avidsfonds Herdersem tildigde Toon Muylaert Gevarieerd C.M.-Jeugdvakantie aanbod in de kijker Kriskras door Aalsterse gemeenteraadszitting *)ever Oilsjt Broederlijk Delen voor Ethiopië met dekenij Aalst (ANTIEBEURS IN HOF TEN DAELE TE MERE Aalst naar de paus et» beetje geschiedenis van de schoolstrijd te Aalst en omgeving ft De Voorpost - 1.3.1985 - 5 zen :r$K (loeiende Herdersemse Davidsfondsafdeling, pas aan nieuw bestuur toe, huldigde Toon Muylaert wegens 25 jaar aktiviteit als bestuurslid van de afdeling, jing die naar de 200 leden neigt en die door beheerder jlmedewerker Etienne D'Hondt graag als voorbeeld onn* jt gesteld voor andere afdelingen. «n receptie by kaas en wijn huldigde de kersverse, ïporteerde», voorzitter Hugo Bogaert de feesteling hg zijn voorganger als voorzitter, Jozef Verbestel, met diens echtgenote, passend in de bloemetjes had tod geest ten dienste stelde van de Muylaert, laatste burge- afdeling, tr van het zelfstandige mem, drukt duidelijk de Als burgemeester werd hij in Ippen van zijn vader, de gelegenheid gesteld ook Ihoofd Hector Muylaert voor het DF heel wat te helpen tn van de stichters was realiseren en stimuleren. Je plaatselijke DF-afde- Voorzitter Bogaert stelde Z° als voorbeeld qua stipt- "et meuw K"115 °P f"et grafvan en werkzaamheid Hij de plaatselijke letterkundige te er trouwens een ere- ^oze^ De Cock en zijn rol in i telkens de eerste te het verplaatsen van de oude af IC rekenen met Sasbnig. of toegangskaarten, d K betreft de bezinningsda- Toen hij dan ging selekteren in sp fe de afdeling telkenjare zijn bestuursfunkties in het elft, aakt in de abdij Affligem Herdersemse en Faluintjesver- ^Toon dé bezieler. Deze enigingsleven, bleef zijn be- hebben nu terug plaats stuurslidmaatschap bij het Da- n 10 maart e.k. Ook bij vidsfonds behouden. Herder- jperatie Leeuwenvlaggen» sem hoopt dan ook hem nog .enI( Je Toon een aktieve rol lang in deze funktie te mogen ij hij zijn kommerciële meemaken. RELATIVEREN Toon zelf dankte gepast doch relativeerde wat hij presteer de. «Ik heb eigenlijk niets spe ciaal gedaan» zegde hij «en wat ik deed, deed ik graag omdat het overeenstemde met mijn eigen inzichten». En waar er eens wrijvingen waren waar zijn die niet waar mensen samen zijn liep het uiteinde lijk dan toch weer gesmeerd. Zijn huldiging ziet hij o.m. ook een teken van «oud wor den» maar dat is hem zeker niet aan te zien. Hij is nog maar «half bakzak». De idealen van het DF, Gods dienst, Vlaanderen en Volk passen volledig in de visie van deze laatste burgervader. Wat betreft de godsdienst op teert Toon voor een frisse, blije kerk waar geen plaats is voor onnodig pessimisme en waar een bevrijding-teoloog goed werk kan verrichten. Als er inderdaad ontkerkelijking is zouden we goed doen in hoe verre de volwassenen van van daag daar zelf schuld aan hebben. Voor Vlaanderen heeft men nu uiteindelijk toch belangstel ling gekregen voor landschap pen en monumenten. We heb- Vakantie 1985... Stilaan groeit bij velen, bij scholieren en studerenden, bij arbeiders, en bedienden, bij vaders en moeders, weer het onstuitbaar verlangen naar verre horizon ten, een steil bergpad of een koele pils op een rustig terrasje..., naar vrij leven, buitenlucht, samenzijn, sport en spel... Weldra wordt weerom uitblazen geblazen... Ieder jaar opnieuw bieden de Kristeiijke Ziekenfondsen een gamma van spetterende vakantiemogelijkheden aan gezonde en valide jongeren van 9 tot 18 jaar. Sinds jaren worden ook voor jonge mentaal en fysiek gehandikapten en voor zieke kinderen aangepaste vakantiekampen georganiseerd die een brede waaier van aangepaste aktiviteiten omvatten. Om al deze mogelijkheden, van sportief tot relax, van de Zwitserse