Jubelen om tien jaar VKSJ-Erembodegem! Laatste klokkenluidster van Erpe-Mere gaat op rust Stadsbestuur Aalst begaan met toerisme Massa konsultaties verleend in Aalst Werken aan Huis De Blieck en Nationale Bank in Aalst WLA tekent bezwaar aan tegen bouwuitbreiding in Aalst Monsken en Remi gehuldigd in ACV-lmmerzeel Kursus gezonf en fit in Aalst 8 - 29.3.1985 - De Voorpost Er leeft wat in VKSJ-Erembodegem... Zes maanden geleden startte deze Erembodegemse jeugdvereniging met een honderdvyf- tiental leden het tiende werkjaar met ais jaarleuze «Ster of figurant, niemand aan de kant»... Dit 10-jarig bestaan werd verleden zondag gevierd met een sfeervolle eucharistieviering met eigentijdse gezangen en lezingen in de O.L. Vrouw Hemelvaartkerk van Erembode- gem. Later volgde er een grote VKSJ-kindernamiddag voor het ganse VKSJ-gewest op het programma. Driehonderd vijftig jonge mensen kwamen samen in het hartje van Erembodegem. Een hele namiddag lang leefden, speelden en zongen ze er samen. Ze zijn één groep geworden die jaar na jaar blijft volhouden, ondanks moeilijkheden, ondanks er tegenwoordig zoveel anders te bieden is aan jonge mensen.... Iets meer dan een halve eeuw geleden is, uit de Katolieke Aktie van die tijd, KSA-VKSJ ontsproten. Sinds hun ontstaan zijn beide bewegingen in heel Vlaanderen konstant gegroeid en zijn reeds in heel wat ge westen, bonden en afdelingen in de Vlaamse provincies voor duizenden jongens en meisjes van verschillende leeftijd, door honderden leidsters- en lei- dersploegen van de Katolieke Studerende Jeugd reeds ontel bare vormende, boeiende en zeer gevarieerde aktiviteiten uitgebouwd in een intense jaarwerking. Provinciale ver antwoordelijken proberen in tussen via kadervorming, provinciale vormingsdagen en tijdschriften een band te scheppen tussen de talrijke KSA bonden en VKSJ afde lingen. VKSJ Erembodegem maakt deel uit van KSA-VKSJ Oost- Vlaanderen. Vóór 1975 be stond er in Erembodegem reeds een Roodkapjesgroep (8-10 j.) die verbonden was aan de Kloosterschool op de Termurenlaan. Op een be paald moment heeft deze groep zich van de school losge maakt om als parochiale bewe ging te starten. Aanvankelijk draaide de werking op een laag pitje: weinig samenkomsten, weinig leden en gebrek aan leiding. Bij de start van het werkjaar 1975-'76 kreeg de groep een nieuwe impuls en de Roodkapjes groeiden uit tot een groep van 45 leden. In het volgende werkjaar werd de groep uitgebreid met 6-8 jari gen (Leeuwkes) en 12-16 jari- gen( Jim en Sim). Hiermee kwam dan een volwaardige VKSJ-afdeling tot stand met circa 85 leden. In '77-'78 start ten de 16-ers (Kim). Het ledenaantal bleef stijgen en haalde in '79-.'80 een piek met 168 leden. Ook de Toptop- persban (10-12 j.) kwam op dreef. Gebrekkige lokaalsitua tie en onvoldoende speel- en werkruimte maakten het ech ter onmogelijk de werking op timaal uit te bouwen. Vooral in de wintermaanden vraagt het voor de leiding veel door zettingsvermogen. Momenteel telt de Erembodegemse jeugd vereniging 115 ingeschreven leden en leidsters. Plaatselijk probeert VKSJ een brug te slaan via het tijdschrift Tons dat 3 maandelijks verschijnt en alle informatie over het reilen en zeilen van deze groep be vat. De bannen komen om de veertien dagen samen op zon dagnamiddag. Een topaktivi- teit is voor iedereen het jaar lijks kamp. Vorige zondag had VKSJ- Erembodegem beslist reden tot juichen: de viering van het 10-jarig bestaan. Tijdens de plechtige eucharistieviering in de O.L.Vr. Hemelvaartkerk beüchtte proost Fons Vinck, het jaartema «Ster of figurant, niemand aan de kant» vanuit de kristelijke visie: VKSJ zou als grootste troeven moeten hebben: de vriendschap en deugddoende aktiviteiten. Een jonge, maar enthousiaste lei ding staat hiervoor klaar om samen met klein en groot «ster» te zijn: ster van vriend schap, van het spel, van inzet en enthousiasme. 