De Bioley, een lange historie Minister Akkermans lichtte in Aalst mini-dekreet toe Topdag Aalsters Atheneum weer een sukses Familie Van Neck vierde feest in Aalst Aalsters harnavalnieutvs De personal computer in de grafische sektor in Aalst Voor paasvakantie van Britse kids in Aalst Vierde verbeterde uitgave van Infobo tijdens paasdagen te Aalst IJ 10 - 29.3.1985 - De Voorpost van de jcu{ science-fict aar de strip tcntoons prijs: koopprij onkosten? stierf de vet Met 72 waren ze komen opdagen om dit familiefeest te vieren. De broers en zussen, de kinderen en de kleinkinderen van de familie Van Neck. De grote organizator achter dit gebeuren was de vijfentwintigjarige Jos De Croock. Een man die voor geen hindemissen terugdeinst en zich dan ook tot doel stelde om deze zeker niet zo makkelijke opdracht te verwezenlijken. Jets waar hij trouwens ten volle in slaagde. Na een smakelijke feetmenu was er ook nog het optreden van «The Strangers» onder leiding van Jef Van Neck. Het was pas in de vroege ochtenduurtjes dat men afscheid van elkaar nam met het vaste besluit om over twee jaar opnieuw een dergelijke bijeenkomst te vieren. (rg) inrichtend komitee Infobo één hal volledig met standhouders bezetten. Voor de aanstaande beurs worden de twee hallen volgezet, wat een deelnemers bestand van 75 exposanten uit de bouw- en woninginrichting oplevert. Voor het eerst werkt het Fonds voor de Vakopleiding in de Bouwsektor mede aan de ma nifestatie. Daardoor zullen leerlingen van het Vrij Tech nisch Instituut Aalst, het RIB- SO - Aalst en K.T.A. - Herze- le op het Paasweek-end hun kunde demonstreren in de bouwopleiding waarvoor ze worden gevormd. De opening van 5 april 85 gebeurt om 18.00 u. door bur gemeester Raymond Uytter- sprot, terwijl de gelegenheids toespraak wordt gehouden door de Schepen van Midden stand, Robert De Pauw. Tij dens de openingsplechtigheid zal de burgemeester de eerste steen leggen van de demon stratiestanden. Bij het beëindi gen van de demonstratie op maandag 8 april zal de voorzit ter van het Fonds voor vakop leiding de mei planten óp het werk van de leerlingen. In het kader van de bouwbeurs en ter gelegenheid van de week van de middenstand hield minister P. Akkermans op 25 maart te 20.00 u. in de feestzaal van het stadhuis een toelichting op zijn aktucel mini- en maxi-dekrect LH Aalst. Zeer veel belangstelling voor de topdag in het atheneum (a). De gronden de Bioley veranderen af en toe van bes temming. Een lange lijdensweg met steeds wisselende opties naargelang de diverse besturen. A.E. Bogaert heeft daarover aan het stadsbestuur een aantal vragen. In de 60-er jaren, de golden sixties, werd geopteerd de gronden de Bioley en de Kluizen te verwer ven en er over te gaan tot sociale woningbouw in eigen beheer te realiseren. Het ging over een oppervlakte van samen zowat 18 ha boven en onder Hof Zomergem, res- pektievelijk genoemd de Bio ley en de Kluizen. De stad zou hiervoor zowat 32 miljoen heb ben betaald destijds. Met de intrest zou de totaliteit van de van het Fonds Brunfaut wege nis aangelegd met vier (nutte loze) aansteken. 34 bouwpercelen Recent, 23 oktober 1984, kwam er nu echter een nieuwe verkavclingsvergunning voor liefst 34 bouwpercelen tussen de 3,21 en de 5,79 aren Het betreft meer precies 24 loten voor koppelwoningen en 10 voor open bebouwing Het zou de bedoeling zijn deze per celen te verkopen die er dan zelf hun woning kunnen reali seren. A.E. Bogaert heeft nu hierbij o.m. volgende vragen. Wat rest er nog van de initiële op tiek? Wil de stad al dan niet nog als bouwheer optreden? Wat gebeurde er met de plan nen van de gekontraktcerdc Slechte ervaring Met bouwen in eigen beheer had de stad echter minder prettige ervaringen opgedaan. Remember de verkaveling Ten Beeg. Van die initiële idee werd dan ook afgestapt en met de Gemeentediensten van Bel gië werd een overeenkomst be reikt voor planning en uitvoe ring. Op de Bioley zou een verkaveling komen met een groot aantal eengezinswonin gen. Wat betreft de overige grondstukken werden kontrak- ten afgesloten met Aalsterse architekten voor het opmaken van verkavclingsplannen. Maar daar kwam weinig terecht. Verkavelingsplan In 1982 werd dan een verkave- iingsplan ingediend en een ver kavclingsvergunning afgele verd voor de bouw van zes percelen