Leefmilieu Stekene blijft niet bij de pakken ziften Bijna vier jaar boerenmarkt in Beveren Reynaerdeyn, jongerengroep van Reintje Vos, gedoopt TE KOOP Autozoektocht school H. Engelen te Lokeren Zelzate komt in Klein-Sinaai blussen Opvallend veel jongere kopers 6 - 8.3.1985 - De Voorpost Leefmilieu Stekene heeft in de voorbije twee jaar niet stilgezeten. Met een kern van een achttal mensen in het bestuur werd intens gewerkt rond al wat te maken heeft met de bescherming van de natuur en het leefmilieu in het algemeen te Stekene. Het Gelaag, de weekeindverblijven, het natuurgebied Achter de Wal, het afvalprobleem, de rijksweg 60, de stortplaats in de Vogelzangstraat, scha- penbegrazing en wegbermbeheer, die zaken droegen de belangstelling weg van de vereniging. Achter de Wal In dit natuurgebied (volgens het gewestplan) werd enkele jaren geleden een illegale ten- nisakkomodatie ingeplant. Abblo spande destijds een pro ces aan en na enkele uitspra ken en beroepen kreeg de mi- beuvereniging het recht aan haar zijde. Leefmiüeu Stekene ondersteunt hier de Abblo-ak- tie. In maart 1985 zou dit ter rein terug in de oorspronkelij- ke staat moeten zijn gebracht door de eigenaar. Indien hij dat niet doet is het aan de uitvoerende macht om het te doen. Eén van die uitvoerende machten is het Stekense sche- penkollege. Leefmibeu Steke ne blijft konstant druk uitoefe nen op het schepenkollege om uiteindelijk tot de daad over te gaan. Natuurfonds Waasland Leefmilieu Stekene is bd van het Natuurfonds Waasland, dat als doelstelbng heeft in spanningen te leveren en fi nanciële middelen te verzame len om zoveel mogelijk natuur gebieden in het Waasland te vrijwaren en/of beter te be schermen Dat door ze aan te kopen of te huren. Zo werd een akker-onkruidgebied dat grenst aan De Stropers aange kocht. Ten voordele van dit fonds werd een zeefdruk ge maakt, die te koop wordt aan geboden tegen 1.000 fr. Gelaag Gedurende maanden zijn er onderhandelingen geweest met Wielewaal en het Stekense Schepenkollege om het Gelaag te vrijwaren als natuurgebied en open te kunnen stellen voor het publiek. Ondertussen wer den een tiental wandelingen georganiseerd in het gelaag, waaronder enkele speciaal voor het gemeentebestuur. Het schepenkollege beloofde, 1 januari 1985 een beheers- kommissie samen te stellen. Tot op heden is daar niets van in huis gekomen. Men wacht bbjkbaar tot een middel is ge vonden om het Koninkbjk Be sluit, waarbij de Gelaagputten als landschap werden geklas seerd, te wijzigen waardoor men dit prachtige gebied zal kunnen aanwenden als passief rekreatiegebied. Rijksweg 60 Tegen de aanleg van de rijks weg 60 werd in het verleden fel gereageerd door o.m. Abblo. Na een stille periode heeft het Stekense gemeentebestuur een brief ontvangen van de minis ter van openbare werken (Oli- vier), als antwoord op een mo tie van het gemeentebestuur. Daarin stond onder andere dat de RW 60 nog steeds tot de bjst behoort van de aan te leggen wegen in Vlaanderen. Daarna heeft het schepenkol lege aan de kulturele raad gè- vraagd, «iets te doen». Er werd een anti-rijksweg-60-ko- mité opgericht (in alle stilte) eö de kultuurraad riep de hulp in van Leefmibeu. Samen met nog enkele andere plaatste men borden «Hier snijdt de RW 60 uw gemeente in twee» op de plaatsen waar deze RW 60 andere Stekense wegen zou kruisen. Nadat deze borden werden weggehaald maar terug «verschenen» werd een «Groot Rijksweg 60 - de bat» georganiseerd. Stortplaats Vogelzangstraat In een vroegere zandwinnings- put in de Stekense Vogelzang straat, waar nu dapper wordt gevist, werd enkele maanden geleden een «vreemd goedje» gestort door een papierfabriek uit het verre Langerbrugge. Er werden onmiddellijk stalen ge nomen en Leefmibeu nam kontakt op met Ovam en met de gemeente. Het gevolg was dat Ovan deze illegale stortak- tiviteiten heeft doen stopzetten en waterstaten heeft doen