's Namiddags was er een grote spelnamiddag voor 6 tot 12 In het kader van de studie- en informatieavond van 2000» had Hugo Van Steenberghe het over toerisme algemeen en toeristische mogelijkheden te Aalst. Aalst. De Erembodegemse jeugd in feeststemming, (a) jarige KSA-VKSJ -ers uit het hele Land van Aalst. Met 350 zijn ze samengekomen uit Erembodegem, Aalst, Lede, Herdersem, Erpoe, Burst. Haaltert en Welle... Voor hen had de Erembodegemse VKSJ-leiding een reuze-zoek tocht uitgewerkt naar... een «gestolen bolhoed waarin een belangrijk geheim verborgen zat»... Ster of figurant, nie mand bleef aan de kant... Rond 17 uur was de diefstal opgehelderd en... de bolhoed terugggevonden! En... omdat alle KSA'ers en VKS'ers zo goed hadden mee geholpen werd hen het geheim van de bolhoed verklapt: een uitzonderlijk lekker recept voor pannekocken die zij al leen voor één keer mochten proeven... En... of het hen allemaal ge smaakt heeft! Rond 18 uur kwam het einde van dit erg leuke en geslaagde VKSJ-ver- jaardagsfeest waaraan 350 jon ge mensen steeds zullen terug denken! DB. Dringend bericht voor ingelanden Polder Beneden Dender Tengevolge van de minieme respons op het bericht van 12 februari jongstleden, waarbij de inwoners van Herdersem en Gijzegem uitgenodigd werden om het goedgekeurde regle ment van de polder in ontvangst te nemen, ziet het stadsbestuur zich genoodzaakt een tweede en dringende oproep te doen tot alle ingelanden van de polder van de Beneden- Dender. Deze aangelegenheid is voor alle betrokkenen uitermate belangrijk en kan vooral op financieel vlak ernstige gevolgen hebben voor al wie zich niet vergewist heeft van de inschrijving van zijn eigendom in de legger van de Polder. Het is immers deze legger die als basis zal dienen voor het opstellen van de polderbelastingen. Na 15 april is geen enkel verhaal meer mogelijk. Daarom wordt volgende maandag 1.4 om 19.30 uur een volksvergadering belegd in de zaal van het parochiaal centrum, Grote Baan te Herdersem. Een bevoegd persoon zal er een korte uiteenzetting houden en nadien antwoorden op alle mogelijke vragen in verband met het reglement van de polder, waarvan iedereen een exemplaar krijgt. LH Het Konsultatiebureau voor levens- en gezinsbegeleiding krijgt met een gespecialiseerde bezetting - arts, psycho loog, maatschappelijk werker, jurist en priester - steeds meer bekendheid. Wat dan resulteert in een steeds groeiend aantal konsultaties dat jaarlijks de 600 ver overtreft. Die gelden als norm ter kenning van een halftydse kracht. Het bureau kan maximaal voor zoekt i.v.m. gezinsplanning of 672 konsultaties worden betoe- wanneer je kinderen niet be laagd. Wat daarboven ligt ge- grijpen dat je het met hen toch beurt pro deo maar steeds met goed meent hart en ziel in funktie van de Of finaal wanneer je zou den- kliënt. Aktiviteit van het Kon- ken dat dood de enige oplos- sultatiebureau ook op de rech- sing is voor je moeilijkheden, teroever (op woens- en vrij- 67% van de konsultaties wer- dagnamiddag van 14 tot 18 den verricht door een psycho- uur) ervaart men alleszins als loog en 33% door een maat- een pluspunt. schappelijk werker. Problemen Er kwamen meer vrouwen dan U kan in het konsultatiebureau mannen aandragen met moei- terecht wanneer er moeilijkhe- lijkheden en meestal waren het den rijzen tussen man en er van boven de 30 jaar. Het vrouw, of bij moeilijke relaties merendeel gehuwde werklozen met anderen, of wanneer je en huisvrouwen vormden het jezelf niet meer begrijpt. Of groots aantal mensen met pro als je je ouders niet begrijpt blemen. Minst de zelfstandi- die niet willen verstaan dat je gen en vrije