fekke 3 OPEN-DEUR-DAGEN Leefmilieuminister Jan Lenssens: laat je geen leugens wijsmaken voortspruitend uit partijpolitieke belangen VU-OCMW-raadslid Leo Callaert formuleert ware klachtenregen in Lebbeke Veertig eretekens voor bloedgevers in Wie7e Berlaars huisvuil goedkoper opgehaald Direkte verbinding Brussel-Lokeren-Sint-Niklaas 2 - 29.3.1985 - De Voorpost Lebbeekse CVP organiseerde informatie- en debatavond Ruime belangstelling, vorige maandagavond in zaal Ons Huis te Lebbeke, waar gemeenschapsminister Jan Lens sens even kwam buurten om er zyn milieupolitiek uit de doeken te doen en hij de zowat tachtig aanwezigen achteraf ook de kans bood, de minister verantwoordelijk voor het Vlaamse milieubeleid te interpelleren omtrent specifiek Lebbeekse milieuvraagstukken. De Lebbeekse CVP-afdeling organiseerde deze informatie- en debatavond en nadat voorzitter Marcel Van Humbeeck de doelstellingen en de praktische organisatie - de avond werd ingeluid door een milieuvriendelijke receptie - uit eenzette, nam Jan Lenssens het woord. Geflankeerd door de Lebbeekse burgemeester Moeyersoon en schepen A. Tirez. Preventie en nog eens preventie In zijn toespraak behandelde J. Lenssens o.a. zijn bevoegd heid (het milieubeleid is kwasi geheel overgeheveld naar de Vlaamse deelregering), bena drukte hij de globaliteit van het probleem en de internatio nalisering ervan (zure regen!). De minister beklemtoonde verder de noodzaak nieuwe technologieën in de strijd te gen de milieuvervuiling in te schakelen en een preventieve aanpak. Omdat, besloot J. Lenssens, Milieubeweging heeft de milieuhinder in de meeste verdiensten, maar... gevallen die mensen treft die De milieubeweging, ant- onvoldoende financiële woordde minister Lenssens, deze zaak reeds diverse keren tussenkwam. De minister advi seerde trouwens de plaatselij ke CVP-voorritter op deze middelen beschikken om het heeft in het sensibiliseringspro- zaak niet te reageren, «omdat bezoedelde gebied te verlaten, ces dat een doelbewuste mi- ze beneden je waardigheid - maakt een milieubeleid tege- heuaanpak vereist, ruime ver- ligt» en verklaarde verder «be- 6TT||lp lijk ook deel uit van een so- diensten. Ik stel echter ook trokkenen in het parlement vast dat haar akties maar een van antwoord te dienen», deel van de bevolking berei- Wat de huidige situatie om- ken. Ik loop ze niet altijd ach- trent Coverella betreft, aldus GrOOt- Lebbeke Tijdens het tweede gedeelte terna, beklemtoonde Lenssens de minister, is het zo dat het van de avond, maakte Paul verder, hoewel ik bereid ben bedrijf, tot zolang een bepaald Verheyden, sekretaris van het tot de dialoog. Een ding staat gedeelte ervan niet overdekt is Lebbeekse Groenkomitee, de bovendien vast: uiteindelijk (geluidshinder wegwerken) minister attent op een aantal neem ik de beslissingen, omdat niet mag gewerkt worden tus- specifiek Lebbeekse milieu- ik door de bevolking daartoe sen 22 u en 6 u. en op zaterda- problemen. Hij dankte J. gedelegeerd ben. Diezelfde gen, zon- en feestdagen. Ik Lenssens echter vooraf voor de bevolking krijgt achteraf trou- heb, voegde hij er nog aan toe, installatie van de «Groene wens de kans mijn akties te de inspektie reeds herhaalde- Een dienst, aldus Ver- beoordelen. ciaal beleid. Specifiek Lebbeekse toestanden Lijn». heyden, die beslist positieve Over de NMBS-viaduktplan- resultaten afwerpt. nen, verklaarde Lenssens ver- Verheyden