Beveren wil meer veiligheid opWase Scheldeoever Luchtvervuiling bedreigt aardbeiteelt in Melsele VU Sinaai protesteert tegen zonetarietregeling te Sint-Niklaas Eerste huwelijk in Kasteel Blauwendael Waasmunster Dodelijke aanrijdingen in Haasdonk en Melsele! Melseelse dorpsgazet op vingers getikt Beverens Doppersatelie breidt uit 2 - 8.3.1985 - De Voorpost Tydens de jongste gemeenteraad in Beveren werd met eenparigheid van stemmen een motie goedgekeurd waarin wordt gepleit voor een meer preventief veiligheidsbeleid op de Wase Scheldeoever. De gemeente wil hierbij als meest belanghebbende partij rechtstreeks worden betrok ken. De motie is een gevolg van de gebeurtenissen in het Indiase Bhopal en Mexiko-stad en is gericht aan de gewestelijke, provinciale en nationale overheden. Een motie in dezelfde zin werd eerder al door het gemeentebe stuur van Zwijndrecht goedgekeurd. Raadslid Goyvaerts, die overi gens niets dan lof had over de manier waarop de motie is tot stand gekomen, vroeg aan bur gemeester Van der Aa om de raad op de hoogte te houden van de reakties op de motie. Geen overbodig verzoek, want op een eerdere motie in ver band met de tolgelden voor de Liefkenshoektunnel werd en kel schriftelijk meegedeeld dat men het geschrift had ont- Bezorgdheid Op de Wase Scheldeoever zijn slechts een handvol chemische bedrijven in werking, maar er zijn uiteraard tal van potenti ële gevaren aan verbonden. Beveren wil nu dat kandidaat- investeerders een veiligheids- rapport zouden opmaken. Hierin móeten alle mogelijke risiko's worden beschreven en ook maatregelen worden voor gesteld om die risiko's te mini- malizeren. De reeds op de Lin keroever gevestigde bedrijven moeten volgens Beveren de veiligheid van hun installaties aktualiseren. Dat gebeurt mo menteel al bij Bayer, maar daar wordt dan wel het beruch te methyl-isocyanaat aange maakt. Transporten van gevaarlijke produkten door bewoonde kernen wijst de raad katego- riek af. In dit verband wordt nog maar eens de noodzaak van een spoorwegkoker in de aan te leggen Liefkenshoek tunnel benadrukt. Voor het vrachtwagenvervoer ziet de ge meenteraad heil in een beweg wijzering van aanbevolen rou tes. In de Zwijndrechtse motie wordt eenzelfde wens gefor muleerd. Maar er is nog meer. Voor de adekwate interventie js het volgens Beveren nodig dat in de uitbatingsvergunnin gen een meldingsplicht zou worden opgenomen. Alweer geen overbodige luxe, want eerder al schreef het beruchte Rhöne-Poulenc, het vroegere Progil, een aanzienlijke lozing op het aktief zonder hiervan melding te maken. Koördinatie De bevoegdheden en koördi natie op de Wase Scheldeoever zijn voor een groot deel gere geld in de Wet Chabert van juni 1978. Het blijft echter nog steeds wachten op de uitvoer ingsbesluiten. Volgens inge wijden wordt daar momenteel wel aan gewerkt. De koördina tie van de bij interventie be trokken overheidsdiensten moet volgens Beveren in elk geval op punt worden gesteld en dat zou dan kunnen door bij één van de bedrijven op de Linkeroever jaarlijks een ram penoefening te houden. Beve ren wordt op het vlak van milieubeleid zelfs op het hoog ste niveau ernstig genomen en volgens ingewijden zal de mo tie beslist de nodige aandacht krijgen. Meer bevoegdheden Het ongeval in Bhopal heeft in het Waasland veel reakties los gemaakt. Hetzelfde goedje im mers dat aan zo'n 2.500 men sen het leven heeft gekost wordt ook bij Bayer op de Wase Linkeroever aange maakt. Naar aanleiding van het ongeval werden de installa ties een tijdlang