Vredeskoncert Sint-Gerarduskoor Buggenhout-Opstal: hoogstaand muzikaal gebeuren Zes horen op vijfde arrondissementeel zangfeest in Buggenhout Sint-Isidorusbond verzorgt do «Oberbayern»-avond 18 - 1.3.1985 - De Voorpost »e Pittem, in een van dirigent Stefan pens, zong de Peleman op muziek van sen-Massuquoi werd een alle elementen erg waren: diktie, sing, muzikaliteit en bij een intensief inlevi sl Wat het hoogtepunt moeten worden van avond, is voor velen voor allen - dé tegenvi geworden: Beethovens I le vierde deel van zijn gende simfonie waarii monumenten passage an die Freude» van drich Schiller t werd. Deze «Ode Freude» werd door Vander Jeught voa 7" van een nieuw arn ment. En hierover pn "r waren de meningen deeld achteraf. Koor et waren echter uitstek iets wat in deze komp. niet altijd kon gezegd den van het instrume: ensemble. Men moet al sterk in zijn scha gp] staan om zo'n monui itnnlr 4a f. t als dit muziekwerk te «arrangeren». Ofwel men voor een «klasa "i uitvoering; ofwel kiest v voor een volledige her king, waarin hooguit thema's behouden blij hierin moet men korr went zijn. Vanaf het o blik dat men tussen twee mogelijkheden schipperen, begeeft I zich op heel glad ijs! V velen, ook voor ons, f antiklimaks Slotin drukken Het koor en de anderek^ voerders kregen na a! een staande ovatie van opgetogen pubhek, viQh den van lof van Schi van Kuituur Jan De Rk Alle sohsten en din Stefan Keppens natuu ,je in de eerste plaats, we letterlijk in de bloem gezet. En terecht! In dt ste plaats omwille va kwaliteit die gebi gc werd, ondanks soms en daar een detail dat de mantel der liefde bt werd, want de honde aanwezigen konden gi j ten van een hoogsti kwalitatief muziekbeli Maar ook en vooral va jjj, onverdroten ijver waai koorleden (met o.m. Buggenhout van de renschuur, die we bij vorige bijdrage vergate vermelden!), muzikar. Ehe Van Der Jeught voor zo vele be we r kil tekende), en vooral diri| Stefan Keppens bew dat ook amateurs - in betekenis van het woq in staat zijn mits veel wijding honderden menl^ goede muziek te doen preciëren! Ni Het Sint-Gregoriuskoor uit Wetteren gesteld: vreugde beleven door het samen zingen. Heel voornaam daarin is het eenvoudige samenzingen. Als een koor een repertorium uitzingt is dat voor die leden meer dan een aangename tijdsbe steding, want terwijl zij zingen, ontdek ken zij naast een sociale dimensie, een nieuwe wereld van ondoelmatige schoonheid. Het gemengd koor *Sange Jouit Lebbe- ke werd in 1981 gesticht onder stimulans van dirigent Marcel Schelfhout. Het bracht in de voorbije vier jaar reeds verschillende optredens en koncerten. Het koor, dat zich lot doel stelt de liefde voor de volksmuziek en het zingen te bevorderen in Lebbeke, organizeert elk jaar een kerstkoncert. Het koor brengt ook vaak koncerten met profane liederen. Dat Sange Jo de wind in de zeilen heeft is duidelijk. In 1983 was het koor verschillendmalen te belu1"' n in het A et mariale jubeljaar in Lebbeke. In 1984 nam hel koor deel aan een koncertreeks met drie andere koren. Deze reeks werd afgeslo ten met een geslaagd lenlekoncert in Lebbeke. Hel gemengd koor Sange Jo dat momenteel een 50 leden telt, is fier een tweede maal te mogen deelnemen aan het zangfeest. Tenslotte is er het Cantecleer en Sint- Lutgardiskoor onder leiding van Jose Van Overstraeten. Cantecleer uit Sint- Gillis Dendermonde en het Sint-Lulgar- diskoor uil Grembergen treden regelma tig