vroeg de minister der, zal ik me laten informe- vervolgens om steun voor het ren. Ik ben van die situatie niet Groenkomitee-standpunt, de op de hoogte. Ook wat het Vondelbeek via rijksweg 60 verleggen van de Vondelbeek naar het Scheldebekken te lei- betreft, zal ik mijn medewer- den. Dit om eens en voor altijd kers de opdracht geven de een eind te maken aan de zaak te onderzoeken. De plan- Wat het lozen van afvalwaters steeds maar terugkerende nen van ex-milieucollega Galle betreft, bleek uit een kontrole overstromingen, waarmee de bossen aan te kopen, waren uitgevoerd door de Vlaamse grootlebbekenaars op diverse - dixit-Lenssens - financieel Zuiveringsmaatschappij, in de gekonfronteerd onhaalbaar. In de nabije toe- loop van de voorbije maand lijk op kontrole gestuurd. In juni 1985 verloopt de ver gunning en zal de huidige eige naar Tessenderlo Chemie, de procedure moeten volgen voorzien voor een bedrijf van dergelijke kategorie. komst zal op dit vlak trouwens november, dat de ene wateraf valstroom uit het bedrijf een te Gemeenschapsminister Lenssens bracht een bezoek aan het bedrijf Wattex (v) De Oostvlaamse provinciale diensten hebben de voorbije dagen flink wat post ontvangen uit Lebbeke. Voor die extra-Lietbekiaanse briefwisseling zorgde OCMW-raadslid Leo Callaert, tegelijk ook VU-gemeenteraadslid. Ik heb, zette Leo Callaert tijdens een vorige zondag door zijn party belegde perskonferentie uiteen, in het verleden steeds vlijtig oppositie-werk gevoerd. Sinds enige tijd heb ik myn houding echter verstrakt. Waarom? Gewoon als reaktie op het feit dat de meerderheid door het systematisch bijeenroepen van én de gemeenteraad én de OCMW-raad, op dezelfde avond, mijn werking als gemeente- en OCMW-raadslid gehinderd wordt. Ik word dus beperkt in de uitvoering van mijn mandaten. Dat is de reden waarom ik aan de Oostvlaamse gouverneur een *-• Uaaktui nvuroomaalit h«»h S.!Th,°Uding 611 februari daaromtrent interpel- af was en Leo Callaert geen behandeling van sociale leerde, zei ze me letterlijk: «Ik inzage kreeg in de rekeningen, dossiers doe ermee wat ik wil. De gou- heeft hij bij de gouverneur Wat wrijft Leo Callaert, de verneur doet er ook mee wat klacht geformuleerd. OCMW-voorzitster, want al hij wil. De samenvatting doe je Verder vroeg hij de aanstelling bij al is zij verantwoordelijk ook mee. En ge hebt geen van een kleuterleidster te ver voor de goede werking van dat bewijzen». nietigen. Op 25 februari, legt organisme, zoal aan? Ik, aldus Callaert, besluit daar hij uit, heb ik het desbetref- Allereerst, aldus Leo Callaert, in elk geval uit dat de mensen fend dossier ingekeken. Het dat de geheimhouding van so- van de meerderheid worden was totaal leeg. Geen enkele ciale dossiers - dossiers waarin beschouwd als marionetten en kandidatuur. Pas op 27 februa- het al dan niet toekennen van dat - wat belangrijker is - een ri was er sprake van een kandi- een bestaansminimum of steun loopje genomen wordt met ar- datuur, toen wij als oppositie behandeld wordt - niet verze- tikel 36 van de OCMW-wetge- geen inzage meer hadden. De kerd wordt. Ik beschik nl. over ving, die bepaalt dat persoons- minderheid werd daar duide- bewijzen dat bestendig afge- gebonden dossiers enkel ter lijk miskend. De betrekking vaardigde Alfons De Mol, va- plaatse ingezien mogen van kleuterleidster in «Het der van OCMW-voorzitster worden. Kwakkeltje» moest