kloekheid en 't gekrawietel van Klompentochten rovinciedomein in Wachtebeke maandenlang toeristisch knooppunt 4 april, Nieuwkerken en omgeving Stekene toeristisch onder de loep en, dat vooral natuurlijk. Maar ook beuling oppeuzelen, op de blaren dansen, n, bij elkaar zgn, de natuur verkennen. Sport dus, maar ook een vleug kuituur kermisachtigs en veel gezelligheid gekruid. De wandeltweedaagse in Nieuwker- i in Waas en verre omstreken burgerrecht verworven, het is een kloek gebeuren: ld, kloekheid noem ik het voor de gelegenheid. De wandeltweedaagse zorgt óók Iksverhuizingen, voor een toeloop van vele duizenden naar hét Vlaamse lorp: een heus gekrawietel, zouden ze (met een dialektwoord) zeggen in Sint- de werk-, pers- en smulbgeenkomst ten huize D'Hollander aan de Kwakkel in •ken goed geluisterd heb moet Paul De Groote het getal 435 hebben gedropt, Dat aantal duidt op de massa medewerkers die 't totaalevenement van 13-14 ^gjgoeie banen leiden, of dat zullen trèchten te doen. jwilligerswerk natuur- 'ïttend veel is ermee Een beroep doen op {van vooral privézijde. n naar de overheid, p gediscipli- vooral als je kon- ït het aantal zwart- toeneemt, dat in- ieden erin slagen gra te pakken. De re de organisatoren ligt de bezemwagen Jrtaan enkel gere- deelnemers oppik- ze door hun knieën ïen zal er zéér over niemand meer konsumptie weet te :rst even benadruk- lieuwkerkens Klom- id geschraagd wordt :ttend veel mensen, gedegen organisatie. :ved Groote is de orkest- in l In een aantal werk- ;t hwordt de happening nd id: koördinatie van de Soetens en M. bradiyse), bevoorrading :rekert, D. Van Gulck), (P. De Groote, die noq over de verzekering :ed j, sekretariaat (P. itadjle en C. Grumiau), en (J. De Burggrave en :rs aroote), financiën (E. ige De Burggrave en Aajrgh), playback (Van se t M. Dullaert), over- leint(M. Dullaert en Van Duyse). Die ploeg doet vanalles. Een schilderwedstrijd organizeren vrijdagavond 12 april, ervoor zorgen dat inzake overnachtin gen (bij burgers, in een tent of caravan, op de Westakkerska- zerne, in hotels zelfs) de zaken gesmeerd lopen, een playback- show ineenboksen, de Hoeve- tochten van zaterdag kleur bij zetten en nog een luchtballon laten opstijgen ook, waken over de koop- en verkoop stands bij de luizen- en sja- chermarkt, Eric en Luc kon- takteren voor het dansfeest van 's zaterdags, op de Klom pentochten van zondag zelf brevetten en medailles uitrei ken, wandelboekjes laten af stempelen, parkings voor ge- handikapten voorzien, enz. Een mastodontorganisatie dus. Linksaf, rechtsaf,, recht door Vorig jaar waren 4.327 wande laars op post bij de Hoevetoch- ten, de stapmanifestatie van 's zaterdags. Dit jaar méér? 't Zal van 't weer afhangen, zoals zoveel in dit land. Achtste Hoevetochten, afstan den 25 km, 14 km en 6 km, met start om resp. 10 u, llu30 en 13 u. Op de centrale eetplaats kan je een demonstratie van oude ambachten meemaken. Het gaat veeleer om familiale tochtjes van boerderij tot erf: de Cruyenaertshocve aan de Buitenstraat, het Breugelhof aan de Kwakkel in Nieuwker ken; en voor de langwande- laars ook de Puylaerthoeve, Stockelaershoeve en de hoeve Van de Vijver. Er staat telkens een aanduiding als je rechtsaf, linksaf of rechtdoor moet. De Klompentochten (zondag) zijn aan de dertiende editie toe. Vorig jaar kwamen 5.580 deelnemers aan de start. Dit jaar gaat het naar de Wase Scheldekant: de Barbierbeek- vallei, Bazel en Kruibeke, Haasdonk ook. Ook hier luidt de boodschap: pijlen volgen. Afstanden 50, 30, 20, 10 en 5 km, vertrekuren resp. 9, 10, 11.30, 13 enl4 u. Onthouden dat je enkel verzekerd bent als je je inschrijvingsgeld hebt be taald, dat je alleen van een gratis konsumptie kan genie ten als je een kontrolekaart in je bezit hebt. Tussen elke kon- trolepost ligt een afstand van gemiddeld 6 km. Naar Colmar, voorwaar! Over de tocht die Gabriël Fie- rens uit Schelle, Franqois Ver- cruyssen uit Burcht en Irene Nijs-Morel en Marcel Nijs uit Nieuwkerken in gezelschap van verzorgers Francois Struyf, Coleta Struyf-De Bor ger en Ivonne Fierens-Van Snick van 3 tot 14 april onder nemen werd eerder in De Voorpost bericht. Een voet tocht van 540 km Waasland- waarts, bergop en bergaf. Ho pen maar dat de stoere marcheerders tijdig terug zijn \fcen He' Klompenweekend wordt druk voorbereid. Door ondermeer (v.l.n.r.) lijs, Dirk Van Gulck en Paul De Groote. Naast De Groote herkent u Wouter m van De Voorpost. Laat de Wase pers het dan in globo afweten? Informatie- I De Voorpost doet alvast z'n plicht (Iv) om de Klompentochten van zondag te kunnen meemaken/ bijwonen. Woensdag zijn ze in Colmar gestart. Vrijdagavond 12 april wordt behalve een schilderwedstrijd (in de Meesterstraat, vanaf 17 u) ook een playbackwedstrijd georganizeerd. Doen of je zingt kan vanaf 19 u in een tent op de sportpleinen, je wordt beoordeeld op aspekten als voordracht-uitbeelding, ritme en dans, zang (nabootsing ei genlijk) en kostumering. Jury voorzitter is Nonkel Wally uit Sint-Niklaas. Je moet zelf een cassette of plaat meebrengen. Heel gevarieerd In de marge van Hoeve- en Klompentochten gebeurt heel wat. De luizen- en sjacher- markt vindt zaterdag 13 april vanaf 13 u plaats in het Breu gelhof aan de Kwakkelhoek- straat ('t gemakkelijkst te be reiken vanaf de baan Gent- Antwerpen aan de Westak- kerskazerne); 's zaterdags avonds wordt vanaf 20 u een grootse Breugelavond opgezet in de tent op het sportplein van Nieuwkerken, dj's Eric en Luc zijn van de partij; de bodega is zaterdag open vanaf 16 u. Zon dagavond om 20 u het traditio nele blarenbal. Eten kan je als je even wil uitrusten van het stappen (een lunchpakket kost 50 frank, een koude of warme maaltijd 80 frank). Het Vlaams Kruis stelt twaalf vaste en twee mobiele posten op; enkel wie echt gere gistreerd is als wandelaar kan op verzorging aanspraak ma ken en zulks geldt ook voor het gebruik van de bezemwagens. De organizatoren trachten ook deze keer, de gehandikapten te integreren in het hele gebeu ren. Bij het uitstippelen van de korte tochten werd zoveel mo gelijk uitgekeken naar behoor lijk berijdbare wegen. Groe pen met mindervaliden kun nen, als ze met de autobus naar Nieuwkerken komen, van een financiële tussenkomst ge nieten. Er zijn speciale par kings voor gehandikapten, er is een speciale prijs voor de grootste delegatie gehandikap ten. Waar is de pers? Paul De Groote kon (ook dit maal weer) niet nalaten, te wijzen op wat hij ervaart als «terughoudendheid bij onze persmensen» Ik citeer hem: «Waar is de Wase Persklub? Waar