toppen tot de Nederlandse watervlakte, by een ruim publiek meer bekend te maken organiseerd de dienst Jeugd en Gezondheid van het verbond Aalst van de Kristeiijke Ziekenfondsen van 18 februari tot 7 maart een interessante infojeugdvakantiebeurs in een dertiental steden en gemeenten o.a. Aalst, Hofstade, Erembodegem, Mere, Haaltert, Lede...van het arrondissement Aalst. Aalst. Oud-burgemeester Toon Muylaert werd in Herder sem gevierd, (a) ben echter Vlaanderen te lang maar vooral in het leven van niet alleen verkaveld maar ook elke dag. Ten dienste staan nog vuil gemaakt en ons meer van iedereen. Lief zijn voor bezig gehouden met te zorgen mekaar Iets wat trouwens voor welvaart i.p.v. voor reeds heel zijn leven lang op welzijn. het programma stond van de Wat betreft de liefde voor ons laatste burgemeester der Mei- Volk moet die niet alleen op viskoppen. de IJzervIakte worden beleden LH Et eir messching opgevallen datter verleide weik niet van Oilsjters onderonsken in de Veirpost te vinnen en was. 'ris dagge wel kentj peizen hoe da da komt: 'k zat mè ne jwrr. Vier daugen karnaval vieren, ja da krept in de hn. 't Was vandejoor weir ne formedaubele vastelau- l Mi d'Ajoinprinsjen op gank, hoe kaan 't anders, ten Mde nog insj ewa! irde zoterdag bennek insj noor 't baal va Koizer el gewebt. 't lenege wa dagge ver deize mensj, die il oever eit ver Oilsjt en zenne karnaval, kentj doeng plezier te doeng, es insj noor zennen dansauved te mondag was 't karnaval op den Oored. Da spel bestoot n al voif joor. Volges Francois Schroiver kost da mier as mnderd doenzjend frang en da zonder ne frang subsiede 1stad. Ge moe je't mor doeng! En of datter ambiaans VOeik 't weir viel mei. 'k Peis da de maanen van d'n red mier oiren ba d'eirem kloren gedreigen emmen as de in 't fiestkommetoit. i zitj'er onze karnaval '85 weir al insj op. Ne mensj 'l nie lank oitaaven. hide weik stonten d'er in deis gazet nen hielen hoeip jaumen va Lebbeik. In Oilsjt zen d'er oeik azoei van die Itere bekendjen, ik peis mor oon: Chassez, Poesjkapel- |Ztvert Lowieken, Polle Keipernaugel, Miel Destereer, ze, Zwerte Zjang... Messching zen d'er van ons en ik peis in 't bezonder oon d'aavere mens jen, die i die Oilsjterse boinaumen weiten. Wildje die insj len I adres: Gaan Blad - De Veirpost, Doktoer de Moeir- t/ nummero zes in Oilsjt. ft ajontjen) De dekenij Aalst heeft als vas- tenprojekt «de landbouwont wikkeling in Ethiopië» geko zen. Ofschoon men er rotsvast van overtuigd is dat er onmid dellijke hulpakties meer dan nodig zijn, wil de dekenij Aalst zich niet blindstaren op deze direkte hulpverlening. Ook in de nabije en verre toekomst zal er hulp nodig zijn. Daarom wordt gewerkt aan landbouwprojekten in Ethio pië. Broederlijk Delen steunt het werk van CRDA, een ver eniging voor hulp en ontwikke ling, via een gedelegeerd fonds waardoor verschillende kleine landbouwprojekten gesteund worden. Men wil mensen de kansen bieden om langs klein schalige projekten zelf te voor zien in hun levensonderhoud. De vruchten van de projekten moeten inderdaad op de eerste plaats terecht komen bij arme re en kwetsbare bevolkings groepen. Er zijn projekten voorzien in het zuiden van Eri trea, in het noorden van Tigre en in Wollo. De projekten hebben onder meer betrekking op de aankoop van zaadgoed voor groenten landbouwge reedschap, pottenbakkersuit rusting en de inrichting van een landbouwschool en sme derij. Door deze kleine projekten kunnen heel wat plaatselijke gemeenschappen werken aan de verbetering van hun levens omstandigheden. Omhalingen om deze projek ten te steunen hebben plaats in de kerken van de dekenij Aalst op 16 en 17 en op 30 en 31 maart. U kunt ook uw bijdrage rechtstreeks storten op het re keningnummer 001-14555641- 38 van de Dekanal Werkgroep Missie en Ontwikkeling 9300 Aalst met de vermelding «Ethiopië». Voor stortingen vanaf 1.000 fr. zal een attest voor aftrekbaarheid van het belastbaar inkomen worden gestuurd. Het kontaktadres is Rik De Gendt, Pontstraat 7 te 9300 Aalst (053/21.04.41 in de voormiddag). (jean-marie heyman) Dergelijke C.M.