Temse hield unieke familie-reünie ter ere van priester Poppe Het «Oud Hospice» van Vrasene wordt veiliggesteld Burgemeester Van Riet (nu al) heilig? Amelberga in de voetsporen van Coleta? Wegenbouwers kregen onderricht in Sint-Niklaas Sint-Gillis-Waas wandelde Zijppad in De mooiste hoekjes in Oost-Vlaanderen "IS 6 - 15.3.1985 - De Voorpost •t vcrmcldin individueler Uit de zei Rozenkraa s Guzma iet Kruis»! Rubens datera wei Marteldoo roei «Poppelepee!» staat in de nieuwe, tot triologie uitgewaai erde editie van het woordenboek Van Dale aangeduid als 'een uitroep van verbazing', tot verbazing toch wel van woordkunstenaar Anton Van Wilderode die zulks ontdek te bij het voorbereiden van z'n speech met het oog op de voorstelling van het boek over priester Poppe, in Temse vorige vrijdag. Van Wilderode heeft al heel wat 'levens- van-heiligen' gelezen, stipte in de marge ook aan dat er tegenwoordig zelfs 'politieke heiligen' blijken te bestaan. Net nè Cyriel Coupé had Désiré Van Riet, burgemeester van Temse, de eer het boek van Fernand Van de Velde officieel te mogen voorstellen. Hij mag dan al bijna van Moerzeke (Poppes plaats van overlijden) afkomstig zijn en voorbestemd om in Temse (Poppes geboorteplek) z'n laatste adem uit te blazen, burgemeester Van Riet is dèèarom nog niet heilig. De burgemeester, zich van geen kwaad bewust, trapte tijdens zijn rede in de door de dichter uitgezette val, al zal Van Wilderode het natuurlijk niet opzéttelijk hebben gedaan. 'Politieke heiligen' (Van Wilderode) moest door Van Riet genegeerd worden. Van Riet sprak over zichzelf als 'niet-politieke heilige' daar waar het 'niet-heilige politikus' moest zijn. Of vergis ik me, en is Temses opperkaaimeester nu al op weg naar de zaligheid? De BRT en Coupé Anton Van Wilderode heeft het niet op onze nationale omroep, de overheidsvereniging BRT, begrepen. Een jaar of wat geleden hoorde ik de priester-dichter eens fulmine ren tegen de onnozelheid van de door weerman Pien na het televisienieuws opgediende kwisitems. Een korte wijl geleden je kan het checken via De Voorpost sprak Van Wilderode ter inleiding van een expo in Sint-Niklaas al met even weinig lovende woorden over de BRT, waar bij hij nuanceerde dat hij liever de BBL dan de BRT had. En vrijdag werd de BRT wéér, sluiks, in de toespraak van Cyriel Coupé gesmokkeld. De dichter maakte gewag van de brutaliteit van de hedendaagse samenleving; cn in dat woord 'brutaliteit' schuilen, toevalligerwijs, wéér die drie doemletters: b, r, t. Van Wilderodcs afkeer voor de BRT heeft o.m. te maken met een programma over de Ijzerbe devaart (op de televisie), waarin de Waaslander zich onheus bejegend voelde. Een dokter in de zaal Het programma dat vrijdag 8 maart aangeboden werd in de feestzaal van Temses gemeentehuis mocht er wezen. Het avondje-uit zullen de talrijke aanwezigen zich beslist niet beklagen. Bij die aanwezigen o.m. de dichteres Christina Guirlande, de bijna-legendarische Wasc pastoor De Cock, priester Poppes 85 jaar jonge en in Sint-Niklaas verblijvende broer pater Nestor, senator Walter Peelers van de VU en toch ook Temses SP-voorman Fonny Boes mans. Zij allen kregen een goed uitgebalanceerd geheel van kulturele en maatschappelijk betrokken situaties voorgeschoteld. De inbreng van organisator-presentator schepen Luc De Ryck is daaraan vanzelfsprekend niet vreemd. Op ontroerende, haast