smoe [rekkers Buggenhout: Gembel: Wij willen andere subsidiepolitiek Kuituurschepen Jan De Ridder: pas op, of... Lebbeeks gemeentebestuur schaft zich licht- en klankinstallatie aan Via Overleven naar gemeentelijke ontwikkelingshulp Lebbeekse SP eist hulpplan voor noodlijdende gezinnen 16 - 8.3.1985 - De Voorpost Vorige maandagavond kwam de Buggenhoutse gemeenteraad in vergadering samen. Van één van de agendapunten - het voorstel tot goedkeuring van de individuele kulturele toelagen - maakte de Gembel-oppositiefraktie gebruik om de subsidiëringspolitiek van de CVP-meerderheid van flink wat kritische bemerkingen te voorzien. De houding van de meerderheid in die zaak werd toegelicht door kuituurschepen Jan De Ridder Gembel: Andere subsidiepoli tiek Het was fraktieleider Eric Go- rus die het Gembel-standpunt toelichtte. Het standpunt dat Gembel tot op heden i.v.m. de gemeentelijke subsidiepolitiek heeft ingenomen, aldus Gorus, is niet steeds even duidelijk naar voren gekomen. Reeds in het programma dat Gembel voor de gemeenteraadsverkie zingen van 1982 opstelde, werd lenadrukt dat de subsidi- ringspolitiek moest herdacht /orden en dat de nadruk ïoest gelegd worden op mate- ële steun, eerder dan op het <ekennen van forfaitaire be- jelagingen. n de verschillende kommissie- ergaderingen die sinds 1 ja- luari 1983 gehouden werden ;n ook op de gemeente- aadszitting werd dit standpunt erwoord. Eerder dan gelden e blijven toekennen aan de individuele verenigingen, moet het verenigingsleven in zijn to taliteit worden bedacht. T.o.v. de kulturele verenigingen pri meert immers de gebouwenin- frastruktuur op de individuele toelagenpolitiek. Ons standpunt komt erop neer dat veel grotere bedragen moeten worden geinvesteerd dan de huidige minieme som men. De houding van de meer derheid gedurende de laatste tien jaar, nl. steeds dezelfde nominale bedragen uitkeren (een gevolg van de niet-in- dexatie van de toelagen) komt neer op minimum een halve- ring van de subsidies. Boven dien kunnen de eenzijdige wij ze van bepaling van de toela gen - door één enkele schepen - en de gehanteerde verdeel sleutel op geen enkele redelij ke manier verantwoord worden. Gorus verwees bovendien naar een uitspraak van een collega van kuituurschepen De Rid der, sportschepen Heymans nl., die aanstipte dat de kans arme verenigingen beter be dacht moesten worden. De Gembel-fraktieleider wees er bovendien op dat in de lijst van de toelagen nog altijd een bedrag ingeschreven staat ten behoeve van de kultuurraad, een raad die niet eens bestaat. De toelagen, zei Gorus verder, zijn gesteund op een opiniepei ling die al minimum tien jaar oud is. Voorbijgestreefd dus. Wij van onze kant zijn echter voorstander van meer inspraak van de kant van de burger en stellen dan ook een nieuwe enquëttering voor. Opdat op het vlak van de kuituur, in Buggenhout, een demokrati- sche politiek zou kunnen ge voerd worden. Marcel Catry van zijn kant, en die behoort ook tot Gembel, sprak zijn tevredenheid uit over de wijze waarop de jong- lopen is: we kregen de kans enige van onze ideeën naar voren te brengen. Jammer ge noeg, aldus Catry verder, moesten we echter meteen vaststellen dat op onze sugges ties onmiddellijk een njet ge formuleerd werd. Daar waar we gehoopt hadden op een gesprek. Het raadslid herhaal de bovendien de vraag, o.a. in het kader van de organisatie van de Kulturele Week, alle verenigingen rondom de tafel te verzamelen. Schepen De Ridder: We zijn solidair Tijdens zijn repliek vroeg schepen De Ridder zich af, waar precies zich de nood aan akkomodatie manifesteerde. Wanneer ik, aldus de schepen, het lijstje inkijk bemerk ik dat de meeste verenigingen die tot de katholieke zuil behoren, over een eigen lokaal beschik ken. Misschien ligt de oorzaak van het ontbreken ervan in