SfóPRESj Had u vandaag TV-Ekspres. dan zoudt u nu al de achtergrond kennen van dat nieuwe feuilleton. Massa kijklustigen voor Kieldrechtse karnavalstoet Karnaval in Belsele meenIe Een Schepen verbrand in Belsele Het rijk van Prins Freddy is ten einde Eerste NCMV autosalon te Hamme 24 - 1.3.1985 - De Voorpost jaar was het met de inspiratie iet NCMV van Hamme orga- .izeert op 1, 2 en 3 maart a.s. i de Gemeentelijke Sporthal Meulenbroek haar eerste auto salon. Het initiatief is gegroeid uit het sukses van het eerste NCMV verkoopsalon in 1983. Het is de bedoeling dit autosa lon steeds te orgaizeren in het jaar dat er geen salon is voor personenwagens op de Heizel. Op dit autosalon zulleir 11 au tomerken vertegenwoordigd zijn, naast drie fïetsenstands en één stand met motoren en andere rijwielen. In de polyvalente zaal zullen de exposanten een gezamenlij ke stand opstellen van acces soires en aanverwante artike len. Vanuit de hoger liggende cafetaria hebben de bezoekers een fantastisch uitzicht op de tentoonstelling. De inkom is volledig gratis. Onder de ko pers op het salon wordt een geldprijs verloot van 20.000 fr. De openingsuren: vrijdag 1 maart openingsreceptie te 19 uur, voor iedereen open tot 22.30 u. Zaterdag 2 maart: Joorlopcnd open van 10 tot 22 uur. Zondag 3 maart: doorlo pend open van 10 tot 22 our. (bd) Volgens de geschiedschrijvers van volkse gebruiken dienen de wortels van karnaval in een diep verleden te moeten gezocht. De meesten zijn het er over eens, dat het feest te maken moet hebben met het einde van de winterperiode en dat in vroegere tijden het moment gekomen was om het tot dan toe bewaarde voedsel op te eten vooraleer het zou bederven. Nadien zou een «buikriem-toe-periode» komen wat in de Westerse landen meer bekend is onder de term «vasten». Daaromtrent willen we het niet hebben. Met karnaval doet ook de ver kleding, de zotskap en het masker hun intrede terwijl de kamavalschlager hyper eigen tijds is. Zoals bij zovele volke ren betekenen maskers eigen lijk niets anders dan het uit beelden der geesten. Zij lieten zien dat de geesten niet eens veraf waren, maar midden ons vertoefden. Zelfs volkeren die omzeggens niets hebben uitge vonden. vonden wel het mas ker uit. Het is ook geen wonder dat tijdens karnaval het gebruik om anderen «gemaskerd» de les te spellen of aktuele feiten en personen te hekelen, wordt voortgezet. De vindingrijkheid en de improvisatie kennen soms geen grenzen en niet zel den wordt er hoogstaande volkse kunst geboren. Zo ver willen we het niet drij ven met wat onlangs te Loke ren gebeurde. Vorige week maandagavond vertrok om streeks halfnegen aan het Sta tionsplein de Slonzenstoet. Toen de vrolijke bende, onder politiebegeleiding, reeds een heel eind op weg was kwam Lokeren. Zelfs de beeldhouwwerken vieren karnaval. een Personenwagen in snelle (polo) vaart het stationsplein opgere den. Het voertuig remde en de «onbekende» inzitters tooiden in een minimum van tijd de beelden van het Vredesmonu- ment. Met waspoederdozen kreeg het geheel een aristokra- tisch uitzicht en om humanitai re overwegingen kregen de he ren een extra neusbeveiliging wat in die koude nacht zeker van pas zou komen. Eigenlijk had men er misschien reeds vroeger moeten aan gedacht hebben. Even later werd het optreden voltooid met het aan brengen van een aantal verlo ren handdoeken. Op de foto die we hierbij afdrukken wordt de laatste hand gelegd aan de ludieke en onschuldige opera tie. Wel hebben we in laatste instantie hoofd en lichaam van de «dader» moeten afknippen. Onderzoek Karnaval wordt in Lokeren vooral gevierd in de café's in de onmiddellijke omgeving van de Stationsstraat zodat wel niemand die maandagavond en -nacht de beeldenschennis niet zal opgemerkt hebben. Lang mocht er natuurlijk niet gela chen worden en wanneer de laatste vierders omstreeks 8 uur dinsdagmorgen in het buf fet op adem aan het komen waren, werd het monument in ere hersteld. De lol was ge daan en blijkbaar was iedereen tevreden. Er was tenandere geen sprake van de minste schade. Men had evenwel niet gere kend op het bestaan, ook in tijden van karnaval, van een aantal droogstoppels. Eerst werden cafébazen op het poli tiecommissariaat ontboden. Men wilde weten wie de beeld- stormers waren en zoals be kend zijn sommige cafébazen uitstekend getraind als lijf wachten. Later moesten som mige personeelsleden van het stadhuis op het matje komen want in de week vooraf waren nogal wat waspoederdozen - lege dan nog wel! - opge merkt in de handen van een aantal bedienden. Waarom die politionele