Stephan De Jongheprijs klavier in Aalst Kantonnale Fedekam wedstrijd in Overmere Portugees wint zangwedstrijd in Berlare Klarinettenkwartet van België in Haasdonk Patrick Bernauw met «De Stillevens van de Dood» Internationale muziekdagen in augustus Dirk Herten laureaat 26 - 8.3.1985 - De Voorpost bibliotl rder lei i Backx (Ai ji Brouwers] ide Coppensl Beenhouwgj i naast 75.000 Brugf 11 Menen, (lo.qj In het kader van het Festival van Vlaanderen komt Dendennonde dit jaar ruimschoots aan zijn trekken. Is het jazzfestival een jaarlijks weerkerend evenement op het rijk gevulde programma, dan worden daar dit jaar ook vier orgelkoncerten aan toe gevoegd en bovendien ook nog een week van «Internationale Muziekdagen» die plaats vinden van 16 tot 22 augustus e.k. Begonnen wordt met een tentoonstelling op het stad huis van Dendermonde. Van 16 tot 25 augustus kan men daar elke dag van 9.30 u. tot 12 u. en van 13.30 u. tot 18.30 uur terecht voor oude muziekinstrumenten, oude muziekhandschriften, -drukken, dokumenten, platen, partituren en boe ken. Aan deze tentoonstel ling verlenen hun mede werking: Musica vzw, Vlaams Centrum voor Oude Muziek, dr A. Stroobants konservator van de stedelij ke musea, stadsbeiaardier Pierre De Smet, de biblio- teek van het Kon. Muziek- konservatorium van Gent, - een aantal firma's uit bin nen- en buitenland. Internationale mees terkurs us Er wordt ook een interna tionale mee8terkursus op gezet, zowel voor orgel (On ze Lieve Vrouwkerk) onder leiding van professor Kris- tiaan Van Ingelgem, als voor klavecimbel (in de ab dijschool) onder leiding van professor Kristiaan Van In gelgem, als voor klavecim bel (in de abdijschool) onder leiding van professor Jan Huys. Elke dag met uitzon dering op zondag, heeft die kursus plaats van 14 tot 15.30 uur en van 16 tot 17.30 uur. Bij de kursus orgel staat de figuur van J.S. Bach centraal en in de klavecimbelkursu8 komen J.S Bach, D. Scarlatti en G.F. Haendel aan bod. Vrij dag 16 augustus is er om 14 uur dan op het stadhuis een referaat van prof. dr I. Bossuyt over Adriaan Wil- laert, Vlaams musicus in Venetië en om 20.30 uur is er in de Onze-Lieve-Vrou- wekerk een koncert met motetten van Bach en Wil- laert. Uitvoerders zijn het Renaat Veremanskoor uit Brugge, Luc Van den Broeck, organist, het ko perensemble van Dender monde en de algemene lei ding is in handen van Ro ger De ruwe. Kristiaan Van Ingelgem bespeelt het orgel. Zaterdag 17 augustus om 10 uur is er een interpreta- tiekursus over historische uitvoeringspraktijken. Die wordt gegeven door Johan Huys. Verder is er 'n ani- matiekoncert met renais sancemuziek en 'n beiaard- koncert door P. De Smet en K. Van Ingelgem. Zondag 18 augustus om 11 uur is er in de Onze Lieve Vrouwe- kerk een optreden van de Sint-Gregoriusgilde o.l.v. Marcel Defleur en om 14 uur is er op de Grote Markt het vertrek van de orgeltrip «historische orgels in Vlaanderen Land van Dendermonde». Er worden bezoeken gebracht aan or gel in Zele, Laame, Dender monde en andere gemeen ten. Om 20.30 uur wordt in de begijnhofkerk van Den dermonde een klavecimbel koncert gegeven door Jo han Huys. Maandag 19 augustus is er om 10 uur op het stadhuis een referaat van Luc Van den Broeck over de verant woorde registratie bij Bach's orgelwerken en heeft om 20.30 uur in de O.L.V. Kerk een koncert plaats, gebracht door de laureaat van de Bachwed- strijd. Dinsdag 20 augus tus is er om 10 uur op het stadhuis een interpretatie- kursu8 gegeven door Kris tiaan Van Ingelgem en heeft om 20.30 uur in de begijnhofkerk een koncert plaats van Franse en Engel se barokmuziek. Uitvoer ders zijn Les Enemis Con- fUs. Woensdag 21 augustus om 10 uur op het stadhuis een referaat door dr. Greta Moens - Haenen over de ver sieringen ten tijde van Bach en Haendel en om 20.30 uur op een nog nader te bepalen plaats een reeks orgelkoncerten door het