samen op. De twee koren waren al eens eerder te gast op hel zangfeest in 1981 Van hun gezamenlijke uitvoerin gen onthouden we vooral. De afscheids- viering Mark Goossens, de kulturele veertiendaagse in Dendermonde, hel ju bileum «10 Jahre Freundschaft Sint-Lut- gardiskoor - G. V. Sanger lust- in Nieder- Liebersbach en de viering van 35 jaar koorleider Jose Van Overstraeten. Naast hun deelname aan het vijfde zangfeest staan ook nog op het programma: de Gaston Feremansavond op 22 maart in Grembergen, de kooravond in zaal Ui lenspiegel op 19 en 20 april in kombina- tie met toneel en een koorkoncert in het kader van het Jaar van de Muziek op 4 oktober. Amper één maand nadat de Buggenhoutse «Sint-Isidc de bond» in zaal Re rum Novarum een geslaagde kon Jh avond verzorgde, vraagt deze band aandacht voor *r> «Oberbayern»-avond. Deze avond, tijdens dewelke de 816 wezlgen niet uitsluitend op Oberbayern-muziek val he worden, maar drank en spijs evenmin zullen ontbrt Pr' heeft plaats op zaterdag 2 maart, in zaal «Ter R« *a Kamerstraat te Buggenhout. De St.-Isidorusband ontstond op 24 december 1977, du huidig dirigent Frans Lauwere samen met enkele je jf> ge muzikanten, waarvan de meesten deel uitmaak ta "r de Koninklijke Fanfare St.-Isidorus. op eigen inic besloten wat modernere muziek te gaan spelen vriendschapsbanden met de fanfare bleven echte E'' staan. Dirigent Frans Lauwers maakt zelf deel uit ni' deze fanfare, terwijl zijn broer Paul ze dirigeert en op 8t,: beurt lid is van de Slnt-lsidorusband. Wat oorspronkelijk met een tiental personen begoi 'e' was, kende midderwijl zoveel sukses dat zich heel jonge muzikanten uit Buggenhout en omgeving al ten. Zelfs vanuit Ruisbroek kwamen ze opdagen. ®c De band heeft zoveel bijval dat hij zelfs aan een gemi de van meer dan één koncert per maand toe is. Vooral tijdens de zomer wordt de St.-Isidorusband op all nit feesten uitgenodigd. Van de «Oberbp- -n»-avond van zaterdag 2 maar! heeft do band zich in tweeën gesplitst. Eén deel zal klaas.'o no repertoire vei tolken, terwijl de overigen Hc daartoe flink met extra-repetitietijd overhadden-« k Oberbayera-sfeer zorgt. Sango Jo uit Lebbeke is ook van de partij dit genre toch minder goed te passen bij haar stem- timbre. Het intiem-innige «Vaarwel mijn broeder» van Huber- tus Waelrant - vaak zo af schuwelijk vermoord met massa's stroop - kreeg van het Sint-Gregoriuskoor een intiem-innige vertolking mee zonder m het zeemzoe te te vervallen. Interpreta tief mooi werk van dirigent Keppens en erg mooi ge zongen! 1985, Jaar van de Muziek, o m. van de Thomascantor Johann Sebastian Bach; een werk van hem mocht dan ook niet ontbreken. «Bist du bei mir» reveleerde nog eens Mare Raes« prachtige basstem, al hadden we toch liever een minder traag rit me gehoord in deze vertol king. Pianist Robbie De Winter zorgde voor een passende, sobere maar efficiënt on dersteunende begeleiding. De «dwaze moeders van de Plaza de Mayo» inspireer den Gerrit Valckenaers tot de kompositie «Plaza de Maya», een werk voor sex tet, waarin vooral de saxofoon een erg indrin gende partij te vertolken Het Sint-Martinuskoor Bijna een vol jaar was het parochiaal Sint-Gerarduskoor van Buggenhout-Opstal druk doende met de voorbereiding van het Vredeskoncert van zaterdag 22 februari 1.1., dat in de Opstalse parochiekerk plaats had ten voordele van het werk van pater Da Silva in het Indische Bombay. Wie in deze uithoek van