cecilia Appels beste en boordevol humor. Geen wonder dat Zotterkantnie met de eerstt prijs ging muziekmaatschappij Volgens diezelfde jury zit ten de beste Dendermond- muziekmaatschappijen song ingezet: van melk en koning> De Schenjsmoelen kregen de tweede plaats toegewe- In het land die 330 de stoet deelne men, in de deelgemeente Appels. Winnaar in de reeks Dendermondse mu zen. Zij hadden inspiratie ziekmaatschapijen werd gevonden in de school. Sint-Cecilia uit Appels en Voor de derde plaats wer- °P de tweede plaats klas den de Wardjesvrienden seerde men de Kinderen van de Schelde. met hun robots naar voor geroepen en vierde werden de Lizemariekes. De Chikkebollen, nochtans door velen getipt als kandi- Derde werd de Drumfanfa re Chiro Boemerang die de reklamestoet vooraf ging en vierde kreeg men de daat winnaars, eindigden Koninklijke Harmonie vijfde in de rij. Na hen Sint-Cecilia. De Harmonie volgden: 6. Schele Van der Hip. Vandemeulebroecke Verleden week zondagvoormiddag brandde de karnavalwagen - een p Space Shuttle - van de DKV de Stouseplekkers, helemaal uit. Een geluidsinstallatie ging in de vlammen op. De schade beliep enkele tienduize Het Dendermondse karnavalkomitee heeft onmiddellijk het initiatief ge om ten voordele van de Stouseplekkers een benefietfuif te organizeren. plaatshebben op vrijdag 1 maart om 20.00 u. in de zaal Casino aan d Jorisgilde te Dendermonde. De toegangsprijs bedraagt 30 fr. Fred Ruiter i voor de gepaste muziek. Zaal en discobar worden volledig gratis ter beschikking gesteld. Ondertussen is gebleken dat de solidariteit onder de Dendermondse ten biezonder groot is, want in een mum van tijd werd de Space 2000 Stouseplekkers opnieuw in elkaar gestoken. Dat kon alleen maar verschillende karnavalverenigingen de handen in elkaar hebben geslagen minder fortuinlijke vrienden te helpen. Dat verdient in elk geval een val)pluim. Dendermonde. Willy Schol- liers (c) in je familie Ie hebben, zoals het bijna normaal is dat een van je pronte dochters ooit heeft deelgenomen of dat gaat doen aan de verkiezing van de bloemenprinses. Dit jaar zijn Willy Scholliers, Francois Van Belle en Luc Alens de kandidaten die het op 9 maart in een reusachtige ver warmde tent die een plaats heeft gekregen op het grote terrein achter het stamcafé Tijl in de Pastoor Claeysstraat te gen elkaar gaan opnemen. Willy Scholliers is 31 jaar. Hij is ongehuwd en komt aan de kost als metser diender. Van hem kan je dus allerlei grap pen en fratsen verwachten. Vorig jaar was hij Prins van Lutterzele en Willy zegt van zichzelf dat hij een karnavalist is tot in zijn diepste roerselen. Francois Van Belle is een jaar tje ouder en woont in de Pastoor Claeysstraat. Hij is een snackbaruitbater in Bug- genhout en staat gekend onder de naam «crack», naam die hij heeft gekregen omwille van de Je moet bg gelegenheid eens kg ken naar het wapenschild Dendermonde naar bent en van de Dendermondse deelgemeente Sint-Gillis. Dan kan wanneer je in Sint-Gillis woont je niet naast het prachtige varken kijken dat er op 's ^et haast ecn verplichting afgebeeld staal. Geen wonder dus dat men in deze °m Veirkesboer deelgemeente vroeg of laat een varkensboer, in het pittige taaltje van ter plekke «ne veirkesboer», ging kiezen. Ludo Ost als voorzitter van de organizerende vereniging vertelt het allemaal met de glimlach. Zgn gezicht kent heel Vlaanderen, want een paar weken geleden was hg te gast bij Capiau in «Hoger-Lager». Drie kandidaten hebben zich 1985, de vijfde in de rij. Je kan gemeld voor de verkiezing van er aan meedoen wanneer je Net als in andere steden worden de toeschouwers in Dendermonde overstelpt met goede raad, met vrome wensen, grieven en bedenkingen, door karnaval-grillige geesten ingezameld en neergepend. Karnavalgroepen laten een keer per jaar hun inspiratie de vrge loop en vertrouwen dan hun gedachten, die vaak gekke sprongen maken, toe aan het papier dat verduldig is. Maar in al die karnavalsottemij schuilt vaak ook een goede kijk op de maatschappij waarmee men de spot drijft en meer dan eens wordt de vinger gelegd op een tere plek. Het is al langer bekend dat een Dendermondenaar een