Pe grote en de kleine k pperensemble Gabrieli te Dendermonde J ubileumuitga ve van De Filosoof van Haagem Marhaben-bouwkampers heel kreatief in Sint-Niklase normaalschool an, Hilde en Marleen ar JCI-finale in Knokke Ribso Aalst in feeststemming Maart, muziekmaand te Berlare De Voorpost - 15.3.1985 - 19 trouwens zijr iale opleiding kakademie va Jig van Jeugd en Muziek Dendermonde was rensemble Gabriëli te gast in de Onze Lieve ir Zwijvekekerk te Dendermonde. De tienkoppige g bezorgde de circa 200 aanwezige luisteraars een irieerd programma. Het koperensemble staat van Hubert Biebaut. jGabnëli-koperensem- Brussel. Acht jaar geleden itstaan uit het oor- richtte hij het Gabriëli-en- |ke koperkwintet semble op. De muzikanten kregen allen een professio- is zeer mobiel zodat nele opleiding. Zij zijn af- jlijk is, het van trio komstig uit diverse hoeken te van het land. Na de verwelkoming en in leiding door Dhr. Marcel Defleur, direkteur van de 16de eeuw levende, Muziekakademienam Hu- o Giovanni Gabriëli. bert Biebaut het woord. Hij verwelkomde dhr. Franpois De Ridder en maakte de luisteraars op zijn gemoe delijke manier, wegwijs in dirigent van het kopermuziekreperto- isemble Hubert Bie- rium. De eerste weken wa- werd geboren op 5 ren uit de 16de en 17de Denderbelle eeuw. Komposities van Gio- 3sband om ut, iam Gabriëli koperen- afkomstig van do, de eerste die wer- omponeerde voor uit- koperblaasinstru- chter e 1946, oonde lange tijd in vanni Gabriëli, Tielman Su- ÏUis-Dendermondesato, G.F. Haendel, Henry Dendermonde. Jeugd en Muziek. Hel Oabriêli-koperensemble zorgde voor een schme- hem was het dan ook Purcell en Claude Gervaise. rende uitvoering (v) "-"den in zijn geboor- Nadien werd overgegaan n$ois De Rid- op meer moderne kompo- Preux. Het concert werd be- soper aan de nisten. De verschillende sloten met Brass Cats van muziekakade- uitstekende solisten waren: Chr. Hazell. jzijn gewezen leraar, P. Schrijres en R. Gesquiè- Er zit toekomst in het Ga- re trompet, met Trumpet briëli-ensemble. In de basis van zijn Tune van Purcell, M. Tilkin staan 3 koncerten op het Winckellaan 6.' te Dender- Hij trombone, met een bewerk- programma, in het kader te versie door K. De Wolf van «Festival van Vlaande- van Rhapsody van G. Lang- ren», een koncertreis naar Hongarije met 10 personen met Stardust en Manu Mei- en een tournee doorheen a professionele oplei- laerts trompet, met Concer- Bulgarije. 1 aan het Koninklijk to pout une voix, bewerkte Toekomstgericht willen wij servatorium te filmmuziek van Saint meedelen dat het volgende op het koncert Den- ford Nadien onde. Het voltallige Gabriëli-koperensemble dat in de kerk van de Boonwijk applaus kreeg voor zijn uitvoering (v) koncert zal plaatshebben op maandag 29 april aan staande om 19u30 in de feestzaal van het Vrij Tech nisch Instituut, Emiel Van monde. U krijgt er het Aerts Baskwartet ten geho re in een aangenaam en hu moristisch programma. Voor verdere inlichtingen kunt u zich steeds wenden tot Dhr. Marcel Defleur, voorzitter, Donckstraat 108, Dendermonde, tel. 052-21.67.89 of Dhr. Jan Bracke, sekretaris, Sijpe- straat 14, 9290 Berlare, tel. 052-42.30.28. (kvh) Ter gelegenheid van de 100ste verjaardag van de geboorte van Jef Scheirs (Oudegem 23 september 1885), de schrijver van de humoristische roman «De Filosoof van Haagem», andere