zijn de akticven die de uitdragers moeten zijn van wat reilt en zeilt in ons Waas land?». En nog: «Heeft de Wa se Persklub ooit al eens een evaluatie gemaakt naar zijn le zers, naar wat zij belangrijk vinden?». Voilé. Ik kan (weer) niet nalaten te melden dat De Voorpost stééds prezent is op persbijeenkomsten i.v.m. de Klompentochten, dat we door gaans een verslag bezorgen van het evenement, etc. Ik konstateer echter dat, wat ver derop in de persbrochurc, i.v.m het maken van promotic (publiciteit, reklame) noch in formatieweekblad De Voor post noch advertentieweek blad De Cirkel genoemd wor den. Maar alla... Goed, de organisatoren van de Klompentochten en die vele annex-aktiviteiten doen zeer hun best. Maar wrangheid is toch wéér niet uit de lucht. «Het stimuleren van toerisme dat wij willen uitbreiden werd in de kiem gesmoord. Op ver schillende niveaus». Zo luidt het. En dan wordt eraan toege voegd dat een stad als Blan- kenberge voor een wandel tocht van beperkter omvang 180.000 frank veil heeft. Paul De Groote zegt nog dat de organisatie a-politiek is. En dat de Klompentochten dèèrom nooit zullen starten in de kemstad Sint-Niklaas. Tienduizend? De mannen en vrouwen achter de schermen blijven dus niet bij de pakken zitten. Zelfs op de Antwerpse trams wordt pro motie gemaakt voor de top- tweedaagse in Nieuwkerken, waarvoor enkele jaren geleden toch ruim tienduizend mensen opdaagden. Liefst twintigdui zend strooibiljetten worden verspreid nu, dertienduizend programmabrochures boven dien. Het is indrukwekkend. Ook het programma mag er wezen. Ik moet daar nog aan toevoegen dat zaterdag en zon dag luchtballons mogen ver wacht worden in Nieuwker ken, dat je zondag parachutis ten kan zien landen en jiu jit- suers kan aan de slag zien. En dat jongelui (tot tien jaar) kun nen deelnemen aan een gratis kleurwedstrijd. En nog: een luchtdoop is te winnen door één van de invullers van een kruiswoordraadsel dat voor de wandeltweedaagse wordt uit gegeven. Nieuwkerken. - De mensen die het Klompenweekend van 13-14 april voorbereiden, ten huize van raadslid Hilaire D'Hollander en in gezelschap van schepenen Jeanine De Boever en Staf Van Daele. (dw) Nieuwkerken. Medewerkers bijeen met het oog op de Klompen- en Hoevetochten van 14 april (Iv) standen tijdens het weekend ren. Op de perskonferentie loofd, op post te zullen zijn van 13 en 14 april in en om van vrijdag jl. schitterde de tijdens het weekend nè Pasen. Nieuwkerken. Waar Nieuw- zon door haar afwezigheid, kerken ligt weet u onderhand: ook al omdat de avond al was Kloeke, krawietelende toe- tussen Sint-Niklaas en Beve- ingevallen. Maar ze heeft be- Wouter VLOEBERGH Het tot stand komen van een toeristisch brochuurtje over Stekene heeft heel wat uren werk gekost. De brochure zal worden gedrukt op glanzend papier, op tweeduizend ek- semplaren en zal op het ge meentehuis worden verdeeld. Elke inwijkeling zal een bro chuurtje ontvangen. De voorpagina toont de logo's van Stekene, het embleem van de kulturele raad, de kerken, benadrukt het landelijk karak ter rond, over en doorheen een grote «S». Na de (korte) ge schiedenis van Stekene volgt de eigenlijke «toeristische in formatie», namelijk de be zienswaardigheden van deze noord-Wase gemeente. Zij staan aangeduid