met een oppervlakte tussen de 6,36 en de 9,05 aren gelegen aan de nieuwe straat (nog zonder naam) en de ach tertuinen van de Hyacinten straat en links palend aan Hof Zomergem. Ook dit bleef in de kaften steken, al werd met de hulp De Mikisklub spant zich in om de nodige fondsen samen te krijgen om kinderen van Britse koppels een paasvakantie in het Aalsterse te bezorgen. Het gaat om 24 kinderen en een mijnwerkersfamilie uit York shire die van 1 tot 11 april bij onthaalfamilics in de regio te gast zullen zijn. Alleszins géén april vis. Verleden zaterdag had in de klub, Nieuwbeekstraat, een kunstveiling plaats waarbij alle werken geschonken werden: beeldhouwwerken, wandtapij ten, schilderijen, tekeningen, karikaturen en noem maar op. Alhoewel de opkomst weinig denderend was voor dergelijk menslievend evenement den op een paar uitzot gen na alle werken bi] t aan de man (vrouw) get m samen goed voor 41.900 De koffietafel van zondag met de «bingo» anderzijds ook 7.700 op zodat momenteel fr. reeds beschikbaar is. Aalst. In de Mikisclub werden kunstwerken geveild ten voordele van de kind Britse mijnwerkers die op bezoek komen, (a) In het kader van de komende Infobo IV sprak minister Paul Akkermans in de stadsfeestzaal voor een ruim gehoor met burgemeester, schepenen, gemeenteraadsleden en talloze ondernemers en leden van NaCeBo, Nationaal Centrum Bouw, over zijn mini- en maxidekreet in verband met de ruimtelijke ordening. NaCeBo-voorzitter Aalst Hubert Vinck noemde het een aktueel probleem waarbij mogelijkheden tot wijzigingen van het gewestplan worden geschapen. Wat eventueel aan de bouwsektor een aantal nieuwe mogelijkheden kan bieden. Hubert Vinck noemde Paul Akkermans die ook nationaal NaCeBo-voorzitter is een doordriver wars van afremmen de administratieve rompslomp. Overheidsbemoeiingen niet te ontgaan Vooreerst had schepen ruimte lijke ordening Anny De Maght ten persoonlijken titel een aan tal bemerkingen bij deze de kreten waarvan alleen het mini reeds gestemd is. Belgen, geboren met een bak steen in de maag, staan eerder wrevelig tegenover overheids bemoeiingen Die zijn er noch tans nodig om ons milieu leef baar te houden. Dus het hele systeem van gewestplannen, BPA's, vergunningen allerhan de maar daarbij ook maximale informatie aan de kandidaat bouwer. Waarbij de bevoegde schepen wel eens als een boe man wordt gebrandmerkt al hoewel hij (zij) gewoon de wet toepast. Vooral dan wanneer die zelfde schepen achteraf wordt gedésavoueerd en door een hogere instantie voor schut wordt gezet. Pilaren daarbij zijn de reeds 23 jaar bestaande wet op de ruim telijke ordening met reeds heel wat wijzigingen, de gewest plannen met gedétailleerde bo- dembestemmling die een fak- tor zijn van rechtszekerheid en nieuwe procedures als mini- en maxidekreet die aan die rechtszekerheid kunnen knagen. De gemeente kan nu wél op treden tegen de «boerderij» die over «taverne» naar een «dancing» evolueert. Afwijkingen van het gewest plan worden nu mogelijk zo ze binnen bepaalde perken blij ven, kunnen gemotiveerd wor den en voorafgegaan zijn van een onderzoek. Over het mini-dekreet meent schepen De Maght dat het niet ver genoeg gaat. dat er ondui delijkheden in schuilen cn dat er inherent mogelijkheden tot willekeur in zitten. Maxi-dekreet Bij het maxi-dekreet momen teel nog steeds een wetsvoor stel, zegt de schepen dat hier omtrent heel wat ongerustheid heerst. Het vigerend gewest plan vervangen door een struk- tuurplan noemt spreker een probleem. Ze opteert voor on middellijk evalueren van de gewestplannen vooraleer men kans krijgt die van de kaart te vegen. De minister: 800 bedryven... Op de hem eigen direkte, met treffende voorbeelden geïllu streerde en niet van anekdoo- tjes gespeende wijze licht de minister dan «zijn» mini- en maxidekreet toe. Benamingen die niet door hem maar door de pers zouden zijn uitgevon den, stelt hij. Voor ongebrei delde vrijheid is hij alleszins niet vermits zulks kan oorzaak zijn van blijvende schade aan ons milieu. Het mini-dekreet zou ontstaan zijn omdat de naburige grond een andere bestemming kreeg op het ge westplan. Waardoor 10.000 ar beidsplaatsen niet kunnen ge- kreëerd worden. Aan de totstandkoming van dit mini-dekreet gingen bespre kingen vooraf. Uiteraard biedt dit mini-de- kreet alleen