.RIJS - DAKAR: IE UITDAGING VAN E WOESTIJN SON DE BRAUWER TFREDDY RAEMDONCK ILE) OP SAFARI 3 r WIELERTOERISME, EEN RAGE De Voorpost - 8.3.1985 - 49 lebiaa 'r ideurt De Brauwer en Freddy Raemdonck hebben geen rustig jaareinde d. Terwijl de anderen zich stilaan opmaakten voor de feesten, zij onder hun Range Rover te sleutelen. Enkele dagen later i ze immers aan het grootste avontuur van hun leven beginnen: Dakar! Al vinden we de twee Vlamingen niet meer terug in de md brute pech noopte hen tot de opgave toch stonden zij lang vooraan in de rangtabel, zodat ze zelfs de ervaren deelne- rerrasten. Leon De Brauwer is van Sint-Martens-Latem en zat j het stuur van de Range Rover, Freddy Raemdonck, aannemer belwerken in Zele, was zijn co-piloot of navigator. toevallig dat bei- me show, begin januari in voeren de groten verse samen naar Da- Parijs. In Frankrijk wordt krachten aan om de trekken. In de trouwens zeer veel tijd ver- afgetobde vierwielers weer jaren boekten zij loren met allerlei adminis- op te knappen. Porsche had iksessen in een tratieve rompslomp en zelfs twee ingenieurs mee- I rallys die ze in technische kontroles. Sabi- gebracht om het gedrag a Europa reden, ne levert dan nieuws aan de van de speciale wagens te een perfekt slui- journalisten die vlak na bestuderen, m en daarom beslo- nieuwjaar toch weer niet ook om samen het over Loch Ness kunnen Tegenstelling te kiezen. schrijven. Er waren ongeveer acht Na het rondzeulen in ploegen die er de grote mid- Frankrijk geraakt men ein- delen tegenaan gooien. Die Teidingen voor delijk in de omgeving van reuzen sturen ploegen van jke tocht moeten het schip dat de wagens twintig mensen om te hel- jk grondig gebeu- moet overzetten. pen, te begeleiden en te her en Freddy gingen «Het bleek een Algerijns stellen. Toch deed één van één nacht ijs en schip te zijn met dito be- de grootsten, Porsche, het dus kontakt met manning, vertellen de zeer slecht. Toen de inge- die in Afrika reeds avonturiers. Het inschepen nieurs na de eerste etappe hadden opgedaan, duurde van 10 uur 's vaststelden dat sommige en ze ondervonden avonds tot 5 uur 's mor- stukken voor dit harde la- Btal de verkeerde gens. Die boot is een ware beur te licht waren ge worden gesteld. Het ramp. Er zijn amper acht maakt, kwamen perfekt l kleine détails dik- kabines. waarvan natuur- passende en speciaal ge- r belangrijk zijn en lijk de «grote» jongens ge in ook die kan be- bruik maken Daarom is er veel tijd het beter de wagen op de De echte voorberei- boot te rijden en zelf met Parijs-Dakar. Leon De Brauwer en Freddy Raemdonck (Zele): een goede voorbereiding is de helft van het sukses. (v) ifcal een jaar het vliegtuig over te steken Sommige deelnemers ko- een wagen aange- men al totaal ontredderd ie reeds zijn waarde van de boot, want in januari had. Een Franse kan de Middellandse Zee er had er vorig jaar ruig doen en veel zeevaar- mee uitgereden en ders zijn er niet bij. Doodop ik de Range Rover en ziek moeten velen dan om het vol te hou- aan de 9.000 km beginnen Q wagen is natuur- die hen nog van Dakar ver- Bra K,nder versterkt, wijderd houden. iut), iteraard een 4x4 ingenis 18 cm lan- Afrika maakte vervangstukken al twee dagen later toe om ge monteerd te worden. Er zijn zeer goede amateurs, vertelt Leon verder. Vooral enkele -Fransen die reeds verschillende keren meere den en dus kunnen bogen op hun woestijnervaring. Zij moeten niet onderdoen voor de