andere kringen in een gebrek aan inzet en werkkracht terzake. Nadat Jan De Ridder beklem toonde dat de gemeente be stendig materiële hulp ver leent, o.a. via het uitlenen van het podium, had hij het over de verdeling van de individuele toelagen. Mochten we, be klemtoonde hij, objektieve kriteria toepassen, dan zouden 3/4 van de verenigingen die tot de Gembel-sfeer behoren hun toelagen gehalveerd zien en zouden we genoodzaakt zijn de verenigingen met kristelijke stempel het driedubbele te ge ven van wat ze nu krijgen. Denk in dat verband maar eens aan wat KWB-Centrum presteert. Die mensen verdie nen het tienvoudig. We zijn echter niet enggeestig en pas sen de solidariteitprincipe toe. Wat betreft het verlenen van meer inspraak aan de burger vroeg hij raadslid Gorus hem een ideale subsidiëringsmeto- de voor te stellen en beklem toonde hij dat hij als schepen al bij al een mandaat toegewe zen kreeg. Nadat Marcel Catry nogmaals tussenkwam, aan stipte dat de huur van de poly valente zaal van het sportkom- pleks bv. 1000 fr. per dag be draagt - Wie kan dat betalen? vroeg hij zich af - men niet terecht kan in het OCMW - dienstencentrum, verklaarde hij dat het ontegensprekelijk het gebrek aan akkomodatie is en de hoge huurprijs van som mige zalen, die de werking van de kulturele verenigingen remt. Interpellant pleitte ver der ook voor de oprichting van een gemeentelijke kulturele raad. De laatste bemerking kwam van burgemeester De Landts- heer. Wij doen niet aan etati- sering, zei den burger. Initia tieven die genomen worden, steunen wij. En de akkomoda tie waarover sommige vereni gingen momenteel beschikken, daarvoor hebben ze gewroet. Verlies dat geenszins uit het oog. De verdeling van de subsidies aan kulturele verenigingen werd tenslotte meerderheid te gen minderheid goedgekeurd. Verdeling Met moed vooruit 30.000, De Eendracht 25.000, Sint-Isido- rus 25.000, De Morgenster 20.000, De Ware Werkers- vrienden (geen subsidie in '84, in '83 ontvingen ze 5.000), Sint-Isidorusband 10.000. Pa- rafonenkoor 5.000, St.-Grego- riuskoor 5.000, St.-Gerardus- koor 4.000, St.-Michielsvrien- den 5.000, Davidsfonds 5.000 (- 3000 i.v.m. 1983), Willems fonds 5.000, Vermeylenfonds (geen toelage, in '83 ontvingen ze 5.000 fr.), Vlaamse Kring 5.000, KWB-Centrum 5.000, KWB-Opstal 5.000, KWB-Op- dorp 5.000, Landelijjke Gilde 5.000, KA V-Centrum 5.000, KAV-Opstal 5.000, K.A.V.- Opdorp 5.000, S.V.V. 5.000, Vlaamse Liberale Vrouwen 5.000, CMBV 5.000, KVLV- Centrum 5.000, KVLV-Op- dorp 5.000, KVLV-Opstal 5.000, Oudervereniging RMS 3.000, Heemkundige Kring ter Palen 10.000, Betta 5.000, Sport en Vermaak 3.000, Orni thologische vereniging 3.000, Postzegelclub 3.000, Volks tuinders 3.000, Wielewaal 3.000, Cactusweelde 3.000, WKB Bosuilen 15.000 7.500), KVG 10.000, VTB- VAB 3.000, De Lens 3.000, Culturele Centrale 3.000 3000), De Eerlijke Vink 3.000 3.000), Werking Kulturele Raad 18.000 (- 10.500). De gemeente spendeert in totaal voor 300.000 fr. aan toelagen aan de kulturele verenigingen. Pierre Van Rassem Lebbeekse raad Tijdens de jongste Lebbeekse raadszitting kwam ook de aktie «Overleven» en tegelijk ook de ontwikkelingshulp via gemeentelijke initiatieven ter sprake. Raadslid Van Vossole bracht deze problematiek te berde. Het meerder heidsstandpunt terzake werd vertolkt door schepen Jozef Hiel. Mentaliteitswijziging, een noodzaak Zoals men weet, leidde het SP- raadslid zijn tussenkomst in, heeft de BRT deze hulpaktie opgezet met de bedoeling de grootste nood van de honge rende Afrikaan te kunnen leni gen. Noodhulp dus. Nog al te vaak worden akties als «Overleven Afrika» afge daan als naast de kwestie of zelfs als helemaal overbodig. En toegegeven, ideaal zijn der gelijke initiatieven zeker niet. Meestal dragen ze onvoldoen de bij tot een diepere bewust making