ijver? Een klacht? Helemaal niet. maar men sug gereerde dat leden van vader landslievende verenigingen hun beklag hadden gedaan en dat het nu de taak van de politie was om de dader(s) een ferme bolwassing te geven. Navraag van onze kant beves tigen dat niemand, maar dan ook niemand, bij de politie was gaan zeuren. Oorzaak van het kinderlijke gedoe zou eer der te vinden zijn in een reeds jarenlange verkeerde ver/ standhouding tussen twee per sonen w.o. een politieman. Blijkbaar was karnaval en de onschuldige tooi dé gelegen heid om de zoveelste jacht te openen. Gelukkig denken de meeste politiemannen er an ders over, maar of het aanzien van het korps er nu op verbe terd is, mag Joost weten. Mag er nog gelachen worden? Zondag was 't karnavaloptocht in de Sinl-Niklase deelgemeente Belsele, voor d maal. De belangstelling was ronduit massaal, de organisatie (in handen van de Ordi de Muilentrekkers) puik. Dit zijn enkele impressies. Bovenaan ziet u keizer Marcel I van groot-Sint-Niklaas, die de plaatselijke prom begeleidde. Midden de Kabaskes: Wij leveren in, de stootkar is een begin», rijmelend uitgebeeld. En onderaan een stelletje klowns in een akrobatisch numm Het feest in Belsele kreeg maandagavond nog een verlengstuk, met poppenverbA en kroegentocht (foto's dw) Het Kieldrechtse karnavalkomitee De Lustige Pottenpak- I kers zal zich de recente uitgave van de karnavalstoet wellicht nog lang geheugen. Alle ingrediënten waren inderdaad aanwezig opdat de achttiende uitgave van dit kleurrijk spektakel tot één van de meest suksesvolle zou uitgroeien. Vooral met de weersomstan- heel wat minder, al blijven digheden heeft men het in de meerdere wagens voorbeelden grensgemeente erg goed ge- van kreatieve hoogstandjes, troffen. Voor de achttiende Er waren uiteraard ook prijzen uitgave waren honderden men- in de wacht te slepen. Een sen naar de Beverse deelge- deskundige jury heeft de stoet Lokeren. "Zo een goeie hebben we nog niet gehad» was ongetwijfeld de meest gezongen Je zou uiteindelijk ook de de uitslag bekendgemaakt. De hit tijdens ie Lokerse kamavaliagen. Van de prinsenpop bhjft evenwel niet veel meer ™°™r ™ee"en twimigla| wa. Z ^Trtegenwöird^g" gens in geschreven, een res- met de meeste prijzen naar pektabel aantal groepen ook, huis. en bovendien nog een aantal Bij de wagens waren er in kamavaleske individuelen. totaal 700 punten te verdienen. Het overgrote deel van de «'t leven van prop zit erop» uit deelnemers kwam traditioneel Kloosterzande werd eerste, gc- vanuit Nederland overge- volgd door «Koperen Ko» uit waaid. Wagenbouwers uit Sint-Jansteen en «Drankorgel» Kieldrecht zelf lijken nog ook uit Kloosterzande. Ook steeds in aantal af te nemen, bij de groepen werd het een Sommige gebeurtenissen heb- Zeeuwsvlaamse onderonsje, ben in het verleden veel inspi- De Pieleputters met «Koffie- ratie opgeleverd voor de wa- leute» werden eerste, een genbouwers De oliekrisis was groep uit Hulst en Clinge res- daarvan één voorbeeld. Dit pektievelijk tweede en derde. over. (polo) Zondag trok een karnavalstoet door de straten van de Sint-Niklase deelgemeente t onder impuls van de Orde van de Muilentrekkers. Er werd o.m. geknipoogaÈ Reinaert en de streek die hij vorig jaar uithaalde, door het trekken van een streep o\m wegdek van een groot deel van de Wase gemeenten. Schepen Staf Van Daele -Sta) Vos») werd met waterverf bedacht, niet écht natuurlijk. En 's avonds gil bewindsman in de vlammen op. Evenmin écht, want hij maakte er zowaar nof rondedansje bij. (foto delro) Lokeren. Prins Freddy steekt de pop aan die in feite hemzelf voorstelt, (polo) Karnaval wordt te Lokeren over twee weken gespreid zodat het vorige zaterdagavond het de beurt was om de prinsenverbranding te vieren. Veel volk, zowel gewone kijklustigen als verklede personen waren op het binnenplein van de markt samengetroept Prins Freddy hield er zijn laatste toespraak en wat nadien volgde ziet de lezer op bijgaande foto's Over sommige karnavalfeiten in de marge kan men ergens anders in dit blad een bijdrage lezen. Hoewel iedereen er over eens is dat karnaval anno 1985 wel wat minder was dan vorig jaar, dan zijn alle stille en minder stille getuigen er zeker van dat er geen gebrek was aan animo. Sommigen maakten reeds plannen voor volgend jaar maar wensen er toch ook al met de Lokerse feesten er iets van te zullen maken. Krisis, nieuwe armoede, raketten, koude, de dollar, enz...? Even was het allemaal vergeten. (Polo) Karnaval in Kieldrecht. Deze wagen behaalde de eerste prijs. (Ivb)

De Voorpost | 1985 | | pagina 24