groten, want ook de menselijke faktor speelt een rol. Het is niet genoeg om over een bolide te beschikken Men moet een kaart en een logboek grondig leren le zen. Daarvoor is een ban- dopnemertje van groot be lang. Nadien kan je dan de gegevens van de briefing (elke morgen) nog eens na gaan en aanvullen met de gegevens van het logboek. De navigatie is zeker niet gemakkelijk. Het moet gaan via soms onopval lende richtpunten: ste nen, heuvels, kleine dor- gen. Achteraf bleek dat vele teams met dit verschijnsel hadden moeten afrekenen. Na die derde dag stond ons team nog als vijftiende ge klasseerd en ook die plaats was nog steeds opmerke lijk. Na een dag rust in Agadez, begon de martelgang van ons tweetal voorgoed In een eerste rit van 800 km door de Tenerewoestijn kre gen ze drie uur achter stand, maar stonden toch nog 21e geklasseerd. De Tenere is zeer vlak en be staat uit mul zand. waar nogal wat kracht moet ge geven worden. De volgende rit over 1200 km was er een zonder herkenningspunten en moest dus enkel op kom pas gereden worden. In de ze rit zijn er zeer veel verlo ren gereden, vooral diege nen die niet over een giro kompas beschikten. Die rij den gewoon in een cirkel. Ook de Vlamingen zijn dik wijls verloren gereden en toen het donker werd be gonnen ze ook nog te suk kelen met de wagen Af en toe geraakten ze in het mul le zand, wat weer immense inspanningen vroeg om de Range Rover los te krijgen Die dag kwamen zij buiten de tijdslimiet binnen en kregen dus 15 uur straftijd aan hun been Hoewel één dag te laat, zijn ze opnieuw vertrokken. Wie zich 's morgens aan de start meldt, mag immers blijven meedoen, hoeveel de achterstand ook is. Tijdens een rit, waarin enorm veel benzine werd verbruikt hielpen ze nog enkele ande ren die in de penarie zaten en geraakten uiteindelijk zelf zonder benzine. Na een halfuur verscheen reeds de eerste helicopter Maar dat is geen echte hulp Dat zijn er van een filmploeg die sensationele opnamen ko men maken en die verwitti gen dan nadien de echte Na allerlei nachtelijke avonturen, waarin er zelfs naar een achtergelaten dokter werd gezocht, arri veerde de Range Rover toch nog in Agadez, waar er na één uur slaap opnieuw moest gestart worden Ondertussen bleef de motor echter sukkelen en de oor zaak daarvan was onvind baar. Later zou blijken dat het iets met de ontsteking te maken had en vooral het aankoppelen ervan. Toch werden er in die rit nog een zeventigtal deelnemers voorbijgestoken. Ondertus sen chauffeerde de motor weer en in die streek is het vreselijk warm, in tegen stelling met het noorden waar overdag een gematig de temperatuur heerst (winter) en het 's nachts zelfs vrij koud is. Hier was de nacht draaglijk, maar overdag droogden de rij ders werkelijk uit. Het drinkwater had een tempe ratuur van 60 a 70° en dus niet te gebruiken. Het werd een echte kalvarie. Toch ge raakten ze aan de etappe plaats en bleven zelfs in koers Ze stonden nu 105' op 56 uren van de eerste. Wie niet meer dan 60 uren achterstand heeft mag blij ven meedoen. Uiteindelijk is het tweetal gesneuveld in Tomboektoe, waar het overnachtte in een Sofitel. Ze spreken er nog van... Vandaar wilden ze zachtjes naar Dakar reizen, maar na vier kilometer gaf de motor het volledig op. De wagen werd dan op een kamion van Unicef geladen tussen geiten en schapen en tegen betaling natuurlijk. Die ka mion zou hen naar Bamako brengen in Mali, vanwaar dan weer een spoorlijn naar