«Week van de middenstand» in 't Waasland Dendermondse middenstanders gaan drukke tijden tegemoet Méér dan zestig groepen in achtste karnavalstoet te Temse Bouw cutterzuiger bij Boelwerf wordt wereldprimeur Boot weer kompleet gemaakt De Stropers (Kemzeke) weldra Geen waterverontreiniging in Klein-Sinaai? staatsnatuurreservaat? Broederlijk Delen Sint-Niklaas steunt Mexikaanse indianen 4 - 15.3.1985 - De Voorpost De befaamde baggermaatschappij Dredging International uit Zwijndrecht heeft definitief beslist om een zogenaamde cutterzuiger te laten bouwen bij de Boelwerf in Temse. Met die order is een bedrag gemoeid van één miljard frank en het scheepskrediet slaat op driekwart van de investering. Het gaat om de bouw van een nieuw type van baggertuig en de scheepswerf uit Temse doet meteen haar intrede in een nieuwe technologie. De snijkopzuigerbagger wordt ruim 82 meter lang en 5,8 meter breed. Aan boord wordt een motor geïnstalleerd met een vermogen van 4.840 kW bij 600 omwentelingen per minuut. De oplevering is voorzien tegen maart 1986. De klassifikatie bij het bureau Veritas is aangevraagd. Wereldprimeur Voor de Belgische scheepsbouw in het algemeen en voor Boelwerf in het bijzonder is de opdracht van Dredging erg belangrijk. Eerder al werden op Belgische werven kleinere sleephopperzuigers gebouwd, maar nu gaat het om een bagger met een snijkop. Volgens een woordvoerder van Dredging gaat het om een wereldprimeur. De ladder (het deel dat onder water wordt gelaten en waaraan de snijkop is bevestigd) zal worden voorzien van twee ophangingspunten. Dat laat toe te werken in ondiep en in extradiep water, waardoor het tuig van bij de aanvang van een opdracht en tot de voltooiing ervan kan worden ingezet. Een en ander vermindert aanzienlijk de mobilisatiekosten bij de opstarting. Dredging heeft de nieuwe snijkopzuigerbagger speciaal ontworpen voor zwaar baggerwerk in versteende zandsteen of koraal. Gedacht wordt aan opdrachten in het Midden-Oosten, hoewel de maatschappij uit Zwijndrecht voorlopig geen vast projekt in handen heeft. De aankoop moet dan ook worden gezien in funktie van een bestendige modemizering van het baggermateriaal. België blijft overigens, na Nederland, de belangrijkste baggeraar in de wereld. De Belgische exporterende baggerindustrie investeert per jaar gemiddeld zo'n 300 tot 400 miljoen frank in cutters. Die bestellingen gingen tot nognoe vooral naar het buitenland, omdat de nodige know how in eigen land niet aanwezig was. Met de bouw van dit eerste exemplaar verwerft de Boelwerf de nodige kennis om in de toekomst nog gelijkaardige opdrachten binnen te halen (LVB) Technische topprestatie, woensdagvoormiddag bij de Boelwerf. Boven- en onder deel van de carferry Prinses Maria-Esmeralda, die voor de RMT (Regie voor Maritiem Transport) wordt verbouwd, werden weer bijeengevoegd. Om meer transportruimte te kreëren had men ertoe besloten, een vijf meter hoog tussenruim aan te brengen in het schip. Over de ganse lengte moest het gevaarte dus worden doorgesneden, een allerminst makkelijke klus. En het opnieuw bijeenbrengen van de diverse stukken vergde al evenzeer heel wal vakmanschap. De operatie, die bij Boel in Hoboken werd voltrokken, verliep vlot. Naar verluidt zou het om een Europese primeur gaan. Op de foto merkt u hoe het onderdek onder de bovenbouw wordt getrokken. (foto dw) Sint-Niklaas. Sfeervol kinderkarnaval in de rijksbasisschool-zuid (Iv) «De equipe van Tumbalè» waartoe Slowack behoort is een groep van negen ontwik kelingshelpers, bijgestaan door een honderdtal katechis- ten. Ze