Geen parel, wel een meid bij Sint-Genesius in Sint-Niklaas «Het gezin Van Paemel» bij Kunst Veredelt Kieldrecht Theater Rhetorika Zele schittert met het Vlaams toneelspel «De Krukken»! «Eirm Vlonderen» bij Tijl - Sint-Niklaas «De collega's» zijn... en blijven in Aalst 22 - 15.3.1985 - De Voorpost Kieldü Elke Vlaamse toneelkring heeft in de loop van zijn Frans Joos, Florem bestaan minstens éénmaal «Het gezin Van Paemel» cyn en Robert Uyl op zijn affiche gehad. Alhoewel dit dramatisch wen. Tilla De WildeJ toneelstuk van Cyriel Buysse reeds voor het eerst en Luc °f c^uw~ gespeeld werd In 1903. heeft het sen kracht nog niets verloren. Slechts echt sterke toneelwerken M An*.™ hebben zulk een rijke traditie. Zoals steeds mannen van licht enl «Het gezin Van Paemel» is het volk in opstand kwam. h^den vol, maaxj het aangrijpend verhaal Eduards eigen broer, Ka- over de uitzichtloze strijd miel, wordt opgeroepen van een boerengezin waar- voor het leger om de Van Perre. I in twee vermoeide ouders af volksopstand bloedig te be- °°r rolverdeluif te rekenen hebben met de dwingen. Maar hij ont- 6611 beroep gedaan 0| onverschilligheid en de uit- vlucht zijn opdracht en Wilde en Florent I> buiting vanwege de baron wijkt, als zovele andere lot- Noëlla Thieleman, 1 én met de groeiende opstan- genoten, uit naar het verre Jan en Willy Van D digheid van hun kinderen Amerika Lmda Van Gijsel, N tegenover hun uitbuiters. Caluwaert en Aimé 1 /a Het is een ongelijke, bij Cyriel Buysse heeft al deze Hilde Van Overmei y, voorbaat verloren strijd toestanden veelal levens- Joris Deckers. 1 voor de koppige boer Van echt. sober en vooral direkt Coucke, Ward Van I Paemel. Hij ziet zijn levens- beschreven, zodat het hele re, Hendrik Cleirea doel kapot gaan: de grond spel nogal «hard» op de toe- De Wolf en Juul waaraan hij zo verknocht schouwer afkomt. Walle. is. die hem en zijn gezin in Ku°fl Veredelt leven houdt, wordt hem Dit toneelwerk raakt ieder- goede faam in ontnomen een, van welke leeftijd of land. Zij is het klasse dan ook. talrijk publiek De kinderen weigeren dit slechts het allerbeste ondraaglijke lot gelaten te In een regie van Willy De senteren. JU aanvaarden. In de persoon Greef werkt Kunst Veredelt Het belooft een 8torn mt van de oudste zoon, uit Kieldrecht hard aan de worden in de sportte M Eduard, die als ijzergieter voorbereiding van dit to- keputte op vrijdag 1 &e tot het fabrieksvolk be- neelstuk. terdag 23. zondag hoort, laat Buysse zien hoe Annie Van Laere heeft de maandag 25 maart ld, inspannende taak van re- Genummerde gen 120 fr. of 60 fr. men. De dekorploeg onder sioneerden en de deskundige leiding van den) bij Jef De Dirk De Backer heeft prima Arenberg 2 te krachten aan het werk als tel. 03/773.44,67 Toneel in Kieldrecht. Jef De Wilde als Boer Van Mare Camoletti, een toneelauteur wiens naam klinkt als een klok. De titel die zich het eerst opdringt is natuurlijk «Boeing-Boeing». Z'n «Duo sur canapé» kende in Parijs zowat 1500 opvoe ringen en momenteel loopt in «Le Palais Royal», met overdonderend sukses z'n jongste stuk; «Le Bluffeur». Ook «Een parel van een meid» (La Bonn Anna) - Camoletti's eersteling behoort tot de suksesreeks. Het is precies met het laatstgenoemde werk dat de Koninklijke toneelkring Sint-Genesius uit Sint-Niklaas het speelseizoen '84-'85 besloot. «De Parel» heeft een 'mager' een 'dun' verhaal Dat is niet zo uitzonderlijk voor dit soort vaudeville. Het stuk eist een niet te onder schatten inbreng van de re gie. De kleinste kansen moeten worden aangegre