van de bevolking. Of doen ze te nadrukkelijk een beroep op de menselijke emotie. Bovendien is noodhulp slechts een druppel op een hete plaat. Want, hoe goed ook bedoeld, zij zal tot weinig of niets heb ben gediend, wanneer niet on middellijk ingrijpende maatre gelen worden getroffen om het hongersprobleem eens en voor altijd uit de wereld te bannen. Dit objektief kan echter enkel worden bereikt, op voorwaar de dat zowel bij ons als in de hulpbehoevende landen een mentaliteitswijziging kan wor den doorgevoerd, internatio nale én lokale strukturen kun nen worden aangepast en fi naal de politieke wil ontstaat om er echt wat aan te doen. Helaas tekenen zich alsnog geen gunstige perspektieven af voor een betere verdeling tus sen rijk en arm, tussen Noord en Zuid. Integendeel, de kloof neemt alsmaar toe. Maakt dit alles de hulpaktie van de BRT tot een onnodig vertoon, vroeg het SP-raadslid zich af. Is ze naast de kwestie of overbodig? Zeer zeker niet. De toestand in Afrika is im mers hemeltergend. De nood is hoog. Er kunnen mensen worden gered. En mensen van de hongerdood willen redden is en blijft, hoe dan ook, een eerbare doelstelling. Alleen: eventjes «overleven» is niet ge noeg. Permanent overleven vraagt om structurele in grepen. Vragen en voorstellen Graag, ging Willy Van Vossole vervolgens op een meer konkrete toer, hadden wij ver nomen waarom het gemeente bestuur niet aan de aktie «Overleven Afrika» heeft meegewerkt. Voor zover ons bekend, had de BRT nochtans een duidelijke oproep voor steun aan de lokale overheden gericht. Een oproep die door tal van plaatselijke besturen werd beantwoord. Lebbeke trad echter in ver spreide slagorde op. Er waren hier en daar enkele losse initia tieven o.m. van het Vredes- komitee en de Derde Wereld beweging M.O.M. maar van een gekoördineerde aktie viel niets te bekennen. O.i. is het gemeentebestuur in deze opvallend in gebreke geble ven. Bij wijze van kompensa- tie stellen wij dan ook voor om de zitpenningen van de zitting van vanavond alsnog over te maken aan de aktie «Overle ven Afrika» of aan een alge meen erkende organisatie voor ontwikkelingssamenwerking en een deel van het in de begroting 1985 ingeschreven krediet voor ontwikkelingssa menwerking voor hetzelfde doel te bestemmen. Dit deel kan berekend worden als een nader te bepalen fraktie van de totale geraamde inkomsten 1/1000 of 1/2000 bvb— of, ana loog aan een ooit afgewezen voorstel van de SP met betrek king tot de vredesproblema- tiek, als een nader te bepalen bedrag per inwoner. Nog steeds binnen het kader van de zoéven uiteengezette motivering, vervolgde het SP- raadslid zijn uiteenzetting, past ook de vraag naar de voorgenomen aanwending van het begrote krediet voor ont wikkelingssamenwerking. Tot dusver weten wij alleen dat dit krediet 500.000 fr. be draagt. Elke verdere duiding ontbreekt volkomen. Heeft men bvb de financiering van een bepaald projekt op het oog? Of wil men het krediet gebruiken om een bewustma- kingscampagne bij de bevol king, in de scholen, in de vere nigingen op stapel te zetten? Wil men in personen, in men sen investeren? (studenten, koöperanten) Hoe dan ook, de mogelijkheden zijn legio. Wel drukken wij de formele wens uit dat de definitieve be stemming van het krediet in bredere kring dan het schepen college zou worden uitgepraat. Afzijdigheid van het gemeen tebestuur en gebrek aan koör- dinatie inzake de aktie «Over leven Afrika». Geen enkele duiding met betrekking tot de bestemming van het voorziene krediet voor ontwikkelingssa menwerking, zette interpellant op een rijtje, maakt de vraag naar de oprichting van een ge meentelijk adviesorgaan voor ontwikkelingssamenwerking geenszins overbodig. Een or gaan dat in de toekomst zou kunnen instaan voor het opzet ten, koórdineren en opvolgen van initiatieven