E3 van iiiier iimii - tn Seheldestreek ommen, Oost Noord- Zuid Zuster Josepha Jonckheere en Patrick De Koning verdienstelijke laureaten PEDILUX Rijksweg 60- alternatief: tunnel onder Sint-Pauwels fl TV-Ekspres geeft elke dag een Eddy Merckx-fiets kado. Gratis wedstijd 10 weken lang EKSPRESl KERKSTRAAT 18 AALST Vier doden bij ongeval in Uitbergen De Voorpost VRIJDAG 22 MAART 1985 3f JAARGANG NR. 12 - 34 F GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten '.«"DAAG bij uw dagbladverkoper. I 1/6/32/25/0C1 1/6/40/25/302 Telefoon 053/21.59.23 Cv Dendermondse Perskring reikte voor tiende maai zijn prijzen uit is 21 kol, prachtig opgeluisterd door een uitstekend Gymel-ensemble heeft de Dendermondse Perskring op het stadhuis 'nr! de R°S Beiaardstede voor de tiende maal zyn Persprijzen uitgereikt. Een plechtigheid waarvoor heel wat n ngstellenden waren komen opdagen. Zo zagen we naast burgemeester Cool, ook de schepenen Borms, Hermans, iGucht en Meulebroek, evenals de gemeenteraadsleden Pauwels en Willems, maar ook vroegere laureaten van deze 46 trde Persprijs en we hebben het dan meer in het biezonder over Leo Vertonghen. Daarnaast waren er de vele tren, die op een of andere wijze zich aangesproken voelden door de bekroning die enerzijds zuster Josepha tkheere en anderzijds Patrick De Koning te beurt was gevallen. Want zij waren de twee hoofdfiguren van de hele 49 it lelijke avond die gekenmerkt was door een biezonder hartelijke sfeer. 47 ;nng voorzitter Arthur De Koning als de sportiaureaat wat bij sommigen nogal moei- leidde naar aloude en die in ons land in zijn sporttak lijk overkwam, dan ging men gewoonte de vergade- tot de top 3 behoort en op dit keer de andere richting uit n met een welkomst- mondiaal vlak een plaats heeft en werd aan Staf Dewachter de Daarin onderstreepte weten te veroveren tussen de opdracht meegegeven om eens Vj 2 'n het kort dat de beste vijftien. Dat dit jaar voor een overzicht te maken van de 37inning van de Persprijzen de eerste maal ook kandidaten «plezante dingen» die mede- 42 tomaar gebeurt Elk jaar van de buurgemeente Lebbeke werkers aan kranten en week- 33 l ww maken de leden van en Buggenhout werden opge- bladen neerpennen. Hij had er 32 kndermondse Perskring nomen, noemde de voorzitter een lange waslijst van gemaakt erezaak van om zo goed een goede zaak en hij merkte en zou trouwens op dezelfde maar kan mensen, vere- op dat ook daar een intense avond nog de gelegenheid krij- jen of groepen te vinden belangstelling en waardering gen enkele nieuwe krasse uit- op een of andere wijze bestaat voor deze Persprijs die spraken aan deze lijst toe te i: nu. u.u aj voQr de tjen(je maaj wor(jt voegen. Die krijgt men allicht een volgende keer te horen. Te onthouden is in elk geval uitgaat naar een stille Gebruikelijk is ook dat een dat er gelukkig op de redakties 31Wat 1984 betreft heeft van de leden van de Perskring van kranten en weekbladen "beide mogelijkheden bie- dan een toespraak houdt over vakbekwame journalisten zit- goed aangesproken een of ander gegeven dat ver- ten die dagdagelijks hun han- Josepha Jonckheere als band houdt met de uitoefening den meer dan vol hebben om irdwerkende figuur op de van de taak als verslaggever, «teksten te zuiveren» en de rgrond, als de haast niet Had men het vorig jaar over de denk-, schrijf-en taalfouten te rvangen spilfiguur