stilgelegd. De produktie is nu al een aantal weken terug op gang. Hoe het nu verder moet met de BNayervestiging is nog niet ge weten. Er wordt momenteel gewerkt aan een veiligheids- rapport en professor Mewis van de KUL gaat die bundel op zijn beurt toelichten. Eind maart worden de konklusies besproken tijdens een verga dering van de provinciale kom missie voor het leefmilieu in Gent. Methyl-isocyanaat, is lang niet het enige gevaarlijke produkt dat op de Wase Scheldeoever wordt geproduceerd. Ook het zwavelkoolstof van Rhóne Poulenc kan bij onregelmatig heden erg nare gevolgen heb ben. We vroegen een toelich ting aan Mark De Pauw van de Beverse milieudienst: «Ge vaarlijke produkten worden beoordeeld aan de hand van drie parameters: er is de toxici teit, de reaktiviteit en de brandbaarheid. Voor elke pa rameter wordt een cijfer van nul tot vier toegekend. Die drie kodes samen geven een totaal op twaalf. Methylpiso- cyanaat is goed voor een elf, het zwavelkoolstof van Rhöne- Poulenc heeft een vijf. Het lijkt veel minder, maar het is lang geen ongevaarlijk pro dukt. Wanneer het goedje vrij komt, geeft dat al zeker aanlei ding tot ademhalingsprob lemen». Milieuambtenaren zoals De Pauw hebben nog steeds geen politionele bevoegdheid om bij onregelmatigheden in bedrij ven op te treden. Die leemte is al langer bekend, maar er zou nu toch aan gewerkt worden. Voor het opsporen en het vast stellen van inbreuken op de geluidshinder zit het wel al goed voor gemeentelijke am btenaren, alsook voor agenten van politie. Er is wel een oplei ding vereist in instellingen die nog moeten worden aange duid. De kursus omvat zowel twaalf uren theoretisch als praktisch onderricht. Voor de milieudienst van Beveren is dat lang geen slechte zaak. Een paar maanden geleden im mers keurde de gemeenteraad de aankoop goed van een erg gesofistikeerd geluids-precizie- meter, een apparaat overigens dat nog maar weinig gemeen ten in gebruik hebben. Voor het Waasland geldt die apparatuur alvast als en pri meur. De geluidsmeter wordt eerstdaags op de milieudienst verwacht. Na het volgen van de voorge schreven kursus zal men in Beveren meteen ook de be voegdheid hebben om het ap paraat ten volle te benutten. Er zal al zeker werk worden gemaakt van het opstellen van een geluidskaart. Dancings stellen niet zo meteen proble men, dat is meer het geval voor cafés die zich in de be woonde zone situeren. Luc VAN BROECK De aardbeiteelt in de Beverse deelgemeente Melsele blijft maar in het nieuws, zy het dan met sombere berichten. Na de koudegolf, waardoor meerdere tuinders met een gevoe lige produktieverlaging rekening zullen moeten houden, is er nu door lozing van een chemisch bedrijf alweer schade opgetreden. Dat is trouwens lang niet de eerste keer. Jaarlijks wordt zo'n drie tot vier keer een luchtvervuiling vastgesteld, maar de planten weten zich doorgaans te herstellen. De recente vervuiling evenwel was ernstiger. Bovendien zaten ook de weersomstandigheden niet mee: vorige week was er mist en weinig wind. Volgens de heer Van Moer van de Wase Bedrijfsgilde is het lang niet de bedoeling dat in deze zaak een schuldige zou worden aangewezen. Er zijn uiteraard wel vermoedens, maar het komt er volgens de voorzitter in de eerste plaats op aan dat de lozingen zouden ophouden of dan toch tenmin ste zouden worden uitgesteld tot de weersomstandigheden voor de tuinders gunstiger zijn. Het is niet precies bekend om welk goedje het zou gaan, maar ethyleen wordt wel erg vaak genoemd. De verschijn selen die