-informatiesa menkomst wijst je meteen de weg voor een heerlijk vakan tieverblijf. Het hele jeugdva- kantieprogramma wordt er be knopt maar overzichtelijk in de kijker gesteld. Je verneemt er alles in woord, klank en beeld. De vakanties 9-10-11-12-14-15- 16 en 17-18 jarigen richten zich naar volledig gezonde en vali de kinderen en jongeren. Jongens en meisjes uit het ar rondissement Aalst, geboren in 1975-1976, kunnen met de C.M. in Spa, Don Bosco, op vakantie van 1 tot 7 april 1985 of van 7 tot 13 april 1985. Deelnameprijs bedraagt 1900 fr. alles inbegrepen. De ver plaatsing naar Spa gebeurt met de autobus. Jongens geboren in 1973 of 1974 kunnen eveneens in het zelfde vakantiehuis in Spa met vakantie van 20 tot 30 juli 1985 of van 9 augustus tot 19 augus tus 1985. En 11-12 jarige meis jes kunnen er eveneens tien heerlijke verlofdagen door brengen van 30 juli tot 9 augus tus 1985 of van 19 tot 29 augus tus 1985. Deelnameprijs: 3.100 fr. Spa, de parel der Ardennen biedt elkeen de mogelijkheid tot wandelen, tochten maken, bosspelen... Het vakantiehuis omvat ruime speelzalen, een bibliotheek, knutsel- en hob bylokalen... Er is ruimte voor spel, schilderen, toneel spelen, feestvieren, zwemmen, barbe cue, en zo veel plezante dingen *cl de koude winter nog woordigd zijn. En zelfs wie klederen hangt is men «nergens» heen wil. een va- reeds druk in de weer kantie thuis wil organiseren, n de nakende, hopelijk kan zich informeren in de afde- zomer te herinneren, ling tuin die fraai zal ingericht worden. dc VTB-VAB afdeling wil haar leden voorberei- inlichten om niet onbe- ■ergens» heen te n zal op 2 en 3 maart Ji het Hof ten Daelc te een vakantiebeurs geor eerd worden met de na- p het verstrekken van Ook niet-ledcn 1 er dus terecht want dcre touroperators zul- j> deze beurs vertegen- De aktieve vakantieganger zal op deze beurs een stand aan treffen met sportmateriaal en alles voor de vrijetijdsbeste ding, Bovendien kan men tij dens de beurs deelnemen aan een gratis wedstrijd waarbij een weekend in Groot-Brittan- nië te winnen is. Ook worden er tijdens de beurs streekge- rechten opgediend met daarbij de nooit ontbrekende streek- bieren. Bij de bespreking over aanpassen van de verluchtingsinstallatie in de Keizcrhallen waarbij Danny Dcnayer betreurde geen plannen in het dossier te vinden dat Willy Van Mossevelde de bekommernis of de Jaarbeurs hierdoor in het gedrang zou komen. Wat volgens schepen De Maght zeker niet het geval zal zijn. De grote zaal blijft in elk geval bruikbaar en de spektakelzaal zal eveneens kunnen gebruikt worden al zal ze niet volledig afgewerkt zijn. Het nieuwe dak zal er alleszins op liggen. De Jaarbeurs zou niet in het gedrang komen. Atletiekpiste Het gebouw aan de atletiekpiste in het Osbroeksportcentrum is alleszins aan renovatie toe In funktie van de 400 m. lange nieuwe piste is het immers noodzakelijk te beschikken over de nodige akkomodaties bij het organiseren van (inter)nationale wedstrijden. Het in 1972 opgericht sanitair gebouw dient in deze optiek herzien. BTW inbegrepen worden dc kosten geraamd op 2 miljoen. Danny Denayer die zegt andermaal geen plannen in het dossier te hebben ontdekt, zet zich af tegen een realiseren van een verdieping op de bestaande (oude) muren. Hij heeft daarbij twijfels over de draagkracht van die muren en de funderingen. Te