pen om te worden omgezet in aksenten, gags, beweeg lijkheid en nuancering. Een hoog tempo is een must! Kortom, een stuk dat moet worden «gemaakt». Precies «het maken» zat naar ons gevoel niet hele maal snor. De zeer lange aanbreng (eigen aan het stuk) kreeg door het ge drukte tempo waarin werd geakteerd a.h.w. iets «sle- pends» mee. Hetgeen bij de start een wat aarzelend be gin zou kunnen heten bleek zich te verlengen tot aan de pauze. Het eigenlijke spel bleef wat grijzig, te na drukkelijk zonder de nodi ge tempowisselingen. Er had zeer veel kunnen ge beuren maar het bleef meestal steken bij «kom, doe eens wat»! Pas wanneer de meid 'ten tonele wordt gevoerd' komt er enige reaktie los bij het lachgrage publiek. Blijft de Toneel in Sint-Niklaas. Sint-Genesius vertolkte «Een parel van een meidin regie van Jaak Van der Helst. Dit is de ploeg die drie avonden Camoletti voor het voetlicht bracht dv) vraag of de lachspieren niet al te gretig prooi vonden in het dialektgebruik van An na dan wel in de bedoelin gen, de woordspelingen en de komische situaties. Dit neemt niet weg dat Jo- sée Verbeke een schitte rende Anna ten beste heeft gegeven. Je kan als goed akteur al leen maar spelen binnen de visie, de richtlijnen en wen sen van de regisseur En wanneer, zoals in deze «Pa rel», het personage van Ro bert tot op het randje en soms tot in de karikatuur wordt uitgetekend, dan moet je Willy Coppens he ten om een dergelijke op dracht nog tot een goed ein de te brengen. Robert kreeg naar ons gevoel een veel te verregaande typering mee. Soms leek het wel of de volwassen man zo nodig moest doen als het jongetje van zeven dat betrapt werd bij het gappen van een ap pel. Dit was trouwens te sterk in strijd met de in houd van het verhaal. Het mag wel een Robert zijn die «/wat zwaarder op de hand is» of alles net even te laat begrijpt, een beetje sullig, maar anderzijds met de al lures van een adonis, een soort kunstenaar-vrouwen veroveraar We zijn ervan overtuigd dat talentrijke Willy in een juistere type ring met meer glans uit de toneelstrijd zou zijn gekomen. Pol De Bruyn speelde een Bernard op behoorlijk ni veau. Toch bleef het totaal beeld te nadrukkelijk, met een te dun uitgesmeerde zwierigheid steken aan de grens van de echte blijspel speelstijl. Hilde De Vreese tekende een degelijke Clau de. Toch had ook bij haar de versnelling in overdrive meer pit en «vuur» in de toch wel warmbloedige Claude gebracht. Marie-Ro- se De Vriese leek ons een tikkeltje onzeker (en aat zijn we van haar niet ge woon), en bijgevolg niet bij machte om het te ingehou den spel van haar direkte tegenspeler enigszins te on dervangen. Ben Vandenbende ontwierp een schitterend dekor dat onmiddellijk voor de ge wenste en juiste sfeer zorgde Achter de schermen waren aktief: Denise Van Halve en Erna Coene (teksthulp), Jeanne Smet, Rose Marie Maes en Nicole Van Over loop (kledij), Hugo De Vrie se (geluid), Etienne Van den Hende en Etienne Quintelier, (toneelmees ters). «De Parel van een meid» werd door Sint-Genesius omgezet in een amuzant ge heel, netjes en vooral traag- jes. Geen hoogvlieger dus. We vrezen dat er een teveel aan speelstijlen werd sa mengebracht zodat een ech te eenheid niet te bereiken was. We hoorden nog net vóór de voorstelling: «Och, 't is toch maar een Camolet ti». Né de voorstelling klonk het helemaal anders: «Jammer, zeg... 