men bij de planten heeft vastgesteld wijzen vol gens deskundigen immers op een typische intoxikatie door ethyleen. Volgens de milieu dienst van Beveren, die sinds januari van dit jaar de zaak op de voet volgt, zijn er op Bever- ens grondgebied geen bedrij ven die dat produkt aanma ken. Die zijn er wel in de industriezone van Zwijn drecht. Ambtenaren van het Instituut voor Scheikundig On derzoek van Tervuren hebben metingen uitgevoerd bij een viertal tuinders. Ook werden stalen genomen in het Wase industriegebied. De recente vervuiling moet wel ernstig worden genomen, temeer daar ook de schattings kommissie in de streek van Melsele op pad was. Die kom missie bestaat uit ambtenaren van het ministerie van land bouw en financiën en stelt ge vallen van schade vast. Voor getroffen tuinders kan er dan een belastingsvermindering in zitten. Zelfs luchtvervuiling geraakt men gewoon in Melsele, want een vloed van telefoontjes van verontruste tuinders is er niet langer bij. Toch werken die voorvallen wel eens ferm op de heupen. Een oplossing kan er wel komen, maar dan is het wel noodzakelijk dat de in het begin van het jaar tot stand gekomen samenwerking tussen tuinders en de milieudienst op timaal blijft. Op verzoek van de milieudienst werd aan de Bedrijfsgilde gevraagd om bij onregelmatigheden met die dienst kontakt op te nemen. Wanneer die gegevens dan worden genoteerd en precies worden verwerkt, wordt het voor milieuambtenaar De Pauw mogelijk om de al jaren aanslepende toestand te eva lueren en met welomlijnde voorstellen naar de bedrijven toe te stappen. De lozingen waarmee men in Melsele heeft te maken kun nen zowel aan aardbeien als aan tomaten schade berokke nen. Aardbeien blijken erg ge voelig te zijn. Bij de zware stokers zijn de planten mo menteel in volle bloei en die zijn nu erg gevoelig. Door de verontreiniging kan er vertra ging optreden in het groeipro ces en voor de tuinders bete kent dat meteen ook dat er pas later kan geplukt worden. Op zo'n manier komt het schema, waarop normaal de vruchten op de markt worden aangebo den, in het gedrang. Meteen ook een financieel verlies voor de tuinders. Niet nieuw r«Luchtvervuiling is voor onze tuinders zeker niet nieuw. Met noordoostenwind en lozing door een of ander bedrijf heb ben ze bijna altijd prijs», ver telt sekretaris Van Bastelaere van de Wase Bedrijfsgilde. «Al sedert begin van de zeventiger jaren worden de telers ermee gekonfronteerd. Er moet niet noodzakelijk iets mislopen in een bedrijf. Zelfs lage koncen- traties zijn al voldoende om de aardbeiplanten aan te tasten. In 1971 is het eens heel erg geweest en toen werden in het Antwerps Centrum voor Lucht- en Waterverontreini ging proeven gedaan met ethy leen en de gevolgen voor aard beien. Onze tuinders zijn er nu stilaan aan gewend geraakt. Dat komt omdat de planten zich meestal weten te her,tel len. Echt grote schade blijft veelal uit». Voorzichtig «We moeten bij de beoorde ling van voorvallen als deze wel voorzichtig zijn», gaat de h. Van Bastelaere verder. «We mogen bijvoorbeeld niet ver geten dat de plant zelf ook ethyleen produceert. Dat ge beurt wanneer de groene vruchten van de plant in rode overgaan. Ethyleen wordt overigens ook aangewend in bewaarplaatsen voor fruit, om het rijpingsproces te bevorde ren. Bij de tuinders zelf kan er ook wel eens iets mislopen, bijvoorbeeld bij een slechte verbranding van propaan. In zo'n geval ken men bij de plan ten dezelfde symptonen als de ze van ethyleen-aantasting vaststellen». Zoals al even