Bali ontdekken via de kunst kan te Lebbeke ivintig jaar ugdatelier [finder Wynants gevierd Nieuwkerken Mumuye uit Nigeria GA- Waasmunster Tentoonstellingen in het Waasland Openlucht tentoonstelling op De Ster in Sint-Niklaas Dre Bogaert in galerij Pee Eksaarde De Voorpost - 15.3.1985 - 23 Veel bijval voor Als ich Can-initiatlef g jaar Sander Wynantskring in Nieuwkerken (Sint-Niklaas). Werk van de <K jongeren (Iv) Ruim tweehonderd vijftig aanwezigen long time, no see voor de opening van een kultureel gebeuren van die aard te Lebbeke bevolkten vorige vrijdagavond de grote zaal van Ons Huis, voor de opening van de tentoonstel ling «Balinese Kunst». Een initiatief van de Lebbeekse kunstkring «Als ich Can». Nadat «Als ich Can»-voorzitter Achiel Vermeiren de aanwezigen verwelkom de, beklemtoonde gemeenschapsminister Jan Lenssens in zijn toespraak het eigene in de levensopvatting en de kuituur van de bewoners van dit paradijselijke eiland. Een duidelijk beeld van de De tentoonstelling zij ia mitieve» schilderijen, waar- Balinese kunst en haar ver- nog toegankelijk tot en met op de kunstenaars epische bondenheid met het hin- 17 maart, op vrijdag en za- verhalen konterfeiten doeisme en het verleden terdag van 18 tot 21 u., op waarop tientallen persona- van het land, verschaft de zondag van 14 tot 21 u. ges voorkomen. Deze figu- h. Thoeng, die er o.a. op biedt overigens een over- ren worden allereerst inge- wees dat de twee mytologi- zichtelijk beeld van de ver- tekend en achteraf inge- sche figuren Rama en Sita, schillende wijzen waarop vuld met behulp van na- vaak terugkerende figuren de Balinezen hun artistici- tuurlijke kleurstoffen zijn in de diverse Balinese teit realiseren. Zo kan je er kunstuitingen. kennismaken met de «Pri- Daarnaast heb je ook schil derijen die stoelen op de folklore en de bijzonder de- koratieve schilderijtjes ge schilderd op een plaat, ge kleefd op een tabaksblad. Bovendien zijn een aantal prachtige Javaanse batik- schilderijen gemaakt naar de eeuwenoude «was techniek» te bezich tin gen. Hoe een batik ontstaat wordt trouwens aanschou welijk voorgesteld. De houtsnijwerken van di vers formaat, zijn geïnspi reerd door de rijke hin doeïstische kuituur, waar in naast godsdienstige as- pekten, ook uitbeeldingen van het dagelijkse leven, door de plaatselijke am bachtslui op een verfijnd kunstzinnige manier en met groot vakmanschap werden gebeeldhouwd. Tijdens de opening konden de aanwezigen eveneens kennismaken met de Bali nese dansen, dansen die over de hele wereld zowat het symbool van Bah wer den. De opening werd be sloten met een receptie, die overigens hoe kon het ook anders Balinees ge tint was. De tentoonstelling kende de voorbije dagen een zeer flinke toeloop. Ook de Leb beekse scholen kwamen maandag kennismaken met dze uitingen van oos terse mystiek, gegoten in verfijnde kunstvormen. Pierre Van Rossem Recente materiewerken en tekeningen van Luc Hoenraet worden tentoongesteld in galerij 't Poortje aan de Zandstraat 74 in Haasdonk. Tot 31 maart toegankelijk op zaterdag van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur, zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur, dinsdag, donderdag en vrijdag van 14 tot 19 uur. «Een droom in tin en brons» is een ju welen ten toonstelling, die tot 25 maart in fotogalerie Ecru loopt. Regentiestraat 51 in Sint-Niklaas. Open op vrijdag van 18 tot 21 uur, zaterdag van 14 tot 18 uur, zondag van 14 tot 17 uur, en maandag