Wieze leeft steeds intenser Ex-prins Goebbi opgenomen in de prinsenkamer naar kavalkade toe [arnaval Play-back en defilee bij Prinsenkamer van Aalst in Lede tlijk transportmiddel Ibetwijfelen, ofschoc ^krachtbron kunnen Mtcn voor de print De Voorpost - 1.3.1985 - 15 Met de nationale prins van de derde leeftijd, prinsen op provinciaal en stedelijk niveau uit de regio en de quasi voltallige prinsenkamer vierde de «Aloude Prinselycke Carnaval Caemere der Keiserlvcke Stede tot Aelst» verle den zondagvoormiddag haar jaarlijkse prinsendag. Opgeleid van aan het Stations plein naar het stadhuis door een eerder nog soezende stad raakte men in de feestzaal van het stadhuis onder de tonen van de Vlaamse Katholieke Fanfare Welle in stemming. Mede door de vele prinsenhoe- den en de o zo talrijke veren. Burgemeester Uyttersprot stelde dat de Prinsenkamer een zeer valabel repertoire heeft opgebouwd dat ook tot buiten onze landsgrenzen dui delijk waardering geniet. Aalst mag dan ook fier zijn op zijn prinsen, vooral als men over weegt welke hoge eisen aan hen gesteld worden. «Aalste- naars hebben wel eens een gro- 'te mond» zegde de spreker, «maar ook een groot hart». Van dat groot hart gaven de prinsen reeds herhaaldelijk blijk door hun inzet voor ge handicapten en ouden van da gen. Iets wat hen tot ere strekt. Waarna burgemeester, schepe nen, stadssekretaris en ambte naren van feestelijkheden en middenstand werden gedeko- reerd. De burgemeester kreeg daar bij een grote spiegel waarin hij zelfs Moorsels graan kon zien en even nakijken «welke snoet hij vandaag zou moeten trek ken». Dit dan in funktie van «wie hem vandaag zou komen lastig vallen». Hij kreeg er te vens een vuurvaste hand schoen bij aangereikt om hete hangijzers uit het vuur te ha len. Liefst dan wel eerst eens te laten uittesten door een of andere schepen. «Als die zijn hand verbrandt is 't altijd toch minder erg». Prins Goebbi die «tot grote satisfaktie Aalst heeft vertegenwoordigd en bij gedragen heeft tot de jouissan- tie van vele Oiljsteneers en Oiljsteneskens» - oorkonde ge bracht door ex-prins Karei De Nayer, werd dan in de prinsen kamer als volwaardig lid opge nomen met de nodige ceremo niën. Ook Louis Van Pottel- bergh, prins sinds 25 jaar, werd in de hulde betrokken alsmede uiteraard de regeren de prins Loeken Tatjen. Sche pen Bourlon had nog woorden van dank voor de Kamer die in het kader van het Internatio naal Jaar van de Jeugd» ervoor Aalst. Prins Lowie kreeg ook al een cadeau omdat hij 25 jaar prins is. (a) gezorgd had dat er ook een jeugdprins en -prinses kwam zodat kontinuïteit in het karna- valgebeuren wordt gewaar borgd en schepen Vinck be sloot de plechtigheid samen met feestleider Albert Cornand. Waarna nog een rondgang met de fanfare volgde doorheen het stadscentrum en. na buiten te hebben gespeeld, speelde men binnen op het banket dat een staartje kreeg met een «kroegentocht». van Arendkarnaval werd een schot in de roos. Mede door het ultra-mooie de mensen naar buiten noodde. Maar vooral wegens de organisatorische van de ploeg van Francois De Schrijver naast de zin voor medewerking die duidelijk merkbaar is. n dc publiciteitskara- was er show met dc Sint-Ber- den voor ambiance, trok over 70-tal wagens tel- nardshonden. De eigenlijke een omloop van 5 km men ook de linkeroe- stoet met 44 groepen waaron- dacht aan uitbreiding doch wil :t onbetuied liet, der een paar fanfares die zorg- het laten zoals het is tussen De Fillekes steelden de show op de Arend. a hagen van toeschouwers. Tot zelfs aan de blokken van De- waco stonden heel wat kijkers en aan de tribune was het drummen en met dc ellebogen werken geblazen. 