't is ne Ca moletti, zenne!» Zo zie je maar. (w.d.g.) Na de suksesrijke opvoeringen «Een Russische bees» brengt de volkse en populaire groep Tijl, als seizoenslot, een buitengewoon toneelwerk voor het voetlicht in Sint-Niklaas. Op zaterdag 30, zondag 31 maart en maandag 1 april gaan de opvoeringen van «Eirm Vlonderen» («Arm Vlaanderen»; «Pau- vre France», «Norman, is that you?»). Het Amerikaanse schrij versduo Ron Clark en Sam Bobrick is met «Norman, is that you?» niet aan zijn proefstuk toe. Samen schreven ze reeds eerder «No hard feeling», «Murder at the Howard Johnson's» en «Wally's Café». Ron Clark was ook ko-auteur van verscheidene filmsce nario's, o.a. van «Silent Mo vies» en «High Anxiety» van Mel Brook en van «The Revenge of the Pink Pan ther» van Blake Edwards Hij regisseerde en schreef het scenario voor «Comics» Bobrick is de auteur van de muzikale komedie «Rach maninoff». «Eirm Vlonde ren» werd in 1976 verfilmd door George Schlatter In het «Palais Royal» te Parijs kende «Eirm Vlonderen» («Pauvre France») meer dan achthonderd opvoeringen! De KNS-Antwerpen heeft dit knettergekke blijspel tot tweemaal toe hernomen, telkens voor barstensvolle zalen. Toneelgroep Tijl brengt de ze dolle vaudeville in het onvervalste Sint-Niklase dialekt. Ontspanning van de bovenste «lachschuif». In 't zeer kort: Gust Declep- per is eigenaar en uitbater van een «nieuwkuis», Fa briekstraat 6, te Kallo. Hij heeft een diploma, heeft «den oorlog» meegemaakt, leest iedere dag z'n krantje, kijkt 's avonds t.v. Hij weet dus zeker dat homosexual i- teit bestaat! Hij zou moeten weten dat bij de oude Grie ken tussen sommige schrijvers... onder ar- denkt vooral niet dal zou kunnen voorkca z'n eigen gezin. ArnA En toch! In «Eirm Vu ren» zullen Jan Dec Nico Frizon, Marie D per en Brigitte het aai Declopper, via de i gekke, vreemde, do! snedige situaties een snuifje tragiek: weven) duidelijk mal i? Een realiteit. Een heid. Een dagelijks ren in de vorm va re lachvolle, komedie. In de rolverdeling we: Rol Van Gasse u Grisar, Willy De Gre Q Delannoy en An van berghen. Kaarten 140 fr. (cjp en +3 pi 1 in de stadsschouwbu dens de kantoorurenfff Commerce (op dag en nacht); op het tariaat bij DrieB Cap I61 straat 228, tel.. m 776.31.47; Of op het 1 ch 776.36.25 en bij de van toneelgroep Tijl. Het kan allemaal wel zijn, maar Gust Declopper ge looft het niet écht. Hij In de polyvalente feestzaal van het Koninklijk Tech nisch Atheneum aan de Le- debaan te Aalst, brengen Anne-Marie Meerpoel, Con- ny Oostermeyer, Lieve Dae- leman. Michèle De Paepe, Hugo Van de Maele, Rudi Verlé, Piet Devroede en An- dré Agneessens in een regie van Erwin Van Herrewe- ghe en een dekor van Wal ter Van Herreweghe «Ik ben er... en blijf er». Hebt U ooit al eens een kar dinaal op bezoek gekregen? Is het echter zover, dan pro beer je er het beste van te maken. Zo denkt Gravin Apolline de Mont-Vermeil er ook over, nu de kardinaal van Tramone haar kasteel ver eert met een bezoek. Een dergelijke ontvangst zou binnen de wereld van de aristocratie geen enkel pro bleem mogen scheppen, nochtans... Tien jaar geleden stortte Hubert, de nogal lamlendi ge neef van de gravin, zich halsoverkop in een huwe- lijksavontuur. Kort daarop nam zijn echtgenote de be nen en verdween met een aanzienlijk deel van het fa miliefortuin. De tijd heelt alle wonden en ondertussen heeft Hubert zijn hart verpand aan Gisè- le, de gezelschapsdame van de gravin. Gisèle stuurt aan op een huwelijk, maar dan komt Nenette, een uitbaats ter van een restaurant, op de proppen. Wettelijk blijkt zij de echtgenote van Hu- bert te zijn, daar de avontu rierster destijds met haar identiteitspapieren naar het stadhuis trok. Nenette wil echter