overigens Arsène, dergelijke dossiers in- Omdat in het Lebbeekse reeds openverklaard zijn op 1 kijkt. De verantwoorde- OCMW geen sociaal komitee januari van dit jaar, maar inge- lijkheid hiervoor berust bij de of vast bureau geïnstalleerd volge een nalatigheid van de voorzitster en bij de meerder- werd, heb ik, aldus L. Cal- voorzitster is dat niet gebeurd, laert, de voorzitster gevraagd en heeft de betrokkene ander telkens wanneer dit in het so- halve maand wedde verloren, ciaal dossier vermeld is, dit Een OCMW-raadsbesluit, gaat verslag voor te lezen. De voor- Leo Callaert op zijn «lancé» zitster heeft dat radikaal ge- verder, bepaalt dat alle dos- weigerd. Ook deze weigering siers kunnen ingekeken wor- maakt het onderwerp uit van den, in het OCMW, tot 19 u. van de dag voor de zitting. Ik j beschik echter over bewijzen Briefwisseling en inzagerecht da, „,cerdcrhddsraa<lsle<ten In de OCMW-administratie, nog op andere uren, de dos- stelt het VU-raadslid verder siers kunnen inzien, vast, bestaat geen register van de inkomende en uitgaande Tocn lk- vervolgt het OCMW- post. Vast staat dan ook dat raadslid, via de administratie- wij als raadslid brieven die ge- ve wc8 om inzage vroeg van de richt zijn aan de voorzitster en OCMW-cijfers, om o.a. aan de de raadsleden, niet ter inzage weet te komen hoeveel geld we krijgen. Toen ik daaromtrent van de gemeente nog tegoed interpelleerde, kreeg ik als hadden, werd mij dat, op bevel antwoord «dat de brieven van de voorzitster geweigerd, waarschijnlijk tot mijn be- Toen, aldus Leo Callaert, was voegdheid behoren». het-hek van de dam. Duidelijk Ook tegen het feit dat het was 'mmers dat men mij wilde verslag van de OCMW-raads- beperken in de uitoefening van zitting dd. 15 februari, op 25 m,in mandaat. En dat neem ik februari, drie dagen voor de nict Dus he£ gereageerd, volgende raadszitting, nog niet plaatsen worden. Vervolgens drong Verheyden geen wijziging optreden, aan op de aankoop, door de overheid, van het Poelbos. Uit Walraevens en Coverella een studie, uitgevoerd in op- Na verschillende klachten van stoffen bevat. Het bedrijf zal dracht van ex-leefmilieuminis- omwonenden, stuurde de mi- nu een studie terzake laten ter Mare Galle, bleek de aan- nister de inspektie naar het uitvoeren om aan dit euvel te koop de moeite overwaard. meubelbedrijf Walraevens verhelpen. De minister besloot Nadat de Groenkomitee- (Rossevaalstraat) en kwam de zaak Coverella met de be- woordvoerder betreurde dat men tot de vaststelling dat de merking dat hij weigert licht- bij kappingen van hoogstam- afzuiginstallatie onvoldoende zinnig een bedrijf te sluiten, mige bomen, door de betrok- kapaciteit bezat. Sinds begin Dat kan niet in een rechtstaat, kenen - zoals voorzien in een januari, aldus Jan Lenssens, aldus Jan Lenssens. Enkel gemeentelijk reglement - niet blijkt de hinder - o.a. het wanneer er manifest kwade wil altijd overgegaan wordt tot neerdwarrelen van enen soort getoond wordt, moeten wij op- nieuwe aanplantingen, vroeg zwarte sneeuw - tot redelijke treden. hij naar de stand van zaken proporties herleid te zijn. Wat de heraanplanting van bo- wat betreft de milieuhinder Wat Coverella (vetsmelterij men na kapping betreft, ver- veroorzaakt door de bedrijven langs de Baasrodestraat) be- klaarde burgemeester Moeyer- Walraevens en Coverella, in- treft, bezwoer de minister de soon dat de veldwachter de formeerde