ana- bseren. Gelukkig voor de omwonen den was de massale vissterfte «slechts» het gevolg van een zuurstoftekort door een chemi sche reaktie van de papierpulp met het water. Nadien kreeg de eigenaar een officiële ver gunning voor een stort «klasse 3», dus enkel voor inert mate riaal én gekontroleerd door Ovan. De omwonenden die dikwijls nog geen waterleiding hebben en dus op het grond water aangewezen zijn wer den en worden op de hoogte gehouden van de ontwikke lingen rond dit stort, waar en kele weken geleden alweer een flagrante inbreuk werd vast gesteld. In weerwil van het uitdrukkelijke verbod werd toch afval van asfalt gestort. Weekeindverblij ven Door een permanente druk op het gemeentebestuur heeft men reeds een bescheiden aan zet gedaan tot de opruiming van vele wantoestanden en overtredingen van het gewest- Gremar het gevoel voor rit- De jeugdgroep van Reintje Vos uit Kemzeke beslaat wel al zeven jaar, maar had nog gt De korte doopplechtigheid van de jeugdgroep van de Kemzeekse volksdans- en volkskunstgroep Reintje Vos werd omkaderd door een grootse ontspanningsnamiddag en gebeurde in aanwezigheid van o.m. enkele bevriende jeugdgroepen zoals Kramikkeltje (Halle-Zoersel), Baskwadderken (Beersel), Boerke Naas (St.-Niklaas), Drieske Nijpers (Sint-Gillis) en de Boezeroenen (Kurin gen). Ook het poppenspel van de Stekense groep zorgde voor de nodige spanning en plezier. Het dierenepos Van de Vos Reynaerde vertelt op een be paald moment dat de vos, door zowat iedereen beschuldigd en voor de rechtbank gedagvaard, afscheid neemt van z'n vrouw en z'n twee kinderen. Daarbij worden de namen van de kin deren genoemd, namelijk Rey naerdeyn en Rosseel. Vermits Reynaerdeyn de oudste zoon en dus opvolger was van Reint je, kreeg de jeugdgroep deze naam. Achtste jaar De naam heeft lang op zich laten wachten, want reeds in oktober 1977 werd gestart met een jeugdgroep Voor de jeugdige volksdansers werden eenvoudige dansjes aange leerd. Hierdoor kregen deze 1 me, maakten zich de basispas- sen van het volksdansen eigen én kregen ze de liefde voor het volksdansen te pakken. Lange tijd schommelde het ledenaan tal rond de twintig 12 16- jarigen. Het waren voorname- bjk Bart en Annemie DhoIIan- der - Wuytack die zich met de jeugdgroep van Reintje Vos bezig hielden Later werd de jeugdgroep uit gebreid. Ondermeer omdat ook de grote familie van Reint- jes verruimde met diegenen die de ambachtenkursussen volgen en omdat steeds meer geïnteresseerden spijtig ge noeg bijna uitsluitend meisjes zich lieten aansluiten. An- neleen De Colvenaer, die Bart en Annemie opvolgde, had de handen vol met naast de sen ook een beetje aan volkskunst doen én elke maand onder meer een knut- selnamiddag organiseren. Optreden Reynaerdeyn is nog niet zó ver dat er regelmatig en afzonder- bjk van de «grote» groep wordt opgetreden. Wel is het zo dat, als Reintje Vos intens bij een organisatie is betrok ken, ook de jeugdgroep een optreden ten beste geeft. Na tuurlijk gaat de jeugdgroep ook in op uitnodigingen van andere jeugdbewegingen en/of scholen om een optreden-met- samendans te verzorgen. Aan de hand van een toneel stukje brachten enkele jeugd- vosjes het verhaal van het vin den en tot stand komen van hun naam Reynaerdeyn. Als er wat meer jongens voor handen waren zou Reynaer deyn ook wat meer kunnen gaan optreden. Geïnteresseer de jongelingen tussen 10 en 16 worden dus verwacht elke za terdagnamiddag tussen 14 en 17 u. in het Vossenhol, Sint- Jansteenstraat te Kemzeke. naam. Nu kwam daar verandering in. T.g.v. een jeugdnamiddag werd de groep lol Reynaerdeyn gedoopt (gremar) De toeristische autozoektocht koffieservies te rapen valt. Er op onderstaande adressen: georganiseerd door de school wordt ingeschreven en gestart In de school: Brugstraat 123, HH. Engelen te Lokeren is in de school, Zelebaan 111, te Zelebaan 111, 9100 Lokeren, stilaan een traditie