w1 dorp van Pros en Lies» Stekene schitterend volks spektakel Van Mossevelde té zwaar Aalsterse karnavalisten Weekblad Zoogpesl» slaat onverbiddelijk toe Séöür TV-Ekspres geeft elke dag een Eddy Merckx-fiets kado. Gratis wedstijd 10 weken lang V a f j ireven wede Jauwerd /eren. Beveren Stekene Zwijndrec Jlupeimonfle Temse Daknam Overmeie OpOorp Scneiiebelle Sc hoonaarde Wanaeie Merchtem Hekelgenr Relegem nog zover komen dat geschiedschrijvers vertellen dat Reintje Vos uit Kemzeke de n leerde kijken naar volksdansen. Zo'n .500 mensen keken het voorbije weekein- f met f het prachtige totaalspektakel dat de Kern groep tot driemaal toe ten beste gaf in de itelijke sporthal, die voor de gelegenheid avon ngevormd tot een volksdans-spektakeltem- Jaja> ||na zonder uitzondering waren de talrijke 1 Duwers vol lof over dit Reintjesspektakel, dat ^inric 1 de verwezenlijhing was van een droom, t opnireIe J8X611 gekoesterd door ondermeer vosjes- im v 'er Chris Van Re moortel... mti» »m die werd gerea- met o.m. Kunstgroep Incar 3) in samenwerking (verlichting), Paul Vereec- ken (dia's en geluid). Paul DTiooghe (dekorontwerp), heemkundige kring d'Eu- zie (tijdsituering) en Luc Samson (regie). Maar de meeste lof gaat ongetwij feld naar de groep Reintje Vos zelf inbegrepen Jeugdgroep Reynaerdeyn waarvan alle leden over de enorme scène evolueer den alsof ze het altijd ge woon waren geweest Schitterend, afwisse lend, maasajtl In een warme sporthal kre- r Reintje Vos in Stekene. Er werd gedanst en gezongen: terwijl de piepel met de meisjes de stuipen op het lijf joeg speelde de jeugd met bol en kegels. gen de toeschouwers reeds onmiddellijk koelte en spektakel toegewuifd door zes vendeliers. En inder daad, zo'n vendelnummer is mooi en spektakulair, vooral wanneer het goed wordt gebracht. Zo ging het een heel jaar door, van de september(?)kermis tot en met het bruiloftsfeest in augustus van het volgende jaar. Een jaar rond de eeuwwisseling, met de toen nog vele volkse gebruiken «lekker» hard werken met feestelijke uitspattingen bij kermissen, oogst en andere vooropgezette tijdstippen. Eenvoudig, menselijk-klein maar oprecht. Een wereld om van te dromen. En in dat éné jaar werd met weinig moralizerende pas sages veel geopenbaard over het gewone boere-bui- tenleven. Hoe goed en ge moedelijk, hoe gezellig en warm want kleinschalig en dicht-bij-elkaar was het toen nog Oog voor detail De eerste totaalscène deed denken aan het Jan-van- Steene-massaspel, maar dan binnen. En zo verliep heel het «Dorp van Pros en Lies»: massaal, vol afwisse ling en schitterend uitge beeld. Zelfs beter afge werkt, scherper, fijnzinni ger, verzorgder... We den ken dan aan belichting, ge luid enz. Maar ja, dat is nu eenmaal het grote voordeel om binnenskamers te spe- len. Ook een zaalvoetbal- wedstrijd verloopt meestal fijner, technischer en ver fijnder als een wedstrijd op het grote veld. Maar «men» (de regisseur? de groep?) had oog zowel voor de mas sale taferelen als voor de details, zowel voor het pop- penduo dat het verhaaltje aan mekaar praatte als voor de «achtergrond-men sen»... De kermisviering werd on derbroken voor de priester op weg met het H. Oliesel, de tijd van het jaar werd geèvokeerd door reusachti ge dia's, de toekijkende Vosjes speelden steeds het spel mee (bewonderende kommen taren, eten op het veld, enz.) en viel er al eens een graanschoof tegen de vlakte of wilde het takje niet boven de deur blijven zitten: alles viel onopval lend in z'n goeie plooi en het totaalspektakel ging onverstoord verder. Tot en- toesiasme van het publiek dat zijn