zoals 11.11.11 en Overleven Afrika. Een or gaan ook, dat zou kunnen ad viseren inzake de omvang en aanwending van begrotings kredieten voor ontwikke lingssamenwerking. Een or gaan, tenslotte, dat de brood nodige informatie en sensibili sering van de lebbeekse bevol king op zich zou kunnen nemen. De onlangs gehouden evalua tievergadering over de 11.11.11 aktie heeft aange toond dat een dergelijk orgaan reeds in de kem aanwezig is. Het dient enkel nog gestruktu- reerd en van een stevige, per- manende onderbouw voor zien, besloot Willy Van Vosso le nog. Bij monde van Dirk De Cock sloot de VU-fraktie zich bij de SP-interpellatie aan. Schepen Hiel: Aktiviteiten wor den reeds gekoordineerd Reeds sinds 1977 lichtte sche pen Hiel de gemeentelijke ont- wikkelingshulppolitiek toe,, werken wij met mensen die op vrijwillige basis een komitee gevormd hebben. Ze hielden en houden zich in hoofdzaak bezig met de organisatie van de diverse 11.11.11-akties. Daarnaast verleende de ge meente in totaal zowat 2.700.000 fr. steun aan een BIVRO-projekt in India en verkregen we hiervoor zelfs de co-financiering van ABOS. Wat de recente aktie Overle ven betreft, zette schepen Hiel uiteen, waren reeds vóór de aktie mensen aktief met het inzamelen van dekens ten voordele van Ethiopië Het zou van de kant van de ge meente dan ook weinig taktvol geweest zijn zich daarin te gaan mengen. Het afstaan van een zitpenning noemde de schepen een privé- aangelegenheid. Elk raadslid, beklemtoonde hij, moet zich daaromtrent een individueel oordeel vormen. En wat de oprichting van een gemeen telijk adviesorgaan betreft, stelde de schepen voor het schrijven van het komitee af te wachten schrijven waartoe tijdens de jongste evaluatie vergadering besloten werd waarin om de oprichting van een dergelijk orgaan gevraagd wordt. Achteraf volgde nog enig ge hakketak omtrent het al dan niet afstaan van een zitpenning Johan De Mol o.a. noemde het een symbool maar tot enige beslissing terzake kwam het met. Wie zijn zitpenning aan hongerend Afrika wil schenken, moet het dus via een persoonlijk initiatief laten ge beuren. Óf heeft {lat misschien al gedaan.. Pierre Van Rossem Tijdens de jongste raadszitting te Lebbeke keurden de raads leden een lening van 263.000 fr. goed - af te lossen over een periode van vijf jaar die zal gebruikt worden om een klank- en lichtinstallatie aan te kopen. De oppositie had omtrent die aanschaf wel enkele bedenkin gen. Clement Vlassenroot o.a. die het dossier terzake had ingekeken en tot de vaststel ling was gekomen dat het col lege van plan is haast profes sioneel materieel aan te kopen. Welke verenigingen, vroeg de SP-woordvoerder zich af, zijn in staat dergelijk materieel te gebruiken? Welke voorwaar den worden aan de gebruikers ervan opgelegd? Wie houdt een inventaris bij van het uit gaande materieel? En wie oe fent kontrole uit? Is het mate rieel overigens sowieso ge schikt om verplaatst te worden? We hebben, repliceert schepen Hiel, inderdaad voor degelijk materieel gekozen. Door het college werd bovendien een DAC-projekt aangevraagd, waarin twee halftijdse arbei ders aktief zullen zijn. Arbei ders die zowel de klank- als de lichtinstallatie zullen leren be dienen. De verenigingen die gebruik willen maken van het materieel zullen enkel een waarborg hoeven te betalen. Clement Vlassenroot bleek nog niet helemaal overtuigd van de doeltreffendheid van de aanschaf, want hij maakte de bedenking dat slechts een be perkt aantal verenigingen van de installaties gebruik zullen kunnen maken. Daarmee was schepen Hiel het dan weer niet eens, want die voorspelde een toename van de vraag. Ook al leverde de terzake georgani seerde enquête slechts twee reakties op, toch noemde de schepen de aankoop oppor tuun, omdat, zei hij «ik baseer mij op wat er in de