geworden. Lokeren, en de aankomst is tel. 091-48.41.53. Dit jaar heeft deze aktiviteit eveneens in deze school ge- Bij de inrichters: plaats op maandag 8 april pland. De deelnemers kunnen Etiennc D'Haemer, Kalle fpaasmaandag). De tocht (on- vrij starten tussen 12u30 en straat 12, 9130 Lochristi, tel. geveer 40 km.) brengt de deel- 14u30. Om deel te nemen be- 091-55.84.79 nemers weer langs typische talen de bestuurders aan de Wim Van Gerrewey, Kopka- hoekjes van Lokeren en omge- start 250 fr. en bij voorinschrij- pelstraat 48W19100 Lokeren, ving. Voor de negende uitgave ving 225 fr Deelnemende me- tel. 091-48.35.71 van de autozoektocht is er een de-inzittenden betalen 225 fr. Willy De Wilde, 2Lelcstraat prijzenpakket van 70.000 fr. bij de start en 200 fr. bij voor- 87W1, 9100 Lokeren, tel. 091- voorzien. Als hoofdprijs is er inschrijving. Per wagen kan 48.52.19. zomaar eventjes een diapro- slechts één deelnemer zich bin- jektor te winnen, terwijl er nen de eerste 10 klasseren. J.V.L. voor de eerste Lokeraar in de Voor meer informatie en in- uitslag een kompleet eet- en schrijvingen kan men terecht Leefmilieu Stekene blijft allerminst bij de pakken zitten. Ook de situatie van de (soms illegale) weekendhuisjes moet een oplossing krijgen (gremar) plan. Het schepenkollege is zinnens acht b.p.a.'s aan te vragen om de weekeindzo- nes te kunnen uitbreiden om zo de optrekjes die aan de rand van erkende zones staan te kunnen legalizeren. Een ander bpa zal een «nieuw gebied» scheppen zodat voor de illega len aan een soort van ruilver kaveling kan worden gedaan. Dergelijke bijzondere plannen van aanleg worden normaal geadviseerd door een kommis sie voor ruimtelijke ordening. In Stekene hebben 18 vereni gingen erop aangedrongen, zo'n kommissie op te richten en dus enige inspraak te krij gen bij de wijzigingen op het gewestplan. Het schepenkolle ge vindt het echter niet oppor tuun om een kommissie voor ruimtelijke ordening op te richten. Wel zou er sprake van zijn dat er een werkgroep zou opgericht worden, met de mi lieuverenigingen en het komité voor weekeindverblijven om deze bpa's te bespreken. Schapenbegrazing Leefmilieu Stekene tracht zo veel mogelijk projekten voor schapenbegrazing te onder steunen. Zo zijn er projekten langsheen de Stekense vaart: op de dijken waar de schapen de wandelweg van de Vaart- route begaanbaar maken. In De Stropers is een experiment lopende op de eigendom van Waters en Bossen, in samen werking van Wielewaal en de RUG Leefmilieu Stekene staat volledig achter dit experiment. Op gebied van natuurbeheer werden al goeie resultaten be haald. Leefmilieu Stekene is nu aan 't werken aan een. mi lieuvriendelijk wegbermbe heer. Afval verwerking De glaskontainers werden vol op aanvaard in de gemeente, al konden ze natuurlijk een keertje méér worden geledigd. Maar Leefmilieu Stekene wil ook oliekontainers. Er is dien aangaande een onderzoek ver richt én aan het schepenkolle ge werden reële voorstellen ge daan. Een kombinatie van olie- en glaskontainer is blijk baar financieel beter voor de gemeente. Eventueel zou ook een kontainerpark kunnen worden opgesteld om afval se- lektief te verzamelen. Zo'n kontainerpark wordt voor 90% gesubsidieerd door de staat en zou een groot deel van het sluikstorten tegengaan. Ook hier is het wachten op enig initiatief vanwege de ge meente. Gremar 19 Zoals al gemeld in een vorig gedeeltelijk verslag laatste gemeenteraadszitting te Stekene, had de Mare Fruytier nog voor enkele bijkomende punten zorgd. Een eerste punt betrof: brandweerhulp in grensgebied. «Zoals uit een recent voorval te Mocil (nabij de grens met Stekene) is gebleken», aldus hel raadslid, «is door een minder gelukkige indeling van de zones van de 900-hulpdienst in verhoulenl tot de potentiele hulpverleningsdiensten, snelle hulp» ning niet mogelijk. Zo moet de brandweer van Zelzatt brand blussen aan