aangestipt is er nog maar zelden sprake ge weest van échte schade. De h. Van Bastelaere: «Maar het groeiproces wordt wel ver traagd. De planten sluiten zich als het ware een beetje op. Het duurt dan een paar dagen vooraleer ze zich hebben her steld», besluit de sekretaris van de Wase Bedrijfsgilde. Diepgaander onderzoek De resultaten van de luchtsta- len die onlangs door ambtena ren van het Instituut voor Scheidkundig Onderzoek in de streek van Melsele werden ge nomen hebben aangetoond dat er geen sprake kan zijn van een teveel aan ethyleen in de atmosfeer. Wel werden er kon- centraties van propyleen ge vonden. De aanwezigheid daarvan kan worden verklaard door het feit dat tuinders zelf propaan verbranden in hun serres. Dat wordt gedaan om het gehalte aan C02 te doze- ren. Met deze vaststelling wordt meteen duidelijk dat niet te snel een beschuldigende vinger in de richting van de industrie mag worden gesto ken. Door een slechte verbran ding bij de tuinders zelf kun nen de planten dezelfde symp tonen vertonen zoals bij ethy leen-aantasting het geval is. Nochtans is een diepgaander onderzoek wenselijk volgens ir. De Pauw van de Beverse milieudienst Dat kan wanneer het ISO, dat ressorteert onder het ministerie van landbouw, bereid wordt gevonden om met een meetwagen een konti- nu-onderzock, uit te voeren. Uit een onderzoek van de Gentse rijksuniversiteit, dat in samenwerking en onder impuls van de Beverse milieudienst werd opgemaakt, is gebleken dat ethyleen in een uiterst lage koncentratie reeds planten aantast. Het onderzoek beves tigt dat voorvallen zoals deze te Melsele omzichtig moeten beoordeeld worden. Ook de heer Van Bastelaere heeft zich in dezelfde zin uitgelaten. We citeren: «Ethyleen dat van bui ten, bijvoorbeeld via de lucht- Melsele en de aardbeien en tomatenteelt. Tuinder Jan Mestdagh alarmeerde de Beverse milieudienst. «We zijn eraan gewend geraakt(Ivb) verontreiniging aan-de plant wordt aangeboden, heeft in principe dezelfde invloed als het door de plant zelf geprodu ceerde ethyleen». Volledig heidshalve wordt er wel aan toegevoegd dat koncentraties van extern ethyleen al gauw veel hoger zijn dan van edo- geen ethyleen. In Melsele is ook duidelijk geworden dat veel afhangt van de atmosferi sche omstandigheden. Een ci taat: «Of ethyleen effekten veroorzaakt, hangt behalve van de koncentratie en exposi- tietijd ook af van de atmosferi sche omstandigheden. Zo wor den bij lage relatieve vochtig heden en lage temperaturen geen effekten verkregen en gaat C02 ethyleen effekten te gen». De vlugste reaktie van planten op ethyleen is de bui ging van de bladstelen, een verschijnsel dat echter, geluk kig voor de Melseelse tuinders, reversibel is. Maar in Melsele zal dat verschijnsel wel al ge noegzaam bekend zijn. Luc Van Broeck In een brief aan de Wase VU- regeling van de Nationale Dc VU van Sinaai stelt immers parlementsleden protesteert Maatschappij voor Buurt- dat er enkele grove onredelijk- het Volksunie afdelingsbestuur spoorwegen (N.M.V.B.) in heden schuilen in het nieuw van Sinaai tegen de huidige Sint-Niklaas. tariefsysteem dat via de ïn- Sinaai. De invoering van het nieuwe zonetarief roept heel wat vragen op. voering van de zonckaarten werd bekomen. Wij citeren uit de brief: «Nie mand is waarschijnlijk voorbij gegaan aan de grote promotie campagne van de NMVB in verband met de invoering van de Z-kaart. Naast de talrijke pro- en kon- tra-argumenten wenst VU Si naai toch speciaal de aandacht te vestigen op de onredelijke zone-indeling te