Bebloemingsaktie in de vier deelgemeenten van Temse Op bezoek bij «de opper-Belg» in Tielrode Prachtig Lentekoncert in Oudegem Twaalfde Muziekmozaïek in Temse Over 9t Plathof Luc Roelants wint zangwedstri te Berlare "k"" 46 - 29.3.1985 - De Voorpost strikken interviews twee. Er Zes muziekverenigingen hebben gespreid over twee dagen in Oudegem gezorgd voor een prachtig Lentekoncert dat werd georganizeerd door de Ko ninklijke Fanfare «De Ware Belgen», die tussen haakjes gezegd haar 175' verjaardag viert. Maar daarover krijgt u later meer nieuws. Twee dagen na elkaar was monde die traditioneel de parochiale zaal van Ou- werd geleid door de heer P. degem nokvol gelopen voor Pieters. Zij brachten een de uitvoering van de «Len- uitvoerig programma met tekoncerten». De eerste marsen, medley's en lieten avond mocht het bestuur de klarinetten Elly Jans van de Koninklijke Fanfare sens en Wilfried Laureys in De Ware Belgen drie mu- een bewerking «der Klari- ziekmaatschappijen ver- netten Muckl» spelen. Ook welkomen. Met natuurlijk zij kregen applaus in over een massa toehoorders die vloed. Dat was ook het ge- zich de avond helemaal niet Val voor de Koninklijke zullen beklaagd hebben. Fanfare «Vreugd en Vrede» Het tweedaags muziekfes- uit Gij zegem en de Ko- tijn werd ingezet door de ninklijke Fanfare Sint-Ceci- Koninklijke Harmonie ua uit Hofstade die voor de Sint-Ceciliauit Grember- gelegenheid tot een eenheid gen onder leiding van haar waren samengesmolten en jonge dirigent Tony Van werden geleid door dirigent den Eede. Sekretaris Robert Willy Hertsens. Zij brach- Coppens van «De Ware Bel- ten een uitermate geva- gen» stelde de maatschap- rieerd programma wat dui- pij aan het pubhek voor, delijk de waarde van de bei maar omdat hij dan voor de verenigingen onder een tijdje door ons m beslag streepte werd genomen, het hij die Zondag kwamen dan drie taak over aan een collega- andere maatschappijen aan bestuurslid De Gremberge- de beurt. De Koninklijke naren zorgden voor een Fanfare «De Vrienden- pracht van een openings- bond» uit Berlare mocht, de mars om te vervolgen met spits afbijten. Dirigent Fre- een schitterende uitvoering derik De Roover leidde zijn van «De stomme van Porti- muzikanten via een Festi- ci». Daarvoor kreeg de mu- val naar Toxandrië naar de ziekmaatschappij en haar Alpen Echo waarin solist dirigent overigens een oor- Patrick Heirman uitblonk, verdovend applaus. De om ze vervolgens mee te trompetsolo van Johan Van nemen in een Melody Club, den Eede in «Mary-Lou» om te besluiten met «Berla- mocht er ook wezen en de re 1979», een mars die door mars «Grembergen», ge- de dirigent zelf is geschre- komponeerd door dirigent Ven. Ook de Sint-Pieters- Van den Eede, verdient alle vrienden uit Uitbergen kre- lof- gen hun deel van het suk- Daarna was het de beurt ses. Dirigent was de heer aan de Koninklijke Katho- Van Steendam die enkele heke Harmonie Sint-Egi- nummertjes van Ted Hug- dius uit Sint-Gillis Dender- gens het uitvoeren en be- Dendermonde. De mannen uil Grembergen mochten het koncert openen en deden dat ook schitterend (foto Piet Hermans). sloot met een Young Music Fantasy en Majorette Spe cial. Maar alle aandacht ging natuurlijk naar het optreden van de Koninklij ke Fanfare «De Ware Bel gen» uit Oudegem onder leiding van Fr. De Roover. Zij begonnen met een fiesta, al