Knappe Michielsgezellen in Hoogheid, uw Kameel staat voor Extra-opvoering van «Rust a la russe», ten voordele van Ethiopië nk op de planken Dendermonde speelt schitterend in op Jaar van de Muziek «Pjotr» in het St.-Jozefscollege De Konstminnende Jonckheyt zet «La Mama» rillen met «Plots» De Voorpost - 1.3.1985 - 21 Na het sukses dat de leerkrachten van het Instituut Onze- Lieve-Vrouw te Zele mochten oogsten met de geslaagde opvoeringen van de Russische komedie «Rust a la russe», werd besloten om in het kader van het Zeelse projekt «24 uur voor Ethiopië» een extra voorstelling te geven van deze spetterende komedie. daad, geeft regisseur- André Lissens Bij onze tweede pro- e hebben we het over ireekwoordelijke «an- boeg» gegooid. Om on- Bnsen verruimde kan te bieden de toneel- idu verder te exploreren, 3 ge daarin gaandeweg te e B Imaken om, tegelij- VL d onze jonge kring uit iwen tot een volwaar- m toneelkompaan op de *ebbeekse scène, heb- gemeend niet te mo- 3t"' til8taan bij het ons kende, èn bespeelde de klucht, nxfe wij immers onze per- geel leven merkelijk opti- vi benutten, dan moeten ;elf{ k van dat andere hout maken M.a.w. de toneelgenres mo- liekjjor ons geen onbeken- ijven. Onze keuze viel thriller. i (maar: «Plotseling van Francis Dur- weliswaar een ir van kaliber, maar het klassieke Ocfdersverhaal. Of- de recherche in het 1 ta wel degelijk zijn op- moi ting maakt De dader immers van mee taf D lekend Althans voor ihouwers. Wat be de plot. of liever de plots, word je als •stvl echter in het onge- gelaten Wie komt vie i zal getuige zijn van •en onvermoede als afwikkeling van een s moordenaarskom- waarvan de emotione- srelag op de betrokke- gevoegd bij enkele h< fende aktiescènes ge- Dha tdeerd aan de ribben te I jven kleven. it je te wachten? na^man wil zijn rijke uit de weg ruimen, ik i De bedenkt hij sec ftig plan, waarbij zijn ms) ige. maar gewillige de esse hem zal helpen. b« als spoor moet leiden vroegere vriend Ijn vrouw De hele si mt e plot verloopt vol- P'an, wanneer plots. tot la Durbridge 4 u la Durbridge werd in het Engelse Huil ia tn. Hij wordt wd als een groot- in het suspense en schreef ook wer- *1® ader het pseudoniem lan( landers (Paul Vlaan- oni 11 n meest bekende wer- i®'Tehoren: «De andere •Er is een kind ont- •Gifgas en snuifta- 'De laatste uitweg», vriend Charles», fling thuis», «Portret Mison». «De sjaal», an oosten van Algiers». ^"Pyier-mysterie- Tim Frazer». J fc schoen past wordt ord» Durbridge is "'pis de auteur van di- detekti veromans de speurder Paul steeds de /hoofdrol e t» :t. een T V.-bewerking uit van «Plotseling thuis», het stuk dat Ommekaar, in originele versie, als «Plots» op de planken zet. Vele van zijn werken werden overigens reeds verfilmd of door de B.B.C. voor televisie be werkt. Nieuwe gezichten Voor de vertolking deed re gisseur Dré Lissens een be roep op een aantal nieuwe gezichten uit de Omme- kaar-schoot. Zo vertolkt Marleen Chalmet de rol van het eigenwijze vrouwtje Maggie Howard, is Dirk De Ridder (Glen Howard) een lady-killer in de dubbele be tekenis van het woord, neemt Nelly De Landtsheer (Sheila Wallis) dc rol van een tweedeplansaktrice op de terugweg voor haar re kening en verschijnt Mark De Vlieger als Appleton ten tonele, een nogal saai po- litie-inspekteur. Meer vertrouwde Omme- kaar-figuren zijn deze van Hilde Van Mol (Nelen), Maggie zus, Kornel Leunis (Sam Blaine, een vroegere vriend van Maggie), Anne Colpaert (Lenni Bayer, jong. knap en schrander) en André Veireman (Re- mick, de adjunkt-inspek- teur). Het affiche- en dekoront- werp is van de hand van Dirk De Ridder. Atelier Buytaert bouwde dit dekor, de koördinatie berust bij Petrus Van Stappen, bijge staan door de gehele Om- mekaar-ploeg. In dat verband wil regis seur-voorzitter André Lis sens nog wat kwijt. Om al de geïnteresseerden hun dagdromen, verzuchtingen of hartewensen eens en voorgoed aan diggelen te slaan: Lowie Buytaert is