in Sint-Niklaas: «Beschut Wonen» doet er wat aan Geestelijke gezondheidszorg Krijgt Kieldrecht er een natuurgebied bij? Interieurbeurs in Sint- Niklaas Bouwen en boekhouden Vorming voor werkloze meisjes en vrouwen André Kempinaire bij KVK in Sint-Niklaas Herman Van Rompuy bij Katholieke Gilde Sint-Niklaas Het fenomeen «faillissementen» in Sint-Niklaas Sint-Niklaas zamelt een miljoen in voor Damiaanaktie Gewestelijke IJzerbedevaartavond te Sint-Niklaas Rijkswachtkommandant neemt afsch van Sint-Niklaas H. Familie - Sint-Niklaas op stap voor Potosi Waasland naar betoging in Brussel 8 - 15.3.1985 - De Voorpost ij inzake de i het verkeer jke aktn landbo Design, stijl en antiek. Schouwen, luchters, tapijten, meubelen, parket, tegels. Allemaal te zien op de inte rieurbeurs Hoe Wonen, gedurende twee weekends in de stadszalen in Sint-Niklaas. Hoe Wonen wordt aangekondigd als een klassetentoon stelling, een pareltje. «Verwacht géén Vlaamse kermis met hotdogs, autopolish of bloedpens», aldus de organisa toren. Wel wil men een totaalbeeld aanbieden van wat dezer dagen op interieurgebied op de markt is. Zaterdag 23, zondag 24 en maandag 25 maart enerzijds en vrijdag 29, zaterdag 30 en zondag 31 maart anderzijds. Zaterdag en zondag open van 14 tot 20 u., maandag en vrijdag van 15 tot 22 u. (wv) De Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf van het Waas land richt drie studieavonden in i.v.m. fiskaliteit en boekhouden, telkens op maandag om 20 u. in de lokalen van het CMO-Waasland, Hoge Kouter in Sint-Niklaas. Deelnameprijs: 400 frank per avond, 1.000 frank voor de drie studiebijeenkomsten samen. Op 18 maart heeft de heer Coucke van het WTCB het over «De nieuwe verplichtingen inzake de jaarrekening». Op 25 maart licht de heer Delporte van de konfederatie van het bouwbedrijf de nieuwe bepalingen op sociaal vlak toe En op 1 april leidt de heer Van Meerbeek, bedrijfsadvi seur. de nieuwe vennootschapswetgeving in. (wv) VKAJ organizeert een kursus algemene vorming. Men gaat uit van de interesses en ervaringen van de deelneem sters zelf. Aan bod komt o.m. kreatief wonen, de manier waarop je best solliciteert, het rollenpatroon, rechten en plichten van een werkloze. Via spel, bezoek aan een of andere aktiviteit of bedrijf, interviews etc. wil men aan werkloze of deeltijdswerkende meisjes of vrouwen de kans bieden tot ontmoeting met anderen, tot het sleutelen aan persoons- en maatschappijvorming. De aanpak is duide lijk kreatief. Gezorgd wordt voor vrijstelling van stempel- kontrole. Op dinsdagen 26 maart, 2, 9, 23 en 30 april, 7 en 14 mei; en op donderdagen 18 april en 23 mei. De kursus start telkens om 9 u. en eindigt rond 17 u. Plaats: de paro chiezaal van Belsele, achter de kerk. Elke deelneemster betaalt 20 frank per dag. Info via tel. 776.39.52. (wv) Donderdag 21 maart om 17 u. voert staatssekretaris voor buitenlandse handel André Kempinaire het woord in de ontvangstzaal van hei Patroonshuis. Grote Markt 26 in Sint-Niklaas. De Kamer voor Handel en Nijverheid voor het Waasland organizeert deze manifestatie Op uitnodiging van de Katholieke Gilde - Katholieke Volkshogeschooluitbreiding is dinsdagavond 19 maart om 20u30 in de konferentiezaal van de Sint-Niklase stadsbi bliotheek, Heymanplein, Herman Van Rompuy te gast. Van Rompuy zal een voordracht houden over «De ekono- mische toestand en de politiek voor de komende legisla tuur». Een bijeenkomst met een enigszins