was die alleen maar weg gelegd voor de toehoorders, want voor de muzikanten was het alles behalve rus ten. Daarna werd een mooie uitvoering van Spring-Ti me gebracht. Gerda Moens was de soliste in «Lover's Player» en men besloot zoals dat hoort op een goed koncert: crescendo. Jubeljaar Zoals gezegd viert de Ko ninklijke Fanfare «De Ware Belgen» dit jaar haar 175- jarig bestaan. Een mijlpaal in de geschiedenis van een TTiii7nplfmnatw>happij en meteen ook de reden om eens uit te pakken met wat extra's. Men heeft boven dien 75 jaar "koninklijk' te vieren, zo zegt sekretaris Roger Coppens die er nog aan toevoegde dat de fanfa re bij dat jubileumfeest ook zal verschijnen in fonkel nieuwe uniformen. De viering heeft plaats tij dens het weekend van 1 en 2 juni en uiteraard werden een aantal muziekmaat schappijen uitgenodigd. Op 1 juni is er om 16.00 u. een uitstap door de gemeente, door de jubilerende fanfare natuurlijk. Om 18.00 u. Dendermonde. Heel wat belangstelling voor de lentekoncerten van de Ware Belgen in Oudegem (foto Piet Hermans). De suksesvolle Muziekmozaiek-reeks van de Ko ninklijke Katholieke Werkersharmonie Recht door Zee is aan de twaalfde uitgave toe. De Muziekmozaïek-formule, gestart in 1974, bestaat erin dat een optreden van de organiserende muziek maatschappij Recht door Zee wordt afgewisseld met het optreden van een muzikale gast groep Voor 1985 viel de keuze op The New Orleans Train Jazz Band. Deze formatie wordt gesitueerd bij de top van de Belgische jazzbands. In Temse is de band overi gens al goed gekend, die verzorgde al een paar maal de muzikale omlijsting van de NCMV-kwis Temse in het voorbije jaar', trad op tijdens het beiaard- en volksdansfeest in 1984 en verzorgde er ook een aperitiefkoncert ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan (1984). Twee Temsenaren maken deel uit van The New Orleans Train Jazz Band: Alajos Van Peteghem (Temse) en Tony Peelman (Elversele). Afwisselend met de jazzband treedt de harmonie Recht door Zee op onder leiding van Marc Van Hoorick. De dirigent koos ook nu zijn stukken in die zin dat een zo ruim mogelijk pubhek ervan kan genieten, zonder daarom het niveau te verlagen. Toegangsprijs: 50 fr. Presentatie: Martin De Ryck. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij de bestuursleden en de muzikanten van Recht door Zee Lebbekenaar Achiel Vermeiren vertelt (6) As ge in Lebbeek derrep zaat vraugen aun n'ieësten den besten«Wau es'l Plathof?», tein zelle ze aa messchien ne kieè vies bezien en wa da'ze zeilen antwoorren weet ek nie. Mau de kans es groeët da's 't nie weten. En... 't es pertang 't alven in 't derrep. Dau bestaut zelf nog e stiksken van. In 't begin van de Dorpsstraat» - as Lebbekenèèr zegde Derrepstraut- es nog e stiksken Plathof. Op da landhuis - da d'huies alles beneeèn in dei groeëten hof - êiget nog nen rijd gestaun Plathof», mau t'es 't er na al een teiken af. As ge aun 't ieëste huis van de Derrepstraut, op de rechte kant blijft staun - een hoekhuis, wau da Rozeke va Zeel vroeger gewoeind èèl - tein zelde zien, dat dau newest nog e stik van een huizeken staut! 