n punt voor TV-Ekspres Had u vandaag TV-Ekspres... dan kon u vanavond makkelijk inpikken op die serie waarvan u één aflevering miste Groen Europarlementslid Paul Staes: ook het milieu vormt een produktiefaktor Elfde vastenvoettocht te Buggenhout Echo's uit de Buggenhoutse raad De nieve straut vettig jaur aat Buggen hout. Vastenvoettochl. Jong en oud deed er aan mee (v) 28 - 8.3.1985 - De Voorpost Vlaamse Bosbouwvereniging in algemene vergadering te Buggenhout Tijdens de algemene vergadering van de «Vlaamse Bosbouwvereniging», die vorige zaterdag in zaal «Ter Roest» te Buggenhout plaats had, werden de aanwezigen toegesproken door Paul Staes, lid van de raad van beheer van de vereniging en sinds enkele maanden Europees parlementslid. Tijdens zijn toespraak, waarin hij zijn gegevens en standpunten overvloedig illustreerde aan de hand van cijfergegevens, gaf P. Staes een overzicht van het bosbeleid in de Europese Gemeenschap. Achteraf werd hieromtrent gediskussieerd o.l.v. een panel bestaande uit de hh. J. Spaas, voorzitter van de Vlaamse Hoge Bosraad, R. De Paepe, ondervoorzitter van deze raad en F. Janssens. diensthoofd van de dienst «Groenbeheer». Buggenhout. Paul Staes, Euro-parlementslid, zette zijn visie uiteen (v) Bosbeleid In zijn toespraak beklemtoon de Paul Staes dat aan het bos steeds grotere en tot op zekere hoogte tegenstrijdige eisen ge steld worden. Dit in verband met de houtproduktie, het mi lieubehoud. de rekreatie en het scheppen van werkgele genheid. In de meeste landen wordt het bos nog sterk met de landbouw geassocieerd. Ook wordt in grote mate soms nog bijna uitsluitend de nadruk ge legd op de ekonomische funk- tie van het bos. 21% van de oppervlakte van de E.G. is bebost. Zowat twee miljoen eigenaars hebben dit bosareaal in handen, de mees ten zijn kleine eigenaars. De jaarlijkse houtproduktie be draagt 80 miljoen m', een hoe veelheid waarmee echter slechts 40% van het houtver- bruik wordt gedekt. Het totale tekort op de handelsbalans in deze sektor wordt in de E.G. enkel overtroffen door het te kort aan aardolie. Verwacht wordt bovendien dat het hout tekort tot op het eind van deze eeuw, jaarlijks met iets meer dan 2% zal blijven stijgen. Aan het natuurbehoud, be klemtoonde P. Staes, wordt van officiële zijde minder be lang gehecht, hoewel bossen erg belangrijk zijn voor het behoud van de bodem, het voorkomen van wind- en watererosie, overstroming, het uitdrogen van rivieren, het fungeren als wind- en geluids scherm, het regelen van de koolzuurcyclus en het behoud van het genetisch potentieel. Bossen vormen bovendien een onvervangbaar biotoop voor vele dier- en plantensoorten. Een redelijke minimumeis noemde spreker dat in de E.G. een zodanig bosbeheer ge voerd wordt, dat op lange ter mijn de vruchtbaarheid en de produktiviteit van het gebied op peil worden gehouden, een minimale instandhouding van de fauna en de flora is gewaar borgd en aan het gebied aange paste boomsoorten worden gekozen. In de E.G. is maar de helft van de bossen toegankelijk. Ge middeld is slechts 600 m: bos beschikbaar per inwoner. Overheidsbossen zijn tegen woordig in alle lidstaten van de Gemeenschap toegankelijk voor het publiek In sommige landen, zoals in België, is die vrije toegankelijkheid evenwel nog niet wettelijk geregeld. Gestreefd moet vanzelfspre kend worden zoveel mogelijk bosareaal open te stellen voor de wandelaars. Dat daarbij ze kere voorwaarden in acht moe ten worden genomen, spreekt vanzelf. Inzake de instrumenten waar over het bosbouwbeleid be schikt, wees Paul Staes in het bijzonder op volgende punten: organisatie van het bestuur, boswetgeving, belastingssyste men, steunmaatregelen, on derzoek en ontwikkeling, on derwijs en opleiding, informa tie, overleg en public-rela tions. Na de diskussie werden door de vergadering volgende stellingen vooropgezet: ge streefd moet worden naar een Europees bosbouwbeleid; de