pre-elektoraal tintje dus, maar ook zonder die 'bijgedachte' aan de parlementsverkiezingen beslist de moeite waard om bij te wonen. Het régent als het ware voordrachten door eminente sprekers in Sint-Niklaas: zie ook berichten in dit blad over initiatieven van de Kamer van Koophandel, de Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf, etc. (wv) Donderdag 28 maart houdt voorzitter Duplat van de handelsrechtbank in Brussel en van de «Kommissie voor Erkenning van de Aannemers» in Sint-Niklaas een uiteen zetting over «Faillissementen zijn uitdagingen». Dat ge beurt op uitnodiging van de Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf van het Waasland De voordracht vindt plaats om 20 u. in de zaal van de Bank Brussel Lambert aan het O.-L.-Vrouwplein 28. N.a.v. de «Werelddag voor de melaatsen» werd ook in Sint-Niklaas een aktie op het getouw gezet, geschraagd door priesters, kloosteroversten, schoolverantwoordelij- ken, een tweehonderdtal kpollektanten en vele anderen. Het totaalbedrag dat in Sint-Niklaas bijeengebracht werd is bijna één miljoen frank groot, 962.665 frank om precies te zijn. Vrijdag 22 maart te 20 uur organiseert het stedelijk komité van Vlaamse verenigingen een IJzerbedevaartavond in de konferentiezaal van de stedelijke openbare bibliotheek, H. Heymanplein te Sint-Niklaas. In het eerste luik ver toont Rom Duprez de Film over de Ijzerbedevaart van vorig jaar, die onder het motto «Volk, word staat!» uitgroeide tot een grandioos sukses. Hierna zal Herman Vandezande, algemeen voorzitter van het Verbond van Vlaamse Oud-Strijders en lid van het IJzerbedevaartkomitee het thema van de 58ste Ijzerbede vaart. op 30 juni 1985, toelichten. «Géén voogden: eigen staat!». Het drukt de wil uit van het verder oprukken naar bevrijding en zelfbevestiging van onze Vlaamse volksge meenschap. De fronters eisen «Zelfbestuur» en «Nooit meer oorlog» blijven nog steeds brandend aktueel en ongerealizeerd. Deze IJzerbedevaartavond is een initiatief van de Sint- Niklase V.O.S.-afdeling i.s.m. alle belangrijke Vlaamsge zinde verenigingen uit Sint-Niklaas, w.o. het Davidsfonds (Sint-Niklaas en Sinaai). de Wase Jonge Leeuwen; de Gebroeders van Raemdonckkring; de Ijzerbedevaart- werkgroep; de Amedee Verbruggenkringen Sint-Niklaas. Belsele, Nieuwkerken en Sinaai; het VNJ-JSK; het Vlaams Verbond van Gepensioneerden; TAK-Waasland, en andere groeperingen. De VTB-VAB verleent financië le steun. De IJzerbedevaartavond wordt meteen een postume hul deblijk aan de initiatiefnemer ervan, de recent overleden V.O.S.-voorzitter Petrus Vermeulen. Een eensgezinde Vlaamsgezinde samenwerking in een geest van radikalis- me, trouw en verdraagzaamheid ligt dan ook voor de hand. Bovendien wordt eenieder die wil kennismaken met de Vlaamse werking in de stad of met een unieke gebeurtenis als de Ijzerbedevaart van harte uitgenodigd De toegang is gratis. Sinds kort heeft het Waasland een nieuwe rijkswachtkom mandant. Kapitein Alain Collier volgde kommandant Van Der Stock op. Ludo Van Der Stock slaagde recentelijk in zijn m^joorsexamen en verhuist naar de provinciale groep Brabant, waar hij de groepskommandant 'Operaties' zal bijstaan. Een week geleden nam de kersverse majoor officieel afscheid van het Wase rijkswachtdist rikt tijdens een ontvangst in de officierenmess van het Kwartier Westakkers. Van Der Stock werd daar uit gewuifd door heel wat gewich tige Waaslanders: verschillen de