kamerorkest van het Kon. Muziekkonservatorium van Gent en Johan Huys. Tenslotte is er op donder dag 22 augustus op het stadhuis een toespraak door Guido Hoornaert en heeft er in de Onze Lieve Vrouwekerk een orgel- en klavecimbelkoncert plaats door de aktieve deelnemers aan de internationale meester kursus Voor een volle stadsfeestzaal speelden verleden zondag de zes geselekteerde kandidaten uit de groep van 24 ingeschrevenen waarvan een paar weliswaar in februari wegens barre weersomstandigheden niet kwamen opdagen. Een nieuwe lichting zeer valabele jonge pianisten dient zich aldus aan. Jong want de jongste, een dokterszoon uit Langdorp was er amper 15 en de «oudste» 20. Deze wedstrijd staat immers open voor kandidaten die het Vlaamse landsgedeelte bewonen en op het vlak van klavierspelen (nog) geen eerste prijs kregen. Meestal dus leerlingen aan al dan niet koninklijke conservatoria. Stephan De Jonghe Het ging hier om de zesde uitgave van de driejaarlijk se pianowedstrijd georga- nizeerd door de Stephan De Jonghe-Stichting, een stichting die betoelaagd wordt door het stadsbe stuur doch die vooral finan cieel en morrel, steunt op privé-mecenaat van dame Yvonne van de Sype uit de Zondag 10 maart wordt in de koncertzaal van de gemeen telijke jongensschool in de Burgemeester Lausnaystraat te Overmere het kantonnaal kampioenschap van Fede kam gehouden, meer bepaald voor harmonieën en fan fares. Zeven korpsen treden dit jaar aan, waarvan vijf in Berlare. De andere twee, met onder meer KF Sint- Cecilia uit Kastel, spelen in Oudenaarde op 17 maart. Dat slechts een niet-geklas- seerd korps het waagt aan de wedstrijd eel te nemen, wordt door de organizato- ren ten zeerste betreurd. Het is evenwel zo dat de korpsen via deze tomooien de kans krijgen om zich op een ernstige wijze voor te bereiden op een deelname aan de Fedekam- en provin ciale tomooien. Men is er ten volle van overtuigd, dat heel wat niet-geklasseerde korpsen veel in hun «mars» hebben en dat ook zouden kunnen bewijzen op een kantonnale wedstrijd. In Overmere staat de Ko ninklijke Fanfare «De Ver enigde Vrienden» in voor de organizatie. Om 15 uur speelt de Wase Jeugdbond Excelcior uit Sint-Niklaas. Als niet-ge- klasseerd korps brengen zij werken van Jabovski en Weignein. Om 15.30 uur speelt de KF De Ware Vrienden uit Overmere die uitkomt in derde afdeling en zich kandidaat stelt voor tweede afdeling. Deze fan fare koos voor een lichte ouverture van Jourquin. Om 16 uur spelen de Sint- Pietersvrienden uit Uitber gen. Zij komen uit in twee de afdeling en spelen werk van Weignein en J Col- leyns en M. Hender. Om 17 uur is het de beurt aan de Jeugdfanfare en het Majo- rettenkorps van Sint-Lie- vens-Houtem dat in tweede afdeling uitkomt en werk brengt van Cardon en Waignein en om 17.30 uur treedt het laatste korps aan: de KKH Kunst na Arbeid uit Hamme, een korps uit de afdeling uitmuntend heid. Zij kozen voor werk van Boekei en Huggens. Zoutstraat die spijtig ge noeg wegens haar 85-jarige leeftijd, zoals trouwens ook dr. Marcel Boerenboom, de zitting niet kon bijwonen. Naast deze driejaarlijkse prijs die trouwens reeds na tionale bekendheid ver wierf, reikt de Stichting ook studiebeurzen voor leerlingen klavier uit. Pedagoog Stephan De Jonghe, een ge boren Kruishoutemnaar, zoon van een bloementeler. werd onderwijzer aan het Sint-Maarteninstituut, het «klein college». Hij gaf er les in het zevende, maar was ondertussen student aan de universiteit waar hij musicologie studeerde en dan ook doctorandus werd. Hij was een zeer gewaar deerd piano-virtuoos «a» wie ondergetekende heel wat te danken heeft. Het was immers Stephan De Jonghe die hem elke mid dag, een jaar lang, introdu ceerde in de edele klavier- speelkunst. '8 Middags dan, in de Sint-Jobstraat, na het verorberen van zijn boter hammetjes, Stephan was destijds ook aktief bij het