Ommekaar serveert suspens in La Petersen in La Mama in Lebbeke E «te Toneelateljee Lede voerde geslaagde Viviseks uit Lebbeke. De spelers van Ommekaar dicht bij elkaar (v). Toneel in Kemzeke. Bij 't Kelderken werd de komedie in drie bedrijven «Een Vorige week kon men in jeugdhuis Leeuwerik te Lede terecht voor «Viviseks» een stuk bestaande uit veertien sketches. Toneelateljee Lede is hiermee aan z'n vijfde seizoen begonnen. In het verleden waren ze genoodzaakt him kunsten elders te vertonen, bij gebrek n«n een eigen speelruimte. Kleine scenes, enge kleedkamers, ondergelopen kelders, muffe zaaltjes en veel gesleur met dekorstukken, dat waren hun ervaringen in het verleden. Daar is nu een eind aan evolueren naa gekomen, want na drie vullend stuk. maanden van keihard wer ken hebben ze een eigen. i avond- Afwisseling genoeg dus in deze sketches. Zowel de wisselende akteerpresta ties, de vormgeving van de permanente toneelruimte Onder het goedkeurend stukjes zelf, de inhoud als op poten gezet. Een super oog van Lien Smolders kre- de snelle dekoroinzettingen de luxe zittribune met een gen we 14 relatiestukjes zorgden voor een geva- kapaciteit van 65 mensen, voorgeschoteld. In «Scherp- rieerd aanbod een moderne kleedkamer schutter» betekende dat de Met «Artiestenleven» eer- en een eigen licht- en ge- relatie gangster-onderwe- der toneelmatig dan kaba- luidsregie in de nok van het reld, in «Piëta» moeder en retesk, ging «Viviseks» van zaaltje is het resultaat. Met zoon. De relatie dokter-ver- start. Deelnemers waren deze infrastruktuur genie- pleegster werd doorgelicht Martine Uyttendaele en Pe ten ze van een permanent in «De operatie» en in «Tele- ter Van Molle. huisvoordeel. Dat betekent foon» hadden de opbellers «De waarheid is een bel», ondermeer dat ze twee pro- een verhouding met de op- dat bewezen Herman Van dukties per jaar kunnen gebelden. Om er maar en- Molle en Claudine brengen en dat ze kunnen kele te noemen natuurlijk. Lanckman, maar het ge- sprek boeide niet helemaal WÊ omdat beide spelers in dit stukje nogal op dezelfde toon zaten. Ivan Van Hauwermeiren bracht verhaal van pech-dag uit leven van een gangster in «Scherp- Hft&p'/f ffschutter». De tekst indruk- IJ I wekkend en dreigend traag doen overkomen is hier wel gepast, maar dan moet je BérjpR^P I wel opletten niet in het notone te vervallen. En dat K gebeurde te vaak. Welke invloed «Yoga» op lichaam en werd helemaal duidelijk ge- maakt door Jean-Pierre D'Hondt en Ingrid Annaert. Prima. «Piëta» stond dan WK weer op een lager niveau, in hoofdzaak omdat Christine jo- Marckx te jong was om de moeder te vertolken. Te ^^^K- J°n^ leeftijd- maar ook te -ii/W1' /f'~ jong in mimiek, gebaren, I stem en houding. In «Wat ben ik mooi» gaf Kare' Lievens oefeningen om het gelaat jong te hou- R - h den. Ann Van Cauter gaf B jgi hier een puike vertolking ten beste Ingrid Annaert Lede. Toneelateljee. De waarheid is een bel of Herman net zich de tekst lijfelijk Van Molle en Claudine Lanckman. (P. Van San) uitleggen door regisseur Herman Van Molle in «De repetitie». Peter Van Molle was de akteur. Na de pauze speelde de zaal mee. Karei Lievens en In grid Annaert bezochten de bios en Ann Van Cauter en Dirk Siau legden ondertus sen de toeschouwerskode "uit van