dankbaar applaus niet spaarde en zelfs enkele keren spontaan de hande lingen onderbrak voor be wonderend handgeklap. Vlaanderen en z'n volks- danstraditie Het was een aaneenschake ling van échte, uit het leven gegrepen volkse dansen. Destijds uitingen van vreugde, opwinding, ver driet, bewondering... We sommen ze op in volgor de van voorkomen in het totaalspektakel. Na de pie- peldans (kermis) danste het volk Polka, Scottish en Wals. Dan ging het «hopsa, hopsa, hoi!» met de Kadril van Putte en de kring werd nogmaals gevormd voor de Polka Sjanzewit. Zowel nuchter als zat waagde men zich aan de Streep, de voor loper van het huidige «zak je blazen». Meteen was het najaar vervlogen en volgde de donkere winterperiode met de rijzenbezemdans en op oudejaarsavond de hei- luizer. Op Sint-Antonius- kermis dansten jongens en meisjes met de mand om eten te verzamelen en even later was het karnavaldan- sen.]/ervoig Qp blz. 4 een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prlj» voor los nummer 34 F Jaarabonnement 6 maand 825 F 3 maand 425 F Verantwoordelijk D. DE CUYPER Dendermonde. Professor Clement Marot was zo vriendelijk o alle uitleg te verschaffen over de Pestus Bubinicus. VANDAAG bij uw dagbladverkoper EKSPRES mderm ircikil van -go, leze eroep zou omen J mdai uek deze Mossevelde, 19 jaar aktief in de Aalsterse reikte verleden zaterdag in de «Borse van de prijzen uit van «zijn wedstrijd» om meer daggf1™1' meer spiritualiteit en meer ludiek gebeuren de h P"meren boven de heersende trend om het te gaan !- overdimensionering van wagens in de Aalsterse VRIJDAG 29 MAART 1985 38JAARGANG NR. 13 - 34 F SSsS S s Antoine van Johan Cleemput hadden gekregen langsheen het begeven en uit te wat hen meest or- Dat dan zowel bij groepen als enkelingen of duo's groepen in, kleur ylüt'it D 'let Aalsters gebeu- dan meestal wordt de meest recente ging de prijs naar «Sjiek», uitbeelding en de het Keizerlijk individuelen werd Wasteels - Bruno met een zon- hen 5000 fr. samen Willy Van zou echter geen si in hart en nieren er zich met een paar of checques zou «Sjiek-voorzitter» naar voor trad om ien wel de 10.000 fr. in ontvangst te nemen leek de prijs hem net iets te zwaar. Van Mossevelde, doende in de verfsektor, had immers niet beter gevonden dan liefst 10.000 stukken van 1 fr. in een reuzeverfrecipiënt aan de winnaars te presente ren. Een inderdaad zware prijs. Juist 45 kg zodat de voor zitter de hulp van een medelid moest inroepen om deze prijs uit de brand te slepen. Tot grote hilariteit van de aanwezi gen. Ook van het duo Wasteels - Triaen dat nog geen vermoe den had wat hen te wachten stond. Twee maal dezelfde grap zou Van Mossevelde toch niet uithalen. Van Mossevelde overhandigde beide laureaten een enveloppe doch vroeg dat ze voor alle zekerheid en om latere eventuele betwistingen te voorkomen dat ze de inhoud even zouden nakijken. En wat vonden ze? Elk de helft van een bankbriefje van 5,000 fr... Moilentrekkers Willy Van Mossevelde rea- *aht- geerde hierbij aansluitend nog Devree 10.000 frankskens, goed voor 45 kg. (a) even op de oproep van de karnavalgroep «De Galante Moilentrekkers» die graag in de toekomst zouden zien dat toeschouwers precies weten wat elke groep al dan niet met wagen uitbeeldt. Dit via een folder of enig andere uitleg. Dat kijkers moeten weten waarover het precies gaat, vond Van Mossevelde ook. Echter niet dat daartoe een folder of iets analoog noodza kelijk is. Groepen moeten een uitbeelding brengen die, zon der enige verbale verklaring, spreekt voor zich zelf, meent Van Mossevelde, zoals bvb. dan toch