meer omdat volgens spreker de belasting onevenwichtig zou zijn wat scheuren tot gevolg zou hebben. Bij de aankoop van een nieuwe schrobmachine (250.000 fr.) die de totaal versleten machien moet vervangen voor onderhoud van de sportvloer in sporthal Rozendreef. vraagt Willy Van Mossevelde of deze machine voor dergelijke vloer wel geschikt is. Wat door schepen De Maght bevestigend wordt beantwoord. Huis de Bolle J1?, J?et "Huis De Bolle», Kapellestraat 15-17, een stadsgebouw, zal een gedeelte van de biblioteek en de boekbinderij worden ondergebracht. Gezien de omvang van deze werken is uitvoering met eigen personeel onmogelijk. Er wordt dan ook overgegaan tot een beperkte aanbesteding. Voor deze werken wordt een maximale betoelaging aangevraagd. De kosten worden geraamd op 3.380 miljoen. Danny Denayer zegt dat er geen verslag was van de brandweer in het dossier en het dus ook geen zin heeft iets goed te keuren zonder er ii u 8aran,ies bij ie hebben. «De dossiers zijn te vlug opgesteld», voegt hij er aan toe. «Ik heb inderdaad de dossiers bespoedigd om ze niet op het einde maar wel bij het begin van het jaar aan de gemeenteraad te kunnen voorleggen», zegt schepen De Maght. «Don Bosco» wordt dit jaar ook de yerblijfplaats van jon geren van 15-16 jaar die een natuurvakantie in de Hoge Ve nen verkiezen: voor meisjes van 30 juli tot 6 augustus, van 2 tot 9 augustus of van 19 tot 26 augustus; voor jongens van 9 tot 16 augustus en van 12 tot 19 augustus. Deelnameprijs: 4.950 fr. Telkens omvat het vakantiepakket een 3-daagse trektocht, gedeeltelijk per fiets, door de Hoge Venen en het Land van Herve, met be zoek aan de steenkoolmijn Li Trembleu te Blegny. Verder zijn er nog de vele mogelijkhe den die Spa en omgeving te bieden heeft: een Olympisch zwembad, historische kunst schatten, merkwaardige ruï nes, heerlijke bossen, kabbe lende beekjes, uitgestippelde wandelingen en tochten, inte ressante stads- en fabrieksbe zoeken... 15-16 jarigen (jongens en meis jes) kunnen ook deelnemen aan een heerlijke deugddoen de vakantie in Nederland (Veerse Meer) van 6 tot 12 juli 1985. De deelnameprijs hier van bedraagt 5.750 fr. Wie geboren is in 1971 heeft vakantiemogelijkheden in Zwitserland: meisjes in Melch- tal, van 14 tot 24 juli of in Maloja, van 8 tot 18 augustus '85; jongens kunnen er vakan tiepret beleven in Chandolin van 1 tot 11 juli of in Schwarz- see van 8 tot 18 augustus 1985. Hiervoor moet dan 5.450 fr. neergeteld worden. Zag je in 1968-1969 het levens licht, dan wenkt je in Frankrijk Espalion-Aveyron (jongens van 11 tot 21 juli en meisjes van 19 tot 29 juli 1985) of La Chapelle en Vercors (jongens van 8 tot 18 augustus 1985). Deelnameprijs: 9.050 fr. Meisjes, geboren in 1967-1968, kunnen in Zwitserland aan een huttentocht deelnemen, in Bergell van 12 tot 20 juli 1985 en jongens met deze geboorte jaren worden er verwacht van 15 tot 23 augustus. 9.400 fr.). Mentaal en fysiek gehandikap- te kinderen van 7 tot 16 jaar, zieken van 7 tot 16 jaar, ook fysiek gehandikapte jongeren van 17 tot 25 jaar worden ver wezen naar speciaal voor hen georganiseerde vakantieperio des, die zowel op gebied van medische verzorging als voor het animatieprogramma de no dige waarborgen bieden. Met een vakanties waarop een le gertje C.M.