romans uit het volksleven, talrijke novellen en gedichten, wil het Justus-de-Harduwijngenootschap van Oudegem-Mespelare (stad Dendermonde) een jubileum-uitgave van het vermelde en wijd-bekende boek verzorgen. Het volkse werk kent nog steeds grote bijval, niet alleen door de verfilming voor de TV of door de meer dan 1800 voorstellingen van de operette- en toneelbewer kingen ervan, maar ook door de verschillende heruitgaven van het boek zelf. Na de eerste uitgave in 1928 door het Davidsfonds, waarbij het een oplage van 50.000 eksemplaren kende, volgden nog verscheidene andere uitgaven. Sedert 1967, omtrent de verfilming, voor de BRT, werd het opgenomen in de «Tweede omnibus van de gulle Vlaamse lach» - Reinaert-uitgaven - en is de omnibus reeds aan zijn tiende herdruk toe! Dat betekent dus dat, vanaf de eerste uitgave in 1928, het boek minstens twaalf maal werd heruitgegeven! In de periode van 1933-1935 heeft de auteur zijn boek eigenhandig herschreven en iedere bladzijde van eigen illustraties voorzien. Dit werk, nog in de oorspron kelijke spelling geschreven, waar de andere heruitgaven in hedendaagse spelling zijn omgezet, omvat 120 bladzijden tekst, met vooraan het door de Aalsterse kunstschilder Cyriel Poep getekend portret van de schrijver. In de getekende omlijsting van alle bladzijden komt «de muis» voor, die de humoristische zelfkritiek van de schrijver vertolkt De jubileumuitgave wordt gedrukt op glanzend offsetpapier van 110 gr. in het formaat 29,5 x 21 cm., gebonden in stevige linnen kaft met goudopdruk. Het werk, dat door de auteur haast onbewust tot een lees- en kijkboek werd gemaakt, is nog nooit uitgegeven en zal na dit jubileumjaar niet meer heruitgege ven worden, zodat dit de enige gelegenheid wordt om dergelijk zeldzaam boek te bezitten. Het boek kan bekomen worden bij voorinschrijving aan de prijs van 700 fr. voor de genummerde lukse-eksemplaren. De lijst van de intekenaars wordt er in opgenomen. Daarom moeten de inschrijvingen vóór 15 april 1985 toekomen bij het genootschap, Pastoor "Justus de Harduwijnstraat 32, 9320 Oudegem - Dendermonde. Na die datum wordt de prijs 1.000 fr. pér eksemplaar. Bij het verschijnen van het boek zullen de intekenaars door de uitgevers daarvan in kennis worden gesteld, zodat zij het kunnen afhalen of laten toezenden. In het laatste geval zullen verpakkings- en verzendingskosten aangerekend worden Elke zomer trekken een aantal leraars, studenten en afgestudeerden van de Bisschoppelijke Nor maalschool van Sint-Niklaas zuidwaarts om bij een of ander bouwprojekt nuttig en dringend werk te verrichten. Dit jaar gaat het voor de vierde en laatste keer naar Kastav in Joegoslavië, «Marha- ben» (zo noemen deze bouwkampers zichzelf) is een bloeiende groep die moeiteloos aan vrouw- en mankracht geraakt om «ginderachter» de nood te helpen lenigen. Maar koken kost geld, en hoewel de deelnemers zelf hun reis betalen, moet er jaar lijks toch een rond sommetje vergaard worden opdat het liefdadig bouwfestijn zou kunnen plaats hebben. jkendhe ids tornooi JC1. De jury en andere belangstellenden tijdens de voordracht- bi de Sint-Niklase schouwburg (Iv) lag 27 april vindt in Scharpoord, Knokke, de plaats van het door de Jaycees of JCI, of onge Ekonomische Kamer opgezette wel- ndheidstornooi. Thema was dit jaar «Goeie- ihnologie». Vorige