24 groepen die de zondag er voor reeds te Aalst in de stoet waren opge stapt maar ook 18 van de Arendwijk zelf die zich tevre den stelden met wat bierbon netjes en toch ook valabele groepen presenteerden. Onder deze o.m de «File- kens» die men reeds op een Aalsterse Avond had meege maakt als echte showmannen. Heel wat gelach met de rally die de Arend hervond met Da kar. De kandidaat-prins die het niet haalde en stelde dat het «tegen een muur te vech ten» was, zijn gezworen eed getrouw, ook present in de stoet. Niet als prins, maar wel met de zwarte vlag. Een jeugd atelier «Arend» vermomde zich in smurfen, blauwe smur fen waarmede gealludeerd werd op het Aalsters jeugdbe leid. Wat te Aalst eerder zeldzaam werd, was nu wel te zien op de Arend. Ruim 40 Voil Jeanet- ten liepen er rond in de passen de dameslingerie, met vogel- muitje met een haring er in of met een versleten kindervoi- tuurke met alles dcrop en der- an. Willem De Smcdt werd trouwens de laureaat van de wedstrijd Voil Jeanetten. Vijf jaar inspanning om ook op de rechteroever karnaval hoogtij te laten vieren, hebben duidelijke resultaten opgele verd. Mede door de inspannin gen van het stadsbestuur waar aan schepen Juliaan Vinck van ter plekke wel niet vreemd zal zijn geweest. De stad zorgde voor begeleiding door de poli tie. voor nadarafsluitingen en liet het organiserend komitee een ferme stuiver verdienen bij de verkiezing van de Arend prins door het ter beschikking stellen van de lokalen van de stadsschool in de Binnenstraat. Het budget van deze kavalka de loopt trouwens tot 350 000 fr. waarvan alleen er reeds 200.000 worden uitgereikt aan deelnemers. Burgemeester Uyttersprot en schepenen Vinck. Bourlon en Dooms die van op de tribune dit volks gebeuren in ogen schouw namen, kregen van dc «Bicrlcppcn» de volle lading konfetti te verwerken. Die hadden van dat goedje immers zowat 500 kg mede Een paar emmertjes op de tribune kon den er dan ook makkelijk af LH Aalst. De winnaars van de playback-show kregen gelukwensen van de jury. (a) De «Prinselycke Aloude Carnavalcaemere van de Kaiser- lycke Stede tot Aelst» bracht bij haar traditionele prinsen dag de week na karnaval, katuit noemt men dat in de regio, een nieuwigheid. Een play-backwedstrijd in het teken van karnaval. Oilsjterse liederen maar ook andere uit den lande en, waarom niet, ook buitenlandse. weling kon een zeer valabele prijzenpot presenteren waarbij ook de stedelijke Midden- standsraad zijn beste beentje had voorgezet. Na een spannende strijd haal de Johnv De Mol het met 275 Dat werden dan vooral liede ren van onze noorderburen. De Prinsenkamer die zich vol uit had ingezet voor deze nieu- punten met «Eendracht» ge volgd door Geert en Bart Mar- coen (268 en 260), de Jackets (260) en Jef Van Neck (188 p.). Buiten wedstrijd werd «De verhuizing» eerst geklasseerd voor «André Van Duyn». Defilee Bij de kleine groepen ging de eerste prijs naar «de Starsis ters» vóór «En geir na?» en «de Loeiktintjes». Het bierdorp biedt dezer dagen een ongewone aanblik daar er door