erlingen Berkenboom huldigden luwe schoolgebouwen in te Sint-Niklaas Regering bedenkt Sint-Niklase OCMW-rustoord met geschenk van 22 miljoen Berkenboom: eeds in beweging Hospitaalsekretariaat moet van stads- kliniek goed «gerunde» firma maken Volksvertegenwoordiger Miet Smet en de Wase post- en telefoonproblemen Gezellig samenzijn bij de Kon. Oud-Wezenbond in Sint-Niklaas De Voorpost - 1.3.1985 - 7 tejaars van de Sint-Niklase Berkenboom-humanio- i dinsdag op een originele manier een nieuwe tugel op de hoek van Kalkstraat en Kleine Peper- gewijd. Ze nodigden hun medeleerlingen uit, een ie nemen in hun nieuwe klasruimten en boden een leen versnapering aan. een echt komputerlabo met mikroprocessors, printers. Direkteur De Langhe klopte aan bij de kloostergemeen schap Vicentius a Paulo. De zusters waren altijd eng ver bonden geweest met de onder wijsinstelling en het klooster wilde de bouwwerken mee betalen. de «nieuwe» igel al sinds septem- tn gebruik, maar in de maanden moest nog afgewerkt worden en speelplaats nog een irt te ondergaan. k huisvesting van de kostte ongeveer 13 ik en de school kon op de financiële steun kloostergemeenschap itius A Paulo, reidingen drongen zich 183 De humaniora tel- 475 leerlingen, ver- er 23 klassen. De Ber- an J i-humaniora werd te irs' lat gebeurde wel meer 1 we fcije jaren. Zowel in g vc s in 1980 kwamen er t en Jassen bij. (oldirektie. onder lei- :st i de nieuwe direkteur ghe, wilde de eerste- eigen domein geven uitsluiten. De muziek en daktylo ook een apart lokaal neen in 1982 gestarte bedri j fsekonomische ;a had behoefte aan Schoolvleugel kost 13 mil joen frank De bouw van het nieuwe kom- plex werd een huzarenstukje. Er moest een uitbreiding ko men. maar het terrein de hoek Kalkstraat-Kleine Peper straat stelde zijn beperkin gen. Het architektenbureau Verbeke-Verscheuren-Gautot zocht naar de optimale aan wending van de beperkte ruim te. De schooldirektie wenste echter dat de eerstejaars een eigen klaslokaal kregen en een inpassing in de vormgeving van de al bestaande gebouwen. Na vijf maand tekenen waren de plannen klaar. Bouwheer Oor deel bekeek de plannen en toog aan het werk. Alle moei- huisvesting de Berkenboom-eerstejaars ridc oprichting van een beroepsschool door de zusters de kloostergemeenschap Sint-Vinventius a Paulo te Jiklaas ontstond in 1919 het middelbaar onderwijs in erkenboom. Algemeen overste Moeder Wivina en teur Verstraeten waren de initiatiefnemers en kregen :un van mgr. Segers. Het onderwijs verliep in die jaren in het Frans, behalve de lessen godsdienst en lands. De Berkenboom-middelbare afdeling kreeg de naam «de moyens». eschiedcnis van Berkenboom kenmerkt zich door I y matige verhuizingen. In 1937 verhuisden drie klassen ui«boven de turnzaal» naar de lokalen van het exter- tkeleerkrachten deden in 1937 hun intrede en in 1944 de lagere middelbaar zijn eigen officiële direktrice. iscn breidde de school weer uit De feestzaal van Iers bouwde men om tot klaslokalen. Het hek was tal van de dam toen de lagere cyclus er een «Cours :ure» bijkrecg in 1948. Twee jaar later vormde men '«Cours» om tot de wetenschappelijke A. Het hogei clbaar onderwijs had zijn intrede gedaan in Berken- De ckonomischc afdeling startte in 1953. Het vanzelfsprekend tot een toename van de schoolbe- g. De Berkenboom huurde voor de hogere studies Ie lokalen van Sint-Jozef. De Berkenboomhumanio- il