huwen met haar barman, Jules. Maar dan moet zij eerst scheiden van haar man-op-papïer Doch., een Mont-Vermeil scheidt niet en zeker nu niet wanneer de kardinaal van Tramone op bezoek komt, want de hoed staat op het spel! Patrice, de butler, deinst er niet voor terug om de gra vin, die verknocht zit aan de paardenrennen, finan cieel tot op de rand van het bankroet te brengen. Hij koestert immers trouw plannen met Lucie, het dienstmeisje Wanneer Ju les, als een ware Casanova, Gisèle en Lucie achterna holt, wordt het maar al te gek. Als klap op de vuurpijl kunnen de kardinaal en Ne nette biezonder goed met elkaar opschieten. Maar dan gebeurt wel iets hele maal onverwachts... Opvoeringen op vrijdagen 22 en 29. zaterdagen 23 en 30 maart, telkens te 20 u. Op zondag 31 maart te 15 u. Gratis voorstelling voor senioren op donderdag 21 maart te 14 u. Kaarten 120 fr. In voorver koop 100 fr. LH Toneel in Sint-Niklaas. Anna, de meid (Josée Verbeke) en Bernard (Pol De Bru\ en andere akteurs van Sint-Genesius nemen met «Een parel van een meidook di l het Gaverjuweel in Waregem, zaterdag 30 maart (Iv) T Zele. De toneelvereniging die de Krukken opvoerde (bvw). Zele. Het gezin Blode met Peet luisteren met diverse gevoelens naar de naaister (bvw). Dat Theater Rhetorika uit Zele steeds op zijn best is als de opgave zeer moeilijk is, bewezen ze ook nu weer met de opvoering van het werk van de Vlaamse toneelschrijver Marcel Lambrechts. Deze 61-jarige industrieel uit Ruisbroek gebruikt de literatuur om aan de stress van het dagelijkse zakenleven het hoofd te kunnen bieden. Hij heeft naast toneelwerken ook gedichten en novellen geschreven. Hij is toneelspeler en regisseur van de Rupelgalm uit Boom, voor wie hij reeds een achttal stukken schreef. Eén van zijn aspiraties is de toenadering tussen de kille industrie- en handelswe reld enerzijds en kuituur en literatuur anderzijds. Zijn werkterrein biedt vaak de voedingsbodem voor zijn literaire produktie. In al zijn stukken merkt men een duidelijke en eerlijke bekommernis om de waar achtige levenswaarden, welke zeker ook aanwezig zijn in «De Krukken». Na het meebeleven van dit drama van onbegrip kan men zich de vraag stellen, wat is het ergst, krukken uit hout of krukken in de geest? Lichamelijke be perktheid of geestelijke be krompenheid? En staan mensen die met een handi cap hebben leren leven, en hun toestand hebben aan vaard, geestelijk niet op een hoger niveau dan wie licha melijk gezond maar men taal gefrustreerd is? Een realiteitstest die de Zeelse amateursvereniging op een schitterende wijze op het toneel bracht. Het knap pe resultaat verhoogt de waarde van de mogelijkhe den van Rhetorika. Ze heb ben door him meeslepend spel bewezen, dat karakter stukken met een dramati sche ondertoon, waar het echte akteertalent maar toe bekwaam is, hun sterkste zijde is. We bevelen elkeen aan om het komende week einde naar feestzaal De Kroon te gaan, waar Rheto rika op vrijdag, zaterdag en zondag, telkens om 20 u. nog drie opvoeringen geeft. Het loont de moeite «De Krukken» heeft Lucia als centrale figuur. Een jong meisje dat jaren gele den bij een verkeersongeval betrokken was, veroor zaakt door Aster Blode, de buurman, met wie ze dol graag auto reed. Blode achtte zich verantwoorde lijk en nam de gehandicap te Lucia en haar vader «Peet», een spoorwegarbei der, die m eigen denkwe reld stationschef is, bij zich in huis. Dit leidt tot kon- fliktsituaties die er niet be ter op worden als Blodes vriend, een ex-koloniaal die dokter is, maar aan lager