en blijft een Ommekaar-lid. Met alle hebben en houwen. Ook al nam de man be roepshalve ontslag in het Ommekaar-bestuur. Wij zijn echter 150% overtuigd van zjjn verdere medewer king. Ommekaar brengt immers, zoals dat altijd ge weest is, respekt en begrip op voor de noden van zijn leden. Dus, sorry hoor voor al die outsiders, die graag een «althans voor hen ge wenst konflikt in de Omme- kaarschoot zagen gebeu ren». Voor de belichting en het geluid zorgen Rudy Robbe- recht en de gebroeders Hey- mans, Jo Abbeloos fungeert als toneelmeester en Lena De Mol zegt voor. Guy Pau wels verzorgt de public-re lations. Vicky grimeert en Marleen Aalmet is kledij- verantwoordelijke. Met de zoete herinnering van de bijval van «Robert en Bert rand» nog in het ge heugen ook dit stuk lok te net als de twee vorige «Klakke Verdoest» en «De Wonderdoktoor». meer dan 2.000 toeschouwers en in St. Gilli8-Dendermonde ver schenen bovendien ook zo wat 500 entoesiaste toe schouwers wordt mo menteel de laatste hand ge legd aan «Plots». Dankzij deze publieke bijval, aldus André Lissens, werden on ze technische dromen wer kelijkheid. Op het pro gramma staat de aanschaf van een professionele klankinstallatie en de uit breiding van het reeds be staande lichtorgel. Vermelden we ter volledig heid dat «Plots» wordt op gevoerd op zaterdag 23, zondag 24, vrijdag 29, za terdag 30, zondag 31 maart en op maandag 1 april. Tel kens te 19.30 uur in zaal «Heidehof», Heizijdestraat te Lebbeke. Reserveren kan, vanaf zaterdag 9 maart in Gasthof «Bier boom» (21.71.74). Is het dus weldra thrillen gebla zen, dan serveert «Omme kaar» in december van dit jaar opnieuw een lachsuk- ses. Geprogrammeerd werd immers de produktie van «De koteletten hebben oren» (Les entre-cötes ont des oreilles» van de Franse auteur Georges Renoy. Dit stuk maakte enorm veel fu rore in Parijs en in de overi ge Franse grootsteden. Het steekt vol gags, waarin zo wel de klassieke ingrediën ten als verrassingselemen ten aanwezig zijn. Pierre Van Rossem Als tweede produktie van het seizoen '84-'85 heeft de Lebbeekse rederijkerskamer «De Konstminnende Jonckheyt» «La Mama» van André Roussin geprogram meerd. Ann Petersen voert de regie en vertolkt bovendien de hoofdrol in dit stuk. Het gaat er lustig aan toe in de opgewonden komedie «La Mama» van André Roussin. De mooie Antonio, een Siciliaan van goeden huize en lid van een oude familie, staat op het punt de nationale trots van de ei landbevolking op grove wij ze te kwetsen. Hij is een beeld van een man, een Adonis met vurige ogen, maar daar heeft zijn lieve vrouw in het echtelijk bed weinig aan. Het ontbreekt de mooie Antonio dus dui delijk aan enthousiasme om zijn mannelijkheid te bewijzen. De moeder van Antonio treedt echter op het oorlogspad Een Sici liaan die impotent zou zijn. Daarvan kan geen sprake zijn! Deze komedie is een radde, dolle geschiedenis, een ko medie zonder «vijgeblad». Alleen het feit dat André Roussin deze roman van Vi- talino Brancatizo vrolijk en orgeloos op zijn Italiaans van het toneel heeft be werkt, maakt er een amu sant spel van, vol lustige en gezonde zinnelijkheid. «De Konstminnende Jonck heyt» voert «La Mama» op, op vrijdag 22, zaterdag 23, zondag 24 en maandag 25 maart, telkens te 20 u. in «Ons Huis», Leo Dubois- straat te Lebbeke. Buggenhout. Hoogheid uw kameel staat voor, zo brachten de Sint-Mic.hielssezellen ons bij (v) Wat jou en je naaste omgeving kan overkomen, wanneer je je beste vriendin toelaat jouw foto aan haar korrespondentievriend te sturen, kom je aan de weet wanneer je één van de volgende voorstellingen van «Hoogheid, uw kameel staat voor», opgevoerd door de Buggenhoutse Michielsgezellen, bijwoont. De «Michielsgezellen» die voor het eerst vijf vertoningen van eenzelfde stuk program meerden, schoten met deze programmatic geenszins een bok. Integendeel. Dit luchtige stuk van de hand van Max Andrea valt best te genieten. En al is de humor die