hij naar het stadium aanwezigen geen rekening te opdracht kreeg, de naleving waarin de NMBS-plannen houden met «totaal uit de lucht van dit reglement in het oog te voor de aanleg van een paar gegrepen pamfletten, onwaar- houden. Schepen Tirez van viadukten in Lebbeke verke- dig voor een parlementslid» J. -»-• ren en verzocht hij bij de plaat- Lenssens had het hier duidelijk zijn kant verklaarde dat uit een verslag blijkt dat op dat vlak overheid om meer Qp volksvertegenwoordiger Jo- alles in orde is. han De Mol gemunt, die i Pierre Van Rosse m Tijdens een plechtige zitting in de voormalige jongensschool te Wieze werd afgelopen zaterdag overgegaan tot de overhandiging van eretekens aan verdienstelijke bloedge vers. Aan 39 bloedgevers van de Verenigde Bloedtransfusiecentra van Zenne- en Denderland, afdeling Wieze, werden veertig eretekens uitgereikt, wat betekent dat een bloedgever tweemaal in de bloemetjes werd gezet en die eer viel te beurt aan Freddy Van den Steen die zowel om 25 als om 40 bloedgiften werd gehuldigd. Voorzitter J. D'Haese leidde mensen; maar bloedgeven be- vrees hebben. Enerzijds heb- de bijeenkomst in en dankte in tekent helemaal niet zijn ge- ben zij schrik in kontakt te zondheid prijsgeven, integen- moeten komen met de medi- dccl. sche wereld en anderzijds is er Het aantal bloedgiften steeg in een groep die geen bloed wil of Wieze van 19 in 1979, naar 135 durft geven uit een zekere het jaar daarop. In 1984 waren schroom. Het staat natuurlijk er reeds 308. Het zijn cijfers iedereen vrij al dan niet bloed die voor zichzelf spreken, te geven, maar de voorzitter Maar het is nog lang geen zou het toch mooi vinden maksimum, aldus de voorzitter moesten de bloedgevers van die zei dat er nog steeds men- altijd anderen kunnen motivc- sen zijn die blijkbaar drempel- ren om hun voorbeeld te de eerste plaats het gemeente bestuur van Lebbeke dat zijn lokalen telkens weer ter be schikking stelt voor de drie maandelijkse bloedafname. Andere woorden van dank werden gericht tot de brouwe rij Van Roy en tot de pastoors van Wieze en Herdersem, waarna even werd stilgestaan bij de herinnering aan de heid, die met deze handelwijze instemt. Aansluitend hierbij, vervolgt het VU-raadslid, en dan zijn we meteen bij de tweede klacht beland, heb ik klacht gedeponeerd tegen het meene men van dergelijke sociale een klacht, dossiers naar koalitievergade- ringen, die doorgaan in partij lokalen. Toevallig ben ik van deze manier van doen op de hoogte gekomen. Ik kwam im mers tot de vaststelling dat alle meerderheids OCMW-raadsle- den, niet alleen over de samen vatting beschikten, maar ze per dossier ook een papier toe gestoken kregen, hoe ze moes ten stemmen. In de praktijk is het zo dat Alfons De Mol, namens de PW en schepen Tirez, namens de CVP, de za ken bespreken en de raadsle den hun besluiten dan maar te bevestigen hebben. Tocn ik, zet Leo Callaert ver der uiteen, de voorzitster op 15 Het Lebbeekse amateur- toneelseizoen zit er haast op. Enkel toneelkring Ommekaaris dit week end nog aktief met «Plots». De overige krin gen zijn aan een welver diende rustperiode toe. Opvallend bij een terugblik blijkt ons het hoge peil dat door alle grootlebbeekse toneelkringen, tijdens de terugrondebereikt werd. Wat belooft voor de toe komst. Toch zijn de wrijvingen tussen bepaalde kringen nog niet helemaal verdwe nen. O.a. tussen de Vrede en Ommekaar botert