diverse adviesraden leeft». Vu-woordvoerder Dirk De Cock van zijn kant verklaarde dat zijn fraktie de lening zou goedkeuren, omdat ze de ma teriële subsidiëring van de ver enigingen verruimt. En dat zijn partij als muziek in de oren klinkt. Onderscheid moet echter gemaakt worden, be klemtoonde De Cock, tussen het ter beschikking stellen van het materieel aan erkende ver enigingen en aan privé-instel- lingen of -personen. We zou den in dat verband best een reglement goedkeuren, sugge reerde interpellant. Zodanig dat een effektieve kontrole op het gebruik mogelijk is en dub bel uitlenen bv., onmogelijk wordt. Nadat Johan De Mol nog aan stipte dat het bedrag van de lening 13.000 fr. hoger ligt dan het bedrag dat het college bij volmacht mag besteden - we mogen dat bedrag met 10% overstijgen, repliceerde burge meester Moeyersoon - werd de lening goedgekeurd. Pierre Van Rossem Ingevolge de inkrimping van de lonen en sociale vergoe dingen, stelde Willy Van Vossole tijdens een interpellatie in de gemeenteraadszitting van vorige week donderdag vast, moeten de jongste jaren steeds meer mensen inkom sten derven. Dermate zelfs dat zij het bestaansminimum niet meer bereiken en, inzonderheid, in de onmogelijkheid verkeren geregeld hun gas-, water- en elektriciteitsreke ningen te betalen. Groot - Lebbeke Het is je misschien ook al overkomen. Dat je, te gen je verwachtingen in, ergens vlugger buiten bent, dan je er enige ogen blikken tevoren bin nenkwam. Dergelijke ervaring viel raadslid Arie Abbeloos vo rige week donderdag te beurt. Flink wat overtijd kwam Arie die avond de trappen naar de raadszaal toe opgelopen en zette hij grote ogen op toen hij in de zeteltjes bij de bar de ver zamelde pers en in totaal twee toeschouwers zag zitten. Awel, vroeg Arie zich luidop af. Wat gebeurt er hier? Toen iemand hem uitlegde dat de raadszitting, op ver zoek van schepen De Gucht, die zich ziek meld de, begonnen was met de bespreking van een agen dapunt in geheime zitting, klaarde Ahe Abbeloos' ge zicht op en duwde hij de deur naar de raadszaal open- Om er enkele ogenblikken later opnieuw in te ver schijnen. In het heilige der heiligenwas men im mers bezig dadingente bespreken. En één van die dadingen betrof Alfons, Aries broer, zodat de ex- schepen genoodzaakt was de vergadering te verlaten. "Dadingen» blijken, zo werd ons verteld, wat te maken te hebben met de huur van gemeenteeigen dommen aan personeel in dienst van de gemeente. De "van Daleinder daad, de dikke geeft voor dat woord volgende verklaring: schriftelijke overeenkomst waarbij par tijen, tegen overgave, be lofte of terughouding van iets een geding ten einde brengen of voorkomen; vergelijk, transaktie». De trapzaal en de trap van het Lebbeekse ge meentehuis werden in de verf gezet. Proper werk. Wachten is het nu gebla zen op een bol van de verlichting in de bar, want die kwam enige tijd gele den in onverwacht kontakt op z n smalst.... met een of ander mensen hoofd en viel aan diggelen. De bol wel te verstaan, niet het hoofd. Tijdens een interpellatie drong Johan De Mol erop aan zo spoedig mogelijk werk te maken van een reglement dat het uitlenen van gemeentelijk materieel zou regelen. Er moet, naar zijn mening, op dat vlak onderscheid gemaakt wor den tussen erkende vere nigingen en privé-instellin- gen of dito personen. Want ik zou, voegde interpellant eraan toe, hier talrijke voorbeelden kunnen ge ven waaruit blijkt dat ook privé-personen van dat materieel profiteren. O ja? Noem maar op, klink het vanuit de meer derheid. Wel, citeerde De Mol. Voor het bal van minister Lenssens werden buizen en doeken uitgeleend. En voor het bal van de deputé en vermits Lebbeke slechts één deputé telt, zal dat wel het bal van Fons De Mol geweest zijn - 150 stoelen. Mis! Mis! repliceerde burgemeester Moeyer soon. De uitleningen die jij opsomt gebeurden aan het organiserend komitee. Bo vendien lijkt een minister me een openbaar persoon. Ja! Ja! wilde Johan De Mol nog kwijt. Ik ken dat spelleken. Ik zal in elk ge val geen stoelen vragen. 