nog altijd dicht bij het klooster in de Kalkstraat. in I960 veranderde dat. brouwerijen tot Franse soldaten jjjltadsbestuur verkocht de oude stadsschool aan Ber- Égioom en de humaniora verhuisde weer. De oude «school lag op de hoek van Kalkstraat en Kleine Bjrvtraat. Hier lag oorspronkelijk het Berken- Ulfpklooster. want in 1815 vestigden zich daar Franse jtrs van Namen, hoek tussen beide straten heeft een geschiedenis tr zich waarvan de sporen nog in de grond aanwezig Zo legde men tijdens de recente bouwwerken grote pelde kuipen bloot die wijzen op de aanwezigheid fcen brouwerij. Na de bierbrouwer bezetten scholieren rouwen Tijdens de Franse revolutie en overheersing hikten de soldaten de gebouwen als magazijnen en p kwamen er kloosterlingen wonen. Eén van de boers liet een waterput na. Ubraak van het ingangsportick legde de put bloot. *n 1975 een bouwwerf bouwwerken in 1984 waren de derde in tien jaar tijd begon zeer vlot te lopen in de jaren zestig. Het aantal fingen steeg pijlsnel. Zuster Stanislas, die de eerste iefr"r'cc Michelle opvolgde, maakte die uitbreidingen iDCf^ct leerlingen barstte Berkenboom in 1975 uit innLVOe8cn en v'cr n'euwe klassen werden gebouwd. vijf jaar later moest de studiezaal eraan geloven 'Pill had weeral drie extra klassen Hbl983 dacht de kersverse direkteur De Langhe opnieuw TUitbrcidcn. De eerstejaars moesten dringend een j*e huisvesting krijgen. Het resultaat werd woensdag Jpjd door de leerlingen en kan op 27 en 28 april door ^ycen bezichtigd worden tijdens de grote opcndcurda- Berk' nb^om Nieuwe gebouwen voor de- Berkenboom in Sint-Niklaas. Op de speelplaats wordt tot eind april geschaakt, (foto delro) lijkheden waren nog niet opge lost. Als bouwwerf koos men de speelplaats. Deze ruimte is echter volledig omringd door hoge gebouwen en een enorme kraan hees alle materialen over deze gebouwen heen. Op de speelplaats zelf nam de werf zo weinig mogelijk terrein in. De werken vingen immers aan tijdens het schooljaar en de leerlingen maakten nog ge bruik van de speelplaats. De dienst van Stedebouw lag ook nog even dwars, men vond een oude waterput waarover het schoolbestuur en ouderko- mité een hele dag vergaderden Het Berkenboominstituut verhuisde veelvuldig. Bouwen zit deze school in het bloed. En i.v.m. het al dan niet behou- schaakspelen, (foto delro) den en men legde fundamen ten van vroegere gebouwen schaakbord op mensenmaat en eindigt tijdens de grote open leidster van Drieske Nijpers, bloot. badmintonterreinen. Het ou- deurdagen van Berkenboom ook nog de dans en konden de Men verwondert er zich nog derkomité wil beide sporten op 27 en 28 april. leerlingen deelnemen aan altijd over dat nauwelijks ze- popularizeren. Woensdag Tijdens de inhuldiging woens- volksspelen, ven maanden na aanvang van startte een schaaktornooi dat dagmiddag leidde de dans- P.S. de bouwwerken het school- komplex al gebruiksklaar was. De moeilijke ligging droeg echter bij tot hogere kosten. Uiteindelijk kost de nieuwe huisvesting voor de eerstejaar 13 miljoen frank. In de nieuwe schoolvleugel be- a ff vindt zich op de gelijkvloerse verdieping een wachtlokaal, een kleedzaal voor de turn zaal, een ehbo-ruimte en een vernieuwde en verfraaide speelplaats. Onder impuls van het ouderkomité legde men nieuwe tegels, kwamen er groenvoorzieningen, een Eindelijk personeelsstatuut voor OCMW Sint-Niklaas Het personeel van het