flinke prijs moet betalen voor het ophalen van het huisvuil. Zelfs de stad zit met die prijs verveeld en vanuit het kollege van bur gemeester en schepenen wordt wel eens gezegd dat die prijs in werkelijkheid te hoog ligt, maar dat men nu eenmaal een kontrakt heeft met een huisvuilverwer- kende firma en dat men niet buiten dat kontrakt kan. De Cornellekens hadden daarover in een fraai ge drukte mededeling aan den volke een andere mening. In een belangrijke medede ling werd aangekondigd dat «vandaag, zondag 24 fe bruari, de gratis uitreiking van vuilzakken zal door gaan op de grote markt in plaats van op het OCMW en dit tijdens de grootse apoteose van de karnaval stoet. Deze demonstratie zal geschieden als viering van het heuglijk feit dat de opslag van de huisvuilbe lasting van 1.700 naar 2.000 frank ondanks alle valse en misleidende geruchten niet zal ingevoerd worden in 1985, maar zal verschoven worden naar het jaar 2000, het jaar dat de nieuwe su personische vuilkarren, waarvan wij u het prototy pe voorstellen, door de stad Dendermonde in ge bruik zullen worden geno men.» De Cornellekens no digden meteen de promi nenten uit om deze grootse manifestatie te willen op luisteren met hun aanwe zigheid. Jean Steeman, de week voordien nog druk in de weer voor de «Operatie Overleven», had zich bij dit thema aangesloten. Ge kleed als een echte slons, vestigde hij de aandacht op de verdeling van gratis huisvuilzakken aan bepaal de groepen van mensen. Jeanke zag dat niet zo on middellijk zitten en had er zijn eigen visie over. Wie graag wat echte, door het ministerie en andere or ganismen goedgekeurde modder in huis wilde halen, die kon bij het Nadiateam een waardebon krijgen die goed was voor een zakske onvervalste moor, af te ha len op de Mechelsesteen- weg en natuurlijk met alle omzichtigheid en volgens de voorschriften te behan delen. De Schensjmoelen hadden teruggegrepen naar hun prille jeugdjaren. Voor de eerste keer naar school. Nog een paar dagen en ook in Grembergen viert karnaval hoogtij. Dat betekent dat de Orde van Jantje Toerist weer een karnavalstoet organizeert. Vorig jaar viel die stoet nogal flauwtjes uit, maar ja wat wil je, als men er al ettelijke we ken fuiven en vieren heeft op zitten. De meeste wagens heeft men overigens al elders uitge breid kunnen bewonderen. Maar goed op zondag 10 maart vanaf 14.00 u. trekt de rekla- me- en karnavalstoet om ver schillende straten van Grem bergen aan te doen. Het ver- dag verboden, zoals het ook verboden is de stoet voorbij te rijden of te onderbreken. Par keren is vanaf 13.00 u. op de omloop verboden en tijdens de doortocht van de stoet is het verboden om zonder toelating van de burgemeester dagbla den, aankondigingen, reklame en drukwerken van alle aard uit te delen of te verkopen. Omdat de kinderen niet al te dicht bij de rijdende wagens zouden komen, is het verbo den rekiameartikels uit te de len aan de voertuigen zelf. De ze rekiameartikels moeten geworpen, voor zover hun om vang of aard geen gevaar kan opleveren bij het werpen. De stoet wordt gevormd in de Ganzegavers, Tuinwijk, Smid sestraat en Gaverstraat en trekt dan naar de Hamsesteen- weg, het Dorp,.Dokter Haeck- straat, Grootzand, Station, Bakkerstraat, Reynoutstraat, Leugestraat, Bakkerstraat, Sportpleinstraat, Vossenhoek, Station en Grootzand. De kar navalstoet wordt untbonde; op het R. Eeckhoudtplein, de reklamestoet in het deel tussen Vossenhoek en Bakkerstraat. Een belevenis, een erva ring, vaak aan pijniging. Vandaar dat zij verlofkaar- ten uitreikten die goed was voor alle scholieren en stu denten om op maandag en dinsdag van Dendermonde karnaval thuis te blijven. We zijn ervan overtuigd dat heel wat jongeren dit initiatief hebben weten te waarderen. Ze hadden ook hun mening over de datum van de stoet. In onvervalst, waardevol, echt Derre- monsj dan nog wel: «In Bosteruë zen der die peise. En ze peise alteid da ze te ket gedoen zain! Uek as onze stoet 't noste joer zal ouitgoen op KARNA- VALDAG. Wie doet da na nog. Stoet haven as de va- kanse gedoen is. As de snotters en de piskousen de mouindag nor 't school moeten. As de ma's eire kop der nie mer