ontwikkelen heel wat aktiviteiten: de alfabetizering van kinderen en volwassenen; het inrichten van kursussen over hygiëne; de opvang van jongeren in een jeugdbewe ging; het opzetten van produk- tiekoöperatievcn; het inrichten van dispensaria; het bouwen van een veldhospitaal, bet aan leggen van waterleiding, open bare toiletten en de permanen te vorming en begeleiding van katechisterv. Dit jaar wil Broederlijk Delen Sint-Niklaas «de equipe van Tumbalè» steunen. Materieel met een huis-aan-huis kollektc op 23 maart en 6 april en moreel door de Sint-Niklaze- naars bewust te maken van de problemen van de ind Zuid-Mexiko. Broederlijk Delen klaas streeft niet allee steun voor een projekt maar probeert politiek te beïnvloeden blijvende verandering? werken. Broederlijk D zijn steentje bijdragen bevrijding van dc Ch'fl ncn in Zuid-èMcxiko d pen met een systeem i kermoord, kulturele drukking en ckonomn buiting», aldus Bra Delen. Voor inlichtingen os Tumbalè-projekt kunt echt bij de Dekenale groep Amos, Brecdsfi te Sint-Niklaas. Financi dragen zijn mogelijk Amos-rckcningnummcri 0054880-67. Het ging er zondag héél uitbundig en ludiek toe in Temse tijdens de karnavaloptocht, de achtste in de rij. Ruim zestig groepen defileerden door de straten van de Scheldegemeen- te: turners, volksdansers, middenstanders, buurtgroeperingen. Op de foto bovenaan ziet u de damestumkring Blijf Jong, lief en vrouwelijk vermomd als lievevrouwbeestjes. Milieugroepen deden ook hun duit in het zakje, zoals u op de middelste opname kunt merken. Onderaan jonge turners van Willen is Kunnen, als klowns uitgedost. Die klowneske turners wonnen overigens de eerste prijs in de afdeling 'groepen zonder wagens'. In de kategorie 'groepen mét wagens' werd laureaat de supportersklub Geel-Baluw uit Steendorp, met een evokatie van «De sjeik met z'n gevolgEn de muziekmaatschappij die als de beste werd beoordeeld heet Eendracht maakt macht, fanfare uit Steendorp. Vast staat dat deze uitgave van karnaval in Temse zowat de meest geslaagde is die men in de kaaigemeente ooit heeft meegemaakt. foto's dw) Zestiende Lentesalon en Middenstandsweek Vervolg van blz. 1 meer nog met de tijd heeft hij kunnen ervaren dat ook de koopgewoonten van het grote publiek grondig zijn gewijzigd. Meer en meer ver bruikers kopen alleen nog wat ze strikt nodig hebben. Dat is een element dat ongetwijfeld een zware doorslag heeft op het zakencijfer van de midden standers, die zich aan deze si tuatie moeten aanpassen, wil len zij overleven. Een middenstander, aldus de voorzitter, heeft evenwel een rotsvast geloof in zijn toe komst en beschikt over een sterk doorzettingsvermogen. Twee eigenschappen die in de ze penibele tijd op hun plaats zijn. Vandaar ook dat het or- ganizerend NCMV zonder eni ge schroom maar met veel fier heid dé exposerende firma's naar voor drukt te schuiven als zijn bedrijven die men als voorbeeld dient te nemen. Het zijn ondernemers die durven, die de krisis wensen aan te pakken en vanuit hun persoon lijke situatie er ook een gepast antwoord willen aan geven om de eigen toekomst veilig te stellen. Maar meteen ook de toekomst van de klant. Kwaliteit eerst Net als de voorgaande jaren wordt gehamerd op de kwali teit van de produkten die te koop worden aangeboden. Daar wordt door het komitee angstvallig oVer gewaakt. Er bestaat trouwens tussen het publiek en de organizatoren een verregaande band van ver trouwen, die precies gebazeerd is op deze kwaliteitformule. Daarbij komt ook de dienst verlening aan het kliënteel. Nog een leuze die hoog staat