Dakar vertrekt. Tijdens die rit op de kamion stond de Rover bijna m brand, toen de negerchauffeur zijn si garet achteloos buitengooi- de en het hooi voor de die ren in brand vloog. Geluk kig kon er tijdig geblust worden, want de achter kant van de jeep stond al in lichtelaaie In Bamako moest de auto op de trein. Maar gezien de vorige trein ontspoord was, scheen daarvan ook al geen sprake. Naar huis Overmand door zoveel pro blemen besloten Leon De Brauwer en Freddy Raem donck dan maar om met de vlieger naar Dakar te ver trekken. Zij arriveerden er nog voor de rallyrijders, waarvan er 400 waren ver trokken en er 80 arriveer den. 29 waren er nog ge klasseerd. Een heel avontuur eigen lijk, waarvan we ons hier de draagwijdte niet kunnen voorstellen. «Iedereen heeft problemen, zeggen beide baardige man nen, maar men moet de mo gelijkheden hebben om ze op te lossen en dat is wat men in de voorbereiding vooral moet kunnen voor zien». Ondertussen is Thierry Sa bine bezig met het organi seren van een boottocht op de Niger, een nieuwe uit daging voor deze stunt man Een rally in het re genwoud van Zuid-Ameri- ka staat ook nog op het programma, maar niet op dat van de beide rallyrij- ders Leon zou allicht nog wel eens terugwillen. Fred dy heeft het blijkbaar beke ken, maar als men het en thousiasme hoort waarmee hij over zijn avonturen spreekt, dan denken we iets anders. De bevolking Uiteraard werd er gespro ken over de droogte in de Sahellanden. Onze piloten hebben echter niet zoveel kontakt gehad met de be volking, toch zeggen ze dat er vijgtig mensen komen vragen naar t-shirts en kleine dingen, tegenover één die voedsel vraagt. «Het maakte een zeer eigenaar dige indruk, vertellen ze, als je in een nederzetting komt waar er vlees in over vloed blijkt te zijn. Er werd daar volop geschranst aan schapebouten en geiten werden op het spit ge draaid. Achteraf hoorden we echter dat deze dieren moesten geslacht worden omdat er gewoonweg geen voedsel meer voor hen was. De Sahara schuift immers duidelijk naar het zuiden op. Struiken en bomen die nog maar enkele jaren oud zijn en er dus vroeger van zelf groeiden, staan er nu verdroogd bij. De bevolking trekt mee met die opruk kende woestijn en blijft aan de rand ervan leven Parijs-Dakar, een exponent van de menselijke prestatie drang, een avontuur is. Zo Baakt Ete motor Algerije blijkt geen sympa- ged reven van 125 thie te hebben voor Parijs- ir om 5 Pk Met minder Dakar De bevolking en gelijke krachtbron, vooral de administratie - je nooit door het heeft plezier in allerlei klei- 3n v Bd van de Tenere. ne pesterijen, de ontvangst we9 de beide mannen, is er zeker niet gul. Maar ir da tocht kwamen be- daarvan trekken de deelne- 1 op uitnodiging mers zich voorlopig niet ant V 110,10,6 Tafel 57 in veel aan. Zij staan met hun tonde. brullende bakbeesten onge- clubh van de wagen duldig aan te schuiven aan aar bi n §f'r°kompas ge- de startlijn, waar elke der- pen, rivierbeddingen die sneti d zoals er °P de sekonden een moto of uitgedroogd zijn en andere 3t ga gebruikt wordt, wagen de baan op wordt plaatselijke toestanden, n ger ^gebjk kompas gestuurd. Indien je meent dat je mis wars uet beïnvloed door De motoren vertrekken bent, moet je de moed heb- of magnetische vel- eerst en pas een halfuur ben om zo snel mogelijk eau to zelf Wie dat later mogen de eerste wa- terug te keren, wie door- I rijdt hopeloos gens weg. Het is trouwens rijdt is