de bosgemeente iets organiseert, weet vooraf dat de hele Opstalse gemeenschap deel heeft aan het gebeuren. Zo ook nu: de toch ruime kerk was volgelopen voor dit koncert; honderden belangstellenden waren ruim voor tijd hun plaats komen innemen. Ze wilden niets missen. En gelijk hadden ze! Dirigent Stefan Keppens en zijn koor maakten er weer een mooie, geslaagde avond van. De grondidee voor dit kon cert was de «vrede» in de ruimst mogelijke betekenis van het woord, zodat geko zen kon worden uit een ruim aanbod van werken die konden uitgevoerd wor den. Hierbij diende uiter aard rekening gehouden met het feit dat geen groot instrumentaal ensemble voorhanden was om voor de begeleiding te zorgen. Een al geen enkele muzikale scholing genoten, maar boordevol entoesiasme en goede wil komen zingen. De huidige dirigent Stefan Koppens, poogt wel de koorleden stilaan noties van stem techniek, stembe- heersing, en diktie bij te brengen. En het is bewon derenswaardig wat voor re sultaten hij al bereikt heeft met zijn groep. Als men dit koncert aangekondigd wordt! Kwalitatief stond dit vredeskoncert dan ook glo baal genomen op een meer dan behoorlijk muzikaal ni veau. Een verdienste van alle leden, maar toch voor al, denken we, van hun di rigent. Opstal zal nog mooie momenten beleven met dit koorensemble. Een organisatie met stijl Buggenhout. Robbie De Winter begeleidde het koor aan de piano (v) kerkkoor zoals dit van de alles in acht neemt, dan We weten dat als ze in Op- Sint-Gerardusparochie be- kan men gewagen van een stal iets organiseren, dit staat natuurlijk uit vrijwil- koncert dat uitstijgt boven met stijl gebeurt. Ook nu ligers-amateurs, die meest- wat gewoonlijk als koor- weer. Koorleden, instru mentaal ensemble en «hos- tessen» stijlvol gekleed, ge disciplineerd zoals beroeps mensen het niet zouden kunnen verbeteren Een prima geluidsinstalla tie, een efficiënte lichtin stallatie, waarvoor men een beroep had kunnen doen op mensen die dit soort werk gewend zijn: de technici van de Incar-kunstgroep. Ook de presentatie was ver zorgd. Koorlid André Bi- non had de teksten ge schreven die de verscheide ne nummers aan elkaar moesten breien. Teksten met inhoud, niet zomaar wat losse flodders, die de mensen probeerden een die per inzicht bij te brengen in het aangebodene. Naar on ze mening waren ze een ietsje te uitgebreid. Ze wer den door Kaatje De Stroo- per gesproken: prachtige diktie en doorvoeld; het was alleen jammer dat, vooral in het begin, haar mikro techniek nog wat moest bij geschaafd worden. Instrumentaal ensemble Een instrumentaal ensem ble van veertien muzikan ten zorgde voor de begelei ding bij de koorwerken en ook voor een instrumentaal nummertje. Aan de piano Robby De Winter, verder Koen Blot (slagwerk), Ani ta Keppens, Michel Puis sant, Ruth en Thérèse Roo- sen (viool), Ulrik Baeck (ho bo), Werner De Bleser (basklarinet), Gerrit Valckenaars (klarinet). Frank De Raes en Jos Ver meulen (trompet), Johan Seghers (trombone) en Eüe Van Der Jeught (trombone en basgitaar). Ehe Van Der Jeught maakte ook de be werking van een zestal nummers. Globaal kan gezegd worden dat deze musici hun taak naar behoren volbrachten al ontbraken kleine techni sche foutjes en onzuiverhe den niet. Toch een prestatie voor de ze jeugdige musici! Programma Pastoor Van Rooyen ver welkomde de honderden aanwezigen, onder wie we burgemeester De Landts- heer en schepenen De Rid der, Stall