op een (piep)klein kaartje van Steke ne en daarna worden de be zienswaardigheden summier toegelicht. Volgens dit bro chuurtje telt Groot-Stekene vijftien bezienswaardigheden: de H. Kruiskerk, de schand paal, het gemeentehuis, de pa- rochiepomp. het Huis Tack, het Gelaag, de Alvinusberg (allemaal in Stekene zelf), de Sint-Jakobuskerk, het meentehuis, de gemeen- tepomp, de Voorhouthoeve en de Twistkapellen (voor Kern- zeke) en de kerk O.L.Vrouw Onbevlekt-Ontvangen, he kasteel Ter Eiken en de Bou delohoeve te Klein-Sinaai Jammer maar dat was finan cieel niet haalbaar dat e van geen enkele bezienswaar digheid een fotootje of teke ningetje werd afgedrukt! Op de ommezijde adressen telefoonnummers van dokters, apotekers, gemeentelijke dien sten, bibüothekcn, eredien sten, kampings. eetgelegenhe den en verder ook de wandel routes, feestelijkheden missen) en dan een resem re klame voor de financiële in stellingen. Gremar Sint-Niklaas. - Autovrije Nieuwstraat, herschapen in een oloeterbad. (dw) prt, kuituur, amusement SOs provinciaal domein Puyenbroeck ligt tamelijk ran de «bewoonde wereld». Bovendien is het lijk bereikbaar met het openbaar vervoer. De incic organizeert daarom promotiekampagnes, nimatieprogramma's op. Maar we waken er wel dat Puyenbroeck niet tot een pretpark ver- >w I*- Aldus Jan Vallaeys, provinciaal gedeputeer- or toerisme bg de lancering, de voorstelling van t cel breed geschakeerd promotiepakket voor het in in Wachtebeke. De diensten kuituur, sociale e vv lonomische aangelegenheden en ook toerisme elfsprekend bundelden de krachten. Het resul- een heel gediversifieerd aanbod, met veel sport ultuur, amusement, show. Van Pasen tot in jc^mber kan je in Wachtebeke op aktieve en 'e wgze aan rekreatie doen, tot rust komen of :nde evenementen meemaken. Een overzicht. tl en wg dan maak je kinderen blij met een ei. De provincie, 'achtebeekse verenigingsleven en de Nationale voor Afzet van Land- en Tuinbouwprodukten n er op 6 en 7 april lustig op los. Als 't goed weer is een eierfestijn in open lucht plaats, anders worden Ie honderden eieren gebakken in 't restaurantkom- j4 an het domein. eieren, chocolade eieren ook. Zaterdag 6 april en de kinderen naar wel tweeduizend chocolade en duizend hardgekookte en bovendien gekleurde wodukten, en ze kunnen prijzen winnen IDALTP heeft een brochure met eiergercchten igcsteld. En wie honger heeft, ondanks alles, kan g in een muzikaal sfeertje eierlekkemijen veror en toen showmaand in Wachtebeke. Het loopt naar verluidt voor de ontspanningsnamiddagen waarop vedetten _UI Tura, Ray Franky, Gaston en Leo, Joe Harris, Brug, Jacky Lafon e.a. te gast zijn. Een retroshow april b.v. op 19 april ook en op 25, 26, 29 en 30 april, e shownamiddagen, speciaal bestemd voor groepen, een voormiddagprogramma gekoppeld: je kan kie- t een wandeling in het domein, een rondrit met het e, sport, bezoek aan het molcnmuseum en de vogelverzameling, je kan bovendien een tentoonstelling rond oude volkssporten bijwonen of gaan kijken naar een gekommentarieerde diaserie over de provincie. In het arrangement is een maaltijd begrepen. Groepen van minimaal 25 mensen moeten voor de hele daguitstap slechts 300 frank (per persoon) betalen. Een buitenkans Europees jeugd- en muziekjaar