groot-Sint- Niklaas. Het is immers zo dat om van- Sinaai naar Sint-Niklaas te rij den of omgekeerd, steeds drie zones dienen worden door kruist en dit binnen één fusie gemeente. Daarentegen kan men van Sint-Niklaas naar Waasmunster rijden en slechts twee zones doorkruisen.», tot daar het citaat. De VU van Sinaai verzoekt de Wase parlementsleden verder om in het parlement en bij de bevoegde instanties een oplos sing te bepleiten voor deze situatie. De VU wil namelijk dat er voor de hele Sint-Nikla- se agglomeratie een meer logi sche zone-indeling komt Ver der wijst de Sinaaise VU er op dat het steeds de minstbedeel den zijn die van het openbaar vervoer gebruik maken en dus opnieuw het kind van de reke ning zijn. I.E. In het kasteel Blauwendael, te Waasmunster, richtte het gemeentebestuur de nieuwe trouwzaal in. Vorige vrijdag had er het eerste huwelijk plaats. Toeval of niet viel dit te beurt aan de nieuwe concierge van het kasteel Blauwen dael die tijdens één der voorgaande gemeenteraadszitting in deze funktie werd aangesteld. Het betrof Karin Macs. 20 j. uit de Sousbeekstraat 6c te Waasmunster die in de echt verbonden werd met Herman Pcelman, wonende aan de Neerstraat 80 te Hamme. V.G.P. Tijdens het voorbije weekend hebben zich op de ril 14, dat is de verbinding Antwerpen-Sint-Niklaai omgeving van Beveren enkele ongevallen met di afloop voorgedaan. In Haasdonk was de koster van de O.-L.-VrouwL van Beveren, Albert D'Hooge uit de Pastoor St«J straat, betrokken bij een zware aanrijding. Het J deed zich voor nabij de Westakkerskazerne. J overleed tijdens z'n overbrenging naar het ziekenM In Melsele kwam Herman Hellinckx uit de A. FariJ om het leven. Toen de 26-jarige man de Grote Bfl oversteken werd hij door een personenauto m Ook hij overleed tijdens de overbrenging naar het] huis. Het beruchte methyl-isocyanaat wordt ook bij Bayer op de Wase Scheldeoever aangemaakt (Ivb) «Geen kritiek op pausbezoek In de Beverse deelgemeente Meslele is momenteel wat te doen rond een bijdrage die in de dorj Bombardon verscheen. In dat tweemaandelijkse k £c overigens een uniek initiatief in groot-Beveren, pa[ degelijke informatie gegeven, maar er wordt ook om vrijgemaakt om op de meer ludieke toer te gaan VOt geval pijpekonte» is een vaste rubriek in de Bomt g)s waarbij een fïktief persoon zijn mening geeft, Z\\ haaltje vertelt in feite over een aktueel onderwerp, hei In het nummer van januari kwam de komende reis Ge paus aan ons land aan bod. In dat verband wenk uit: aantal kritische bedenkingen geformuleerd en de n de van de Bombardon, die vijf leden telt, was zich vt Do kwaad bewust. Fervente pausaanhangers zagen dc eer echter anders en de redaktie werd overspoel) bes reakties. In het februarinummer is een bloemie: van terug te vinden in «Teken van leven», ook rubriek. De medewerkers van de dorpskrant zitten zelf i de zaak verveeld. Het lag helemaal niet in de bdljij om door hun bijdrage over het pausbezoek een pc na op gang te brengen. Soms echter draaien de zak ttn eens anders uit. De meeste ontevreden lezers hebk Kr mening schriftelijk geformuleerd. «Er waren ook pi Toi geluiden», vertelt ons hoofdredakteur Peter Vera «x «De weerklank daarvan ondervonden we in de nieuwe abonnementen die we bijkregen en in eet lovende kritieken.» Sommige lezers zien er nu ook graten in dat in fiktieve personen hun zegje doen. Willen sommige werkers van de Bombardon dan anoniem blijven Nik straeten ontkent dit ten stelligste: «Dat is zeke Br; bedoeling niet. Iedereen weet van