verschillende karnavalverenigingen in alle vrijstaande loodsen, schuren, hangaars, in heel de gemeente verspreid, en tot zelfs in de oktoberhalle C met man en macht gehamerd, gezaagd, gebeiteld, geplakt, geverfd en gekuist wordt, om tegen kavalkadezondag 3 maart klaar te komen met een wagen of iets dergelijks, die mag gezien worden. Bij al dat getimmer hebben de groepsverantwoordelijken zich ook het hoofd moeten breken om een degelijk tema uit te kienen, liefst met aktuele inslag, en meestal gaande over (inter)nationale en plaatselijke personaliteiten of recente gebeurtenissen. En dat alles met aangepaste kledij, de zorg om voldoende volk bijeen te krijgen, stemmige animatie en... de lieve centjes. Vooraleer hier nader op in te gaan blikken we even terug op de plechtige installatie van prins Vandam I in de «Voer- mansrust», waar circa 300 kar- navalvriendelijkën opgekomen waren om het aanstellingsri tueel voor de nieuwe heerser over Wieze mee te maken. Installatie Burgemeester Frans Moeyer- soon overhandigde aan de kersverse Vandam I, officieel het erelint, en dito medaille, en prins Victor I (1984), droeg plechtig zijn staf over aan zijn opvolger. Daarna zongen de verkiezingsrivalen Jan I. Rik I en de nieuwgekroonde hun lijflied waarbij laatstgenoemde het had over «dansen met el kander. en pintjes drinken als geen ander». Aan het verkleed bal dat ka derde in het aanstellingscere- monieel, waren niet minder dan 10.000 fr. aan geldprijzen verbonden. Bij de groepen werden de Rangers en de Pit- tekes het eerst geklasseerd voor de mannen van den Troep: als duo's (in het Wieze- ABN koppels), werden Luc Goffin en diens vrouwtje over- winnaar: ze hadden zich voor de gelegenheid oordeelkundig «verpakt» in een gigantische portie friet. Voor de enkelin gen kwam Johan Van Lyse- beth als beste op het podium, gemetamorfoseerd tot een lichtende fiets, die echt gezien wordt, met de grote koplam pen, gloeiende kattenogen, schitterende reflektoren en fosfoor-pedalen. «Laat je zien, of je bent gezien» zal hij ver moedelijk gedacht hebben. In het licht van de Johan ste gen sfeer en ambiance ten top en het werd al heel Iaat (of vroeg?) toen het meeste karna- valgewoel luwde. Al bij al een geweldige avond. Jammerlijk werd die wat ontsierd door enkele supporters die hun on genoegen uitten over het ver loop en de uitslag van de kies- verrichtingen. In hoeverre hun klachten gegrond zijn laten we hier in het midden. Feit is dat de hoogste bomen het meest wind vangen... Kinderkavalkade (5de) Voor de rest leeft karnavalesk Wieze ongestoord naar zijn hoogtepunt toe: de stoeten. Onder impuls van Jan Macha- ris, Marina Wauters en met de daadwerkelijk hulp van ver schillende vrijwilligers organi seert het karnavalkomitee een echt kinderfeest waarbij min stens 150 jeugdige deelnemer- tjes verwacht worden. Op za terdag 2 maart om 14 u. verza melen ze op het Wiezeplein en een half uurtje later gaan ze op stap langs dc Nieuwstraat, Schoolstraat, Aalstcrsestraat, Kapittelstraat en de Schrovcr- straat met ontbinding op het Dorp. In de Schoolstraat, op de par king aan het Gildenhuis, aan Aalst. Prins karnaval Loeken Tatjen en de jeugdprinsen werden met een geschenk bedacht, (a) Halle C (Schroverstraat) en op het Wiezeplein zijn speciale animaties voorzien, waarop ouders en andere kijklustigen uitgenodigd worden. Daarom