nor stoêt. Liever de mouindag thuis. Tén goën we bij de cafe- boëzen. Tén hemmen onze pa en ons ma echt den tijd om karnaval te vieren. En wie za doër goed méé zain peis de? Dat de schepen van onderwais, er van ons métsje op zain kont krijgt, 't zal hem liëre om nor 't school te goen de mouin dag en de daëstag. En da- tem na mó zergt da zer in Bosteruë en in gil gruët Derremonde uek zue over pèize. En de Chikkebollen, zal je vragen, «hadden die geen schrijvelaar onder de arm genomen?» Natuurlijk wel. Zinspelend op het monu ment van Pater De Smet, dat hen vorig jaar wat kop- brekens had bezorgd, ga ven zij een pracht van een brochure uit «naar aanlei ding van het oprichten van Albertus Mauritius». In het kort de historiek. Deze brave man zou gebo ren zijn in een afgelegen gehucht dat Appolonia heette. Na jaren van mis lukte pogingen tot bescha ving van zijn medebroe ders, verzeilde hij in de grote stad Teneremunda om er te genieten van een verdiende rust. Op aanra den van zijn medebroeder «Klauwende Leeuw» zal broeder Albert Mauritius ook aan deze periode een einde maken. Dat gaat ge vierd worden met de op richting van een stand beeld, aldus de Chikkebol len in hun brochure en dat standbeeld zal «geplaatst worden boven op de brug op de scheiding tussen Ap polonia en Teneremunda. Op vraag van de inwoners van Teneremunda zullen de hielen van ons aller broeder gericht zijn naar Teneremunda.» Bij de oprichting van het standbeeld hoort ook een programma, dat wordt ge sponsord door Albert's Christelijke Vrienden en de Partij voor Lullen, Ui len en Voor Imbecielen. (Als je de eerste letters van deze woorden op een rijtje zet dan weet u over welke sponsors het gaat, n.v.d.r.). Er wordt bij die inhuldiging maar één toespraak gehou den en wel door zijn opvol ger «Broeder Elletriek». Er volgt ook een receptie in het geboortehuis van Broe der Albert Mauritius te Appolonia en daarna is nog de onthulling voorzien van een nieuwe straatnaam. Gezien het biezonder ka rakter van de feestelijkhe den heeft men gekozen straffe toeren die hij heeft uit gehaald in zijn jeugdjaren. Hij was onder meer bij de para- kommando's en terwijl hij zijn ruim uitgevallen neus plat duwt, zegt hij ook nog bokser te zijn geweest, blijft dan nummer drie in de rij: Luc Alens, 33 jaar en arbeider van beroep die meedoet omdat hij een weddingschap heeft aange gaan met enkele vrienden die beweren dat hij nooit een der gelijk evenement durft mee te dingen. Die hebben het dus glad verkeerd voor, want Luc maakt zich sterk dat hij een kandidaat winnaar is. Boven dien is zijn dochter ingeschre ven als kandidate voor de titel van bloemenprinses. Programma Die drie mannen nemen het dus tegen elkaar op in een Dendermonde. Luc (c) Dendermonde. Francois Van Belle (c) eerlijke en sportieve strijd. Als beginkapitaal kregen zij 50 in- komkaartjes mee die ze aan de man moeten proberen te bren gen. Maar het mogen er (liefst) veel meer zijn. Want hoe meer kaarten, hoe meer stemmen. Elke kaart brengt in feite ecn stem op en elke bezoeker aan de tent krijgt er nog een extra stem bovenop. Rekening mee houdend dat er vorig jaar om en bij de 950 mensen in dc tent zijn geweest kon de jury zich nu al opwarmen om in optima le form aan de telling ie nen. Voorzitter Ludo de schepenen Thérèst Gucht en Fons hA„ evenals dc raadsleden ,jal De Cock en Jan Manna! meteen verwittigd. Ron dernacht zullen zij en o r net als de vele tocsct* in weten wie de opvolger ee van Freddy De Reuze <aa Guido De Latte (1983), h Demongh (1982) en C Hauwere (1981). Volgend jaar komen I veirkesboeren dan tcgf kaar uit voor de v ercbocr. Dat belooft d| te worden. De feestelijkheden I eigenlijk al op zated maart met de openii strijd voor VWB renn de Ereprijs Lavco Van me betwisten, dan de maart neemt dc met zijn de stoet weken na Pasen is er Kermis en dan is het feesten geblazen. De boer houdt dan waarbij ook het halt» uit dc stal wordt I en de veirkesworp dc I lijkheden afsluit. Het bestuur van de de Veirkesboer voorzitter Ludo Freddy Roman, der Willy Buydts en lations Désiré Van Kommissarissen Goosscns, André Franqois De Man.

De Voorpost | 1985 | | pagina 14