toenmalige N.I.R., een getrouw vriend van de abdij Affligem - E H Abt was verleden zondag in de feestzaal van het stad huis present en een mu ziekpedagoog van formaat. Tot een ziekte deze vrijgezel staande neervelde op zeer jeugdige leeftijd De «Stichting Stephan De Jonghe» wil dan ook zijn nagedachtenis in ere hou den uitgerekend op het vlak dat hem nauw ter har te lag, de piano. Zes kandidaten De zes kandidaten komend uit diverse delen van Vlaan deren, kregen als opgelegd werk een sonate van Mozart te vertolken waarna ze uit pakten met een keuze werk. Geopteerd werd daarvoor naar werk van niet-Belgi- sche komponisten: Liszt, Prokofjef, Chopin, Schu mann. De organisatoren hadden er wel voor gezorgd dat ook werk van eigen bodem aan bod kwam want op de schif- tingsproeven die ook in de ze zaal plaatshadden werd «Menuet» van Mortelmans opgelegd als plichtwerk. De jury die deze prestaties die stuk voor stuk op hoog niveau waren ofschoon de jeugdige leeftijd van de konkurrenten, stond onder voorzittefschap van Ber nard Huys, hoofd van de afdeling muziek ninklijke Brussel. Verder de ria Lode pen), Jean sel), Claude Jozef De werpen), Abel (Brussel), Louis en Eugène Treay pen). Dirk Herten, Onder algemene ming werd de Dirk Herten uit jaar terug als reeds de 4de prijs geproklameerd tot van de Stephan De JJ|p£ nriis. Wat hem naast een buitenlandse stui F11 opleverde, bloemenj oorkonde en een ket. De tweede prijs, diet !ure' Stad Aalst ging ther Broucke, een uit Zwevegem. naast 50.000 fr. een buitenlandse toebedeeld en een boek geschonken do burgemeester-volkse 100111 genwoordiger van Pfnc houtem, geboortedor] Stephan De Jonghe. 'oor5 De derde prijs ging Luc Vaes uit Oostakl 1 naast 30.000 fr de in °F le opnamen van De kreeg. Volgende laureaten Stephanie (20.000) uit Menen.i, Buyens (15.000) uit Steven Kolacny Langdorp. Beveren. Op kasteel Cortewalle vond een koncert plaats. Door Jan Vermeulen (piano) en Paul Van Walleghem (dwarsfluit) werden werken van o.m. Mozart en Bach ten gehore gebracht (Iv) Arthur Silveira, inderdaad van Portugese komaf maar woonachtig in Antwerpen, heeft met klank de tweede schiftingswedstrijd gewon nen van de zangwedstrijd die wordt georganizeerd door het Nieuw Palinghuis te Berlare. Waren de deel nemers vorig jaar verplicht Nederlandstalige liederen te zingen, dan werd het reglement nu opengesteld voor alle mogelijke liederen in om het even welke taal. Arthur Silveira heeft die geboden kans met beide handen gegrepen. Hij heeft meteen ook een gooi ge daan naar de overwinning in de finale want hij was buitengewoon goed. Vijftien kandidaten waren voor deze tweede schif tingswedstrijd ingeschre ven. Heel wat kandidaten deden ook nu weer een be roep op zaaluitbater Andre Baert voor de muzikale be geleiding. Peter De Lands heer nam de presentatie voor zijn rekening De jury, onder voorzitter schap van Marcella De Wae- le, heeft het niet makkelijk gehad. De kwaliteit van de ze tweede reeks was im- Aperitiefkoncert in 't Poortje De v.z.w. Lucie Frateur, de kulturele raad van Haasdonk en gastechtpaar Luc en Roselinde Roodhooft-De Wilde zetten zondag 17 maart a.s. een hoogstaand aperitiefkon cert op het getouw in kunstgalerij 't Poortje in de Haasdonkse Zandstraat 74. Het Klarinettenkwartet van België onder leiding van Marcel Hanssens speelt er werk van Scarlatti, Handel, Haentjes, Devreese, Fischer en Munster. Na het koncert, dat te 11 u. aanvangt, wordt de aanwezigen een aperitief aangeboden. Aalst. De laureaat van de Stephan De Jonghe Prijs tijdens de receptie, (a) Orgelcyclus in kader van Festival van Vlaanderen in Dendermonde Berlare. Erwin Pinnewaert uit Schoonaarde kreeg de prijs van het publiek en mag dus naar de finale (jj) mers zeer hoogstaand. Bij de minder dan 14 jarigen schitterde Erwin Pinne waert uit Schoonaarde Hij kreeg voor zijn prestatie de prijs van het publiek