mogelijk een op lossing voor gebouwen mét vergunning opgetrokken. Dus niet voor illegale weekendver blijven. Aalst. Leden van de kommissie omringen gemeenschapsminister Akkermans. a Dichter bij de burger Wa vind'jer van? Vrijdag 30 maart om 20 u. een fuif in café Cockpit aan dl.I Hopmarkt. Verzekerde aanwezigheid van prins karnavj gi Loeken Tatjen en Prins Patrick 1, ajuinprins 1985. Karnavalfolder Op het kabinet van schepen Borms is men druk doend n met het ontwerpen van een karnavalfolder. Misschie wordt meteen de basis gelegd voor de oprichting van e karnavalmuseum. kw Karnavalmedailles en -fanions Op vraag van vele verzamelaars liet het schepencollegjge een partij karnavalmedailles en -fanions bijmaken v' sponsoring van een privé firma. Karnavalisten en hobbyisten die een dergelijk karnavalsouvenier wensen bekomen, kunnen zich wenden tot de schepen van folkloi et te Aalst, nu maandag van 9u30 tot 12 u. Ajo Dat een tachtigtal personen 1.800 fr. en een volledige dag reserveerden voor deelname aan de studiedag, georgani- zeerd door het Grafisch Studie- en Onderzoekscentrum Gent, i.s.m. het Aalsterse Dirk Martenskomitee en Febel- gra Oost-Vlaanderen, is veelbetekenend voor het belang dat de personal computer wekt als omnipracticus voor het grafisch bedrijf. Bij de opening verleden vrij dag in de raadszaal van het Aalsters belfort mocht schepen van ekonomische zaken en middenstand Robert De Pauw naast een reeks eminente spe cialisten een hele schare zeer belangstellende deelnemers verwelkomen. Hij memoreerde de gouden perioden van Vlaanderen en van de hoofdplaats van het historische Land van Aalst waar destijds de boekdruk kunst een nieuwe technologie was waarvan de introduktie belangrijke ingrijpende sociale en ekonomische gevolgen meebracht Duizenden monniken dienden zich te recycleren van de schrijftafel naar de drukpers. Analfabetisme werd afgeremd en er kwam een grotere kui tuurspreiding. Op het ekono- misch vlak betekende de druk kunst een hefboom naar betere en snellere kandelkommuni- katie. De fundamentele verdienste van de Aalsterse «zwarte man» Dirk Martens bestond er trou wens in de betekenis van de boekdruktechnologie voor de maatschappij aangevoerd te hebben. De «printing-techno logie» van destijds resulteerde immers in dezelfde internatio nale, ekonomische en kreatie- ve hefboomeffekten als de micro-computer van de 3de in dustriële revolutie. Zoals de micro-elektronica was ze immers in wezen een revolutionaire kommunikatie- techniek en de mentale schok die ze destijds veroorzaakte wellicht even groot als deze van heden ten dage bij de introduktie van de nieuwe «druktechnieken» Deze nieuwe technologieën hebben er toe geleid dat de grafische sektor veel breder is geworden dan de tiaditionele drukkerij. Wie in de grafische sektor kompetitief wil blijven overleven, groeien, moet dan ook gebruik maken van deze nieuwe technologieën. Wat in de raadszaal daarna plaatsvond, werd dan ook een unieke bijscholingskans. (Ih) De minister konstateert dat 2700 ha industriezone niet be zet zijn, dat woonuitbreidings- gebieden meestal te groot of te klein zijn en dat honderden ha noch bebouwd noch bebost zijn. Op het gewestplan Antwerpen alleen kwamen reeds 15.000 protestbrieven van misnoeg den en als U weet dat er 25 gewestplannen zijn kan U het aantal misnoegden over het ge westplan ramen. De huidige maatschappij is duidelijk niet gediend met de gewestplannen die niet meer aangepast zijn aan de eigentijdse noden De minister opteert voor het opstellen van een struktuur- plan per provincie, een dyna misch plan in te vullen door de diverse gemeenten. Akker- mans wil dus duidelijk décen- traliseren naar de kleinere en titeit en de burger zijn woord laten meespreken. «Afschaf fen en vereenvoudigen» is trouwens zijn slogan. In af wachting van realisatie van de struktuurplannen blijven de gewestplannen uiteraard gelden. De minister opteert ook voor onttrekken van de materie aan de rechtbanken. Om tot meer uniformiteit te komen zou hij deze zaken willen behandeld zien door de Raad van State. Belgen zijn niet voldoende ge sensibiliseerd voor ruimtelijke ordening, zegt de minister «Ze aanvaarden alles voor de anderen maar willen voor zich zelf steeds een bevoorrechte behandeling». Tenslotte nog even over zijn stokpaardje, de