innige wijze vertolkten kinderen van de lagere school Stella Matutina van Michelbeke een zestal liedjes van priester Poppe. Over het kribbeke bijvoorbeeld, en over het kindekc En ook over een kindje dat van z'n ouders niét de permissie had gekregen, z'n kommunic te doen, zich verongelijkt voelde derhalve. Mooi zong het koor, beslist. En plots, plots zagen de toehoorders-toeschouwers enkele zustcrs-begeleidsters van de kinderen naar voren stormen, naar het podium toe. Een meisje van het koor werd geveld door een aanval van 'vallende ziekte'. Ze werd ter plaatse verzorgd, het leed was vlug verholpen. Op de eerste rij zat ook senator Walter Peelers uit Hamme, arts van beroep. Hij ging even poolshoogte nemen, zich vergewissen van de toestand van het kind, maar echt bijstand verlenen hoefde hij gelukkig niét. Een socialist in de familie Sint-Niklazcnaar Fernand Van de Velde, priester-histori- kus, zei vrijdag in Temse zinnige zaken over het flamin gantisme, het radikalisme, het heilige van priester Poppe. Interviewer Luc De Ryck stelde hem tussendoor enkele 'prangende' vragen. Eén van die vragen betrof de verwantschap van Ward Pop pe, bijna-heilige nu, met Temsenaar Karei Van Hoeylandt, Poeske voor de vrienden én voor het nageslacht. Van Hoeylandt stichtte de socialistische partij in Temse. Hoe waren socialist en eucharistisch bezieler familie van el kaar0 Van de Velde bracht opheldering. Karei Van Hoey landt trouwde met Alice Poppe, de enige rechtstreekse nicht van Ward Poppe. Alice was de dochter van Juliaan Poppe, Wards 'blauwe nonkel'. Juliaan, vriend van Karei De Schaepdrijver (ook liberaal), was 'blauw' geworden toen hij z'n plaats als onderwijzer in Haasdonk kwijtspeel de. Hieraan kan nog dit toegevoegd worden; Karei Van Hoeylandt was ook verwant met de kristelijke voorman, schoenmakcrszoon cn later minister Hendrik Heyman W.V. «Priester Poppe op Sint-Coleta». Het is een omschrijving in de trant van «Napoleon Bonaparte op Sint-Helena». Maar de Wase bij na-zalige werd niét verbannen uit z'n eigen wereld, hij leverde géén veldslagen. Hooguit heeft hij zéér voor een heleboel idealen gestreden. En Sint- Coleta is, was géén eiland, wel de naam van de volkspa rochie in Gent waar hij in juni 1916 onderpastoor werd en tot oktober 1918 verblijven zou (dan werd de zieke priester aangesteld tot rektor van het klooster Sint- Vincentius a Paulo in Moerzeke). Over Poppes verblyf in de Gentse arbeidersparochie schreef e.h. Fernand Van de Velde, nu direkteur van de Kongregatie van de Zusters van Sint-Franciscus in het Zuidoostvlaamse Michelbeke, een boek. Vrijdag jl. werd de publikatie voorgesteld Niét in Gent, wel in Temse. Aan de presentatie van het éérste Poppeboek van Van de Velde, «De Wereld van Edward Poppe» (voorjaar 1983), hield men goeie herin neringen over. Bovendien werd Ward Poppe, op 18 de cember 1890, in Temse gebo ren. werd aan z'n geboortehuis in 1934 een gedenkteken opge richt en overweegt Temses ge meentebestuur de inplanting van nóg een Poppemonument. Temse eert z'n vooraanstaande burgers, dat is bekend. Karei Aubroeck, Clemens De Landtsheer, Jef De Pauw, Cle ment D'Hooghe en nog een heleboel anderen kregen of krijgen gepaste aandacht in (jaar)boeken, via filmproduk- ties en kulturele manifestaties. Priester Poppe, vrijdag om schreven als Temses beroemd ste telg', wordt gekoesterd in Temse. Het lag dus