ook het geval moet zijn met een strip of een kartoon. De Afrikaanse varkenspest heeft hevig toegeslagen in het Vlaamse land. In West- Vlaanderen zijn al meer dan twintigduizend varkens afgevoerd en nadien afgemaakt. Deze byzonder hardnekkige en gemakkelijk uitbreidende ziekte duikt nu ook in Oost- Vlaanderen op. Er is echter een bijkomend verschynsel. Deze speciale vorrti van varkenspest is niet alleen byzonder besmettelijk voor varkens, ze is tevens zeer gevaarlijk voor huisdieren. Vooral voor jonge huisdieren die nog zogen. Daarom ook heet deze ziekte in het latijn de «Pestus bubonicus». LH Aalst. Elk een half briefje van 5.000 fr. (a) Dendermonde. Op vele plaatsen kan je dit bordje terugvinden waarop de besmettelijke ziekte wordt Professor Clement Marot, spe ciaal overgekomen van de Sor- bonne in Parijs en geaffilieerd aan het «Institut Pasteur», een autoriteit op het gebied van de besmettelijke ziekten bij die ren en jarenlang werkzaam in Afrika, is momenteel bezig met de verschijnselen te bestu deren en is ervan overtuigd dat het om een zeer hardnekkige virus ontstaan die met niets te bestrijden valt, tenzij men pre ventief heeft ingegrepen. Daarom is het noodzakelijk dat alle huisdieren, zowel kat ten als honden, hamsters, ko nijnen, witte muizen en goud vissen, parkieten en vooral Guinese biggetjes worden ge vaccineerd. De Provincie Oost-Vlaanderen, steeds snel en akkuraat, organiseert maandag in alle belangrijke steden een dergelijke service. Een mobiele dienst zal de gan- één dag bestaat de mogelijk heid dat alle huisdieren kun nen ingeënt wotden. Belang rijk is wel dat vanaf 2 april geen enkel huisdier meer mag op straat komen. Het is dus verboden om na maandag nog een hond of een kat zijn (haar) vrije loop te laten op openbare plaatsen. Die dieren, ook als ze bijvoorbeeld in een wagen vervoerd worden, zullen on- verbiddellijk worden afge maakt. Een meedogenloze dienst van de speciale inter ventiemacht onder leiding van inspekteur Pierre Rud'hon zal op deze maatregelen nauwge- let toezien. We herhalen even. Het is dus vanaf maandag ver boden nog huisdieren vrij te laten loslopen of te vervoeren in de wagen, zoniet worden ze gelikwideerd en afgevoerd naar het vilbeluik. Eigenaars van dieren, die wel gevacci neerd zijn, krijgen een bewijs en dan kunnen ze er natuurlijk wel mee de straat op. Eigenaars van huisdieren die niet ingeënt zijn, kunnen ver antwoordelijk gesteld worden voor de verspreiding van de ziekte in hum omgeving en blootstaan aan gerechterlijke vervolgingen. Maandag gaat dus de mobiele dienst van het Provinciaal Bestuur van Oost- Vlaanderen de belangrijkste centra van de provincie be zoeken. Nadat eerst Gent werd ver zorgd, komt deze speciale wa gen naar Aalst. Hij zal parke ren op de binnenkoer van het stadhuis, waar de kandidaten met hun huisdieren hun op wachting kunnen maken vanaf halfnegen. Eerst inschrijven bij de stadhuisbode natuurlijk. Tot halftien blijft de wagen in Aalst, want deze vaccinatie gaat zeer snel. Men maakt daarbij gebruik van pistolen met luchtdruk. Wel wordt ge vraagd om gevaarlijke dieren een goede begeleiding te ge ven. Honden liefst gemuilband en katten in afzonderlijke ke ven. Bijzonder gevaarlijk is deze ziekte, de «bubonicus» dus, voor de duiven. Liefheb bers die voor een fortuin op hun hok hebben zitten, moe ten zeker voorzichtig zijn. Dui ven zijn gemakkelijke over- Vervolg op blz. 4 Mere Bambrugge .Borst Erpe-Mere Kobbegem Wemme Op dit kaartje staan de gebieden van de besmetting aangeduid. Oostvlaamse huisdieren bedreigd

De Voorpost | 1985 | | pagina 1