beroepen, op zoek bent naar je eigen identiteit. Of als je iemand Relatieproblemen met de part ner of ouders - kinderen waren meest frekwent. Evenzeer fi nanciële, juridische en huisves tingsproblemen. In de meeste gevallen ging het om een bege leiding met 3 a 5 gesprekken en bijna de helft leidde tot een positief resultaat. Anderen werden doorverwezen naar een andere hulpverlener en bij een aantal werd het kontakt door de kliënt verbroken. Wie problemen heeft kan er mee terecht in de Withuis straat 5 (053/77.61.61) op maandag van 14 tot 18 uur en op afspraak tussen 18 en 23 uur. Op woensdag van 14 tot 18 uur en op vrijdag van 14 tot 18 uur en op afspraak tussen 18 en 20 uur. Of in Botermelkstraat 177 (053/78.35.35) op woensdag van 14 tot 18 uur en op af spraak van 18 tot 20 uur en op vrijdag van 14 tot 18 uur. LH In de 60-er jaren verwezenlij kingen in de toeristische of rekreatieve sektor meestal weinig gekoórdineerd. In het welvaartsbeleid dacht men eerst aan bouw- en industrie zone en aan wegen. Wat over bleef kon okkassioneel een re kreatieve bestemming krijgen. Opties Geopteerd diende voor: be langstelling voor toerisme en rekreatie bij bevolking en be sturen, beschermen van monu menten en landschappen, toe zicht op weekendhuizen en tweede verblijven, ontvangst mogelijkheden en kulturele uitrusting, beschermen van na tuurschoon, reklamevrij ma ken van toeristische wegen, bewegwijzering en eenvormig heid, toegangswegen naar, en parkeermogelijkheden bij toe ristische attraktiepolen, aan leggen van waterplassen in putten van zand- of grintwin- ning, een net van wandel-, fiets- en ruiterpaden, moderne verblijfsakkomodatie, sportie ve, kulturele en folkloristische manifestaties, ontwikkelen van kampeertoerisme, vakantie verblijven op hoeven, ontwik keling van gastronomisch toe risme, aanpassen van gemeen schappelijk vervoer aan toeris tische noden en verhogen van de aktiviteiten van gewestelij ke V.V.V.'s door het instellen van een permanente dienst. Remmende faktoren Een aantal faktoren die reeds in de 70-er jaren afremmend werken doen dit ook ten huidi- gen dage nog. Bevolking en bestuur hebben vaak weinig of geen interesse voor toeristi sche rekreatieve mogelijkhe den. Lintbebouwing vi landschappen, e venal verantwoorde villawij ongeordend plaatset Ei weekendverblijven Alhoewel geklasseerd monumenten vaak vrijwaard of komen bijheid van niet-ha erende omgevingen pen zijn vaak verontrd dus niet attraktief voor 1 tie. Voor de jeugd b« d vaak veel te weinig ini tuur en verblijfsakko n en verder wordt er wei f bliciteit gemaakt en sommige uitbaten commerciële overdreven prijzen. En Aalst? Met belfort, schepenhii,al Martinuskerk, Oud-H 10 heeft Aalst alleszins ain valabel centrum. Een k 01 centrum is in een ver 2 derd stadium maar er heel wat werk op de Aanleg van een kam rein, inrichten van eei herberg, moderniseren telakkomodatie, realis verkeersvrije wink< behoud en uitbreid groene ruimten en van het Osbroek als tiegebied. Folders Aalst heeft een pen toeristische dienst, V.V.V., de V V V. luintjesstreek, een ree der «Aalst plezante s heel wat, gratis te vi folders. Een verzame elk jaar met een twe< groot. Van de acht deelgemeenten was er nog alleen de Sint-Martinuskerk van Erpe die op de traditionele manier nog de klokken deed galmen. Ook hier is nu een einde aan gekomen want de enige vrouwelijke klokkenluidster in België, Rosine Stalpaert, echtgenote Iliano, is na een halve eeuw dienst op rust gesteld. Een opvolger hoeft men voor haar niet te zoeken want enkele maanden terug werd in een gemeenteraadszitting beslist dat zij door een elektrische installatie zal vervangen worden... nog een traditie die in Erpe-Mere verdwenen is. Een halve eeuw lang heeft Ro- het een hele kunst om