van 14 tot 17 uur. Op afspraak 03/776.40.58. Dream Time» van Mare Schepers is tot 31 maart toegankelijk in Quasi 2 aan de Dalstraat 70 in Sint- Niklaas. Woensdag tot en met zondag van 14 tot 22 uur. De tentoonstelling met plastiek van de Mumuye is nog toegankelijk op 16 en 17 maart, zaterdag van 14 tot 17 uur en zondag van 10 tot 13 en van 14 tot 17 uur. GA, Kerkstraat 21 in Waasmunster. Verder in dit blad meer informatie over deze tentoonstel ling. «Nacht» is een fototentoonstelling van Mare Pee tere in galerij De'Nieuwe Tijd aan de Prins Albert- straat 60 in Sint-Niklaas, tot en met 31 maart. Op woensdag en donderdag van 11 30 tot 20 uur, vrijdag en zaterdag van 11.30 tot 1 uur. José Meganck exposeert tot 31 maart in de foyer van het kultureel centrum in Lokeren. «Het portret in de Belgische schilder- en beeld- houwkunst» werd tot 21 april verlengd. Open op weekdagen van 14 tot 17 uur, zaterdag van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur, zondag van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 uur. De twaalfde biënnale van de kleingrafiek gaat op 16 en 17 maart door in het exlibriscentrum aan de Regentiestraat 65 in Sint-Niklaas. Zondag 17 maart opent om 11 uur de tentoonstelling «Internationale exlibriswedstrijd 1985». Ter gelegenheid van 20 jaar jeugdatelier Sander Wynants in Nieuwkerken loopt tot en met het weekend van 16 en 17 maart een tentoonstelling met werken van de leerlingen in de zaal «'t en zal», Ten Bos 11 en een tentoonstelling met werken van de leerkrachten in het Gemeentehuis, beiden in Nieuw kerken. In galerij De Vuyst, Kerkstraat 24-52 in Loke ren, tot 3 april «Het impressionisme in België 1870- 1930» en werk van Roger Somville. Elke dag (niet op dinsdag) van 10 tot 12 en van 14 tot 18.30 u. Tel. 091/48.54.40. In het BAC-kantoor aan de Poststraat te Lokeren tot einde maart keramiek-tentoonstelling van de jonge Lokerse kunstenaar Valère Van Gerrewey. In de Manufacturers Hanover Bank Belgium aan de Quinten Matsyslei 5 in Antwerpen (nabij stads park) expozeert tot 29 maart de Beverse kunstenaar Theo Van de Vyver schilderijen. Open van 9 tot 12.15 u. en van 13.15 u. tot 16 u. K.L. W.V. beeld wentelen. Vandaar ook de titel van de tentoon stelling: «De wenteling om de aslijn». Gelijktijdig en naast de Mumuye- tentoonstelling brengt GA «Oriëntatie» van Mare Schepers. Met deze in stallatie, waarvoor Sche pers zich inspireerde op de wereld van de Maori uit Nieuw-Zeeland, worden de Mumuye-beeldhouwwer- ken uit Nigeria gekonfron- teerd Het environment toont drie essentiële vormen die een memo-technische funktie hebben en hier refereren naar symbolen uit een «pri mitieve» kuituur. Beide tentoonstellingen zijn toegankelijk op zater dag 16 maart van 14 tot 17 uur en zondag 17 maart jaar Sander Wynantskring in Nieuwkerken (Sint-Niklaas). Impressie van bij de van de jeugdtentoonstelling (Iv) Hamme. De KU toneelgroep uit Sint-Anna voerde het stuk «trouwen of betalen» op (vh) nas if? jaar. Ze is gegroeid uit de Sander Wy- eigen ruimte krijgen, en kring die, twintig jaar geleden dus, inzag dat Dat laatste beloofde sche- ka gt het organiseren van kulturele aktiviteiten, P611 Anthuenis die na K. va redstrijden voor de jeugd en zo meer, iets Aertssen aan het woord Lebbeke. Houtsnijwerk, schilderijen en handwerk vormden de hoofdtoon op deze D moest worden voor de jeugd die haar vrije artistiek tentoonstelling over Balinese kunst (foto Piet Hermans) wol en vooral