-monitors, moni tors, verplegers, verpleegsters wel speciaal worden voorbe reid. Onder deskundige leiding grijpt van 2 tot 9 augustus 1985 in Ossendrecht (Nederland) een vakantieperiode plaats voor licht, matig en zwaar mentaal gehandikapte jonge ren van 7 tot 16 jaar. Deze vakantieplaats biedt tal van mogelijkheden. Zo staan o.a. een boederijbezoek, paardrij den, wandelen, kermisvie- ren... op het programma. De deelnameprijs bedraagt 2.200 fr. Fysiek gehandikapte jongeren van 7 tot 16 jaar kunnen van 30 juli tot 9 augustus naar Heus- den (Limburg). Georganiseerd vervoer wordt voorzien van uit Gent. (Deelnameprijs 3.100 fr.). En fysiek gehandikapten van 17 tot 25 jaar kunnen van 10 tot 20 juli 1985 naar Heer sur Meuse (4.100 fr.): voor alle deelnemers een fantastische tiendaagse van samenzijn, amusement, vreugde en vriendschap... met een waaier van aktiviteiten, aangepast aan hun eigen mogelijkheden: knutselen, sport, spel, zwem men, natuurwandeling, zang, volksdans, muziek beluisteren, speurtocht, bosspel, toneel, poppenspel, filmavond.. Vakantie voor zieke kinderen (in samenwerking met C.M.- Ziekenzorg) van 7 tot 16 jaar gaat door van 30 juli tot 9 augustus te Heusden (Lim burg). Deelnameprijs: 3.100 fr. Deze vakantie is speciaal bedoeld voor tijdelijke langdu rige zieke kinderen die voort durend oplettende aandacht vragen: een hartlijdertje, een hemofiliepatiëntje, een kind met epilepsie, suikerziekte, asthma... of bijna elke andere ziekte, indien deze niet be smettelijk is. Ook kinderen die een dieet volgen kunnen er terecht, evenals kinderen die bestendig lichamelijk verzor ging nodig hebben. Voor hen wordt er een sfeer geschapen waar ze een juiste adequate medische begeleiding vinden, ook een sfeer van ontspanning, geborgenheid en vriendschap. Voor verdere inlichtingen en eventuele inschrijving kunt u zich wenden tot het plaatselijk C.M.-sekretariaat of tot de Dienst Jeugd en Gezondheid van het verbond Aalst van de Kristeiijke Ziekenfondsen, Sint-Jorisstraat 26, Aalst, tel.: 053/78.85.19. Andere nuttige Verbondskon- taktadressen zijn: 9330 Den- dermonde, Dijkstraat 89 (tel.: 052/21.31.21) en 2700 Sint- Niklaas, de Castrodreef 1. tel.: 03/777.28.91. Tenslotte nog dit: de C.M.- infojeugdvakantiebeurs, heeft nog plaats op 1 maart, te Haal tert in het ACV-CM lokaal Hoogstraat, op 4 maart te Denderleeuw in de zaal Vrede, op 6 maart te Lede in de Volkskring, Dreefstraat en op 7 maart te Ninove in Ons Huis, Dreef 2, telkenmale van 19.15 tot 21 uur. Je bent er van harte welkom! D.B. Van 16 tot 21 mei brengt paus Johannes Paulus II een bezoek aan ons land. Onder het motto «allen op post in Sint-Denys» reist men ook vanuit Aalst naar deze Oost- vlaamse gemeente op vrydag 17 mei. Maar men kan ook naar Koekelberg of Banneux reizen om de paus te zien. In Sint-Denijs-Westrem is er de jeugd, om 16.30 u. een eucharistievie- Zondag 19 mei is de paus in ring voorzien met voor- en na- Brussel waar hij om 9.30 u. in animatie op het vliegplein. Het de basiliek van Koekelberg zal thema van deze viering is Kris- voorgaan in de eucharistievie- ten zijn vandaag en de viering ring die in het teken staat van is bestemd voor het Vlaamse het Onze Vader en op dinsdag volk, de vormelingen en hun 21 mei om 15.30 u. worden de familieleden, de katechisten en zieken in Banneux verwacht, de missionarissen. Op 17 mei is voor een eucharistieviering er om 12.00 u. in leper een rond het thema «kristeiijke zin bezinning rond de vrede en die van het lijden», meer speciaal is bedoeld voor Wie zin heeft om een van deze vieringen bij te wonen kan steeds terecht voor inlichtin gen of inschrijvingen op vol gende adressen: deken J. De Smet in de Hoogstraat 15; e.h. K. Philips op het Sint-Martens- plein 8; Luc Gheyssens, ver antwoordelijke voor het paus bezoek. Erembodegemstraat 31; Jaak De Dyn uit de Eik straat 5; mevrouw Dierick in de Kerkstraat 22; mevrouw Croux in de Watertorenstraat 42; mevrouw Troch ujt de Lan ge Zoutstraat 56; Paul Van Nuffel, diaken. Keizerlijk Plein 37 en Wim Paulissen, diaken, Sint-Jobstraat 19. (jm heyman) II oktober 1880 werd de gemeenteonderwijzer, Ludovi- n de Maele, als getuige