't Es bekanst gieëlegans afgebroken, mau dau staut nog e stik van de véérgèèvel met de déér in. As ge tein nog e stapken dichter zet, tein zelde zien dat er boven de déér - rissen de déér en de woër (waaier) - nen arduinen ballek stekt, wau dat in gekapt staut «1817». As ge tein goe kijkt, zelde zien da gieël da kaadrement (omlijsting) van blaa stieën (arduin) een veranderink es, da dau ingezet es as dei huizekes dau al nen tijd stonten, in 1817. Op n' hof zelf emmen vijf d zes huizekes gestaun. In de baun - of 't baunt - stond er oeëk ieën. Ik em da dau nog geweten, in n'tijd da'men lost dau nau 't school ginken, en moilders (meikevers) ginken schirren in d' haug. Va véé aun 't straut wauren d'er oeëk e stik of vijf, en da d'allemau medieën was 't Plathof. Wei èèl dau allemau gewoeind? Van eigen Rozeken van Zeel gekost - 'k zal 't mau zeggen gellèk as vroeger - gellèk slecht geld en rotte vis. Nie da d'er aun Rozeken iet slecht of vies was, belange me, want ze wierd neig gèèren gezien. Mau da wauren bakkers en Rozeken van Zeel was gekend déé klein en groeët Nog iemand da d' iederieën kost was Treze Plak, want ze was «achterwaures» (een soort vroedvrouw, maar ook wroetvrouw). Ze èèl nog al e pak kinderen op de wèèreld helpen zetten. In deinen tijd was't zoeë dal de kinnekes thuis gekocht wierten, en da ze, dikkes, al tank gewassen wauren en in de wieg laugen as 'n doktoor kwam. Ander da dau gewoeind emmen zijn: Roze Baus, Schadie- tens, Perrens, Mie de Bie, Kaans ('n toebaksneir)Dis zen Leiren met Marie Foef, Jan Toonens, Braavekes, Vieze- mannens, Mie Pit, Pitlekes, Krikskes Blaan en gieël zeker nog veel ander Dau èèl oeëk nog ieëne gewoeind wau da ze Sjamberlaintegen zein. 't Plathof es een gieël aat stiksken Lebbeek, me ne gieële geschiedenis, veral ne sociaule. In 'n tijd da d'ieder huisaagen minstens acht a tien kinderen oiën. Kende aa vééstellen oe da ze woeinden? In 'n rijd da ze e vindeel (125 gram) kaffee ginken aulen nau de winkel en da ze ieëne kieë op de week vlieës auten en 't zouterdaus as de kinderen gewassen wierten, da ze rond de sloof zauten te wachten tot da d'eel hem droeëg was. In sommege huishaages moesten ze de kadeeën tellen om te weten of da z'er allemau wauren. Peist na nie da dat op 't Plathof allieën was. Belange nie! Da was overal zoeë, en dau was dau gieë verschil of dada in 't Onnestroitten was, op 't Hoeksken, in de Klei of ieveranst anders. Assek dau op peis tein moet ek zeggen - en gij met mij - wa zij'mmen va vèèr gekommen! En aun ne gieëlen dieël men sen zaa'k wille zeggen: laut ons een dikke kèès doen bron nen en Danke Zieëzeken zeggen»... in ploits van atrijd mau te zaugen over de slechten tijd en.dei goeien lijd van vroeger Maandag 18 maart 1985 vond op het gemeentehuis van Temse, in aanwezigheid van schepen Paula Janssens, een ontmoetings- en informatievergadering plaats als aanloop bedoeld was voor de bebloemingsaktie in de vier deelge meenten van Temse. De beperkte stratenversiering van 1984, ingezet en aange moedigd door het Koninklijk Verbond van Volkstuinen van Temse, met de onmisbare en welgekomen hulp van het ge meentebestuur van Temse (gratis potgrond en de aktieve inzet van de dienst leefmilieu), de verenigde bloemisten van Temse (gratis plastieken bloembakken), de midden stand (kernkomités) en de vele bloemenfans van Temse, groeide uit tot een onverwach te en massale deelname (met meer dan 400 individuele deel nemers die ruim 1.500 bloem bakken, gevuld met allerlei soorten bloemen voor een to taal bedrag van ca. driehon derdduizend frank in ont vangst mochten