Aardbelgemeente Melsele in de zorgen na vrieskoude Dekenaat Beveren plant grot aktie rond Broederlijk Delen Abllo op bezoek bij Nationale Landmaatschappij in Gent Tomatenteelt in Melsele: nieuwe technieken worden uitgetest Ruilverkaveling in de Wase polder: een overzicht «Antwerpse Waaslandhaven» De potpolderin Kruibeke -s 8 - 1.3.1985 - De Voorpost Extreme weersomstandigheden hebben niet zelden nare gevolgen voor de land- en tuinbouw. In de Beverse deelgemeente Melsele, bekend om de aardbeienteelt, wordt met enige onrust afgewacht welke de gevolgen zullen zyn van de strenge vorst. Voor een algemeen beeld van de toestand gingen we te rade by de h. Van Bastelaere, sekretaris en tevens voorlichter van de Wase Bedrijfsgilde. We brachten bovendien een bezoek aan één van de tientallen aardbeitelers die Melsele ryk is. Paul De Rijcke. uit de Priem- straat. ziet de zaken nogal somber in. Hij is al van jongsaf met de aardbeienteelt ver trouwd en volgens hem is het al van de zestiger jaren gele den dat er nog zo'n lage tem peraturen worden opgetekend. Bij een bezoek aan zijn serre, die zo'n 23 are groot is, haalt de h. De Rijcke af en toe een plantje uit de grond. «Het is dit dat me somber stemt», ver telt hij ons, en hij toont daarbij het binnenste van een aardbei- in-wording. «Binnenin de vrucht zit zetmeel. Normaal is dat wit van kleur, maar nu is het zwart geworden. Die plan ten kunnen zich natuurlijk nog wel herstellen, maar uitsluitsel daaromtrent zal ik pas over een tweetal weken hebben». Aardbeitelers die een grond- verwarming installeerden zet ten die normaal midden janua ri in werking. Door de strenge vorst zijn volgens Paul De Rijcke vele «telers» overval len. Zo'n installatie is er trou wens niet alleen om de grond vorstvrij te houden, de warmte bevordert bovendien de groei van de planten. Telers die zo wel de grond als de ruimte in hun serre verwarmen kunnen al midden maart beginnen plukken. Zij die in hun serres enkel een grondverwarming installeerden zien hun vruch ten pas midden april plukrijp. Dan zijn er nog de telers die géén installatie hebben en hun aardbeien op het veld aanplan ten. Zij kunnen oogsten mid den mei. Door die verschillen de manieren van werken komt men dus tot een spreiding van aanbod op de markt. De tem peraturen van de voorbije we ken zijn volgens de heer De Rijcke toch extreem geweest. «Temperaturen van min acht tot min negen kunnen nog door de beugel, maar ik heb er gemeten van min elf tot min twaalf. En dat is toch echt te koud», besluit Paul De Rijck. De heer Van Bastelaere, die in opdracht van de Wase Be drijfsgilde de stand van zaken bijhoudt, kan nu al een eerste balans opmaken En zijn konklusies zijn eerder somber. De meeste aardbeitelers zijn inderdaad verrast geweest door de strenge vorst. Hun grondverwarmingsinstallatie in gebruik stellen kon nog wel. maar het onheil was toch al geschied. De h. Van Bastelae re: «In alle serres waarin nog niet was gestookt zijn de eerste bloemen bevroren en dat zal voor vele telers wel zware fi nanciële gevolgen kunnen heb ben. De eerste bloemen zijn immers de mooiste en geven ook de dikste vruchten. Toen de strenge vorst zijn intrede deed, waren nog maar enkele telers hun serres aan het ver- In bepaalde serres zijn boven dien de bladeren van de plan ten bevroren. Ook niet meteen goede vooruitzichten. «Ook deze vaststelling kan tot een gevoelige produktieverlaging leiden, van 20 tot 30 procent per kg. Wanneer de telers de planten vanop het veld naar de frigo brengen, worden de plan ten gekuist. Oude, slechte bla deren worden verwijderd. Goede bladeren moeten echter aan de plant blijven, omdat al in proefstations is uitgemaakt dat de produktie lager wordt wanneer er meer bladeren zijn verwijderd. In het geval nu van de bevroren bladeren heeft men weinig keuze: de bladeren Meer en meer arbeiders uit Melsele zijn de afgelopen jaren overgeschakeld