de diverse personages, via grappige dialogen, niet altijd even fijnzinnig, toch beleef je als toeschouwer een prettige avond. En dat en nu citeren we de woorden van E.H. Schollaert in zijn traditioneel welkomstwoordblijft toch een van de voornaamste doelstellingen van de kring. De stad Dendermonde heeft een mooi programma samengesteld voor het Europees Jaar van de Muziek. Al geruime tijd houdt een speciale werkgroep onder leiding van kul tuur schepen Hubert Maes zich bezig met dit gegeven en men is nu zover dat men een programma kan voorleggen waarin niet alleen de aandacht gaat naar internationaal vermaarde muziekverenigingen, maar waarbij evenzeer de plaatselijke verenigingen ruimschoots aan bod komen. Naast kioskkoncerten die worden gebracht op de Grote Markt, voorziet men ook in een klassiek programma op het stadhuis, zijn er beiaardkoncerten en kunnen ook derden him organizatie laten inschrijven op het programma. De werkgroep onder lei ding van schepen Maes en bestaande uit de leden Aimé Van den Broeck (voorzitter kulturele raad), Luc Van den Broeck (initiatiefnemer orgelcyclus en internatio nale muziekdagen), Marcel Defleur (direkteur van de stedelijke muziekakade- mie), Pierre De Smedt (stadsbeiaardier), Aimé Stroobants (konservator- archivaris) en Franki Her- vent (diensthoofd kuituur) kan een prachtig program ma voorleggen. Men reali- zeert dit met een krediet van amper 100.000 fr, maar allicht dringt een bij- krediet zich op. Kioskkoncerten Aan de plaatselijke fanfares en harmonieën werd ge vraagd of zij aan het Euro pees jaar van de muziek wensten mee te werken. De verschillende muziekmaat schappijen van de stad rea geerden biezonder gunstig op dit verzoek en schreven massaal in. Het gevolg is dat men 14 kioskkoncerten zal kunnen organize ren wat voor een seizoen een beetje van het goede teveel is. Daarom heeft men deze omvangrijke groep in twee opgesplitst en krijgt een eerste reeks van acht korp sen dit jaar een kans en komen volgend jaar de an deren aan de beurt. Deze koncerten zullen worden gegeven tijdens de zomer maanden en allicht groeit hieruit een nieuwe traditie van kioskkoncerten tijdens het toeristische seizoen. Klassiek programma Daarnaast is er een deel dat men kan noemen het klas siek programma in het stadhuis. Daaronder res sorteert onder meer het openingskoncert dat op vrijdag 22 maart op het stadhuis wordt gegeven. In de Ros Beiaardzaal koncer- teren om 20.00 uur de be kende The Malufi Singers, speelt het koperensemble Reliogioso onder meer een Ros Beiaardfantasie voor koperensemble getoonzet door Jozef Baeck en speelt Frans Dooms piano. Een uitzonderlijk koncert dus. In de loop van de tweede helft van 1985 wordt waar schijnlijk nog een tweede koncert gehouden, moge lijk in samenwerking met het Festival van Vlaande ren Het slotkoncert zal plaatshebben in de eerste of tweede week van december. Men denkt hier onder meer aan een optreden van het perkussie-ensemble onder leiding van Armand Van de Walle dat uitsluitend uit slaginstrumenten bestaat. Zowel de kioskkoncerten als het klassiek program ma worden georganizeerd door de dienst kuituur en toerisme van de stad Den dermonde. Tentoonstellingen en cycli Een derde deel wordt ge vormd door de tentoonstel lingen en de meervoudige manifestaties, evenals door organizaties die reeds zijn voorzien. Daaronder onder meer de koncerten van Jeugd en Muziek (5 maart. 