nemen). Uiteindelijk resulteerde deze sympatieke aktie voor ver fraaiing van de Scheldege- meente in het feit dat Temse in 1984 laureaat werd Vereniging Voor Openbaar Groen. Dat het hierbij niet kon of mocht blijven was bij de aan vang het opzet van de organi satoren. Het ijs was gebroken en de weg lag open voor alle plaatselijke verenigingen van de volkstuinen. Elverselc en Tielrode stonden al in 1984 te trappelen van ongeduld, en in Steendorp wachtte men op een duidelijk signaal om de lont aan het kruitvat te steken Na een paar vergaderingen op het voorma lige gemeentehuis van Steen dorp was het duidelijk dat ook hier voldoende inzet en moti vering aanwezig was om op eigen benen te staan en zelf standig over te gaan tot de heroprichting van een eigen afdeling: «Verbond van Volks tuinen Steendorp». Vandaar dat alle geïnteresseer de verenigingen en vertegen woordigers van diverse belan gengroepen op de info-verga- dering van 18 maart aanwezig waren. Vrij spoedig en gemak kelijk kon volgende voorlopige regeling uitgewerkt worden: er zal zo snel met de propa ganda van de gevelversicrings- aktie 1985 gestart worden in de vier deelgemeenten tegen eind maart zullen een groot aantal affiches verspreid worden onder de deelge meenten de potgrond voor het vul len van de bloembakken zal opnieuw door het gemeentebe stuur ter beschikking worden gesteld de bloemisten gaan ak koord om gratis bloembakken te geven (mits het invullen van een bestelformulier) aan de in woners van Elversele, Steen- dorp en Tielrode inwoners van de deelge meente Temse, die verleden jaar de kans kregen om gratis bloembakken te bekomen, kunnen bloemen en eventueel bijkomende bloembakken te gen verminderde prijzen bekomen; de firma Van Der Gucht (pottenbakkerij) zal stenen bloembakken tegen vermin derde prijzen aanbieden de bloembakken die in 1984 uitgedeeld werden, zullen per straat ingezameld worden, en samen met de bestellijsten voor de bloemen afgehaald worden zijn er koncert uitvoeringen door de Koninklijke Har monie «Met moed vooruit» uit Opdorp en de Koninklij ke Harmonie uit Bazel en om 21.00 u. start het jubi leumbal dat in het teken staat van het jaar «1900». Zondag 2 juni is er om 10.00 u, een eucharistievie ring in de kerk en volgt er om 11.15 u. een akademi- sche zitting. Om 13.00 u. is er dan een feestelijke verga dering en om 16.00 u. een optocht door de gemeente. Om 18.00 u. sluit een gele genheidsbal de viering af. Na lange diskussies kwam de jury kort na 11 uur het zenuwachtige en ti opgekomen publiek de overwinnaars van de zangwedstrijd bekendmaken. Luc Roe uit Haal te rt werd algemeen winnaar en haalde de reis naar Tenerife binnen. Het pi kon zich met deze keuze verzoenen en gaf de overwinnaar een hartelijk applaus i deze «Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief» nog eens gebracht had. Deurne, won de reekai^a te Lied, o.a. met een fspek( tig gebracht e volkslied dat ze zelf n taar begeleidde. Bij de ^ieu jarigen won de Berl Elke Poppe. De pen ging naar Arthuro S~ en de prijs van de gen Berlare werd door g teraadslid Spruyt ove digd aan Patrick Rous De Brusselse Uitbergi Lucien Sommereyns van het pubüek 117 men. VW Donkmee 9 een prijs aan Ben Ai öea Naomi en aan ChJJJ,* Francken. Uit de selektieronden wer den uiteindelijk 19 kandi daten weerhouden. In de fi nale brachten zij elk 2 lied jes. Vele van de kandidaten hadden voor deze wedstrijd een verre verplaatsing over. Zo waren er mensen o.a. uit Knokke, Rillaar, Lotenhulle, Ronse, St.