Zijn de Sint-Niklazenaren gék geworden? liei« appersbonden tegen sluikwerk Zondag kinderkarnaval te Sinaai aval in Sint-Niklaas. Braziliaanse sfeer in de stadszalen, vrijdagavond. De exotische rressen daalden van het podium op de dansvloer neer en trachtten de fuif wat leven blazen (dw) De Voorpost - 8.3.1985 - 3 Karnaval in Sint-Niklaas. De Brazilianen en de Zwarte Pieten hadden op de Karnaval in Sint-Niklaas. Op het kinderfeest van aanwezigheid van méér prinsen gehoopt. Keizer Marcel 1 was er, maar waar zaterdagnamiddag was énkel keizer Marcel I van groot-Sint waren keizer Emiel en de prinsen Juul en Gilbert (dw) Niklaas aanwezig om te jureren (dw) Karnaval in Sint-Niklaas. Karnaval in Sint-Niklaas. werden de akademische werd het woord Karnaval Karnaval in Sint-Niklaas. Drie katjes uit Dender- monde in de stadszalen te Sint-Niklaas (Iv) journalist pas echt eerlijke informatie voorleggen als hij nalaat, Sint-Niklaas-karnaval de hemel in te prijzen, te bejubelen als het ondermaats was. Niet het gehalte, de kwaliteit van b.v. de Brazilianen was ondermaats, wel integendeel. Maar van een wisselwerking tussen podium en publiek, van een ineensmelten van de gevoelens was geen sprake: de Brazilianen namen wat bejaarden op sleeptouw, en na de nummertjes bestelden oma en opa een pint. Laten wij het voorbeeld van de derde leeftijders volgen. Een pint drinken dus, en af en toe eens van onze stoel opstaan. Meer opwindends-kamavalkesks gebeurt er toch niet in Sint-Niklaas, voorlopig. En laten we er zorg voor dragen dat we ons sleutelbeen niet breken. Want een stad met een gehavend karnavalgebeuren is erg, maar een stad met een gehavende burgemeester (die bovendien een eminent NCMV-er is) is nóg erger. Wouter VLOEBERGH dorj se k Een toneelrecensent die bij het vallen van het doek als 't ren, pauze is het spektakel voor bekeken houdt, huistoe gaat ook omdat hij na de koffie geen beterschap verwacht. Een gaan foetbalverslaggever die een tornooi verslaat en er na de omb jls opwindend aangekondigde ouverture de brui aan geeft, t. ee Zijn dat soort persskribenten verwerpelijke individuen? Is 'erp. het opportuun, hun beschouwingen idioot te vinden? reis Geen van beide, dunkt me, beslist niet als men ervan verdi uitgaat dat de reporter er allerminst belang bij heeft, dat de rt fc manifestaties die hij verslaat de mist ingaan, h vj De journalist die anno 1985, vanuit een paar ervaringen, n de een besprekingetje van 't karnaval in Sint-Niklaas ten >oek beste geeft, met een evaluatie toe, mag hem het etiket ezin( 'anti-karnavalkerel' worden opgekleefd? Het mèg, maar k ee iet zou ten onrechte geschieden. Een voetbalverslaggever be registreert dat het vertoon erbarmelijk was heeft géén no< nodschap aan een nakommentaar in de trant van: «Kan be ij soms een bétere ploeg ineentimmeren?». En evenmin n po raakt men een stap vooruit met de toneelrecensent verwij- zak mid aan e kijken en hem te vragen of hij misschien voor ïebb en betere plot, een knappere regie kon of kan zorgen. >k p toneelspelers hebben de eigenschap dat ze toneelspelen, 'ers oetballers dat ze sjotten, journalisten dat ze schrijven. En de ip die kundigheden of kwaliteiten moeten ze beoordeeld eet irorden. Journalisten zijn dus niet, of niet per se, karnava- listen, en karnavalisten hoeven niet met de pen overweg te in unnen. nige Nee, ik zou niet weten hoe je 't moet aanpakken om Sint- jvec Niklaas kwiek en soepel karnaval te doen vieren. Nee, het zeke Jraziliaanse evenement van vrijdagavond in de stadszalen men an bezwaarlijk verbeterd worden. Tenminste: het niveau ken dat de exotische, bruisende troep uitstraalde staat buiten gebe jjf. En toch, toch kwam het niet over. Een uur of twee rd *eb ik in de stadszalen getoefd bij vooral bejaarden die erd. loor nogal ontblote bamba- en sambadanseressen meege- erigieuld werden. Er waren honderden belangstellenden in de c k c kille hallen, maar aan karnaval moet je deelachtig zijn c na(een journalist hoeft enkel waar te nemen) als je 't feest écht wil beleven (een journalist moet vooral kijken. dorjÉtgisteren). karnaval moet vonken doen overspringen en asto ie spetters bleven vrijdag ergens tussen Rio en Waas bil warrelen, in het ijle. llele, olala. Een bèl, maar niet de échte uitbundigheid, 't W lier en daar iemand die gemaskerd rondhoste, een et o rinsenparade op het podium, een gekneusde burgemees- it vri cr achter de eretafel, obers die pinten aandroegen. Veel