't Is misschien omdat er te weinig volk komt, sneer de iemand vanop een meerderheisstoel. Gemeentesekretaris Van Driessche had vorige raadszitting opnieuw last met het onderscheid tus sen de seksen. Hij sprak raadslid' Eddy Van Over stralen immers aan als mevrouw Van Overstrae- ten». Eddy is nochtans op en tot een «mansmens». Wellicht zat de sekreta- ris nog met zijn gedachten in Oostenrijk, waar hij, sa men met o.a. schepen Hiel, een wintervakantietje doorbracht. En vermits ski- pakken nogal uni-sex-ach- tig zijn, viel zijn venwarring best te begrijpen, mee we dan geenszin- C doelen dat Eddy Van 0 straeten vorige don af dagavond in skipak as, II raadstafel zat. Naar het zeggen burgemeester irna soon is de sekretans, v ook hoofd is van de rit langs in het leven ge erog pen Winterdienstnie aar leen naar Oostenrijk ens gen om er «Spass zu chen», maar heeft hj 5tij daar ook de metode bt t deerd waarop de Oen rijkers de winterongen var ken te lijf gaan. Joóe cn jodela-o! Servus! .ic d( De brutaliteiten zijn r da wereld niet uit. Dat on 5 kc vond Remi Saeys, W> jdka naar en aktief lid var chi St.-Jorisgildew 's. si week zaterdagav hel Toen hij die avond met wagen in de buurt van en c Gildenhuis stopte om den kele toneelliefhebbers sen kans te geven uit te s tbini pen in het Gilden Sez< voerde de St. Jonsg kaï «De lege cel» op i fete dat blijkbaar niet naai muz zin van de inzittenden dooi een bestelwagen, die i inde achter hem moest tn c pen. Aanvankelijk wer. r vanuit het achtersta» voertuig flink getoet ket maar toen het uitstag uk l blijkbaar wat te lang A deuj de, stapte één van de in de i tenden van de besté van gen uit en diende hj Saeys een paar flinke k k z pen toe. De auto van Wiezenaar werd ook i beschadigd. m De verwondingen van jn Wiezenaar waren ti wens niet van de po onil want hij werd ter ven a| ging naar het zieken! L s overgebracht, 't Zijn in d dl daad donkere tijden. BV, Wie vorige week in r v« blad schreef dat Lebb «el a weldra met de gebot ft van Basken over 11, n minder dan acht reuzen jCzi beschikken, sloeg de ede lelijk mis. Dat vertelde i Achiel Vermeiren, die de; ons op wees dat ergert gin de Poelstraat, op eenwaj der of in een ander g die geklaagd oord, ook i atci een reus te vinden m k< zijn. Zei Achiel: Die n l-o werd in de vijftiger ja vervaardigd door Stal I leman, toen in de Po straat initiatieven losla men om de plaatse^ kermis op te peppen, ft ken wordt dus niet de at ste, maar de negende U beekse reus. Wie durft het trouwt aan een feest te organ ren, waarop alle Lebbe se reuzen verenigd Enkele Lebbekenaars m ken tegenwoordig aan woordenboekvan Lebbeekse dialekt. de voorstelling van boek geen goeie geh heid om alle Lebbt reuzen broederlijk m elkaar te laten opstappe Smoelentrék Daarbij komt dat de energie kosten enorm zijn gestegen Gerekend vanaf 1973, mag de hausse van de brandstofprijzen op zo'n 700% worden ge raamd. Het hoeft nauwelijks betoogd dat dergelijke sociale problemen zich in periodes van extreme koude in alle scherpte stellen. De voorbije weken hebben dit duidelijk aange toond. Solidariteit met de zwakkeren Al te vaak nog, beklemtoonde de SP-woordvoerder, gaan de distributiebedrijven voor gas, water en elektriciteit er bij wanbetaling eenzijdig toe over de kraan dicht te draaien. Wettelijk is dat uiteraard hun recht. Immers, wanneer een schuldenaar die een wederke rige verbintenis heeft aange gaan, zijn verplichting niet na komt, mag de medekontrak- tant zijnerzijds de naleving van de verbintenis schorsen en bvb weigeren de in de over eenkomst bepaalde