de bioscoopzalen. Claudine lanckman en Herman Van Molle zorgden voor een super-vertolking in het knappe «Bienvenue Verpest». Direkteur Van Molle had aan het eind van het stukje bijna een miljoen vergaard en in ruil daar voor had mevrouw Lanckman, moeder van de weerspannige Bienvenue, verkregen dat haar zoontje op tijd en stond een paar leraars om zeep mocht hel pen door hen met gifpijltjes te bestoken, dat hij voor taan altijd de eerste zou zijn op school, en dat hij na tuurlijk de toetsen niet meer hoeft mee te maken. Hoe je diplomatisch moet telefoneren, dat leerden ons Peter Van Molle (getalen teerd, maar met weinig dis cipline), Ivan Van Hauwer meiren, Ann Van Cauter en Christine Marckx. Vlot ge speeld. Martine Uyttendaele be wees talent te hebben met «Verkeersinformatie» Spij tig dat het stuk steeds afge broken werd door het la chen, het maakte het alleen maar moeilijker om de draad weer op te nemen. «De operatie» slaagde maar half doordat Christine Marckx voortdurend de re plieken stond af te wach ten. Dirk Siau was dokter en Karei Lievens figureerde als patiënt. Met «de doder» bracht Ivan Van Hauwermeiren nog t eens het verhaal van de gangster, dit keer door spekt met Italiaans. Veel beter dan het eerste ver haal, maar dit keer werden er pauzes ingelast op totaal verkeerde momenten. Jean-Pierre D'Hondt was subliem in «De goochelaar» het laatste stukje van de avond. Jean-Pierre bracht het wel en wee van een goochelaar wiens truckjes voortdurend mislukken. Uitstekend gebracht. Opvallend was wel dat het publiek voornamelijk be stond uit jonge mensen. Ouderen schijnen nog steeds een drempelvrees te hebben, waar het opvoe ringen of andere manifesta ties betreft die in een jeugd- klub doorgaan. Spijtig, want het loonde de moeite om Toneelateljee Lede aan het werk te zien! Sirou Ann Lede. Toneelateljee. Yoga voor lichaam en geest met Ingrid Annaert en Jean-i D'Hondt. (a) Een driesterrenproduktie van een «B-team» Van bij een indringende, door merg en been snijdende muzikale intro Bela Bartok op z'n best, tot de slotscène, waarin het schrijnend gelaat van een aktrice en een modern, plastich werk (dat ons «De Schreeuw» van Edvard Munch in herinnering bracht) samen in een lichtbundel gevangen, pure verbijstering uitdrukken hebben we vorige zondaga vond ruim twee uur lang genoten van «Plots». Met deze thriller van Francis Durbridge, geregisseerd door Dré Lissens, sluit de Lebbeekse toneelkring «Ommekaar» het toneelseizoen '84-'85 af en bewijst deze jongste kring op de grootlebbeekse toneelsien, uit diverse vaatjes puik theater te kunnen Vorig weekend zette ook de Koninklijke Rederijkerska mer «De Konstminnende Jonckheyt» - doordeweeks ook «De Vrede» genoemd - een punt achter het toneelseizoen 1984-85. Om zijn 85ste levensjaar extra in de verf te zetten, produceerde deze kring «La Mama», een - vermeldt de programmabrochure - «opgewonden komedie» van An- dré Roussin. Voor de gelegenheid stond Ann Petersen niet alleen achter de regietafel, maar gaf ze ook gestalte aan het hoofdpersonage, Signora Rosario, alias La Mama. Laatstgenoemde beslissing, een beroepsaktrice, dan nog van het gehalte van La Petersen, te laten evolueren in een groep mensen, die de toneelspee lkons te beoefe nen op louter amateuristi