en de kleine k De grote Openluchtspel «Frere Pachters» in Overmere: uitwerking kan starten Theater in de Wase hoofdstad Regiofilm sche inlicht "en Mozart iedei 24 - 8.3.1985 - De Voorpost «Nu kunnen we niet meer terug», stelden de 7 initiatiefnemers van Parebo na de perskonferentie waarop het openluchtspel «Frere Pachters» officieel werd voorgesteld. De opvoeringen hebben plaats achter het oude Overmeerse gemeentehuis op 30 en 31 augustus en op 1, 6, 7, 8 september. Ons is dit alvast duidelijk: bij Parebo wordt op geen moeite gekeken om er met de hulp van de plaatselijke bevolking en de nodige sponsors, iets prachtigs van te maken. Frere Pachters Het openluchtspel gaat over, hoe kan het anders, de boerenkrijg. «Een stuk geschiedenis dat, hoewel het geen grote invloed heeft gehad omdat de brigands te ongeorganiseerd en met te weinig middelen moesten optomen tegen een sterk Frans militair apparaat enorme offers heeft ge vraagd van de bevolking die voor haar idealen op kwam», aldus Marijke Mor tier die samen met Gerda Temmerman voor het mees te opzoekingswerk heeft gezorgd. Men zocht eerst naar een bestaand werk over deze pe riode. Toen dit niets bruik baars opleverde, werd aan Gaston Van Der Gucht ge vraagd een nieuw stuk te schrijven. Deze is hiermee niet aan zijn proefstuk. In de jaren '50 was hij aktief in het openluchtspel «Wetthra» te Wetteren en vorig jaar maakte hij met beperkte middelen nog een sukses van het «Heksen spel» te Laarne. Daarnaast is hij bekend van verschil lende jeugdboeken. Het stuk heet dus «Frere Pachters», naar het hoofd personage. Samen met zijn echtgenote, Jeanne Meire, brengt hij randbemerkin- gen bij het verhaal en komt ook aktief in het spel voor. Rode draad is Peter Steels. Achtereenvolgens zien we hem als patriot tegen de Oostenrijkers, die de Fran se overwinnaars met vreug de onthaalt maar spoedig merkt dat van de idealen van «liberté, egalité en fra- temité», niet veel overblijft. Hij wordt brigand en maakt de strijd mee tot de neder laag in Meehelen. «Doorheen de historische werkelijkheid brengen we een fiktief verhaal van de Overmeerse mensen, een verhaal van liefde, haat, ja loezie, vrees en vreugde», zegt de auteur. Organisatie Toen men er in '83 aan dacht het 25-jarig bestaan van Pantha Rei met een openluchtspel te vieren, oordeelde men dat men er dan direkt iets groots van kon maken dat mensen van ver buiten de gemeente zou aanspreken. Dit leidde tot de oprichting van de V.Z.W. Parebo (Pantha Rei Boerenkrijg maar ook uit het Latijn: ik zal verschij nen) voor de uitwerking van het idee. Zeven moedi gen namen het roer in han den: Johan Lateir, Dirk Van Hee, Jean-Marie Van Praet, Herman Meganck, Paul De Clercq, Luk Ver- nimmen en Gabriel Six. Zij hebben de afgelopen maan den een bijna professionele organisatie opgebouwd die een goede afloop van het initiatief waarborgt. Zij werden daarbij geholpen door een eerste groep mede werkers. Nu de definitieve uitwerking kan starten, doet de groep een oproep naar de bevolking om een steentje bij te dragen. Produktie Luk Vemimmen zal het Berlare. Gaston. Van der Gucht geeft uitleg over het stuk (jj) stuk regisseren. Over de be zetting kon hij nog niets zeggen, omdat nog niet alle vrijwilligers gekend zijn. «Wel zullen we enkel met Berlaarse mensen werken. Er zijn 47 gesproken rollen en die moeten toch door ei gen mensen kunnen ge bracht worden. Er zijn bv. toch 3 toneelverenigingen in groot-Berlare, waarvan we toch hopen dat de spe lers zich zullen aanmelden. Door mensen van buiten de gemeente te betrekken, konden we misschien meer ervaring aantrekken, maar we verkiezen toch een groot-Berlaarse oplossing». Naast de spelers is er nog heel wat nodig. Volgens de