boswetgeving moet over een internationale dimensie be schikken; het bosbeleid moet afgestemd zijn op de polyva lente betekenis van het bos, met een gelijke klemtoon op de ekonomische, ekologische en sociale funktie ervan; de bossen moeten doelmatig be schermd worden en afgestemd zijn op het natuurlijke even wicht, zoniet zullen er geen bossen meer zijn; de toestand in Vlaanderen is, althans in vergelijking met andere lan den, als positief te beoordelen. De vergadering besloot met een oproep om de nieuwe naam van het bestuur belast met het bosbeleid en -beheer aan te passen. De vroegere naamgeving «Waters en Bos sen» werd immers veranderd in «Groenbeheer». Aldus is Vlaanderen het enige land of gewest van de E.G.waar in de naam van de dienst, die ver antwoordelijk is voor de bos sen, het woord «bos» niet voorkomt. Pierre Van Rossem Buggenhout. Regen en wind, het kon,ze allemaal niet deren.r.. glimlach (v) L Ze waren opnieuw op de afspraak vorige week zaterdag. In hoofdzaak jongeren - zot gng driekwart van het totaal aantal deelnemers - maar ook een flink aantal volwassenen. 0 jona deel te nemen aan de 11de Vastenvoettocht. georganiseerd door de Buggenhoutsc scholes 1{je Precies 1 365 deelnemers, zowat één tiende van de totale Buggenhoutse bevolld bovendien, een tiental deelnemers meer dan vorig jaar, stapten op langs een parkoers d vanuit Buggenhout, via Lutterzele, Vlassenbroek. Broekkant naar Baasrode liep. om da verder langs Opstal en de Bovendonckstraat opnieuw in de gemeenteschool langs i Hanestraat te belanden. Totale afstand: 25 km. iar 's Morgens was de start gegeven door E.H. Windey, hoofdinspekteur. Bij het einde vand c tocht konden de wandelaars die dat wensten, nog terecht op een animatie-namiddag. :n v De organisatoren schatten de opbrengst op 730.000 fr. (32.000 fr. per km.), een bedrag 4 100 dit van vorig jaar evenaart en nu zal besteed worden aan het ontwikkelingswerk verrid J'3 door de Buggenhoutse ontwikkelingshelpers. Vermelden we in de rand dat in de scholen nog altijd een inzameling van dekens loop' di'UL voordele van Ethiopië en dat de aktie «Overleven» 219.400 fr. opleverde. Buggenhout. Groenbeheer hield zijn algemene vergadering (v) Reeds vóór de Buggenhoutse CVP-raadsleden vorige maan dagavond het gemeentehuis binnenstapten, werden ze «be dankt». Via een open brief dan nog wtl, ondertekend door Jean Van Damme, politie- agent-hoofdbrigadier, Roger Van Nieuwenhove, politie agent-hoofdbrigadier. Jean Stassijns, politieagent-briga dier en Luc Van Ingelgem. politieagent-brigadier. Bij de zen, luidde de brief, wensen wij onze dankbaarheid uit te drukken over de onrechtvaar dige benoeming van twee in- spekteurs van politie, daar er uitsluitend rekening gehouden werd met partijpolitieke over wegingen en deze dan ook doorslaggevend zijn geweest voor deze benoemingen. Met verontwaardiging hebben wij moeten vaststellen dat er niet in het minst rekening werd gehouden met het aantal dienstjaren, de behaalde diplo ma's, de uitslag van het cksa- men, de bekwaamheid, de werkijver, de inzet voor de dienst Een kontrole wees uit, dat er gens een tikfout gepleegd was. Geen strafbaar feit dus. Raadslid Keldermans sprak vorige maandagavond uit de biecht. Ik ga me ne keer onthou den, zei hij op een bepaald ogenblik. Ik heb me ook lang onthou den, repliceerde burgemeester De Landtsheer. maar ik heb er nu zeven. Ter informatie: de Buggen houtse burger beschikt over een kroostrijk gezin. Pierre Van Rossem Achiel Vermeiren vertelt (3) Assek over de nieve straut loeip - allèè -loeipenes veel gezèèd - en ik zien dau dautoms in den beton staun van 1935, tein peis ek op vroeger, op 'n tijd dat de nieve straut gelèèd es Ik gink tein nog nau 't school. Zoeè lank es da d'al leen. Vijfteg jaur! Naa zeggen de mensen dau ne mieë de -Nieve Straut- tegen. Z'es da oeik ne mieë. 