sche basis, werd in Leb beekse toneelmiddens niet overal even positief ont haald. Ln de grond houdt dergelijke ingreep inder daad een aanfluiting in van het verschijnsel amateurto neel, kan je zelfs gewagen van konkurrentieverval- sing, maar wanneer - zoals ons door een Vrede-lieven- de stem toegefluisterd werd - deze uit noodzaak gegroeide ingreep eenma lig blijft, krijg je als toe schouwer de kans je toneel ervaring te verrijken. Dat hebben wij, vorige vrijdag avond, dan ook gedaan In «La Mama» wordt het werkwoord «kunnen» ver voegd in zowel de verleden, de tegenwoordige als in de toekomende tijd. Feit is im mers dat de mooie Antonio, een Siciliaan van goeden huize, die wanneer het op sexuele potentie aankomt een ferme reputatie geniet, die faam niet sterk kan ma ken en hij zelfs bij zijn jon ge vrouw voortdurend in de knoop geraakt. Hoe de afta keling van deze mucho macho, dankzij de bemoeie nissen van zijn Mama al bij al omgezet wordt in een to taal herstel, wordt door An- dré Roussin uiteengezet. De centrale figuur in deze lichamelijke rekonversie, signora Rosario, werd ver tolkt door Ann Petersen. Ze beheerst vanzelfsprekend het gebeuren, etaleert haar rijke akteertalent en zelfs wanneer ze zich verspreekt -ik bedoel. - herstelt ze zich met een bewonderens waardige stielvaardigheid en vlotheid. Kortom, La Pe tersen was La Mama, ener giek, bedillerig, niet uit haar lood te slaan. Ook al lijdt ze aan duizend en één kwaaltjes. In de nevenrollen zagen we vooral aan mannelijke kant goeie akteerprestaties. Een Rik De Pauw (notaris Pug- lisi) bvb. die spijts enkele teksthaperingen op schitte rende wijze zijn personage typeerde. Jan Luyten (Aldo) bovendien, die in vergelij king met vorige prestaties aan vlotheid won, Michel Bauwens ook, die de Latin lover Antonio knap tekende en Raf De Pauw (pastoor Giovanni), een wijwatervat op twee poten, die in de dialogen met La- Mama flink uit de verf kwam. Minder in de smaak viel ons de prestatie van Herman Bosteels (Gildo). Zijn perso nage leek ons te mat gete kend. Aan vrouwelijke amateur- kant, waren de verschijnin gen van Hilde Vermeir (Ele na) en Gert Van Dam me (Rosina) te kortstondig om zich enig bepalend oordeel over hun capaciteiten te kunnen vormen. Anny Ver meir (Barbara) daarentegen kon ons niet overtuigen. Toegegeven, ze debuteerde, maar al bij al viel ons enkel haar stereotype gelaatsuit drukking op. Vreugde en verdriet liggen bij haar blijkbaar in eenzelfde schuifje. Net als bij vorige opvoe ringen viel ook het decor best mee. Naar een ontwerp van Frans Bourgeois zorg den Emiel Peytier, Robert De Ruy8scher, Leo Men ten. Rik De Pauw, Maurita Cal- De Ridder (Glenn Howard), koel en berekend als een kikker. Slechts bij momen ten verliest bij het even wicht. Dat hij in dergelijke ogenblikken niet in over drive schakelt zoals dat in vroegere vrede-lievende tijden wel eens gebeurde pleit, menen wij, zowel voor het talent van de akteur zelf als voor de aanpak van de regisseur. Voor Korael Leunis moet het beslist geen sinecure geweest zijn de overstap te maken van een Robert (of was het Ber- trand?) in «Robert en Ber- trand» naar de figuur van Sam Blaine, een sympa thiek en al bij al pienter schrijver met recente bijval. Kornel zet die stap overi gens