dikwijls verloren. veel gevaarlijker op de mo- In de eerste rit reden onze verzamelden ze tor. Er zijn dertig motorrij- Vlamingen dertig sekon- informatie die ze ders afgevoerd, terwijl am- den mis, maar ze kregen "ïjgen, werkten per één autorijder werd ge- nog een tiende tijd, zodat ze fen en reden als kwetst. Reeds in de eerste de tweede dag, met de ritten de Ronde van rit wordt er een grondige jn Frankrijk op een verras- rallywagens schifting gevoerd, met de sende elfde plaats stonden, meedoen*' eerste rit wordt dan bedoeld Toch waren ze maar als vijf- die etappe die niet op een tigste vertrokken. Tijdens zegt Leon, ieder- verharde weg loopt en dan die eerste rit waren er veel W-Jaar 250.000 fr wil zit je al in het hartje van deelnemers die al proble- nag vertrekken. In Noord-Afrika. In die eerste men hadden omdat hun be- I daarvan krijg je étappe vielen er reeds 90 nzine door de warmte be mensen voedsel, van de ongeveer 400 deel- g0n te vergassen. Mitsubi- begeleiding, nemende wagens uit. Niet 8hi was daar bij, maar dat opzoekingskos- alleen door technische de- was snel verholpen alfs een verzekering fekten. Sommige deelne- in de tweede dag vertrok- erden Daar is niet mers zijn niet fysisch in ken ze dus vooraan. Omdat pen- de benzine, de orde en kunnen het niet de wagens voor hen veel per schip en de volhouden, anderen verlie- sneller waren, kregen ze zen de moed aan de benzine- geen last van het stof, maar pompen Algerije is immers wel hadden ze af te rekenen een land met een staatsmo- met een lekke band. In de nopolie op de benzine en elk vijf minuten die het kostte dorp heeft dus maar één om die te verwisselen, sto- benzinestation. Daar moet ven er reeds tien andere men dan vele uren gaan deelnemers voorbij. Die lek- mensen schijnen aanschuiven. De motoren ke band is er gekomen om- die eerste arriveren zijn dat er te weinig druk op de snel bediend, maar de wa- banden stond. Een onge- gens die een zelfstandig be- luk, komt trouwens nooit reik moeten hebben van alleen en tijdens de tocht onn l.™ hMi...Ai WIELERTOERISME fT-f-r-fr 'Ti r»r Wielertoerisme. WTC Blijf Jonguit Stekene begon vorige week aan haar veertiende seizoen. Ze kreeg ook nieuwe sponsors en de uitrusting mocht dus wel even getoond worden, (gremar) g daar dus gerust zes- k zevenhon- end frank bijtellen aankoop en de aan- van een degelijke I totaal onvoorbe- in de boot te stap- •door vallen er jen reeds zoveel Eind der jaren zestig, begin der jaren zeventig, rezen ze als paddestoelen uit de grond: de wielertoeristenklubs. Om diverse redenen zoals hoge organisatiekosten en specifieke verplichtingen t.o.v. sponsors, gemeenten of lokale omstandigheden moesten meerdere klubs afhaken. Eén van die klubs die alles overleefde is de Sint-Niklase Wieier- en Toeristenklub beter gekend als de St.-Niklase WTC, die er tot op heden 17 seizoenen heeft opzitten. In 1967 werd dc klub in een nationale bijeenkomst voor doopkleedje gestoken, om óp wielertoeristen KBWB georga- 01.03.68 definitief van start te niseerd. De permanentie was gaan onder de benaming Lcu- gelokaliseerd in dc Stadsfecst- rica (een samentrekking van zalen en bij die gelegenheid twee vroegere lokalen. Stad kreeg dc Stad Sint-Niklaas een Leuven en Oud-Amerika). In de K.B.W.B. kreeg men stam- nooit geziene toeloop van fietstoeristen. Vijfduizend nummer 497 en de stichters deelnemers verdrongen zich waren o.m. Alois Van Raem- op zaterdag en zondag op