sf eeldhouwer Gisleen Heirbaut ^poseert te Hamme lichael Delaere exposeert Moerzeke-Kastel Tentoonstellingen in het Waasland Filatelistische tentoonstelling te Lokeren Sint-Niklase kunstakademie wordt te klein DDR-Kunstenaars tonen hun werk te Aalst Kunstschilder Martial Nijs te Affligem De Voorpost - 8.3.1985 - 27 istieke ik vanl •liothea r leraa conad kx (M uweral ppenaj ïouwen r brf kor Vroi orije me- Kunstenaar Heirbaut stelt zijn werken tentoon in het gemeentehuis vh) uitnodiging van het lureel Komitee Hamme naaj beeldhouwer-tekenaar én 20- Heirbaut, zijn 2ljj stwerken tentoon in de ev! izaal van het gemeen- ;e stui van Hamme en dit een en met 11 maart e.k. en (j, jrdagavond werd deze olksvi loonstelling officieel van door burgemees- tedoi en ingeleid door ^he rcorzitter van het Kultu- Komitee, de heer R. der Meersch. Tijdens de 7^ opening werd er een Oe te edukatieve film ver- over het beeldhou ten die de titel had van «De 3 rui 1 leen Heirbaut 1 is thans leraar boetse- en kappen aan de te- kenakademie te Brasschaat en leraar beeldhouwen in steen aan de Rijksschool voor Beeldende Kunsten te Anderlecht. Op veertienja rige leeftijd, in 1937, begon hij avond- en week endleergangen te volgen in de Akademie te Sint-N i- klaas, voor tekenen, schil deren en boetseren, waar hij later de eerste prijs be haalde in elk genoemde vormingsgroep. Ook werd hem voor het natuurschil- deren de «Prijs Jozef Ho- renbaut» van de Stedelijke Akademie toegekend. Ondertussen waa hij werk zaam in de klompenmakerij van zijn grootouders, om in 1949 over te stappen naar het steenkappersbedrijf. In 1958 startte Gisleen Heir baut met een eigen bedrijf. In het dagelijks werk kwa men realisaties voor die ho ge eisen stelden, o.a. graf monumenten te Sint-Ni- klaas, Zwijndrecht en Bel- sele. Hij maakte tijd voor de ontwikkeling van werk met een andere dimensie, het zoeken naar de vorm voor de eigen innerlijke visie en persoonlijkheid waardoor hij vrij snel van gestilleerde figuratieve beelden naar zuiver abstraktie beelden overstapte. Vanaf 1961 toont hij zijn werk aan het pubüek waarmee de uit drukking van zijn persoon lijke bezieling en creativi teit zichtbaar wordt. (bd) nme. Heel wat gasten op de opening van de tentoonstelling van Heirbaut (vh) In galerij Ghastel expozeert Michel Delaere ziin (vh) Ghastel te Moerzeke-Kastel loopt van 3 met 25 maart een merkwaardige tentoonstel- Miohel Delaere exposeert houten wandskulp- een heel aparte kunstvorm. Zaterdagavond le officiële opening plaats, die werd ingeleid mevrouw B. Van Bogaert. loopbaan van een veelzijdig oeuvre, se is vrij jong, dert 1980 tentoongesteld r rijk gevuld, met over heel het land. Sedert zijn eerste tentoonstelling is zijn werk in stroomver snelling geëvolueerd van fi guratief, over semi-figura- tief naar een meer abstracte vormgeving. Dit wil echter niet zeggen dat het werk van Michel Delaere in zijn huidige vorm zonder meer abstrakt mag genoemd worden. De vrouw is altijd zijn voornaamste bron van inspiratie geweest. Michel Delaere wordt in zijn expressiedrang gehol pen door de natuurlijke lij nen van het hout. Het is geen werk om er vluchtig langsheen te lopen. De bezoeker neemt beter rustig de tijd om elke 8kulptuur in zich op te ne men en zich eigen te maken door een persoonlijke inter pretatie aan te geven. Deze tentoonstelling is toegan kelijk van 3 tot 25 maart in de Galerie Ghastel, Tram straat, Kastel, elke maan dag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 14 tot 18 uur en elke zondag van 10 tot 18 uur. (bd) Geert De Geyter toont schilderijen, tekeningen en zeefdrukken in het gemeentemuseum van Temse aan de Kasteelstraat 16. Op zaterdag 9 en zondag 10 maart toegankelijk, respektievelijk van 14 tot 19 uur en van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur. Recente materiewerken en tekeningen van Luc Hoenraet worden tentoongesteld in galerij 't Poortje aan de Zandstraat 74 in Haasdonk. Tot 31 maart. Open