de grens van Stekene, wanneer nu telefoonzone 091 woont. Dus ook voor Klein-Sinaai! terwijl de brandweer van Stekene, die goed is uitgem getraind, veel dichter is gehuisvest én dus ook véél \I ter plaatse kan zijn. Gezien de afstand is de Zelz |IT brandweer heel wat minuten later bij de brand zod dc schade onnoemelijk veel groter is dan wanneer de di bijzijnde brandweer, dus deze van Stekene, naar dc p aai van het onheid zou zijn gesneld». Het SP-raadslid stelde voor een publiciteitskampag l,m getouw te zetten die de mensen hierover zou inlichtt Kn hen aanzetten tot het oproepen van de Stekense weer vooraleer de 900 te draaien. Want in dit laatste i komt de brandweer van Zelzate wanneer men in de 091» woont. «Het gaat hier toch in vele gevallen om mensenlevo in ieder geval om materieel bezit», meende Fruytier r' Zaak van Moerbeke Burgemeester Boeykens vond dat dit geen zaak Stekene was, maar wel van Moerbeke (wij dachtcil Klein-Sinaai nog steeds deel uitmaakt van groot-Stelö «De-gouverneur heeft de zones op die manier ingedea daar kunnen wij niets aan doen. Het is nu eenmaal a de brandweer van die bepaalde zone optreedt c bepaalde gemeenten en voor Moerbeke is dat nu een Zelzate. Daar kunnen wij niets aan veranderen, wens, zo'n punt hoort niet thuis op een gemeenteraad is een administratieve aangelegenheid... Natuurlijkil uw goed recht om met bepaalde mensen goed te staan, maar dan niet via de gemeenteraad, hé Maro Zou het dan écht zó moeilijk zijn en met mij v héél wat mensen zich dat af om samen met Moe en eventueel andere aangrenzende en/of belanghebkl gemeenten én na samenspraak met eventueel i belanghebbende (brandweer Stekene, Zelzate enz.)fc pen te ondernemen om deze op z'n minst stomme ir te veranderen? Het gaat hier inderdaad om veel geldf- soms om mensenlevens. Gifl «Onze markt bestaat nu al bijna vier jaar en nog zijn er in Beveren mensen die van ons initiatief geen weet hebben. Niet dat dat meteen een probleem is, want over de publieke belangstelling mogen we zeker niet klagen. Tijdens de zomermaanden, en dat is voor de boerenmarkt de beste periode, komen hier tot duizend bezoekers langs.» wordt aangeboden is niet ge ring. Tijdens de zomermaan den kan dat gaan tot een tach tigtal, Het kooplustig publiek kan kiezen uit zuivel, groenten en fruit, bloemen en planten. «Onder de kopers zijn er op merkelijk veel jongeren. Ik denk dat de milieugcvoelig- heid hier voor iets tussen zit. Onze produktcn zijn immers zeer vers, zonder toevoeging van bewaar- of andere midde len en bijgevolg beperkt houd baar. En bij sommige klanten spreekt dat zeker aan», vertelt nog de heer Van Moerf in zuivelproduktcn is gl liseerd. De Beverse f markt is wekelijks te b in de Lange Dreef van[ 16 uur. Voor inliet» 775.44.84. Luc Van Broeck Karei Van Moer, landbouwer uit Beveren, is een vaste deel nemer aan dc boerenmarkt in Beveren. Hij is er van meet af aan bij betrokken geweest en kijkt tevreden terug op al die jaren nu al dat het initiatief wekelijks doorgang vindt. We bezochten de boerenmarkt en spraken met de heren Van Moer en Dalvinck. Kleinschalig «Landbouwers met een mid delgroot bedrijf moeten soms de keuze maken: ofwel lenen en het bedrijf aanzienlijk uit breiden, ofwel zelfgemaakte produkten aan de man bren gen. De meeste boeren kiezen voor de eerste mogelijkheid, ik echter heb meer genoegdoe ning aan het kontakt met klan ten. Voor ons was de boeren markt dus een prima initia tief», vertelt Karei Van Moer. Nu is het met die boerenmarkt in Beveren aanvankelijk niet zo vlot verlopen. Er zijn veel vergaderingen aan vooraf ge gaan en bijwijlen zag het er naar uit dat er van het initiatief mets in huis zou komen. Karei Van Moer en andere enthou siaste mensen zijn echter door gegaan en in juni 1981 werd de Lange Dreef te Beveren een eerste maal tot boerenmarkt omgevormd. Aanvankelijk waren er een tiental deelne mers, momenteel