wensen van de auteur en de regisseur, ontwierp Wim Van Beveren een scène van 35 op 12 m waarop 3 gebou wen staan: een hoeve, een gemeentehuis dat het ou de Wichelse als voorbeeld kreeg en een kerk met een toren van 13 m hoog. De gebouwen worden ge maakt in demonteerbare panelen en rechtgehouden door een buizenkon- struktie. Het podium zal verlicht worden door vanuit 2 to rens van 8 m hoogte. Ook het geluid vraagt een hele organisatie. De gesproken en sommige gezongen de len, worden vooral opgeno men. Tijdens de voorstellin gen zelf wordt dit gemixt met de muziek en afgewis seld door de koorzang. Rolf Matthijs zal de technische regie in handen hebben, voor de klank zorgt André De Pauw. «Frere Pachters» zal dus plaatsvinden in het Over meerse centrum. Men heeft aan het Donkmeer gedacht, maar vond er geen plaats die voldoende bescherming bood tegen de wind en waar het verkeer geen hinder paal zou vormen. «En ei genlijk mag er eens iets in het centrum gebeuren ook. De Boerenkrijg is toch aan de kerk begonnen», was een opmerking. Wel is er een goede samenwerking met de V.V.V. Donkmeer. Zo mag men de loods ge bruiken voor het wegber gen van het materiaal en decor en zal er een ingekor te voorstelling zijn op de Waterfeesten. Budget Men schat dat het geheel ongeveer 1,5 miljoen zal kosten. Dit bedrag hoopt men samen te krijgen door de toeschouwers, door sponsors en door zoveel mo gelijk met vrijwillige mede werkers te werken. De toeschouwers zullen kunnen zitten op een tribu ne met bijna 2000 plaatsen. Daarnaast is er een biertent voor 400 personen. Men verwacht voor de 6 voor stellingen samen zo'n 10.000 mensen. Deze zullen worden opgevangen in het centrum dat door werken in die periode toch gedeelte lijk verkeersvrij zal zijn en dus als parkeerplaats kan dienen. Hiervoor zijn al af spraken gemaakt met poli tie en rijkswacht. In de na middag de voorstellin gen zijn telkens te 21 u. wordt de toeristen een rondleiding aangeboden aan het Donkmeer en de Eendenkooi. Men is druk op zoek naar sponsors Dit zijn zowel grote bedrijven als midden standers en K.M.O.'s of in dividuele personen. Deze laatsten kunnen lid worden van Parebo. Er zijn aktieve leden (1 000 fr lidgeld), ge wone leden (200 fr), erele den (minimum 1.000 fr) en steunende leden (min. 100 ft-). Verder zijn er, nu al, stickers en T-shirts te krij gen op het sekretariaat. Er is al een hele groep me dewerkers druk bezig, o.a. met de kledij van de ak- teurs. Er zijn er echter nog veel nodig: akteurs, figu ranten, ruiters, mensen die willen bijstaan naast het podium of in de biertent. voor de publiciteit, enz. Wel vraagt men zich kenbaar te maken met het blad dat on langs in de Berlaarse hui zen verspreid werd. Dit laat de mensen van de admini stratie toe alles met een computer te verwerken. Groot-Berlare Hoewel men het misschien oorspronkelijk als een Overmeerse aangelegen heid wou voorstellen, blijkt er toch een actieve belang stelling uit Berlare en Uit bergen te zijn. De steun die de Kui tuurkring gaf door het uit geven van een extra-editie W A. Mozart heeft het niet langer dan kunnen harden op deze wereld, maar zijn onsterfelijk gebleken. Hoewel, voor velen on zal de enige Mozart bagage wel beperkt blijven «Kleine Nachtmusik». Mil os Forman, Tsjech en meesterlijk regisseur het Koekoeksnest, Hair en Ragtime zag een pa< "fl jaar terug een toneelstuk geïnspireerd naar y*^ turbulente leven van Mozart. Meteen was het deusprojekt geboren met als uitgangspunt muziek. Salieri is een gerespekteerd komponist aan van keizer Jozef en op een dag komt verbazen met zijn kunstjes. Salieri de tegenaanval want aan zoveel genialiteit had zich niet verwacht. Salieri houdt er een obsessie ai over, met één doel