aert en Van Malde- ren herkenden, alsmede de heer Jos Van Overstraeten en zijn echtgenote, die de kiem legde van wat nu het Sint-Gregoriuskoor is. Het koor opende met het mooie vierstemmige «Neemt mij in der hand», een canon uit de zeventien de eeuw met begeleiding van het koperkwartet, waarna de schlager uit Ver di's «Nabucco» door de kerk galmde. Het driestemmige «Slavenkoor» werd machtig breed vertolkt in prachtige bogen: een nummer dat door het pubhek terecht fel gesmaakt werd. Toch mani festeerde zich hier ook het tekort waarmee het Sint- Gregoriuskoor - en zeer ve le amateurkoren met hen te kampen heeft: een kwanti tatief tekort aan mannen stemmen. Zeven tenoren en acht bassen tegenover een kohorte van een dubbel aantal vrouwenstemmen moeten uiteraard volume te kort komen Toch verdedig den ze zich best. Een eerste spirituaal was «Go Down, Moses» door Ehe Van Der Jeught be werkt voor sopraan, bas en vierstemmig gemengd koor met instrumentaal ensem ble. Koor en begeleiders toonden zich van hun beste zijde. Bas Mare Raes heeft voor dit soort komposities een prachtige, sonore stem, sopraan Lutgarde Peleman bezit eveneens een erg mooie stemgeluid, al lijkt Buggenhout. Het Gerarduskoor tijdens de uitvoering v) krijgt. Je hoort in deze soli het geween en gejammer doorklinken. Een werk met grote spankracht, al wordt deze op sommige ogenblik ken door de vele repetitieve elementen wel bedreigd. «Joshua fit the Battle of Je richo», ook weer door Ehe Vander Jeught bewerkt voor vierstemmig koor en sopraan, groeide na een eerder aarzelend begin in het koor uit tot een echte spiritual vol religieuze gloed. Sopraan Lutgarde Pelemans stem klonk ook in deze spiritual een beetje te gepolijst en te subtiel voor dit genre. Het vierstemmige renais sance-lied «Tourduon» van de 16de eeuwse Pierre At- taignant, een Parijs druk ker en uitgever van een in drukwekkend aantal verza melingen met chansons o.a., werd uitgevoerd zoals dit hoort voor een koor: nauwkeurig en duidelijk in struktuur, waardig be heerst en gematigd emotio neel. «Gebed voor het Vaderland» is een hed van Feremans, een tijd weinig uitgevoerd maar nu weer volop in de belangstelling. Het vier stemmig koor vertolkte het met de nodige brede waar digheid die deze kompositie vraagt. Een van de hoogte punten van de avond. De instrumenti8ten waren niet altijd zuiver en precies in de begeleiding bij «Be waar de droom» naar het «Abendbed zu Ostern» van G. Semmer. Koor en sohs ten leverden degehjk werk af: bas Marc Raes was uit stekend. tenor André Binon is zeker een prima koorlid maar mist toch wat volume als solist, Ruth Roosen zorgde als alt voor prima weerwerk en Lutgarde Pe leman was in dit soort kom positie duidelijk beter in haar element. Van Pevenage, een tijdge noot van Adriaan Willaert, zongen de vier reeds ge noemde sohsten, samen met tenor Ghislain Lanckmans (een mooie ten orstem heeft die man) het madrigaal «Ton amitié pour toujours je demande». Een vrij behoorlijk uitge werkt geheel, dat ons toch niet volledig kon bekoren; de homofone struktuur kwam niet volledig tot zijn recht. Een nummer dat wel prachtig vertolkt werd, was het overbekende «What a wonderfull world- bewerkt ook weer door Elie Van Der Jeught voor vierstemmig koor, sopraan, bas en in strumentaal ensemble. So hsten zongen prima en het koor was gewoon uitste kend, zelfs dc mannenstem men klonken degehjk door. de stembalans was hier prachtig in