de klok- mand moet vinden die zichzelf sine de smalle trap beklommen ken stuk voor stuk te doen op een andere manier kan on- om er de touwen van de klok- «zingen». Aan de klokzelen derhouden en het luiden van ken te bedienen, die er voor- moet dus gewis met vakkennis de klokken als een zuivere taan bewegingsloos en nutte- getrokken worden, zoniet kun- hulpvaardigheid beschouwt, loos zullen blijven bengelen en nen ze in de nok over de as Het is dus logisch dat voor nog slechts zullen doen herin- slaan of over het klokwiel en deze bediening de kandidatu- neren aan de tijd toen ze door het is een heel werk om hoog ren weinig talrijk zijn de handen van Rosine op en in de toren de touwen terug op Om in de vervanging te voor neer gleden. De klokken zul- hun plaats te brengen. Een zien heeft men len hun tonen nog over de tijdrovende bezigheid, parochie van Erpe laten gal men maar dan zonder enige Elektrische bediening menselijke hulp en ook zij zul- De klokken luiden is niet sche installatie te plaatsen len een automatisme worden moeilijker dan het uitoefenen eerlang de klokken op die ma- in de computertijd. Met wee- van een andere stiel en kan nier te doen luiden. In de be- moed zal R. Stalpaert vaak zeker aangeleerd worden, mits groting van dit jaar werd voor terugdenken hoe zij reeds op een beetje vaardigheid en met de uitvoering van de werken vijftienjarige leeftijd haar va- heel veel liefde voor het vak. der, klokkenluider en grafma- Dat men tegenwoordig moci- ker, mocht helpen en zelfs ver- lijk aan een vervanger geraakt vangen. De drukke bezigheid is vooral te wijten aan het feit terugtrekken. Intussen is ze van haar vader lag aan de basis dat men op vastgestelde tijd- nog een beetje «interimaris» dat zij meer en meer de klok- stippen naar de kerk moet en en kan ze de eer opstrijken zelen moest hanteren en toen dus geen ander beroep kan ook tijdens het jubileumjaar hij op rust ging verving ze hem uitoefenen waar men de gehele nog de klokken te mogen en in deze «officiële» funktie. dag moet aanwezig zijn. Dertig kunnen luiden. De Sint-Marti- Hiervoor kreeg ze bij de aan- frank per dag kan men boven- nuskerk van Erpe herdenkt vang 15 frank per dag wat later dien niet als een bijverdienste trouwens, dat 150 jaar geleden n gemeen teraadszitting, die voor nieuw jaar plaats greep, een beslis sing getroffen om een elektri- een bedrag ingeschreven en binnen enkele maanden zal Rosine zich definitief kunnen wel verdubbeld werd maar beschouwen toch een belachelijk bedrag blijft als men weet dat de klok kenluidster hiervoor driemaal per dag naar de kerk moest komen: 's morgens om zes uur, 's middags om half twaalf om het gekende «Angelus» te lui den en dan nog eens om 19.30 u. in de winter of om 21 uur in de zomerperiode. Voor het geld heeft Rosine dus nooit de klokken geluid, want om voor dertig frank per dag driemaal naar de kerk te komen (meest al per fiets) moet men zeer karikatief ingesteld zijn. In alle omstandigheden heeft ze ech ter dit beroep uitgeoefend, niet alleen met vakkennis maar vooral met liefde voor de kerkgemeenschap. Eens te meer heeft ze dit bewezen door het kuisen van de kerk en het ophalen van stoelgeld. Stoelzetter was ze dus ook, maar toch ging haar grootste zorg naar de drie klokken die op regelmatige tijdstippen over Erpe moesten beieren. Zo maar niet trekken en sleu ren maar wel met kennis van zaken de klokken doen galmen zoals het hóórt want ook het luiden van de klokken kan uit gevoerd worden als een uiting van kunst. Het is zeker niet vergelijkbaar met het bespelen pensioen, (a) van een beiaard, maar toch is zodat men ie- de kerk hersteld en herbouwd Erpe-Mere. Klokkenluidster Rosine Iliano ging met werd en in dit kader is al een eerste punt van het program