op de tomatenteelt. Ekonomische motieven waren voor deze omschakeling doorslaggevend geweest, zeker nu een aantal technieken zyn komen overwaaien die een grotere opbrengst doen beloven. Samen met de h. Van Bastelaere hebben we een aantal bedryfsleiders bezocht die de overstap hebben gewaagd. Igen zal het voor hem duidt of de zware invesu j« b moeite heeft gelooni zowel de bedrijfsgilde jjllv drijfsleider zijn er eti ie| c rust in. De h. Mestdagh heefti gootsysteem geoptel 1 Bij het ene systeem heeft al een paar oog Voor de meesten van hen blijft leren. het afwachten wat hun in som- wordt de plant in een licht ter de rug 'en de r WI mige gevallen eerste oogst zal afhellende goot gebracht. Het hebben hem niet teleui une: opleveren, maar experimenten water met de voedingsstoffen andi in Nederland hebben beslist dat in de goot vloeit, wordt Maar net bujtt wel h jorc goede resultaten gegeven, langs een kringloopsysteem te- 'n ~,e. ige «Van de vroegere methode rug in de vergaarbak opge- e es ,iven van c c nppmt 7Plf« in p»»n mui wordt meer en meer afge- vangen. Sekretaris Van Bastelaere van de Wase Bedrijfsgilde. Ongerustheid i.v.m. de aardbeien teelt, na de vrieskoude (Ivb) mende bescherming met plas tic-folie aangebracht. En in sommige gevallen lijkt ook dat niet afdoende te zijn». Dan zijn er nog de planten op het veld. Aanvankelijk waren die beschermd door een vrij dikke sneeuwlaag. Als de lage temperaturen zouden aanhou den en er bovendien een noordoostenwind zou opste ken, dan bestond de kans dat hele planten zouden bevrie zen. Voor de aardbeidgemeen- te Melsele ziet het er dus alle maal niet zo best uit. Ried moeten eraf. omdat anders ook de planten zouden gaan rotten». Inmiddels heeft een tweede koudegolf zijn intrede gedaan. Welke zijn nu de verwachtin gen? Waren de aardbeitelers van Melsele er ditmaal beter op voorbereid? De heer Van Bastelaere: «Voor de zware stokers zijn er weinig proble men. Bij de telers die enkel een grondverwarming hebben zouden de temperaturen te laag zijn om de planten vol doende bescherming te kun nen geven. In de meeste geval len hebben die nu een bijko- oi£v- ,<uig>.u neemt zelfs in een mk stapt», vertelt ons Van Baste- Het systeem met de goot wordt h""v^n' R' laere. «Plant in de grond. in Melsele het meest toege- -g 4d3t mest- en voedingsstoffen toe- past. Bij het andere systeem voegen, af en toe water bedie- zijn de planten op een'steen- nen. Maar op deze manier wolmat geplaatst et heeft men totaal geen kontrole stoffen worden langsr over het groeiproces. Dat pelaar toegevoegd. De h. De heeft men wel met de zoge- Rjjck uit de Appelstraat heeft naamde substraat teelt». de aardbeiteelt stopgezet en is volledig op dit systeem overge- Twee systemen schakeld. In zijn één hektare Bij substraatteelt bestaan twee grote serre heerst een konstan- systemen, maar het opzet is te temperatuur van zowat acht- hetzelfde: door op zeer nauw- tien graden. Het toedienen van keurige wijze voedingsstoffen de voedingsstoffen moet pre- toe te dienen kan men het cies worden bepaald en de h. »Beide systemen heb grote voordeel dat zie mogelijk worden. De 1 voc dings- zijn immers door ee ""h rv f°l'e volledig van de gesloten. Maar het pluspunt is wel dat groeiproces volledig in kan houden. De oj >erk tenslotte, en dat is ni at langrijk, kan gevoeli gen liggen. Experimenten iber derland hebben een Ni brengst van vijf kg. p kre II Nail U1C11 llfcl tics WUIUCII UCUddlU CU UC II. I i de hand houden De Rijck heefl daarbij ook de kame mele' aa"Seloo »s groeiproces i en, indien nodig, ook manipu- hulp van een computer. In juni Luc Van Broeck Ongenoegen over ruilverkaveling: Het Aktiekomité ter Beveiliging van het Leefmilieu op de Linkeroever, kortweg Abllo, probeert al geruime tijd inzage te krijgen in de nieuwe kavelplannen voor de ruilverkaveling in Meerdonk. Veel hebben die akties tot dusver nog niet