evenwicht. Na het eveneens mooie mo tet van de vredesweek «Vre de roepen zij» van Jan Van Op zondag 17 maart heeft in de zaal De Salamander te Buggenhout het Vijfde Arrondissementeel Vlaams Zangfeest plaats. Hel vangt aan om 14.30 uur en liefst zes koren verlenen er hun mede werking aan. Zij brengen Vlaamse liede ren ten gehore en begeleiden ook de samenzang. Die zes koren zijn: Het Sint-Martinuskoor uit Moerzeke dat in 1970 werd gesticht onder impuls van mevrouw Willocx en oud-dirigent Frans Willocx. Tijdens de voorbije 15 jaar trad het koor regelmatig op ter gelegenheid van verschillende kulturele manifestaties. Vele jaren verzorgde het koor de zang op kerkelijke hoogdagen, huwelijken en be grafenissen. Jaarlijks brengt het Sint- Martinuskoor vreugde aan de gevange nen in Dendermonde door een optreden. Het koor telt 46 leden, onder wie 13 mannen en 33 vrouwen. Het koor wordt begeleid door Annelies Moens, leerlinge aan het konservatorium le Brussel. Gi- nette Willaerts, leerlinge aan het konser vatorium van Antwerpen heeft op 1 januari 1983 de leiding van het koor op zich genomen. Jeko is het jeugdkoor uit Appels dat in zijn vijftienjarig bestaan een niet onaar dige reputatie heeft weten op le bouwen. Het gaat om zeventig jonge mensen die hun levensblijheid en optimisme uitzin gen en die zowat de hele regio hebben afgereisd. Ze hebben vaak soelaas ge bracht op ziekendagen en vergaderingen van de derde leeftijd. Ze maakten plaat jes en bandjes. Ze hebben ontelbare mensen van alle leeftijden weten te ver- blijen en ontroeren. Jeko is een vreugde volle groep waarop men niet uitgekeken raakt. Lid zijn van Jeko betekent ook opge slorpt worden door de frisse kant van het leven en dat optimisme graag willen delen met anderen door het op een fijne manier graag uit te zingen. Zingen is ook het liefste wat Jeko doet. Het Sint-Gregoriuskoor uit Wetteren werd opgericht in 1946 en achtereenvol gens geleid door Robert Magerman en Jules Galmart, alvorens Herwig De Munnynck, de huidige dirigent, de lei ding op zich nam. Het koor was van 1955 tot 1979 geklasseerd in provinciale eredivisie en sindsdien in de graad uit muntendheidHoogtepunten uit de koorgeschiedenis zijn de deelname aan de Europese Beker voor Gemengde Ko ren in 1962 in Knokke, waar het finalist werd, de medewerking aan de uitvoering van Bachs Weihnachtsoratorium te Rij- sel en meerdere koncertreizen naar Sie- gen en Brakel in Duitsland. De Wetteraars zelf kennen hun koor door een jaarlijks gevarieerd koncert in eigen organizatie en door de vierstemmi ge missen in de dekanale kerk op de hoogdagen. Het koor heeft een reperto rium van meer dan 250 liederen, opge bouwd tijdens zijn haast 40-jarige loop baan en 300 koncerten. Het Si-Bengkokkoor uil Wetteren is het schootkoor van het Instituut Mariagaard in Kwatrecht. Het koor bestaat uit vijftig frisse jonge meisjes stemmen en staat onder de deskundige en bezielende lei ding van zuster Machteld De Zitter. *Si- Bengkok- werd gesticht in hei schooljaar 1961-1962. De schijnbaar vreemde naam van Indische oorsprong werd geput uil 'Orfeus in de dessavan A. De Wil. In dit boek wordt de rol van Si-Bengkok gegeven aan een kleine verlamde jongen die door zijn fluitspel vele mensen uit de omgeving in beroering bracht. De meis jes van Si-Bengkok uil Kwatrecht pogen hun luisteraars in beroering te brengen met hun stem. Zij hebben zich tot doel

De Voorpost | 1985 | | pagina 18