enigermate voor de hand dat «Priester Poppe op Sint-Coleta», óók dit boek, in Temse zou worden voorgesteld. Het gebeurde. En het gebeurde met brio. 1990 Fernand Van de Velde heeft zich dermate in de Poppestu- die, in de Poppeliteratuur en - historiek verdiept dat hij, dunkt me, wel een dozijn boe ken over de katechesevemieu- wer. de studentenleider, de kindervriend zou kunnen bij- eenschrijven. Maar «in der Be- scbrankung zeigt zich der Meister» en je moet uit het beste vorsershout gesneden zijn om je, in de toevloed van materiaal en dokumentatie, (node) de beperking op te leg gen, het in verband met Poppe bij een trilogie te houden. Een drieluik, daar zal Van de Vel de het vermoedelijk bij hou den. Al weet je nooit... Nè Poppes verblijf op Sint- Coleta volgden immers nóg vijf jaar: Leuven, Leopolds- burg en vooral Moerzeke. En het is de vraag of Van de Velde zich, in al z'n enthousiasme en werkdrift, de discipline zal we ten op te leggen om het bij nog slechts één aflevering te hou den. Bovendien moet men in Temse en Moerzeke nog een of vijf geduld oefenen eer oijderdste verjaardag van s geboorte (1890 dus) eraaif^lbmt Da's lang. Zéér lang als je weet dat nu al enkele honderden pagina's van Van de Veldes derde boek over de priester vrijwel persklaar zouden zijn. Deel drie, 'het ultieme' zou al vast een onuitgegeven ge schrift over de Vlaamse bewe ging bevatten. Kinderen en parochie Je mag van me niét verwachten dat ik nu al een recensie aan bied van het vrijdag in Temse voorgestelde boek. Ik ga elf jaar in de tijd terug, toen van mijn hand in De Voorpost verpandde, kleren en meubels wegschonk en bij de meer be- goeden op bedeltocht ging. Dat hij het kerkverzuim nauw keurig registreerde en de men sen weer de weg toonde naar de kerk. Dat hij van leer trok tegen materialisme en 'zede loosheid'. In ruil moesten de kinderen van de arbeiders met een vurig kristelijk genadele ven worden doordrenkt. «Hoewel Poppe het belang van het stoffelijk welzijn niet ter zijde schoof, toch ging het in wendig leven vóór», schreef ik elf jaar geleden. Metterdaad sociaal Anton Van Wilderode heeft het nieuwe boek van Van de Velde al wél gelezen, verzorgde over igens én voor het boek zelf én voor de officiële voorstelling van vrijdag jl. een bijdrage. Volgens Van Wilderode groèit het boek gaandeweg, is het materiaal dat de auteur aan draagt steeds gestèèfd. De au teur geeft inzicht in Poppes inspiratiebronnen: onthou dat Temse, vrijdagavond. Auteur Fernand Van de Velde en priester Poppes in Sint-Niklaas verblijvende broer, pater Nestor (dw) (editie Dendermonde) een Poppes tijd op Sint-Coleta vrij- overzichtsreportage rond wel helemaal samenvalt met de priester Poppe verscheen. De indrukwekkende begeleiding literatuur i.v.m. 'het onder- door de jezuïet pater Claeys- werp' was toen nog niét aange- Bouuaert. Van de Velde heeft dikt, verrijkt met eminente ge- een aantal zaken tot hun juiste schriften van een al even cmi- proporties herleid, en volgens nent historikus als Fernand Van Wilderode komt Poppe Van de Velde. Vooral uit pu- ujt het geschrift andermaal te- blikaties van Od. Jacobs en A. voorschijn als een man van Lemo kon ik toen putten. Wat groot radikalisme, maar met schreef ik toen over Sint-Cole- grote eerlijkheid toch ook. en ta? met praktische zin. Poppe Dat priester Poppe daar met wordt ook ten tonele gevoerd alle middelen