nko ege stoelen Even wat geplof bij het knallen van met reklame beschilderde ballons, tussendoor gerinkel van de ingelingen, gefladder genoeg. Voldoende ingrediënten dus, maar ze konden niet tot een volksfeest, een happe- ping worden aaneengeregen. inuit de basis iens schuld is het dat de bedoening van vrijdagavond hooguit een poging tót werd dan een klinkende karnaval- fuif? Niemands schuld vermoedelijk. Want de OZP, de Orde der Zwarte Pieten, deed een méér dan loffelijke oging om een en ander op een hoog peil te tillen. P Brasil. oh Brasil» is een ervaring, het spektakel zit op Karnaval in Sint-Niklaas. De OZP-ers, in tenue, ten stadhuize bij de uitreiking van de tingeling (Iv) i «g Ival in Sint-Niklaas. Een prinselijke rondedans, onder het goedkeurend vert van vooral bejaarde mensen (Iv) jongelui met leuke situaties bedacht in de stadszalen. Klownesk brachten ze de tijd door (Iv) gevoerd door de heer Kamp namens de Duitse ambassade (u ziet hem vooraan rechts) en vice konsul van Brazilië Chaves (vooraan, centraal) - foto Iv "JSint-Niklaas 'e door de Nationale Kamer der Belgische Kappers in F>tel Serwir (Sint-Niklaas) georganizccrde «Nationale appersdag» resulteerde in twee toch wel belangrijke «en. Men wil een kordate aanpak, een beteugeling van sluikarbeid in de sektor. En de fusie tussen de oninklijke Kring van België en de Nationale Kamer der pdgische Kappers wordt in het vooruitzicht gesteld. iten bundelen loan oktober dit jaar zou de samensmelting tussen de in 1840 vakgerichte Cercle Royal des Coiffeurs de Belgique en de :nc# 1983 gestarte Nationale Kamer der Belgische Kappers tót moeten worden. De kapperswereld struktureert dus. De Cercle is de oudste beroepsvereniging, italig grotendeels. De NKBK is de jongste vakorgani- 'be, heeft vooral leden in Vlaanderen. De nieuw op te enten federatie zou zowat de helft van alle kappers in ons ,®d vertegenwoordigen. In België zouden ongeveer 18.000 haarkappers aktief zijn. Niet sluiks werken Op de kappersbijeenkomst van maandag jl. in Sint- Niklaas werden ook impulsen gegeven tot de oprichting van een juridisch centrum «Kappers tegen sluikarbeid» Deze vzw, ook in oktober '85 op te richten, moet i.s.m. ministeries klachten i.v.m. sluikwerk centralizeren en ook instaan voor de follow-up op dat vlak. De vereniging zal kappers (patroons) en leden van de beroepsorganisaties bijeenbrengen. Sluikwerk, dat probleem kwam in oktober vorig jaar al volop aan de oppervlakte tijdens een «Provinciale kap persdag» van de NKBK, ook in hotel Serwir te Sint- Niklaas op het getouw gezet. De sektor is dus zinnens, die «kwaal» uit het beroep te bannen. Als oorzaak voor de sluikse arbeid wordt de hoge btw-voet (25 procent) in de sektor aangegeven Bij de vorige parlementsverkiezingen was al beloofd dat de norm tot 6 procent zou verlaagd worden, maar het bleef bij beloften. In oktober willen de kappers hun eisen voorleggen aan alle politieke formaties die zich aandienen voor de verkiezingen van december. Voorzitter Fernand Desomer en adviseur Verspeelt van de NKBK konstateren, dat de bezoekfrekwentie bij de kap per fors gedaald is. Gemiddeld zou elke vrouw nog slechts elf maal per jaar een kapsalon opzoeken. En toch komen u en ik nog steeds ongeveer even fris voor de dag als tevoren. Oorzaak van de terugloop: sluikwerk, dat vooral. De nieuw op te richten vzw zou zich ook burgerlijke partij stellen op een zitting van een rechtbank waar een konflikt behandeld wordt. Op de studiebijeenkomst in Sint-Niklaas werd het woord gevoerd door mensen uit de juridische, fiskale en sociale wereld. Vertegenwoordigers van de ministeries van mid denstand, ekonomische zaken, sociale voorzorg en te werkstelling en arbeid waren aanwezig. Die overheidsin stanties zijn het initiatief (tegen sluikwerk) van de kappers gunstig gezind. W.V. Aanstaande zondag wordt het huis Troelant waar intussen karnavalgebeuren in Sinaai in- ook alle niet georganiseerde gezet. Daar waar de eigenlijke kinderen in karnavalstemming stoet en de andere feestelijk- zijn en zich hebben verkleed, heden pas op 17 maart zijn In het jeugdhuis wordt dan de gepland, organizeert de jeugd raad zondag reeds een kinder jeugdprins en -prinses v naai gekozen uit de kandidaten karnaval. De bedoeling is dat van de verenigingen. Met de er tussen alle jongens en meis- aanwezigheid van Prins Juul I jes een duo wordt gekozen dat en de raad van elf wordt het zich jeugdprins en -prinses