Er win zong «Omaatje lief» In de eindstand is hij terug te vinden op de vierde plaats. Voor een 11-jarige een prestatie Winnaar werd dus Arthur Silveira, die Frans Maes met enkele punten vooraf ging. An ja Baert werd der de en daarmee zijn de fina listen uit deze tweede reeks ook bekend. Er was ook een play-back- show Hier bleek Christof Trodel uit Gent de beste te zijn met een lied van Axel Bauman. Tweede werd Ben ny De Munck uit Lokeren en derde Hilde Oste, even eens uit Lokeren. Berlare. Een aandachtige jury volgde de schiftingswedstrijd (jj) Het is voor Haasdonk een hele eer, dit befaamd kwartet te kunnen programmeren in een aperitiefkoncert. Het Klarinet tenkwartet van België is im mers bekend als internationaal gezelschap. In 1960 werd het opgericht door Marcel Hans sens, leraar aan het konserva- torium te Brussel. Samen met Jacques D'Hondt, Albert Ro land en Georges De Kerpel vormt hij een uniek ensemble. Ook en vooral de samenstel ling, een es-, een bas- en twee basklarinetten, geven dit kwar tet een bijzondere tint mee. Toen Hanssens in 1960 zijn kwartet vormde, was hij zich terdege bewust van de nood zaak om een eigen en origineel repertoire op te bouwen, ten einde het gevaar van een kort stondig bestaan te ontlopen. Vanaf de eerste koncerten heeft hij gepoogd om muziek op het programma te krijgen die origineel was voor de be zetting en bij voorkeur voor het kwartet geschreven. Rei zend door Nederland, Duits land. Zwitserland, Oostenrijk en Frankrijk, zelfs door Indo nesië, wist hij komponisten te interesseren voor zijn uitzon derlijke blazersgroepering. Thans beschikt het viertal over méér dan 160 oorspronkelijke werken, geschreven door kom ponisten ui vele landen. Dit feit alleen al bevorderde de kompositiekunst en de be kendheid van de Belgische komponisten in het buiten land. Om deze reden ontving Marcel Hanssens in 1968 al een »fuga-trofee» van de Vereni ging van Belgische Komponis ten. De kreativiteit van Hans sens bestaat er verder in dat hij verschillende komponisten werk liet schrijven voor zijn klarinettencnsemble. gekom- bineerd met harp, piano, zang, saxofoon en slagwerk, zelfs met strijkkwartet. Buiten Europa is het kwartet opgetreden in Amerika, Ja pan, India, Maleisië. Iran, In donesië en Australië. Op zes langspeelplaten is een selektie van uitzonderlijke produkties samengebracht. Een zevende lp, uitsluitend van Belgische komponisten, is in voorberei ding. Een buitenkansje dus voor Wase liefhebbers van klassieke muziek. Inkom 120 fr. Net als vorig jaar wordt in Dendermonde een orgelcy clus georganizeerd en dit jaar werd deze cyclus opge nomen in het Festival Van Vlaanderen. Een garantie voor kwaliteit dus. Het eerste orgelkoncert in de reeks van vier heeft plaats op zondag 22 sep tember om 15.30 uur in de abdijkerk De Duitse orga nist Albrecht Schumacher is er dan te gast. Op zater dag 28 september speelt de Nederlander Albert De Klerk in de Onze Lieve Vrouwekerk en zal de Sint- Gregoriusgilde onder lei ding van Marcel Defleur de gezangen uitvoeren. Op zondag 6 oktobter om 15.30 uur speelt de Bruss ganist Jozef Sluys in dl dij kerk en op zont oktober om 11 uur b de Dendermondse kaj de On ze-Lieve-Vrc kerk een uitvoering «Misa Brevis» van 1" straete. In de namidtüj 15.30 uur speelt Edv» Geest uit Eeklo op h van de abdijkerk. W.V.D.V. Eokeren. In het Kultureel Centrum had het jazz-bal plaats waar het twintigjarig b van de Lokerse Jazzklub werd gevierd, (polo) Janusgroepen met «Orlando» Een jonge schrijver redt op het nippertje een meisje dat zelf moord wil plegen en begint een zoektocht naar het hoe en waarom. Tussen het tweetal ontspint zich een vreemde re- laite, terwijl het meisje op be paalde tijdstippen 'overgeno men' blijkt te worden door figuren uit de toekomst en het verleden. Zo beleeft zij als het ware de gruwelen van de ge schiedenis nog eens over, en begint ze te twijfelen aan zich zelf, de mens, het leven... Tot dusver het uitgangspunt van de nieuwe roman van Pa trick Bernauw (Aalst. 