dat erin bestaat Mozart de das a te doen, maar superioriteit is niet in te tomen... j Drie uur heeft Forman nodig gehad om zijn verhl kwijt te raken, maar het zijn drie uur van hoj niveau, van sprankelende frisheid die deze filml reeds maanden lang volle zalen doet trekken. I PURPLE RAIN Rockfilm gebouwd rond het rockfenomeen Prihj Het verhaaltje doet niet terzake, maar als dokumfl over een artiest die het tegenwoordig in muziektal erg treft is Purple Rain zeker een aanrader. AALST AmadeuB/Class/Dead Zone/Double Troua Private School/Purple Rain/Le Jumeau. K.F.L. op donderdag 14 maart 1985, ciné Palas Schoolstraat te 20ul5. The ballad of Georgio Cortez. Een soort van dia) menselijke sociale western in baladevorm. THE BOUNTY Avonturenfilm uit 1984 naar een remake van deal de film uit 1960 Het kan best dat zo'n soort films een kwartew geleden nog furure konden maken maar anno lflL vindt omzeggens geen mens er nog wat aardig ai" Over het verhaal hoeft u niet ver te zoeken Een st zeerovers, harde gevechten, wat romantiek, zijn(| ingrediënten die samengebracht worden aangt" den als The Bounty DENDERMONDE The Bounty/Gremlins LOKEREN Nieuwe en iets meer doordachte visie op het Tai verhaal, waarbij kreten als «Me Tarzan - You Jan zijn weggelaten. Niet zomaar een verhaal la Weismuller n vrijblijvende interpretatie over hoe het eventueel W kunnen, maar achteraf beschouwd toch vrij ver lend ondanks het Engelse vakmanschap dat in film werd gelegd. LOKEREN Greystoke/Deze geweldige sav GREMLINS Een paar jaar terug was Steven Spielberg het nieu« filmwonder. Aanvankelijk konden we die stellig ook wel bijtreden, maar hij is zich hopeloos aan M herhalen. De Gremlins zijn vreemde diertjes geen eten mogen krijgen na middernacht en daareel*. boven het daglicht schuwen, maar ja. U heeft waarschijnlijk E.T gezien, indien deze fiH niet uit dezelfde produktiestal was gekomen, d* was hij al lang voor de rechtbank gesleept vod J plagiaat warempel niet bemoedigend. v SINT-NIKLAAS Gremlins/Babysmurf/Nightmart .ee' Lassister. Berlare. Parebo hield een perskonferentie over het grootscheepse openluchtspel massarepetities wordt vooropgesteld. Daan f zal er nog wel hard srewerkt worden aan van haar maandblad, zal men ook al enkele jaren met maart. Het podium daar wel niet vreemd aan een dergelijk projekt in het beschikking in juni^ zijn. achterhoofd, maar men er- Het gemeentebestuur kent de Overmeerse pri- draagt zijn steentje bij door meur en is bereid eraan mee het ter beschikking stellen te werken, van gebouwen en terreinen van het administratief per- Repetities soneel en de eigen doku- De definitieve uitwerking kan dus van start gaan De mensen van de regie zullen onder de vrijwillige akteurs en figuranten een cast sa menstellen. Men hoopt met de repetities te kunnen be ginnen ongeveer half mentatie over de Boe renkrijg. Ondertussen raakte ook be kend dat men heel wat steun mag verwachten van de stad Hasselt, waar de strijd eindigde. Daar loopt gewerkt worden aan mes en aan andere soires. Wie meer wenst of zich nog bieden om mee te kan dit doen op het riaat. Kruisstraat Overmere, tel. 67.53.41. Maart is behalve muziek- ook toneelmaand in Sint-Niklaas De plaatselijke amateurgezelschappen ontwaren de lente, maar er zijn ook enkele interessante apartjes'. Een programma-overzichtje. Genesius: Camoletti Onder leiding van regisseur Jaak Van der Helst knipoogt de cast van Sint- Genesius naar Catherine, naar Claude, naar het publiek Avondje Parijs op 9, 10 en 11 maart, telkens om 20.15 u., avondje stoeien en plezant doen omdat Mare Camoletti een leuk stuk, «Een parel van een meid» schreef en Sint-Genesius dat werk opvoeren wil. Baudelo bij bouwkampboys Toneel en muziek zaterdag 