't Es al lank een aa straut. Mau in deinen tijd wierten d'er nie zoeëveel nieve strauten gelèèd. Over gesproken wel. Zoei vertelden ze, as ek ne kleine patotter was, da ze een straut ginken trekken van de Stausse nau 't Kapelleken (Dendermondsesteenweg). Z'es ter ge- kommen, mau ik aa al ne grijzen baut Na zelde mij vraugen: hoe kwaumen de mensen van de Even nadat hij de brief in ontvangst genomen had. zagen we een schepen het dokument in de richting van een lichtbron houden. Misschien op zoek naar een eventueel watermerk dat er zou kunnen op wijzen dat het papier uit de gemeen- •clijke voorraad werd geput? Tijdens de jongste raadszit- *ing maakte A. Keldermans bekend dat Erik Gorus hem als fraktieleider van Gembel zal opvolgen. Die zal het nog beter doen dan ikzelf, voegde de meester eraan toe. Maar dat zal moeilijk zijn Ijoor, sprak burgemeester De Landtsheer zijn bewondering uit voor het oppositielid. Of klonk er een licht ironische toon in de stem van de burger? Van de «burger» gesproken. Sinds maandagavond weten we nu ook dat wanneer iemand het in de bosgemeente over VVien burger» heeft, hij de bur gemeester bedoelt en de door snee Buggenhoutse inwoner mag beschouwd worden als «de burger». Er zitten rappe mannen in Buggenhout. Want toen Gem- bel-raadslid Marcel Catry er tijdens de raadszitting op wees «Jat er ergens iets niet klopte met de cijfers van het kasna- ^icht, kwam een half uurtje later gemeenteontvanger Leo nard Scgers de raadszaal bin nengestapt met zijn boeken onder de arm. Langestraut, n' Hoeëgeweg en g'hëél den hennekesnest tein nau 't derrep? Wel 't was g'hiëlsimpel, langst n'hoeiweg Of 'n hoeiwegel, da zeimen oeik. Te voet of met de velo van eigen. Met een kerre of nen otto - mau wei au d'er in deinen tijd nen otto? - langst d'Opwekse straut of d'Heizijdestraut en tein de Rossevaalstraut. 'n Hoeiwegel volgde van in de Langestraut, wau da na d'Albert I-straut es tot aun de beek en wau da na de Dorpsstraut es, was oeëk n'Hoeiwegel. En kwam zoeë uit in de Kerrekstraut. Wau da de Zwemkom es (allèè 't Sportkompleks) dau was een bointen baantjenau n'ijzer- weg en dau nevest de -Ronne Pit-. In de zomer koste 's auves k weel nie hoe veir de puiten hoeiren kweiken. Want dau zauten d'er e pak! 't Astridplein da was en boeimkwekerij. 't Voetbalplein hem ek altijd op de zelfs te ploits geweten. As ze voetbalden ginke ze eele kliën (kleden) in de Maria kring (da was dau da na 't lokaul van 't Roeëd Kruis es, in de Poststraut). Me eele pardessie over eele voetbaldingen, liepe ze tein langs 'n hof van Maria Pitteman en e stiksken Verbindingsstraut nau 't plein. Onder n'half-tèèm bleven ze dau en ze kregen tein nen halven citroen. As Dikke Pollien op de Nieve Straut stammenee kommen agen es, es da veranderd. Vé de nieve straut te mauken emme ze 't huis van D'Hertens weggebroken. Doktoor D'Hert au dau gewoeind. Hij was getraad me ne Philipkin. En ne Philipkin es nog berre- mieëster van Lebbeek gewest. In de Langestraut hemme ze 't huis van Mane van Schauvers afgebroken. 'n Aunnemer van de nieve baun was oeik va Lebbeek: -Sjaalle Vyt-, zijnne famillenaum was Van Opdorp. En... 't was nie zoeë rap gedaun. 'k Weet ne mieë hoe lank da't gedierd èèt. Mau toch e g'ieël tetteken. As ek mij nie trompeer, tein was 't ieëste huis da ze gezet emmen da van Gorken-, recht over 't Konkelgoed. Wa da'k oeëk nog weet es da da s Mannen van Schauvers gink baan (bouwen), zoeë halfweg 't Voetbalplein en de beek, iederieën zei: -Wau gaut deinen na baan?- «Azoeë uit de leit?» En zeggen da ze na gaun woeënen wau da d'ons Hiër nie passeert. Ze moest'n ne kieë vedrom kommen! 'k Weet dau nog dingen over te vertellen zelle. Mau seffes emme ze gieën ploits ne mieë. As ge gèèren iet wet of ge wet iet da ge peist da k'ik nie weet (en da's redelijk vee!) sprekt mij mau ne kieë aun. 'k Zal gèèren me aa klappen! Buggenhout. Stappen voor een goed werk, het kan zelfs met de glimlach (v)

De Voorpost | 1985 | | pagina 28