opgeleverd. Er werd een poging gewaagd om de plannen te bekijken op het gemeentehuis van Sint- Gillis. Het Abllo was bij die gelegenheid géén welgekome gast. Enkele leden van de Wase milieugroepering zouden ook een telefoontje van de BOB hebben gekregen, met de vraag of ze nog andere akties overwogen. Ook op politiek vlak voelt het Abllo zich in de kou gelaten. Bij senator De Bondt werd volgens de sekretaris vergeefs aangeklopt. Erik Rombaut: «Het kwam erop neer dat we ons plan maar moesten trekken». Nu, Abllo is dat ook zinnens. Opgeven zit er niet in, ook al wordt het hen niet bepaald gemakkelijk gemaakt. Abllo wil zich in deze zaak vastbijten, omdat er aanwijzingen zijn «dat er duistere dingen aan het gebeuren zijn, daar in Meerdonk». Het is geruime tijd stil geweest rond de ruilverkaveling te Meerdonk. Een iaatste feit waaraan nog echt vele rucht baarheid werd gegeven dateert al van 1980. Toen werden betogende landbouwers vrij hardhandig aangepakt door de rijkswacht. De protesterende boeren wilden toen de opmetingen verhinderen. Waarover gaat het in feite te Meerdonk? Even het ge heugen opfrissen. Het ruilverkavelingsblok omvat onge veer 8.900 ha en is verdeeld in vijf blokken. Het strekt zich uit tot Kieldrecht, Verrebroek en Beveren aan de oostelij ke zijde, in het zuiden beslaat het een groot deel van Nieuwxerken en Sint-Pauwels en een klein deel van Kemzcke Sint-Gillis en De Klinge vormen samen de westelijke blokgrens. De landgrens met Nederland vormt de noordelijke afzoning. Meerdonk en Vrasene liggen centraal en maken deel uit van het ruilverkavelingsgebied Een ruilverkaveling doorvoeren in het hele gebied werd in 1978 nuttig bevonden en de goedkeuring van de uit te voeren werken volgde in oktober 1979. Enkel voor blok 2 werd het licht op groen gezet. Dat blok heeft een oppervlakte van ruim 1.700 ha en is onderverdeeld in 3.163 kadastrale percelen, eigendom van 788 eigenaars. Er zijn 394 landbouwers-gebruikers De opmetingen zijn begonnen in het voorjaar van 1982, daarop volgde de grondklassificatic. Daarna begonnen de werken aan wa terlopen en wegen. Het vastleggen van kavels volgens een herverkavelingsplan gebeurde in een volgende faze. De kosten voor uit te voeren werken zijn niet gering. Enkele cijfers uit een vergadering van de kommissie voor advies van 8 juni 1983. De aanbesteding van de werken in blok 2 gebeurde openbaar. Voor de wegenwerken worden de kosten geraamd op zowat 55 miljoen. Werken aan geklasseerde en niet geklasseerde waterlopen komen op 33 miljoen. Wase milieugroeperingen zijn altijd al van oordeel geweest dat het Meerdonk gaat om een «gedwon gen ruilverkaveling». Aanvankelijk ging het om een gebied van 55 ha bolakkers, later echter werden de zaken plots groter aangepakt. Het te ruil verkavelen gebied werd bijna 9000 ha groot. Volgens milieuverenigingen is die uitbreiding gebeurd zónder de betrokken landbouwers te raadplegen. Veel bezwaren Het eerste officiële verzet tegen de ruilverkaveling in Meerdonk werd opgetekend na het sluiten van het open baar onderzoek naar de nuttigheid van het initiatief. Dat was in augustus 1975. Tijdens het dertig dagen durende inzagerecht van het kavelplan werden na sluiting niet minder dan 534 schriftelijke en 204 mondelinge bezwaren of aanmerkingen ingediend door 1835 betrokkenen. Die bezwaren leverden weinig resultaat op In juni 1977 werd besloten de krachten te bundelen en het «Aktiekomité tegen de gedwongen ruilverkaveling» werd opgericht Tal van betogingen volgden. Ook werd een petitie ingediend (900 handtekeningen), maar resultaat bleef uit. De ruilverkaveling kwam uiteraard ook meerdere keren ter sprake in de gemeenteraad van Sint-Gillis. Dat gaf niet zelden aanleiding tot een grote publieke opkomst en vaak ook bitsige woordenwisselingen. Abllo zegt, nu er ver keerd aan te hebben gedaan te geloven dat met natuur en landschap wèl rekening zou