van trouwens een erg leuke namid- Sinaai mag noemen. dag, dat staat nu reeds vast. Meteen dus ook nog een op- De jeugdverenigingen werken roep tot alle kinderen: vanaf aan dit initiatief mee en orga- 14 uur verwacht de jeugdraad nizeren in hun eigen midden jullie uitgedost in karnavalkle- een reuze verkiezing. Daarna dij in Jeugdhuis Troelant aan verzamelt iedereen in jeugd- de Weimanstraat. Baziel, oh Baziel Ik maakte dus hooguit de helft mee van het tweedaagse feest. Zelfs als regiojournalist kan je niet alomprezent zijn, en met impressies moet de verslaggever vrede nemen met het oog op het schrijven van een bijdrage. Een journalist die een betoging verslaat marcheert toch zelf niet mee? Dat het er zaterdag in Sint-Niklaas vlotter, vinniger toeging heb ik dus van horen zeggen, en het pleziert me. Zoals het me verdriet dat het vrijdagavond een zorgelijk gebeuren was. Brazilianen en bejaarden in de zaal, wat komitéleden, maar niét de grote massa, niet the maddening crowd. Plezant was wél, een paar uur eerder, de voor intimi bestemde woordspeling van burgemeester Paul De Vidts: «Brasil, oh Brasil. Ik heb niét gezegd: 'Baziel, oh Ba ziel'!». Plezant probeerden ook te doen de Los Van Hcckos uit Sint-Niklaas, volkse karnavalisten uit Sint- Niklaas en zowat de énige formatie uit de Wase hoofdstad die de knepen van het nogal bizarre narrenvak kent of ze zich tracht eigen te maken. En het bedenken van promi nenten. van Marie-Jeanne van 't stadhuis, van persmensen ook met een enige en toch echte tingeling is een goeie gewoonte. Maar 't is, als je 't bijeentelt, te dunnetjes om dit soort evenementen te schragen. En als je dan een topformatie uit de pampa chartert fronsen de Sint-Niklazenaren de wenkbrauwen. Zijn ze gék, die Sint-Niklazenaren? Stel dat ze écht gek zijn, dan hebben ze ongetwijfeld geen behoefte aan karnaval, zot zijn doet niet zeer en in dit soort pijnloosheid voelen de Sint-Niklazenaeren zich dan ongetwijfeld happy. Maar de Sint-Niklazenaren zijn niet gek, waarom zouden ze? Het is jammer allemaal. De OZP-ers hadden een betere ambiance, meer sfeer (alvast op vrijdagavond) verdiend. Ze déden wat, nu al voor de zesde keer, en thans wordt een levensgroot vraagteken gezet achter de sliert manifes taties, die dit jaar tot een sliertje werd ingekrompen. Maar zoals de karnavalvierders pas écht kunnen karnavalvieren als ze dansen en hossen en dijenkletsen, zo kan de dezelfde golflengte als dat wat vrijdagavond rond halfze ven via een rolprent in de feestzaal van 't stadhuis mocht worden vertoond: het feest van zwier en ritme, van blootheid en lichamelijkheid, gek doen. Je houdt van die dingen of je houdt er niét van. Maar Sint-Niklaas verdrèègt dat soort konfrontaties met bizarre Zuidameri- kaanse charme blijkbaar niet, of de Waaslanders zijn er niet tegen opgewassen. De Sint-Niklazenaren zijn dus anders geaard, en daarmee moet men leren leven. Kinder- karnavalfeest: geslaagd naar verluidt. Duitse avond van zaterdagavond: behoorlijk. En de Braziliaanse ouverture van vrijdagavond zal wel babbelstof opleveren bij de derde leeftijders, maar tot die doelgroep was de show van de meisjes niet in éérste instantie gericht. En precies het Braziliaanse cirkus kostte veel, rèzend veel duiten. Een door mij, en door mij niet alléén, al een jaar of vijf zes verkondigde stelling wordt nu. op bijna schrijnende wijze, bewaarheid: als zo'n karnaval niet spontaan, onge kunsteld opborrelt kèn het niet doorbreken, het moet in en bij het volk ontstaan, vanuit de basis «Al die mensen doen het omdat stad en streek daar belang bij hebben», zei burgemeester De Vidts vrijdagavond nog tijdens z'n stadhuisspeech over en ook tot de NCMV-ers, de midden standers. En OZP-sekretaris Paul Verdonck, wiens woor den door hooguit één journalist (ondergetekende) werden genoteerd: «Het NCMV en de aanverwante organisaties staan ten dienste van de zelfstandigen. We staan in het midden van de mensen en daarom doen wc aan dit soort manifestaties mee. We durven met een enorm groot risiko manifestaties als deze inrichten, de bevolking ten bate». Maar het volk had, heeft geen oren naar de ongetwijfeld goeie bedoelingen van NCMV, Wavektro, etc. Je vaardigt geen dekreet uit dat de van nature apathische Sint- Niklazenaren tot plezant of frivool doen aanport Men kan betreuren dat Sint-Niklaas karnaval-onvriendelijk is, maar men moet met die dingen leren leven.

De Voorpost | 1985 | | pagina 3