herwaarderingsgebieden waar van hij stelt dat er reeds 78 zijn goedgekeurd voor 1000 ha en nog een 80 tal voor dezelfde oppervlakte wachten. Vlaan deren heeft dus zowat 2000 verkrotte, verpauperde gebie den cn ook daaraan wil minis ter Akkermans zijn beste zor gen besteden. Wat wel wat zal kosten want 80.000 woningen wachten op renovatie en de basisprijs per woning is 300.000 fr. LH Dat kan moeilijk anders, want wanneer een school een dergelijke manifestatie organizeert, komen niet alleen de leerlingen, maar ook de ouders, vaak de grootouders en enkele familieleden naar de plaats van het gebeuren afgezakt. Gaat het om een middelbare school, dan wil het ook wel eens gebeuren dat vrienden en vriendinnetjes meekomen, gewoon voor de gezelligheid. Het gonsde dus weer van de specialiteiten, maar men kon bedrijvigheid in het Atheneum ook vol belangstelling kijken waar men al vanaf 11.00 u naar een prima video-opname terecht kon voor het aperitief van een toneelstuk dat eerder en een uurtje later aan tafel in het schooljaar werd opge- kon schuiven voor een middag- voerd. Op het programma ook maal. Velen hebben van die een hele rits sportaktiviteiten, gelegenheid ook gebruik ge- met onder meer denderende maakt. Maar de grote massa volleybalwedstrijden tussen kwam pas in de namiddag, na leerlingen en oud-leerlingen, de gebruikelijke koffie al dan tussen verschillende klassen en niet met een toetje. dat zowel voor jongens als De basisschool, altijd goed voor meisjes. In het nochtans voor een bezoek, stelde zich- niet zo biezonder warme bui- zelf in zijn beste kleedje voor. tentemperatuurtje werd ook Onder meer met een boeiende een demonstratie gegeven van diamontage over de sneeuw- mini-hockey, klassen. Men probeerde de be- Honger moest men er in geen zoekers ook te lijmen met geval ijden, want zowat overal Oostenrijkse specialiteiten en waren er hapklare brokjes die koffie en wie daar niet moest door dienstvaardige jongens van weten - ofschoon die on- en meisjes met allures van vol gelijk hadden - kon nog altijd waardige kelners werden ge- terecht in de turnzaal beneden serveerd. Dorst lijden was er al waar enkele dansjes ten beste evenmin bij cn daarvoor moest werden gegeven. Men kon met men lang niet alleen in een van de kinderen ook gaan kijken de zalen terecht, maar men naar een boeiende poppen- kon evenzeer een glaasje lek- kastvoorstelling. kere Franse wijn proeven. De middenschool dan presen- Dat op een school lang niet teerde een waaier aan aktivi- alles rond sport en spel draait, teiten die een gul overzicht werd bewezen door de uitge- boden van wat er zich allemaal breide reeks aan kulturele ak- op de hedendaagse school af- tiviteiten. We hadden het al speelt. over de toneelopvoeringen. Men kon er onder meer door- maar we moeten daar ook aan lopend leerlingen aan het werk toe voegen de voorstelling van zien in een aantal technische de nieuwe roman van Patrick Bernauw. die «De stillevens is een oud-leerling van de dood schreef». Patrick school en hij mocht zich flinke belangstelling gen. Over deze roman wc het al eerder in Evenzeer ging onze naar de stand van de ken, naar de teratuur en naar de icn die overal Verder naar de met cartoons en de èzie die de leerlingen ter re brachten. Wie met dat alleen niet genoeg had, kon kijkje gaan nemen in de waar de leerlingen aan het werk waren, een les taalonderricht in het taallabo. Kortom, de topdag bood 25 voor iedereen wat en groot ongenoegen van de talrijke bezoekers die er prettige namiddag hd doorgebracht. architekten? Hoeveel die gekost? Welke is oi de totale tresten en Waarom stierf de lingsaanvraag 1982 een dood? Hoe ziet er uiteit de wegenis ter plekke Waarom beperkt men u j^t 34 woningen i.p.v een i ,ee|c bouwkundig plan uit te «i voor de hele wijk? Welh tcria zal men aanwende deze percelen toe te w Wat gebeurt er met de de gronden? tcbc bu Na.Ce.Bo - Aalst (Nationale centrale van metaal- hout- en bouwvakondernemingen, grootste beroepsvereniging van het N.C.M.V. (Nationaal Christelijk Middenstandsver- bond) organiseert in de Paas- periode, vanaf 5 april t?m 9 april 1985, zijn vierde vak beurs in voor bouwen en wo nen met stijgend sukses. Toen in 1983 het Vrij Tech nisch Instituut werd verlaten voor de Keizershallen kon het

De Voorpost | 1985 | | pagina 10