wal geraakte, ook in het huis komt wonen. Een ver liefde dochter Danny, die jaloers wordt en uiteinde lijk een dubbele moord en zelfmoord begaat. Dit laat ste is de klimaks van het stuk, die de harde realiteit van ons huidig leefpatroon nog meer in het licht plaatst. Rhetorika op zijn best De Zeelse amateursvereni ging verdient niets dan lof voor de manier waarop ze een drama als «De Kruk ken» op de planken brengt. De akteursploeg heeft zich totaal ingezet om een to neelspel met een zeer hoge moeilijkheidsgraad een voor het publiek gesmaakte en realistische dimensie te geven. Situaties van net achter de hoek, of die in onze huidige leefpatroon kunnen ingelast worden. Het is gedurfd van Rhetori ka om het aan te pakken en anderzijds moedig om het eigen Vlaams toneelwerk voor het voetlicht te bren gen. Ze bewezen bekwaam te zijn om het met heel wat sukses te realiseren. Rheto rika gaat de moeilijkste op drachten niet uit de weg. Regisseur Bolders heeft hen bijgebracht dat ze mo gelijkheden niet aan ge makkelijk boulevard-thea ter moeten vergooien, maar het moeten aandurven iets te brengen waar inhoud inzit. In die kontekst denken we aan de prestaties van zowel Betty Van Cleemput, als Lucia het krukkenmeisje en van Etienne De Brandt, als haar vader «Peet» Al hoewel de uitzonderlijke prestatie het resultaat was van een uitermate zeer ho ge kollektief gave prestatie, lenen hun rollen zich tot een uitschieter. Daarom moet men uiteraard akteer talent hebben. Dat is er bij beiden overvloedig aanwe zig. De kwaliteiten van Be- thy Van Cleemput zijn ge noegzaam bekend, maar de manier waarop ze een kreu pel, jong meisje uitbeeldde, is zonder meer professio neel spel. Het moet aarts- moeilijk zijn, om zich gedu rende twee uren als een ge handicapte op het toneel te bewegen, maar de verschil lende stadia van de ergste handicap tot het zichzelf te kunnen voortbewegen, is dit eveneens Het was zo maar niet bewegen. Het was meeslepend. Etienne De Brandt verhief «Peet» tot een centrale figuur in het spel. Hij kon zich naar har telust uitleven. We ervaar- den vroeger reeds dat hij steeds op zijn best is als hij de rol van een oude man, met de daaraan verbonden mimiek, houding en karak ter, mag verpersoonlijken. Die rol in «De Krukken», was a.h.w. voor hem ge schreven. De akteerprestaties ston den in hun totaliteit op een zeer hoog niveau, maar hoe kan het anders als we in de andere rollen namen cite ren als Eddy Oosterlinck (Aster Blode), Hortense Van We8emael (Celestine), Rik Coppieters (Guy), Mar leen De Bruyne (de naai ster), Mare De Paepe en Eric De Poortere, beiden in een dubbele rol als verhui zers en als agenten van de gerechtelijke politie. Tot slot behouden we een spe ciale attentie voor de pres tatie van de jeugd in het Rhetorika gezelschap. Ca roline Van Hassel (Danny), Tony Vercauteren (Erik), produkten uit het Zeelse jeugdtoneel, en Diana De Waele (de buurvrouw) klim men met meer ondervin ding naar oen stoods beter peil. Regisseur Roger Bolders kon beroep doen op de as sistentie van Peter Roosen- dans. Het dekorontwerp kwam van Cyriel Van Gent. Het kostuumadvies van Li- sette De Deken en de grime, en die was er nu meer dan nodig, van specialist terza ke, Godfried Verheirstrae- ten. De technische ploeg o.l.v. toneelmeester Ray mond Van Kerckhove be stond uit Guido Clem- rninck, Jules en Werner De Wilde, Paul Eeckman, Ray mond Goossen8. Marcel Ro giers, Kamiel Van Cleem put, Michel Van Uytfan- ghe, Albert Vercauteren en Jules Verlaeckt. BENO

De Voorpost | 1985 | | pagina 22