Sint-Niklase Centrum voor Maat schappelijk Welzijn (OCMW) wordt na zeven jaar gelijk geschakeld met het andere stadspersoneel. Tot nu toe was dit helemaal niet zo, hoewel ze allen afhingen van een openbaar bestuur, de stad. De proble men van het OCMW-personeel gingen zelfs terug tot 1977, toen de wet de Centra voor Openbare Onderstand (COO) omvormde tot OCMW's. Het Sint-Niklase OCMW had echter geen overzichtelijk per soneelskader waardoor de uit bouw van een financieel sta tuut, gelijk aan dat van de stadswerknemers, uitbleef. Het leidde tot toestanden waarbij een werknemer in dienst van de stad van niveau drie, méér verdiende dan een OCMW-personeelslid van het zelfde niveau. De specifieke welzijnszorgberoepen, zoals de verpleeghelpers bleven ook in de kou staan, want er was geen vergelijking mogelijk met funkties in stadsdienst en voor sommigen betekende de overgang van COO naar OCMW zelfs een degradering, met alle gevolgen voor het loon. Voor verschillende OCMW-werknemers beteken de het loonverlies en dat schiep ongenoegen Administraties praten langs elkaar heen Het duurde echter zeven jaar vooraleer men een oplossing vond. Een gelijkschakeling In antwoord op een schrijven van volksvertegenwoordiger M. Smet van 15 januari jl., waarin zy aandrong op een oplossing voor diverse P.T.T. en R.T.-problemen in het Land van Waas, berichtte staatssecretaris P. D'Hondt het volgende Exploitatiecentrum R.T.T. Sint-Niklaas Oorspronkelijk was gedacht aan de gebouwen van Nobels- Peelman. De prijs die de kura- toren vooropstelden werd ech ter door het Komité van Aan koop van Gent te hoog geacht, en intussen werd het beoogde Lot II ook verkocht, zodat naar een andere oplossing wordt uitgekeken voor de huis vesting van dit exploitatiecen trum. Telefoon winkel Sint-Niklaas Het gewest T.T.-Antwerpen heeft opdrachten gekregen van de staatssekretaris, alles in het werk te stellen opdat zo spoe dig mogelijk een geschikte ruimte zou worden gevonden zodat de inwoners van Sint- Niklaas en omstreken binnen de kortst mogelijke tijd kun nen genieten van de voordelen eigen aan dergelijke winkel. Nieuwbouw post Sint-Niklaas Deze zal in het investerings programma 1987 opgenomen worden. Er wordt nog steeds gezocht naar een geschikt lokaal in het centrum van Beveren. De pas sende gelegenheden zijn ech ter mogelijk te vinden, te meer daar ervan uitgegaan moet worden dat wegens de ligging het wellicht een druk bezocht kantoor zal worden. Postkantoor Melsele Het huidige lokaal werd inge huurd voor een termijn van negen jaar, met mogelijkheid tot opzegging vóór het beëindi gen van het derde jaar. Hoewel de Regie daar gebon den is tot 1.12.'86 werd door een inspekteur van de geweste lijke direktie Antwerpen kon tal.. opgenomen met de eige naar van het oude postkantoor voor het eventueel aanpassen van het gebouw. Wegens het bestaande kontrakt kunnen terzake géén definitieve af spraken gemaakt worden. Statutaire wervingen De aanvraag van 1.000 statu taire wervingen (werfplan 1984) werd, na een negatief advies van de Advieskommis sie voor Selekticvc Wervingen, door de staatssekretaris op de agenda van het Ministerieel Komité voor Ekonomische en Sociale Koördinatie gebracht. Nadat het naar een werkgroep werd verwezen, kwam het werfplan uiteindelijk in de mi nisterraad terecht. De minis terraad heeft op 1.2.'85 de wervingsaanvraag gehono reerd ten belope van 900 een