worden gehouden. De nieuwe kavelplanncn zouden het tegendeel bewijzen. Abllo, Wielewaal en leefmilieu Sint-Gillis gaan zich zeer binnenkort beraden over nieuwe akties. Want de plannen willen ze hoe dan ook te zien krijgen. L.V.B. Ten bate van Rwanda «Uw Ryk Kome: Gerechtigheid, Liefde en Vrede» is het algemeen thema van de 25ste aktie die Broederlijk Delen op het getouw zet. Deze jubileumuitgave wil, zoals in het verleden, een band smeden tussen geloof, menselijke goedheid, rechtvaardige structuren en wereldvrede. Om deze doelstelling te benaderen spitst Broederlijk Delen zich toe op kleine projekten ter bevordering van oplossin gen op langere termyn zoals vorming, landbouwontwikke ling en dies meer. Het Beverse dekenaat organiseert voor het eerst een gezamelijke aktie, gespreid over het hele grondgebied Beveren, Zwijndrecht, en Burcht. Rwandezen en enkele onder wie vroedvrou ide Schepens uit Zele, nai le verpleegsters en ee loor Nie Abllo in Gent: Niemand kan u helpen, meneer». (Ivb) Abllo zegt die informatie te hebben gekregen van recht streeks betrokken landbou wers die wel de plannen heb ben mogen inzien en het nogal raar vinden dat ze moeten boe ren in een groene zone. Vorige week werd een nieuwe aktie uitgeprobeerd. Waarom zelf eens niet langsgaan bij de Nationale Landmaatschappij te Gent? In kringen van Abllo vond men dat een prima idee en samen met enkele persmen sen werd het bezoekje onder nomen. Vooraf had de milieu groepering de bestemmeling in Gent laten weten dat ze langs zouden komen. Dat gebeurde met een aangetekend schrij ven. Dat uitstapje naar Gent is uit eindelijk een maat voor niets geweest. Geen van de drie ambtenaren die rechtstreeks met de ruilverkaveling te Meerdonk te maken hebben was aanwezig. «Ze zijn elders veldwerk aan het verrichten», liet een receptioniste weten. In de gebouwen van de Natio nale Landmaatschappij heb ben ze blijkbaar al meer be zoek gekregen. Niemand leek er zich druk over te maken, alhoewel koffie er niet bij was. Na een kwartiertje wachten kwam nog niemand opdagen. Geen inzage dus in de nieuwe kavelplanncn, wel tijd voor een perskonferentie in één van de lokalen van de Nationale Landmaatschappij. Van het personeel maakte niemand zich daarover druk. Het is bekend dat Wase mi lieugroeperingen en Abllo in het bijzonder nooit erg geluk kig zijn geweest met de ruilver kaveling te Meerdonk. Derge lijke initiatieven hebben eer der immers al aangetoond dat ruilverkaveling best kan zon der dat er al te veel aan natuur en landschap wordt geraakt. Een te ruilvcrkavclen gebied ondergaat hoe dan ook eèn gedaanteverwisseling. Wegen worden rechtgetrokken en ver hard, waterlopen worden ge dempt, grillige grachten moe ten verdwijnen. In een ruilver kavelingsgebied is er niet lan ger plaats voor een pittoresk polderlandschap. Maar hoe dan ook, in Meer donk zou het allemaal best nogal meevallen. Tenminste, dat was dan toch aan het Abllo beloofd. De groepering nam dus een afwachtende houding aan omdat er garanties waren gegeven inzake de uitvoering van een ekologisch onderzoek naar de mogelijkheden om na tuurbehoud met landinrichting te verzoenen. Van die beloften blijkt echter vandaag weinig in huis te zijn gekomen. En met de nieuwe plannen zou het er al niet veel beter op worden. Erik Rombaut: «Er gebeuren duistere dingen. Het komité voor advies heeft het niet zo meteen op natuurbehoud be grepen Samen met leden van het polderbestuur, waarmee we nooit goede relaties hebben gehad, wordt druk uitgeoefend op het plaatselijk ruilverkave- lingscomitf. Daarmee wil men bekomen dat nog meer waar devolle gebieden voor land bouw zouden gereserveerd worden De nieuwe plannen kunnen we ook vandaag niet inzien, maar verontruste land bouwers zijn zelf bij onze vere niging komen aankloppen. En dat wil toch al wat zeggen». Het ruilverkavelingsblok te Meerdonk is ruim 1.700 ha groot. Op het gewestplan