het nog altijd niet zoals het hoort. In Vrede-lievende kringen wordt de Omme- kaar-ploeg wel eens deni grerend als ons B- of C- teamgeciteerd. Zolang het bij dergelijke satirische uitspraken blijft - we houden van een flin ke portie satire- valt dat nog best te pruimen. Wordt die satire echter geactuali seerd en gaat een onver antwoord iemand een Om- mekaar-affiche bekladden met B-teamen het bo vendien deels van de muui rukken - zoals we dat vori ge maandagavond in zaai Ons Huis konden vaststel len - dan loopt de zaak uil de hand Vinden we het laag-bij-de grond. ledereen die vorige za terdag en zondag de voor stelling van «Plots» bijge woond heeft, zal ongetwij feld onder de indruk geko men zijn van de uiterste zorg die aan de toiletten van de dames en heren akteurs en aktrices be steed werd. Het grijze kleedje waarin Hilde Van Mol op een be paald ogenblik op de scène evolueerde, viel zo danig in de smaak van één der bezoekers, dat deze - in de waan dat de toilet ten geleverd waren door Kleding Octaaf- zich 's anderendaags dorps- waarts begaf en Octaafs zaak binnenstapte. De be trokkene moest echter op haar stappen terugkeren. Het toiletje behoorde im mers tot de garderobe van Nelly De Landtsheer. De affiche van de ko mende paaskermis al ge zien? Flauw, hé. wat er voor de komende paasda gen geprogrammeerd staat: een paaseitjeszoek- volgen. rat op z'n smal ii! de tocht, een kaatslul een tentoonstelling. 1 Daarmee is de kous gemeentevadren h f er beter aan gedai nieuw een reuzen bak op te zetten, za enige jaren gelede '- geval was. En waan Lebbekenaars op de kwamen. Vorige maandag m was het dringen get in de gang die ni iaa «grote» en de «1 ger, zaal van Ons Huis It je» de grote zaal werd i ioo La Mama voor het ei opgevoerd en in de rfe zaal zou minister ko sens de Lebbekem 1S c formeren over het 0rn En beide manife jng brachten heel wat 5g de been. »de Een inwoner van fl a belle, Kamiel De £n j zorgde tijdens la noemde samenkom jo$s heel wat hilariteit. toen Groenkomitet HOt taris Paul Verheydt ng verzuchtingen aan fr nister bekend /wtdec maakt en CVP-vc Marcel Van Hu pn vroeg, of er nog «a febi tende vragente a. waren, klonk plots p to de achterste region wei de zaal de stem i uiig miel De Rauw... He - Dat kan, zei de .-uid naar doodgemoede begi Even haalde hij tot r ex adem en toen vn jj ec prompt: «Kan ierm n g£ zeggen hoeveel bo ent groen de «groet ten gens» zelf staan he ma; Jaja, Kamiel is niet mond gevallen. j,, In het Let iet OCMW, legde VU4 loss raadslid vorige i lp morgen uit, is het de woonte dat de lev ast delen en onderho )it dukten bij Lebbeek S.( delaars aan reeg worden. i gc Toen ik, aldus Leo, eur. kere dag vaststek tas r een bestelling bat Ian i buiten de gemee plaatst werd - in Laame, om prei zijn - en ik daarom «u OCMW-voorzitster pelleerde, antwoon hp, ze prompt: «De va l'BI bestelt waar ze wi ji ker in dit geval, wa we familie!!!». lozei Smoeleni bij }lo. lursu hg gart Van Uammt, Lebbeke. De gevierde bloedgevers (c). Pierre Van Rossem Berlare is er in geslaagd het huisvuil in de toekomst goed koper te laten ophalen. Hier toe werd het bestaande kon- trakt opgezegd, een offerte ge vraagd bij verschillende bedrij ven om tenslotte toch weer bij dezelfde firma terecht te ko men. Daarbij werden nog strengere voorwaarden gesteld voor een juistere ophaling, in gemeentezakken. De goedko pere ophalingen leiden echter (nog?) niet naar goedkopere belastingen voor de bevolking. Klachten Het huisvuil in Uitbergen wordt opgehaald door D.D.S.I. Berlare en Overmere gebeurde dit door de firma Maes uit Kieldrccht. Het ge meentebestuur had er bij deze laatste al regelmatig over ge klaagd dat men huisvuil mee nam dat niet in zakken zat die door de gemeente worden be deeld. Daar dit telkens tever geefs gebeurde, werd uiteinde lijk beslist het kontrakt op te zeggen en een prijsaanvraag in te richten. Burgemeester Van Sande: «Wij willen hiermee de konkurrentic laten spelen. Goedkoper En dit lijkt gelukt te zijn. Vol gens sekretaris Lippens kwam er een antwoord van 4 firma's. Uiteindelijk bleek D.D.S. de goedkoopste voor de ophaling van het groot vuil en de firma Maes voor dc wekelijkse opha ling. Voor de eenvoudigheid werd beslist alles bij één firma te houden. Het werd de firma Maes, omdat de wekelijkse op halingen toch het grootste deel uitmaken. Üp vraag van de P.V.V. bevestigde de sekreta ris dat de bedongen prijs lager ligt dan wat vroeger betaald werd. Er zijn nu ook sankties afgesproken voor het geval er opnieuw klachten zouden zij. Voor Uitbergen loopt het kon trakt met D.D.S. nog. Als dit afloopt zullen ook daar de voorwaarden opnieuw beke ken worden. bloedgevers of bestuursleden die ondertussen zijn over leden. De voorzitter zei ook dat het aantal bloedgevers nog steeds toeneemt en hij hoopte dat de bloedgevers de mensen uit hun onmiddellijke omgeving er zouden kunnen toe aanzetten hun voorbeeld te volgen. Bloedgeven, aldus de voorzit ter, gebeurt zonder enig mate rieel of financieel winstoog merk, wat men ook mag bewe ren. Hij zette ook uiteen waar om het zo belangrijk is het reddend gebaar van een blocd- gifte te stellen. Al evolueert de wetenschap nog zo snel: zon der bloedgiften geen patiënten die open hartoperaties en der gelijke kunnen doorstaan. Bloedgevers zijn in se gezonde Daarop werd begonnen met de Van den Steen, Eri huldiging. Jeught, Jozef Van "8V; Gaven tien keer bloed: Eric Lutgart Van Haw 188,1 Ampe, Hans Bauwens, Cecile Van Hercwcghcn, 8 ec Cami, Jozef Cooreman, Frans Van Houdt, SiegfiDsdc Coppens, Andre Dc Baets, Nuffel, Eddy Verö Rudy Dc Boeck, Lucienne Yvan Vlaeminck. D'Haese, Maria Eliano, Chris- Gaven 25 maai bla L.. tianc Hauwelaert, Alfons Buys, Julien D'Hat Lambrecht, Dirk Maes, Godc- Dierick en Frans 1 lieve Matthys, Lydia Matthijs, Steen. Dnd,: Patrick Moeyersoon, Jan Pic- Voor bloedgiften m ters, Yvonne Roggeman, Jozef huldigd: Freddy Rosse 1, Jan Troch, Frans Uyt- Steen, Maria Van D tersprot. Petrus Van Bicscn, Albert Van Nuffel 1 Clementine Van Cauter, Lut- plasmagiften P lagvc Volksvertegenwoordiger Georges Anthuenis is andermaal bij verkeersminister H. De Croo tussengekomen om een direkte verbinding te krijgen tussen Brussel en Sint- Niklaas via Dendermonde en Lokeren. Men kan het belang van deze verbinding niet genoeg beklemtonen omdat men weet dat zeer veel pendelaars vanuit Sint-Niklaas dagelijks naar de hoofdstad moeten sporen. Het doortrekken van de intercitylijn van Brusscl- Lokeren tot Sint-Niklaas zou al vast door menige pende laar goed onthaald worden. Gekende merke Charm Closs Rasschaert FABRIEK en TOONZAAL op zaterdag 6, zondag 7 en maandag 8 april (Pasen) WAARDEVOLLE GESCHENKEN Voor iedere bezoeker een verrassing Tentoonstelling van kwaliteitsmeubelen Prijsvriendelijk

De Voorpost | 1985 | | pagina 2