welke memkai Bombardon uitgaat. Die mensen zijn beslist gekeo lal hoofdredakteur voegt er nog aan toe: «Het gebt jj( iemand van onze medewerkers niet honderd iet achter elke bijdrage staat die wordt gepubliceerd, loc echter wel het geval voor de redaktie. Het is overigieu nooit de bedoeling geweest om mensen te Me 1 daarvoor ligt de Melseelse gemeenschap ons te na het hart.» In «Iëken van leven», de brievenbus van dc dorfleg staat een nogal felle reaktie afgedrukt van dc pasto ie stelt ronduit dat de redaktie zichzelf en het bla w: goede dienst heeft bewezen. OU Zoals al even aangestipt is een dorpsgazet in het W (jt een vrij uniek fenomeen. Wie schuilt achter het c rit wat bezielt de medewerkers om aanzienlijk wat vij tr aan de Bombardon te willen besteden? Binnenko egi over meer. rek tinj )le hoe Op 4 februari II. ging het Doppersatelier opni Jjjj start in de gemeentehuizen van Beveren en Mei gevarieerd aanbod van kursussen biedt wert mogelijkheid, uit hun isolement te treden. Op dl worden hen kansen geboden tot ontplooiing, ra vorming. In Beveren denkt men zelfs verdtfl plannen om een permanente ontmoetingsruf richten, om uitstappen te organiseren, geza solliciteren enzomeer. De jeugddienst van Bet] in dit verband voor de nodige informatie. Het is reeds het tweede semes ter van het tweede wer kingsjaar dat het Beverse dop- persatclier aanvat. Voor de in- iatiefnemers een moment om zich te bezinnen over de toe komst van het atelier. Het wordt tijd dat het probleem van de werkloosheid ruimer bekeken wordt dan zomaar wat vergoedingen uitkeren of nieuwe arbeidsplaatsen kreëe- ren. Er dient iets in de plaats gesteld van een vaak erg frus trerende werkloosheid. Het doppersatclicr wil in die zin een antwoord zijn op de werk loosheid als sociaal probleem. (Cursuspakket Momenteel worden een negen tal kursussen ingericht onder dc algemene noemer «algeme ne kennis en vaardigheid». Maandag van 9 tot llu30 kan men naaikursus volgen in het gemeentehuis van Melsele. Op maandagnamiddag wordt in 't Schuurken in Beveren gevolks danst vanaf 13u30. Dinsdag vanaf 13u30 is in het gemeen tehuis van Beveren een lokaal gereserveerd voor beginners Frans en in de sporthal van Melsele doet men op dat ogen blik aan aerobic. voormiddag llu30 is er kookl keuken van de Bev terstraat en dondert tot llu30 is er EnJ gemeentehuis van I Het gemeentehuis vr is op dat ogenblik vt' kursus e.h.b.o., ten] in Beveren nog t Frans voor plaatsvindt (gemcert de leskeuken wordtj van 9 tot llu30 I) over «patisserie-bail Het ligt in de bcdo< organisators, dit i verder uit ook om initiatievenf in de richting van solliciteren», gen», informatied permanente ontmod te, permanente en dergelijke. Een degelijke aan Beveren van een ini sociaal probleem. dclijkc informatie kr men bij de jeugddW straat 24, te 2790 tel. 03-773.40.99. Interhome, de specialist in ho tels en vakantiewoningen, biedt aan veeleisende en ver wende vakantiegangers een nieuwe brochure aan met een selektic van lukse villa's voor VIP's: lukse huizen met privé- zwembad, vaak onmiddellijk aan zee, met zonneterras, tuin en tennisveld. De brochure kan aangevraagd worden op het adres Interhome, Louiza- laan 226 te 1050 Brussel (02- 648.99.55). Kri Van 8 maart tot 19«no het museum varilbpg kunst van Villencin 1 een tentoonstcllim wn wijd aan het Biwfeich halve eeuw nadat 4»ai stroming heeft opgptii bestaan, blijft zc jjich aktueel Dc tenttxmne opgezet door liet in-fl8.f buitenlandse betrekt Stuttgart. ,Mm

De Voorpost | 1985 | | pagina 2