de mizerie pro- als een bewust én konkreet beerde te lenigen, z'n viool levend mens, niét als wereld vreemd asceet. Poppe stelde zich metterdaad sociaal op, aan de kant van de verdrukten. Van Wilderode had het over een zeker begenadigd, maar nooit afstandelijk mensenbe staan. Radikaal Kuituurschepen De Ryck van Temse ontfutselde auteur Fer nand Van de Velde enkele in teressante uitspraken, vooral dan in relatie tot Temse, tot het flamingantisme ook. Volgens Van de Velde was Poppe zo radikaal als de stu dentenbeweging, het AKVS, waaruit hij stamde. Hij is z'n jeugdidealen trouw gebleven. Na één jaar priesterleven, in 1917 al, wist hij dat het met hem niet lang meer zou duren. «Nunc est faciendi» (het moet nu gebeuren), dat devies werd een leidraad voor hem. Van de Velde had het ook over een kapper, de onkerkelijke R. Gijselinck (hij ging op het Eli- sabethplein in Sint-Niklaas wo nen), die intens door Poppe geboeid werd, bezièld. Vol gens Van de Velde opteerde Poppe, net als Dosfel, voor zelfbestuur. En ijverde hij na de eerste wereldoorlog, in de lijn van Filip De Pillecijn, voor de vrijlating van Wies Moens en Lode Dosfel én voor eer herstel van o.m. Karei De Schaepdrijver, Peer Van Ros- sem en Theo De Decker. Van de Velde is al een jaar of vijftien bezig met het bestude ren van de figuur priester Pop pe. Voor dit, en voor de ande re boeken van zijn hand, ging hij te rade bij o.m. mgr. Cop- pens, bij Filip De-Pillecijn, en bij Ward Poppes neef Frans Mariman. Mozaïek «Indien het waar is dat hij leeggeschreven was, moest hij opnieuw volgeschreven wor den», zei e.h. Van de Velde op een vraag van Luc De Ryck over de boeken(serie) i.v.m. Poppe. En was Wardje wel die traditionele, die brave heilige? Volgens Van de Velde werd Poppe, hoe jong ook, au sé- rieux genomen. Als vriend van armen, van zieken, van pries ters. Van Wilderode zou na dien aanvullen: «ik bestem me zelf voor het kruis. Want de knecht is niet beter dan de meester», zo citeerde hij Poppe. Over Poppes noviciaat, over z'n proeftijd handelt het nieu we boek dat kronologisch en via brieven en dokumentcn een boeiend figuur doet groei en. In die mate dat je een mozaïek krijgt voorgelegd, «in tedere pastelkleuren, maar het beeld vormend van een merk waardige man die. meer dan een halve eeuw na zijn dood, zo velen blijft boeien cn inspi reren in deze onze aardse bal lingschap 'totdat Hij komt' dixit Van Wilderode. In het beroepsopleidingscentrum van de RVA te Sint- Niklaas had onlangs de proklamatie plaats van de kursus ploegbaas-wegenbouwEen initiatief van de wegenbou wersafdeling van de Syndikale Kamer van het Bouwbe drijf Waasland, dat als een primeur in Sint-Niklaas werd gestart. Mede dank zij de inzet van lesgever Gaston Philips met zoveel sukses dat vragen om herhaling reeds komen. Tijdens de plechtigheid werd het woord gt door S. T. D. -direkteur Janssens, Becquevort name Fonds voor Vakopleiding, Hermans namens de va Kn den en de heer Behicls namens de werkgevers (foto kts Sierlijk De organizatoren van de fees telijke manifestatie, ter ére van priester Poppe, in Temse moeten uitermate geloofd wor den. Luc De Ryck, Linda Van Buynder en Martin De Ryck (die Poppe-fragmenten voorla zen), Beatrix Mys en Raf Van de Vijver, burgemeester Van Riet natuurlijk, zij en vele an deren hebben het beste van hun kunnen gegeven. Een en ander kadert vanzelfsprekend