onze donck, Robert Gccrinck en wegen. Parijs-Dakar is 800 km, nemen heelwat over stenen en in kuilen Frans De Nil. Alle mensen van het bestuur. Een publicitaire stunt voor de Stad Sint-Niklaas. die boven- uitgegroeid set spektakulaire vereld. mede door Bb publiciteit die or- Thierry Sabine svenement weet te Dié Sabine schijnt T8 een soort organi- R genie te zijn, voor p enkele uitdaging is. moeten dan £12.000 km afge- waarvan er benzine mee en dat duurt sloeg het vervangen wiel wel wat als er maar één los en maakte een ware ra- pomp is. Als drie uur na de vage in de bagageruimte aankomst iedereen gearri- waar zowat alles werd ver- veerd is. dan zijn er amper nield. Geen prettige erva- twintig wagens vol benzine ring en dan is men blij in gegooid. Terwijl men daar groep te kunnen verder rij- wacht kan er eigenlijk wei- den, vooral voor het moreel, nig gebeuren, want de ei- De derde dag begon de mo- gen lij ke kampeerplaats ligt tor te chaufferen en on steeds dicht bij een vlieg- danks een grondig onder- veld, omdat er ook 23 vlieg- zoek werd de oorzaak niet tuigen en helicopters bij de gevonden. Toch zorgde een betrokken zijn. Bij die felle wind voor snelle afkoe- geruggesteund door dc talrijke dien een enorme slag thuis- leden, slaagden erin de klub haalde vermits alle deelnemers uit te bouwen tot een vereni- voor hun kontrolestcmpel ook ging met aanzien in heel Bel- het pas geopende rekrea- gië. Dit vereist uiteraard tieoord «De Ster» dienden aan steeds een degelijke organisa- te doen. tie, hulpvaardigheid voor allen Dit was dan ook de gelcgen- in de proeven zelf, maar vooral een stevige vriendschap. Drie manifestaties uit het ver leden verdienen een heel spe- heid om, vooral op aandringen van het stadsbestuur, en de voormalige schepen van sport, dc heer Freddy Willockx, tot cialc vermelding. Vooreerst de definitieve naamverande- fsnel mogelijk moe- vliegtuigen zijn er van de ling als de wagen stilstond, juist worden. El- organisatie, maar ook van Bij het rijden echter bleek njgt men een ruim de «zware» ploegen die dat die wind pal van achte- i maximale tijd. hiermee niet alleen mate- ren zat en omdat de piste zo 5 daarbuiten nog riaal maar ook mensen ver- moeilijk berijdbaar was, 1 krijgt meteen 15 voeren Terwijl de kleine moest er te traag gereden •naangesmeerd teams 's avonds zelf aan worden, zodat de wagens "int met een enor- hun kar moeten prutsen, vrijwel geen afkoeling kre- werd in 1972 het Nationaal Kampioenschap der Meervou dige Sporten georganiseerd op de terreinen van «Puytvoet». ring over te gaan: St. Niklase WTC. Het was Freddy Willockx, die de stimulans was tot de tweede Gedurende meerdere jaren en organisatie van het Nationaal nog, mogen de initiatiefnemers Kampioenschap der Meervou- fcir terugblikken op dit unieke digc Sporten in 1979 op en gebeuren in de Stad Sint-Ni- rond het rekreatieoord «De klaas. Ster». Nauwelijks twee jaar later, in Dc nationale voorzitter, de 1974, werd dopr dc WTC dc heer Laddijn, prees bij die ge legenheid nogmaals de organi satoren en verklaarde letterlijk dat het in de komende jaren bijzonder moeilijk zou worden voor andere kandidaat-inrich ters van dit kampioenschap om nog beter te doen dan de St.