zaterdag werd in de Sint- i schouwburg de provinciale schifting geor- Mrd, nadat eerder o.m. in Sint-Niklaas een iale preselektie werd gehouden. provinciale uitver- werd door twaalf i, studenten tussen en achttien jaar, Bomen. Aalst vaar- Johan Ysenwijn, iphe D'Haese en My- Droessaert af. Mee tjesland was vertegenwoor digd door Bernard Tuy- pens, Lieven De Gee ter en Dirk Engels, voor het Waasland namen deel Betty De Decker. Greet Kips en Marleen Roesbeke. De jury in de schouwburg bestond uit Daan Anthue- nis, Paul De Meulenaer, Harry Des war te, Els Du chesne, Annemie Foucart, Annemie Robberechts, Luc Ghekiere en Napoleon Van Tilborgh. Zij kwamen tot het eensluidende oordeel dat Johan Ysenwijn en Hil de De Spiegelaere de besten waren. Voor de derde plaats kreeg Marleen Roesbeke uiteindelijk de voorkeur op Bernard Tuypens. Johan, Hilde en Marleen vertegen woordigen Oost-Vlaande ren eind april in Knokke. Zaterdag jl. werd met dit doel een «avond uit» gepro grammeerd Een volle B.NS.-feestzaal kon ruim drie uur lang genieten van een uiterst gevarieerd en meestal hoogstaand spekta kel dat je wel kultureel kunt noemen, maar dat je met evenveel recht als krea tief kan bestempelen. Daar na volgden de meer licha melijke geneugten van spijs en drank. Zo'n drie honderd gegadigden hiel den nog vele uren elkaar en de bomen van de wintertuin prettig gezelschap. Voor het podium gebeuren werd een beroep gedaan op het kreatief talent dat op en rond de normaalschool thuishaven en bakermat van de bouwkampen huist. Oefenschool-onderwijzer Bernard Foubert mocht met zijn «Mazaïek» -jon gens en meisjes de rij ope nen met een muzikaal ver haal over een meisje dat het thuis niet meer zag zitten, elders het geluk zocht, maar uiteindelijk toch koos voor «Oost. west, thuis best». Zeer gave prestatie voor wat de zang betrof, maar de bewegingen en vooral het spreken verlie pen erg stroef, terwijl het te expliciet moral izerende in de inhoud wel storend over kwam. Een klassiek ensemble o.l.v. Kris Soetens bracht een zestal lichte stukjes voor piano, viool en dwars fluit. De muziekleraar en zijn drie leerlingen kweten zich heel behoorlijk van hun taak en vooral het slot stuk een sonate voor viool en piano van B. Mar cello met Kris Soetens en Wim De Cock was een zui ver staaltje van bezieling en samenspel. Student-onderwijzer Frank De Beule (spelend lid van De Goudbloem en kandi daat regeringsmedaille) zorgde voor het voordracht luikje. Knappe solo-perfor mance voor een twintigjari ge. die echter nog veel moet bijschaven qua artikulatie en debiet, wil hij een profes sioneel mveau halen. Bo vendien leek ons zijn keuze van vaak fulminerende tek sten voor een feestavond weinig geschikt. Jules De Beule en zijn jazzkwartet hadden daar entegen wel raak gekozen met meestal lichte, swin gende nummers die de zaal «Marhaben» in Sint-Niklaas. Ten bate van het bouwkamp van de bisschoppelijke normaalschool werd een 'avondje-uit' ineengetimmerd. Kreativiteit troef, met o.m. het jeugdkoor Mozaïek o.l.v. Bernard Foubert (Iv) gemakkelijk op de hand kregen. Het muzikale slotpunt kwam van Pol Verstraete en zijn speelschaar «Cle mens Non Papa» Een hele schare jongens en meisjes met zo'n veertig houtbla zers, maar ook een tiental strijkers en piano. Stevig in de hand gehouden, maar toch speels en meeslepend maakten zij het iedereen duidelijk dat schooLmuziek niet schools is, maar echt humoristisch kan zijn. Na dit bijna uitsluitend mu zische gedeelte kwam de «woorddienst» met één hoofdbrok: toneelkring Boudeloo uit Sinaai met de eenakter «De Brievenbus» van Jozef Van Hoeck. Deze produktie hoefde niets meer te bewijzen, want in 1983 hadden regisseur-ak- teur Stefan Van Pottelberge (B.N.S.