is 1985 In die kontekst vindt op 28 april in Puyenbroeck het Oostvlaamse jeugd- playbackkampioenschap plaats. Luc Appermont prezen- teert, Jimmy Frey treedt op. Schoolsport, verkeersveiligheid Fleurige meimaand, studeermaand ook. Wachtebeke, ver wacht in mei vooral veel scholieren, maar ook moeders. Op 12 mei is 't moederdag en dan wordt aan alle moeders een bloemetje aangeboden. Alle scholen worden uitgenodigd om in Puyenbroeck hun schoolsportdag te organizeren. De sportakkomodatie op het domein is immers kompleet, je kan zelfs gebruik maken van roeiboten en waterfietsen. De sportanimatie wordt in de tweede helft van mei gekombineerd met een aktie i.v.m. verkeersveiligheid. De provincie kreeg de medewerking van de rijkswacht, de Gentse politie en van Via Secura met het oog op het in goeie banen leiden van dit initiatief. Een schoolreis naar Wachtebeke? Kan best natuurlijk. Edukatieve uitstap en tegelijk ontspannende trip. Het dierenpark of het bloemenpark gaan bezoeken, een ver- keerstentoonstelling. Op 16 juni wordt de finale gehouden van de aktie verkeersveiligheid, er zijn heel wat prijzen buit te maken. Uitkijken ook naar 12 mei, moederdag. Dan wordt in de namiddag een toeristische markt, georganizeerd. De WV's van o.m. de Vlaamse Ardennen, de Zwalmstreek, Gent, Aalst. Temse, Lokeren en Schelde-Durme hebben hun Schilders van Vasa (het «Vlaamse Ardennen Schilders Atelier»), penselen landschappen. Attraktief, mooi, leuk wordt het. Nog op 12 mei organizeert het provinciebestuur een meiboomplanting. Filia uit Gent, Reintje Vos uit Kemze- ke, Donkse Kloppcrdans uit Maldegem De Karekiet uit Marickerke, De Hakkctcnen van Temse en Kludde uit Wichelen, dansen, zingen en demonstreren. Sport en sportzegels Junie biedt de toerist, de bez ickcr van het domein enkele aktivitcitcn aan die al eerder beginnen te lopen:.showna middagen, verkeersveiligheid. Enkele toemaatjes in de schoolse examenmaand. Op 1 en 8 juni worden de kampioenenploegen van de Oostvlaamse kompetitie van de Kon. Belgische Voetbalbond gehul digd. Het gaat om de jongerenteams. I.s.m. Philaklub Wachtebeke organizeert het provincie bestuur op 22 en 23 juni een postzegeltentoonstelling. Het thema ligt voor de hand: «Het toerisme in Oost-Vlaande ren». Dan vindt ook de voorverkoop van een nieuwe zegel plaats. Op maandag 24 juni wordt immers een postzegel uitgegeven die precies het provinciaal domein Puyen broeck afficheert. Zondagnamiddag komt het showkorps The Flemish Girls uit Lokeren optreden. Windsurfen, paardrgden Juli. Een hele maand initiatiekursussen windsurfing (niet 'tijdens de weekends). Wie wil meedoen moet minstens veertien jaar zijn en over een zwembrevet van vijftig meter beschikken. Op 7 juli richt de Landelijke Rijvereniging Sint-Hubertus uit Wachtebeke in het domein een gewestelijk ruitertornooi in. Daaraan zouden zo'n negenhonderd paarden deelne men. Springwedstrijden, dressuur, demonstraties. Bier, plezier, oldtimers Augustus, fuifmaand in Wachtebeke. Ambiance te over: muziek, retrosfeer, dans, sport, bier. Fanfares en harmonieën treden aan, 's zondags. Heel de maand wordt het bier van bij ons gepromoveerd. Ener zijds is er een tentoonstelling (in het restaurantkomplex), over «Brouwersambacht vroeger en nu». Anderzijds