nummer boord. Sinds verschillende jaren f onderwijzer te Baardegem waar vrij talrijke schoolbevolking oude pastoor is overleden in Juli hj werd vervangen zonder uitstel, egenheid van de inhuldiging van opvolger, nam er eene plechtig- Mti in welke de heer burgemees- Langenhove onder andere woor den nieuwen pastoor zegde: Dat eenen plicht aanzag samen te 1 "iet het geestelijk gezag, vooma in tijden waarin hel Gouverne- oor doel heeft het geloof in het de kinderen te versmachten; dat vorigen pastoor bijgestaan had katholieke school op te richten, hij het zijne zou bijgebracht om het katholiek onderwijs te deelen leden van den gemeenteraad f maakten van den stoet. 1 de wei van 1842, waren er in thool, die ik bestuur sedert ruim van 150 tot 160 leerlingen. In 1879 is het getal gevallen op 22 hetwelk een weinig vermeerderd 'och ongeveer hetzelfde is geble- x>dra het wetsontwerp is neerge- *rd het bestreden door de geeste die zegden dat men voortaan in de scholen van God niet meer zou gespro ken, geenen catechismus meer geleerd hebben, enz Als de twee scholen geopend zijn, heeft de heer pastoor de ouders der leerlingen van mijne school bezocht. Deze ouders hebben hunnen paschen niet mogen houden; ik ben in hetzelfde geval geweest, alsook mijn hulponderwijzer. Ik schrijf de vermindering der bevolking mijner school toe aan de volgende om standigheden: Ab bij ons de heer pastoor iets wil, bekomt hij onmiddellijk de me dewerking van een zeker getal der be- middebten onzer ingezetenen. Daarna schikken zich de geringeren rond de grooteren, en dan b het grootste doel der gemeente van zijnen kant. Het b aldus gebeurd met de schoolkwestie; ik kan geene andere reden aangeven. De tegen kanting van zekere personen was noch tans bijzonder hevig; onder dezen moet ik noemen den heer schepen Desmet. Hij hitste het volk op tegen mij, zeggende dat de pastoor mij de plaats van katholieke schoolmeester aangeboden had, en dat ik had geweigerd. De heer Desmet gaf mij in het openbaar teekens van minachting. Om met mij den spot te houden, nam hij de gewoonte mij bij mijnen naam te noemen, in plaats van bij den naam van onderwijzer, meenende mij daarmede te vernederen, en hij zegde ook in het publiek dat ik geen meester meer was, zoodanig dat er dien ten gevolge woor den tusschen ons opgerezen zijn. De onderwijzer van de vrije school was verleden jaar gediplomeerd. Hij kwam uit de normaalschool van St-Nicolaas. Er zijn mij twee kinderen teruggekomen van de vrije school, en ik heb vastgesteld dat zij zoo verre niet gevorderd waren ab mijne leerlingen, volgens de klas aan welke zij toebehoord hadden in mijne school. Gedurende de vacantièn, in een gesprek met verschillige ouders, heb ik klachten gehoord, dat hunne kinderen in de kat holieke school weinig of schier niets leerden. Ik onderwijs jubt gelijk vroeger, met dezelfde boeken, en ook den catechb- mus, volgens den tekst alleen, zonder groote uitlegging. De heer pastoor preekte over drie maan den dat het gemakkelijker was vergiffenb te schenken aan onkubchaards en aan vloekers, dan aan ouders die hunne kinderen naar slechte scholen zenden; dat men bijzonderlijk menschen moet wantrouwen, die met eene zachte, verlei delijke taal sprekende, des te gevaarlijker Zijn standpunt werd bijgetreden door Jan-Baptbt Lemmens, gemeenteonder wijzer van Opdorp, en getuigde dat de burgemeester nogal van leer trok toen de nieuwe pastoor te Baardegem ingehaald werd. Deze pastoor beloofde in zijn i zich te zullen inspannen om de kinderen te bevrijden van een godde loos onderwijs». Ook Karei Lemmens, hulponderwijzer te Buggenhout, had van dezelfde burgemeester gehoord dat hij alles in het werk zou stellen om de "katholieke school te