-onderwijzer), Kate- lijne Daem, Beatrijs Ri- gaux, Marleen De Plukker, Paul De Greyt en Walter Vermeiren bijna alle prij zen weggekaapt op het een akterfestival te Stekene. Ook deze keer, na een vrij korte reeks heropfrissings- repetities, '■verdienden zij voor hun homogene opvoe ring het hartelijk applaus van een dankbaar publiek. Het slotstuk trok de aan dacht naar hetgeen waar rond alles eigenlijk draai- de: een diamontage over de Marhaben-bouwkampen vergezeld door gevatte kommentaren van Guido Goedemé. De klok wees al na elven, maar daar stoorde niemand zich aan. De normaalschool mag fier zijn. We kregen een veelzij dig staaltje van kreativiteit en expressie. Deze formule brengt op licht verteerbare wijze diverse genres dicht bij elkaar en zo komen heel wat toeschouwers tot b.v. het beluisteren van klassie ke muziek, iets waar zij an ders nooit toe zouden ko men. Zo'n initiatief verdient navolging! We moeten beslist nog twee belangrijke schakels in de lange keten vermelden: de bindteksten kwamen van Oekedoelekendie voor zijn tweede optreden voor een volwassen publiek al de jui ste toon lijkt gevonden te hebben. De algemene lei ding berustte bij Dirk Hen- nebel, die ondanks de tech nische onmogelijkheden van het zaaltje en het hope loos kleine podium, toch gedaan kreeg dat alles zon der dissonanten verliep en dat de bonte avond geen hopeloze poespas werd. In het Kasteeltje te Hofsta- de was het feesten gebla zen. Daar is immers het overnachtingstehuis van Ribso Aalst gevestigd. Heel wat genodigden, vrienden en sympatizanten waren er aanwezig om zich te goed te doen aan lekkere kip met natuurlijk de onvermijde lijke frites. Tussendoor was er gezorgd voor ontspanning en dat houdt nu play-back in. Van daar dat artiesten als Cindy Pouper Michael Jackson en andere er zo maar over de vloer liepen. Hoogtepunt van de avond was het optreden van de Sjiepeerekes, samen met ex-prins Goebby en rege rend ajuinprins Patrick I. Zij brachten een persiflage op The Strangers en kregen heel wat applaus. Patrick De Neve wil volgend jaar een gooi doen naar de prin- sentitel van Aalst. Hij profi teert kundig van zijn titel van Ajuinprins om zijn kandidatuur kracht bij te zetten. Duidelijk is dat Patrick I een waardig kandidaat prins zal zijn. Naar we op het feest ook konden verno men zullen de vrouwelijke Sjiepeerekes eerlang uitko men met een show k la Luv. Veel vrouwelijk schoon ook bij deze meidengroep «I love de Sjiepeerekes» zal het dan luiden. Ajoin Het 'Jaar van de Muziek' zal te Berlare zeker niet ongemerkt voorbij gaan. Vooral in maart zijn en worden door verschillende verenigingen aktiviteiten georganiseerd die iets met muziek te maken hebben. Zit de naderende lente daar voor iets tussen? tkendheidstornooi JCI. Op de provinciale (pre)selektie in Sint-Niklaas hoorden Wi we deze meisjesstudenten: links Myriam Droessaert uit Aalst, rechts Greet "1 de Wase regio. Ze werden echter niét uitverkoren voor de finale