op zaterdag van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur, zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur, dinsdag, donderdag en vrijdag van 14 tot 19 uur. De Lokerse Postzegelkring bestaat 20 jaar. Dat heuglijk feit werd op waardige wijze gevierd met een tentoonstel ling, gepaard met de voorverkoop van de speciale postze gelserie «Rode Kruis van België». Voorzitter Julien Ver- tonghen verwelkomde op zaterdag 2 maart een hele groep genodigden en belangstellenden, die allemaal samenge komen waren in de ruime lokalen van het vroegere Sint- Antoniusoollege in de Luikstraat te Lokeren. postze- over de Lokerse gelkring: Voorzitter is Julien Ver- tonghen en erevoorzitter Ortaire Baeyens. Verder zijn er Hubert Schatteman als ondervoor zitter, Gabriël Van Damme Tentoon in De Nieuwe Tijd in Sint-Niklaas: foto's van Mare Peters (Iv) Een droom in tin en bronsis een juwelenten- toon8telling die tot 25 maart in fotogalerie Ecru loopt. Regentiestraat 51 in Sint-Niklaas. Open op vrijdag van 18 tot 21 uur, zaterdag van 14 tot 18 uur, zondag van 14 tot 17 uur en maandag van 14 tot 17 uur. Op afspraak: 03/776.40.58. «Dream Time» van Mare Scheppers tot 31 maart in Quasi 2 aan de Dalstraat 70 in Sint-Niklaas. Woensdag tot en met zondag toegankelijk van 14 tot 22 uur. Plastiek van de Mumuye in het Benue-gebied, oostelijke deelstaat Gongola, Nigeria, is een ten toonstelling met beeldhouwwerken: antropomor fe figuren, buffel-, apen- en olifantenmaskers. GA, Kerkstraat 21 in Waasmunster, op 9 - 10 en 16 - 17 maart toegankelijk, zaterdagen van 14 tot 17 uur en zondagen van 10 tot 13 en van 14 tot 17 uur. In het kader van deze tentoonstelling zal Frank Herreman die de tentoonstelling samenstelde en kele lezingen houden. Mede aan de hand van lichtbeelden zal hij deze Mumuye-skulpturen ver der voor u inleiden en uitweiden over achtergrond en kontekst. De lezingen gaan door in de tentoonstelling op 11, 12, 13, 14 en 16 maart om 20 uur en om 21.30 urn en duren ongeveer één uur. De lezingen zijn enkel toegankelijk voor groepen van maximum 30 per sonen. Een lezing kost 1.000 fr. en wordt geza menlijk betaald. Gelieve tijdig te reserveren: tel. (03) 235.36.93. Gelijktijdig en naast bovenvermelde tentoonstel ling brengt GA een tentoonstelling getiteld Oriën tatie, een installatie van Mare Schepers die vanuit een intensieve belangstelling voor 'primitieve' kuituren werkt. De geselekteerde werken voor de provinciale prijs beeldhouwkunst '84 worden nog tentoongesteld tot 10 maart in het exlibriscentrum aan de Regen tiestraat 65 in Sint-Niklaas. Toegankelijk op weekdagen van 14 tot 17 uur, zaterdag van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur en zondag van 10 tot 13 en van 15 tot 18 uur. Het portret in de Belgische schilder- en beeld houwkunst» werd tot 9 maart verlengd. Ope ningsuren zie exlibriscentrum. Stedelijk museum Sint-Niklaas, Zamanstraat in Sint-Niklaas. «Nacht» is een fototentoonstelling van Mare Pee- ters in galerij De Nieuwe Tijd aan de Prins Albertstraat 60 in Sint-Niklaas. Tot en met 31 maart toegankelijk. Op woensdag en donderdag van 11.30 tot 20 uur, vrijdag en zaterdag van 11.30 tot 1 uur. José Meganck exposeert tot 31 maart in de foyer van het kultureel centrum in Lokeren. K.L. Tentoon in Beveren (kasteel Cortewalle). Nog tot 10 maart expozeert Paul Degelin (Iv) Lokeren. Tijdens de postzegeltentoonstelling werden jeugdige bezoekers ingewijd in de bijzonderheden van de filatelie, (polo) Na een zeer luimige inlei- de staatshervormingen, als penningmeester en Gui ding van burgemeester Lie- kortom alles is hier met een do Lantheere als sekretaris baut konden dan de geno- monnikengeduld bijeenge- Andere bestuursleden zijn: digden een rondgang ma- bracht en van kommentaar Luc Wulleputte, Eric Hoste ken in de tentoonstelling, voorzien. Hoe komt bv. een Guy Rochetteen Odilon Liefst 25 leden van de Lo- zegel van de beeltenis van Van de Wattijne. kerse Postzegelkring had- onze Belgische Leopold I den er aan gehouden hun daarbij terecht? Wel heel Elke zondag behalve in juli persoonlijke bijdrage tot de eenvoudig: Leopold van en augustus is er een ver tentoonstelling te brengen. Saksen-Coburg diende des- gadering van 10 tot 12 uur Volgens het maandblad dat tijds in het Russisch leger in de bovenzaal van het aan de leden wordt toege- dat in een der vele veldsla- «Centrum». Het lidmaat zonden waren er zeker twee gen Napoleon bestreed. schap bedraagt 100 fr. 