is daarop 80 ha als reservaat in gekleurd. «Zelfs die opper vlakte behouden lijkt al teveel gevraagd. Wc hebben dat trou wens zien aankomen en een kompromis voorgesteld, een geste gedaan. We hebben een zone afgebakend van zowat 45. ha en als noodmaatregel ge vraagd om dat gebied aan te kopen. Maar hier echter wordt de bal tussen Akkermans en het ruilvcrkavelingskomité ge kaatst. Het ruilverkavelingsko- mité heeft duidelijk geen frank over voor natuur en land schapsbehoud. Ze wachten dus af en zeggen dat Akkermans wel met kredieten over de brug zal komen. De minister echter wacht dan weer op het ruilver- kavelingskomité Een rare gang van zaken die zeker niet optimistisch stemt», aldus Erik Rombaut. «We blijven een ak tiekomité en zullen alle midde len aanwenden om in deze zaak klaarheid te krijgen. De hoofdschuldigen in deze zaak? Het polderbestuur heeft nooit open kaart gespeeld. Datzelf de kan gezegd worden van po litici als senator De Bondt en bestendig Afgevaardigde De Cuyper. Uiteraard gaat ook de Nationale Landmaatschappij niet vrijuit. Ik vind het trou wens een rare zaak dat van daag hier in Gent niemand bereikbaar was. We gaan in elk geval niet bij de pakken neerzitten», aldus nog een kor date sekretaris van Abllo. Luc VAN BROECK Als informatie naar de bevol king toe worden twee ge- spreksavonden ingericht over de werking van Broederlijk Delen, over wat er met het geld gebeurt, het politieke as- pekt, wat dit met vasten te maken heeft en hoe de wer king verder verloopt in paro chie- of schoolgemeenschap. Deze avonden vinden plaats op maandag 11 maart en woensdag 20 maart, telkens met aanvang te 20 uur in het Gildenhuis. Rwanda Dit jaar koos het dekenaat Beveren als projekt voor z'n aktie Rwanda, het «land der duizend heuvels», dat behoort tot de vijfentwintig armste lan den van de'derde wereld. Het heeft een oppervlakte van 26.338 km2 en telt ongeveer 5 miljoen inwoners. De bevol king bestaat uit 84% Hutu's (Bantoenegers), 15% Tutsi (Niloten) en 1% Twa's (Pyg- meeeën). 43% zijn katholiek. Anderen zijn verdeeld in Mos lems en aanhangers van na- tuurreligies. Het is een presi dentiële Republiek met een BNP van 250 US Dollars per inwoner (in 1981). Het voor naamste produkt is: koffie. Het is een land zonder grote tegenstellingen, waar goed ge werkt wordt, maar het is straatarm. Het is er rustig. De bodem bevat immers weinig rijkdom. Het is er tamelijk vruchtbaar. alhoewel de droogtegebieden niet ver van daan gelegen zijn. Het is een land dat sterk gemissioneerd werd. De problemen in Rwanda zijn te wijten aan de ligging, afge sloten van de zee. aan de ster ke bevolkingsaangroci en aan de weinige grondstoffen. Ook de landbouw wordt er door erosie bedreigd. De enige troefkaart die dit land in hand- ne heeft is de bijzondere schoonheid van zijn natuur, gekoppeld aan een aangenaam klimaat. Er is voldoende re genval, zodat het land het hele jaar door groen blijft. Toeris tisch gezien biedt dit land wel prachtige mogelijkheden. Dat is interessant voor de staats kas, maar veel minder voor de boeren, die alleen maar kun nen dromen van gouden tij den. De ekonomie blijft er hoofdzakelijk een «zclfvoor- zieningsekonomic» 80% van de rurale produktie is gericht op het lokaal verbruik. Koffie is wel een belangrijk export- produkt voor Rwanda. Het brengt echter mee deviezen op voor de Staatskas dan financi ële middelen voor de boeren. De staat heeft evenmin alter natieven om noodzakelijke im portgoederen te betalen zoals benzine, mazout. cement enz. Prioriteit aan vorming Het Centrum waarvoor de ak tie gevoerd wordt, is een ge zondheidscentrum. waar heel wat groepen samen komen: jonge meisjes, verloofden, ka- jotsters, permanente en vrij willige animatoren. Er worden preventieve raadplegingen voor zuigelingen ingericht; er wordt voorlichting gegeven aan mensen die gehospitali seerd zijn tengevolge van on dervoeding. De