9 maart vanaf 19.30 u. bij de bisschoppelijke normaalschool. «Marhaben» staat voor het steunfonds dat ervoor zorgt dat elk jaar een aantal gezellen op bouwkamp kunnen gaan. De jongste jaren heeft de normaalschool haar tenten opgeslagen in Kas tav. een bergdorpje in 't noorden van Joegoslavië De bouworde steunt de plaatselijke pastoor op materieel vlak; al wie ginds met kerk en geloof is begaan vaart wel bij de bivak. Dit jaar toeft men van 5 tot 25 juli in Joegoslavië. Ter dekking van de kosten dit «avondje-uit» Vóór de pauze zowel muziek (klassiek en modem) als toneel, door Baudelo uit Sinaai dat de eenakter «De brievenbus» vertolkt. Na de pauze eten in Joegoslavi sche stijl. Of hoe kuituur en gastronomie toch in een maatschappelijke kontekst kaderen Feesteling met vlo Honderd jaar bestaat toneelgroepering De Goudbloem Daarover hadden we 't vroeger al in De Voorpost, daar besteden we nog wel méér aandacht aan bij gelegenheid. Zaterdag 23 maart (20.15 u.) galavoorstelling n.a.v. het eeuwfeest «Een vlo in het oor» van Georges Feydeau staat op het programma van de schouwburg, het stuk wordt ook op 24 en 25 maart gebracht. Huisregisseur Dré Poppe is weer (voor het laatst?) van de partij Relatieproblemen, een stoutmoedig plan, een spraakgebrek, die dingen komen aan bod Het NTG in bedrijf Een kijk nemen achter de schermen van het Nederlands Toneel Gent. Dat kan als u zich dinsdag 12 maart naar de zgn. Gouden Zaal van Het Centrum aan de Grote Markt 40 begeeft. De jubilerende, 110 jaar jonge Davidsfondsafdeling is erin geslaagd, een dia-evokatie over het NTG als bedrijf naar Sint-Niklaas te halen. Een theatergezelschap wordt immers gerund, het is een tegelijk kulturele en administratief-organisatori8che groepering, een onderneming eigenlijk. Dia's over toneel en wat daarbij komt kijken, maar ook uitleg door een deskundige ter plekke: NTG-direkteur Jef Demedts, akteur en regisseur beant woordt vragen. Dinsdag om 20 u. Toneel in Sint-Niklaas. Leerkrachten en leerlingen van het Sint-Jozef-Klein-Seminarie en het H. Familie-instituut voerden gezamenlijk op «Pantagleize» van Michel De Gheldero- de, en Stef De Smijter regisseerde. De opbrengst kwam ten goede aan de sociale werken van e.h. Daniël Evrard (foto Iv) De kameel van Phoenix De Sint-Niklase deelgemeente Belsele is tegenwoordig wel drie toneelgezelschap pen rijk: Kunst en Vermaak uit Puivelde, de KWB-groep De Kloklappers, en Phoenix, de jongste uit het lot. Phoenix voert in zaal Van Remoortel aan de Molendreef op «Hoogheid, uw kameel staat voor», een blijspel in drie bedrijven. Te zien op 15 en 16 maart (19.30 u.) en 17 maart (19 u.). KNS-leugens Martin Van Zundert, Temsenaar van origine, regisseert dinsdag 19 maart (20 u.) het door de KNS-Antwerpen op te voeren stuk «Pack of hes» van Hugh Whitemore. Akteurs zijn o m. Julienne De Bruyn en Ketty Van de Poel. Een psychologische thriller over spionage, macht, wroeging, enz. In de stadsschouw burg. Tijl: Eirm Vlonderen Toneelgroep Tijl lokt volle zalen met z'n in het Sint-Niklase dialekt gebrachte stukken. «Eirm Vlonderen» is de transpositie van «Norman, is that you?» van Ron Clark en Sam Bobrick, Guido Maeremans zal het stuk in de schouwburg regisseren op 30 en 31 maart en 1 april, telkens om 20 u. Vaudeville, lachen geblazen, wenen van de pret. Met Willy De Greef, Rol Van Gasse, Jean Grisar, Lea Delannoye, An Van Pottelbergen, enz. W.V. Berlare. Deze kordate ploeg staat in voor de organizatie van het openluchtspel Pantagleizevan De Ghelderode op de planken door scholieren en leerkrachten van de H. Familie en het kollege in Sint-Niklaas. U ziet akteurs Erik Bielen en Frank Van Mosse velde aan het werk (foto Iv)

De Voorpost | 1985 | | pagina 24