-Pie- ters-Leeuw, Zulte, enz... «Ja, en het is vooral uit hobby», vertelde ons een kandidaat. «Gisteren moes ten we zelfs 300 km. rijden voor een wedstrijd.» De beoordeling gebeurde door W. De Lathouwer een Zeienaar die al meer dan 30 jaar bij de radio nu bij de We reldomroep zit -, Yvan Ele- gast, Richard Van de Voor de, mej. De Smet en André De Wit, van De Voorpost die de pers vertegenwoordigde. Het schrijfwerk werd ge daan door mevrouw Van de Wiele. Voor het toedienen van de publiekprijs vulden 305 mensen een geldig stembiljet in. Uitslag Luc Roelants werd winnaar van de reeks Klassiek en behaalde ook de totaalover winning. Ben Amitari Naomi, een joods meisje uit De Twee Belgen hebben hun thuishaven in Tielrode. Straks treden ze met z'n in De Spiegel (Ivb) «Opération coup de poing» Popmuziek van eigen bodem heeft ooit wel betere tijden gekend. In 1981 nog lukte Jan Roosens erin om met uitsluitend groepen uit Vlaanderen een geslaagde «Belgium Pop Festival» op te zetten. Dat festival en ook de Nationale Roc km eeting te Sint- Niklaas en het Sinterklaasrockfeest te Waasmuns ter zijn een kort leven beschoren geweest. Groepen die het nog wel goed doen zijn op één hand te tellen. Twee Belgen, wel al geruime tijd aangevuld met drie extra muzikanten, trekken ook vandaag nog volle zalen. Hun suksesvolle single «Opération coup de poing» draagt daar uiteraard aanzienlijk toe bij. Twee Belgen opereren vanuit de Wase thuishaven Tielrode. Rembert, de ene helft, betrekt daar een hoekhuis aan de dijk. ■£CI1 'die b je tegen eind april begin mei moeten alle bestellijsten voor bloembakken, haken en bloe men afgegeven worden door de straatverantwoordelijken op volgende adressen: Elversele: Hubert Ruis, Schut tershof 44; Steendorp: Luc Van Hul. Kapelstraat 82C; Temse: Jean Van Brussel. Ak kerstraat 68 en Hollebeek 98; Dienst Leefmilieu, gemeen tehuis; Tielrode: Kulturele Dienst, gemeentehuis Tielro de: Anne Nazaire. Antwerpse Steenweg 70; de deelnemende bloemisten van Temse: Omer Wauman (Erica), Kouterstraat 28, Mare Meeus (Orchi), Gast huisstraat 4; Francois Wauman (Iris) Potaardestraat 50; Hans Brisart, August Wautersstraat 15; Albert Pardaen (Bloemen- paradijs), Doornstraat 52; Paul Missiaen (De Kroon). Cauwerburg 103. net zoals in 1984 zullen er tijdens de gevelversieringsak- tie twee afzonderlijke wedstrij den worden uitgeschreven; «Mooist versierde straat of wijk van Temse» en «Mooist versierde huisgevel», voorbe houden aan de leden van de vier afdelingen van de Volks tuinen. De keuringen van de huisge vels, voortuintjes, enz., zullen uitgevoerd worden door spe cialisten van de tuinbouw school van Sint-Niklaas, die over de nodige volmachten be schikken om hun taak uit te Rembert en Herman hebben uiteraard wel moeten knok ken om een respektabel plaatsje in de Vlaamse pop- sien te kunnen bemachti gen Om financieel over eind te blijven heeft Rem bert nog zestien uur les ge geven aan de akademie te Hamme. Later werden dat nog maar acht uur en toen moest een keuze worden ge maakt: les geven of op de muzikale toer gaan. Het werd dat laatste, al besloot het duo de zaken wel an ders aan te pakken. Er werd geopteerd om voor weinig geld op te