29 april en 26 juni), het lerarenkoncert van de Mu- Korrespondentieperikelen In «Hoogheid, uw kameel staat voor» voert auteur Max Andrea Jenny Van der Wal ten tonele. Zij houdt er een korrespondentievriend op na, die haar na een aan tal brieven om een foto vraagt. Jenny is echter ont- vreden over de fotografi sche weergaven van zich zelf en stuurt dan maar een foto op van haar vriendin Betty, die gehuwd is met Martin Veldberg. De briefwisseling resulteert in een huwelijksaanzoek, waarop Jenny bevestigend antwoordt. De korrespon dentievriend blijkt een olie prins te zijn, die zijn aan staande bruid met haar foto in de krant laat verschijnen op de dag dat hij haar komt halen. Martin Veldberg leest zijn dagelijkse krant en ziet zijn vrouw Betty aangekondigd als toekoms tige prinses. Vanzelfspre kend zit de kat op de koord. Knap vertolkt Regisseur Karei Jacobs is erin geslaagd zijn akteurs en aktrices een flink tempo op te leggen. De handeling verloopt vlot, hoewel het je als toeschouwer minder ziekakademie (26 april), de tentoonstelling over de mu- ziekakademie van 20 april tot 12 mei. Die tentoonstel ling heeft plaats in het ste delijk museum en wordt in gericht door konservator- archivaris Stroobants. Tij dens de officiële opening op zaterdag 20 april treedt een ensemble van de muziek- akademie op. Er is ook de orgelcyclus, de internatio nale meesterkursus orgel en klavecimbel van 16 tot 22 augustus die wordt georganizeerd tijdens de Internationale Muziekda gen en de viering van de Sint-Gregoriusgilde op 28 september Beiaardkonoerten Net zoals voorgaande jaren worden er ook beiaardkon certen gehouden Een der gelijk koncert had reeds plaats op nieuwjaarsdag. Maar ook op paaszaterdag 6 april, feest van de arbeid 1 mei. Ons Heer Hemelvaart 16 mei, pinksteren 25 mei, feest van de Vlaamse Ge meenschap 11 juli. Natio nale Feestdag 21 juli. voor avond van kermis, katuit en kerstmis wordt er een beiaardkoncert gegeven door stadsbeiaardier Pierre De Smedt. Andere organizaties Tenslotte blijft nog de mo gelijkheid dat verschillende verenigingen die een muzi kale manifestatie organize- ren, hun initiatief laten in schrijven op het program ma van het Europees Jaar van de Muziek. Zij kunnen (eenmaal) gratis gebruik maken van de kulturele in- frastruktuur. In het Sint-Jozefscollege, waar toneelspelen een oude traditie is die trouw in ere wordt gehouden, kan u terecht voor de opvoering van "Pjotr» van Jan Terlouw in een bewerking van Fons De Koninck. Jan Terlouw voorstellen is voor velen wellicht overbo dig. Toch even dit: zijn boe ken verschijnen in het Ne derlands, Frans, Duits, Ita liaans, Engels, Zweeds, Amerikaans, Afrikaans, ja zelfs in het Welsh. Hij werd geboren in 1931 in Gelder land. Hij studeerde natuur kunde en deed o.a. in de U.S.A. en in Zweden aan research. Ook op politiek vlak was hij aktief. Zo was hij o.a. voorzitter van D'66, volksvertegenwoordiger voor die partij en ook mi nister van Ekonomische Zaken. «Pjotr» was zijn eerste boek Het verscheen in 1970. Pjotr is een Russi sche jongen die op zoek gaat naar zijn vader, die naar Siberië verbannen is, 7000 km verwijderd van hun woonplaats. Dat hij tij dens die zoektocht allerlei avonturen beleeft, hoeft ze ker niet gezegd. Maar of hij zijn vader zal vinden...? Liefst 20 spelers met even veel medeweis geven aan dit toneelwerk gestalte. Daaronder leerlingen, lera ren, leraressen en ouders, in een samenwerking het Gemeenschapsprojekt waardig. De regie is in han den van Elia Vermeulen, moeder van één van onze leerlingen. Dh. Fons Hey- vaert en dh. Frans Van der Heyden hebben ook dit jaar weer een zware dobber aan het decor u.r. Poot en dh. Mark Van Wichelen zorgen voor de muzikale omlijs ting. Data: zaterdag 9 maart om 20 u.; zondag 10 maart om 15 u.: vrijdag 15 maart om 20 u.zaterdag 16 maart om 20 u. De toegangsprijs bedraagt 150 fr. voor volwassenen en 100 fr. voor studerenden. Voor grote gezinnen is het mogelijk een gezinskaart te bestellen. Ze betalen hier voor 6O0 fr. De opbrengst gaat naar de uitrusting van een infor- matiecaklas. In samenwerking met de Stedelijke Jeugdbiblioteek wordt er van 8 tot 16 maart een infos tand ingericht over het betere jeugdboek (10 tot 15 jaar). Uiteraard zal er een speciale stand worden voorzien over de werken van Jan Terlouw Voor nadere infor of kaar ten: de heer prefekt (053/ 21,04.41) of Fons De Ko ninck (052/35.64.20) maar dan na 17 u. Nummering der kaarten op het sekretariaat van de