burgemeesters, de hogere echelons van andere politie diensten en de officieren van de nabijgelegen kazerne. Ludo Van Der Stock werd ge boren in Zwijndrecht en kwam een eerste maal in kontakt met de Wase rijkswacht tijdens een ten tonele stege in 1972. Nadien verhuisde hij naar de luchthaven van Zaventem, waar hij een funktie vervulde bij het beveiligen van het vlieg veld. Tussen kerstdag en nieuwjaar 1978 was het dan zover. Als kapitein komt hij naar Sint- Niklaas en wordt tweede in bevel na de distriktsbevelheb- ber Jacques Van Peer. Ludo Van Der Stock herinnert zich de eerste dagen in Sint-Niklaas nog maar al te goed, want er woedde een zware sneeuw storm. In 1983 vertrok Van Peer, die ook al in zijn majoorsexamen was gelukt, en Van Der Stock volgde hem op, maar het heeft niet lang mogen amjjer twee jaar later de majoorstitel tev vordering naar de j «Operaties» van de p Brabant. Burgemeester De Va popte zich even als del inter pares, betrad heil voor de sprekers en hl dat er zo'n vlugge cd van distriktskominr gebeurt. «We hebbenj we vrienden vertrekken a!\ burgemeester. Ludo Van Der Stoei nu de Wase het Land van Waas, toonde hij en staat de Brabant re orde, gerechtelijke «Het is wel veel doe het graag», aldus Stock. Beschut Wonenin Sint-Niklaas. Eind maart wordt «De mirakelmakers» gebracht in zaal Familia, ten bate van dit projekt. «Veiligheid uw zekerheid» was het motto van de manifestatie die het Vlaai zaterdagvoormiddag in Sint-Niklaas opzette. Een betoging waarin opgekom voor strengere maatregelen ter beteugeling van vandalisme, herrteschopperij, aanrandingen. Bij de betogers, die 'gewapend' waren met o.m. bloemen petitielijst, VB-tenoren als Annemie Peelers en Frans Wymeersch. In de werden de manifestanten door tegenbetogers opgewacht, (foto's Iv) den rond de Kleine evenmin te spreken aanpak. Men spreeki 20 ha metend gcbiec werkelijkheid is dat ncr, gezien er een celen werden De psychiatrische zorgverlening heeft de laatste jaren een benijdenswaardige initiatief merkwaardige evolutie doorgemaakt. Naast de ontwikke- geld kost. Doordat van over ling van een gedifferentieerd behandelingsaanbod werden heidswege momenteel nog ook serai-myrale en exlra-murale voorzieningen uiige- Seen ^-e^onmngen bouwd. In Sml-Niklaas sleulelt men volop aan de reinte- e£n d(. bcvoiki en gratie van de patiënten. op pan,kui,e« giften Partiële hospitalisatie, zowel Specifieke revalidatieprogram- rijdag 28 maart en zondag 31 dagcentra als nachtcentra, po- ma's werden uitgewerkt, on- maart, telkens te 19.30 uur, liklinische aktiviteiten, laten denneer gericht op training wordt in zaal Familia (aan de toe dat een belangrijk aantal van zelfstandigheid, ADL- Paterskerk) te Sint-Niklaas, bedden afgebouwd kan funkties. waaronder koken, door bereidwillig personeel het worden. budgetteren, boodschappen toneelstuk «De Mirakelma- Het psychiatrisch ziekenhuis is oen. onderhoud, groepsvor- kers» opgevoerd, een psychiatrisch centrum ge- ming en het leren omgaan met (auteur R Pieters, in een regie worden, waar het bed niet lan- konflikten tussen elkaar. Van Dany Coppieters) ger centraal staat in de behan- Patiënten (bewoners) groeiden Omwille van het grote sukses deling. De drempel is aanzien- uit, leefden op en verwierven js de zaal voor de opvoering lijk verlaagd, het behande- doorheen de maanden een zo- Van vrijdag 28 maart reeds uit- lingsaanbod heeft een open danige vorm van