in een beleidsvisie, die ervan uitgaat dat je de mensen die een gemeenschap, een kuituur schragen of hébben geschraagd geeft waar ze recht op hebben: waardering dus. In Temse zit ten de beleidsinstanties op de zelfde golflengte als 'het on derwerp' dat ze tijdens een of andere manifestatie ter harte nemen. De Poppe-bijeen- komst. de familiereünie (zo zei Van Wilderode), was stemmig, intiem bijna. Poppe werd niét op een voetstuk geplaatst. Poppe herlééfde, dat wel. Even sierlijk als de feestelijke voorstelling in Temse is het door de n.v. Mercator-Plan- tijn, uitgeverij die de voorma lige Stichting Mercator-Plan- tijn heeft overgenomen, gerea- lizeerde boek. Dominique Bas ton tekende voor de vormge ving van dit 321 blz. dikke werk dat een negentigtal illus traties telt en 990 frank kost. Ter afronding van de voorstel ling kregen Dominique Bas ton, de direktrice en de koor leidster uit Michelbeke, Anton Van Wilderode en Fernand Van de Velde een glasraam, uit de handen van de burge meester. Van de Velde werd bovendien bedacht met een jaarboek van het Gemeen temuseum van Temse. Temse laat priester Poppe dus niet los. En daar kan niemand bezwaar tegen hebben, wel in tegendeel. Wouter VLOEBERGH Langs landelijke wegen kronkelt het onder impuls van het plaatselijke gemeentel en Vakantiegenoegens tot stand gekomen Zijppad. Een toeristisch trajekt dat ziel 'zijp', een vochtig land, situeert en ook enkele interessante monumenten zo. Egidiuskerk, het kasteel De Vaulogé en het Parrinkasteel aandoet. Tijdens het voorbije weekend werd in Sint-Gillis-Waas dit Zijppad ingewa Bovenste foto: schepen Karei Vereist aan het woord. Onderaan: een zestigtal wani op pad (foto's Iv) Met de brochure «Dagtrips voor individuelen» biedt de toeristische federatie van Oost-Vlaanderen een vijftien tal gedetailleerd uitgewerkte autotochten aan. U kan ze alleen, met zijn tweetjes of in gezinsverband verkennen. De bereikbaarheid, de reisrou te met afstand in km, de rou teaanduiding op kaart, een be schrijving van de bezienswaar digheden en uitvoerige prakti sche informatie, worden per trip duidelijk opgegeven. Trekt u er liever op uit met de fiets dan vindt u ook een keuze van fietsroutes en adressen van fietsenverhuur. Aarzel niet langer de brochure aan te vragen, en ontdek de mooiste hoekjes in Oost- Vlaanderen, ze zullen u zeker meer dan één aangename dag bezorgen. De brochure werd in 1984 reeds uitgegeven, er steekt een bijlage in met aanpassingen en aanvullingen geldend voor 1985. Is de brochure bezit, dan kan u de ons kantoor afhalen. De brochure kan u frank bekomen bij de tie voor Toerisme Vlaanderen, Hendrikapiein 64. of door overschrijving nr. 446-4623761-08, ~K bank, met vermeldine trips voor Bedrag: 40 fr. +20 kosten. Wie langs het OCMW-rustoord Sint-Elisabeth in Vrasene komt, vraagt zich ongetwijfeld af wat vroeger de eigenlijk funktie was van dat statige gebouw, dat, haaks op de straat, naast de kapel is ingeplant. Vrasenaars noemen het gebouw «het Oud Hospice». Gelijk hebben ze, want het dateert reeds uit de achttiende eeuw. Schepen Goossens wil dit gebouw valorizeren. Door het kollege van burge meester en schepenen van Beveren werd op 21 januari de wettelijke bescherming aangevraagd voor dit OCMW- eigendom. Eens was het «hospice» ei- hobbyklubs. gendom van de Familie Van Zoals u merkt heeft het «Oud Puymbroeck. Sinds 1835 kwam