's uitschieters te zien. De eer- Verder waren er nog meer jaars en 25 fr. voor de ste is heel zeker de verza- dan 20 andere verzamelin- jeugdafdeling, meling «Kleine Hermes- gen, allemaal even beziens- koppen» van Griekenland, waardig (o.a. Verenigde Adres van de sekretaris: bijeengebracht door ere- staten, IJsland, Groot-Brit- Guido Lantheere, Trans- voorzitter Ortaire Baeyens. tannië, Luxemburg, etc...). vaal 5, 9160 Hamme, bank- Met die verzameling heeft wij geven hier graag nog rekening 443-3609851-05. hij vijf internationale me- enkele technische gegevens J.V.L dailies behaald. Een tweede uitschieter werd genoemd de verzame ling CRB n Cambodja van Marc Van Goethem. In het maandblad geeft Van Goet hem een uitleg over de ach tergronden (politieke en so ciale) in Cambodja, over de akties van het Rode Kruis, internationaal zowel als Belgisch, de werking van CRB I en n. En dan een heel technische uitleg over de briefwisseling van CRB II en de afstempelingen. Merkwaardig is ook dat alle brieven gecensureerd zijn. Zij zijn allen langs een zijde opengesneden, nagelezen en dan met nietjes gesloten en voorzien van een cen- suurs tempel. Enkele «smokkelbrieven» werden gepost in Bangkok of in België. Een derde blikvan ger, die echter niet vermeld staat in het maandblad is de verzameling van Willy Pol- fliet over «Napoleon en zijn tijd». Dat is een temaverza meling waaraan Polfliet al heel wat uren aan besteed heeft. Alle zegels die maar enigszins betrekking heb ben op Napoleon, zijn velds lagen, het kulturele leven. Op 31 januari 1985 werden de inschrijvingen voor het schooljaar '84-'85 aan de stedelijke akademie voor schone kunsten te Sint-Niklaas, afgesloten. Andermaal kende het leerlingenaantal een fikse stijging. Waar het aantal leerlingen voor het schooljaar 1978- 79 de kaap van 2.000 overschreed, bedraagt het voor dit jaar reeds 2.755. Per afdeling krijgen we volgende cijfers: jeugdate liers 1.466, lager sekundair 423, hoger sekundair 721, hoger kunstonderwijs 145. Deze cijfers bewijzen dat de aantrekkingskracht van de stedelijke akademie, tot ver buiten het Waasland, onverminderd voortduurt. Om deze reden heeft het stadsbestuur het plan opgevat om de akademie voor schone kunsten van een aantal nieuwe gebouwen te voorzien. Deze plannen, die zich al in een vergevorderd sta dium bevinden, voorzien naast een aantal nieuwe klaslokalen ook een eigen tentoonstellingsruimte Zulks om tegemoet te komen aan het gestegen aantal tentoonstellingen dat de akademie jaarlijks organiseert. Voor een bemoedigende belangstelling - op een vele West- en Oosteuropese paar tientallen meters hiervandaan had de uitrei- landen maar ook in India king van de persprijs '84 plaats en eveneens de en Iran- voorstelling van een Davidsfondsboek - opende Roger D*Hondt in het museum Oud-Hospitaal de Harold Metzkes (Bautsen, expo «D.D.R. -Kunst... Minister Marc Galle die ISSS). reeds met de Na- nan n*. d„ i tionalpreiss werd vereerd namens C.S.C. De Rank bij de vernissage zou exposeerde in de landen spreken was immers weerhouden op Flanders' van het Oostblok maar ook Technology. to West-DuitslandFrank- Roger D-Hondt stelde dat Polen. Hongarije en Tsje- bOLUS^' Sk**,dinav,e m waar kunst uit Amerika cho-Slowakije zowat de ons spoedig overstroomde, spits afbeten met het uit- die uit Oostbloklanden ons dragen van him kunstwer- Noordbohemer Will Sittr eerder met mondjesmaat ken, volgde de DDR pas (Kratzou, 1921), professor werd