pre- fektuur verplicht doch kos teloos LH aanspreekt, de aanleiding tot de vreemde situatie waarin de hoofdpersonages beland zijn, tweemaal uit eengezet te zien. Storen doet dat echter niet ten vol le, vermits de betrokkenen op de scène voldoende va riatie in hun spel stopten. Wat de acteerprestaties be treft, zagen we de aktrices en akteurs overigens zel den beter aan het werk. Aan vrouwelijke kant wa ren dat Marinette De Hant- setters (goeie uitspraak!) als Betty Veldberg, Lieve Van den Breen (maakte af en toe een ietwat bijzige in druk, maar viel geenszins uit de toon) als Jenny Van den Wal, Greet Van den Breen (zeer goed, voelde zich duidelijk in haar sas), Liliane Kallaerts (knap ge typeerd, kortom.. Bon!») als Erica Pinto en Patricia Van Moer (goed, maar moet duidelijk wat aan haar i- klank doen) als Laura Staarling. Kwa mannelijke Michiels gezellen maakten we ken nis met Maurits Keppens (beschikt over duidelijke zegging, beweegt zich vlot, onderstreept zijn bewegin gen met een veelzeggende mimiek en spreekt een zui vere taal Jammer vonden we allen, dat hij zich de ene keer met «jij» behielp en we hem achteraf op een paar «gij's» moesten betrappen) als Martin Veldberg, Karei Jacobs (een komisch talent, dat staat vast) als Bebert Kejukel en Jos Van Steen (die duidelijk zijn figuur meehad) als Jezahim Vermelden we bovendien dat de dames hun toiletjes keurig verzorgd hadden, iets wat we niet van het dekor (Mare De Wachter en Jean Heyvaert) konden zeg gen. Dat leek ons inderdaad aan de kale kant Verder verleenden ook Lieve Piron en Huido Keppens (grime). Firmin Vergauwen (voor zegger) en Willy Van Wam- beke en Mare De Wachter (Techniek) hun medewer king. «Hoogheid, uw kameel staat voor», wordt nog op gevoerd op de zaterdagen 2 en 9 maart en op zondag 3 maart in de feestzaal van het St. -Michielscollege, op zaterdag 16 en zondag 17 maart in zaal Scaldis te Baasrode en op zaterdag 23 maart in zaal «Torenhof» te Buggenhout-Opstal. Wij garanderen je een prettige avond. Pierre Van Rossem Wie het stuk nog niet ge- gouden medaille gewonnen zien heeft, kan dus nog al- heeft van het landbouw- tijd de kans te baat nemen schap. Maar Klawa ver- op zondag 3 maart te 15 wacht haar Kostja, een uur. U doet er nog een goed scheepsmachinist, die ze na werk mee, want de totale achttien maanden afwezig- opbrengst komt ten goede heid voor de eerste keer te- aan het arme Ethiopië. rugziet. Nog even dit over de En Mjoessof? Die houdt inhoud: zich ergens verborgen voor De goedmoedige ambtenaar de professor, want hij zou Zaitsjef is op zoek naar een een verhouding hebben Buggenhout. De Sint-Michielsgezellen gingen op zoek naar een kameel (v) zekere Mjoessof, die in het met diens vrouw Doet- rusthuis «De Zonnebloe- kina men» verblijft. Dit voor een Dan komen nog Kostja, administratieve kwestie. professor Doetkine en de Zaitsjef slaagt er echter niet echte vrouw van Zaitsjef in zonder partijkaart bin- binnenvallen, hetgeen alie- nen te geraken. Als even maal aanleiding geeft tot later blijkt dat mevrouw zeer grappige situaties. Als Doetkine zomaar binnen u graag eens op zijn Rus- mag, omdat haar echtge- sisch wilt lachen en daarbij noot een beroemd professor nog Ethiopië steunen, komt is, gaat er bij Zaitsjef een u op zondagnamiddag te 15 lichtje op, hij zal zich aan- uur voor de extra verto- melden als de man van Kla- ning. Ingang 100 fr. wa Klenjatkoek, die juist de Tot dan! Ann Petersen in de hoofdrol is ibeekse toneelkring Ommekaar verandert olver van schouder n krachtige vuist zit een schietensklare revolver geklemd. De loop pal in jouw Met deze blikvanger op een werkelijke prachtige affiche, kondigt de e toneelkring Ommekaar «Plots» aan, zijn tweede produktie van het toneelsei- 1984-'85. I» betekent thrillen. De auteur is overigens Francis Durbridge, overbekend van ie televisiespelen in het thrillengenre. Voor de regie tekent Dré Lissens.

De Voorpost | 1985 | | pagina 21