zonder kleerscheuren, overtuigt bovendien. De overige mannelijke rollen nemen Mare De Vlieger (Appleton) en André Veire- man (Remick) voor hun re kening. Beiden typeerden uitstekend Technische omlijsting Net als bij haar vorige pro- dukties besteedt Omme kaar ook nu de uiterste zorg aan de technische om lijsting van het stuk. Het decor-ontwerp Dirk De Rid der. uiterst modern van aanpak en uitvoering, be hoort tot de beste die we in de regio reeds te zien kre gen. Niet het minste detail werd over het hoofd gezien Zelfs een aquarium en een heus televisietoestel, dat bo vendien funktioneert, ont breken niet. Ook aan de aankleding zagen we in de «fond» geen «Barbertje» hangen? was de grootste zorg besteed. Een bank vooruit dus en een «bees van d'iffra», zowel voor de ontwerper als de uitvoer ders: Petrus Van Stappen (koördinatie), Leon Van Praet, Frans Van Lierop, Lucien Dierickx, Daniël Huys, Gu8taaf Moortgat, Frans Michiels, René Moortgat. Rudy Leon, Dirk De Ridder, Rudy Rob- brecht, Louis Wesemael, Leon Verhavert. Gilbert Til- burgh, Freddy Van Haudt, Louis Buytaert, Luc Pie- ters, Willy Lissens, Pierre Philips. Jo Abbeloos en Lebbeke. Vrede. La Mama regelt de zaken wel. (P. Van San) laert, André Ravijts, Achiel Mertens en Daniel Violet voor de uitvoering. Verleenden verder hun me dewerking: Jan De Ridder en Jozef Tirez (klank). Geert Heyvaert en Kris Laurent (belichting), Leo Callaert (rekwisieten), Gil- berte Willems (toneelmees ter), Maria De Mulder (gri me). Marleen Van Rans- beeck (regie-assistentie) en Josepha Pisane (tekst- steun). Pierre Van Kossem Hoger Op Aalst naar de Caraïbische zee De toneelgilde Hoger op Aalst sluit het toneelsei zoen af met het stuk «De Caraibische Zee» van Rene Verheezen. De regie is in handen van Lena Siau. Met dit stuk neemt de gilde ook deel aan het provinciaal ring8tomooi. Het verhaal situeert zich in een oude ziekenhuiskamer, waarbij de twee patiënten elk op zijn manier «het ziek zijn» trachten te verwer ken. Dit prachtig werk wordt op de planken gezet door Monique Daelman- Van de Velde, Annie De Baet8-Pauwels, Mare Pop- pe. Karei Pauwels, Vera Matthieu, Annick Daem, An Ghijsels, Lies Brou- ckaert-Pauwels, Jeannine Lacroix-Melchior, Machteld De Rauw, Louis Pauwels, Antoine Ghijsels, Frans Pauwels en Jan Pauwels. De voorstellingen hebben plaats op 13, 14, 19, 20, 21 en 22 april in de paro chiezaal, Moorselbaan 128, Aalst, telkens om 20 uur De toegang bedraagt 100 fr. Abonnees gratis. Dc Oostvlaamse Politiever- broedering organiseert op 15, 16 en 17 april in het ICC te Gent een nationaal kongres. Bij het kongres hoort ook een vakbeurs over politie en veilig heid. Lebbeke. Vrede. Rik De Pauw (midden) overtuigde als notaris. (P. Van San) Thrillen geblazen De plot van «Plots» ontluis teren, doen we vanzelfspre kend niet. We houden eraan nog enige tijd op deze aardkloot tiens. Vondel rond te dwalen. Door echter te verklappen dat «Plots» een ingenieuze in trige bevat, die je als toe schouwer van de ene ver rassing in de andere voert, kunnen we onmogelijk bij enige toeschouwer-in-spe enig déjè-vu-effekt kreë- ren. Wie bovendien van ak- tie houdt en tegelijk ook de van spanning trillende mo menten van stilte knap benadrukt door regisseur Lissens weet te apprecië ren, komt