- Niklase WTC. De voornaamste bezigheid van de klub is uiteraard fietsen voor jong en oud, voor klein en groot. De klub neemt steeds deel aan provinciale en nationale proeven en brevet ten over een afstand vanaf 30 km. tot 1200 km. voor de ge vorderde fietsers. Het grootste aantal deelnemers krijgt men in de proeven van 100 150 km. De kleinere tochten zijn uitermate nuttig om in groep te leren rijden aan een maximumsnelheid van 22,5 km/uur, ideaal om het land schap te bewonderen dat men doorkruist. Men leert mekaar kennen, helpen en waarderen. Men lost samen technische moeilijkheden op in een unie ke klubsfecr. De grotere proeven hebben uiteraard een hogere moeilijk heidsgraad, maar ze laten de gevorderde wielertoeristen de mogelijkheid zich eens flink uit te leven. Sommige proeven hebben voor dc wiclerliefhebbcrs na men als klokken: Luik-Baste- nakcn-Luik, Parijs-Roubaix, Omloop Het Volk. de Waalse Pijl. de Ronde van Vlaande ren. de Amstel Goldfietstocht en vele andere. Dc meestcn hiervan worden over een iden tiek parcours gereden als de beroepsrenners. Dat de Sint-Niklase WTC niet alleen in Oost-Vlaanderen be kend is mag blijken uit het Nationaal en Internationaal palmares van de klub Zesmaal werd aan de tocht Brusscl-Parijs-Brussel deelge nomen over een afstand van 600 km af te leggen in maximum 36 uur. Tweemaal was de klub winnaar met 16 deelnemers die de finish haalden. Aan de fietsmarathon Parijs- Brcst-Parijs over 1200 km. in 4 dagen werd driemaal deelge nomen. Een eerste maal in 1971 met 5. in 1976 met 4 en in 1981 met 5 deelnemers. Op die manier werden reeds 8 gouden arenden in de wacht gesleept, de hoogste onder scheiding in het domein van de fietstochten. Om dit te behalen dient men naast Parijs-Brest- Parijs tweemaal 1.000 km af te leggen in max. 3 dagen per 1.000 km. Daarbij ook nog dc Euraudaxbrevetten van 200, 300 400 en 600 km in een tijdspanne van 5 jaar. Een andere parel aan de klubkroon was Roeselare- Lourdes over 1170 km. af te leggen in 4 dagen en 1 nacht. In 1978 werd dit brevet inge richt met een deelname van 7 klublcdcn. Als echte «cracks» trok men tijdens een rit van 240 km over 5 Pyrenceëncols nl. de Aubis- que. Soulor. Tourmalct, Bcy- rede en de Aspin, één voor één cols van 1° en 2° kategorie gekend uit de «Tour de France». Ook internationaal kwam de klub op het voorplan met 5 deelnemers aan de grootste in ternationale wielertoeristen- bijeenkomst van het jaar geor ganiseerd door de A.I.T. (Al liance Internationale de Tou risme), met in het verleden reeds inrichtingen onder meer in Aigele (Zwitserland), Sap poro (Japan) en vorig jaar in het Deense Roskilde. Andere echt toeristische rit ten: de Rubenstocht naar Sie- gen in 1977 over 800 km., in 1979 de vijflandentocht over 1500 km. de Beneluxtocht in 1980 eveneens over 1500 km. In 1981 werd ter gelegenheid van 150 jaar België, heen en terug naar Coburg gereden over een afstand van 1500 km. In 1982 was er Antwerpen- Michelstad-Antwerpen. In 1983 een hooggebergtetocht dwars door de Alpen vanuit Thonon-les-Bains naar Nice over 750 km. Dit jaar wordt in het kader van de Verzustering de tocht Sint- Niklaas - Colmar gereden. «Niet stilzitten» is het parool van voorzitter Raymond Dc Puysseleyr (777.82.14), sekre- taris Maurits Vanderhcyden en het voltallige bestuur. Wieler toerisme is dus duidelijk geen rage. maar een blijvend feno meen met sportief en ontspan nend karakter. Een aanrader dus voor iedereen, jong en oud, groot en klein. Iedereen is welkom op de eerste eigen inrichting van dit seizoen op 30.03 met de 9° familiefiets- tocht óver 60 km. Wij twijfelen geenszins. Emmanuel THOEN

De Voorpost | 1985 | | pagina 49