mogen de kinderen tijdens de stoet geen fietsen, zwaarden, bogen, geweren of ander der gelijk spul meenemen. Eens terug op het Wiezeplein wordt er in de muziekzaal voor ver dere ontspanning gezorgd. Zo komt daar een optreden van liefst 4 Wieze-prinsen: Van dam I, Victor I, Dirk I, en Mark I. Verder zijn er ge schenkjes en animatiefilmpjes, en de deelnemers zullen ver gast worden op chocolademelk en gebak. Stoet Op zondag 3 maart stipt om 14 u. vertrekt de 11de kavalkade op de Rooien en gaat langs Hoeksken, Aaltersestraat, Streekbaan, Schoolstraat, Aal- stersestraat. Kapittelstraat, Schroverstraat, Wiezeplein, waar finale en ontbinding. Voor die opzienbarende para de, die zoals vroeger door een lange publiciteitskaravaan voorafgegaan wordt, lieten zich al volgende 15 groepen van eigen bodem inschrijven: De Heideroosjes (met 25 jaar Eddy Wally), de Vieze man nen van de Meiestraat (Vi deo), den Troep (de zwarte kas), de Wolvenklakkers (Het karnavalkomitee steeds een mispoes), de Pottelekkers ('t Crisisbier Class), Chiro Sablid (S O S. Red Hostess), Erzel (Beter 1 tank op het land, dan 36 kernraketten in de lucht), Oud-Leidersbond «Nog een aardgaswoning»), de Wentjes (Verjaardag van Donald Duck), de Kapio's (Friet ver overt Wies), de Belleboys (draken), de Kraks (Urbis at Comitetis), de Rangers (Kar- navalschrikkers) de Pittekes (Promotieteam Paris-Wies- Dakar), de Leo's (Olleken Bolleken Rebusolleken). Alleszins een serieuze bezet ting: aktueel, origineel en... de andere eigenschappen zullen zondag 3 maart blijken. Wat gaan ze daar in Dendermonde van zeggen... Het wordt weer een hele klus voor de jury-4 komiteeleden en 5 gasten om de groepen naar waarde te prijzen op stuk van tema, aantal deelnemers, kostumering, kontakt met het publiek, struktuur van de groep, originaliteit... Tussen haakjes: het komitee verklaart formeel dat het ge bruik van vuurwerk op de wa gens, in welke vorm dan ook, uitdrukkelijk verboden is, en dat de wagens die voortbewe gen door aandrijving van ont ploffingsmotoren dienen uitge rust te zijn met een brandblus- apparaat met minimum 6 kg. inhoud. Alles bij elkaar: het bierdorp gaat weer een mooie karnaval- stoet tegemoet van voor-oor- logs formaat, en sterk Wie- zeaans getint. We weten nu al wat de groepen zullen uitbeel den, nu valt het te bezien hoe ze het zullen waarmaken. Benevens de genoemde deel nemingen verwacht men zoals vroeger een paar outsiders: de politie, de Wiezefanfare St. Cecilia, (nog nooit een stoet gemist!), de mensen van Le vensvreugde Aalst, en zelfs een inbreng uit het buitenland «De Narrenzunft Rot Gold uit Bergkamen» ('t is niet de eer ste keer dat ze meestappen). J- Van Landuyt Aalst. Een overgelukkige vader Marcoen wenst zijn jonge spruit veel sukses met het behaalde resultaat, (a) Lede was de komst van de paus naar ons land een gelegenheid om aan dit item de volle aan- te besteden. Of dc H. Vader echter met een zal worden rondgevoerd durven ofschoon we dc ontdekking van wijwa- kunnen waarderen. Ook het gebrek aan voor de prinselijke titel werd op de korrel Volgend jaar krijgen de eerste tien inschrijvers van 10.000 fr. toegestoken. Het zal allicht en apekool wezen, (a) kleine van den Arend wordt groot, met zoveel goede moeders kan dat niet Aalst. Op de Arend kennen ze ook wat van karnavalvieren. (a)

De Voorpost | 1985 | | pagina 15