jn het moderne technische middelen verwijderen. Een taak die nog- want men leest vaak bijzonder krasse dingen. Voorbeelden daarvan: «Na de verfrissing kwamen de majoretten- en drumbandkorps aan de beurt, gevolgd door muziekwerken van Fernand Ruelle...» of nog: «Niemand minder dan HB, de bombastische bombardon, speelde op tuba een solo» en «een duif die met de glimlach een zwaar programma afhas pelt». Om te besluiten nog de ze: «J. D.B. haalde 3,5 kg vis Vervolg op blz. 4 verdienstelijk heb- pmaakt in de loop van het overhandigd, tije jaar. Maar het kan ook zo zijn dat de voor- Persflaters eester De Mey int-Gillis stelt voor De rijksweg 60-diskussie ging grotendeels aan Sint-Gillis- Waas voorbij, in de afgelopen jaren. Burgemeester De Mey kon zich zelfs niet herinneren dat het gemeentebe stuur ooit werd geraadpleegd i.v.m. de aanleg van de rijksweg. Nochtans heeft Sint-Gillis er alle belang bij om wel degelijk geïnformeerd en geraadpleegd te worden. De uitbouw van rijksweg 60 zou de zware verkeerdruk op de dorpskern van Sint-Pauwels behoorlijk verlichten. Momenteel denderen auto's en zware vrachtwagens door het dorpscentrum. Aan deze drukke verkeersweg is bo vendien een school gelegen. Tijdens de voorstelling van het vierjarenplan van de CVP van Smt-Gillis kwam burgemeester De Mey met een nogal alternatief voorstel inzake de Rijksweg 60: «Waarom zou het verkeer door Sint-Pauwels niet ondergronds kunnen verlopen?»; vraagt de burgervader zich af. De auto's zouden onder de grond duiken in de Zandstraat, nog vóór de school, en er terug uit tevoorschijn komen in de Potterstraat, voorbij het dorpscentrum van Sint-Pauwels. Volgens De Mey brengt dit een oplossing voor de proble men van Sint-Pauwels, en de gemeente Stekene zou niet meer in twee gedeeld worden. In hoeverre zo'n tunnel een realistisch voorstel is, is nog niet helemaal duidelijk. De verkeersdrukte in Sint-Pau- wels neemt misschien wel af, maar de doortocht in Sint- Niklaas blijft een knelpunt. Volgens burgemeester De Mey zal een tunnel in Sint-Pauwels echter heel wat minder kosten dan de aanleg van rijksweg 60. Expressweg omvormen tot snelweg Een ander oud verkeerszeer is de expressweg Antwerpen- Zeekust. De CVP van Sint-Gillis pleit voor een snelweg, zoals E3 en E5. Op papier beschouwt men de expressweg trouwens al als zodanig, maar in de werkelijkheid is het ?ei? zeer gevaarlijke verkeerader, met slecht aangelegde innj- en aanloopstroken en zeer onveilige afritten zoals die naar Meerdonk toe. Mocht Antwerpen-Zeekust de allure knjgen van een E3 dan wil de CVP-Sint-Gillis wel alles op alles zetten om een afrit te realiseren op het Kalf. 't Dak en Patrick en de taak van de journalist, al aanleiding geeft tot lachen te stellen tegen de dollar en door een reeks bevoegdheden over te hevelen naar Europese organismen. En België? Jonge Ekonomische Kamer Aalst organiseerde in haar lustrumviering reeds op .universclc gegevens zijn drachten door Hansenne (PSC) die een vervanger stuurde, Verhofstadt (PVV) die Jverke" Wli (noS) met nationa- «d over pensioenen en verleden maandag door ex-minister Willy Claes (SP) die zijn ^^^^"^^^"vÏÏ^nde'n" rwerp met ver moest zoeken. «Een alternatief tegen de krisis?». Op 22 april volgt internationale organismen ma- aog een causerie door Paul Van Grembergen namens de VU. ken duidelijk nog maar weinig Z' chit 