heden. De staatssekretaris heeft on middellijk opdracht gegeven aan de Regie om de 900 statu taire wervingen te putten uit de bestaande werfreserves bij de posterijen en bij het Vast Wervingssekretariaat Omdat het toerisme in ons land een steeds belangrijker ekonomische aktiviteit wordt, organizeert VTB-VAB Zwalm een voordrachtavond op vrij dag 15 maart om 20.00 uur in het Molenhuis in Munkzwalm. Spreker is Karei De Meule- meester algemeen direkteur van VTB, die zal handelen over «Toerisme in Vlaan deren». Op initiatief van Geert Goossens werd in Haaltert een anti-tabakkomitec samenge steld dat zich bezighoudt met de voorbereidingen van een antirookdriedaagse die zal plaatsvinden op de donderda gen 14, 21 en 28 maart in de zaal «Ter Oude Poste» in Haaltert. De bijeenkomst be- gint telkens om 19.30 u. van het OCMW met de stad vergde immers een gesprek tussen de administraties van beide besturen. Vooroordelen en onwetendheid belemmer den jarenlang een goed over leg. In 1983 was het dan toch zover en de resultaten volgden snel. Eén van de voornaamste resul taten is dat het OCMW-perso- neel, of althans een deel van hen, financiële achterstallen krijgt uitbetaald. In de stads- begroting is hiervoor een be drag van 15 miljoen frank inge schreven. Stadskliniek als firma runnen In het OCMW-personeelska- der duiken bovendien enkele nieuwigheden op. Er is sprake van een «hospitaalsekreta riaat» en het kader van genees heren-specialisten op kontrakt is opgevoerd in de stadskli niek. Het hospitaalsekretariaat moet een beter management, orga nisatie en public relations van de kliniek toelaten. Roger Van Ranst, OCM W-voorzitter, spreekt zelfs over «het runnen van een firma, waardoor we een iets moderne vuist kunnen maken». Door het aantrekken van meer geneesheren-specialisten op kontrakt kan de stadskliniek nieuwe medische technieken en specialisaties in het zieken huis aan bod laten komen. Tenslotte streeft men er in het personeelsbeleid van het OCMW naar, het in dienst zijnde personeel absolute voorrang te verlenen voor het bezetten van funkties. die via aanwerving of bevordering te begeven zijn. P.S. De minister van gezin en welzynszorg Steyaert zegde deze week 22 miljoen frank extra toe aan het Sint-Niklase OCMW voor de bouw van een rustoord voor invalide en demente bejaarden. Het OCMW vernam dat goede nieuws van Marcel Verdonck, die behalve schepen in Sint- Niklaas ook adviseur is van minister Steyaert inzake investeringsbeslissingen De 22 miljoen frank extra kwamen er dankzij een subsidieverhoging van 60 naar 75 procent. Zo'n verhoging is nogal ongewoon. De wet voorziet de mogelijkheid, maar de staatshervorming van 1980 maakte de goedkeuring van een aanvraag tot verhoging vrijwel onmogelijk. Dankzij Marcel Verdonck vond het Sint-Niklase OCMW toch de goede weg door de adfministratieve doolhof en werd de bijkomende financiële ruggesteun mogelijk voor het rustoord voor demente en in valide bejaarden. Zo'n open baar tehuis zal een unicum zijn in Oost-Vlaanderen. Alleen in de privésektor bestaat nog zo'n initiatief. Nochtans is een rustoord voor invalide en demente bejaarden een noodzaak. Hoewel men pas aan de ruwbouw toe is, weet het OCMW al dat de 120 bedden van het tehuis direkt volzet zullen zijn. Niet alleen met Wase invaliden of demen ten, maar met hulpbehoeven den uit gans Vlaanderen. Deze uitstraling was trouwens één van de