aangeschreven in het NCMV banier. Net als voorgaande jaren heeft men zich beperkt tot de tradi tionele bedrijven uit de gewes ten Dendermonde en Aalst. «Een waarborg inzake service na verkoop», zo werd meege deeld. Het salon ligt overigens hele maal in de lijn van de vorige jaren. Het zou onzinnig zijn een goede formule te wijzigen De NCMV afdeling van het arrondissement Dendermonde laat het Lentesalon voorafgaan door een hele publiciteitscam pagne. Liefst 850 kleurrijke af fiches werden gedrukt en ook uitgehangen en daarnaast wordt er publiciteit gemaakt in twee speciale edities van «Het Gouden blad», telkens op 156.000 eksemplaren. Wie het 16' Lentesalon wil be zoeken kan dat van 23 tot 31 maart. Op de zaterdagen kan men er terecht van 17.30 tot 22.00 uur. Op zondag van 14.30 tot 22.00 uur en, in de week van 18.30 tot 22.00 uur. De plechtige opening heeft plaats op zaterdag 23 maart om 17.00 uur in het Brouwershuis. Gomov-voorzitter en Lebbe- kenaar Arie Abbeloos zal er een gelegenheidstoespraak houden om daarna een rond gang te maken in de halle A en B. Hij zal vergezeld zijn van ere-voorzitter Antoon Van Hoyweghen, voorzitter Freddy Du Bois, sekretaris André Minsaer en de leden Jozef Van Gucht, Louis Landuydt, Jaak D'Hollander, die ondervoor zitter is, Robert Vermeiren, Wilson Bergmans, Jo Uytten- hove, Florent Van Hoeywe- ghen en Paul Cooreman. Middenstandsweek Daarnaast wordt van 22 tot 31 maart een middenstandsweek georganizeerd. Dat in samen werking met het CMBV (de Christen Beweging voor Vrou wen uit de Middengroepen) en het Jong NCMV. Aan deze middenstandsweek van het ar rondissement Dendermonde wordt meegewerkt door het Oost vlaams Beroepskrediet, de Kredietbank en Groep De Cuyper. De officiële opening van deze week heeft plaats op het stad huis van Dendermonde op vrijdag 22 maart om 20.00 uur Er is dan een toespraak door de heer Moreeuw, provinciaal voorzitter van het NCMV Oost-Vlaanderen en van me vrouw Nelis-Van Liedekerke, afgevaardigde van de werk groep «Zakenvrouwen» van het CMBV. De receptie zal muzikaal worden opgeluisterd door het Sint-Gregoriuskoor onder leiding van Marcel De- fleur. Tegelijkertijd wordt de tentoonstelling «sfeervol inte rieur» geopend. Hier kan men aangepaste meubels en fijn ge dekte tafels bewonderen. Zondag 24 maart om 10.00 uur is er dan in de dekanale Onze Lieve Vrouwekerk in Dender monde een plechtige eucharis tieviering die wordt opgeluis terd door het Sint-Gregorius koor onder leiding van Marcel Defleur Maandag 25 maart om 20.00 uur is er in het stad huis een lezing met als tema «de vrouw in de onderne ming». Mevrouw M Thyssen, juridisch adviseur bij de natio nale studiedienst van het NCMV werd hiervoor aange sproken. Na de lezing volgt een debat onder leiding van mevrouw Van Roy-Ranson. Donderdag 28 maart staat he lemaal in het teken van de publiciteit in de middenstands zaak. Om 15.00 uur wordt een bedrijfsbezoek gebracht aan uitgeverij De Cuyper op de Oude Vest en om 16.00 uur is het hele gezelschap te gast in de Drukkerij De Cuyper in Zele, waar ook een lezing wordt gehouden door K. Luycks, afgevaardigde van de NCMV-jongeren. Diezelfde dag is er om 20.00 uur op het stadhuis van Den dermonde een lezing door se nator K. De Cooman, over de «wet op de handelspraktij ken». Senator De Cooman is de auteur van het nieuwe wets voorstel ter zake. Na dé voor dracht is er een debat geleid door A. Minsaer. Ook plaatselijke NCMV afde lingen spelen in op deze natio nale middenstandsweekZo wordt in Overmere een teken wedstrijd georganizeerd, zijn er opendeurdagen