1962) 'De stillevens van de dood' is een thriller met fantastische ingrediënten die bijwijlen aan het werk van de Amerikaanse griezelmeester Stephen King (The Shining', 'Carrie',...) doet denken. Bernauw paart namelijk op ongeveer dezelfde wijze de kenmerken van het thrillergenre (spanning, plot,...) aan rake psychologie van zijn personages en meer dan zomaar een snuifje sociaal engagement. 'De Stillevens van de Dood' vormt in feite het romande buut van deze jonge en veelbe lovende auteur, die zich in 1983 fel liet opmerken met een bundel griezelverhalen. 'Mijn lieve spooklidmaat' geheten. Bernauw publiceerde verder verhalen in o.m. de Ganyme- desreeks (Bruna), het Zwarte Beertjes Crime Jaarboek (Bru na) en Plot (Elsevier). In Ne derland verschenen ook een tweetal dichtbundels. Bernauw schreef tenslotte hoorspelen voor de BRT, is verbonden aan het literair jongerentijd schrift Initiatief, werkte een tijdlang als stripscenarist en houdt zich nu ook bezig met het opstarten van een nieuwe stripuitgeverij, 'Clumzy' geheten 'De Stillevens van de dood' het romandebuut van Patrick Ber- nau werd uitgegeven door de NIOBA-Cahiers te Lier. Het boek wordt een eerste maal in Aalst voorgesteld n.a.v. de Topdag in het Atheneum, op 24 maart te 15 uur. In de boekhandel zal het vanaf die datum te verkrijgen zijn voor 300 fr. (pocketformaat, 170 blz.) Indien u nu voorinte- kent, kunt u het boek echter verkrijgen tegen 250 fr inclu sief verzendkosten, en nog ge signeerd door de auteur op de koop toe. Dan moet u echter wel vóór 24 maart 250 fr. stor ten op het rekengnummer 293- 0513236-64 t.a.v. P. Bernauw, Avaanstraat 19, Erembode- gem, met de vermelding 'Stil levens'. LH Op zaterdag 9 maart en ver der op 10, 11. 15, 16. 17 maart telkens te 20.30 uur «Orlando» in Netwerk, De Ridderstraat. Een eerste Netwerkproduktie i.s.m. Janus. Toegang: 180/150 fr. De rijke Orlando besluit op een dag uit zijn omgeving, die hij kotsbeu is, weg te trekken. Na een visioen bouwt hij een ark en met 5 dieren (in werkelijkheid zijn het vermomde vrien den) wacht hij op de regen. Tot het onweer losbarst Orlando voelt zich nu hij niet meer terugkan een zamer dan tevoren. Op dat moment zullen zijn vrien den pogen weerwraak te nemen. Er ontstaat muite rij maar Orlando zal erin slagen ze alle vijf te doden. Als de zee dichtvriest, dwaalt Orlando rond over het ijs en ontmoet een ande re overlevende, een meisje. Samen zullen ze pogen op nieuw te beginnen. Tever geefs! Met deze produktie is René Van Gijsegem niet aan zijn proefstuk toe. Ondanks het feit, dat velen het verhaal bekend in de oren klinkt, weet Janus zeker te boeien. Janus en Netwerk hebben besloten samen aan dit pro- jekt hun beste krachten te wijden. Aalst is de gegeven heid van waaruit Netwerk en Janus ontstaan zijn, waarin wij als indivi duen leven, elkaar ont moeten en elkaar als vrien den leren waarderen heb ben in onze verscheiden- over andere vereni heid van gevoelens en zUn ot een kwalite ideëen én in onze eenheid °P andere theatergi van streven: de volledige kleven, willen wij I zelfontplooiing van het in- kleur bekennen: wat J« dividu en de groep. presteert, verdient Zonder laatdunkend tegen- promotie. Benefietkoncert met Poolse pianiste in Dendermonde Rotary Club Dendermonde organiseert in het k van de «community service» een benefietkoncert 1 voordele van de Belgische Liga tegen Multiple 8^ rose. De Poolse pianiste Hanna Jaszyk, laureate *1 de Koningin Elisabethwedstrijd en eerste laur van de Internationale Interpretatiewedstrijd in 0 nève 1978 zal konoerteren op vrijdag 29 maart 20 uur in de speciaal akoestisch ingerichte audló hall van de Philipsfabrieken op het Hoogveld ifwt Dendermonde.

De Voorpost | 1985 | | pagina 26