kreatief wou Sistmlon als de materiële zaken op am dan ook een oord waar kinderen «vorm punt staan J3 n geven aan de kunst die ze reeds in zich Dat deze akademische zit- an i." zei schepen Jeannine De Boever op de ting plechtig maar vooral n nische zitting die afgelopen zondag door- °°k mooi was, daar zorgde pa la zaal 't En Zal in Nieuwkerken. de feestelijke muzikale be- vbu geleiding van Parisians ren iger bij deze viering zondagochtenden werden voor en de met vrolijke te- tentoonstellingen. gegeven in een zijlokaal keningen, schilderijtjes en werken van de van café De Engel. Dit gra- boetseerwerkjes opge- Cap [en hi zaal 't En Zal tis onderricht kende sukses smukte zaal el met werken van de bij de jeugd en het initiatief was dam ook nog de eti chten, Emmy Heir- evolueerde tot jeugdatelier overhandiging van een ge- ■"iniel Foubert, Her- met een honderdvijftigtal schenk vanwege het ge in Snick, Kristien kinderen. Een mobiel meentebestuur aan voorzit- n en Mia Steels, in jeugdatelier kan men wel- ter K Aertssen en Marcel leentehuis, het hui- haast zeggen, want jeugd- Waterschoot, die binnen de aderdak van het atelier Sander Wynants wereld van het Nieuwker- ferkense jeugdate- verhuisde van café De En- kense jeugdatelier onder gel naar zaal 't En Zal. waar andere als administrator is op de akademi- men ruimtes betrok die al- een belangrijke rol vervult. belichtte voor- lesbehalve geschikt waren °°k vanelk van de Lebbeke. Bij de opening van de tentoonstelling over Balinese kunst was een massa volk de kring K. om als jeugdatelier te fun- leerkrachten van het jeugd- komen opdagen (foto Piet Hermans) j geschiedenis geren Verhuisde vervol- atelier zal hij een werk Sander Wy- gens naar het gemeen- overhandigd krijgen. ing Hij had het tehuis dat door fusie van *-)® tentoonstellingen zijn 'onder andere over Nieuwkerken met Sint-Ni- nog te bekijken in het tekenlessen die op klaas leeg kwam te staan, weekend van 16 maart K.L. jaar nam de GA Nieuw Guinea onder de met de tentoonstelling «Papoea, teken en •th! Momenteel toont de GA in Waasmunster de l£ Ike produktie van de Mumuye uit Nigeria. Ie eerste tentoonstelling poogde een beeld te tan de verscheidenheid van de traditionele fr j uise beeldhouwkunst, zowel naar onder- lind iftmktie als naar vormgeving, belicht de ild« 'expo uitsluitend staande, mensachtige fi- *aaruit de artistieke produktie van de Mu- oofdzakelijk bestaat. iye is een volk dat bocht van de Be- zijrivier van de de oostelijke deel- "a, Nigeria. De ieid is tamelijk een volkstelling van de vijftiger pen iets meer dan mensen *18 Mumuye. Deze landbouwers sheidene mas- maar hun be- itiek zijn de >uten antropo- «Er zijn gaan van een naturalistische het menselijk wat dan wel de betreft, over een een ex- treven abstra- ji» schrijft ïan in de ka- een inleiding tot antropomorfe sn van de Mu- !en die hij opdraagt okende Mumuye- beelden paal- skulpturen zijn, zitten de verschillende lichaamsde len als binnen een middel matig tot uitgesproken ge rekte cilinder gevat. Niet zelden vertonen ze incisies, zijn ze gepatineerd en zijn ze getooid met halssnoeron, armbanden, gordels en beenringen. Het feit dat de proportione le verhoudingen van het hoofd tot de rest van het lichaam bij Mumuye-skulp- turen, in vergelijking met andere Afrikaanse beelden, uitzonderlijk klein zijn en dat ook weinig belang ge hecht wordt aan het mode leren van de geslachtsorga nen, geeft deze beelden een aparte plaats in het