wordt voor leute gezorgd, met Oberbayerntoestanden, jazz, kleinkunst, dans. Brouwerij Van Roy uit Wieze stelt het Salvatorbier en Wieze Kriek voor, ook brouwerijen uit Zulte, Ertvelde, Oudenaarde steunen de promotieaktie. Het motto luidt «Bierke plezierke». De initiatiekursussen windsurfing blijven in augustus doorlopen. En dan is er het weekend van 24-25 augustus, dat speciaal in het teken wordt gesteld van de Oostvlaamse streekbieren én van de oude auto's en moto's. De twee daagse oldtimerrally start in Wachtebeke, zaterdagvoor middag, en komt zondagnamiddag in Wachtebeke aan De tocht leidt via het Meetjesland en de Leiestreek naar Lokeren en Waasmunster, waar zaterdag in Heidebloem gegeten en overnacht wordt, zondagvoormiddag doet men het Land van Waas (Sint-Niklaas, Bevercn, Temse) en het Dendermondsc (Dendermonde, Overmere) aan, Lochristi nadien. Alle voertuigen (auto's en moto's) die ouder zijn dan vijfentwintig jaar kunnen deelnemen. Aan de deelne mers wordt gevraagd, zich te kleden in de «stijl 1900». Er zijn prijzen te winnen natuurlijk. Onthou ook dat zondag 25 augustus aperitiefkoncerten worden ingericht. De Eendracht Wachtebeke koncerteert van 11 tot 12 u., nadien (12 tot 13 u.) mag je je verwachten aan optredens van fanfare Orpheus en majorettenkorps Orphea uit Lebbeke. De deputatie schiet Shownamiddagen, ook in september. Heel wat sportakti- vit§j»en ook bij het «heropenen der scholen». Zaterdag 14 september provinciale sportdag voor gehandikapten, zon dag 15 september officieus kampioenschap van Oostvlaan- deren wisselslag (zwemmen) over 100 en 200 m. en ook derde Oostvlaamse jogklassieker. Joggers moeten dat 23 km. lang volhouden. De bestendige deputatie van Oost-Vlaanderen heeft heel wat pijlen op haar boog. Dat kan u ervaren op 14 en 15 september, wanneer met de luchtkarabijn wordt geschoten voor de «Beker van de bestendige deputatie». Inlichtingen Enkele adressen en telefoonnummers, voor wie informatie wil inwinnen. Het domein in Wachtebeke: tel. 091- 55.70.87. De Oostvlaamse toeristische federatie, Kon. Maria-Hendrikaplein 64 in 9000 Gent: tel. 091-22.16.37. De sociale en ekonomische dienst van de provincie: tel. 091-25.25.91. Playbackkandidaten bellen naar 02- 736.42.67 of 02-269.10.84. De schoolsportaktiviteiten wor den gekoördineerd door de sociale en ekonomische dienst van de provincie (zie hoger), die aan de Savaanstraat 23 in 9000 Gent woont. De kulturele dienst van de provincie (bevoegd voor o.m. de meiboomplanting, volksdansen e.d.m.) woont Bisdomplein 3 in 9000 Gent, tel. 091- 25.30.01 of 091-25.56.14. Postzegeluitgifte en tentoonstel ling: wend je tot Georges Staelens, Stationstraat 208 in 9070 Wachtebeke, tel. 091-45.92.92. Voor het ruitertor nooi kan je bellen naar 091-45.95.63 van G. De Wispelae- re, Krokussenlaan 18 in 9070 Wachtebeke. Oldtimers: inschrijven bij Marc Jackson," Kikvorsstraat 1265 in 9000 Gent. Zwemkampioenschap: het distriktsbestuur van de Belgische zwembond is gevestigd Sint-Jacobsstraat 6 in 9330 Dendermonde, tel. 052-21.58.62. Joggen: neem kon- takt op met T. Bijtcbier, Hundelgemsesteenweg 299, in 9220 Merelbekc, tel. 091-30.96.20. Karabijnschieten: KVBSV, Tulpstraat 60 in 9000 Gent, tel. 091-26.39.26. W.V.

De Voorpost | 1985 | | pagina 11