en worden etalages beschilderd door de bekende Nesten. Er staan ook bedrijfsbezoeken op het pro gramma. In Baasrode is er op dinsdag 19 maart om 20.00 uur in de zaal Scaldis een voordracht over de «vennootschappen». We wij zen er ook op dat er voor het basisonderwijs lessenpakket ten ter beschikking zijn over het middenstandsbedrijf. De gemeentelijke scholen van Lebbeke hebben daar bijvoor beeld gretig gebruik van gemaakt. Vervolg van blz. 1 ven van de «kadoverkopen» in de diverse winkels. «Het is de middenstanders bovendien niet verboden, de klanten ge durende deze week te verwen nen met een drankje en/of een versnapering...» stelt men bij het NCMV. De aktie in Steke- ne loopt van 23 tot 30 maart. Voor oud en jong Onthouden dat in Beveren vrij dag 22 maart om 20 u. een akademische zitting plaats vindt, in de Verlatzaal van kas teel Cortewalle. Voorzitter Guido Verhaegen van de orga- nisatieraad van het NCMV voert daar het woord en na dien is er een receptie. Feest in Sint-Niklaas. In deel gemeente Sinaai op zaterdag 23 maart in de zaal van de Paters «Nacht van de midden stand». In Sint-Niklaas zelf wil het NCMV bijdragen tot het welslagen van een namiddag voor de derde leeftijd, op 26 maart om 14.30 u.; het Belcan- togezelschap brengt dan in de schouwburg een voorstelling van de operette «De lustige weduwe» van Lehar. De jeugd moet woensdag 27 maart naar 't Gildenhuis van Rupelmonde toe Daar is vanaf 14.30 u. een kindernamiddag gepland, met Tante Lieve en Nonkel Wally. Ook de prijsuit reiking van een provinciale kleur- en tekenwedstrijd is voor die namiddag voorzien. Interessant is wat Temse voor de jongelui in petto heeft achttal scholen, met in zowat 1.360 leerlingen,! toegezegd te willen m« aan het bezoeken van wt tig bedrijven (het slachthi Wase Werkplaats, een! terie, een heleboel k ook). Er is ook een tekl strijd voor de leerling! het lager onderwijs. Dat in Temse, op zaterdt maart; in Salons De Q om 19 u. de slotn gepland. Ziedaar een hele mozai bijeenkomsten, happ evenementen. Al die ra taties komen dankzij NCMV tot stand, en dt denstandsorganisatie mo feliciteerd worden voorl kelijk gestoffeerde, goe gebalanceerde progn Het richt zich tot zow geledingen van de Wase schappijmiddenst konsumenten, scholiere jaarden. De bedrijven» erbij betrokken, men pn in b.v. Eksaarde, dat wel het knapste progn voorlegt), wat aan de vei veiligheid te doen. Het door het NCMV dinsdagavond in de geb van het CMO in Sint-j voorgestelde programi het kader van de «We de middenstand» ma wezen. Wouter VL0EBERGH SP-gemeenteraadslid Mare Fruytier vindt dat vele bewo- rs in Klein Sinaai verontrust zijn over de kwaliteit van het drinkwater en voor onderzoe ken naar eventuele «aloëters» worden bedragen genoemd van 4.000 fr. cn meer. Hij stelde voor dat het kollege van burgemeester en schepenen dergelijk onderzoek zou orga niseren teneinde de onkosten aanzienlijk te verlagen en hoopte op een gunstig advies. Burgemeester Boeykens deed dit probleem af als stemming makerij, als onnodig zaaien van paniek onder een deel van de Stekense bevolking. «Door het organiseren van een verga dering over dat probleem zijn de mensen nog banger gewor den. Allemaal onnodig, want het schepenkollege heeft infor matie ingewonnen cn daaruit blijkt dat er geen gevaar is dat elke eventuele verontreiniging ver beneden het gevaarspcil blijft. De besluiten van een studie waaruit dit alles blijkt werden trouwens rondgedeeld in de Boudeloowijk. Er is ner gens bewezen dat er iets kan kerverwekkends in het water zou zitten en er bestaat géén