treden in het late uitgangscircuit, liever dan alle jeugdklubs af te dweilen. De eerste single blijft niet lang uit en. zeker zo belangrijk, de be langstelling is niet gering. Een belangrijke stap om zich als groep definitief uit de anonimiteit te werken wordt de deelname aan de fameuze rockrally van een weekblad. Twee Belgen worden uiteindelijk tweede, maar voor het publiek wa ren ze wel de morele win naars. Er komen meer en meer boekingen binnen voor optredens en ook het maken van platen wordt niet verwaarloosd. Hun mi ni-elpee «Some kindof mad ness» doet vooral him «Souls masking» het erg goed. Op een tweetal num mers van dat werkstuk is ook Pat Riské te horen. Rembert zelf ontwerpt de hoes van de plaat. Van hun single «Opération coup de poing» vlogen in geen tijd zo'n twintigduizend exemplaren over de toon bank. Een nieuwe elpee komt zeker binnenkort uit. Het werk8truk krijgt de ti tel «Trop petit» mee. Tielrode Rembert, die wel eens de opper-Belg wordt genoemd, woont nu al zo'n zeven jaar aan de Wase Scheldekant in Tielrode. Hij betrekt daar Het Veerhuis, vlakbij de Durme Daar worden overi gens ook de repetities ge houden. Het Veerhuis ligt achteraan in de Sint-Jozef straat en dat is lang geen slechte zaak. Het aantal de cibels dat de groep produ ceert is immers niet gering. In Tielrode is Rembert wel licht één van de kende ingezetenen, ben ter plaatse twee weg moeten vragen informeert naar 'die Twee Belgen' heb resultaat. De televisie en radio zijn daar niet vreemd aan. Personeelswisseling «De Belgen» zijn al niet meer met den drie extra aangetrokken. Een neelswisseling werd doorgevoerd Herman tall< lis, Belg van het eerste is opgestapt en vei door Uli Kramer, drummer bij Tank of zig. Koen Brando bedi rit de toetsen, Alain Gevat syag Jean Lou Nowé nemei 19 i gitaarwerk voor re ka 18118 Pat Riské, de uitstel Jj" percussionist van de ta le gegane 1 .'«ntrwWE^Ï.1 Congo, heeft ook lang bij de Twee speeld. Twee Belgen een optreden is grote bijval van hun «Opération...» niet kelijk. Het centrum De Spiegel in wel geslaagd. De staat op 19 april ken in het Beveren. Dat is eerste keer in het sinds de bijval voor Belgen in een snelling is komen. Wie dat optreden standigheden moet kan op zondag 12 terecht in de Sint-Niklaas. Luc Van Het maartnummer van Unesco Koerier is gewijd aan de pro blemen in verband met water voorziening en watervervui ling. Unesco Koerier ver schijnt maandelijks in meer dan 30 talen cn kan verkregen worden bij Internationale Drukkerij en Uitgeverij Kee- sing, Kccsinglaan 2-20 te 2100 Deurne-Antwerpen 03- 324.38.90. Een Daf bus rijdt proef in een Ghanees drijf. De bus biedt 100 passagiers en zet voor het stads- en vervoer. Druppelteller Op 12, 13 en 14 juli heeft het JVC North Sea Jazz Festival plaats. Voor de tiende maal is dit reden te over om te vieren. Er zijn 10 podia met live jazz in het Congresgebouw te Den Haag en in grote tenten op en naast het Congresgebouw. Begin mei organizeert Iteco, vormingsinstelling voor ont- wikkclingssamenwering, een akkulturaticweckend over Azië waarin met name de komplcksc kuituur van India zal worden doorgelicht. Voor meer informatie Iteco, Laken straat 76 te 1000 Brussel 02- 218.31.67. Toneel in Kemzeke. De opbrengst van de voorstelling van zaterdag jl. van «Een beeld van een man» ging naar d

De Voorpost | 1985 | | pagina 46