zelfstandig- verkocht. Je kan nog gaan kij- struktuur gekregen. heid dat hun reïntegratie in de ken op zondag 31 maart om Niet enkel akute patiënten ge- samenleving lang geen ïjdele 19.30 u. nieten van dit vernieuwde aan- droom meer bleek te zijn. Het gaat om een humoristisch bod. Ook langdurig gehospita- Het resultaat geeft op dit mo: verhaal dat zich omtrent de liseerde patiënten kunnen via ment een onverhoopt sukses. eeuwwisseling afspeelt in een interne revalidatie opnieuw Vandaag de dag wonen reeds eenvoudig en een door de worden geresocialiseerd. vier mensen vrijwel zonder groeiende verstedelijking plat- Vooral voor deze laatste groep enige vorm van begeleiding telandscafé. was het belangrijk dat semi-en een eind weg in de stad. 25 Professioneel gespeeld, maan- extra-murale voorzieningen andere, ook ex-patiënten. Ie- denlang in voorbereiding, gaf werden uitgebouwd. ven verdeeld over vier huizen, de eerste repetitie-opvoering Initiatieven rond «beschut wo- Voor hen is het uiteindelijke reeds een opgelucht en ont- nen» laten toe de revalidatie te doel nog niet bereikt. Ook hen spannen gevoel, richten naar opnieuw zelfstan- hoopt men binnen afzienbare Kaarten zijn verkrijgbaar, in dig wonen. In Sint-Niklaas tijd het dankbare gevoel te voorverkoop, aan de receptie werd een multidisciplinaire kunnen bicden van een inge- van het psychiatrisch zieken- equipe samengesteld en beiast richt huis en een veilige thuis, huis Sint-Hiëronymus. Dal met de uitbouw en begeleiding T-n__._flll, straat 120a te Sint-Niklaas. tel. van het project «Beschut lonee,SIUK 03/776.00.41. Wonen» Het hoeft geen betoog dat dit Honderden kinderen van het H. Familie-instituut op stap voor een goed doel jaar van de school Heilige Fa milie (afdelingen moderne, fa miliale, wetenschappelijke B moderne talen, kantoorwer- Onder een stralend zonnetje gingen 630 leerlingen van het besloten met een reuze-happc- Instituut Heilige Familie uit Sint-Niklaas vorige week op nin8 ccn heuse avond in B0I1- stap. De bedoeling was, zo vee. mogelijk gesponsorde TLK.ZbSS£ kilometers aaneen te njgen om zo geld te vergaren. De poncho.s> en (hoe kan het an- opbrengst was uiteraard bestemd voor een goed doel. Dit dersj d6 famnialc sfeer, eigen jaar probeerde men een projekt van Broederlijk Delen te aan de H. Familie helpen financieren: de bouw van een waterput in het Hel doorsnee leed en de geda- Boliviaanse bergdorpje Potosi. ne inspanningen waren ..dan 630 leerlingen van 12 tot 18 reiken. Zuster Brigitta, die ook dra vergeten... - toch met méér van de jongste Tenslotte nog even vermelden is. «ontsnapte uit het peloton», dat de totale opbrengst van en stond «terug thuis» de andc- deze wandeltocht voor Potosi muubitit lai».», Muiwiwu- ren lachend op te wachten minder dan 350.000 frank ken) zetten vrijdag 8 maart dus Toen de laatste stappers bin- bedroeg hun beste beentje voor. Al die nendruppelden in de Boon- ^en puike prestatie waarvoor jonge benen stapten een af- hemstraat was het feest al in de leerlingen van de H. Fami- stand van 15 tot 20 kilometer volle gang. he en hun sponsors een pluim over zonovergoten Wase we- De wandeltocht werd immers -vermenen, gen. Het parkoers liep over het groene grondgebied van de ge meenten Sint-Pauwels. Belse le, Sinaai en uiteraard Sint- Niklaas zelf. Voor velen vormdfe de afstand geen probleem, maar anderen dienden wel eventjes op de tanden te bijten. Toch werd er op geen inspanning