gevaar voor de volksgezond heid. Wel is het aangeraden om het water regelmatig te laten nazien, maar dat is niet onze taak! Dat moet iedereen voor zichzelf laten doen en bekostigen». Fruytier herinnerde er nog aan dat men in Klein-Sinaai enkele tijd geleden géén waterleiding had en dat de bewoners wel verplicht waren geweest een put te laten slaan. «Trouwens, na de nodige informatie heb ik vernomen dat het watcronder- zoek géén geld kost! Die men sen komen gratis indien ze ge vraagd worden. Waarom kan de gemeente dan niet zoiets organiseren: de mensen bren gen stalen naar het gemeen tehuis, waar ze gratis worden opgehaald en onderzocht.. Burgemeester Boeykens be vestigde: «Er zijn géén aloë ters in het water, in ieder geval ver beneden de normen». Maar op de suggestie van raadslid Fruytier ging hij niet in. SP-er .Noens vroeg zich af waarom het schepenkollege pas iets deed nadat het pro bleem ter sprake werd ge bracht op de gemeenteraad. «Men was toch al lang op de hoogte van het feit dat dc wa terwinning te Klein-Sinaai was stopgezet en trouwens nooit meer zal worden opgestart». Toen ook OCP-er Geerinck de vraag stelde «Indien het gratis is, waarom kan een Watcron- derzoek dan niet worden geor ganiseerd?» antwoordde sche pen Heysc «Wij zijn bereid!». Gremar Op vraag van Abllo kwam volksvertegenwoordigerI Smet tussen voor het bekomen van het wettelijk sta! van staatsnatuurreservaat voor De Stropers in Kern] Sint-Gillis-Waas. Dergelijk wettelijk statuut onder het beheer vani Bestuur van Waters en Bossen impliceert o.a. dat er beheerskommissie wordt opgericht (zoals bijvoorb voor de Kalmthoutse Heide en de Westhoek). Boven krijgen werken voor behoud van fauna en flora wettelijk kader. Reeds in 1981 had de Hoge Raad voor Natuurbeh geadviseerd om aan De Stropers het statuut natuurre vaat te verlenen, overeenkomstig de wet op het natuu houd. Aangezien het grootste gedeelte van het domein Stropers, dat eigendom is van het Vlaamse gewest, bosbegrociïng heeft, werd ook advies gevraagd aan Vlaamse Hoge Bosraad die heeft voorgesteld om Stropersbos het statuut bosreservaat te verlenen, overt komstig bepalingen van het op dat ogenblik voorben ontwerp-bosdekreet Aangezien geen éénsluidend advies bestond en één v. voorgestelde rechtsgronden, met name het bosdekf nog in ontwerpfaze was waarbij de verhouding tussea begrippen natuurreservaat/bosreservaat volgens de wet het natuurbehoud cn dc optie bosreservaat in het bosd reet ter bespreking was, heeft de minister voort gewacht met een beslissing omtrent het statuut v Stroperq». De administratie (Houtvesterij Gent) heeft echter richtlijn om een natuurgericht beheer voor het Strop bos uit te voeren overeenkomstig de bestemming op gewestplan. Het huidig ontwerp-bosdekreet dat in 1984 goedgeka werd door de Vlaamse exekutieve (voor advies bij Raad van State, waarna de Vlaamse exekutieve ontwerp zal kunnen indienen bij de Vlaamse raad) h de verhouding tussen natuurbehoudswetgeving cn I statuut bosreservaat overeenkomstig het bosdekreet a gegeven. De instelling van een natuurreservaat De Stropers o eenkomstig de wet op het natuurbehoud behoort in d kontekst tot de mogelijkheid en de minister heeft de di natuurbehoud opdracht gegeven de procedure daartc te zetten. Tumbalè in Zuid-Mexiko... In een bergachtig gebied hoofdzakelijk arme indiaanse boerenfamilies wone koffiebonen verbouwen werkt ondermeer de Sint-Ni naar Laurent Slowack in een projekt om deze bergtl king een menswaardiger bestaan te geven en dc ontplooiing toe te laten.

De Voorpost | 1985 | | pagina 4