8 vrÜda8 start wegens de Jonge Kamer de aktie «Hart 85» in de spiegeltent op de kans schulden ka" n d« made en mor8en zaterdag heeft er het lustrumbal plaats. Bij de technische vooruitgang öcl8,e tegen_ae Knsis weinig fcit 1 85» een aktie die twee maand loopt, gaat ten voordele van minder-validen van moet de kulturele en spirituele rs ki 80 Erpe-Mere, Beschuttende werkplaatsen Aalst, Schoonderhage Pollare en Sint- ^Pj1 aanPflssen en dat vraagt p-Esse, De Horizon RISBO en RSBSO, Don Bosco VBKLO en BuSo en Zoeken naar een valabel «vreugde BK LO, Buso, Dagverblijf en Internaten. evenw,cht is duidelijk Ikks gegeven pijk element is de demo- the ontwikkeling, een be- I gsexplosie die ons in de mne van 15 jaar twee 1 mensen gaat bezorgen, i er rond 1830 1 miljard op aarde, een eeuw was dat aantal verdub- 137 jaar kwamen er dan ird bij en het volgende ïwas er reeds in 12 jaar. )we die mensen kunnen voeden, huisvesten, ichten? Tot hoever is neet in staat, want ook ikdommen zijn niet on- aalbaar in de komende p 900 miljoen werkplaat- I kreëren? Is dergelijke fiosche explosie met I gevolgen in therapieën 'kuieren? Waar situe- lde limieten? I betreft het leefmilieu l e'ssentiële problemen. 4teT nu wordt vastgesteld let weerstandsvermogen ce planeet slinkt en dat en van de natuur ge verwoest worden, en natuur zijn duidelijk Bzoening toe. Met roof- n uitgave van evenwicht noodzaak. bouw op de natuur moet dade- van transfert van rijkdommen Op nationaal vlak is er geen lijk gestopt worden. naar het Zuiden? alternatief tegen de krisis op- Anderzijds moeien de tritga- Tenslotte "gupreker dat de gewasen. Het minste wat men -.-fr knsis in de mens zelf zit. Waar kan doen is het allemaal op worden. 850 rljfrd dol ar «ansport, informal!- Enronees mveau beki.lten wordt da», jaarlijks aan ge- Tbemenea en noem maar spendeerd. Mensen voeden, Europees niveau bekijken, i maar Bvb. door de écu als tegenpool aanvangen. We worstelen im mers met 4 strukturele oneven wichten. Een al te grote werk loosheid, een geweldig jaar lijks deficit en meer schuld dan het bruto nationaal produkt, kapitaalsvlucht en verouderde strukturen. Herverdeling van de arbeid Een staat die zijn bewoners geen werk kan verzekeren is tot verdwijnen gedoemd. Her verdeling van de beschikbare arbeid is dan ook niet te ont gaan. Vastgesteld wordt echter dat zowel het patronaat als wie nog werk heeft weinig geneigd zijn tot herverdeling. Liever loonsverhoging dan solidariteit met werklozen. Claes zegt dat als hierover finaal geen con sensus mogelijk blijkt te zijn die dan maar bij wet moet worden opgelegd. BTK-DAC- en andere bindingen al zijn het dan ook maar nepstatuten, moeten niet alleen aangehou den doch ook uitgebebreid worden. Verder is er nood aan een selektieve relance vooral dan op het vlak van wetenschappe lijke research. Ook aan sterke stimulansen aan het privé-ini- tiatief naar modernisering toe. Nood aan investeringsakkoor den. De kwetsbaarheid van de Bfr. zou moeten gekompen- seerd worden door een sterke écu. Claes"-stelt dat er een wanver houding bestaat tussen belas ting op arbeid (maximaal 76%) en belasting op het vermogen (maximum 25%). De 76% zou moeten zakken en de 25% stij gen, zegt spreker al geeft hii 'ERIJ DE CUYPER it 34 monde 11.40.60 JB 442-8601481-36 los nummer 34 F jnnement 1.62 82 425 F aordelijke uitgever huisvesten en