bevoordelen». Ook Philomena Van Malden had dit uitdruk kelijk gehoord maar de burgemeester zelf, landbouwer Frans Van Langenho- ve, had op korte tijd gaten in zijn memo rie gekregen want alhoewel hij zijn "wel kom» netjes neergeschreven had, bleek hij zich niet veel meer te herinneren van wat hij gezegd had: Ik weet niet wel meer wat ik gezegd heb ab ik hei welkom gewenscht heb aan den nieuwen pastoor van Baardegem. Mijne redevoering was geschreven, en ik heb ze doen kennen aan eenige leden van den gemeenteraad. Ik herinner mij niet dat ik zou verklaard hebben, in naam van den gemeenteraad, dat hij alles zou gedaan hebben om de katholieke scholen te bevoordeelen. Ik herinner mij niet meer gezegd te hebben dat men alzoo de kinderen zou bevrijden van een godde loos en zedeloos onderwijs. Mijne redevoering was eigenlijk van mij niet, maar van mijnen zoon, die philo- soof b te Sint-Nicolaas. Ondervraagd hoe het te Baardegem gaat met de officiëele scholen, antwoordt de getuige: Daar wij weinig te zeggen heb ben in de officiëele scholen, houd ik er mij weinig mede bezig. Ik heb ze met den inspecteur bezocht, om te zien wat er aan te doen b voor het onderhoud. Ik be kommer mij nie' meer met de katholieke school, welke ik nog niet bezocht heb gedurende de klas. Vóór de wet van 1879, was ik vriend met den gemeenteonderwijzer: ik heb hem tweemaal moeten vermanen, over mb- handelingen gepleegd op leerlingen; na melijk was er een jongen met naam Coreman, zoon van Benedictus Core- man, dien hij zoo geslagen had, dat het bloed tot in zijne schoenen of holleblok ken liep. Aan eenen zekeren Dewolf Francies, had hij eene roeffeling gege ven, dat zijn nieuw hemd 'aan stukken gescheurd was. Een andere, Depauw, zoon van Lodewijk, werd, onder voor wendsel dat hij slecht gewasschen war, ruw mbhandeld door den onderwijzer. Voor den eersten was de zaak zoo erg, dat een werkman die het bijgewoond had, zegde dat, ware het zijne zaak, hij onmiddellijk naar den schoolopzichter tot Lede zou gereden zijn. De getuige, ondervraagd om welke reden hij deze daadzaken aan den procureur des konings of aan den schoolopzichter niet heeft doen kennen, antwoordt Dat hij niet veel voor moeilijkheden b. Ik herinner mij nog een vierde geval. Een kind dat te hub b bij Vandewyn- gaerde, heeft van den onderwijzer Van de Maele eene kwbpeling gehad, en zijn haar b uit het hoofd getrokken. Nog een ander feit: Vader Coreman, van wien kwestie b hierboven, ging eens klagen aan meester Van de Maele over vlas dat de scholieren uitgetrokken hadden in eene partij land, gelegen omtrent 5 minu ten van de school. Hij kreeg voor ant woord van den onderwijzer dat hij niet de veldwachter van de gemeente was. Vrijdag laatst zijn de kinderen om 3 1/2 uur uit de gemeenteschool gekomen; zij hebben met steenen en andere voorwer pen gesmeten naar twee melkschapen, die zich bevonden in eene weide, twee minuten van de school afgelegen. Ik heb dat van uit mijnen hof een kwartier lang nagezien, meenende dat zij nog verder zouden gegaan zijn. M. Devigne doet aan den getuige opmer ken dat hij, hoofd der politie, aan alle zijne plichten niet voldaan heeft, indien hij deze kinderen niet belette dit feit te begaan, waarvan de getuige spreekt. De getuige Van de Maele, onderwijzer, wedërgeroepen, verklaart nopens de ver schillende feiten hem ten laste gelegd, dat hij krachtdadig protesteert tegen deze beschuldigingen; dat hij namelijk stellig loochent Coreman mishandeld te heb ben; het b ten minste 5 of 6 jaren geleden dat hij mijne school verlaten heeft; zijn vader heeft mij nooit daarover geklaagd, en deze kinderen zijn in mijne school gebleven (de kinderen van Coreman). Deel 4

De Voorpost | 1985 | | pagina 5