gekeken. Pechvogels konden gelukkig nog altijd terecht in de bezem wagen die onderweg de minst fortuinlijken oppikte. Sukses De dag werd een sukses. Het was wel geen snelheidsrace, maar toch trachten sommigen Ook in het Land van Waas mobilizcrcn heel wat mensen, verenigingen ook, met het oog op de betoging, op 17 maart in Brussel, tegen hel installeren van kruisraketten en andere kernwapens. Eerder al kon u vernemen dat de KWB van het Waasland achter de manifestatie staat. Ook. en dat spreekt bijna vanzelf, doen de groepringen van SP- strekking mee. Vaka legt een aantal bussen in. zondag. Om 12 u. vertrekken ze vanuit Lokcrcn en Waasmunster. Om 12.30 u. kan jey opstappen in Nieuwkerken, Stekenc, Kemzcke, Sinaai, Belsele, Sint-Niklaas, Melsele, Bcvcren en Vrascne. Om 13 u. wordt vanuit Temse vertrokken. De betoging zelf gaat om 14 u. van start op het Rogierplcin in Brussel. Eén van de velen in Kieldrecht. Wél klasseren, vindt het schepenkollege van (Ivb) huidig voorstel een aantal per- aanbrengen aan het fruit. Zij den, Agra- celen zitten van een laagstam- vragen zich af dat wanneer het gen, aangesloten bij Ig boomgaard met een vrij recent zou zijn geklasseerd, wat dan renbond, een uitvtp vergunde fruitkoclopslag- moet gebeuren met de sprecu- zwaarschrift aan de D plaats, die door een nodeloze wen, merels en mussen die dan deputatie gestuurd. I opname in haar normale ex- met honderden neerstrijken, ncn het afgebakend M ploitatic en evolutie worden Want, zo zeggen de tuinders, een aantal mensen wi bedreigd. Daarom stellen zij men mag ze niet verjagen door die niet kunnen terugv voor de percelen te schrappen rustverstorende aktiviteiten. een organisatie. Dc inW die in de omgeving van de In dat verband vraagt men zich bezwaarschriften Grote Weel liggen ook af hoe het transportbedrijf sinds half december q De Bock, dat echter buiten de ministratie voor ruimtel Vraagtekens voorlopige rangschikking werd dening en leefmilieu Iff De fruitkwekers hebben een gehouden, maar op een boog- Het advies van de Koirf aantal vraagtekens geplaatst scheut van de Grote Weel ligt. Kommissie voor Mono! omtrent de aan hen opgelegde zich 'n de werkzaamheden en Landschappen, nogij beperkingen die hun installa- moet ontplooien. formuleerd, weegt «i ties van druppelbevloeiing in zwaarder door dan uat^ gevaar zouden brengen. Zij Niet-georganiseerden bestendige Deputatief Het schepenkollege van Beveren heeft nu op zijn beurt een Dat ,is hct 8eval "Jet standpunt bekendgemaakt in verband met de eventuele gS klassering van de Kleine en Grote Weel op grondgebied cn j,,., van de deelgemeente Kieldrecht. In tegenstelling tot de Van Qijsel. Zij bestendige deputatie, die ongunstig advies uitbracht om- eveneens met hun wille van beperkingen voor eigenaars, heeft het kollege ken beperkt omdat z(jn beslissing georiënteerd naar wat gebeurde door de uitzonderingen waterverontreiniging in de Grote Weel in de zomer van maakt op konstrukt 1983. Men wil zich, volgens schepen Blommaert, richten j30"*611 Jnet, een naar het voorstel van het Landschapspark Krekengebied. Het schepcnkollege is dus trent het uitvoeren van draine- landbouw meer ba voorstander van klassering van ringswerken en wateraftappin- om rcdenen Van 1 de waterpartij Kleine en Grote gen. Bovendien wijzen zij op aard? £jnd januari wcr Weel, maar stelt dat in het de schade die vogels normaal hel Verbond van Bed

De Voorpost | 1985 | | pagina 8