grote'-argumenten tot subsidie verhoging. Momenteel komen de invalide en demente bejaarden terecht in de psychiatrie of de V-dienst (het ziekenhuis). Die zijn daarvoor echter niet uitgerust en bovendien brengt de opna me in de V-dienst of psychia trie zwaardere kosten mee voor de sociale zekerheid dan de opname in een rustoord. Sommige bejaarden worden opgevangen door familieleden, maar de financiële en psycho- Het jaarlijks gezellig samenzijn van de Oud-Wezenbond van Sint-Niklaas dat plaats had in lokaal café Hemelrijk, kende ruime belangstelling. Voorzitter W. Van Boven mocht bijna honderd aanwezigen verwelkomen, en had hierbij een speciaal woord van welkom voor de afvaardiging van de militairen uit Hitfeld, onder leiding van majoor Daelman, de oudstrijders, de oud-wezen van Lier, en mevrouw Baetens met enkele kinderen van het tehuis Sint-Carolus uit Nieuwkerken. Tijdens het dansfeest werd hulde gebracht aan René Rombaut (70 jaar lid), Julien Suy en M. Blanegaurt. Zij ontvingen een blijvend aandenken voor hun jarenlange onbaatzuchtige inzet. Langs deze weg dankt de Kon. Oud-Wezenbond alle neringdoeners, die prijzen schonken voor hun tombola. Op de foto: bestuur en gehuldigden van de Oud-Wr '•Niklaas. logische druk op die gezinnen blijkt vaak zeer groot. Inhuldiging begin 1987 Het in gebruik nemen van het tehuis is nog niet voor volgen de maand. De ruwbouw schiet snel op en zal in april 1985 klaar zijn, maar dan neemt pas de inrichting van het rustoord een aanvang. Het plaatsen van verwarming, sanitair en liften, de aanleg van de elektriciteit, de werken aan het mortuarium en de lijken- koeling, de meubelen en de wegenaanleg... het moet alle maal nog gebeuren. Sommige werken besteedde men al aan en zijn in behqndeling bij de provinciale en Vlaamse admi nistratie. Ten vroegste begin 1987 kun nen de eerste bejaarden hun intrek nemen in het rustoord. Verloopt de bouw volgens dat plan, dan bedraagt de uitein delijke kostprijs iets minder dan 154 miljoen frank. De Vlaamse regering verleen de eerst een toelage van 90,5 miljoen frank maar de recente subsidieverhoging geeft het OCMW uitzicht op een over heidssteun van 113 miljoen frank. De juiste weg door een doolhof Die 22 miljoen frank méér. komt niet zomaar uit de lucht vallen. «Dit is het resultaat van dag na dag weten waar ons dossier zich bevond», ver klaarde Roger Van Ranst, de OCMW-voorzitter. Met de hulp van Marcel Ver donck bewandelde men im mers een aantal weinig geken de wegen in de administratieve doolhof van de overheid. Zo diende voor 1980 een ad vieskommissie haar oordeel te geven over elk ingediend dos sier. Na 1980 regionalizeerdc de wet echter de welzijnszorg, de nationale kommissie ver loor alle bevoegdheden, maar er ontstond geen adviesraad op regionaal vlak. Onder impuls van minister Steyaert en haar adviseur Marcel Verdonck stichtte men een Vlaams adviesorgaan dat zich over de binnenkomende aanvragen boog. Het rustoord voor invalide en demente bejaarden kreeg een gunstig onthaal. Waarschijn lijk zal het daarbij blijven, want de Vlaamse regering be reidt momenteel een dekreet voor, waarin een verhoogde subsidie niet meer voorzien is. Éénmaal het rustoord af zullen er ongeveer tachtig personen werk vinden en begint de laat ste etappe: de aanvraag tot erkenning en betoelaging van de werking van het rustoord door de overheid. JBJS

De Voorpost | 1985 | | pagina 7