in Knokke Iv) De Jonge Vlaamse Filharmo nie, orkest van het Europees Operacentrum werft strijkers, fagotten en trombonen aan Het orkest verleent zijn mede werking aan de befaamde jaar lijkse zomcroperaschool in Biescn en aan koncerten iri binnen- en buitenland. Er is een auditie in het Sint-Bavo Instituut, Reep 5 te Gent op zaterdag 23 maart vanaf 9u30 en op zondag 24 maart vanaf 14u30. Kandidaturen moeten voor 20 maart worden ge stuurd naar het sekretariaat op het adres Balicstrat 68 te 9000 Gent. De Bond van Grote en Jonge Gezinnen ging al kijken naar de operette 'Gravin Mantza». Op 22 maart organiseert Vujo- Berlare een avond met Johan Verminnen en Tars Lootens. Op 24 maart is er een koncert op het lentefeest in de zaal De Eekhoorn. Dezelfde dag is er een Lentekoncert in de Barel- donkkapel, een initiatief van de Concertvereniging. En 5 dagen later geeft de fanfare De Vricndenbond een koncert in de Parochiezaal. Als men daar nog het provinciaal kampioen schap voor fanfares bij telt, vorige zondag in Overmere, en de zang- en play-backwedstrij- den aan het Donkmeer, mag men toch besluiten dat men te Berlare van muziek houdt. Zanger zonder meer Johan Verminnen is op tocr- nec door Vlaanderen, enkel begeleid door Tars Lootens. Hij brengt een avond liedjes van eigen en vreemde bodem 'op zo een manier dat men de originele nummers zo vergeet', zoals sommige critici zijn pro gramma omschreven. Op vrij dag 24 maart brengt Vujo-Be- rlare Verminnen naar de Paro chiezaal te Berlare. Kaarten kosten 100 fr. in voorverkoop (Biezenstraat 20 te Berlare 052/42,25.05) en 150 fr. aan de kassa. Lentekoncert in Bareldonk- kapel De Berlaarse koncertvereni- ging plant dit jaar minstens 2 activiteiten. De eerste gaat door op zondag 24 maart, te 15 u in de Bareldonkkapel. Het houtblazerstrio Sequentia zal er muziek brengen van Voj- tech Nudera, Robert Baudot, Malcolm Arnold en Cesar Bresgen. Het gitaarduo Lieven De Maesschalck en Bart Tim mermans speelt werk van John Dowland, John Johnson, Wil liam Lawes, Georg Philip Teleman, Enrique Granados, Isaac Albeniz, Manuel De Fal- la, Leo Brouwer en Scott Jop- lin. Na het koncert is er een eten voorzien, met de muzi kanten, in de nieuwe schoollo kalen aan de kapel. Men zal er vragen kunnen stellen over de muziek, over de techniek, enz. Kaarten voor het koncert én het eten, kosten 200 fr., stu denten betalen 120 fr. Ze zijn te bekomen o.a. bij Stephaan Braeckmans, E. Hertecantlaan 49 te Berlare 052/42.41.75. Voor december is er een Bach- concert gepland in de St.-Mar- tinuskerk door het wereldbe roemde La Petite Bande o.l.v. Gustav Leonardt. F anfarekonccrten Tijdens het Lentefeest in de zaal De Eekhoorn zal de fanfa re St. Cecilia een koncert ge ven. Dit op 24 maart. De fanfare De Vricndenbond is bezig een oude traditie te herstellen. Vroeger was het ge bruikelijk jaarlijks een muzi kale avond te verzorgen. In de jaren '70 slaagde men daar door allerlei omstandigheden niet meer in. Op aandringen van de Heemkring herbegon men daar 3 jaar geleden op nieuw mee en sindsdien, door het sukses van die avonden, kon men het jaarlijks herne men. Op vrijdag 29 maart is het weer zover. Op die avond zal men ook het jeugd-trom- mel-korps o.l.v. Patrick Heir- man voor de eerste keer voor stellen. De toegang is gratis. N.K.

De Voorpost | 1985 | | pagina 19