ma afgewerkt: een paar weken geleden werd door de 87-jarige voorzitter van de kerkraad een lindeboom geplant naast de kerk waar eens het kerkhof gelegen was. Het voorste gedeelte van de huidige kerk werd reeds in 1828 gebouwd maar de tweede helft kon slechts definitief in 1835 afgewerkt worden. Over de kerk Sint-Martinus van Er pe is heel wat te lezen in het tweedelig werk van Paul Stuy- ver. ondervoorzitter van de Heemkundige Kring van Erpe- Mere, een boek dat als titel draagt «De Parochie Sint-Mar tinus te Erpe». De klokken Uitgerekend in dat jubileum jaar zal Rosine Stalpaert defi nitief afscheid nemen van «haar klokken». Dit mag men wel zeggen want de vorige klokken waren in de tweede wereldoorlog opgeëist door de bezetter en het was pas in 1966 dat, door bemiddeling van het Rijksfonds, drie nieuwe klok ken in de toren gehangen wer den. De kleinste. Josephus ge naamd, met een gewicht van 210 kg is in Re gestemd cn kreeg als peter Louis De Nijs cn als meter Rosine Stalpaert, de huidige klokkenluidster. Toen reeds, na dertig jaar dienst, hebben de kerkraad en de pastoor hun waardering la ten blijken door haar het me terschap aan te bieden. Maar nu ook weet men dat R. Stal paert heel wat gepresteerd heeft en als voorlopig afscheid heeft zij uit de handen van de huidige pastoor een afgietsel van «haar klok» gekregen. Met het op pensioen gaan van klokkenluidster Rosine, ver dwijnt uit de registers van de Burgerlijke Stand van Erpe- Mere een naam die als beroep wellicht nooit meer zal voorko men... de traditie moet wijken voor de moderne automatisa- tie en dat zal Rosine Stalpaert toch met veel weemoed moe ten aanschouwen. Gelukkig kan ze zich ook nog anders nuttig maken want in een kerkgebouw is heel wat te doen, vooral nu tijdens het jubileumjaar waarin heel wat horstcllingen zullen doorge voerd worden. Rosine gaat wel een oude maar gelukkige dag tegemoet en toch zal ze zich in de komende maanden niet vervelen vermits de kerkgemeenschap haar steun nodig heeft. JV De Werkgroep Leefmilieu Aalst neemt het niet dat in de Beekvcldstraat door de N V. Solibra een transporthal zou worden gebouwd alsmede kui pen voor bewaring. Dit wegens de oppervlakte enerzijds en de hoogte anderzijds. Waarmede het oude twistpunt werkverschaffing andermaal komt te staan tegenover mi lieuvriendelijkheid. W.L.A. stelt dat Aalst met Amylum, De Wolf-Cosijns cn Safir een unicum is in Belgic wat betreft koncentratie van grote industrieën in een stads centrum. De groep ervaart dergelijke situatie als onaan vaardbaar wegens verkcers- en lawaaihinder plus de geweldige beschadigingen aan het weg dek. WLA dringt er dan ook op aan dat bouw- en exploita tievergunning steeds samen zouden worden behandeld en afgeleverd. Om tegenovergestelde stand punten te laten evolueren naar een kompromis toe stelt WLA dat het wenselijk ware derge lijke problemen zowel in de adviesraad ruimtelijke orde ning als in die voor leefmilieu aan de orde te stellen. De werkgroep meent dat zo men geen aanvaardbare oplos sing kan vinden verdere ont volking van het stadscentrum niet zal te ontgaan zijn met alle gevolgen vandien. Alle moge lijke hcrwaardcrings- en reno vatieplannen zouden dan ge woon een maat voor niets zijn geweest. LH André Emiel Bogaert, in stad huisterminologie «de partiku- lier» heeft een aantal beden kingen bij de werken enerzijds aan het Huis De Blieck en anderzijds aan de uitbreiding van de gebouwen van de Na tionale Bank van België aan het Keizerlijk Plein. Huis De Blieck De herziene bouwaanvraag werd einde februari 11. goedge keurd maar Bogaert vraagt zich af of de nieuwe inplanting al dan niet het via het gewest plan geklasseerd stadsgezicht zal schaden. Hij heeft daarenboven aan merkingen over het feit dat dit bouwwerk