zijn er dat al meer dan twintig. «Er mogen er beslist nog bijkomen», ver telt Karei Van Moer, «maar belangstellende handelaars moeten wel aan de voorwaar den van de vereniging vol doen». Op zo'n boerenmarkt gaat het er inderdaad niet willekeurig toe. De deelnemers moeten hun produkten zelf voortbrengen en ook bereid zijn om tegen een lagere prijs te verkopen. De prijzen zelf worden voor elke markt in vergadering vast gesteld. «Als landbouwers hebben we uiteraard in spraak», gaat Van Moer ver der «Dat maakt de Beverse markt in het Waasland uniek. In Sinaai is er wel een gelijk aardig initiatief, maar daar hebben de boeren niets in de pap te brokkelen». De meeste deelnemers komen uit Beveren en omgeving. Om het aanbod echter te kunnen vergroten zijn er ook een aan tal handelaars die van verderaf komen, veelal met produkten die niet in het Waasland wor den geteeld. Er komen bij voorbeeld deelnemers uit Zul te, Olsene en ook één uit Ovcrijsc met druiven. Karei Van Moer is wekelijks op post omdat zijn produkten dat toelaten. Sommige verko pers zijn echter periode-ge bonden. Die ziet men dan bij voorbeeld enkel wanneer het aardbeien- of witloof seizoen is. De middenstand heeft aan vankelijk het initiatief nogal ongunstig bekeken. Meerdere handelaars vreesden immers voor zware konkurrentie. Ech te moeilijkheden zijn er toch nooit gerezen. Volgens Karei Van Moer trekt de boeren markt tijdens dc zomer immers erg veel volk en ook voor de middenstand is dat lang geen slechte zaak. Korrekt Het gaat er erg korrekt toe tijdens zo 'n boerenmarkt te Beveren. Er is immers kontrole, niet enkel op het gewicht, ook op de kwaliteit van de aangebo den produkten. Wie staat nu in voor die kontrole? Als belang hebbende partij kunnen de handelaars zelf moeilijk die klus klaren. Het was dus uitkij ken naar een onafhankelijk ie mand of vereniging en die werd* gevonden in dc verbrui- kersklub van dc Bond van Grote en Jonge Gezinnen Wilfried Dalvinck vertelt ons er meer over: «We staan in voor de kontrole en stellen ook de prijzen vast. Elke zaterdag, voor de boerenmarkt een aan vang neemt, stel ik mij in ver binding met het automatisch antwoordapparaat van ekono- mische zaken. Op die manier kom ik de dag prijzen aan de weet. Van de Belgische veilingen krijg ik ook driemaal per week infor matie toegestuurd. Bij het vaststellen van de prij zen streven we ernaar om 20 procent onder dc normale prijs te gaan. Soms zijn er wel eens meningsverschillen hierover. Dat kan bijvoorbeeld gebeu ren wanneer een handelaar erg mooie produktcn heeft aan te bicden». Ingeval er handelaars zijn die zich niet aan de afspraken hou den zijn er sanktics voorzien. Die kunnen gaan van schorsing tot uitsluiting. «We hebben nog maar zelden misbruiken vastgesteld», vertelt Dalvinck. «Bovendien proberen we de zaak in zo'n geval eerst in der minne te regelen. Voor schor sing is er trouwens nog nooit een aanleiding geweest». Als onafhankelijk waarnemer doet Dalvinck regelmatig een steekproef. Het gewicht en de versheid van de aangeboden produktcn zijn voor hem be langrijke kriteria. Maandelijks wordt het bestuur samengeroe pen. Bij die gelegenheid wor den dan klachten behandeld, maar die zijn nog maar zelden binnengekomen. Het aantal produktcn dat Boerenmarkt in Beveren. Landbouwer Karei Van Moer vindt dat veel jonge de markt afzakken. (Ivb) I, 3 wasbakken kist bovenaan i X X X 3. Vestiaire 5 jaar oud, toog L-vorni< (1), wiel met neon (2) kast dubbel gebruik (ves tiaire (3) bergruimte (4 ver, 4 drogers (5), kaptafi voor 4 personen (6), m( JJ' en verlichting ont' kolom voor 4 persona me (7) met verlichting, 3 was d«n plaatsen (8) met boverj'j aan bergruimte, 3 grol <xe spiegels als wandversie tnj, ring, 7 stoelen, grote elskoc leerkast (9) verdeeld i vakken. Prijs overeen te komen. Tel. 052/21.14.81 l,y- i Dienst 900 in Stekene?

De Voorpost | 1985 | | pagina 6