toegemeten. Na 1945 later. die reeds heel wat prijzen in had men er inderdaad ande- de wacht sleepte en presi- re katten te geselen. Toch is Kunst in de DDR dent is van het verbond van het een feit dat achter het in de schilders van de DDR plastische kunstenaars in IJzeren Gordijn kunst ontmoet men momenteel de DDR toonde zijn werken wordt gestimuleerd en dat zowel de klassiek gëinspi- in de landen achter het Gor er dan ook heel wat belang- reerde figuratieve kunste- dijn maar ook in kunststi stelling voor bestaat. Waar naars als de «nieuwe wil- den in Duitsland, Itali den» (wild genoemd we- Oostenrijk en Frankrijk, gens hun entoesiasme) Docent Werner Tüb waar andere dan weer een (Schüebeck/elbe, 1929) l mee stylistische weg kwam eveneens reeds het opgaan. wat onderscheidingen e stelde tentoon in onze buu Organisator Jan De Mae re, lauden, in Engeland en Ih houder van een kunstgale- en Spanje maar oo Momenteel kan u in het Affligems Kultureel Cen- 7.ün tema'n ziin vp#>i«i nnt- "j en tevens organisator reeds Tokyo, trum de tentoonstelling meemaken 'van werken SndteuTSerJdnJe^se°^ S? L^en^tof^TSS^ van kunstschilder Martial Nijs, te Lede geboren in ven maar met een bepaalde ^et Casmo te Knokke m ^en met 1< 1948. De vernissage ervan had plaats verleden nostalgie omweven. Het 1084, stelt dat de gebrachte vriidae even vrijdag met als spreiter R. R„ys. r™at=Xïï 5",i2.Tï=i kfemschaSuren^SS vlak van de schilderkunst open van 10u30 tot 12u3C Deze jonge kunstschilder tijdshobby van vroeger is ri beelden sfeervolle leeft en beweegtm de DDR. en van 14 u. tot 18 u. genoot geen akademische nu gepromoveerd tot een hoekjes en toch is dit alles Alhoewel ook daar evolutie jr in man wnnV, mtggip 7ÜT1 TiigllUiP IpVPTiQ. ia art tanrldrtoon O ftiriooolau e. Ook in Kastel was er e »erk (vh) i tentoonstelling. Kunstenaar Delaere expozeerde er opleiding, die men noch- passie, zijn nieuwe levens- geschilderd met een minu- is en tendensen afwisselen, tans zou verwachten bij het adem «schilderen». Vijf tieus „evoel voor het detail stelt hij dat de eigentijdse Test-Aankoop besteedt in Tv zien van zijn werken. Aan- jaar geleden werden voor zodat elk schilderij ver: artiesten aldaar nog res- februari nummer aandacht aan vankelijk was hij bediende de eerste keer in een koliek- fijnd afgewerkt en opti- Pektvol opkijken naar de het wassen van linnen. Welke en kon zijn grote liefde van tieve tentoonstelling enkele maal' genietbaar is Zijn ei- £rote klassieke meesters, machines worden er te koop schilderen alléén beoefenen werken getoond van deze droomwereld is met Wat ten ^d^ uit hun aangeboden en welke prestaties tijdens zijn vrije uren en in jonge kunstenaar. Iedere meesterlijk palet weer- werken blijkt. leveren deze machines. Daarbij de weekeinden schilderij is als een droom gegeven, echter steeds om- komt ook de vraag welke was- Ingevolge ziekte verloor hij waarvan bij het wakker sloten door donkere Professor Wolfgang Fran- middelen doeltrefTend en voor zijn betrekking, en werd worden alleen de meest waas Qm het ware te kenstein (Berlin, 1918), delig zjjn. Andre bijdragen in gedwongen zich terug te aanspreekbare elementen beletten dat zijn droomwe- stelde buiten de DDR reeds het dit nummer hebben betrek- trekken uit het steeds snel- bewondering afdwingen. - - D Ier wordende levensritme. De romantische kleuren, de Voor Martial Nijs was dit idyllische personages en de geen drama, neen nu zou poëtische voorstellingen in hij het waarmaken in de zijn werk tonen aan dat hij schilderkunst. De vrije- een echte «romantieker» is. reld van het doek zouden weglopen. tentoon in West-Berlijn, king op stereo radiorekorders, Mexico, Peru, Stockholm oplaadbare batterijen, aardan en Uppsala Rolf Handler pelen. enz. Test-Aankoop 'is (Halle, 1938), schilder en verkrijgbaar op het adres Hol- graficus, stelde buiten het landstraat 13 te 1060 Brussel eigen land reeds tentoon in (02/537.42.65).

De Voorpost | 1985 | | pagina 27