niet tegelijkertijd zal verlopen met de werken aan de Nationale Bank. Lange tijd had men immers gedacht dat dit gelijktijdig zou gebeu ren teneinde zoveel mogelijk de verkeershinder in het druk ke stadscentrum af te remmen Nationale Bank De Nationale Bank afdeling Aalst, is aan uitbreiding toe. Dit zowel om veiligheidsrede nen voor transporten van de viezen als wegens de noodzaak tot moderniseren van de perso- neelsakkomodaties. Daartoe werd dan ook het erbij fat pand Meert verworvei minne. Na heel wat weer gepraat werd in 1983 toch een bouwve afgeleverd met erbij C melding «rekening te met de bepalingen iet Rijksdienst voor Moni fe rhe cn Landschappen», de vraag rees of houden» gelijk staat i jjng volgen van». Volgens n zou de bouwheer alles zinnens zijn met de be y( van Monumenten ei fe, schap 'rekening te hou Ondertussen werd re al i tweede verlenging van aangevraagd wat wer en, gerd gezien zulks wett „jt kan. Na het verstrijke datum werd echter p p tcerd dat met de wet v aanvang werd genom stond er een verkeen het voetpad. Jarenlang is er immer k, geweest over het sot dat de Nat. Bank zou 4 hebben. Moest die bij de bestaande geve Bank of moest hij in stemming zijn met de witte gevels van het K Plein. Wat nog geen enkele afdeling van Aalst had gedaan deed de ACV-afdeling Immerzeel Sint-Jan. Ze herdacht inder daad luisterrijk «100 jaar ACV». Na een plechtige eucharistie viering met als voorganger in de koncelebratie proost Socia le Werken Groen Kruis Aalst Dirk De Backer, aan het orgel Walter De Troyer en met mu zikale opluistering door een Immcrzeels ensemble o.l.v. Firmin werd in stoet opge- marsjeerd tussen de druppelen door naar het Sociaal Cen trum. In de feestzaal parafraseerde voorzitter Herman De Pels- maecker het tema van de eu charistieviering «Mensen, 't is fijn dat we elkaar mogen ont moeten». Voor de zowat 120 aanzittenden aan de feestdis zette spreker beide te dekore- ren leden, Edmond Lampers; lid sinds 1937 en Remi Van den Steen, lid sinds 1944 letter lijk en figuurlijk in de bloemen. Hulde waarbij nationaal voor zitter van de sektor «voeding». Vijverman zich volmondig aansloot. Hij memoreerde de toestand van de Vlaamse ar beiders een eeuw terug en her innerde aan de periode van voor en na wereldoorlog II, de tijd dat Monsken en Remi zich bij het ACV aansloten. Men sen waarvoor vriendschap en solidariteit geen ijdele woor den zijn cn die er zich van bewust zijn dat ze zich aan afspraken moet houden. Men sen daarenboven voor wie soli dariteit primeert op eigenlief de en eigenbelang. Samen stre den ze in het ACV decennia lang voor meer gelijkheid on der de mensen, meer recht vaardigheid in de maatschappij en meer mondigheid van de werknemers. Samen hielpen ze bouwen aan een wereld waarin naast geld en goed, en invloed allerhande de mens uiteinde lijk centraal staat. de periode toen vóér staan van de vakbc sproot uit de mensen in nood hulp vinden in «kaskes» rgen. Uiteraard kon spookbeeld van de werkloosheid niet ten maar ook daai ACV iets doen om lenigen maar ook in te grijpen. D< trf sprt - ,m J£ d Mi Mi veek ideri tej «eed •die nek Het stadsbestuur van trhe ganizeert in samenwfl Fri ISM Forme-Controle kursus «Gezond, fit zijn». De kursus bcsujeens informatie-avonden kens plaatsvinden op dag van 19u30 tot 23 iem trouwzaal van het sti Wet Aalst. De eerste plaats op 26 maart- nsd; data zijn: 2, 9, 16 en 7, 14 en 28 mei, 5 Onderwerpen die men zijn onder meer lisme of stofwisscli neralcn». «voeding itechl en de laatste avond' houden aan het vragen. Het inschrijvingsgeld 100 fr. voor de hele!4 waardevolle dokumei ten men verkrijgen tegen avond. Aalst. Mongsken en Remi vereremerkt. (a) B vt sB ssdaj iocn ijfge: 'ttrol fcinfi ♦te 9

De Voorpost | 1985 | | pagina 8