sociaal-op voedkundige werking voor jeugd en volwassenen is erg uitgebreid. Prioriteit echter wordt gegeven aan de vorming van jonge mensen. Alfabctisa- tiekursussen worden ingericht. Er worden lessen gegeven in landbouwkunde, het leiden van groepen, hygiëne, kennis van de ziekten in de streek enz. De werking is vooral ge richt naar de bevolking en eveneens naar de verantwoor delijken van het volk. Onder de vorm van huisbezoeken wordt veel aandacht besteed aan het kontakt met de plaat selijke bevolking. Een dynamische ploeg van gde gei rjrn al .g rk V. taalverpleegster. De groep van medewerke centrum zijn echter zen, zodat in de toeko der kan gewerkt won zonder buitenlands pc Het is immers de bedo de bevolking zélf meer de verantwoort van haar vooruitganj moet nemen. Hoe meewerken? De Beverse aktiegrod ziet tijdens de vastct Jj diverse aktiviteitcn. V er op zondag 3 n jaarlijkse fietstocht m aan gekoppeld de sobe tijd en een bezoek Kleine Rest straat. Vertrek aan de parochiekerken. Een lijke viering is gepl Haasdonk om halfdrk 15ul5 zijn er dia's op Vrouwparochie te Bei j om 15 u. houdt de Kle 'v open deur tot 16u30. Vorig jaar tel tocht 350 deelnemers, vingen worden ingew de parochiepriesters o leden van de plaatselijl groep. Verder wordt op 17 maart informatie gege s trent het projekt, zijne t ningsstonden en kolle de kerken van het de VCi Nieuw zijn de oversch ,„CJ bulletins, die met ra king van de plaatsellijl en zijn tot stand gekoi nj'( dat ook niet-kcrkelijl steentje kunnen Stortingen van minim cr zend frank, zijn fiskaar baar. Er werden vast ders gedrukt. Deze zij de prijs van 15 fr. te 1 in alle parochies. In de Kleine Rest, straat 24 te Beveren, itjj de maand maart een j„g nente tentoonstelling evc met verkoop van Rw fie en artisinale pit Deze Kleine Rest wor y het trefpunt van ontwikkelingsprojektei Derde Wereldaktivitei In Sint-Jan-Evangelis stc maandag 18 maart te 1 ffe| bczinningsavond ingel dia's projektie. fjjv Voorzitter Van Landeghem en sekretaris Rombaut van Abllo. (Ivb) De kamer van volksvertegenwoordigers heeft in openbare zitting van 14 februari het geamendeerde wetsvoorstel Smet goedgekeurd dat Antwerpen-Linkerocvcr officieel bestempelt tot Antwerpse Waaslandhavcn en de sluis ter hoogte van Kallo tot Kallosluis. Enkel Volksunie minister Schiltz stemde tegen Nu moet het voorstel nog naar de Senaat vooraleer het wet wordt. Ingevolge een schrijven van volksvertegenwoordiger Mict Smet naar minister Olivier van openbare werken betref fende de stand van zaken i.v.m. het dossier Potpolder Kruibeke heeft de minister o.a. het volgende medege deeld. In de begroting 1985 werden géén kredieten voorzien voor de werken als dusdanig van het gekontrolecrd overstro mingsgebied Bazcl-Kruibeke-Rupclmondc. Er zijn voor 1985 wél kredieten voorzien met betrekking tot de voorbe reidende werkzaamheden (onteigeningen, grondonder zoek, enz...). Aan de v.z.w. Groep voor Toegepaste Ecologie werd opdracht gegeven, een grondige ekologi- schc studie uit te voeren met betrekking tot dc verschillen de ekologischc facetten die verbonden zijn aan dc realisa tie van het pronkt. Ier Anna Pierinstituut In hetzelfde kader Anna Pierinstituut Kloosterstraat mee aai tie door bezinning, in en financiële steun. D< del van gebedswakes. viering, eucharisticvit 1 hongermaal zullen de gen gesensibiliseerd voor de aktie. Infot verstrekt worden ovet zondheidscentrum in I T1|.' bago, waarvoor dc a (r voerd wordt. Een De Kleine Rest. is evenals een voettochti matic. Eén en ande georganiseerd door D Kerk, die tracht aa schepping te doen r W| Broederlijk Dclcn-pro j Ook in de lagere sch groot-Bevcrcn zal gedaan worden. I penkast, speclgocdtil icsopdrachtcn in dit kl j men samen een heel r programma. Het jubileumjaar van' lijk Delen zal te Bcve ongemerkt voorbijga! pelijk krijgt het een pons in heel het dekt gsc

De Voorpost | 1985 | | pagina 8