scholen is toch essentiëler. Een vergelijk vin den tussen Oost en West is dus een must. Goed beheer van onze ekonomie dringt zich daarenboven op. Weg met overkonsumptie en kwantita tieve wildgroei. Onrechtvaar dige verdeling van rijkdom men wordt onhoudbaar en moet tot konflikten leiden. In 1990 zal 12% van de wereld bevolking per jaar 10.000 dol lar verdienen, 25% 8 maal minder of 1250 dollar maar de rest zal het moeten stellen met 206 dollar per jaar of een ver houding van 1 tot 50. En die kloof blijft toenemen. Dat kan niet blijven duren. Een explo sie is onvermijdelijk. Daarom niet noodzakelijkerwijze mili tair. Het kan ook monetair. Ontwikkelingslanden kunnen tot één blok komen en gewoon weigeren hun schulden verder te betalen. Tenslotte is de Noord-Zuid verhouding gewoon een seis mische breuk. Kapitalen en produktie zitten in het Noord en met Japan, de States en Canada, West- en Oost-Euro pa en wellicht ook eens kom- munistisch China. 120 staten uit het Zuiden hebben noch kapitaal noch produktie en in halen van hun achterstand is er gewoon niet mogelijk wegens de enorme schulden. Aan ons dan ook de taak om de kloof geleidelijk te dichten. Vooral als men daarbij reke ning houdt dat in het jaar 2000 3/4 van de wereldbevolking in het Zuiden zal wonen en dat hier het geboortecijfer daalt. Unilaterale geste? Willy Claes oppert de vraag of het Westen (van het Oosten is hij overtuigd dat men het niet doet. Daar alle schuld af op de ren van weleer) bert een unilaterale gcsi op een opmerking van schepen Robert De Pauw toe dat in het vermogen dat met 25% wordt getaxeerd (voorheffing) reeds vaak heel wat zit dat reeds langs de kant van de 76% is gepasseerd... Tenslotte ziet Claes heil in aanmoedigen van investerin gen in eigen land en sanctione ren van wie aan kapitaals- vlucht doet. Uiteindelijk hoopt hij dat kommunautaire twisten het hele opzet niet komen hy- potekeren waarvoor hij hoopt op het traditioneel «gezond verstand» van de gemiddelde Belg. LH Vier doden en een zwaar gekwetste, dat is de balans van een verschrikkelijk verkeersongeval dat zich woensdagavond in de late uurtjes voordeed op de brug te Uitbergen-Berlare. Een zware personenwagen, bestuurd door de 27-jarige Mare Meuleman, Gentses teenweg 131 te Lede, ging er aan het slippen en kwam er frontaal in aanrijding met de lichte bestelwagen bestuurd door de 24-jarige Frans Van Accoleyen, Bohemen 13 te Wichelen. Het was een geweldige klap. Uit de totaal verhakkelde personenwagen moest de inderhaast opgeroepen brandweer van Berlare de lijken halen van vier inzittenden. Naast de bestuurder Mare Meuleman, gaat het om Mireille Vermaeren, 28 jaar, uit de Wettersestraat te Schellebelle; Geert Vlaeminck, 23 jaar, uit de Veerstraat 77 te Berlare en Patrick Vlaeminck, 19 jaar, eveneens uit de Veerstraat 77 te Berlare. Deze laatste werd nog overgebracht naar het akademisch ziekenhuis, maar hulp kon niet meer baten. Frans Van Accoleyen werd bij het ongeval zeer zwaar gekwetst weggevoerd. In zijn wagen had zijn echtgenote Lucie Moors plaats genomen. Zij overleefde vrijwel zonder schrammen, de ramp, al zal zij allicht deze verschrikkelijke nacht nooit meer vergeten. Berlare. Drie van de vier dodelijke slachtoffers: de 28-jarige Mireille Vermaeren, de 19-jarige Patrick Vlaeminck en de 23-jarige Geert Vlaeminck. (v)

De Voorpost | 1985 | | pagina 1