Hospice» in de loop der jaren het in handen van de «Open- diverse funkties vervuld in de bare Onderstand». De Zusters Vrasense gemeenschap Om Maricollen richtten het toen in deze brok lokale geschiedenis als «hospitaal» Tevens deed voor de toekomst veilig te stel- het gebouw dienst als weeshuis len, werd door het kollege van en tijdens de oorlogsjaren von- burgemeester en schepenen den soldaten - zowel van de van Beveren de wettelijke be- bezetter als van de bevrijder - scherming aangevraagd aan er onderdak het Bestuur voor Monumenten Later huisden er verschillende cn Landschappen, gezinnen die in de moeilijke Vanwege dat bestuur werd on- oorlogsjaren problemen ken- dertussen reeds gevraagd, een den met de huisvesting. Zodra bundel samen te stellen met de oorlog voorbij was werd de ondermeer historische nota, bovenverdieping lange tijd het fotografische dokumentatie, lokaal voor de Chiromeisjes. beschrijving van het gebouw In de jaren zestig werden op de en raming van de kosten voor gelijkvloers verdieping de ge- de uit te voeren konsolidatie- meentediensten onderge bracht. Het oud gemeentehuis stond immers op instorten en diende ontruimd te worden. Toen de gemeentediensten op nieuw verhuisden werden de lokalen al vrij vlug ingenomen door Kinderheil en diverse en restauratiewerken. Schepen Goossens maakte zich sterk dat het gevalorizeerd gebouw een buitengewone bijdrage kan betekenen voor het socio- kulturelc leven van Vrasene. Restauratie H. Kruiskerk Er lijkt een eind te komen aan de schorsing van de restaura tiewerken aan de Heilige Kruiskerk van Vrasene. Meer- werken inzake de versteviging van de gescheurde torenko lommen gaven aanleiding tot een belangrijke vertraging cn zelfs tot schorsing der werken. Deze torcnkolommen waren in een veel slechtere staat dan door proefboringen kon wor den vastgesteld. Daaruit volg de een aanzienlijke overschrij ding van de voorziene bud getten. Eind 1984 werden deze meer- werken door de overheid goedgekeurd en de gemeente Beveren kon ondertussen reeds zorgen voor de verdis- kpntering van de beloofde staatstoelagen en het betalen van haar eigen bijdrage van huidig procent. In de komende dagen kunnen de werken dus opnieuw star ten. Het bouwbedrijf maakt een nieuwe planning op. Kre dieten zijn beschikbaar voor de verschillende fazen die in uitvoering gaan, zodat geen vertraging meer te verwachten is in de verdere uitvoering. Hoewel deze restauratiewer ken uitgevoerd worden in op dracht van de kerkfabriek van het H. Kruis, wordt de ge meente hierbij betrokken voor 20 procent der werken. De staatstussenkomst procent. De provincie tussen voor 20 procent eind '85 zal de kerk van Vrasene weilid ledig gerestaureerd Rijk patrimonium De Vrasense H. Kruiskt^^' zit een rijk schilderijen, de eeuw zijn kunstwerken: schenkt een Sint-Dominius «Kristus aan het school van Jordaens naar de School van Jordaens. i achttiende eeuw Familie» - »Obiit of bord» cn «De Sint-Joris», vermocdclijl (jeu Jan De Braij. Ook de vei in a deligc kruisweg van Jille Thiron (Beveren) uit gentiende eeuw kan aki werk gekatalogecrd word Stappen werden reeds nomen om deze waarf hg werken te restaureren. H mie nisteric van dc Vlaams meenschap zou akkoord om een dossier ter nemen. Het kerkbestua dus ook deze bundel gemeente indienen. Infi Restauratie kerk van Vrasene voltooid eind '85

De Voorpost | 1985 | | pagina 6