leveringen te verrichten. O.i. is het echter zeer de vraag of dit beginsel zonder meer kan en mag toegepast worden op een verdeler die over een monopoliepositie beschikt. Evenzeer is het de vraag of het kan ingeroepen worden bij le veringen waarmee in primaire levensbehoeften wordt voor zien. Naar verluidt heerst terzake onder juristen geen eensge zindheid cn zijn ook de recht banken onzeker. Overigens is het voor bepaalde sociale kate- gorieën onmogelijk hun recht op verhaal via de rechtbank te benutten: ook daarvoor ont breken immers de centen. Ongetwijfeld, aldus Van Vos sole, is het juist dat de verde lers van gas, water en elektrici teit af te rekenen hebben met louter nalatige verbruikers. Vermoedelijk vormen zij van daag de dag veeleer een uit zondering. Die kategorie van wanbetalers mag echter geen alibi zijn om het toenemend aantal gezinnen of alleenstaan den dat op grond van sociale overwegingen niet langer in staat is zijn verplichtingen na te komen, «in de kou» te laten staan. Want heeft de samenle ving tot taak het profitariaat te ontmaskeren, zij heeft nog meer tot plicht solidariteit te betonen met de zwakkeren. Permanente en definitieve op- Buggenhout. In de Maalderijestraat wordt deze oude maalderij gesloopt (v) lossing Een en ander heeft ons aange zet, vervolgde Willy Van Vos sole zijn betoog, volgende vra gen voor te leggen aan de Leb beekse vertegenwoordigers in de distributiemaatschappijen, in casu Intergem en TMVW Welk beleid werd gevoerd in 1973 en 1984, cn bij hoeveel klanten werden de leveringen onderbroken of gestopt? Wat doet men indien blijkt dat de wanbetaling voortspruit uit so ciale omstandigheden? Heb ben de Lebbeekse beheerders reeds konkrete voorstellen ge daan en, zo ja, hoe werd erop gereageerd? Van de gemeentelijke over heid hadden wij bovendien graag vernomen of het OCMW ten behoeve van noodlijden den reeds tussenkomsten ver richt heeft om wanbetalingen te voorkomen en of het OCMW die bedragen terug vraagt. Kan de gemeente er bij de verdelers bovendien niet op aandringen de leveringen niet te onderbreken? Meer zelfs, kan de gemeente de betaling van de rekeningen van bepaal de sociale kategorieën niet waarborgen? Water, gas en elektriciteit, besloot Van Vos sole zijn tussenkomst, zijn uit het dagelijkse leven van de burger niet meer weg te den ken. Wie hem daarvan be rooft, doet afbreuk aan de menselijke waardigheid. Het gestelde probleem zal er o.i. in de toekomst niet kleiner op worden. Integendeel. Het zal evenmin verdwijnen nu dc koudegolf kennelijk voorbij is. Het zou dc gemeente dan ook tot eer strekken, indien zij be reid zou zijn terzake naar een permanente en definitieve op lossing te zoeken. Wij vragen dan ook met aandrang deze aangelegenheid in dc schoot van het schepencollege, resp. het OCMW ten gronde te be spreken cn terzake een hou ding te bepalen. Geen afsluitingen in voorbije koude periode Tijdens zijn reaktie stipte sche pen Hiel aan dat het sinds vorig jaar, wat de elektrici teitsrekening betreft, r..~ is de voorafbetalingen L delijks i.p.v dricmaande te verrichten. De problemen die Van Ie aanhaalde werden, aid schepen, tijdens de jongs,, heerraad van de regio (In gem) besproken. Daar i o.a. beklemtoond dat tiji de voorbije koude winte riode geen enkel abon wanbetaler werd «afgeslot Bovendien werd door de ring een Waarborgfonds richt. Krijgt Intergem te ken met sociale gevalle wordt overigens een l gedaan op dc plaatst- OCMW's. Raadslid J. De van zijn kant stipte aan dl niet altijd «sociale geva zijn die hun rekening niet k nen betalen. Vaak gaat hel mensen die hun final slecht beheren. J. De maakte ook bekend dat i wetsvoorstel omtrent het a afsluiten van elektriciteit andere nutsvoorzieningen I de maak is. ^ttÜÉÉH :itcit ngen M,

De Voorpost | 1985 | | pagina 16