in «Plots» rijke lijk aan zijn trekken. Te meer daar de (meeste) ak teerprestaties, zowel als de technische aanpak van de opvoering decor, mu ziek, licht, gevechtsscènes enz. een zeer behoorlijk peil halen. Kortom, «Plots» groeide in Ommekaarhan- den uit tot een knappe brok theater De enige wanklank die we op de knappe program mabrochure moesten note ren was de houding van sommige toeschouwers. Be paalde mensen kunnen het blijkbaar niet laten hun al lerindividueelste emoties en bedenkingen se, se, verleeë kieë spelden deinen Bertran! voor zich te houden en vinden het bo vendien prettig in knispe rende wikkels getroken bonbons de degusteren. Toegegeven dat bepaalde reacties van het publiek deels ook als ontlading gol den voor de talrijke mo menten van spanning, maar toch kwamen derge lijke reakties bij andere vaak storend over. Knap geakteerd Voor de vertolking putte re gisseur André Lissens uit flink wat nieuwe gezichten uit de Ommekaar-voorraad. Marleen Chalmet (Maggie Howard) o.a. zagen we voor het eerst aan het werk en hoewel ze kwa houding en typering wist te overtui gen, toch kunnen we haar prestatie niet met een goed krediteren. Haar zegging was immers te onduidelijk, op bepaalde momenten zelfs naar het onverstaanbare toe. Nieuw in een Ommekaar- outfit, echter sreen debutan te meer, is Nelly De Landts- heer. Als de tweedeplans aktrice zet ze een extrover- te, zenuwachtig en gefrus treerde Sheila Wallis op de scène en bevestigt ze op nieuw al het goede wat we reeds van haar mochten schrijven. 8anté! Ann Colpaert, ook al een oude bekende, vertolkte de rol van Lenny Bayer Ze vertoeft niet zo vaak op de in pAJE vierde vrouwe- Lebbeke. Ommekaar bracht met Plot een prima voorstelling, (v) lijke personage. Helen Ten by, neemt Hilde Van Mol voor haar rekening. Wie haar in de vorige Omme- kaar-produktie aan het werk zag, zal toen reeds gemerkt hebben dat Hilde Van Mol over akteercapaci teiten beschikt. Daarvan getuigt ze nu rijkelijk. Ze koppelt présence aan een kréme van een zegging en akteert van binnenuit. Naarmate ze meer ervaring opdoet en ze een paar ze nuw-tics weet te bedwin gen, zal ze ongetwijfeld uit groeien tot een element, waaraan de kring in de toe komst nog enorm veel to- neelplezier zal beleven. Voor ons alvast een reve latie. Verbazen deed ons ook Dirk een manopgevoerd. Karei Ferket regisseerde (Iv) Franky Dierickx. Ook de belichtings- e luidsmensen Rudj brecht, Eddy en Heymans, en Hert Cauwenberghe - feilloos de richtlijnefl regisseur Lissens overigens degelijk 1 van de mogelijkhec" licht en geluid in deil genre uit. Ook de pf gekozen muziek streepte de ene keer ai re rend, de andere sterk beklemtonei gebeuren op d Vergeten we bovendi de kostumering Chalmet) met een i kend te bedenken en ei aan toe te voegen dat a Abbeloos (toneelmea 'M' Demsey Stevens, Nieuwenhuyse, Filip Ransbeke (toneelasa tie) schoonheidssalon t ky (grime), Lena pil (teksthulp) en Guy Pa* (publiciteitsverantwoa lijke) hun steentje bij J gen tot deze produktii nog te beleven valt o dag 29, zaterdag 30, dag 31 en maandag 1 telkens te 19.30 uu (Reservatie: 21.71.74). Met veel aandrang gens bevelen we deze mekaar-produktie aan. Pierre Van Rfck Ka Belsi 22 - 29.3.1985 - De Voorpost

De Voorpost | 1985 | | pagina 22