panora ma van de Afrikaanse beeldhouwkunst. Een ander kenmerk van de zwart-Afrikaanse kunst is het benadrukken van de frontaliteit. Bij de Mu- muye-skulpturen echter lijkt het in verscheidene ge vallen zo alsof de bovenste ledematen iets of wat rond om de vertikale as van het van 10 tot 13 en van 14 tot 17 uur. «Der Ursprung der Nacht, Amazonas-Kosmos» is een film van Lothar Baumgarten die op woens dag 20 maart om 20.30 uur gedraaid wordt in de GA. Leden: 80 frank, niet-leden 160 frank Lothar Baumgarten houdt zich reeds een tiental jaren bezig met «samenlevingen zonder staat», meer bepaald met de Indianen van het dubbelkontinent Amerika. Hij werkte ruim vijf jaar aan deze film. «De oor sprong der nacht, Amazo nas-Kosmos» is een reis doorheen de Indiaanse mythen. Op 23. 24, 30 en 31 maart loopt het tweede deel van de tentoonstelling rond Wouter Stan Van Der Hal len. De olieverfschilderijen van Van Der Hallen zullen worden aangevuld met wer ken van enkele van z'n vrienden. K.L. Gelijklopend met de biennale voor beeldhouwkunst, ingericht door de K.W.K.K en het stadsbestuur van Sint-Niklaas, wil de vzw galerij «De Nieuwe Tijd» het initiatief nemen om een alternatieve openlucht tentoonstelling en aanverwante manifestaties in te richten tijdens de periode juli-augustus. De plaats van het gebeuren is het rekreatieoord «De Ster», meer bepaald de speelweide. Daar deze plaats uitstekend geschikt is om een talrijk publiek te bereiken, hoopt men op een degelij ke respons. Het stadsbestuur van Sint-Niklaas zal aktief meewerken. Kandidaat-deelnemers voor deze ludieke openlucht manifestatie kunnen nog steeds hun kandidatuur, vergezeld door een beschrijving van het uit te voeren projekt, indienen bij De Nieuwe Tijd, Prins Albert- straat 60 te Sint-Niklaas. Het inschrijvingsgeld bedraagt 1000 fr. en geeft ook recht op een erelid maatschap met premie van deze galerij. De slui tingsdatum voor deze kandidatuurstelling is ge steld op 31 maart a.s. Hamme. Freddy De Ridder speelt de hoofdrol en is dus de keizer die naar Olen komt (vh) De voorjaarstentoonstel ling in Galerij Pee aan de Brielmolenstraat 49 te Ek- saarde-Lokeren is gewijd aan het tema «Kunst en in terieur» Gasteksposant is Dre Bogaert. de kunstenaar uit Zele, die aan het publiek tijdens de vernissage zal worden voorgesteld door betendig afgevaardigde Etienne De Cuyper, die ook voorzitter is van de Inter provinciale Kultuurraad voor Vlaanderen en voorzit ter van Openbaar Kunstbe zit in Vlaanderen. De vooropening van deze tentoonstelling heeft plaats op vrijdag 15 maart om 20 u. en de tentoonstelling is toegankelijk van 16 maart tot en met 7 april, elke dag (behalve maandag en dins dag) van 15 tot 20 u. en op afspraak. And ré Bogaert studeerde aan de akademie van Den- dermonde en behaalde er de gouden medaille voor stille ven Hij studeerde ook aan het Hoger Instituut voor Schone Kunsten in Antwer pen en was zes maand as sistent bij Floris Jespers. Later werd hij assistent bij de Amerikaanse schilder Steinbech. In 1953 behaal de hij de prijs Laurent Meeus en in 1955 de prijs van burgemeester Camille Huysmans In 1958 ver kreeg hij een beurs van de Unesco en in 1965 behaalde hij de tweede Olivettiprijs. In november van vorig jaar werd hij nog laureaat van de Internationale Prijs voor Marineschilderen. Hamme. operette De toneelgroep Scheldegalm bracht een biezonder fraaie vertolking van de De keizer komt naar Olen». (vh)

De Voorpost | 1985 | | pagina 23